امروزه، آموزش یکی از مهمترین و پر دغدغه ترین مقوله در دنیای بشریت بوده که برای موفقیت و متخصص شدن در هر کاری، باید آموزش دید. اگر در کشوری افراد آموزش دیده و متخصص حضور داشته باشند، قطعا آن کشور، به پیشرفت های بزرگی دست خواهد یافت. این روزها که همه کارها به سمت کامپیوتری شدن در حال گسترش است و با ندانستن کامپیوتر و آی تی، خیلی از کارها به درستی انجام نمی شود؛ از این رو، بسیاری از کانال ها و سایت ها نیز به سمت آموزش کامپیوتر و حتی شبکه نیز پرداخته اند تا تقریبا تمامی افراد بتوانند به این دانش بزرگ و به روز دست یابند. یکی دیکراز کانال هایی که عموم افراد به دنبال آن هستند، کانال آموزش درس بوده که بسیاری از محصلان و دانشجویان از این طریق می توانند به دانش خود بیافزایند؛ این روزها با شروع ویروس کووید 19، بسیاری از محصلان به جای رفتن به مدرسه،ترجیح می دهند از طریق کانال شبکه های مجازی مانند تلگرام یا کانال شبکه های صدا و سیما به اکوزش خود می پردازند. ناگفته نماند که بسیاری از هنرمندان و افرادی که به دنبال هنر و گرافیک هستند هم می توانند از کانال های آموزشی هنری تلگرام استفاده نمایند. همانطور که می دانید تعداد کانال های آموزشی تلگرام بسیار زیاد بوده که همه این کانال ها را می توان در ADSINJA ، مشاهده نمود. یکی دیگر از کانال های تلگرام آموزشی که بعد از درس، کامیپیوتر، شبکه و پزشکی می توان به آن اشاره ای داشت، آموزش رانندگی است.
این روزها، اطلاع از خبرهای روز ایران و دنیا بیش از گذشته مورد اهمیت قرار گرفته است؛ خیلی از افراد به دنبال خبرهای روز در حوزه هایی چون ورزشی، اقتصادی، سیاسی، فناوری، پزشکی و … هستند و حتی در پیام رسان های مختلف نیز به تماشای آن می پردازند. اطلاع از خبرها و اتفاقاتی که در ایران و جهان، در زمینه های مختلف رخ می دهد، افراد را تحریک می کند که آن اخبار را دنبال نمایند. از جمله شبکه های خبری که مردم آن ها را مشاهده می کنند: شبکه خبر، اخبار شبکه یک ساعت 21 و کانال خبر فوری و مهم می باشد. این روزها هم که موضوع کرونا یا همان covid 19 به یکی از ترندهای روز دنیا مبدل شده است و همه افراد در کانال های خبری، به دنبال واکسن و راههای پیگشیری از آن هستند. روزانه خیلی از افراد، خبرهای مربوط به تعداد فوتی ها و مبتلاشدگان به این ویروس را می خوانند و پیگیری می نمایند که در هر کشوری، روند این ارقام چگونه است. به جز خبرهایی که درباره ویروس جدید و مرگبار است، خبرهای ورزشی مانند فوتبال، بسکتبال، شنا و.. هم از دیگر اخباری هستند که بسیار پر سرو صدا هستند. نوع دیگری از خبرها هم که عموما سروصدای زیادی در دنیا دارد، خبرهای سیاسی و اقتصادی و تحریم هایی است که آمریکا باعث آن بوده است. از جمله خبرگزاری های بزرک می توان به خبرگزاری مهر، روزنامه خبری تابناک، خبرگزاری آنلاین و.. اشاره کرد. برای اطلاعات بیشتر به کانال اخبار مراجعه کنید.
از قدیم و ایام، فلسفه و ادبیات همراه هم و دوشادوش یکدیگر حرکت کرده اند و ارتباط بسیار نزدیکی با یکدیگر داشته اند. در ابتدا خیلی از بزرگان در حوزه شعر و ادب فارسی، نظر و دیدگاه خوبی دباره فلسفه نداشتند و حتی بزرگان فلسفه هم دید خوبی درباره شعر و ادب از خود نشان نمی دادند، همین امر باعث شد که بحث فلسفه از ادب و شعر فارسی جدا شود و حتی در دانشگاه ها و مدارس هم کتب مجزایی برای آن ها در نظر گرفته شده است. در ادبیات فارسی، بسیاری از شاعران و ادیبان ، با فلسفه و ابزارهای متعلق به آن، به تعقل و خرد و یا به ستیز و جنگ می پرداختند و گاهی هم آن را نیز ستایش می کردند. از جمله مضامین مرتبط با فلسفه و شعر که در هر دوی آنها به وفور دیده می شود، می توان به هستی، بی ثباتی دنیا، بی اعتباری و ناپایدار بودن مواهب و لذت های بشری، راز آفرینش نیز اشاره کرد. در ایران باستان، ما دارای شعرای بسیار برجسته و ارجمندی مانند حافظ، سعدی، ملک الشعرای بهار، فردوسی و.. هستیم که شعرهای آن ها، در روح و روان آدمی نقش مثبتی ایفا می کنند و به جان آدمی لطافت و تازگی خاصی را اهدا می کنند و حتی باعث آرام ذهن و جسم نیز می شوند. بسیاری از افرادی که به دنبال شعر و ارب فارسی هستند یا از طریق کلاس های آنلاین و آفلاین یا از طریق کانال های تلگرامی به خواندن اشعار و یا یادگیری آن می پردازند. کانال های تلگرامی شعر و ادب فارسی، کانال تلگرام متن فلسفی و متن دلنشین از جمله کانال های معروف هستند که خیلی از اهالی هنر به دنبال آن می باشند.