کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 30 , از مجموع 51
 1. #1
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض زنده بادکورش کبیر.زنده بادهخامنشی

  سلام دوستان
  یه مبحث بود به نام کورش وصهیونیسم زده بودند که نمیدونم چرا به چه دلیل این حرف هادیروز زده شده بود.
  ایدی بیت المقدس دیروز دست بنده نبود وهمه عزیزان میدنند یه مشکلی برای نتم پیداشده یه نفر روش دسترسی داره که اونم درس شد دیگه
  الان هم مبحث رو دیدم اشکم دراومد که چرا اسطوره های ایران اینجور باید خراب شن وخوار شن
  هرکس میگه صهیونیسم هس .هرکس میگه ایرانی نیست
  هرکس بحثی داره در کمال احترام بیاد بحث کنیم واحترام ها هم حفظ شه هرکس که میتونه من درخدمتم وکوچیک همتون هم هستم
  راه درجهان یکیست .وآن راه راستی است.......

 2. #2
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

  اون مبحث رو هم بالا نیارید اسمش خجالت اوره برای یه ایرانی
  تو این بحث کنیم.

 3. #3
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

  . من مطمئنم بیشتر بچه های همین سایت از حرف هایی که به کوروش بزرگ نسبت داداه شده ناراحتن . آوردن اسم کوروش کنار صهیونیسم خودش یه توهین هست . مگه ما اعتقاد نداریم که یهود یه دین از طرف خداست خب کوروش هزار سال قبل از اسلام به یه دین خدایی کمک کرده . این کجاش ایراد داره . ضمن اینکه یهود به معنی صهیونیسم نیست جناب لیله القدر . صهیونیسم یک ایدئواوژی هست که ممکنه یه مسیحی یا حتی یه به ظاهر مسلمون هم با اون ایدئولوژی رفتار کنه و چه بسا یهودی هایی که با صهیونیسم مخالفن . تازه 2500 سال پیش صهیونیسم وجود داشته آیا ؟ اصلا یهودیت توی اون زمان اینقدر انحراف داشته یا به اصل دین نزدیک بوده . چرا اگه از کوروش خوشت نمیاد همه چی بهش نسبت می دید . توی حرفامون انصاف داشته باشیم . یه کم .........

 4. #4
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

  خب پست بالایی مال جناب غریب رو من کامل میکنم
  صهیونیسم چیست؟؟؟صهیو نام کوهی است در نزدیکی اسرائیل که قبلا اسرائیلی ها در انجازندگی میکردن وبه همین خاطر به ان ها صهیونیسم میگویند.
  وپس از مرورزمان با اشغال کردن فلسطین از ان مکان مهاجرت کردند

 5. #5
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

  منشور کوروشاستوانهٔ کوروش بزرگ یا منشور حقوق بشر کوروش لوحی از گل پخته است که در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمان کوروش بزرگ هخامنشی پادشاه و بنیانگذار شاهنشاهی هخامنشی نگاشته شده است.نیمهٔ نخست این لوح از زبان رویدادنگاران بابلی و نیمهٔ پایانی آن سخنان و دستورهای کورش به زبان و خط میخی اکدی (بابلی نو) نوشته شده است. این استوانه در سال ۱۲۵۸ خورشیدی/ ۱۸۷۹ میلادی در نیایشگاه اِسَگیله (معبد مردوک، خدای بزرگ بابلی) در شهر بابل باستانی پیدا شده و در موزه بریتانیا در شهر لندن نگهداری می شود.[۱] این منشور یکی از بزرگترین نشانه های روحیهٔ بردباری در فرهنگ ایرانی است.پیداسازی منشور کوروش
  در سال ۱۲۵۹ خورشیدی/ ۱۸۷۹ میلادی به هنگام کاوش های باستان شناسی گروه بریتانیایی در محوطهٔ باستانی بابل در بین النهرین (میان رودان)، هرمزد رسام، باستان شناس بریتانیایی آسوری تبار، استوانهٔ گلی ای را یافت که شامل نوشته هایی به خط میخی بود.جنس این استوانه کوروش از گل رس است، ۲۲٫۵ سانتی متر طول و ۱۱ سانتی متر عرض دارد و دور تا دور آن ۴۵ سطر (به جز بخش های تخریب شده) به خط و زبان اکدی (بابلی نو) نوشته شده است. بررسی های بعدی نشان داد که نوشته های استوانه در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمان کوروش بزرگ پس از شکست دادن نبونید و تصرف کشور بابل، نوشته شده است.این اثر در نیایشگاه اِسَگیله (معبد مردوک) در شهر بابل قرار داده شده بود. در حال حاضر این لوح سفالین استوانه ای در بخش «ایران باستان» در موزه بریتانیا نگهداری می شود. از سوی دیگر، در سال ۱۳۷۵ آشکار شد که بخشی از یک لوحه استوانه ای که آن را متعلق به نبونید پادشاه بابل می دانستند، در حقیقت پاره ای از استوانهٔ کوروش بزرگ، از سطرهای ۳۶ تا ۴۳ است.پس از این آگاهی، این پاره از لوح استوانه ای که در دانشگاه ییل (Yale) در آمریکا نگهداری می شد، به موزه بریتانیا در لندن انتقال داده شد و به استوانهٔ اصلی پیوست گردید. پژوهش های زبان شناسی روی دو قطعه استخوان فسیل شدهٔ اسب که در موزهٔ شهر ممنوعه در چین نگهداری می شوند، منجر به شناسایی نسخهٔ چینی منشور کورش شد. قدمت این استخوان ها به دورهٔ سلطنت هخامنشیان بازمی گردد.
  ساخت منشور کوروش
  کوروش بزرگ، بنیان گذار پادشاهی ایران و آغازگر سلسلهٔ هخامنشیان، پس از تسخیر بابل، در بابل بر تخت پادشاهی نشست و ادیان بومی را آزاد اعلام کرد. برای جلب محبت مردم میانرودان (بین النهرین)، مردوک که بزرگترین خدای بابل بود را به رسمیت شناخته، او را نیایش کرد و سپاس گفت. او هیچ گروه انسانی را به بردگی نگرفت و سپاهیانش را از تجاوز به مال و جان رعایا بازداشت.او تمامی کسانی را که به اسارت به بابل آورده شده بودند گرد هم آورد و منزلگاه آنها را به ایشان بازگرداند. کوروش همچنین قوم یهود را نیز از اسارت و بیگاری در بابل آزاد کرد. به دستور کوروش، شرح وقایع و دستورهای وی روی یک لوح استوانه ای سفالین نگاشته شد و در معبد مردوک قرار گرفت.استوانه کوروش
  استوانه کوروش، استوانه ناقص از جنس خاک رس است که با ۳۵ خط حکاکی شده به زبان آکدی توسط هرمزد رسام در حفاری منطقه معبد مردوک در سال ۱۸۷۹ در بابل کشف گردید. تکه دوم که شامل خط های ۳۶ تا ۴۵ می شود، در کلکسیون بابلی دانشگاه ییل توسط برگر پیدا شد. حکاکی کلی گرچه در آخر ناکامل ماند، شامل ۴۵ خط شد که سه سطر اول تقریباً به طور کامل شکسته اند(قابل خواندن نیستند).
  متن حاوی روایتی از فتح بابل توسط کورش در ۵۳۹ پ. م. است و با گفتاری از مردوخ ایزد بابلی در مورد جنایت های نبونعید، آخرین پادشاه کلدانی، آغاز می شود (سطرهای ۴-۸). در ادامه روایتی از جستجوی مردوخ برای یافتن پادشاه شایسته، انتساب کورش به حکمرانی تمام جهان، و عاملیت او در فتح بابل بدون جنگ آورده می شود (سطرهای ۹-۱۹).سپس کورش، با لحن اول شخص، القاب و نسب خود را برمی شمرد (سطرهای ۲۰-۲۲) و اعلام می کند که صلح کشور را تضمین کرده (سطرهای ۲۲-۲۶) که به موجب آن او و پسرش کمبوجیه مشمول رحمت مردوخ شده اند (سطرهای ۲۶-۳۰). او بازسازی معبد، که در دوران زمامداری نبونعید به فراموشی سپرده شده بود، و اجازه اش به تبعیدشدگان مبنی بر بازگشت به میهن شان را توصیف می کند (سطرهای ۳۰-۳۶). در پایان پادشاه بازسازی دفاع شهر بابل را توصیف کرده (سطرهای ۳۶-۴۳) و گزارش می کند که به هنگام بازسازی کتیبه ای از آشوربانیپال را دید.(سطرهای ۴۳-۴۵)
  در حقیقت متن توسط کاهنان مردوخ با تقلیدی از متون کهن نئو-آشوری، به ویژه کتیبه های آشوربانیپال نوشته شده در بابل، نوشته شده است. بنابراین، استوانه ساختی به شیوه معمول کتیبه های میانرودان دارد و به عنوان پی دیوارهای بابل برای یادبود بازسازی های کورش در آنجا گذاشته شده است.
  نخستین بیانیه حقوق بشر
  از طرف بسیاری این سند به عنوان نخستین منشور حقوق بشر شناخته می شود در سال ۱۹۷۱ میلادی، سازمان ملل آن را به شش زبان رسمی سازمان منتشر کرد و بدلی از این منشور در مقر سازمان ملل متحد در شهر نیویورک نگهداری می شود.موزه بریتانیا یا بریتیش میوزیوم این سند را نخستین بیانیه حقوق بشر می خواندو همینطور بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، در جریان سفر به تهران، رسما از استوانه کورش به عنوان نخستین بیانیه حقوق بشر یاد کرد و آن را مایه افتخار ایرانیان دانست.در این لوح استوانه ای، کوروش پس از معرفی خود و دودمانش و شرح مختصر فتح بابل، می گوید که تمام دستاوردهایش را با کمک و رضایت مردوک خدای بابلی به انجام رسانده است. وی سپس بیان می کند که چگونه آرامش و صلح را برای مردم بابل و سومر و دیگر کشورها به ارمغان آورده، و پیکر خدایانی که نبونید از نیایشگاه های مختلف برداشته و در بابل گردآوری کرده بوده را به نیایشگاه های اصلی آنها برگردانده است. پس از آن، کوروش بزرگ می گوید که چگونه نیایشگاه های ویران شده را از نو ساخته و مردمی را که اسیر پادشاه های بابل بودند به میهن شان برگردانده است. در این نوشته اشارهٔ مستقیمی به آزادی قوم یهود از اسارت بابلیان نشده، اما با مطالعه و پژوهش منابع تاریخی مشخص شده است که آزادی یهودیان بخشی از سیاست کوروش پس از فتح بابل بوده است.

 6. #6
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

  ارتش هخامنشی چگونه بود؟
  ارتش هخامنشی از لحاظ قومی-فرهنگی،سازمانی آمیخته و مختلط بوده است.این ارتش شامل نیروهای منظم آموزش دیده پیاده و سواره ایرانی،عمدتا مادی و پارسی بوده که با واحدهای منتج از سربازگیری اجباری از ملل تحت فرمان ایران و نیز بکارگیری مزدوران جنگی خارج از امپراتوری ترکیب می شده است.
  در حالی که نیروهای دائمی منظم ارتش،مانند یگان های "گارد جاویدان"،به طور همسانی با سازوبرگ رزمی مجهز بوده اند،نیروهای متحد و ائتلافی در خدمت ارتش،تجهیزات خاص خویش را داشته و به شیوه ویژه خودشان می جنگیده اند.از ویژگی های ارتش ایران هخامنشی،وجود انبوه سواره نظام سبک اسلحه تیرانداز،زوبین اندازان،واحدهای ملازم نارزمی،همسران،همخوابه ها و بردگان بوده است.
  سازمان
  ارتش ایران هخامنشی،مانند دیگر ارتش های خاورمیانه ای و آسیایی در دوران های پیش و پس از خود،بر اساس بنیادی دهدهی استوار بوده و کلیه واحدها و یگان های رزمی در گروه های ده،صد و هزارتایی سازماندهی شده بودند.در این سامانه،برای هر ده،صد،هزار و ده هزار نفر،یک افسر پاسخگو بوده است.نام و رده سازمانی این نظام به این صورت بوده است:
  تعداد نیروها نام یکان عنوان فرماندهی یکان
  10000 بایواربام بایوارپاتیش
  1000 هزارابام هزاراپاتیش
  100 ستابام ستاپاتیش
  10 دتابام دتاپاتیش
  شاهان هخامنشی از کوروش بزرگ تا داریوش سوم،در بیشتر نبردها خود شخصا فرماندهی کل نیروها را بر عهده داشته اند و گاهی نیز این فرماندهی را به ژنرال های خود واگذار می کرده اند.فرماندهان ارتش ایران هخامنشی توسط شخص شاهنشاه و از میان "ساتراپ" ها یا اشراف غالبا پارسی و مادی تبار که عموما خویشاوندان شاه بودند به مناصب خود گماشته می شدند.
  سپاه پیاده
  بنا به گفته گزنفون، تاریخ نگار یونانی، موقعی که کورش بزرگ فرماندهی ارتش پارس را به عهده گرفت، رسته ی اصلی ارتش پیاده بود که بیش تر برای رزم از دور بار آمده و به تیر و کمان و زوبین و فلاخن مسلح بود.
  کورش برای ایجاد و تقویت روح جنگاوری، به سی هزار نفر از سربازان پارسی که مطابق اصول تربیت کشور پارس دارای خصایل سپاهیگری برجسته ایی بودند، دستور دادند اسلحه خودشان را به نیزه و شمشیر تبدیل کنند و به مبارزه از نزدیک و رزم تن به تن خو بگیرند.
  آن رسته را «پیادگان سنگین اسلحه» می خواندند و سلاح اصلی ایشان عبارت از یک نیزه بلند، یک شمشیر یا تبرزین بود که با دست راست به کار می بردند و یک سپر کوچک که از ترکه ی محکم بافته شده بود و در دست چپ می گرفتند و به سینه خود هم جوشن می بستند. سایر افراد پیاده به تیر وکمان یا فلاخن و زوبین مسلح بودند که در میدان رزم به عنوان دسته های امدادی به کار می رفتند.
  سواره نظام
  بنا به گفته گزنفون، کورش در مدت اقامت در دربار ماد و در نخستین برخورد با سوارهای لیدی در نبرد « پتریوم » تشخیص داد که سواران پارس نسبت به سوارهای مادی و به خصوص سوار نظام معروف لیدی خیلی ضعیف اند، به همین جهت تعداد سوارهای پارسی را از دو هزار نفر به ده هزار نفر رسانید و برای تشویق و ترغیب جوانان به سواری و سوارکاری، مقرر داشت هر کسی که از دولت اسب می گیرد باید همیشه سواره حرکت کند و به مرکب خود مأنوس و علاقمند بشود و در حسن نگاهداری آن از جان و دل بکوشد و برای سوارکاران خوب امتیازها و جوایزی قائل گردید که در مسابقه ها به آنان اعطاء می شد.
  نیروی دریایی
  در زمان هخامنشی ایران به دستیاری رعایای فینیقی و یونانی خود دارای نیروی دریایی مهمی گردید . این نیروی ایران مرکب از سه گونه کشتی بود:
  اول - کشتیهای جنگی که پاروزنان آن در سه ردیف یکی بالای دیگری قرار می گرفتند.
  دوم - کشتیهای دراز که برای حمل و نقل اسبها و سواره نظام بکار می رفت.
  سوم - کشتیهای کوچکتر که برای حمل و نقل خوار و بار استعمال می شد.
  ولی با این حال به پای نیرو ی دریایی سریع یونان نمیرسید واین دلیل شکست در نبر سالامین بود.
  در مورد طریقه جنگ با کشتی باید بگویم
  اول اینکه از کنار کشتی دشمن رد میشدند به طوری که پارو های دشمنان بشکند سپس با سر کشتی میزدند به وسط کشتی دشمن و آنرا غرق میکردند،یا با تیر اندازان و نیزه دارانی که روی کشتی های خود داشتند مبارزه میکردند،یا با دژکوبی که در قسمت پایینی کشتی بود کشتی دشمن را سوراخ و آب را وارد آن میکردند.
  لباس و تدارکات
  از نوشته های مورخین یونانی بر می آید که لباس های افراد نظامی مختلف و در هر یک از ملت ها و طایفه های تابع ایران به شکل لباس معمول همان ملت یا طایفه بوده است و به طور عموم عبارت از یک قبای دراز که تا پایین زانو می رسیده و روی آن کمربند یا شالی بسته می شده و شلوار که تا ساق پاها را می پوشانیده است. کلاه افراد به طور معمول از نمد مالیده و محکم و به شکل گرد (پارسی ها) یا چند ترک (مادی ها) یا دراز و نوک تیز ( سکاها ) بوده است.
  خبررسانی و ارتباط
  از کارهای دیگر دوران پادشاهان هخامنشی که از نظر نظامی شایان اهمیت است، یکی ساختن جاده ها برای برقراری ارتباط بین ایالت ها و مرکز و بین خود آن ها و همچنین برای سهولت نقل و انتقال نیروهای نظامی از پادگان های مختلف به جبهه جنگ است که اغلب مورخان یونانی به خصوص هردوت از خوبی این جاده ها تعریف می کنند.
  دیگری ایجاد وسایل خبررسانی از جمله چاپارخانه های متعدد شامل تعداد زیادی از اسب های بادپا و چابک سواران زبردست که حکم ها و فرمان های نظامی را به سرعت و دست به دست به مقصد می رساندند.
  هرودوت درباره ی سرعت حرکت چاپارهای هخامنشی چنین روایت می کند: «هیچ جنبنده ایی را نمی توان فرض نمود که چالاک تر و سریع تر از این چاپارها طی طریق بنماید.»
  در زمان هخامنشیان روی خطوط ارتفاعی که چشم اندازی به یکدیگر داشته چهارطاقی ها و برج هایی می ساختند که اخبار و فرمان های فوری را با روشن کردن آتش روی آن ها با نشانه های مخصوص به یکدیگر مخابره می کردند. چنان که هردوت در چند مورد به مخابره با آتش اشاره می کند، از جمله به مخابره خبر فتح آتن از طریق جزیره های سیکلاد به سارد.
  امروز هم در بعضی نقاط ایران و بیشتر در نواحی جنوب، خرابه های این چهارطاقی ها و برجها که به نظر می رسد برای مخابره با آتش بوده، روی ارتفاعات موجود و نمایان است.
  که لباس های افراد نظامی مختلف و در هر یک از ملت ها و طایفه های تابع ایران به شکل لباس معمول همان ملت یا طایفه بوده است.
  انضباط
  راجع به انضباط ارتش در دوره ی هخامنشی نهایت مراقبت و سخت گیری به عمل می آمد، مجازات هایی که برای جرم های نظامی به خصوص خیانت به شاه و مملکت وضع شده بود به شدت اجرا می شد. در عین حال نسبت به عملیات قضات نیز توجه خاصی داشتند و هر قاضی که بر خلاف عدالت حکم می دادتحت تعقیب قرار می گرفت.
  به همین جهت مطابق روایات پلوتارک و دیودور قضات از بین رۆسای خانواده های درجه اول که در پارس همیشه مورد احترام و ملاحظه بودند، انتخاب می شدند و حتی در شورای نظامی هم از وجود ایشان استفاده می گردید.


 7. #7
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

  عدالت و قانون در زمان هخامنشیان
  در زمان هخامنشیان به داوری و احقاق حق اهمیت داده میشد، چنانچه به نقل از هرودت مورخ نامی آورده شده است:
  «بیش از هر چیز دادگستری مورد توجه ایرانیان بوده است . چنانچه مردی بسیار بزرگ و باهوش که دیوکیس نام داشت میان قوم ماد قد برافراشت.
  مادها او را در دهکده خود به عنوان قاضی برگزیدند. ساکنان دهکده های دیگر نیز به سوی او شتافتند و دعاوی خود را به داوری او واگذار نمودند. روزی رسید که مردم به هیچکس جز او برای مرافعات خود رو نمیآوردند. سرانجام در یک انجمن همگانی به پادشاهی انتخاب شد.»
  و او کسی نبود جز کورش بنیادگذار سلسله هخامنشی.
  در عهد هخامنشی قضاوت و داوری زیر نظر شاه انجام می گرفت. مغان و پیشوایان مذهبی مجری قانون و مسئول صدور احکام بودند. مغانها نزد ایرانیان از فرزانگان بشمار می رفتند بطوریکه حتی کسی پیش از آموختن تعالیم مغان به پادشاهی نمی رسید. تمام قدرت و اختیارات منجمله امر قضاوت زیر نفوذ شاه بود شاه امر قضاوت و انتخاب قضاوت را به یکی از دانشمندان سالخورده واگذار می کرد. محاکم به دو دسته عالی و محلی تقسیم می شدند محاکم عالی از 7 نفر قاضی تشکیل می شد.
  قوانین توسط کاهنان وضع می گردید محاکمات از روند خاصی پیروی می کرد که یکی از روندها پیشنهاد سازش از طریق داوری بوده با افزایش حجم امور قضایی گروه خاصی بنام سخنگویان قانون (وکیل امروزی) پیدا شدند که مردم را در کارهای قضایی راهنمایی و ارشاد می کردند روندهای دیگر محاکمات یکی سوگند دادن و اجرای احکام الهی بود.
  در محاکمات ، سوگند دادن ، و واگذاشتن متهم به حکم الهی نیز مرسوم بود ، و آن چنان بود که متهم را به کار سختی چون انداختن خویش در رودخانه یا نظیر آن وا می داشتند تا در صورتی که بی گناه باشد از خطر برهد و گرنه جان خود را از دست بدهد....رشوه دادن و گرفتن را از جنایتهای بزرگ می شمردند و مجازات دهنده و گیرنده رشوه ، هردو ، اعدام می شدند.کمبوجیه فرمان داد تا پوست قاضی فاسدی را زنده زنده کندند و برجای نشستن قاضی در محکمه گستردند.آنگاه فرزند همان قاضی را بر مسند قضا نشانید تا پیوسته داستان پدر را به خاطر داشته باشد و از راه راست منحرف نشود.
  و آن چنان بود که متهم را به کار سختی چون انداختن خویش در رودخانه یا نظیر آن وا می داشتند تا در صورتی که بی گناه باشد از خطر برهد و گرنه جان خود را از دست بدهد...
  شاهنشاهان هخانشی مایل بودند بیشتر دعاوی مردم به طریق داوری خاتمه پیدا کند. چنانکه کوروش مقرر داشت بود که اگر کسی محاکمه با دیگری داشته یا نزاعی میان دو نفر روی دهند طرفین با توافق داورانی معین کنند تا به دعوای آنان رسیدگی و پایان دهد.
  تنظیم قانون در دولت هخامنشی
  در مورد جمع آوری قانون در زمان هخامنشی گفته شده است که:
  «در زمان سلطنت داریوش، وی دستور داد که یک قانون مدنی کامل از روی قوانین کشورهای تابعه و قوانین ایران تهیه و مورد عمل قرار دهند که بعدها همان قانون پایه گذار قانونگذاران روم و سایر کشورهای جهان گردید.»
  چنانچه افلاطون، قانون ایرانی بعنوان نمونه ای عقل و درایت توصیف شده است.
  دادگاه های مختلف در این دوره
  عدالت در زمان هخامنشیان توسط دادگاههایی که به ریاست سران طبقات جامعه تشکیل میشد اجراء میگردید، ایشان در آراء و احکام قضایی خود به سنن کهن و قوانینی که «داتا» نامیده میشد استناد میکردند.
  دادگاههای رسمی دیگری وجود داشت که داوران آنها به «داته برا» مرسوم بودند و مستقیماً از طرف پادشاه منصوب میشدند و شغل آنان نیز مورثی بود.
  استبداد ایرانی یا نظمی اجتماعی ؟
  موروثی بودن قضات ، نشان از آن دارد که استبداد ایرانی ، به مفهومی که نزد غربی ها معروف است ،  نبوده است . چنانچه وراثت در میان قضات موجب می شده است که نظمی اجتماعی در میان مسۆولین اصلی قضاوت در کشور وجود داشته باشد که خارج از حیطه اختیار شاه بوده است و شاه مجبور به پیروی از آن می بود.
  به همین جهت امکان آن نبود که شاه هرکس را که می پسندد و دوست دارد ، نصب کند و از طرف دیگر مجبور بود که کارها و تصمیماتش را با این قضات هماهنگ نماید و از مخالفت با آنها بطور علنی دست بردارد.
  راجع به اهمیت عدالت و اجرای آن در عهده هخامنشی منقول است که کورش از زبان استاد خود گفته است:
  «عدالت آن است که به مقتضای قانون و حق باشد و هرچه را از راه حق منصرف شود ستم و بی عدالتی است و قاضی عادل آن است که فتوایش به اعتبار قانون و مطابق حق باشد.»
  انواع جرائم و مجازاتها در زمان هخامنشیان
  در بررسی متون تاریخی چنین به نظر می رسد که پادشاهان از اختیارات بی حد و حصری برخوردار بودند آنان در تعیین نوع مجازات و میزان آن هیچ محدودیتی نداشتند شاه مافوق قانون بود و محدود به صلاحیت خاصی نبوده است عملکرد شاه ناشی از قدرت قانونی بود که تصور می کردند او از جانب خداوند قانون وضع می کند و خود وی نیز اجراء می کند.
  در عهد هخامنشی قضاوت و داوری زیر نظر شاه انجام می گرفت. مغان و پیشوایان مذهبی مجری قانون و مسئول صدور احکام بودند
  در زیر نمونه ای چند از مجازاتهای آن دورانها ذکر خواهد شد:
  حق تعیین نوع مجازات و دادن این حق به دیگری: شاه هخامنشی می توانست حق انتخاب مجازات را به هر کسی که می خواست اعطاء کند بدیهی است که در این صورت شاه خود را صاحب مطلق مجازات می دانست در این صورت شخصی که اختیار تعیین مجازات به وی داده می شد هر نوع مجازات شدید یا خفیف را می توانست اعمال نماید و این مجازات مشروع تلقی می شد.
  حق تغییر مجازاتها: چون شاه انتخاب نوع و میزان مجازات را حق خود می دانست لذا چنانچه توسط قضاوت وی یا داورانش مجازاتی تعیین می شد که محکوم علیه یا بستگان وی از شخص شاه درخواست تغییر یا تبدیل به نوع دیگر را می کرد شاه اگر مصلحت می دانست این اختیار را داشت که به هر نحو بخواهد عمل نماید.
  حق عفو: پادشاه حق داشت هر مجرمی را که می خواست مورد عفو قرار دهد مجازاتها در ایران باستان اصولاً شدید بوده است و تابع ضابطه یا قاعده ی خاصی نبوده است، هر کس در منصب قضا قرار می گرفته (شاه، قضات شاهی، هر کس دیگر مأذون از شاه) و مأمور رسیدگی به دعاوی مردم بود بر اساس میل و اراده شخصی خود تصمیم می گرفت در این دوره از اصول قانون بودن جرم و مجازات که امروزه متداول و از اصول مسلم حقوق در تمام گروههای حقوقی است خبری نبوده است در این دوره دادگستری خصوصی بطور مطلق اجراء می شده است.
  در دوران هخامنشی بین کیفر و جرم واقع شده هیچ شباهت و تناسبی نبوده است. قضات اختیارات نامحدود داشتند که مجازات کاملاً شدید یا کاملاً خفیف باشد، مجازات می توانست کاملاً خفت آور باشد. این مطلب را نباید فراموش نمود که شاه خود را حامی مردم می دانست و به شدت بر امور نظارت می کرده است. شاه در حکومت هخامنشیان خود را نماینده اهورامزدا می دانست. داریوش در بند پنجم کتیبه بیستون می گوید : «با اراده اهورامزدا من شاهم» یا در کتیبه دیگری می گوید: « اهورامزدا حامی توانای من است و آنچه را که او به من امر می کند به دست من انجام و اجرا می شود.»
  آئین دادرسی و روش محاکمه
  در زمان هخامنشیان برای آنکه کار محاکمات به درازا نکشد برای هر نوع دعوی مدت زمان معینی مقرر شده بود که می بایست در ظرف آن مدت حکم صادر شود.
  همچنین به طرفین دعوی پیشنهاد سازش از طریق داوری میکردند تا دعوایی که میان انها اتفاق افتاده است توسط داور و به طرفین مسالمت آمیز حل و فصل شود.

 8. #8
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

  ترجمه منشورکوروش
  «منم کوروش، شاه جهان، شاه بزرگ، شاه نيرومند، شاه بابل، شاه سومر و اکد، شاه چهار گوشه جهان.»
  به گزارش ايسنا، اين عبارت ها بخشي از متن منشور حقوق بشر کوروش است که توسط شاهرخ رزمجو از بخش خاورميانه موزه بريتانيا، از خط اصلي بابلي به فارسي ترجمه و در سايت اين موزه قرار گرفته است. در اين ترجمه، متن دو قطعه تازه پيداشده در موزه بريتانيا نيز وجود دارد و بخش هايي که درون هستند، از روي متن دو قطعه نويافته ترجمه شده است. متن کامل ترجمه منشور کوروش به زبان فارسي به اين شرح است:
  1) ]آن هنگام که ............. مردو[ک، پادشاه همه آسمان ها و زمين، کسي که ....، ... که با ...يش سرزمين هاي دشمنانش (؟) را لگدکوب مي کند
  2) ]..................[ با دانايي گسترده، ... کسي که گوشه هاي جهان را زير نظر دارد، 3) ]..................[ ...فرزند ارشد ]او[ (= بلشزر، فرومايه اي) به سروري سرزمينش گمارده شد، 4) ]..................[ ]اما[ او ]فرمانروايي؟ سا[ختگي بر آنان قرار داد، 5) نمونه اي ساختگي از اسگيل سا]خت و[ ............... براي (شهر) اور و ديگر جايگاه هاي مقدس ]فرستاد؟[
  6) آيين هايي که شايسته آنان (خدايان/پرستشگاه ها) نبود. پيشکشي ]هايي ناپاک[ ................... گستاخانه ]...[ هر روز ياوه سرايي مي کرد و ]اها[ نت آميز 7) (او) پيشکشي هاي روزانه را باز داشت. او در ]آيين ها دست برد و[ ................ درون پرستشگاه ها برقرار ]کرد[. در انديشه اش به ترس از مردوک شاه خدايان پايان داد. 8) هر روز به شهرش (= شهر مردوک) بدي روا مي داشت. ............. همه مردما]نش را ...[ (= مردمان مردوک) را با يوغي رها نشدني به نابودي کشاند. 9) انليل خدايان (= مردوک)، از شکوه ايشان بسيار خشمگين شد، و ............ قلمرو آنان. خداياني که درون آن ها مي زيستند محراب هاي شان را رها کردند، 10) خشمگين از اين که او (= نبونئيد) (آنان را) (= خدايان غير بابلي) به شوانه (= بابل) وارد کرده بود. ]دل[ مردوک بلند ]پايه، انليل خدايان[ برحم آمد ... (او) بر همه زيستگاه هايي که جايگاه هاي مقدس شان ويران گشته بود 11) و مردم سرزمين سومر و اکد که هم چون کالبد مردگان شده بودند، انديشه کرد (و) بر آنان رحم آورد. او همه سرزمين ها را جست و بررسي کرد، 12) شاهي دادگر را جست وجو کرد که دل خواهش باشد. او کوروش، شاه (شهر) انشان را به دستانش گرفت، و او را به نام خواند، (و) شهرياري او بر همگان را به آواي بلند اعلام کرد. 13) او (= مردوک) سرزمين گوتي (و) همه سپاهيان مادي را در برابر پاهاي او (= کوروش) به کرنش درآورد و همه مردمان سرسياه (= عامه مردم) را که (مردوک) به دستان او (= کوروش) سپرده بود، 14) به دادگري و راستي شباني کرد. مردوک، سرور بزرگ، که پرورنده مردمانش است، به کارهاي نيک او (= کوروش) و دل راستينش به شادي نگريست 15) (و) او را فرمان داد تا بسوي شهرش (= شهر مردوک)، بابل، برود. او را واداشت (تا) راه تينتير (= بابل) را در پيش گيرد، و، هم چون دوست و همراهي در کنارش گام برداشت. 16) سپاهيان گسترده اش که شمارشان هم چون آب يک رودخانه شمردني نبود، پوشيده در جنگ افزار ها در کنارش روان بودند. 17) (مردوک) او را بدون جنگ و نبرد به درون شوانه (= بابل) وارد کرد. او شهرش، بابل را از سختي رهانيد. او (= مردوک) نبونئيد، شاهي را که از او نمي هراسيد، در دستش (= دست کوروش) نهاد. 18) همه مردم تينتير (= بابل)، تمامي سرزمين هاي سومر و اکد، بزرگان و فرمانداران در برابرش کرنش کردند (و) بر پاهايش بوسه زدند، از پادشاهي او شادمان گشتند (و) چهره هاي شان درخشان شد. 19) (مردوک) سروري که با ياري اش به مردگان زندگي بخشيد (و) آن که همه را از سختي و دشواري رهانيد، آنان او را به شادي ستايش کردند و نامش را ستودند. 20) منم کوروش، شاه جهان، شاه بزرگ، شاه نيرومند، شاه بابل، شاه سومر و اکد، شاه چهار گوشه جهان. 21) پسر کمبوجيه، شاه بزرگ، شاه شهر انشان، نوه کوروش، شاه بزرگ، شا]ه شهر[ انشان، از نسل چيش پيش، شاه بزرگ، شاه شهرانشان. 22) دودمان جاودانه پادشاهي که (خدايان) بل و نبو فرمانرواييش را دوست دارند (و) پادشاهي او را با دلي شاد ياد مي کنند. آنگاه که با آشتي به در]ون[ بابل آمدم، 23) جايگاه سروري (خود) را با جشن و شادماني در کاخ شاهي برپا کردم. مردوک، سرور بزرگ، قلب گشاده کسي که بابل را دوست دارد، ]هم چون سرنو[شتم به من ]بخشيد[ (و) من هر روز ترسنده در پي نيايش او بودم. 24) سپاهيان گسترده ام با آرامش درون بابل گام برمي داشتند. نگذاشتم کسي در همه ]سومر و[ اکد هراس آفرين باشد. 25) در پي امنيت ]شهر[ بابل و همه جايگاه هاي مقدسش بودم. براي مردم بابل .................. که برخلاف خوا]ست خدايان[ يوغي بر آنان نهاده بود که شايسته شان نبود، 26) خستگي هاي شان را تسکين دادم (و) از بندها (؟) رهاي شان کردم. مردوک، سرور بزرگ، از رفتار ]نيک من[ شادمان گشت (و) 27) به من کوروش، شاهي که از او مي ترسد و کمبوجيه پسر تني ]ام و به[ همه سپاهيانم، 28) برکتي نيکو ارزاني داشت. بگذار ما با شادي در برابرش باشيم، در آرامش. به ]فرمان[ والايش، همه شاهاني که بر تخت نشسته اند، 29) از هر گوشه (جهان)، از درياي بالا تا درياي پايين، آنان که در سرزمين هاي دور دست مي زيند، (و) همه شاهان سرزمين امورو که در چادرها زندگي مي کنند، همه آنان، 30) باج سنگين شان را به شوانه (بابل) آوردند و بر پاهايم بوسه زدند. از ]شوانه = بابل[ تا شهر آشور و شوش، 31) اکد، سرزمين اشنونه، زمبن، شهر متورنو، در، تا مرز گوتي، جا]يگاه هاي مقدس آن سو[ي دجله که از ديرباز محراب هاي شان ويران شده بود،
  32) خداياني را که درون آن ها ساکن بودند، به جايگاه هاي شان بازگرداندم و (آنان را) در جايگاه ابدي خودشان نهادم. همه مردمان آنان (= آن خدايان) را گرد آوردم و به سکونتگاه هاي شان بازگرداندم و 33) خدايان سرزمين سومر و اکد را که نبونئيد در ميان خشم سرور خدايان به شوانه (= بابل) آورده بود، به فرمان مردوک، سرور بزرگ، به سلامت 34) به جايگاه شان بازگرداندم، جايگاهي که دل شادشان مي سازد. باشد تا خداياني که به درون نيايشگاه هاي شان بازگرداندم، 35) هر روز در برابر بل و نبو، روزگاري دراز (= عمري طولاني) برايم خواستار شوند (و) کارهاي نيکم را يادآور شوند و به مردوک، سرورم چنين بگويند که «کوروش، شاهي که از تو مي ترسد و کمبوجيه پسرش 36) ... بگذار آنان سهميه رسان نيايشگاه هاي مان باشند، تا روزگاران دراز (؟) ... و باشد که مردمان بابل ]شاهي[ (او را) بستايند.» من همه سرزمين ها را در صلح قرار دادم. 37) ......... ]غا[ز، دو مرغابي، ده کبوتر، بيش تر از ]پيشکشي پيشين[ غاز و مرغابي و کبوتري که ......
  38) ... ]روزا[نه افزودم. ............. در پي استوار کردن باروي ديوار ايمگور انليل، ديوار بزرگ بابل برآمدم

 9. #9
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

 10. #10
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

  استاد علامه طباطبايی می گويد: اگر ذوالقرنین قرآن، مردی مومن به خدا و به دين توحيد بوده، کوروش نيز اين چنين بوده و اگر ذوالقرنين، پادشاهی عادل و رعيت پرور بوده، کوروش نيز چنين بود؛ اگر او نسبت به ستمگران و دشمنان مردی سياستمدار بوده او نيز بود؛ اگر دين، عقل، فضايل اخلاقی و ثروت و شوکت داشت، کوروش هم داشت؛ همان گونه که قرآن فرموده کوروش نيز سفری به سوی مغرب کرد، بر لیدی و پيرامون آن مسلط شد و بار ديگر به سوی مشرق سفر کرد. آنجا مردمی ديد صحرانشين و وحشی که در بيابان زندگی می کردند. برای همین، به آنها کمک کرد، سدی ساخت در مقابل قبيله و قومی که آنها را آزار می دادند؛ در تنگه داريال ميان کوه های قفقاز و نزديک به شهر تفليس (تفسير الميزان، علامه طباطبايی).

 11. #11
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

  مگه میشه به ایران افتخار نکرد؟

  بهتر بود بپرسی به کجای ایران افتخار نمی کنی؟

  به ذره ذره خاک ایران ، به تک تک ایرانیا (به غیر عرب صفتا ، غرب زده ها ) به اینکه نژادمون آریایی ،اونم آریایی برتر افتخار می کنم.

  به این افتخار میکنم که هیچگاه بت پرست نبودیم .

  به کوروش کبیر ، داریوش بزرگ ، خشایار شاه ، کاوه آهنگر ، آرش کمانگیر ، سیاوش ، کیومرث ، رستم، زرتشت و...

  منشور حقوق بشر ، منشور پارسوماش ، منشور پرشیا ، منشور شوشیانا ، منشور پاسارگاد ، فروهر همه اینا غرور آفرینه .

  به فردوسی، خیام، حضرت حافظ ، مولانا رومی ، سعدی ،عطار ، نظامی ، وحشی بافقی ، ارد بزرگ ،ابوعلی سینا ، ابو ریحان بیرونی ، رازی و...

  به پارسه ، خلیج همیشه فارس ، پاسارگاد ، شهر سوخته(مهر گنجینه سر به )، چغازنبیل ، بیستون ، نقش رستم ، تخت سلیمان ، طاق بستان ، کاخ تیسفون(بزرگترین طاق آجری دنیا)و... افتخار می کنم.

  به این افتخار می کنم که ما ایرانی ها شادترین مردم دنیا بودیم و پدران ما جشن و پایکوبی رو عبادت می دونستند .

  کل جهانیان در مقابل بزرگی ایران و ملتش سرفرود آوردن . 12. #12
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

  کورش کبیر :

  این ابر مرد آنقدر والا مقام بوده که در قرآن از او ذکر شده(( ذوالقرنین ))
  (16 آیه درباره ی اونازل شده:آیات 82 تا 97 سوره ی کهف ) و در تورات نیز( جایی
  او را مسیح وجایی شبان خداوند و در جایی دیگر عقاب شرق وهم مشورت خداوند )
  از او با احترام خاصی یاد شده است .
  در کتب مقدس یهودیان مانند (عزراء- نحمیاء- اشعیاه وارمیاه ) از کوروش به عنوان
  یک آزاده ومنجی یاد شده است واین احترامی که یهودیان به کوروش دارند به خاطر آن
  است که هنگامی که کوروش بابل را فتح کرد دستور داد تا تمامی یهودیان (تقریباَ000/40)
  که در زمان بخت النصر(نبوکدنصر) پادشاه مقتدر بابل که در هنگام فتح اورشلیم آنها را به
  اسارت گرفته بود، آزاد کنند و کلیه ی اموالی را که بخت النصر از هیکل سلیمان به غنیمت
  گرفته بود مسترد کنند وکوروش کمکهای بسیاری از نظر مالی و امکانات به یهودیان نمود
  تا به اورشلیم برگردند واونیز دستور بازسازی هیکل سلیمان را داد. کورش نخستین کسی
  بود که منشور حقوق وآزادی بشر را صادر کرد.
  در میان شاهان کمتر پادشاهی است که مانند ((کوروش)) به چنین نیکنامی جهانی رسیده
  باشد.

 13. #13
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

  هرگز نخواب کوروشدارا جهان ندارد، سارا زبان نداردبابا ستاره ای در هفت آسمان نداردکارون ز چشمه خشکید، البرز لب فرو بست
  حتی دل دماوند، آتش فشان ندارد
  دیو سیاه دربند، آسان رهید و بگریخت
  رستم در این هیاهو، گرز گران ندارد
  روز وداع خورشید، زاینده رود خشکید
  زیرا دل سپاهان، نقش جهان ندارد
  بر نام پارس دریا، نامی دگر نهادند
  گویی که آرش ما، تیر و کمان ندارد
  دریای مازنی ها، بر کام دیگران شد
  نادر، ز خاک برخیز، میهن جوان ندارد
  دارا کجای کاری، دزدان سرزمینت
  بر بیستون نویسند، دارا جهان ندارد
  آییم به دادخواهی، فریادمان بلند است
  اما چه سود، اینجا نوشیروان ندارد
  سرخ و سپید و سبز است این بیرق کیانی
  اما صد آه و افسوس، شیر ژیان ندارد
  کو آن حکیم توسی، شهنامه ای سراید
  شاید که شاعر ما دیگر بیان ندارد
  هرگز نخواب کوروش، ای مهر آریایی
  بی نام تو، وطن نیز نام و نشان ندارد

 14. #14
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

  واژه پارسه، تخت جمشید و پرسپولیس


  طراحی از تخت جمشید ۱۷۱۳ میلادی

  نام تخت جمشید در زمان ساخت «پارسَه»[۶] به معنای «شهر پارسیان» بود. یونانیان آن را پِرسپولیس (به یونانی یعنی «پارسه شهر») خوانده اند. در فارسی معاصر این بنا را تخت جمشید یا قصر شاهی جمشید پادشاه اسطوره ای ایران می نامند.
  در شاهنامه فردوسی آمده است:
  جمشید پادشاهی عادل و زیبارو بود که نوروز را بر پا داشت و هفتصد سال بر ایران پادشاهی کرد. اورنگ یا تخت شاهی او چنان بزرگ بود که دیوان به دوش می کشیدند.
  صدها سال پس از حمله اسکندر و اعراب و در زمانی که یاد و خاطره پادشاهان هخامنشی فراموش شده بود، مردمی که از نزدیکی خرابه های پارسه عبور می کردند، تصاویر حکاکی شدهٔ تخت شاهی را می دیدند که روی دست مردم بلند شده است و از آنجا که نمی توانستند خط میخی کتیبه های حک شده روی سنگ ها را بخوانند، می پنداشتند که این همان اورنگ جمشید است که فردوسی در شاهنامه خود از آن یاد کرده است. به همین خاطر نام این مکان را تخت جمشید نهادند. بعدها که باستان شناسان توانستند خط میخی کتیبه را ترجمه کنند، متوجه شدند که نام اصلی آن پارسه بوده است.[۳]
  در دوره اسلامی این مکان را محترم شمرده و آن را هزار ستون و چهل منار می نامیدند و با شخصیت هایی چون سلیمان نبی و جمشید ربطش می دادند.[۷] نام مشهور غربی این محل یعنی پِرسِه پلیس ریشه غریبی دارد. در زبان یونانی، پِرسِه پلیس و یا به صورت شاعرانه آن پِرسِپ تولیس (Perseptolis) لقبی است برای آتنه الهه خرد، صنعت و جنگ که ویران کنندهٔ شهرها معنی می دهد. [۸][۹] این لقب را آشیل، شاعر یونانی سده پنجم پیش از زادروز، به حالت تجنیس و بازی با لغات، در مورد شهر پارسیان به کار برده است.[۱۰]
  نمای کلی

  سازه و موقعیت مکانی تخت جمشید


  پلکان ورودی
  تخت جمشید

  پلکان شمالی
  پلکان
  شرقی
  آرامگاه
  اردشیر سوم
  باروها
  دروازه
  کشورها
  خیابان سپاهیان
  دروازه ناتمام
  آپادانا
  کاخ صدستون
  کاخ سه در
  کاخ تچر
  کاخ هدیش
  خزانه
  شاهی
  کاخ ملکه و موزه
  پادگان
  ۳۲ ستون
  کاخ ج
  کاخ ه
  کاخ د


  تخت جمشید در مرکز استان فارس، ۱۰ کیلومتری شمال مرودشت و در ۵۷ کیلومتری شیراز قرار دارد. ارتفاع از سطح دریا تخت جمشید ۱۷۷۰ متر می باشد. طرف شرقی این مجموعه کاخ ها بر روی کوه رحمت و سه طرف دیگر در درون جلگه مرودشت پیش رفته است.[۱۱] تخت جمشید بر روی صفّه یا سکوی سنگی که ارتفاع آن بین ۸ تا ۱۸ متر بالاتر از سطح جلگهٔ مردوشت است، واقع شده است. ابعاد تخت جمشید ۴۵۵ متر (جبهه غربی)، ۳۰۰ متر (جبهه شمالی)، ۴۳۰ متر (جبهه شرقی)، ۳۹۰ متر (جبهه جنوبی) می باشد. همچنین طول تخت جمشید برابر با طول آکروپولیس در آتن است، اما عرض آن چهار تا پنج برابر آکروپولیس است.[۱۲][۱۳]
  کتیبه بزرگ داریوش بزرگ بر دیوار جبهه جنوبی تخت جمشید، آشکارا گواهی می دهد که در این مکان هیچ بنایی از قبل وجود نداشته است.[۱۴] وسعت کامل کاخ های تخت جمشید ۱۲۵ هزار متر مربع است[۱۱][۱۵]
  سنگ بنای نخستین


  پلان و جزئیات ستون های تخت جمشید

  قدیمی ترین بخش تخت جمشید بر پایهٔ یافته های باستان شناسی مربوط به سال ۵۱۸ پیش از میلاد[۱۱] است.[۱۶] آنگونه که در منابع متعدد و گوناگون تاریخی آمده است ساخت تخت جمشید در حدود ۲۵ قرن پیش در دامنه غربی کوه رحمت یا میترا یا مهر و در زمان داریوش بزرگ آغاز گردید و سپس توسط جانشینان وی با تغییراتی در بنای اولیه آن ادامه یافت. بر اساس خشت نوشته های کشف شده در تخت جمشید در ساخت این بنای با شکوه معماران، هنرمندان، استادکاران، کارگران، زنان و مردان بی شماری شرکت داشتند که علاوه بر دریافت حقوق از مزایای بیمهٔ کارگری نیز استفاده می کردند. ساخت این مجموعهٔ بزرگ و زیبا بنا به روایتی ۱۲۰ سال به طول انجامید.[۳]
  یکی از هنرهای معماری در تخت جمشید این است که نسبت ارتفاع سر درها به عرض آنها و همین طور نسبت ارتفاع ستون ها به فاصلهٔ بین دو ستوننسبت طلایی است. نسبت طلایی نسبت مهمی در هندسه است که در طبیعت وجود دارد. این نشانگر هنر ایرانیان باستان در معماری است.[۳]
  پژوهش های باستان شناسی

  اولین کاوش های علمی در تخت جمشید توسط ارنست امیل هرتزفلد آلمانی در ۱۹۳۱ صورت گرفت. وی توسط مؤسسه خاورشناسی دانشگاه شیکاگو فرستاده شده بود. یافته های وی هنوز در این مؤسسه نگه داری می شوند. هرتزفلد معتقد بود دلیل ساخت تخت جمشید نیاز به جوی شاهانه و باشکوه٬ [۱۷]، نمادی برای امپراتوری پارس و مکانی برای جشن گرفتن وقایع خاص به خصوص نوروز بوده است.به دلایل تاریخی تخت جمشید در جایی که امپراتوری پارس پایه گذاشته شده بود ساخته شده است. هر چند در آن زمان مرکز امپراتوری نبوده است.[۳]
  معماری تخت جمشید به دلیل استفاده از ستون های چوبی مورد توجه قرار گرفته است.معماران تخت جمشید فقط زمانی از سنگ استفاده کرده اند که بزرگترین سروهای لبنان یا ساج های هند اندازه های لازم برای تحمل سقف را نداشته اند.[۱۸] در حالی که ته ستون ها و سر ستون ها از سنگ بوده اند.[۳]
  معماری

  معماران و هنرمندان

  معماران، هنرمندان و متخصصان در ساخت تخت جمشید از ملل مختلف زیر نفوذ شاهان هخامنشیان مانند آشوریان، مصریان، اوراتوئیان، بابلیان، لودیان، ایونیان، هندوان، سکائیان و غیره تشکیل می شدند.[۱۹]
  معماری حرفه ای

  در گذر زمان تعدادی از ستون های دروازه کاخ صد ستون در تخت جمشید حوادثی مثل زلزله را پشت سر گذاشته و سر پا مانده اند. آن ها در نگاه اول یکپارچه به نظر می رسند اما در حقیقت تکه تکه هستند و روی هم سوار شده اند. راز پایداری آن ها مقابل زمین لرزه در محل اتصال این تکه هاست، جایی که دو تکه ستون به وسیله سرب مذاب به هم متصل شده اند. این سرب علاوه بر محکم کردن اتصال دو تکه ستون، نقش مهمی برای مقاومت سازه در مقابل زمین لرزه داشته است. سرب فلز چکش خوار و نرمی است که هنگام بروز زمین لرزه از خودش واکنش نشان داده و خرد نمی شود، این همان نقشی است که در ساختمان های امروزی و مدرن بر عهده فنر لای ستون ها گذاشته می شود.[۲۰]
  آرایش نقوش

  معماران و هنرمندانی که در ساخت تخت جمشید نقش داشتند، نقش ها را از سه طریق می آراستند. یکی چسباندن فلزهای گران بها به صورت رویهٔ تاج، گوشوار، طوق، یاره و نظایر آن به اصل نقش و توسط سوراخ هایی که در دو طرف شی مورد نظر برای گوهرنشانی می کندند. دوم نگاریدن و نقر کردن تزئینات اصلی لباس، تاج و کلاه با سوزن، به نحوی بسیار ظریف که نمونهٔ آن بر درگاه های کاخ داریوش (تچر) و حرمسرا وجود دارد. سوم رنگ آمیزی، که نمونه هایی از آن در کاخ سه دری و صد ستون موجود است.[۲۱]
  سنجش درازا و شمارگان

  نوشتار اصلی: سنجش درازا و شمارگان در معماری تخت جمشید

  عکسی از ارنست امیل هرتزفلد در تخت جمشید.

  پژوهش های کرفتر، نیلندر، ا. هسه، خانم و آقای تیلیا و مایکل رف، مقیاس های طولی در تخت جمشید را روشن کرده است. کوچکترین واحد اندازه گیری یک انگشت بوده است که با مقیاس امروزی ۲۲ میلی متر می شود. واحدهای دیگر عبارت بودند از:

  1. کف یا قبضه برابر ۴ انگشت یا ۸۷ میلی متر
  2. گام تخت جمشیدی برابر ۱۶ انگشت یا ۳۴۷ تا ۳۴۸ میلی متر
  3. ارش (گز) برابر ۲۴ انگشت یا ۵۲۱ تا ۵۲۲ میلی متر

  بهترین مورد برای بررسی از مقیاس گام تخت جمشیدی، پلکان شرقی آپادانا است که در یک نظر رابطه منطقی طول و عرض قسمت های آن بدین صورت مشخص می شود:
  جبههٔ پلکان را به طور کلی به قسمت شمالی (سان سربازان و بزرگان)، مرکزی (مهتابی جلو) و جنوبی (سان هدیه آوران) می توان تقسیم کرد. هر یک از آنها ۷۸ گام طول و ۹ گام بلندی دارد. قسمت میانی مهتابی جلو، ۹ گام بلندی و دو برابر آن طول دارد و دو شیب پلکان های متقارن آن هر یک قاعده ای به طول ۳۰ گام دارند. از لبهٔ مهتابی جلویی تا آغاز شیب هر یک از پلکان های متقارن مهتابی عقبی، درست ۷۸ گام می شود و در همه این اعداد ضریبی از عدد ۳ را که در ایران باستان مقدس بوده است، می یابیم.
  اعداد ۳، ۷ و ۹ اعدادی مقدس دانسته می شده اند و بررسی این نگاره موارد زیر را در تخت جمشید ثابت کرده است:
  آپادانا در مجموع ۷۲ ستون دارد که برابر ۷۲ فصل یسنای اوستا ۷۲ رشته کشتی (کستی) است که ایرانیان باستان به کمر می بسته اند. بر نقوش بارعام کاخ صد ستون و نقش نمای آرامگاه ها، پادشاه و شش تن از یارانش را نشان داده اند که درست مانند قرار گرفتن اهورامزدا در میان شش فرشته بزرگ در باور ایرانیان باستان است و تأییدکننده زرتشتی بودن هخامنشی ها است.
  پلکان بزرگ شمال غربی ۱۱۱ پله (یعنی سه بار عدد یک) دارد که حاصل ضرب ۳۷ در عدد ۳ است و شمار منزل های راه شاهی از شوش تا سارد هم درست ۱۱۱ بوده است.[۲۲]
  پلکان های ورودی سکو و دروازهٔ ملل

  نوشتار اصلی: کاخ دروازه کشورها
  ورود سکو، دو پلکان است که روبروی یکدیگر و در بخش شمال غربی مجموعه قرار دارند که همچون دستانی است که آرنج خویش را خم کرده و بر آن است تا مشتاقان خود را از زمین بلند بکند و در سینهٔ خود جای دهد. این پلکان ها از هر طرف ۱۱۱ پله ٔ پهن و کوتاه(به ارتفاع ۱۰ سانتیمتر) دارند. بر خلاف عقیدهٔ بسیاری از مورخین که مدعی بودند ارتفاع کم پله ها به خاطر این بوده که اسب ها نیز بتوانند از پله ها بالا بروند، پله ها را کوتاهتر از معمول ساخته اند تا راحتی و ابهت میهمانان (که تصاویرشان با لباسهای فاخر و بلند بر دیوارهای تخت جمشید نقش بسته) هنگام بالا رفتن حفظ شود. بالای پلکان ها، بنای ورودی تخت جمشید، دروازه بزرگ یا دروازهٔ خشایارشا یا دروازه ملل، قرار گرفته است. ارتفاع این بنا ۱۰ متر است. این بنا یک ورودی اصلی و دو خروجی داشته است که امروزه بقایای دروازه های آن برجاست. بر دروازهٔ غربی و شرقی طرح مردان بالدار و بر و طرح دو گاو سنگی با سر انسانی حجاری شده است. این دروازه ها در قسمت فوقانی با شش کتیبهٔ میخی تزیین یافته اند. این کتیبه ها پس از ذکر نام اهورامزدا به اختصار بیان می کند که: «هر چه بدیده زیباست، به خواست اورمزد انجام پذیرفته است.»[۲۳]
  دو دروازه خروجی یکی رو به جنوب و دیگری رو به شرق قرار دارند و دروازه جنوبی رو به کاخ آپادانا، یا کاخ بزرگ بار، دارد.


  پلکان های کاخ آپادانا


  جزئیات حجاری های پلکان روبه شمال کاخ آپادانا که نظامیان هخامنشی و مادی را نمایش می دهد.

  کاخ آپادانا در شمال و شرق دارای دو مجموعه پلکان است. پلکان های شرقی این کاخ که از دو پلکان - یکی رو به شمال و یکی رو به جنوب - تشکیل شده اند، نقوش حجاری شده ای را در دیوار کنارهٔ خود دارند. پلکان رو به شمال نقش هایی از فرماندهان عالی رتبهٔ نظامی مادی و پارسی دارد در حالی که گل های نیلوفر آبی را در دست دارند، حجاری شده است. [۲۴] در جلوی فرماندهان نظامی افراد گارد جاویدان در حال ادای احترام دیده می شوند. در ردیف فوقانی همین دیواره، نقش افرادی در حالی که هدایایی به همراه دارند و به کاخ نزدیک می شوند، دیده می شود. [۲۴]
  بر دیوارهٔ پلکان رو به جنوب تصاویری از نمایندگان کشورهای مختلف به همراه هدایایی که در دست دارند دیده می شود. هر بخش از این حجاری اختصاص به یکی از ملل دارد که در شکل زیر مشخص شده اند:

  ۱- مادی ها ۲- ایلامی ها ۳- پارت ها ۴- سغدی ها ۵- مصری ها ۶- باختری ها ۷- اهالی سیستان ۸- اهالی ارمنستان ۹- بابلی ها ۱۰- اهالی کلیکیه ۱۱- سکاهای کلاه تیزخود ۱۲- ایونی ها ۱۳- اهالی سمرقند ۱۴- فنیقی ها ۱۵- اهالی کاپادوکیه ۱۶- اهالی لیدی ۱۷- اراخوزی ها ۱۸- هندی ها ۱۹- اهالی مقدونیه ۲۰- اعراب ۲۱- آشوری ها ۲۲- لیبی ها ۲۳- اهالی حبشه[۲۴]

  کاخ ها و ساختمان ها


  بازمانده های کاخ آپادانا

  نمای جنوبی کاخ تچر  کاخ آپادانا

  نوشتار اصلی: کاخ آپادانای تخت جمشید

  سنگ نگاره هدیه آوران لودیه ای که در حال حمل پیشکش های خود برای پادشاه هخامنشی هستند. این سنگ نگاره در یکی از پلکان های کاخ آپادانای تخت جمشید سنگ تراشی شده است.

  کاخ آپادانا از قدیمی ترین کاخ های تخت جمشید است. این کاخ که به فرمان داریوش بزرگ بنا شده است، برای برگزاری جشن های نوروزی و پذیرش نمایندگان کشورهای وابسته به حضور پادشاه استفاده می شده است. این کاخ توسط پلکانی در قسمت جنوب غربی آن به «کاخ تچرا» یا «کاخ آینه» ارتباط می یابد. کاخ آپادانا از ۷۲ ستون تشکیل شده است که در حال حاضر ۱۴ ستون آن پابرجاست ته ستونهای ایوان کاخ گرد ولی ته ستونهای داخل کاخ مربع شکل است.[۲۴]
  کاخ تچر

  نوشتار اصلی: کاخ تچر
  تچر یا تچرا به معنای خانه زمستانی است. این کاخ نیز به فرمان داریوش کبیر بنا شده و کاخ اختصاصی وی بوده است. روی کتیبه ای آمده: «من داریوش این تچر را ساختم.» این کاخ یک موزه خط به شمار می رود از پارسی باستان گرفته در این کاخ کتیبه وجود دارد تا خطوط پهلوی بالای ستون ها از نمای جلویی های مصری استفاده شده است. قسمت اصلی کاخ توسط داریوش بزرگ و ایوان و پلکان سنگی جنوبی توسط خشایارشا و پلکان سنگی غربی توسط اردشیر دوم بنا شده است.[۲۴]
  کاخ هدیش

  نوشتار اصلی: کاخ هدیش
  این کاخ که کاخ خصوصی خشایارشا بوده است در مرتفع ترین قسمت صفهٔ تخت جمشید قرار دارد. این کاخ از طریق دو مجموعه پلکان به کاخ ملکه ارتباط دارد. احتمال می رود آتش سوزی از این مکان شروع شده باشد به خاطر نفرتی که آتنی ها از خشایارشا داشتند به خاطر به آتش کشیده شدن آتن به دست وی. رنگ زرد سنگ ها نشان دهنده تمام شدن آب درون سنگ ها به خاطر حرارت است. اینجا مکان کوچکی بوده ۶*۶ ستون قرار داشته است. به خاطر ویرانی شدید اطلاعات زیادی در مورد این کاخ در دسترس نیست خیلی ها از اینجا به عنوان کاخ مرموز نام برده اند. هدیش به معنای جای بلند است و چون خشایارشا نام زن دوم او هدیش بوده است نام کاخ خود را هدیش می گذارد این کاخ در جنوبی ترین قسمت صفه قرار دارد و قسمت های زیادی از کف از خود کوه است.[۲۴]

  کاخ ملکه

  این کاخ توسط خشایارشا ساخته شده است و به نسبت سایر بناها در ارتفاع پایین تری قرار گرفته است. بخشی از این کاخ در سال ۱۹۳۱ توسط شرق شناس مشهور، پروفسور ارنست امیل هرتزفلد، خاکبرداری و از نو تجدیدبنا شد و امروزه به عنوان موزه و ادارهٔ مرکزی تأسیسات تخت جمشید مورد استفاده قرار گرفته است.[۲۴]
  کاخ ه

  نوشتار اصلی: کاخ ه
  کاخ ه یا کاخ اچ یکی از کاخ های تخت جمشید است که در جنوب غربی تخت گاه و در غرب کاخ هدیش قرار گرفته است. پلکان منقوشی که از دو جانب به این کاخ راهبر است، اکنون حالتی نیمه ویران دارد. پلکان اصلی به گواهی قطعه مکتوبی که از آن به جای مانده، به بنایی تعلق دارد که خشایارشا آغاز و اردشیر یکم آن را تمام کرده است.[۲۴]
  کاخ سه در

  نوشتار اصلی: کاخ سه در
  کاخ سه در، تالار شورا، دروازه شاهان، سه دروازه، سه دری یا کاخ مرکزی، در مرکز کوشک شاهی تخت جمشید قرار دارد. این کاخ توسط سه درگاه و چند راهرو به کاخ های دیگر راه می یابد و از این جهت آن را کاخ مرکزی و یا سه دری نیز می خوانند. چون بر پلکان های این کاخ، نجیب زادگان پارسی را نقش کرده اند که به حالتی دوستانه و غیر رسمی، برای ملاقات فرمانروا می روند و نیز به سبب نوع کاربری و موقعیت کاخ، گاهی آن را تالار شورا نیز نامیده اند. پیشتر بنای این کاخ را به داریوش بزرگ نسبت می دادند، اما دلایلی در درست است که ساخت کامل آن به وسیله اردشیر یکم صورت گرفته بوده است.[۲۵]
  کاخ صدستون

  وسعت این کاخ در حدود ۴۶۰۰۰ فوت مربع (حدود ۴۳۰۰ متر مربع) است و سقف آن به وسیلهٔ صد ستون که هر کدام ۱۴ متر ارتفاع داشته اند، بالا نگه داشته می شده است. [۲۴]
  کاخ شورا

  به این مکان کاخ شورا یا تالار مرکزی می گویند. احتمالاً شاه در اینجا با بزرگان به بحث و مشورت می پرداخته است. با توجه به نقوش حجاری شده، از یکی از دروازه ها شاه وارد می شده و از دو دروازه دیگر خارج می شده است. به این دلیل به این جا کاخ شورا می گویند که در اینجا دو سرستون انسان وجود داشته که جاهای دیگری نیست و سر انسان سمبل تفکر است.[۲۴]
  آرامگاه های شاهنشاهان


  آرامگاه اردشیر سوم در ضلع شرقی تخت جمشید.  درون آرامگاه اردشیر سوم.

  در فاصله ۶ و نیم کیلومتری از تخت جمشید نقش رستم قرار دارد. در نقش رستم آرامگاهای شاهنشاهانی مانند داریوش بزرگ ٫ خشایارشا ٫اردشیر یکم و داریوش دوم واقع است. آرامگاه پنجمی هم هست که نیمه کاره باقی مانده و احتمالاً متعلق به داریوش سوم است.[۲۴]
  ساختمان خزانهٔ شاهنشاهی

  این مجموعه مشتمل بر یک تالار ۹۹ ستونی، یک تالار صد ستونی، تعدادی سالن، اتاق و دو حیاط خلوت است. مجموعه ساختمان های خزانه توسط حصاری ضخیم و خیابانی پهن از مابقی قسمت ها جدا می شده است. بر اساس روایت مورخین یونان باستان پس از سقوط تخت جمشید اسکندرطلا، نقره و اشیای قیمتی خزانه تخت جمشید را که بزرگترین خزانه هخامنشیان بوده است با سه هزار شتر و تعداد زیادی اسب و قاطر به محل دیگری انتقال داده است. خزانه به فرمان داریوش بزرگ بنا شد و خشایارشا در آن اصلاحاتی به عمل آورده است. اکثر ظروف، مجسمه ها و به خصوص هشت لوح سنگی معروف خشایارشا از این محل به دست آمده است. در حفاری های علمی گذشته در این محل نیز تعداد زیادی الواح گلی به خط میخی و زبان عیلامی مربوط به دستمزد کارگران به دست آمده است.
  [۲۴] مجلس بار عام شاهی که در همین محل کشف شده، خشایارشا (نه داریوش بزرگ که پیشتر می پنداشتند) را نشان می دهد که با لباس تمام رسمی بر تخت نشسته است. عصای شاهی را در دست راست و گل نیلوفر آبی (لوتوس) را که نشانهٔ شاهان هخامنشی است به دست چپ گرفته است. پشت سر شاه ولیعهد با گل نیلوفر آبی در دست چپ ایستاده و دست راست خود را باحالت احترام بالا نگاه داشته است. سپس یکی از خواجگان دربار و بعد از او اسلحه دار شاه ایستاده اند. در مقابل شاه دو عودسوز قرار دارند و رییس تشریفات به حالت احترام گزارش می دهد. مراسم زیر یک شادروان (چادر سلطنتی) انجام می گرفته که در اطراف آن چهار نگهبان حضور دارند. بر اساس تحقیقات به عمل آمده جایگاه اصلی این نقش، بخش مرکزی پلکان آپادانا بوده است.[۲۴]


  سنگ نبشته ها

  نوشتار اصلی: سنگ نبشته های هخامنشیان
  سنگ نبشته های داریوش بزرگ

  نوشتارهای اصلی: کتیبه های پی بنای کاخ آپادانا تخت جمشید، سنگ نبشته پی بنای دیوار جنوبی تخت جمشید، سنگ نبشته یکم پارسی باستان پی بنای دیوار جنوبی تخت جمشید، سنگ نبشته دوم پارسی باستان پی بنای دیوار جنوبی تخت جمشید، سنگ نبشته بابلی پی بنای دیوار جنوبی تخت جمشید، سنگ نبشته ایلامی پی بنای دیوار جنوبی تخت جمشید، سنگ نبشته پنجره کاخ تچر، و سنگ نبشته درگاه کاخ تچر
  • شش رَج به سه زبان چندین بار روی چهارچوب های اندرونی کاخ داریوش، بالای نگاره های داریوش و همراهانش آمده است. «داریوش شاه بزرگ، شاه شاهان، شاه کشورها، پسر ویشتاسپ هخامنشی، کسی که این کاخ را ساخت»
  • یک رَج به سه زبان روی پوشاک داریوش؛ هم اکنون در بخش نشان های نسک خانهٔ میهنی پاریس نهاده است. «داریوش شاه بزرگ، پسر ویشتاسب هخامنشی»
  • رَج به سه زبان، هجده بار روی رخبام پنجرهٔ همان اندرونی کاخ داریوش بسامد شده است. «رخبام پنجره سنگی ساخته شده در کاخ داریش شاه»
  • بیست و چهار رَج تنها به زبان پارسی باستان، روی دیوار جنوبی کاخ داریوش. ۰۱ اهورامزدای بزرگ، بزرگ ترین ِ بغان، او داریوش شاه را آفرید، او شهریاری را به او ارزانی داشت؛ بخواست اهورامزدا داریوش شاه است. ۰۲ داریوش شاه گوید: این کشور پارس که اهورامزدا به من ارزانی داشت، زیبا، دارنده اسبان خوب، دارندهٔ مردان خوب، به خواست اهورامزدا و نیز من داریوش شاه، از دیگری نمی ترسد. ۰۳ داریوش شاه گوید: اهورامزدا مرا یاری کند، با بغان خاندان شاهی و این کشور را اهورامزدا از دشمن، از خشک سالی، از دروغ بپاید! به این کشور نه دشمن، نه خشک سالی، نه دروغ بیاید؛ این را من چون بخشایشی از اهورامزدا با بغان خاندان شاهی درخواست می کنم. باشد که این نیکی را اهورامزدا با بغان خاندان شاهی به من بدهد.[۲۴]
  • به زبانهای ایلامی و اکدی هر کدام بیست و چهار رَج. نوشتهٔ پارسی باستان ندارد. ۰۱ من داریوش شاه بزرگ، شاه شاهان، شاه کشورهای بسیار، پسر ویشتاسپ هخامنشی هستم. ۰۲ داریوش شاه گوید: به خواست اهورامزدا این ها هستند کشورهایی که من افزون بر مردم پارسی، از آنِ خود کردم، که از من ترسیدند و به من باژ دادند: ایلام، ماد، بابل، ارابایه، آشور، مسر، ارمنیه، کبدوکیه، سارد، ایونی هایی خشکی و (آن ها) که کنار دریا هستند، و کشورهایی که آن سوی دریا هستند، اسَگرتیا، پارت، زرنگ، هرات، بلخ، سغد، خوارزم، ثتگوش، رخج، سند، گندار، سَکَ، مَکَ. ۰۳ داریوش شاه گوید: اگر اینگونه بیندیشی «از دیگری نترسم» این مردم پارس را بپای؛ اگر مردم پارس پاییده شوند، از این پس شادی پیوسته به دست اهورا بر این خاندان فرو خواهد رسید.[۲۴]
  • سه زبانه، پارسی باستان ده رَج، ایلامی هفت رَج و اکدی هشت رَج، روی دو لوح طلایی و دو لوح سیمین که هم اکنون در تهران نگه داری می شوند. ۰۱ داریوش شاه بزرگ، شاه شاهان، شاه کشورها، پسر ویشتاسپ هخامنشی. ۰۲ داریوش شاه گوید: این است شهریاری که من دارم، از سکاهای آن سوی سغد، از آن جا تا کوش (اتیوپی)، از هند، از آن جا تا سارد، که آن را اهورامزدا،؛ بزرگ ترین ِ بغان بر من ارزانی داشت. اهورامزدا مرا و خاندان مرا بپاید.[۲۴]
  • سه زبانه هر زبان یک رَج، روی دست گیرهٔ دری از سنگ لاجورد ساختگی. «دست گیرهٔ در از سنگ گران بهایی ساخته شده در کاخ داریوش شاه»[۲۶]

  سنگ نبشته های خشایارشا

  نوشتارهای اصلی: سنگ نبشته پارسی باستان پلکان کاخ آپادانای تخت جمشید، سنگ نبشته ایلامی و بابلی پلکان کاخ آپادانای تخت جمشید، سنگ نبشته کاخ دروازه کشورها، و سنگ نبشته ایوان کاخ تچر  سنگ نگاره ایاز خشایارشا در موزه ملی ایران.  سنگ نگاره ای از خشایارشا در تخت جمشید.  کتیبه اردشیر یکم در تخت جمشید.


  • خدای بزرگ اهورامزدا است، که این زمین را آفرید، که آن آسمان را آفرید، که آدم را آفرید، که شادی را برای آدم آفرید، که خشایارشا را شاه کرد، یک شاه از بسیاری٬یک فرمان دار از بسیاری.
  • من خشایارشا، شاه بزرگ، شاه شاهان، شاه سرزمین های دارندهٔ همه گونه مردم، شاه در این زمین ِ بزرگِ دور و دراز. پسر داریوش شاه هخامنشی.
  • شاه خشایارشا گوید: به خواست اهورامزدا این دالانِ همه کشورها را من ساختم. بسیار (ساختمان) خوب دیگر در این (شهر) پارس ساخته شد، که من ساختم و پدر من ساخت. هر بنایی که زیبا دیده می شود ٬آن همه را بخواست اهورامزدا ساختیم.
  • شاه خشایارشا گوید: اهورامزدا مرا و شهریاری مرا بپاید و آن چه را که به دست من ساخته شده و آن چه را که به دست پدر من ساخته شده، آن را اهورامزدا بپاید.[۲۴]
  • شاه خشایارشا گوید: داریوش را پسران دیگری بودند، ولی چنان که اهورامزدا را کام بود، داریوش، پدر من، پس از خود، مرا بزرگ ترین کرد. هنگامی که پدر من داریوش از تخت کنار رفت، به خواست اهورامزدا من بر جای گاه پدر شاه شدم. هنگامی که من شاه شدم، بسیار ساختمان های والا ساختم. آن چه را که به دست پدرم ساخته شده بود، من آن را پاییدم و ساختمان دیگری افزودم. آن چه را که من ساختم و آن چه که پدرم ساخت آن همه را به خواست اهورامزدا ساختیم.[۲۴]
  • شاه خشایارشا گوید: پدر من داریوش بود؛ پدر داریوش ویشتاسب نامی بود. پدر ویشتاسب ارشام نامی بود. هم ویشتاسب و هم ارشام هر دو در آن هنگام زنده بودند، اهورامزدا را چنین کام بود، داریوش، پدر من، او را در این زمین شاه کرد. زمانی که داریوش شاه شد، او بسیار ساختمان های والا ساخت.[۲۶]

  سنگ نبشته اردشیر یکم در تخت جمشید

  نوشتار اصلی: سنگ نبشته دیوار کاخ ه
  سنگ نبشته های اردشیر یکم در کاخ ه ، H یا کاخ اردشیر یکم بر روی یک دیواره واقع است.[۲۴]
  کتیبه ها

  کتیبه های غیرهخامنشی

  یکی از نقاط قابل توجه که در مجموعه کاخ های تخت جمشید وجود دارد، موجودیت کتیبه هایی است که مربوط به دوران شاهنشاهی هخامنشیان نمی شود. عضدالدوله دیلمی در آنجا دو کتیبه به خط کوفی به یادگار گذاشته و کتیبه های دیگری هم به عربی و فارسی از سده های بعد و اشخاص تاریخی دیگر در آنجا باقی مانده که آخرین آنها مربوط به اواخر دوره قاجار است.[۲۷]


  کتیبه های گلی

  در حفاری های انجام شده در محل تخت جمشید تعداد بسیار کتیبه های گلی که در انبارهای زیر تخت جمشید انباشته شده که بر اثر سوختن تخت جمشید پخته شدند یافت شد و همگی به آمریکا ارسال شد که متأسفانه در بین راه تعداد بسیاری از آنها از بین رفتند و مقدار مانده نیز به علت جنگ جهانی دوم در انبارهای دانشگاه آمریکا ماند و ترجمه نشد. سر انجام ترجمه صورت گرفت که مشخص شد حاوی دفاتر حسابداری امپراتوری هخامنشی است و فراتر از آن مشخص شد ایرانیان در آن زمان چگونه می زیسته اند به عنوان مثال مشخص شد کلیه کارگران و مهندسان در ساخت تخت جمشید حقوق در یافت داشته (شراب - گندم و...) و زنان دارای حقوق کامل بوده و حتی مرخصی بارداری داشته و کسانی هم حقوق دریافت می داشته اند تا از کودکان مراقبت کنند متأسفانه در تاریخ ۱۳۸۷ هـ. ش. مشکلات زیادی بر سر این کتیبه ها رخ داد به این شکل که تعدادی یهودی با ادعای دست داشتن حکومت جمهوری اسلامی در بمب گذاری ها علیه یهودیان تقاضای غرامت کرده و به عنوان مال ایران این کتیبه ها را معرفی کردند و تقاضای دریافت این کتیبه ها را به عنوان غرامت نمودند.[۲۴] بر اساس استادان شرکت کننده در مستند شبکه دیسکاوری، از میان کتیبه های گلی که تا کنون خوانده شده است سه موضوع مهم مشخص شده است:

  1. - نظام پرداخت حقوق
  2. مصالح و انواع فلزات بکار رفته در تخت جمشید.بر اساس لوحه ها خوانده شد دهها کیلو طلا برای زیبا سازی تالارهای پذیرایی و تالار آیین ها بکار رفته است.
  3. اینکه پرسه پولیس در یک اقدام انتقام جویانه به آتش کشیده شده است.

  [۱]
  نظام پرداخت حقوق به کارگران تخت جمشید


  یکی از هزاران اسناد پرداخت حقوق به کارگران ساختمانی تخت جمشید.

  در اواخر سال ۱۳۱۲ خ. براثر خاکبرداری در گوشهٔ شمال غربی صفه تخت جمشید، حدود چهل هزار لوحه گلی به شکل مهرهای نماز بدست آمد. بر روی این الواح واژگانی به خط میخی عیلامی نوشته شده بود. پس از خواندن آشکار شد که این الواح عیلامی اسناد ساخت قصرهای تخت جمشید است. در میان الواح بعضی به زبان پارسی و خط عیلامی است. از کشف این الواح، نظریاتی که اظهار می داشتند قصرهای تخت جمشید مانند اهرام مصر با به بیگاری گرفتن رعایا ساخته شده باطل شد. زیرا این اسناد عیلامی ثابت می کند که به تمام کارگران این قصرها، از جمله کارگران ساختمانی و نجار و سنگ تراش و معمار و مهندس مزد می دادند و هر کدام از این الواح سند هزینه یک یا چند نفر کارگر است.
  کارگرانی که در بنای تخت جمشید نقش داشتند، از ملت های مختلف چون ایرانی، مصری، بابلی، یونانی، عیلامی و آشوری تشکیل می شدند که همهٔ آنان رعیت دولت شاهنشاهی هخامنشی ایران به شمار می رفتند. بر اساس خشت نوشته های کشف شده در تخت جمشید در ساخت این بنای با شکوه معماران، هنرمندان، استادکاران، کارگران، زنان و مردان بی شماری شرکت داشتند که علاوه بر دریافت حقوق از مزایای بیمه کارگری نیز استفاده می کردند. ساخت این مجموعه بزرگ و زیبا بنا به روایتی ۱۲۰ سال به طول انجامید.[۲۸]
  جایگاه کنونی این سازه


  پشت اسکناس ۵۰ ریالی، نمایی از نقش های تخت جمشید.

  در دورهٔ نو و با بازگشت و پیدایش حس میهن پرستی در میان ایرانیان و ارج گذاری به گذشتگان این سرزمین، تخت جمشید اعتبار بسیاری یافت. در زمان حکمرانی خاندان پهلوی در ایران به این بنا توجه فراوانی گردید و محمدرضاشاه پهلوی جشن های دوهزار و پانصد سال شاهنشاهی ایران را در این سازهٔ کهن انجام داد. با آغاز رویداد انقلاب اسلامی این سازه را یادگار شاهان خواندند و بسیار مورد بی مهری قرار دادند. از جمله آیت الله خلخالی اولین حاکم شرع دادگاه های انقلاب برای تخریب آن عازم شد، اما با مقاومت مردم و پرسنل تخت جمشید ناکام ماند.[۲۹] ولی امروزه می توان تخت جمشید را نام آورترین و دوست داشتنی ترین سازه در ایران و در میان ایرانیان و همچنین نماد شکوه گذشتگان دانست.
  سد سیوند در ۹۵ کیلومتری شمال شیراز، ۵۰ کیلومتری شهر باستانی تخت جمشید و حدود ۱۰ کیلومتری پاسارگاد بر روی رودخانهٔ سیوند ساخته شده است. رودخانهٔ پلوار بین این دو محوطهٔ باستانی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو (تخت جمشید و پاسارگاد)در کنار آرامگاه کورش و در دل تنگه بلاغی جریان داد. با آب گیری این سد مخالفت های بسیاری صورت گرفته است. معترضان به آب گیری سد سیوند معتقدند آب گیری این سد پیامدهای ناگواری را برای میراث فرهنگی و طبیعی منطقهٔدشت پاسارگاد و تنگه بلاغی به همراه خواهد داشت. متأسفانه سر انجام این سد در فروردین ۱۳۸۶ هـ. ش. آب گیری شد. شایان ذکر است که عمر مفید سد ۳۰ سال تخمین زده شده است اما کارشناسان تأثیر تخریبی این سد را بسیار زیاد دانسته و اعلام می داشتند یک پروژه سی ساله عمر مفید باعث تخریبی در آثار ملی و ضربه به آنها خواهد شد.
  کشف بنایی با آجر لعابدار در تل آجری

  هیئت باستان شناسی ایران و ایتالیا در سومین فصل کاوش مشترک خود، بنایی مربوط به دوره هخامنشی را در نزدیکی تخت جمشید کشف کردند که به گفته باستان شناسان، احتمالاً در دوره کوروش ساخته شده است. به گفته علیرضا عسگری چاوردی، سرپرست ایرانی هیئت کاوش در "تل آجری"، "طی کاوش های باستان شناسی هیئت مشترک ایرانی- ایتالیایی در حریم تخت جمشید، در شهر پارسه بنایی شگفت انگیز متعلق به روزگار نخستین هخامنشیان در فارس کشف شد. ابعاد این بنا حداقل ۳۳ در ۳۳ متر است و هزاران آجر لعابدار در ساخت آن بکار گرفته شده است." وی همچنین افزود: "آجرهای لعابدار بکار رفته در این بنا مزین به ترکیبی از نقوش اسطوره های ایران و میان رودان باستان است. تا آن حدود که حتی قالب های بکار رفته در تزئین نقش حیوانات با قالب نقش اسطوره های دروازه ایشتار در بابل میان رودان یکسان است."[۳۰]
  برنامه مطالعات میدانی این فصل در شهر پارسه از اول مهرماه ۱۳۹۲ آغاز شد و در آبان ماه همان سال به پایان رسید. سرپرست ایرانی مطالعات شهر پارسه علیرضا عسکری چاوردی از دانشگاه شیراز و سرپرست ایتالیایی برنامه پی یر فرانچسکو کالیری از دانشگاه بولونیا هستند.[۳۱]
  جشن های ۲۵۰۰ ساله

  نوشتار اصلی: جشن های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران
  جشن های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران در شهر شیراز و در کنار تخت جمشید با حضور سران کشورهای گوناگون جهان برگزار می شد. از میهمانان در ۵۰ چادر وافر و اشرافی پذیرایی می شد. آغاز مراسم درپاسارگاد و در جوار آرامگاه کوروش بزرگ بود که طی آن محمدرضاشاه پهلوی نطق معروف خود را بیان داشت و سپس سران و پادشاهان ۶۹ کشور جهان، به کوروش بزرگ ادای احترام کردند.[۳۲]

  نمای هوایی شهرک اردویی و چادر مهمانان در نزدیک تخت جمشید به منظور برگزاری جشن های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران ، ۱۳۵۰ خ

  جشن هنر شیراز

  نوشتار اصلی: جشن هنر شیراز
  جشن هنر در شیراز تخت جمشید به درازای ده سال از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۶ برگزار شد. این سازمان برای گسترش هنر و بزرگداشت هنرهای اصیل ملی و به منظور بالا بردن سطح هنر در ایران و بزرگداشت هنر هنرمندان ایران و شناساندن هنر و هنرمندان خارجی در ایران بنیان شد.[۳۳] بود.

  تخت جمشید، گروه نوازندگان در جشن هنر شیراز ، ۱۳۵۱ خ

  موزه هخامنشی در تخت جمشید


  نمای درونی موزه و نگارخانه تخت جمشید در داخل مجموعه کاخ های تخت جمشید.

  بنای موزه هخامنشی در تخت جمشید کهن ترین بنای ایران است که مرمت شد و به موزه اختصاص یافته است. این ساختمان یکی از مجموعه کاخ های تخت جمشید است. بخش هایی از این بنا که در حال حاضر به عنوان موزه مورد استفاده است، شامل یک ایوان، دو نگارخانه و یک تالار است. در ایوان موزه که در سمت شمال ساختمان قرار دارد و ورودی موزه در آن واقع شده است، دو جرز (دیوار اتاق و ایوان، پایهٔ ساختمان که از سنگ و آجر سازند) سنگی عظیم یک پارچه به ارتفاع تقریبی ۸ متر و عرض ۲۰٫۱ متر به وزن حدود ۸۰ تن در جلو و طرفین قرار دارد. هر یک از این دو جرز سترگ ترین سنگ یک پارچه ای است که در تخت جمشید مورد استفاده قرار گرفته است. سقف ایوان را هشت ستون چوبی با سر ستون های گاو دو سرنگه می دارد. موزه تخت جمشید در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۱ خ و مصادف با ۱۸ ماه مه ۲۰۰۲ (میلادی)، روز جهانی موزه افتتاح شد.[۳]
  تخت جمشید از نگاه سفر نامه نویسان

  سفر نامه یا کتاب فیثاغورس( Pythagore ) زایش ۶۰۸ پیش از میلاد درگذشت ۵۰۹ ق. م) یکی از قدیمی ترین منابع در باره تخت جمشید است او (در فصل 102 تا 110 ترجمه فارسی) آن را شرح داده و آن را بنایی عظیم دانسته و گفته است صدها نفر در حال تکمیل آن هستند وقتی این بنا تکمیل شود بزرگترین بنای جهان خواهد بود.[۳۴] پولیپیوس مورخ یونانی سده سوم پیش از میلاد متذکر شده است که در زمان هخامنشیان آن کس که کاریزی حفر یا زمینی را آباد می کرد یا کاریز خشکی را بازسازی می نمود مالیات ۵ نسل بر او بخشوده می شد. در سیاحتنامه فیثاغورس به باغهای مصفا که با دولاب آبیاری می شده اشاره شده که داریوش و کوروش خود ساعتی را در آن به کشاورزی می پرداخته است.او از اسبهای تربیت شده که آنها را پارس می خواندند یاد کرده است.[۳۵]. [۲]
  تخت جمشید پس از اسلام

  در کتابهای مورخین دوران اسلامی از قرن چهارم به بعد از بنای تخت جمشید به عنوان بنایی عظیم یاد شده و شگفتی حاصل از بزرگی بنا، سبب شد که تا مدت های طولانی آن را به جمشید یا سلیمان نبی که هر دو را یکی می پنداشتند، و بنایان آن را دیو و اجنه [۳۶] منسوب نمایندو حتی نوشته اند که دیو ها مجسمه و تصویر شاهان خود را بر دیوارها کنده اند!. در زمان مسعودی (قرن چهارم هجری قمری) آن را مسجد سلیمان بن داوود می نامیدند، ولی مسعودی فکر می کرد که آنجا بنایی کهن بوده که بعدها همای، دختر بهمن پسر اسفندیار، آن را آتشکده کرده است. [۳۷] دیلمیان تخت جمشید را ساخته اجداد خود می دانستند و عضدالدوله دیلمی در کاخی که به اسم فرزندش ابونصر در شیراز ساخت، تعدادی از در و درگاه های کاخ تچر (کاخ داریوش بزرگ) را به آنجا منتقل کرد و در آنجا نصب کرد. [۳۸] محمد بن محمود طوسیدر قرن ششم هجری قمری از استخر( اصطخر) به عنوان دارالملک سلیمان یاد کرده و از مسجدسلیمان و نقوش و حجاری های آن سخن به میان آورده [۳۹] و مانند اصطخری [۴۰] احداث این بنای سترگ را به دیوها و پریان نسبت داده است. [۴۱]. در همان زمان، ابن بلخی این مکان را کاخ جمشید دانسته و ضمن توصیف آن، برخی ویژگی های طبی موجود در مصالح به کار رفته در آن را که در بین مردم آن دوره شناخته شده بوده، برشمرده است [۴۲]. در قرن هشتم هجری قمری نیز آن چه حمداللّه مستوفی [۴۳] در باره تخت جمشید از نویسندگان پیش از خود نقل کرده، گویای استمرار عقاید پیشین در این باره است.
  تخت جمشید پس از انقلاب ۱۳۵۷

  پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران برخی از افراطیون تلاش کردند تا با حمله به تخت جمشید، این بنای تاریخی را تخریب کنند که با مخالفت و ایستادگی مسئولان و مردم محلی در این کار ناکام ماندند.[۴۴] گزارش هایی موجود است که صادق خلخالی پس از تخریب آرامگاه رضا شاه قصد تخریب آرامگاه فردوسی و پارسه (تخت جمشید) را هم داشته اما این مساله با مخالفت دولت موقت (از جمله وزیر فرهنگ پرویز ورجاوند[۴۵]، استاندار فارس نصرت الله امینی[۴۶] و آیت الله طالقانی و مقاومت مردم مرودشت و کارکنان پارسه، در این امر ناکام ماند.[۴۷]
  تأثیر تخت جمشید بر معماری پس از خود

  معماری باستان


  سنگ نگاره شاپور دوم در بیشاپورکه همانند نقش های پیشکش آوران تخت جمشید الگوبرداری شده است.

  تخت جمشید نه فقط یکی از پایتخت های دوره هخامنشیان و مرکزی تشریفاتی، اداری و اقتصادی به شمار می رفته، بلکه الگویی برای هنر ملت های بعدی هم گشته است. بعدها در اصطخر و نقش رستم به تقلید از پارسه آثاری به وجود آوردند. پادشاهان فارس از تخت جمشید برای آزادی از سلطه مقدونیان الهام می جستند. ساسانیان به پارسه احترام می نهادند و به دستور بابک و دو پسرش، اردشیر و شاپور، نقش آنان را به روش سوزنی در دیوار شمالی، تالار حرمسرا کندند و شاپور سگانشاه دو کتیبه از خود در کاخ تچر که کاخ داریوش بزرگ بود، باقی گذاشت. معماران و هنرمندان دوره ساسانی از تزیینات و ویژگی های هنری و معماری تخت جمشید الگوبرداری کرده اند، به عنوان مثال در درگاه های فیروزآباد، پلکان کنگاور، نقش هدیه پردازان و نجبا در سنگ تراشی شاپور یکم در بیشاپور، سرستونهای سنگی کاخی در بیشاپور و شیار ستون های گچی شیز (تخت سلیمان آذربایجان). این گونه تقلید به خارج از کشور ایران هم رسوخ کرده و حتی در تزیینات و طرح های آکروپل آتن هم مشخص است. تأثیر مستقیم ستون ها و تزیینات تخت جمشید بر هنر هند و بلخ در دوره یونان گرایی (هِلِنیسم) روشن است، چنانکه حتی مظهر مردم و دولت هند، یعنی ستون سَرْنات، نیز تقلیدی از ستون های تخت جمشید است. [۴۸]
  معماری مدرن

  با روی کار آمدن رضاشاه و نیاز به راه اندازی نهادهای مدرن مانند بانک ها، دادگستری، اداره های دولتی و مانند آن ها گونه ای نوین از معماری پدیدار شد. بر پایه این گونه از معماری ساختار و سازه ساختمان بر پایه معماری مدرن طراحی شده اما در تزئینات و نماسازی هایش از معماری ایران باستان و به ویژه تخت جمشید بهره گرفته شده است. کاخ شهربانی، ساختمان صندوق بانک ملی ایران و ساختمان دبیرستان انوشیروان دادگر نمونه های برجسته ای برای این گونه معماری هستند. نما، سرستون های با نماد جانوران اساطيری، سنگتراشی ها و نقش سربازان هخامنشی و سنگ نبشته ها این ساختمان ها کاملا از روی معماری دوران هخامنشی از "تخت جمشید" الگوبرداری شده است و پلکان‎ های دو طرفه سنگی آن ها یادآور معماری کاخ آپادانااست.[۴۹][۵۰]
  معماران در آن دوره می کوشیدند "شکوه از دست رفته" ایران را با الگو گرفتن از معماری باستان بازسازی کنند. ساختمان کاخ شهربانی را ﮐﺎﻣﻞ ﺗﺮﯾﻦ ﻧﻤﻮﻧﻪﺑﺮداری از ﮐﺎخ های پارسه و ﺗﺨﺖ ﺟﻤﺸﯿﺪ دانسته اند.[۵۱]


  سرانجام تخت جمشید

  مجموعه کاخ های تخت جمشید، در سال (۳۳۰ پیش از میلاد) به دست اسکندر مقدونی به آتش کشیده شد و تمام بناهای آن به صورت ویرانه در آمد.[نیازمند منبع] از بناهای بر جای مانده و نیمه ویرانه، بنای مدخل اصلی تخت جمشید است که به کاخ آپادانا معروف است و مشتمل بر یک تالار مرکزی با ۳۶ ستون و سه ایوان ۱۲ ستونی درقسمت های شمالی، جنوبی و شرقی است که ایوان های شمالی و شرقی آن به وسیله پلکان هایی به حیاط های مقابل متصل و مربوط می شوند. بلندی صفه در محل کاخ آپادانا ۱۶ متر و بلندی ستون های آن ۱۸ متر است. این مجموعه در فهرست آثار تاریخی ایران و نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.[۵۲]
  فیلم تخت جمشید

  فیلم شکوه تخت جمشید، که روایت گر جلوه های تخت جمشید است و به وسیله تجهیزات رایانه ای بازسازی شده است، در تورنتو کانادا به نمایش عموم درآمد. فرزین رضائیان تهیه کننده و کارگردان ایرانی مقیم آمریکا برای تهیه این فیلم از یاری بسیاری از کارشناسان آمریکایی، بریتانیایی و فرانسوی بهره برده است و به مهمترین موزه های جهان مانند لوور، آرمیتاژ، متروپولیتن نیویورک و مانند آنها برای تهیه عکس و فیلم مراجعه کرده است. در بازسازی این فیلم جمعی از استادان ایران شناسی دانشگاه های معتبر جهان هم چون پروفسور عباس علیزاده از دانشگاه شیکاگو، پروفسور ریچارد فری، از دانشگاه هاروارد، پروفسورشاپور شهبازی از دانشگاه ایسترن اورگن و پروفسور رمی بوکارلت محقق مرکز ملی علمی فرانسه نیز همکاری داشتند. این فیلم قبل از این هم در بخش چشم واقعیت یا سینمای مستند بیست و سومینجشنواره فیلم فجر شرکت کرده بود که نتوانست نظر هیئت داوران را به خود جلب کند.[۵۳]
  تخت جمشید و نمادهای امروزی

  تخت جمشید در نزد ایرانیان دارای جایگاه والایی است به گونه ای که ایرانیان این نگاره ها را در کاربردهای گوناگون به کار می گیرند. برای نمونه نشان هواپیمایی ملی ایران (هما - ایران ایر) سر یک پرنده هما است، همچنین نشان بانک پارسیان از نگاره های تخت جمشید الهام گرفته شده است. باشگاه پرهوادار پرسپولیس تهران افزون بر نام غربی - یونانی تخت جمشید، دارای نشان پرنده همای پارسه است.


  • نشان هواپیمایی ایران ایر (پرنده هما)

  • پرنده هما در تخت جمشید

  • نشان باشگاه پرسپولیس تهران که از سرستون هما در پارسه الهام گرفته است

  • نشان بانک پارسیان در تابلو (سنگ نگاره شاخ گل تخت جمشید)

  • بشقاب قلم کاری شده با نقش الهام گرفته شده از کاخ های تخت جمشید
  ویرایش توسط بیت المقدس : سه شنبه ۰۸ بهمن ۹۲ در ساعت ۱۸:۲۱

 15. #15
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

  آرامگاه کورش بزرگ


  نوشتار اصلی: آرامگاه کورش بزرگ
  با وجود حکمرانی بر بخش بزرگی از جهان باستان، کورش بزرگ آرامگاهش را در مقایسه با دیگر پادشاهان دوران باستان در نهایت سادگی طراحی کرد. سادگی این سازه تاثیر فراوانی بر بیننده می گذارد. چرا که به غیر از چند گچبری موجی شکل زیر سقف و یک نقش گل و بوته کوچک در بالای ورودی کوچکش هیچ گونه تزئینات چشمگیر دیگری در ان بکار نرفته است.[۱]

 16. #16
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

  اسارگاد

  آرامگاه کمبوجیه پدر کورش بزرگ در پاسارگاد

  نوشتار اصلی: پاسارگاد
  این مجموعه علاوه بر آرامگاه کوروش بزرگ دربرگیرنده ساختمان هایی چون باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، پل، کاخ بار عام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، استحکامات دفاعی تل تخت، محوطهٔ مقدس و تنگه بلاغی است.
  مجموعه کاخ های پاسارگاد اقامتگاه کوروش کبیر، در ۴۸ کیلومتری شمال تخت جمشید واقع است. این مجموعه شامل دروازه اصلی، تالار بار عام و کاخ مسکونی است. دروازه اصلی تالار ستون داری بوده که دو ردیف چهارتایی از ستون های سنگی ساخته شده بوده است. کاخ ها و دروازه دارای تالار مستطیل شکلی بودند که با سقف های مسطح متکی بر ستون های سنگی پوشیده شده بودند. ستون ها را از سنگ سفید و ساده و بدون شیار و ته ستون ها را به شکل مربع و از سنگ سیاه ساخته بودند. سرستون ها نیز از جنس سنگ سیاه به شکل نیم تنه گاو نر با سر انسان یا اسب پرداخته شده بودند. ستون های کاخ نیز بدون شیار و از رنگ سفید بودند. پایه آنها بلند و به رنگ سیاه، با زینتی از نوار مدور شیاردار سفید رنگ بر روی آن. سرستون ها که نسبت به ساقه ستون پیچیده تر هستند، از سنگ سیاه و به شکل گاو نر، شیر یا اسب ساخته شده بودند. طول و عرض پایه ستون های کاخ اختصاصی کوروش ۲۳/۱ x 23/1 متر است. روی قطعه سنگ مذکور تکه سنگ دیگری شبیه مرمر به همان ابعاد نصب شده است. بر روی این مجموعه سنگ سفید دیگری به ارتفاع ۲۳ سانتی متر قرار داده شده. اندازه پایه سفید مرمر پاسارگاد ۸۸ سانتی متر است. ستون های در دروازه اصلی از سنگ سفید، ساده، و بدون شیار بودند. پایه ستون ها از سنگ سیاه به شکل مربع ساخته شده بودند و سرستون ها از سنگ سیاه به شکل نیم تنه گاو نر با سر انسان یا اسب. بناهای مجلل پاسارگاد بر خلاف سبک معماری تخت جمشید که تحت تأثیر معماری مصر بر روی سکو ساخته شده است، بر روی زمین مسطح استوار گردیده اند. به طور کلی به نظر می رسد که مجموعه کاخ های پاسارگاد به دلیل نقش اقامتگاهی، و نه مرکز آیینی و میهمان پذیری، به شکلی کاملاً متفاوت و البته ساده تر از بنای تخت جمشید برپا شده است. عناصر موجود در مجموعه اخیر آن چنان مجلل و با شکوه هستند که گویی باید نظر خارجیان و خراج گذاران را جلب کرده و عظمت شاهی را به آنها بنمایانند، حال آن که در بنای پاسارگاد، فضا از آرامشی خاص برخوردار است
  نقش رستم

  نوشتار اصلی: نقش رستم
  نقش رستم نام مجموعه ای باستانی شامل آرامگاه چهار تن از پادشاهان هخامنشی است در فاصلهٔ ۶ کیلومتری از تخت جمشید قرار دارد. این مجموعه به نوعی نمادی برای افرادی بوده که به شهر وارد می شده یا از آن خارج می شدند.

  نقش رستم یكی از مهم ترین و زیباترین آثار باستانی است كه در حدود 5 كیلومتری تخت جمشید، در كوه حاجی آباد واقع است. آرامگاه چند تن از پادشاهان هخامنشی از جمله داریوش بزرگ و خشایارشاه ، نقش برجسته هایی از وقایع مهم دوران ساسانیان از جمله تاجگذاری اردشیر بابکان و پیروزی شاپور اول بر امپراتوران روم، بنایی موسوم به کعبه زرتشت و نقش برجسته ویران شده ای از دوران عیلامیان در نقش رستم قرار دارد. آرامگاه چهار شاه هخامنشی در نقش رستم جای گرفته است. هر چهار آرامگاه شکلی صلیبی دارند و در دل کوه با ارتفاع قابل توجهی از سطح زمین قرار دارند. در نقش رستم آثار 3 دوره باستاني وجود دارد: آثار دوره عیلامی از 600 تا 2000 قبل از ميلاد. آثار دوره هخامنشی از 600 تا 330 قبل از ميلاد. آثار دوران ساسانی از سال 224 تا 651 ميلادي. از دوره عیلامیان نقش برجسته محو شده ای در نقش رستم وجود دارد كه در دوره ساسانی روی آن نقش دیگری از بهرام دوم ساسانی حك شده. این نقش محو شده از دو الهه تشكیل شده كه روی مارهایی نشسته اند و لباس های چین دار به تن دارند. در نقش رستم آرامگاه ها و معبد آناهیتا از دوره هخامنشیان به جای مانده است.از بین 4 آرامگاه موجود، فقط آرامگاه داريوش اول کتیبه دارد. در شاخه بالایی آرامگاه، داريوش با لباس پارسی و کمان به دست روی سکویی سه پله ایستاده و در حال انجام مراسم است. تصویر فروهر یا اهورا مزدا در بالای سر و پیشاپیش وی قرار گرفته و داريوش دست خود را به علامت احترام رو به این تصویر گرفته. آرامگاه خشايارشا در سمت راست آرامگاه داریوش اول قرار دارد و بجز فقدان کتیبه و برخی اختلاف های جزئی در نقش های برجسته، کاملاً مشابه آن آرامگاه است. از بين اين 4 آرامگاه ، آرامگاه خشایارشا بهتر از همه حفظ شده است. آرامگاه اردشير اول در سمت چپ آرامگاه داریوش اول قراردارد. آرامگاه داريوش دوم غربی ترین آرامگاه هخامنشی نقش رستم است. درِ ورودی آرامگاه ها به شكل مربع است. این درها در دوران باستان قفل می شدند. برای این كار دو قطعه سنگ بزرگ در پشت آنها قرار می گرفت و به این وسیله مهر می شد. شكل آرامگاه ها نیز مشابه است. تنها تفاوت آرامگاه داریوش كبیر در كتیبه های میخی و آرامی آن است. در این كتیبه، داریوش، اهورامزدا را ستایش می كند و فتوحات خود را برمی شمارد و از اندیشه های خود سخن می گوید. سرپوش هر یك از تابوت ها را قطعه سنگ بزرگی تشكیل می دهد. کعبه زرتشت نام بنایی است مکعب مستطیل با معماری خاص در نقش رستم که از زمان حمله اعراب به ايران به اشتباه نام کعبه زرتشت به آن دادند.کعبه زرتشت دارای یک مدخل بالاتر از سطح زمین و بازمانده پلکانی برای دسترسی به تنها ورودی آن است.
  کعبهٔ زرتشت


  نوشتار اصلی: کعبه زرتشت
  کعبه زرتشت بنای سنگی و بُرج مانند موجود در نقش رستم است ک کاربرد آن تاکنون مشخص نشده است. فاصلهٔ کعبه زرتشت تا کوه، ۴۶ متر است و دقیقاً روبه روی آرامگاه داریوش دوم قرار دارد و شکلش مکعب مستطیل است و تنها یک در ورودی دارد. در ورودی آن به وسیلهٔ پلکانی سی پله ای از جنس سنگ به درون اتاقک آن راه می یابد.
  نکتهٔ جالب توجه در مورد کعبه زرتشت برون گرا بودن این بناست.

  کاخ داریوش[ویرایش]

  کاخ آپادانا به کاخ کوچکتری راه دارد که داریوش نخست آن را در بخش جنوبی تخت جمشید بنا نهاد. این کاخ قچر هدیش نام دارد. تزیینات نمای سکوی کاخ، نقش ارتش امپراطوری پارس با لباس های با شکوه را نشان می دهد که در گوشه و کنار آن ردیفی از افراد نیز دیده می شود که آذوقه و حیوانات زنده را حمل می کنند و بر روی دیواره پلکان های متقارن کاخ حک شده اند. تزیینات درگاه های دروازه های کاخ، زندگی روزمره دربار را نشان می دهد. شاه وارد محمل اقامت خود می شود و پشت سر وی خدمتگزاران هستند که چتری بر سر شاه نگهداشته اند. در درگاه دیگر پشت سر شاه ۲ نفر ندیمه دیده می شود که حوله وعطردان پادشاه را حمل می کنند که با نمونه مصری آن شباهت بسیاری داد
  کاخ سه درگاهی[ویرایش]

  کاخ اختصاصی داریوش نخستین بنا و اقامتگاه خصوصی شاهان هخامنشی است که در بخش جنوبی تخت جمشید ساخته شده است. زمان حکومت اردشیر بنای کوچکی در انتهای جنوبی حیاط وسیع جلوی پلکان شرقی آپادانا ساخته شد که به نظر می رسد محلی است برای ورود به قسمت کاخ های خصوصی که بعد از داریوش، خشایارشا و اردشیر نیز اقامتگاه خصوصی خود را در جنوب تخت جمشید ساخته بودند (ماهیت نقش برجسته ها کابرد بناها را تا حدودی روشن می سازد لذا حدس قریب به یقین این است که تالار شورا محل ملاقات پادشاه با بزرگان مملکتی بوده است و در این کاخ با آنها به مشاوره می پرداخت وجود نقش های بی شمار نجبای پارسی و مادی بر روی پلکان این کاخ این فرضیه را تقویت می کند. لذا حتی این کاخ را به نام کاخ شورا نیز می شناسند). بر روی یکی از دیواره های داخلی درگاه های ورودی کاخ، پادشاه را می بینیم که بر روی تخت نشسته است و ۲۸ تن از نمایندگان کشورها تخت را بر دوش گرفته اند. پشت سر شاه به هنگام ورود یا خروج به تالار خدمتگزاران قرار داشتند که یکی چتری باز بر سر شاه نگهداشته و دیگری حوله و مگس پران در دست دارد. بر روی این نقوش و به هنگام کشف آثار آنها در سال ۱۹۳۳ نقاشی های اولیه کاخ هنوز باقی مانده بود. آبرنگ هایی که یکی از باستان شناسان از نقوش این درگاه ها کشیده است، نشان می دهد که پیراهن پادشاه، قرمز رنگ بود و کفشهای وی آبی رنگ. نقوش پلکان های ورودی کاخ به خوبی رابطه نزدیک و برادری بین پارسیان و مادها را نشان می دهد. نجبای پارسی و مادی در حالی که بسیار دوستانه به همدیگر نگاه می کنند، از پله ها بالا می روند و برخی شاخه گلی در دست دارند و برخی دیگر دست بر شانه دیگری نهاده اند. در شرق زمین نمونه مشابه این تزیینات بر روی ظروف سلطنتی بلخ در سر حدات امپراطوری ایران و آسیای مرکزی در حدود ۱۵۰۰ سال قبل دیده شده است.
  شوش

  کاخ های شوش نیز به دست داریوش ساخته شدند. این مجموعه هم مانند دیگر کاخ های هخامنشی از چهار جزء تالار پذیرایی، تالار بار عام، اتاق های مسکونی و دروازه اصلی تشکیل شده است. در ساخت این کاخ ها هنرمندان و صنعت گرانی از مصر، یونان، و بین النهرین نقش داشته اند. اصول معماری این بناها مشابه بنای پاسارگاد است، با این تفاوت که ستون های شوش به صورت شیاردار ساخته شده اند و با سرستون هایی به شکل نیم تنه گاو مزین گشته اند. همچنین ارتفاع این ستون ها از کف زمین به ۲۰ متر می رسد. هر ایوان کاخ شوش شامل دو ردیف شش ستونی بوده است و هر پایه از حیث شکل و زینت با پایه ستون دیگر فرق داشته و به شکل گلدان وارونه ساخته می شده. ستون ها به رنگ زرد روشن بوده است. این رنگ آمیزی آنها را مرمر گونه نشان می دهد و در ضمن ایرادات سنگ آهکی را نیز پنهان می کرد.
  هویت ایرانی

  معماران، هنرمندان و متخصصان در ساخت تخت جمشید از بیش از سی ملت مختلف زیر نفوذ شاهان هخامنشیان مانند آشوریان، مصریان، اوراتوئیان، بابلیان، لودیان، ایونیان، هندوان، سکائیان و غیره تشکیل می شدند.[۲] اما این باعث نشد که کالبد و جوهرهٔ معماری هخامنشی تقلیدی از معماری های پیش از خود باشد. به عنوان مثال با این که تکنولوژی ستون سازی تخت جمشید کاملا یونانی است اما ستون ها شباهتی به ستون های دوریک یا آیونی ندارند.

 17. #17
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

  سخنان بزرگان تاریخ جهان در مورد کوروش هخامنشی
  نویسنده: محمود کاشف - ۱۳٩٠/۳/٢٩
  فلاطون - قوانین ( 477 تا 347 پیش از میلاد ) :

  پارسیان در زمان شاهنشاهی کورش اندازه میان بردگی و آزادگی را نگاه می داشتند . از اینرو نخست خود آزاد شدند و

  سپس سرور بسیاری از ملتهای جهان شدند . در زمان او ( کورش بزرگ ) فرمانروایان به زیر دستان خود آزادی میدادند و

  آنان را به رعایت قوانین انسان دوستانه و برابری ها راهنمایی میکردند . مردمان رابطه خوبی با پادشاهان خود داشتند از

  این رو در موقع خطر به یاری آنان میشتافتند و در جنگها شرکت میکردند . از این رو شاهنشاه در راس سپاه آنان را

  همراهی میکرد و به آنان اندرز میداد . آزادی و مهرورزی و رعایت حقوق مختلف اجتماعی به زیبایی انجام میگرفت  ویل دورانت - تاریخ تمدن ویل دورانت - مشرق زمین :

  کورش از افرادی بوده که برای فرمانروایی آفریده شده بود . به گفته امرسون همه از وجود او شاد بودند . روش او در کشور گشایی حیرت انگیز بود . او با شکست خوردگان با جوانمردی و بزرگواری برخورد می نمود . بهمین دلیل یونانیان که دشمن ایران بودند نتوانستد از آن بگذرند و درباره او داستهای بیشماری نوشته اند و او را بزرگترین جهان قهرمان پیش از اسکندر مینامند . او کرزوس را پس از شکست از سوختن در میان هیزمهای آتش نجات داد و بزرگش داشت و او را مشاور خود ساخت و یهودیان در بند را آزاد نمود . کورش سرداری بود که بیش از هر پادشاه دیگری در آن زمان محبوبیت داشت و پایه های شاهنشاهی اش را بر سخاوت و جوانمردی بنیان گذاشت .  هرودوت – تاریخ هرودو ت( 484 تا 425 پیش از میلاد ) :

  هیچ پارسی یافت نمی شد که بتواند خود را با کورش مقایسه کند . از اینرو من کتابم را درباره ایران و یونان نوشتم تا

  کردارهای شگفت انگیز و بزرگ این دو ملت عظیم هیچگاه به فراموشی سپرده نشود .

  کورش سرداری بزرگ بود . در زمان او ایرانیان از آزادی برخوردار بودند و بر بسیاری از ملتهای دیگر فرمانروایی می نمودند بعلاوه او به همه مللی که زیر فرمانروایی او بودند آزادی می بخشید و همه او را ستایش مینمودند . سربازان او پیوسته برای وی آماده جانفشانی بودند و به خاطر او از هر خطری استقبال میکردند .

  گزنفون – کوروپد ا ی ( 445 پیش از میلاد ) :

  مهمترین صفت کورش دین داری او بود. او هر روز قربانیان برای ستایش خداوند میکرد . این رسوم و دینداری آنان هنوز

  در زمان اردشیر دوم هم وجود دارد و عمل میشود . از صفتهای برجسته دیگر کورش عدل و گسترش عدالت و حق بود

  ما در این باره فکر کردیم که چرا کورش به این اندازه برای فرانروایی عادل مردمان ساخته شده بود . سه دلیل را برایش

  پیدا کردیم . نخست نژاد اصیل آریایی او و بعد استعداد طبیعی و سپس نبوغ پروش او از کودکی بوده است .

  کورش نابغه ای بزرگ - انسانی والا منش - صلح طلب و نیک منش بود . او دوست انسانها و طالب علم و حکمت و راستی

  بود . کورش عقیده داشت پیروزی بر کشوری این حق را به کشور فاتح نمیدهد تا هر تجاوز و کار غیر انسانی را مرتکب

  شود . او برای دفاع از کشورش که هر ساله مورد تاخت و تاز بیگانگان قرار میگرفت امپراتوری قدرتمند و انسانی را پایه

  گذاشت که سابقه نداشت . او در نبردها آتش جنگ را متوجه کشاورزان و افراد عام کشور نمی کرد . او ملتهای مغلوب را

  شیفته خود کرد به صورتی که اقوام شکست خورده که کورش آنان را از دست پادشاهان خودکامه نجات داده بود وی را

  خداوندگار می نامیدند . او برترین مرد تاریخ - بزرگترین - بخشنده ترین - پاک دل ترین انسان تا این زمان بود .


  پرفسور گیریشمن - ایران از آغاز تا اسلام :

  کمتر پادشاهی است که پس از خود چنین نام نیکی باقی گذاشته باشد . کورش سرداری بزرگ و نیکوخواه بود . او آنقدر

  خردمند بود که هر زمانی کشور تازه ای را تسخیر می کرد به آنها آزادی مذهب میداد و فرمانروای جدید را از بین بومیان

  آن سرزمین انتخاب می نمود . او شهر ها را ویران نمی نمود و قتل عام و کشتار نمی کرد . ایرانیان کورش را پدر و یونانیان

  که سرزمینشان بوسیله کورش تسخیر شده بود وی را سرور و قانونگذار می نامیدند و یهودیان او را مسیح خداوند

  میخوانند.  کنت دوگوبینو سفیر اسبق فرانسه در تهران ( مورخ فرانسوی ) :

  تا کنون هیچ انسانی موفق نشده است اثری را که کورش در تاریخ جهان باقی گذاشت - در افکار میلیونها مردم جهان

  بوجود آورد . من اذعان میدارم که اسکندر و سزار و کورش که سه مرد اول جهان شده اند کورش در صدر انها قرار دارد . وتا کنون کسی در جهان بوجود نیامده است که بتواند با او برابری کند و او همانطور که در کتابهای ما آمده است مسیح خداوند است . قوانینی که او صادر کرد در تاریخ آن زمان که انسانها به راحتی قربانی خدایان می شدند بی سابقه بود

  کلمان هوار - تمدن ایرانی :

  کورش بزرگ در سال 550 قبل از میلاد بر اریکه پادشاهی ایران نشست . وی با فتوحاتی ناگهانی و شگفت انگیز

  امپراتوری و شاهنشاهی پهناوری را از خود بر جای گذاشت که تا آن روزگار کسی به دنیا ندیده بود . کورش سرداری بزرگ و سرآمد دنیای آن روزگار بود . او اقوام مختلف را مطیع خود کرد . او اولین دولت مقتدر و منظم را در جهان پایه ریزی کرد . برای احترام به مردمان کشورهای دیگر معابدشان را بازسازی کرد . وی پیرو دین یکتا پرستی مزدیسنا بود . ولی به هیچ عنوان دین خود را بر ملل مغلوب تحمیل ننمود .


  آلبر شاندور فرانسوی - شاهنشاهی کورش بزرگ :

  کورش یکسال پس از فتح بابل برای درگذشت پادشاه بابل عزای ملی اعلام نمود . برای کسی که دشمن خودش بود . او

  مطابق رسم آزادمنشی اش و برای اینکه ثابت کند که هدف فتح و جنگ و کشتار ندارد و تنها به عنوان پادشاهی که ملتش

  او را برای صلح پذیرفته اند قدم به بابل گذاشته است و در آنجا تاجگذاری نمود . او آمده بود تا به آنان آزادی اجتماعی و

  دینی و سیاسی بدهد . در همین حین کتیبه های شاهان همزمان او حاکی از برده داری و تکه تکه کردن انسان های

  بیگناه و بریدن دست و پای آنان خبر میدهد .


  ژنرال سرپرسی سایکس بعد از دیدار از آرامگاه شاهنشاه کورش بزرگ :

  من خود سه بار این آرامگاه را دیدار کرده ام ، و توانسته ام اندک تعمیری نیز در آنجا بکنم، و در هر سه بار این نکته را

  یادآورده شده ام که زیارت آمارگاه اصلی کورش، پادشاه بزرگ و شاهنشاه جهان، امتیاز کوچکی نیست و من بسی

  خوشبخت بوده ام که بچنین افتخاری دست یافته ام. براستی من در گمانم که آیا برای ما مردم آریائی (هندواروپایی) هیچ

  بنای دیگری هست که از آرامگاه بنیاد گذار دولت پارس و ایران ارجمندتر و مهمتر باشد .

  پرفسور ایلیف مدیر موزه لیورپول انگلستان :

  در جهان امروز بارزترین شخصیت جهان باستان کورش شناخته شده است . زیرا نبوغ و عظمت او در بنیانگذاری امپراتوری چندین دهه ای ایران مایه شگفتی است . آزادی به یهودیان و ملتهای منطقه و کشورهای مسخر شده که در گذشته نه تنها وجود نداشت بلکه کاری عجیب به نظر می رسیده است از شگفتی های اوست .  دکتر هانری بر دانشمند فرانسوی - تمدن ایران باستان :

  این پادشاه بزرگ یعنی کورش هخامنشی برعکس سلاطین قسی القب و ظالم بابل و آسور بسیار عادل و رحیم و مهربان بود

  زیرا اخلاق روح ایرانی اساسش تعلیمات زردشت بوده. به همین سبب بود که شاهنشاهان هخامنشی خود را مظهر صفات

  (خشترا) می شمردند و همه قوا و اقتدار خود را از خدواند دانسته و آنرا برای خیر بشر و آسایش و سعادت جامعه انسان

  صرف می کردند .  آلبر شاندور - کورش بزرگ :

  شاهنشاهی ایران که پایه گذار او کورش بزرگ است به هیچ وجه بر اساس خشنونت پی ریزی نشد . بلکه عکس آن صادق

  است زیرا با رعایت حقوق مردمان پایه گذاری شد . پارسیها با مساعدت یکدیگر و به یاری پادشاهان مقتدر خود عظمت و

  شکوهی را در تاریخ به جای گذاشته اند که نشانه نبوغ و نژاد پاک آنان است . نژادی که حماسه آنان را همچون آفتابی در

  تاریکی نشان میدهد . آنان درخششی در جهان از خود به جای گذاشته اند که برای آیندگان نیز خواهد ماند .

  سرپرسی سایکس - تا ایران باستان :

  در شاهنشاهی کورش زیبایی - مردانگی - شجاعت - قهرمانیت - عدالت به عیان دیده شده است . وی هیچگاه عیاشی

  نکرد . کاری که اکثر بزرگان گرفتار آن بوده و هستند . آزادی هایی که داشت به هیچ وجه به شخصیت او صدمه نزد و

  افکاری داشت که به راستی متعلق به تاریخ نبوده است

  کورش یکی از شخصیتهای بزرگ تاریخ جهان است . او ابتدا پادشاه سرزمین کوچکی بود . ولی پس از مدتی با اراده مصمم

  و قلبی آکنده از وطن پرستی امپراتوری را در تاریخ بنا نهاد که در کل جهان بی سابقه بود . این بدین دلیل بود که تاکنون

  هیچ کشوری نتوانسته بود اینچنین با صلح و احترام به عقاید دیگران کل خاورمیانه را تصاحب کند . او هیچ گاه

  خوشگذران و تن آسایی نکرد . هیچ گاه مغرور نشد و همیشه به یاد خداوند خود بود و برای احترام به مزدا حیواناتی را نثار

  می کرد . کاساندان دختر فرناسپه هخامنشی از دودمانی بود که از نجبای پارس محسوب می شدند و پدر و اجدادش در

  چند نسل شاه پارسیان بودند . کورش در شوخ طبی و انسانیت سرآمد زمان خود بود . من سه بار تا کنون موفق شده ام

  آرامگاه این ابر مرد آریایی را زیارت کنم و خداوند را برای این توفیق سپاس میگویم .

  هارولد لمب دانشمند امریکایی - کورش بزرگ :

  در شاهنشاهی ایران باستان که کورش سمبول آنان است آریایی ها در تاجگذاری به کردار نیک - گفتار نیک - پندار نیک

  سوگند یاد میکردند که طرفدار ملت و کشورشان باشند و نه خودشان . که این امر در صدهها نبرد آنان به وضوح دیده می

  شود که خود شاهنشاه در راس ارتش به سوی دشمن برای حفظ کیان کشورشان می تاخته است .

  کنت دوگوبینو فرانسوی - ایران باستان :

  شاهنشاهی کورش هیچگاه در عالم نظیر نداشت . او به راستی یک مسیح بود زیرا به جرات میتوان گفت که تقدیر او را

  چنین برای مردمان آفرید تا برتر از همه جهان آن روز خود باشد .

  نیکلای دمشقی :

  کورش شاهنشاه پارسیان در فلسفه بیش از هر کس دیگر آگاهی داشت . این دانش را نزد مغان زرتشتی آموخته بود .


  پرفسور کریستن سن ایران شناس - استاد زبان اوستایی و پهلوی :

  شاهنشاه کورش بزرگ نمونه یک پادشاه "جوان مرد" بوده است . این صفت برجسته اخلاقی او در روابط سیاسی اش دیده

  میشده . در قواینن او احترام به حقوق ملتهای دیگر و فرستادگان کشورهای دیگر وجود داشته است و سرلوحه دولتش

  بوده . که این قوانین امروز روابط بین الملل نام گرفته است .

  مولانا ابوالکلام احمد آزاد فیلسوف هندی -کورش بزرگ ( عباس خلیلی ) :

  کورش همان ذوالقرنین قرآن است . وی پیامبر ایران بود زیرا انسانیت و منش و کردار نیک را به مردمان ایران و جهان

  هدیه داد . سنگ نگاره او با بالهای کشیده شده به سوی خداوند در پاسارگاد وجود دارد .  دیودوروس سیسولوس ( 100 پس از میلاد ) :

  کورش پسر کمبوجیه و ماندان در دلاوری و کارآیی خردمندانه حزم و سایر خصائص نیکو سرآمد روزگار خود بود . در رفتار با دشمنان دارای شجاعتی کم نظیر و در کردار نسبت به زیر دستان به مهر و عطوفت رفتار میکرد . پارسیان او را پدر می خواندند .


  دکتر جهانگیر اوشیدری - دانشنامه مزدیسنا :

  کورش به سال 559 قبل از میلاد بر اریکه شاهنشاهی بنشست و در سال 529 قبل از میلاد وفات یافت . پس از تسخیر

  بابل با مردمان شکست خورده بامهربانی رفتار کرد و اسیران یهودی را که بخت النصر از فلسطین به آن شهر آورده بود آزاد کرد و اجازه داد به فلسطین باز گردند . او فرمانی صادر کرد که معبد اورشلیم را که بخت النصر ویران کرده بود را با هزینه دولت ایران بازسازی کنند . کورش را در پارسه گرد که امروزه پازاردگاد نامیده می شود به خاک سپردند . او از مردان بزرگ تاریخ جهان است زیرا همه تاریخ نویسان نامدار جهانی از او به نیکی ستایش کرده اند . اوپادشاهی سیاستمدار - شجاع - با فتوت - با عزم و اراده - با گذشت و مهربان بود . او به عقاید دینی ملل مغلوب احترام می گذاشت . شهرهای

  ویران را دوباره آباد ساخت . او عقل و تدبیر را بر شمشیر و جنگ برتری داد . منشور جهانی او زینت بخش سازمان ملل

  متحد و جهان است .  اخیلوس ( آشیل ) شاعر نامدار یونانی - تراژدی پارسه :

  کورش یک تن فانی سعادتمند بود . او به ملل گوناگون خود آرامش بخشید . خدایان او را دوست داشتند . او دارای عقلی سرشار از بزرگی بود .

 18. #18
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

  بیادت می آورم تا همیشه بدانی که زیباترین منش آدمی محبت اوست ، پس محبت کن چه به دوست چه به دشمن که دوست را بزرگ کند و دشمن را دوست . ” کوروش کبیر “

 19. #19
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

  همواره بیاد داشته باشید آخرین کلید باقیمانده، شاید بازگشاینده قفل در باشد.

 20. #20
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

  گر چه فرزندان ایران حرمت و یاد تو را گم کرده اند اینک
  گرچه در جای عزیز مهر یزدان
  کیش بیگانه به منزل کرده اند اینک
  گر چه نیک گفتار و نیک پندار و نیک کردار یزدان را
  فراموش کرده اند اینک
  بدان کورش شه ایران که قوم و ملت موسی
  سر تعظیم به در گاهت فرومی آورد امروز
  به پاس نام آزادی که بر نامت نگین گشته
  به یاد مهر انسانی که در جانت اجین گشته
  به پاس دولت بخشنده وجدان
  به پاس مهر شاهنشاهی ایران
  شهنشاها...:
  جلال و حرمت روح و روانت رابه قلب و دیدۀ
  آکنده خواهیم کرد.

 21. #21
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

  به کوروش به آرش به جمشید قسم
  به نـقـش و نـگار تخت جمشید قسـم
  ایــــران همی قلب و خون مـن اســــت
  گـــرفــتـــه زجــان در وجـــود مــن اســت
  بـــخــوانـیــم ایــن جـــمـلـه در گــوش بــــاد
  چـــو ایــــــران مـــبــــاشــد تــن مـــن مــبــاد

 22. #22
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

  "منم کوروش، شاه جهان، شاه بزرگ، شاه توانمند،
  شاه بابـِل، شاه سومر ، شاه چهار گوشه ی جهان
  "

 23. #23
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض
  نوشته اصلی توسط بنده
  آهان !!!  حالا سوال اصلی من از آقایونی که تعصب بیجا روی کوروش دارن :

  1- چرا اسکندر که یکی از شاگردان ارسطو بود و از فلاسفه بزرگ بوده رو خونخوار میدونید ولی کوروش که رفته مثل اسکندر کشور گشایی کرده رو پاک و رام میدونید و خونخوار نمی دونید !!

  2- ایران زمان هخامنشی خوب بوده ؟ دوتا نه ببخشید فقط یک دانشمند و یا فیلسوف و متفکر از دوره هخامنشان نام ببر

  3- این حرف هاییی که از زبان کوروش در آوردند دقیقا در کدو.م کتیبه آمده ؟؟؟  خب ببخشید دیر شد ولی الان جوابتون رو میدم
  سلام
  سوال1.اسکندر باورود به هر کشور ومکانی ویرانی به بار می اورد وقحطی وکوروش به هرکشوری که راه پیدا میکرد سنت راستی بزرگی ویکتا پرستی وراه راست را به انان اموزش میداد.بااین وجود این دو قابل مقایسه هستند؟؟
  سوال2.بزرگترین دانشمندان جهان ایرانی بودند دران زمان.واین دردین اسلام هم اثبات شده پیامبر میفرماید:اگرعلم درثریا هم باشدمردانی از سرزمین پارس به ان دست پیدا خواهد کرد سند ازاین واضح تر؟؟؟ایا پیامبر دروغ میگفت؟؟؟
  3.منشور کوروش.وصیت نامه کوروش.وکتیبه های مختلف دوران هخامنشی سندی بر همه این ها است.وهیچ کس هم ادعایی ندارد همه حرف ها درست است چون عده ای قصد خراب کردن کوروش رادارن
  اگر زمانی فهمیدی دشمن داری به بزرگیت افتخار کن چون اگر بزرگ نبودی دشمن نداشتی
  سوال دیگری باشه درخدمتم تو مبحث خودم نه اینجا

 24. #24
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

  نوشته اصلی توسط بیت المقدس نمایش پست اصلی  نوشته اصلی توسط بنده
  آهان !!!  حالا سوال اصلی من از آقایونی که تعصب بیجا روی کوروش دارن :

  1- چرا اسکندر که یکی از شاگردان ارسطو بود و از فلاسفه بزرگ بوده رو خونخوار میدونید ولی کوروش که رفته مثل اسکندر کشور گشایی کرده رو پاک و رام میدونید و خونخوار نمی دونید !!

  2- ایران زمان هخامنشی خوب بوده ؟ دوتا نه ببخشید فقط یک دانشمند و یا فیلسوف و متفکر از دوره هخامنشان نام ببر

  3- این حرف هاییی که از زبان کوروش در آوردند دقیقا در کدو.م کتیبه آمده ؟؟؟  خب ببخشید دیر شد ولی الان جوابتون رو میدم
  سلام
  سوال1.اسکندر باورود به هر کشور ومکانی ویرانی به بار می اورد وقحطی وکوروش به هرکشوری که راه پیدا میکرد سنت راستی بزرگی ویکتا پرستی وراه راست را به انان اموزش میداد.بااین وجود این دو قابل مقایسه هستند؟؟
  سوال2.بزرگترین دانشمندان جهان ایرانی بودند دران زمان.واین دردین اسلام هم اثبات شده پیامبر میفرماید:اگرعلم درثریا هم باشدمردانی از سرزمین پارس به ان دست پیدا خواهد کرد سند ازاین واضح تر؟؟؟ایا پیامبر دروغ میگفت؟؟؟
  3.منشور کوروش.وصیت نامه کوروش.وکتیبه های مختلف دوران هخامنشی سندی بر همه این ها است.وهیچ کس هم ادعایی ندارد همه حرف ها درست است چون عده ای قصد خراب کردن کوروش رادارن
  اگر زمانی فهمیدی دشمن داری به بزرگیت افتخار کن چون اگر بزرگ نبودی دشمن نداشتی
  سوال دیگری باشه درخدمتم تو مبحث خودم نه اینجا
  حال باز هم به راه راستی وراه روشن وشیوه کردار نیک پندار نیک وگفتار نیک شک دارید؟؟؟

 25. #25
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

  گفته هایی از کوروش بزرگ

  ***

  منم کوروش پادشاه هخامنشی

  سنگ نبشته پاسارگاد

  ***
  کوروش از پدرش آموخته بود:

  کسی را نیاز برآورده نخواهد شد که از یزدان محصولی فراوان پاداش خواهد اما هیچ دانه ای نیافشانده باشد. این نماز ها ناساز و ناهمگون با آیین آسمان است.

  «کوروش نامه» گزنفون، دفتر ۱، بخش ۶، بندهای ۶ و ۷

  با سپاس از ابوالحسن تهامی

  ***
  فرمانروایی بر مردمان به شیوه ای نیک و والا بزرگ تر از هر کار دیگر است.

  «کوروش نامه» گزنفون، برگردان ابوالحسن تهامی، دفتر ١، بخش ۶

  ***
  (و آنگاه که) سربازان بسیار من دوستانه اندر بابل گام برمی داشتند، من نگذاشتم کسی (در جایی) در تمامی سرزمین های سومر و اکد ترساننده باشد.

  «استوانه کوروش بزرگ»، برگردان عبدالمجید ارفعی، بند ۲۴

  ***

  درماندگان باشنده در بابل را که (نبونئید) ایشان را به رغم خواست خدایان یوغی داده بود نه در خور ایشان، درماندگی هاشان را چاره کردم و ایشان را از بیگاری برهانیدم.

  «استوانه کوروش بزرگ»، برگردان عبدالمجید ارفعی، بند ۲۵

  ***
  سخن کوروش به گبریاس که مخالف بود که کوروش در ابتدا به بابل حمله برد:

  تو حق داری که احتیاط را توصیه می کنی ولی من عقیده دارم که راست به طرف بابل بروم. نخست آنکه این شهر مرکز قوای دشمن است و سپس آنکه فتح هیچ گاه بسته به عده نبوده بلکه شجاعت باعث بهره مندی است.

  «لغت نامه دهخدا»، بازگفتی از «کوروش نامه» گزنفون، دفتر ۴، بخش ۶

  ***

  کوروش به مضمنون هنگامی که با مردم پارس گفتگو می کرد گفت:

  آسایش و راحتی امروز حاصل رنج و زحمت دیروز است.

  با سپاس از عبد العظیم رضایی، تاریخ ده هزار ساله ایران، جلد اول

  برداشتی مفهمومی از تاریخ هرودوت، کتاب ۱، بند ۱۲۶  ***

  کوروش آرام گیر در بستر / ملک ما بی تو گشت خاکستر:

  ای رهگذر! من کوروش پسر کمبوجیه هستم. من شاهنشاهی پارس را بنیاد گذاشتم و فرمانروای آسیا بودم. بر این گور رشک مبر.

  «ایران ویج»، بهرام فره وشی، بازگفتی از «استرابون»

  ***
  پس از مرگم، بدنم را طلاکاری یا نقره کاری نکنید یا در تابوت یا چیزی همانند این مگذارید. زودتر آنرا در آغوش خاک بسپارید. آیا جایی فرخنده تر از خاک برای آرمیدن است؟! خاک مادر زیبایی هاست و دایه نیکی ها. در سراسر زندگی دوستار مردمان بوده ام؛ شاد خواهم شد که دوباره بخشی از آن
  چیزی بشوم که برای مردمان خوبی فراوان ببار می آورد.

  اندرز های پایانی کوروش بزرگ به گفته ی «کوروش نامه» گزنفون، دفتر ٨، بخش ٧، بند ٢۵

  آمیخته ای از برگردان ابوالحسن تهامی و خشایار رخسانی  بن مایه ها و یاری نامه ها:

  فرمان کورش بزرگ به کوشش عبدالمجید ارفعی، فرهنگستان ادب و هنر ایران، شماره ی ٩، سال ١٣۶۶

  گزنفون. مترجم: ابوالحسن تهامی. بر اساس ترجمه انگلیسی Henry Graham Dakyns). زندگی کوروش (کوروش نامه Cyropedia). چاپ دوم. تهران: انتشارات نگاه، ١٣٨٩

  گزنفون(سنفون). مترجم: خشایار رخسانی. زندگی نامه کوروش بزرگ (کوروش نامه Cyropedia). انجمن پژوهشی ایرانشهر

  عبدالعظیم رضایی. تاریخ ده هزار ساله ایران. چاپ پانزدهم. انتشارات اقبال، ١٣٨٢

  علی اکبر دهخدا، لغت نامه دهخدا

  ایران ویج، بهرام فره وشی

 26. #26
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض


  سرزمینی که اسطوره های خویش را فراموش کند، به اسطوره های کشورهای دیگر دلخوش میکند. فرزندان چنین مردودمانی بی پناه و آسیب پذیرند .

 27. #27
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض


  زرتشت نخستین آموزگاری است که راستی و آرامش را برای ما به ارمغان آورده است..هنگامی که از زرتشت سخن میگوییم..نه دلیل آن باشد..که او را از دیگر پیام آوران خداوند جدا بدانیم... بلکه ما از زرتشت به عنوان بخش بزرگی از فرهنگ ایران زمین یاد می کنیم...و به آن می بالیم این اندیشه را می ستاییم..چرا که خرد..شادی..و راستی بنیان آن را..پی ریزی میکند...اندیشه..گفتار..وکردا نیک را در قالب اخلاق که منشا دینی داشته..و شاید فراتر و مقدم بر آن است را به ما شناسانده است... 

  ینک من می خواهم سخن بگویم... شما که نزدیک اید و شما که دورید.. اگر خواهان تعلیم گرفتن  هستید..گوش فرادهید و نیک بشنوید... اینک همه’شما اینها را که من می گویم به خاطر بسپارید...از این پس بدآموزان و دروغ  پردازان با فسادکاری های گفتاری و عقیدتی شان زندگی مردم را به تباهی نتوانند کشید...

 28. #28
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

  نوشته اصلی توسط ليلة القدر نمایش پست اصلی
  اسم تاپيك زنده بادکورش کبیر.زنده بادهخامنشی

  هست...مي خواستم نظر جناب بيت المقدس را در مورد رژيم پهلوي هم بدونم!
  خوب ديگه كم كم دهه فجر هم نزديكه بهتره كمي هم از دولت مرحوم بختيار و....بگيم؟؟

  اونها چطور آدمايي بودن؟؟
  جناب لیله قدر شما گفتید نه بحثی دارم با تو نه داشتم نه خواهم داشت
  ولی من میبخشم
  بعد کوروش کبیر وهخامنشیان چه ربطی به پهلوی داره؟؟؟اول ربطشو بگو تا بعد من جواب بدم
  درخدمتم

 29. #29
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

  نوشته اصلی توسط بیت المقدس نمایش پست اصلی
  جناب لیله قدر شما گفتید نه بحثی دارم با تو نه داشتم نه خواهم داشت
  ولی من میبخشم
  بعد کوروش کبیر وهخامنشیان چه ربطی به پهلوی داره؟؟؟اول ربطشو بگو تا بعد من جواب بدم
  درخدمتم
  ببخشید من منتظرم بگید ربطشو تامن جواب بدم
  جناب لیله قدر شما راجب من چه فکری کردید؟؟؟؟هرک
  س اومد از چهار تا اسطوره وبزرگ کشورش تعریف کرد از نظر شما خائن وضدمردمه؟؟؟
  من میگم کوروش تو نام پلید وخائنی مثل بختیار رو میاری؟؟
  چراپستتون رو پاک کردید؟؟؟
  من جواب میخوام
  تواین جبهه کم اوردید میخواید بحث رو بکشونید به حاشیه ومنو خراب کنید؟؟؟
  هدفتون از این کار چیه؟؟؟
  چرا بحث رو منحرف میکنید وبه حاشیه میکشید؟؟؟
  جواب بدید منتظرم

 30. #30
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805

  پیش فرض

  نوشته اصلی توسط بیت المقدس نمایش پست اصلی
  جناب لیله قدر شما گفتید نه بحثی دارم با تو نه داشتم نه خواهم داشت
  ولی من میبخشم
  بعد کوروش کبیر وهخامنشیان چه ربطی به پهلوی داره؟؟؟اول ربطشو بگو تا بعد من جواب بدم
  درخدمتم
  نوشته اصلی توسط بیت المقدس نمایش پست اصلی
  ببخشید من منتظرم بگید ربطشو تامن جواب بدم
  جناب لیله قدر شما راجب من چه فکری کردید؟؟؟؟هرک
  س اومد از چهار تا اسطوره وبزرگ کشورش تعریف کرد از نظر شما خائن وضدمردمه؟؟؟
  من میگم کوروش تو نام پلید وخائنی مثل بختیار رو میاری؟؟
  چراپستتون رو پاک کردید؟؟؟
  من جواب میخوام
  تواین جبهه کم اوردید میخواید بحث رو بکشونید به حاشیه ومنو خراب کنید؟؟؟
  هدفتون از این کار چیه؟؟؟
  چرا بحث رو منحرف میکنید وبه حاشیه میکشید؟؟؟
  جواب بدید منتظرم
  چیشد جناب یله قدر؟؟؟
  مگه نمیخواستید جواب منو بشنوید؟؟؟
  چرا پستتون رو پاک کردید تو خصوصی هم میاید حرف میزنید؟؟؟
  حرفی که تو عمومی زده شده باید تو عمومی تموم شه از من جواب میخواستید بیاید جوابتون رو بدم.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

جامعه مجازی رهپویان به عنوان شبکه اجتماعی اعضاء کانون فرهنگی رهپویان وصال از سال 1381 و به عنوان یکی از قدیمی ترین تالارهای گفتمان فضای وب فارسی مشغول به فعالیت می باشد. تمامی تلاش دست اندرکاران مجموعه، فراهم آوردن محیطی سالم، مفید و آموزنده برای کاربران گرامی می باشد بدیهی است مطالب درج شده نظرات کانون رهپویان وصال نبوده و نظرات رسمی در سایت رهپویان وصال درج می گردد.

ارسال پیام به مدیر سایت
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
شادی روح 14 شهید کانون فرهنگی رهپویان وصال صلوات