کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
صفحه 1 از 9 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 30 , از مجموع 241

موضوع: ایساتیس

 1. #1
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک
  جنسيت
  خواهر
  سن
  -1982
  نوشته ها
  4,617

  پیش فرض ایساتیس

  ایساتیس نام قدیم یزد می باشد.
  به زودی اطلاعات مفید و مکفی در این مبحث قرار خواهد گرفت.
  منتظر باشید.


  وجه تسمیه یزد
  یزد واژه ای باستانی است که ریشه در "یشت" (Yast) یا "یزت" (Yazt) و "یسن" (Yasn) به معنای ستایش، نیایش، پرستش، ایزد و ... دارد.
  یکی از فصول پنج گانه اوستا هم به یکی از این نام ها یعنی "یشت" خوانده شده است.
  در پاره ای از متون قدیمی، یزد را :دارالعباد" نیز گفته اند. "احمد کاتب" مورخ یزدی قرن نهم هجری قمری نوشته است که :
  "در سال 504 هجری قمری ملکشاه سلجوقی حکومت یزد را به "علاء الدوله کالنجار" واگذار کرد و آن را "دارالعباده" نامید.
  آثاری چون دست افزارهای سنگی بدست آمده در دره های شیرکوه، نگاره های روی تخته سنگ کوه ارنان، تکه سفال های منقوش نارین قلعه میبد - متعلق به دوره ایلامی، غارهای استان و آثار معماری و شهر سازی باستانی و ... نشان می دهد مدنیت یزد، در چهار کانون باستانی "مهریز و فهرج" ، "یزد" ، "رستاق و میبد" و "اردکان" متمرکز بوده است.
  پژوهشگران این منطقه را که در مسیر شاه راهای باستانی "ری - کرمان" و "پارس - خراسان" قرار داشت، جزو سرزمین های دور دست ماده ها شمرده اند.
  این منطقه در نیمه هزاره نخست پیش از میلاد، در سرنوشت سیاسی اتحادیه های قبایل ماد سهم به سزایی داشت. در آن موقع یزد در یک چهار راه منطقه ای قرار داشت و نقش مرزبانی ایالت ها و نگهبانی راه های بسیاری که به چهار سوی ایران می رفت را ایفا می کرد.
  بی گمان منطقه یزد در دوران هخامنشی دارای راه های بزرگ ونیز تاسیسات راهداری و مراکز پستی و چاپاری بوده، زیرا علاوه بر راه های شناخته شده باستانی، راه های دیگری را از روی مدارک پیشین باز یافته اند که در آن روزگار، به مراکز اقتصادی و فرهنگی ایران باستان می پیوست.
  منطقه یزد در دوره ساسانی به ویژه در روزگار "قباد انوشیروان" و "یزدگرد اول" از جایگاه اجتماعی و اقتصادی ویژه ای برخوردار و به عمران و آبادی آن توجه بسیار شده بود.
  علاوه بر این، وجود پاره ای از یادمانهای کهن دینی در این منطقه، نشان می دهد که پیش از فراگیر شدن آئین "نوزرتشتی" ساسانی، ادیان باستانی ایرانی دیگری در این سرزمین رواج داشته اند. از این میان می توان به آیین های "مهرپرستی" و "نیایش آناهیتا" اشاره کرد. همچنین برخی دیگر از نمادهای باستانی به ویژه چند نیایشگاه کهن "الهه آناهیتا" مانند "پارس بانو"، "پیر سبز" ، "پیر نارکی" و ... که از دیر باز در این مناطق پایدار بوده، نشانگر این مطلب است.
  از نشانه های گویا و مبین تاریخ دیرین یزد، "سرو پنج هزار ساله" ابرکوه، کشف آثار تمدن ماقب تاریخ در "غربالبیز" مهریز و کشف سکه های مربوط به زمان "پوراندخت ساسانی" است که در میبد ضرب شده اند.


  معنا و مفهوم عمومی واژه و کلمه یزد
  واژه هايي که در تواريخ ، سفرنامه ها ، سياحتنامه ها و ديگر مدارک تاريخي مربوط به پيش از اسلام حتي ماد و پارت تا دوران کنوني به يزد داده شده است عبارتند از :
  الف : آتشکده يزدان – ايز - ايزاطيخه – ايزديس – ايساتيس – ايستخاي
  ک : کت – کتروا - کته – کث – کثه – که – کهثه
  گ : گث – گبست
  د: دارالسياده – داراشيعه – دار العباده – دارالمومنين
  ش : شهر ايزد
  ي : يزجي – يزد – يزدان شهر – يزدان گرد – يست – يسدي – يسن – يکس

  واژه شناسی و معنی یزد
  واژه « يزش » به معناي ستايش و نيايش در زبان پارسي ميانه است . واژه « يزدان » يا « يزتان » نيز مي باشد که معناي پاک ، مقدس ، فرخنده و در خور آفرين است به معني ذات خدا است . يعني آفريننده خوبي ها ، پاکي ها و شهر خداست و اين آخرين نامي است که در دوران ساسانيان بدان خوانده شده است .

  واژهای معادل و متعارف یزد
  واژه*هایی که در سفرنامه، سیاحتنامه*ها و دیگر مدارک تاریخی مربوط به پیش از اسلام حتی ماد و پارت تا دوران کنونی به شهریزد داده شده است عبارتند از:آتشکده یزدان،ایز، ایزاطیخه، ایزدیس، ایساتیس،ایستخای کت،کتروا، کته،کث، کثه، که، کهثه،گث، گبست، دار السیاده، دارالشیعه، دارالعباده،دارالمومنین، شهر ایزد،یزد جی یزد، یزدان شهر، یزدان گرد،یست، یسدی، یسن ویکس

  نیم نگاهی به چرایی نامگذاری یزد
  واژه يزد نامي است باستاني که ريشه در « يشت » يا « يزت » و « يسن » داردبا مفاهيمي چون ستايش ، نيايش ، پرستش ، ايزد و... که يکي از فصول پنجگانه اوستا هم با يکي از اين نامها يعني يشت خوانده شده است .
  ايساتيس يا « فرافر» عيناٌ شهر کنوني نبوده بلکه شش فرسخ بالاتر از اين شهر به سمت فرافر « هرفته » در دامنه کوه مهريز قرار داشت و شايد ايساتيس همان است که در جغرافياي بطلميوس به نام « ايستيخاي » در بيابان کارمانيا « کرمان » از آن ياد شده است . ايساتيس در آثار جغرافيايي پيش به گونه « ايزا طيخه » به معني يزد هم آمده است .
  کثه که بيشتر کتب نام يزد را بدان خوانده اند که معني شهر کوچک است زيرا در فارسي باستان اين واژه به معناي کوچک است زيرا کثه در مقايسه با ايساتيس که شهر بزرگي بود در حومه يزد قرار داشته و کوچک بوده است .
  اصطخري درباره يزد مي گويد :« کثه مرکز يزد ، شهري است درحاشيه کوير داراي هواي خوب ودرعين حال واجد آسايش وتنعم شهر هاي بزرگ است » .
  ویرایش توسط عطر نماز : دوشنبه ۱۳ دی ۸۹ در ساعت ۲۱:۲۷

 2. #2
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-اردیبهشت-۳۰
  محل سکونت
  ایران - تهران
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  3,251

  پیش فرض

  هو الحیّ
  سلام

  ابراز ارادت و علاقه مندی می نماییم به این شهر عظیم تاریخی و مذهبی

  واقعا میشه اسم "ام القری" رو روی این شهر گذاشت

  منتظریم
  .
  .
  .
  .  گـشـتـم هـمـه جـا بـر در و دیــــــوار حـریـمـت
  جـایـی نـنـوشـتـه اسـت گـنـهــــــکار نـیـایـد...!

 3. #3
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-اردیبهشت-۰۵
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  2,866

  پیش فرض

  فاصله تا شیراز؟ به انضمام وضعیت جاده
  اماکن دیدنی؟
  بهترین فصل جهت بازدید؟!
  فاصله تا مشهد؟ به انضمام وضعیت جاده

 4. #4
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-اردیبهشت-۳۰
  محل سکونت
  ایران - تهران
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  3,251

  پیش فرض

  هو الحیّ
  سلام

  فکر کنم وضعیت جاده ی یزد تا مشهد ، ویژه ی شما طراحی شده باشه جناب منجم باشی ، چون اکثرا کویری هست و مخصوص سیر آفاق و انجم
  .
  .  گـشـتـم هـمـه جـا بـر در و دیــــــوار حـریـمـت
  جـایـی نـنـوشـتـه اسـت گـنـهــــــکار نـیـایـد...!

 5. #5
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک
  جنسيت
  خواهر
  سن
  -1982
  نوشته ها
  4,617

  پیش فرض

  استان يزد
  استان يزد با حدود 131575 كيلومتر مربع وسعت، چهارمين استان وسيع كشور است كه درقسمت مركزي فلات ايران در حاشيه ي دشت هاي كوير لوت قراردارد وبين عرض هاي 29 درجه و52 دقيقه تا 33 درجه و27 دقيقه شمالي وطول 52 درجه و55 دقيقه تا 56 درجه و37 دقيقه شرقي واقع شده است.

  استان يزد داراي 10شهرستان (يزد، ابركوه، اردكان، بافق، تفت، خاتم، صدوق، طبس، مهريز و ميبد)، 23 شهر ، 20 بخش و51 دهستان بوده با استان هاي سمنان از شمال غرب، اصفهان از غرب، فارس از جنوب غرب، خراسان جنوبي از شرق، خراسان رضوي از شمال شرق وكرمان از شرق وجنوب شرق همسايه است.

  آب انبارها، بادگيرها، كوچه هاي آشتي كنان و آسياب هااز مشخصه هاي اين استان است.

  از كوه هاي شاخص اين استان مي توان به شيركوه، خرانق، هدش، سياه كوه، معراجي، ساغند، هرات ومروست، ندوشن وبوستان اشاره كرد.

  بهره برداري از سفره آب زيرزميني از طريق قنات صورت مي گيرد.ازقنوات مهم استان، مي توان به قنات اهرستان، دولت آباد، غياث آباد وزارچ اشاره كرد.

  متوسط بارندگي در سطح استان 108 ميلي متر ، ميانگين درجه حرارت حداقل 20- و حداكثر 47+ درجه سانتيگراد مي باشد.
  اين شهر به استناد كتب تاريخي و نيز وضعيت شهرسازي آن مسلماً چندين هزار سال پيش از ظهور اسلام بر پا بوده و نزد زرتشتيان باستان شهر مقدس و زيارتگاه پارسيان ساير نقاط بوده است و مانند كعبه مسلمين اهميت داشته است. آثار موجود نشان دهنده وسعت و آبادي اين شهر درطول سلطنت امراي ديلمي تا عصر صفوي مي باشد. بموجب همين اسناد تاريخي حصار بندي شهرستان و گسترش نخستين آن شهر، به دست شعبه اي از سلسله كاكويه انجام شده است. بعداً اتابكان محلي يزد با تصرفات مطلوب و علاقه مندي بسيار موجبات زينت و تزيينات شهر را فراهم ساخته اند چندانكه مدارس و مساجد در آن برپا گرديد.

  درعهد مظفر يزد مقر و مركز اصلي حكومت آنان بود و آباداني هاي متعدد در شهر پديد آمده است و در دوره تيموري هم در آبادي و گسترش شهر اقداماتي انجام شده است. پس از آن در دوران حكومت صفويه هم ابنيه و عماراتي بنا گرديده است كه آثار آن هنوز بر جاي مانده است و از دوران قاجار نيز بايستي از ايجاد كاروانسرا و آب انبارهايي كه ايجاد كرده اند نام برد. نظري به مقاله «يادي از پدران سالخورده» كه اخيراً در مجله هنر و مردم به چاپ رسيده است كه مضمون آن حفاظت آثار كهن ايران زمين بود نگارنده را برآن داشت كه در اين زمينه يادداشتي را ارايه دهد كه غرض معرفي آثار تاريخي اين شهر و هشداري است به آنان كه اخلال گرند در تجاوز به آثار باستاني.
  ویرایش توسط عطر نماز : سه شنبه ۳۰ آذر ۸۹ در ساعت ۲۱:۱۴

 6. #6
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک
  جنسيت
  خواهر
  سن
  -1982
  نوشته ها
  4,617

  پیش فرض

  وجه تسميه يزد
  «يزد» واژه اي باستاني است كه ريشه در «يشت» يا «يزت» و« يسن» به معناي ستايش، نيايش، پرستش، ايزد و... دارد. به اعتقاد تعدادي از تاريخ نويسان ، دردوره ساسانيان، به فرمان يزد گرد اول در اين محل، شهري به نام «يزدان گرد» بنا گرديده است. نام يزد از همين عنوان گرفته شده وبه معناي مقدس، فرخنده ودرخور آفرين است.

  مورّخان يوناني، شهر كهن وباستاني را «ايساتيس» خوانده اند كه احتمالاً بعد از ايجاد شهر كهن «كثه » پديد آمده است. پس از ظهور اسلام و گرايش مردم ايران به اين آيين، به يزد لقب «دارالعباده» داده شد.
  ز اسامي ديگري كه به يزد نسبت داده شده – و در سفرنامه ها ياتواريخ آمده – مي توان به اين نامها اشاره كرد.

  ايساتيس

  شهرباستاني يزد، در دوره هخامنشي به ايساتيس مشهور بوده و مرحوم عبدالحسين آيتي ،محل آن را در دامنه بلندي هاي مهريز ذكر كرده اند.

  درجغرافياي بطلميوس ،از محلي بنام "ايستيخاي" در بيابان "كارمانيا" (كرمان) ياد شده كه شايد همان "ايساتيس" باشد.(سيد عبدالعظيم پوريا- زندان اسكندر از نگاهي ديگر)

  كثه

  به معني زندان يا شهر كوچك مي باشد ومنسوب به زندان ذوالقرنين سكندر است. گفته اند هنگامي كه شماري از بزرگان ايران در ري عليه اسكندر مقدوني بر خاستند ،وي آنان را دستگيركرد وهمراه خود به فارس برد .چون به يزد رسيد، زندانيان را درچاهي **زندان (زنداني)كرد وآن محل را كثه ناميد؛ كه به يوناني زندان است .پس از اينكه اسكندر يزد را ترك گفت، نگهبانان به كمك زندانيان به آباداني وعمران يزد ، همت گماشتند.

  نخستين بار (استخري) ،در سده 4 ه.ق، از واژگان كثه و يزد با هم ياد كرده است . در سده هاي بعد ، تا سده 8 ه.ق، كثه تنها در آثار جغرافيايي آمده ودر آثار تاريخي همه جا از يزد نام برده اند . در سده 9 ه.ق، پژو هشگران تاريخ محلي يزد ، از جمله جعفري در تاريخ يزد و كاتب در تاريخ جديد يزد نام كثه را با روايتهاي (زندان اسكندر) در آميخته اند وكثه را نخستين بناي يزد ،پنداشته اند ؛ كه به فرمان اسكندر مقدوني ساخته شده وآن را (زندان ذوالقرنين) خوانده اند .(ايرج افشارسيستاني-شناخت يزد-انتشارات هيرمند - 1378)

  يزدان گرد

  دوران ساسانيان ،به فرمان يزد گرد اول (399-421م)در محل زندان ذوالقرنين (كثه)شهري بنا شد كه آن را (يزدان گرد) نام نهادند.(همان ماخذ)

  دارالعباده

  "پس از بر آمدن اسلام و گرايش مردم يزد به دين *(مبين) اسلام، عنوان (دارالعباد) يا (دارالعباده ) به اين شهر داده شد؛ زيرا علاء الدوله كالنجار ،از ملكشاه سلجوقي تقاضاي حكومت يزد را كرده بود ، تا درآنجا به عبادت بپردازد .

  احمد كاتب ،تاريخ نگار يزدي سده 9 ه.ق ،در كتاب تاريخ جديد يزد، مي نويسد:

  (...در سال 504 ه.ق،ملكشاه سلجوقي حكومت يزد را به علاء الدوله كالنجار واگذار كرد وآن را دارالعباده ناميد)(همان ماخذ)

  از ديگراسامي دوران اسلامي يزد ،كه از معروفيت كمتري برخوردار هستند ،مي توان به :دارالمومنين و دارالشيعه اشاره كرد .

  شهر بادگيرها و نگين كوير

  يزد به شهر بادگيرها (بواسطه وجود بادگيرهاي متعدد بر بام خانه ها وآب انبارها) ونيز نگين كوير هم سرشناس است .
  ویرایش توسط عطر نماز : چهارشنبه ۰۱ دی ۸۹ در ساعت ۰۱:۲۱

 7. #7
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک
  جنسيت
  خواهر
  سن
  -1982
  نوشته ها
  4,617

  پیش فرض

  جمعيت، نژاد، زبان، دين
  جمعيت استان يزد براساس سرشماري سال 1385، تعداد 983052 نفر است كه از اين تعداد، 785213نفر را جمعيت شهري و 197839نفر راجمعيت روستايي تشكيل ميدهد.

  مردم استان يزد، ايراني اصيل واز نژاد آريايي هستند وبه دليل موقعيت جغرافيايي وسوابق تاريخي استان، كمتر با نژادهاي غيرايراني آميخته اند. زبان مردم، فارسي با لهجه يزدي است.

  دين مردم استان يزد، اسلام ومذهبشان شيعه جعفري است، اما اقليّت هاي مذهبي هم در اين استان زندگي مي كنند كه مي توان از زرتشتيان، يهوديان ومسيحيان نام برد.

 8. #8
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک
  جنسيت
  خواهر
  سن
  -1982
  نوشته ها
  4,617

  پیش فرض

  صنايع دستي استان يزد
  پيشينه يزد كه به دوران يزدگرد ساساني مي رسد، آكنده از تلاش پي گير مردماني پارسا وسخت كوش است كه به رغم طبيعت گرم وخشك اين ديار، كمرهمّت بسته اند تا به بركت پشتكار، خلاقيّت وذوق هنري خدادادي، نام شهر وديار خودرابلند آوازه گردانند.

  تعدادي از صنايع دستي بومي استان ازاين قبيل است:

  ترمه  دارايي
  (پارچه هاي دارايي كه در سالهاي گذشته در يزد توليد مي گرديد تماماً از ابريشم طبيعي بوده و از رنگهاي سنتي و گياهي نيز استفاده مي شده ولي در حال حاضر از نخ ويسكوز براي تار و از ابريشم مصنوعي يا ويسكوز براي پود استفاده ميگرديد .

  با نوع و شيوه بافت دارايي انواع پارچه جهت مصارف مختلفي همچون :* رولحافي ، بقچه سوزني و روميزي توليد ميگردد . با استمرار اين شيوه از سالها پيش و با پياده نمودن طرحها و نقشه هاي بيشماري و با پياده نمودن از ساده ترين تا پيچيده ترين و همچنين نقشهاي هندسي اين « هنر ـ صنعت » از نسلي به نسل ديگر انتقال يافته و هنوز هم از آن نام و نشاني به جاست . پارچه هاي دارايي را هيچگاه مانند هم نمي توان يافت و هر كدام نرمي و مواجي ويژه و مخصوص به خود را دارد كه آن را از انواع ديگر بافتهاي رنگين و كلافه اي ( باتيك ) متماميز مي سازد .از جمله افرادی که هم اکنون در یزد به این رشته مشغول می باشند باید از غضنفر ملک ثابت ، رمضان رضایی، شریف ترک،قدیر زاده ،مهر نیا نام برد .

  در آخر جا دارد كه با ذكر اين مطلب گزارش را به پايان ببريم كه شعربافي يكي از هنر ـ صنعتهاي كهن ميهمانان است و جا دارد تحقيقي كامل و جامع در مورد آن صورت گيرد .)

  سفال وسراميك
  كاشي سازي  گليم وزيلو
  آهنگري (چلنگري)

  ویرایش توسط عطر نماز : سه شنبه ۳۰ آذر ۸۹ در ساعت ۲۳:۵۵

 9. #9
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک
  جنسيت
  خواهر
  سن
  -1982
  نوشته ها
  4,617

  پیش فرض

  شهرستان يزد
  شهرستان يزد دومين «شهرخشت خام » و «تاريخي» جهان است. وسعت اين شهرستان كه مركز استان است 2491 كيلومتر مربع وشامل 2 بخش «مركزي» و«زارچ» با شهرهاي يزد، حميديا، شاهديه، زارچ ودهستان هاي فجر ،فهرج، اله آباد ومحمّد آباد است.

  جمعيت شهرستان يزد 523192 نفر بوده كه از اين تعداد، 481479 نفر آن جمعيت شهري و41713 نفر جمعيت روستايي است قدمت يزد به 8 تا 12 هزار سال مي رسد. نامهاي قديم يزد، ايساتيس و كثه بوده و به «شهر بادگيرها» ، «شهر دوچرخه ها» و «دارالعباده» معروف است.

  بافت تاريخي يزد با مساحت عرصه 743 ومساحت حريم 5000 هكتار وبيش از 6500 فضاي قديمي در ثبت آثار ملي قرار گرفته است.در اين بافت، خانه هاي دوره ايلخاني همچون گذشته، مسكوني هستند واز اين نظر اين بافت تاريخي ،منحصر بفرد است.

  شهر يزد دربين ايرانيان ، به شهر بادگيرها معروف است كه در واقع ، بادگيرها سيستم تنفسي شهر محسوب مي شوند ودر فضاهاي مسكوني وقديمي ديده مي شوند.بادگيرها از چهار قسمت بدنه، قفسه، تيغه ها وسقف تشكيل شده اند.

  از بناهاي تاريخي يزد مي توان به مسجد جامع كبير، بقعه سيدركن الدين، مسجدفُرط، مجموعه اميرچخماق، مسجد حظيره، مسجدملااسماعيل، شاهزاده فاضل، باغ دولت آباد، حمام خان، آتشكده، آب انبار شش بادگيري، خانه محمودي، خانه لاري ها، بازار و... اشاره كرد.
  نام قديمي

  باني شهر يزد

  يزد در طول تاريخ به چندين نام تغيير يافته است. ابن بلخي در كتاب فارسنامه كه در قرن ششم هجري تاليف شده نام اصلي يزد را «كثه» ناميده و احمد بن حسين بن علي كاتب نيز در قرن نهم در كتاب تاريخ يزد نام «كثه» را تاييد نموده و عده اي از مورخين نيز بناي شهر يزد را به يزدگرد نسبت داده و نام شهر را مربوط به او ميدانند چندانكه كاتب در تاريخ جديد يزد به اين مطلب اشاره كرده است: … و بنايان در كار آمدند و اخترشناسان زيج برداشته و به طالع سنبله طرح عمارتي بينداختند و به كار مشغول شدند و چون شهر را به نام يزدان مي ساختند آن را «يزدان گرد» نام نهاد و اسم او كه شاپور بود به يزدگرد مشهور شد و اين خطه به يزد مشهور گشت.

  در اين خصوص اقوال مختلفي است كه نقل آن ها موجب كثرت كلام مي شود و حاصل از كل روايات اين قول اخير مقرون به حقيقت است و مورد تاييد سرپرس سايكس نيز مي باشد و او نيز باني شهر را يزدگرد اول دانسته است.

  از نامهاي قديمي ديگر براي اين بلد لقب دارالعباده و دارالسياده نيز ميباشد كه گويا از جانب ملكشاه سلجوقي در دوران پيش از اسلام هم شهر مقدس زرتشتيان بوده لذا ملكشاه نيز به نام قبلي آن استناد جسته و آن را دارالعباده خوانده است.

  جديدترين روايتي كه اخيراً راجع به نام قديمي شهر يزد مورد سخن قرار گرفته نظر مرحوم حسن پيرنيا در كتاب تاريخ باستان جلد دوم است كه ايشان نام قديمي شهر يزد را ايساتيس يا فرافر ذكر كرده است. ايشان خود از اهالي نايين بوده و كاملاً به تاريخ يزد آگاهي داشته است و مي گويد نام شهر يزد در قديم ايساتيس يا فرافر بوده و در دوران سلطنت هخامنشيان به ولايات ايران منضم گشته است.

  باتوجه به آثار به دست آمده و موجود در شهرستان مقدس يزد و آثاري كه در نواحي فهرج به دست آمده و از آثار دوران نيولتيك در مجموعه ها بوده لذا قدمت اين شهر در دوران پيش از تاريخ نيز محرز مي شود كه در دوران پيش از اسلام به ايساتيس معروف بوده است چه اينكه آثار مفرغي و سفالي و تپه هايي در اين ناحيه است كه وجود مردمان پيش از تاريخ را مسلم مي سازد. نگاهي به آثار بر جاي مانده اين شهر قديمي از جمله آثار برج و باروي شهر كه مسلماً از نهصد تا هزار سال پيش در اين ناحيه استوار باقي مانده است و نيز آثار بنا ها و مساجد گوناگون از جمله مسجد جامع كبير يزد، مسجد ميرچخماق، بقعه سيدركن الدين، بقعه سيد شمس الدين و صدها آب انبار و كاروانسرا و مسجد و مدرسه ديگر خود نموداري است از وانمودهاي جمعي و سنتي نسل هاي پيشين ما كه بنا به رسم فرهنگ و انديشه هاي زماني مستقلاً يا بطور مجموعه و جمعي مورد استفاده بوده و درحال حاضر از آنها استفاده مي شود و مي توان استحكام، زيبايي و قدرت مصالح معماري را متوجه شد.

  نظريه مرقومات فوق چنين استنباط مي گردد كه اصولاً بنيان شهري به نام يزد يك رنسانس در دنيا قلمداد مي شود چه اينكه استيل و مهارت در امر معماري يزد را بايد از شاهكارهاي هنري جهان دانست مخصوصاً پس از گذشت قرنها هنوز آثار بناهاي گنبد خشي و مساجد و امامزاده ها و آب انبارها جلوه گاهي است جهت مشتاقان هنر و آنانكه هنر را در اصالت و رسالت مي يابند. يزد اكنون با نماياندن نمودارهاي منحصر به فردش آيينه ايست از نماهاي مختلف در بسيط اين كره خاكي كه شناخت آثار بديع و مناظر جاودانه تاريخي اش ميتواند رهنمودي بسوي تعالي در پيشبرد آگاهي به خصوصيات معماري اين شهر بشود و نيز مي توان با يادگارهاي موجود در يزد از نقطه نظر جامعه شناسي و مردم شناسي به روحيات و خصوصيات افراد اين شهر رسوخ نمود. چه اينكه هنوز هم با تداوم در مراسم و آداب قديمي خويش اين اصالت شهري و هنري را حفظ كرده اند و كوشش تمامي افراد اين جامعه كه در حكم يك ملت و مردم مرز و بومي هستند در حراست و پايدار نگاه داشتن آثار پراكنده در خارج و داخل كشور متضمن ابقاء آنهاست تا اين ميراث هاي كهن ايران باستان بيش از پيش حفظ شود و مورد نظر و ديد مطلعين و مشتاقان هنر قرار گيرد.


  ویرایش توسط عطر نماز : سه شنبه ۳۰ آذر ۸۹ در ساعت ۲۱:۲۳

 10. #10
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک
  جنسيت
  خواهر
  سن
  -1982
  نوشته ها
  4,617

  پیش فرض

  نوشته اصلی توسط منجم باشي نمایش پست اصلی
  فاصله تا شیراز؟ به انضمام وضعیت جاده
  اماکن دیدنی؟
  بهترین فصل جهت بازدید؟!
  فاصله تا مشهد؟ به انضمام وضعیت جاده
  چشم

 11. #11
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-آبان-۰۸
  محل سکونت
  شیراز
  جنسيت
  خواهر
  سن
  -1989
  نوشته ها
  3,760

  پیش فرض

  هی ی ی ی سادش بخیر مبحثم منفجر شددددد...عکس ها وجه تسمیه ها عکس ها خاطراه هااااااااااااااا
  عطر نماز جان دستت درد نکنه.

 12. #12
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک
  جنسيت
  خواهر
  سن
  -1982
  نوشته ها
  4,617

  پیش فرض

  يزد در سفرنامه ها:

  يزد شهر بزرگی است که از لحاظ تجارت و رفت و آمد نقطه مهمی بشمار می رود يک نوع پارچه ابريشمی و طلايي در آنجا بافته می شود که موسوم است به پارجه ابريشمی و طلايي درآنجا بافته می شود که موسوم است به پارچه يزدی و به همه جای دنيا صادر می شود.

  "سفرنامه مارکوپولو"

  ازنشانه ها ی چشم گيريزد بادگير ها ، سردابه ها و زير زمين هاي آن است که ين هر سه با يکديگر هماهنگی دارد و وجود اينها نشان دهنده آن است که آب و هواي يزد از نقاط ديگر ايران گرمتر است

  " کلنل سی ای مک گرگر"  مناره ها و باد گيرهاي شهر يزد از دور انسان را به ياد کتاب هزار و يک شب می اندازد

  "سفرنامه سرپرسی سيکس"  احساسات مذهبی در شهر يزد خيلی جدی تر از اغلب شهرهاي يران است.

  " فرد ريچاردز"  يزد گويا نه در حمله اعراب لطمه اي ديده است و نه در يلغار مغول. اين اولين مطلبی است که درمورد يزد به خاطر داشت درست است که اين مصونيت از خرابی هی گذشته را در پيشانی شهر نمی توان ديد (چرا که خيابان بنديهای جديد بلايي کمتر از آنچه مغول به بار آورده است نيست) اما در لفاف آداب و رسوم مردم می توان در اينكه زرتشتی و مسلمان براحتی با هم بسر می برند، در ينکه دزد و گدا بسيار کمتر دارد، در ينکه در کوچه وبازار کمتر فحش می شنويد و دعوا و در خيلی چيزهاي ديگر

  "يزد شهر باد گيرها، جلال آل احمد"  وقتی به يزد سفر می کنی تنها درپهنه چغرافيا جابجا نشده اي که در عمق تاريخ ، به هزار توهی افسانه اي خزيده اي و تاريخ و افسانه در اين شهر کويری چندان بهم آميخته اند که باز شناختشان ناممکن است

  يزد بافتی ديگر، مردمی ديگر و اساسا جنس ديگری دارد. صفا و محبت مردم يزد را در کمتر جيی می توان سراغ کرد.

  " مجله سفر، فروغ پوريا وری "  شهر ما گنجينه هنر است ، هر ويرانه اش دفتری است پر از زيبايي که در برابر چشم شيفتگان هنر گشاده است.
  در شهری که در جویهايش آب روان ، ريگ روان است مردم بزرگوار و پرتلاشی بودند که توانستند از سده های دوراين شهر را بعنوان يکی از مراکز بزرگ تمدن ايران نگه دارند و نظيرش هيچ جاي دنيا نيست.
  در يزد نشانه هاي عالی اخلاقی و معماری و باستان شناسی با هم در آميخته اند و جزء فرهنگ جدايی ناپذيراين مردمند.
  مسجد جامع کهن فهرج تنها مسجدی است که در جهان اسلام ، ساختمان آن از ابتدا تا به امروز تغيير نکرده است.

  " دکتر محمد کريم پيرنيا"  شهر بزرگ و تاريخی يزد نگينی است درخشان در قلب سرزمين پهناور ايران ودژی است استوار در کوير. نشانه پيروزی و سپيدی و پاکی و سر سبزی و آبادی بر اهريمن تيرگی و خشکی و ويرانی.

 13. #13
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-مرداد-۱۸
  محل سکونت
  یه پای دلم تو کربـلا ، یه پای دلم تو مشــهده ..
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  4,934

  پیش فرض

  همه چی یزد یه طرف، رستوران سنتــی هاش یه طرف ! البته نه بخاطر غذاهاش بخاطر معماری قدیمیش!
  دفعه اول که رفته بودیم همه داشتن غذا میخوردن من گیج در و دیوار و ...
  قابل وصف نیست باید ببینید عطرنماز میشه لطفا اگه عکسی دارید بزارید ؟

 14. #14
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک
  جنسيت
  خواهر
  سن
  -1982
  نوشته ها
  4,617

  پیش فرض

  نوشته اصلی توسط جانم رضا نمایش پست اصلی
  همه چی یزد یه طرف، رستوران سنتــی هاش یه طرف ! البته نه بخاطر غذاهاش بخاطر معماری قدیمیش!
  دفعه اول که رفته بودیم همه داشتن غذا میخوردن من گیج در و دیوار و ...
  قابل وصف نیست باید ببینید عطرنماز میشه لطفا اگه عکسی دارید بزارید ؟ 15. #15

  پیش فرض

  یه نکته ای که هست اینه که معماری اکثر منازل قدیمی - دقت کنید منازل نه اماکن - خيــــلی شبیه هم هست.
  رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود ؟

 16. #16
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-اسفند-۲۰
  محل سکونت
  شـــی راز
  نوشته ها
  2,895

  پیش فرض

  ببقچید این تشکر رفته از صفحه بیرون من نتونستم تشکر کنم بقیه چطوری تشکر زدید  نفسم میگیرد ، در هوایی که نفس های تو نیست ...

 17. #17
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-مرداد-۱۸
  محل سکونت
  یه پای دلم تو کربـلا ، یه پای دلم تو مشــهده ..
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  4,934

  پیش فرض

  خیــلی ممنــــونم عکسی ندارید که خودتون گرفته باشید؟؟
  راستی موزه ی آب هم بزارید ممنون میشم

 18. #18
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک
  جنسيت
  خواهر
  سن
  -1982
  نوشته ها
  4,617

  پیش فرض

  نوشته اصلی توسط جانم رضا نمایش پست اصلی
  خیــلی ممنــــونم عکسی ندارید که خودتون گرفته باشید؟؟
  راستی موزه ی آب هم بزارید ممنون میشم
  با سلام
  من با وجود اینکه یزدی ام اما فقط دوران کودکیم رو یزد بودم. خیلی از جاهای یزد رو هنوزم بلد نیستم و خیلی از اماکن دیدنیش هم هنوز نرفتم.
  من بعد که رفتم چشم. عکسای خودم رو هم می زارم.
  با تشکر

 19. #19
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-مرداد-۱۸
  محل سکونت
  یه پای دلم تو کربـلا ، یه پای دلم تو مشــهده ..
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  4,934

  پیش فرض

  ^
  تشکر یه چندتا عکس خودم از موزه آب گرفتم میزارم، اگه در موردش اطلاعی دارید بنویسید

 20. #20
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-مرداد-۱۸
  محل سکونت
  یه پای دلم تو کربـلا ، یه پای دلم تو مشــهده ..
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  4,934

  پیش فرض موزه آب

  موزه آب يزد همزمان با برگزاري نخستين همايش بين*المللي قنات در ارديبهشت ماه سال 1379 توسط شركت سهامي آب منطقه*اي يزد، در شهرستان يزد افتتاح گرديد.
  اين موزه محل مناسبي براي شناخت آثار و ابنيه*هاي تاريخي در زمينه*هاي مختلف مربوط به آب است كه مي*تواند مورد استفاده پژوهشگران و علاقه*مندان قرارگيرد.

  در اين موزه لوازم مختلف حفر قنوات، ابزار وادوات اندازه*گيري حجم آب، وسايل تأمين روشنايي در قنات، اسناد و مدارك خريد و فروش آب و وقف*نامه*هاي قديمي، كتابچه ميرابها و اسناد توزيع آب، ظروف نگهداري و حمل آب و بسياري لوازم و اشياء ارزشمند ديگر در معرض ديد همگان قرار گرفته است. اين موزه در يكي از ارزشمندترين آثار معماري سنتي يزد به نام خانه كلاهدوزها واقع شده است.


  ویرایش توسط جانم رضا : پنجشنبه ۰۲ دی ۸۹ در ساعت ۰۳:۱۸

 21. #21
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-مرداد-۱۸
  محل سکونت
  یه پای دلم تو کربـلا ، یه پای دلم تو مشــهده ..
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  4,934

  پیش فرض

  آقا سيدعلي اكبر كلاهدوز كه تاجري بس خوش آوازه بوده بناي اين خانه را در سال 1308 هجري قمري به پايان رسانيده است. اين ساختمان زيبا هم اكنون در تملك شركت آب منطقه اي يزد و به عنوان موزه آب در معرض بازديد همگان قرار دارد.

  دو پاياب يا پاكنه در اين خانه وجود دارد كه محل گذر دو قنات بوده كه يكي قنات رحيم آباد و ديگري قنات زارچ مي باشد كه هنوز هم در زير حياط اين خانه در حال جريان است .
  در قسمت پشت بام اين بنا، چاه خانه اي است كه آب را از آن استخراج و در منبعي كه هم اكنون هم موجود است ذخيره و بمصرف شرب اهل خانه مي رسانيدند. مساحت اين ساختمان 720 مترمربع ميباشد.
  گچ بري اين بنا كه داراي اشكال و نقوش متفاوت و جالبي مي باشد در سالهاي اخير مرمت شده است

  معرفي خانه كلاهدوزها
  اين موزه كه ساختمان آن متعلق به شركت سهامي آب منطقه*اي يزد مي*باشد، در يكي از منحصر بفردترين منازل مسكوني دوره قاجار در چهارراه اميرچقماق قرار دارد و معروف به خانه كلاهدوزها مي*باشد. ساختمان اين بنا كه داراي 720مترمربع مساحت مي*باشد در سال 1266 هجري شمسي (1888ميلادي) به دستور حاج سيد علي اكبر كلاهدوز، كه تاجري بلند آوازه بوده، بنا گرديد و روزگاري دوقنات به اسامي رحيم آباد و زارج از زير اين بنا عبور مي*كرده كه هنوز هم قنات دو هزار ساله زارچ با 75كيلومتر طول كانال در زير حياط اين عمارت در جريان است.
  علاوه بر آقاي كلاهدوز و همسرشان، دختر، دوپسر و عروسهايشان و نيز دو خانواده از خدمتكاران سياه پوست در اين عمارت و منزل مجاور آن سكونت داشته*اند.

  ویرایش توسط جانم رضا : پنجشنبه ۰۲ دی ۸۹ در ساعت ۰۳:۲۶

 22. #22
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-مرداد-۱۸
  محل سکونت
  یه پای دلم تو کربـلا ، یه پای دلم تو مشــهده ..
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  4,934

  پیش فرض

  سایت موزه آب یزد
  http://www.watermuseum.ir/fr/
  * البته عکس های این 3پست رو خودم گرفتم !
  ویرایش توسط جانم رضا : پنجشنبه ۰۲ دی ۸۹ در ساعت ۰۳:۲۲

 23. #23
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-مرداد-۱۸
  محل سکونت
  یه پای دلم تو کربـلا ، یه پای دلم تو مشــهده ..
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  4,934

  Smile

  یکی دیگه از مکان های مورد علاقه ی من پارک کوهستان هست (که از سمت شیراز و جاده تفت) ورودی یزد محسوب میشه..
  این پارک تو دل کوه ساخته شده و منظره قشنگی رو ایجاد کرده بخصوص شب ها !
  هرچه جستجو کردم عکس قشنگی پیدا نشد ، همینو میزارم.. 24. #24
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-مرداد-۱۸
  محل سکونت
  یه پای دلم تو کربـلا ، یه پای دلم تو مشــهده ..
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  4,934

  پیش فرض یزد هم دروازه قرآن داره!

  دروازه قرآن یزد!! شکل قدیمی این دروازه زیبا از خشت و گل بود و عظمت بیشتری داشت ولی اکنون به طور کلی بازسازی شده. این مکان ورودی شهر یزد از مسیر تهران است


 25. #25
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-مرداد-۱۸
  محل سکونت
  یه پای دلم تو کربـلا ، یه پای دلم تو مشــهده ..
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  4,934

  پیش فرض کوه عقاب

  کوه زیبای عقاب در نزدیکی شهر تفت در جنوب یزد. عظمت طبیعت را حس می کنید واقعا زیباست.. 26. #26
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-مرداد-۱۸
  محل سکونت
  یه پای دلم تو کربـلا ، یه پای دلم تو مشــهده ..
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  4,934

  Wink

  جناب عطرنماز بنده داخل شهر نشدما !! شما بیاین از مکان های دیدنی بگید فقط جاهایی که خودم علاقه داشتم بااجازتون گذاشتم

 27. #27
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک
  جنسيت
  خواهر
  سن
  -1982
  نوشته ها
  4,617

  پیش فرض

  نوشته اصلی توسط جانم رضا نمایش پست اصلی
  جناب عطرنماز بنده داخل شهر نشدما !! شما بیاین از مکان های دیدنی بگید فقط جاهایی که خودم علاقه داشتم بااجازتون گذاشتم
  سلام
  وارد هم می شدید قربون قدمتون.
  من وقتم یه مقدار پره یه موقعی وقت ازادی شبی نصفه شبی دست می ده اینجا یه سری می زنیم.
  محبت کردید.
  چشم ما هم یه چیزایی می زنیم

 28. #28
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک
  جنسيت
  خواهر
  سن
  -1982
  نوشته ها
  4,617

  پیش فرض

  نوشته اصلی توسط جانم رضا نمایش پست اصلی
  یکی دیگه از مکان های مورد علاقه ی من پارک کوهستان هست (که از سمت شیراز و جاده تفت) ورودی یزد محسوب میشه..
  این پارک تو دل کوه ساخته شده و منظره قشنگی رو ایجاد کرده بخصوص شب ها !
  هرچه جستجو کردم عکس قشنگی پیدا نشد ، همینو میزارم..


  اگه به کسی نگید یکی از مهندسای این پارک دایی من بودن

 29. #29
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک
  جنسيت
  خواهر
  سن
  -1982
  نوشته ها
  4,617

  پیش فرض

  توضیح اجمالی درباره غذاها و شیرینی*های سنتی یزد


  یکی از راه*هایی که انسان*ها برای انطباق با محیط طبیعی خود از آن استفاده می*کنند‏، استفاده از غذاهای متناسب با امکانات و نیازهای محیطی است. به این ترتیب انسان*ها به نیاز زیستی خود پاسخی فرهنگی می*دهند و نیاز به غذا خوردن و تطبیق با محیط زیست را با سنت*ها و آداب و رسوم بسیاری درمی*آمیزند.

  شهرستان یزد ‏، به علت قرار گرفتن در کمربند خشک جهانی، دارای زمستان*های سرد و نسبتا مرطوب و تابستان*های گرم و طولانی و خشک است، از سنت غذایی خاصی پیروی کرده و تابستان گرم، خشک و طولانی را با انواع آش*ها و زمستان سرد را با غذاهای شیرین و شیرینی*جات معروف خود سپری می*کند. همچنین مردم یزد به استفاده از انواع گیاهان دارویی معروف هستند که در سایر شهرهای ایران نسبتا به فراموشی سپرده شده*است. به علاوه در یزد بسیاری از غذاهای سنتی دارای مفاهیم ارزشی خاص خود بوده و هر یک آن*ها در مراسم و مناسبت خاصی استفاده می*شوند.

  انواع شیرینی:
  باقلوا (لوز پسته، لوز بادامی یا بیدمشک، لوز نارگیلی، لوز مخلوط دورنگ)، لوز ترحیمی، کیک یزدی، کیک تخته*ای، حاجی بادام، نان برنجی، نان پنجره*ای، نقل یزدی، قطاب، پشمک، آب*نبات مغزی، سوهان* آردی،سوهان خانی، نان نارگیلی، نان منقا و باقلوا شامی که به دلیل نیاز داشتن مقدار زیادی هل و گلاب و شربت تولید آن مقرون به صرفه نیست.

  انواع آش:
  آش شولی، آش جو، آش گندم(حلیم)، آش ماش، آش شلغم، آش کلم، آش رشته، آش سمبوسک، آش عدس،آش کدو، آش آلو، آش سبزی و آش انار.
  بررسی خوراکی*های سنتی که در مراسم مختلف استفاده می*شود:

  مراسم عقد و عروسی:
  انواع باقلوا، منقا و نان نارگیلی شیرینی*های مخصوص مراسم ازدواج را تشکیل می*دهند، که در «قاب» چیده شده و روی آن*ها به وسیله «زورق» پوشیده می*شود. همچنین از نبات پرده*ای که به شکل گل یا عروس و داماد چیده شده*اند در تزیین سفره عقد استفاده می*شود.

  مراسم ترحیم:
  آش گندم(حلیم) و شب آش ماش از جمله غذاهای مربوط به عزاداری هستند. روز سوم و چهلم بعد از فوت آش ماش تهیه می*شود. در مورد این آش عقیده بر این است که آش ماش بو دارد و بوی مرده را از خانه بیرون می*برد.
  حلوای تخته*ای که سفت است و به صورت شیرینی بریده و در قاب چیده می*شود، شیرینی مخصوص عزاداری است.
  سورکوگ یا سوروک غذایی است که در روز چهلم و در مراسم نیمه سال (شش ماه پس از فوت) پخته می*شود و از آرد ارده و شکر تشکیل می*شود و آن را در روغن زیاد سرخ می*کنند. در مورد این غذا هم مثل آش ماش این عقیده وجود دارد که بوی مرده را از خانه بیرون می*برد. این دو غذا به درب منزل همسایه*ها هم برده می*شود، تا آنها هم از عزا خارج شوند.
  از خرما، حاجی بادام و تره*حلوا معمولا سرخاک استفاده می*شود.
  نان برنجی و پشمک از خوراکی*ها چهلم هستند.
  از میان میوه*ها انار و خیار سبزگل برای عزاداری استفاده می*شود.

  عزاداری*های مذهبی:
  در دهه اول محرم و در ظهر روز دهم در مراسم عزاداری بیشترین غذایی که به عزاداران داده می**شود قیمه است.
  یکی دیگر از غذاهای مخصوص محرم آش گندم یا حلیم است که به آش امام حسین(ع) معروف است و معمولا در عصر روز یازدهم پخش می*شود.
  در شب*های 21 و 19 رمضان شله زرد و خرما و زولبیا و بامیه، نان و پنیر و سبزی و آش همچنین غذاهایی مثل عدس*پلو داده می*شود.
  باقلوا و قطاب و نان برنجی هم به عنوان شیرینی عزاداری مذهبی مورد استفاده قرار می*گیرد. اما بیش از هر نوع شیرینی کیکی یزدی استفاده می*شود که مفهوم خرما را می*رساند.
  شربت*های بی*رنگ مثل شربت کاسنی، بید و شاتره نیز از شربت*های مخصوص عزاداری هستند.

 30. #30
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-اردیبهشت-۰۵
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  2,866

  پیش فرض

  هنوز جواب سوال من رو ندادین! خوب اگه ندونم جاده اش چجوریه! نمیاما!
  2 تا هتل خوب با تخفیف ویژه هم داره!

صفحه 1 از 9 123 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

جامعه مجازی رهپویان به عنوان شبکه اجتماعی اعضاء کانون فرهنگی رهپویان وصال از سال 1381 و به عنوان یکی از قدیمی ترین تالارهای گفتمان فضای وب فارسی مشغول به فعالیت می باشد. تمامی تلاش دست اندرکاران مجموعه، فراهم آوردن محیطی سالم، مفید و آموزنده برای کاربران گرامی می باشد بدیهی است مطالب درج شده نظرات کانون رهپویان وصال نبوده و نظرات رسمی در سایت رهپویان وصال درج می گردد.

ارسال پیام به مدیر سایت
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
شادی روح 14 شهید کانون فرهنگی رهپویان وصال صلوات