کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8
 1. #1
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۸-بهمن-۲۷
  محل سکونت
  عازم میکده کرببلا می باشیم ؛
  نوشته ها
  6,390
  امتیاز : 46,696
  سطح : 100
  Points: 46,696, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 35.0%
  افتخارات:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger Second Class50000 Experience Points
  تشکر کردن : 8,117
  تشکر شده 23,698 در 5,476 پست
  مخالفت
  3
  مخالفت شده 5 در 4 پست

  پیش فرض شورای عالی فضای مجازی ~

  یا زهرا

  گفت وگویی با حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید شهریاری، رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و عضو شورای مذکور  - به نظر شما، جایگاه و اهمیت تشکیل شورای عالی فضای مجازی چیست؟


  واقعیت این است که امروزه فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی فضایی را به وجود آورده که «جامعه ی اطلاعاتی» در آن شکل گرفته که جامعه را به سوی ساختاری دانش بنیان پیش می برد.

  این فضا تمام ساحت های حیات بشری را آن گونه تحت تأثیر قرار داده است که دنیای ما را در کمیت و کیفیت دچار تحولاتی عمیق ساخته است. در این میان، فضای تبادل اطلاعات با ابزارهایی قابل حمل مانند تلفن ها و رایانه های همراه در دسترس همگان قرار گرفته است و همه ی شهروندان می توانند در تولید محتوا و عرضه ی آن مشارکت کنند. بخش های خصوصی و دولتی نیز می توانند خدمات مضاعف خود را در تمام طول شبانه*روز عرضه کنند و فرصت های مضاعفی را برای همه ی شهروندان پدید آورند.

  البته در کنار این فرصت ها، تهدیدهای امنیتی و اجتماعی و فرهنگی نیز به نحو فزاینده ای گسترش یافته است؛ از جنگ سایبری گرفته تا حملات رد خدمات و تولید اطلاعات مستهجن و خلاف اخلاق. همه ی این تهدیدها لزوم رسیدگی جدی به این فضای جدید را نشان می دهد و بخشی از اهمیتی است که موجب تأسیس این شورای مهم است.

  - شورای عالی مجازی بر اساس شرح وظیفه ی خود چه حوزه های مأموریتی را می تواند پوشش دهد؟

  این شورا سیاست گذار اصلی و محوری فضای مجازی کشورخواهد بود. برنامه ریزی کلان، نظام سازی، تعریف و تعیین قلمرو پروژه های ملی و نظارت بر آنها، تقسیم کار ملی بین دستگاه های اجرایی فعال و ایجاد هماهنگی بین آنها در این حوزه در کنار پایش مستمر فرصت ها و تهدیدهای این حوزه و نیز ایجاد بسترهای لازم برای تولید محتوای بومی متناسب با هویت ایرانی- اسلامی از مسئولیت های اصلی این شورا به حساب می*آید.

  -
  به نظر شما تأکیدات رهبر معظم انقلاب و اهتمام ایشان نسبت به زمینه های پیشرفت کشور و لزوم مواجهه فعال و خردمندانه با موضوعاتی از این دست چه نقشی در فرایند تشکیل این شورا داشته است؟


  رهبر معظم انقلاب از سال 1368 با تأسیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، حضوری فعال و تأثیرگذار در فناوری اطلاعات کشور داشته اند. این دوراندیشی ایشان در 22 سال پیش قابل توجه است. همچنین در تغییر سیاست های سازمان تبلیغات اسلامی و بهره مندی از فناوری اطلاعات در این سازمان نیز توصیه هایی مهمی داشته اند. پس از آن و در تمام سیاست های ابلاغی، ایشان به تمام حوزه ها و از جمله حوزه های فرهنگی، دولتی و قضایی همواره لزوم استفاده ی حداکثری از فناوری اطلاعات و ارتباطات را گوشزد کرده اند. ایشان همچنین در دستورهای اکید خود به مجموعه ی مدیران کشور، همواره توجه به حوزه های مختلف فضای مجازی را به عنوان امری بسیار مهم و جدی در مکتوبات و تذکرهای شفاهی مشهود توصیه کرده اند.  یکی دیگر از سیاست گذاری های مهم، تصویب سیاست های شبکه های اطلاع رسانی رایانه ای در سال 1380 است که رهبر معظم انقلاب آن را ابلاغ نمودند و هنوز بسیاری از بندهای آن شایسته ی توجه ویژه در این حوزه و بر زمین مانده است. علیرغم تذکرات مؤکد ایشان به نخبگان و دست اندرکاران، مدتی طول کشید تا دیگر نخبگان کشور به اهمیت این حوزه توجه عمیق تری داشته باشند.  از پنج سال پیش که بنده دبیری شورای عالی اطلاع رسانی را بر عهده داشته ام، همواره بر این عقیده بوده ام که فضای تبادل اطلاعات کشور نیازمند رسیدگی حاکمیتی است. هنگامی که سند جامعه ی اطلاعاتی نیز تهیه می شد، چندین جلسه ی نخبگانی تشکیل شد و در آن این امر مورد تأکید و تأیید بسیاری از نخبگان این فن نیز قرار گرفت. برای توفیق این حوزه لازم می ماید که حاکمیت برای تحقق اهداف نظام در این حوزه حضوری فعال داشته باشد.

  مدتی طول کشید که نخبگان حوزه ی فناوری اطلاعات بتوانند توجیهاتی کافی برای نخبگان حوزه ی فرهنگ ارائه دهند؛ این که این حوزه تا چه حد می تواند در فرهنگ تأثیرگذار باشد. چون تأثیر این حوزه در اقتصاد قبل از این روشن شده بود.  از سوی دیگر ایجاد خدمات جذاب بر این بستر و تولید محتوای انبوه در شبکه و نیز توسعه ی شبکه های اجتماعی طی پنج سال اخیر موجب حصول این نتیجه گیری شد که ایجاد شورایی جامع که بتواند سیاست گذار اصلی این حوزه باشد، ضروری است. از سوی دیگر ادغام شوراهای موازی نیز با مشکلاتی مواجه شد و متوقف ماند. نهایتاً مجموعه ی این امور و عدم توجه کافی دیگران به حوزه ی فناوری اطلاعات و ارتباطات، موجب شد که رهبر انقلاب به این جمع بندی برسند که باید شخصاً وارد میدان شوند و توجه دیگر نخبگان کشور را به این حوزه جلب کنند. بالاخره در یک روند راهبردی که در کمال موشکافی و با مشارکت بسیاری از نخبگان و دست اندرکاران این حوزه انجام گرفت، طرح تأسیس این شورای عالی مهم به دستور ایشان تدوین شده و حکم آن صادر گردید.  نکته ی بسیار جالب در کلمات ایشان برای بنده این بود که این حوزه به اندازه ی انقلاب اسلامی اهمیت دارد. ایشان در مقام تشبیه فرمودند که این فضا مثل یک رودخانه ی پر از آب و خروشان است که می آید و دائماً هم بر آب آن افزوده و خروشان تر می شود. اگر ما برای این رودخانه تدبیر کنیم و برنامه داشته باشیم؛ زه کشی کنیم و هدایت کنیم این رودخانه را تا به سد بریزد، می شود فرصت.

  اگر رهایش کنیم و برنامه ای برای آن نداشته باشیم، می شود یک تهدید. ایشان تأکید بسیاری بر اهمیت این فضا و لزوم مدیریت آن داشتند؛ به گونه ای که همه ی ارکان نظام باید نقش خاص خود را با حضوری فعال در این فضا ایفا کنند.  به نظر من علت این موضوع آن است که وقتی مردم و امام خمینی رحمة الله علیه نهال انقلاب اسلامی را کاشتند، مستکبران عالم آن را تهدیدی برای منافع خود دانستند. در این میان پیدایش فناوری های ارتباطاتی و اطلاعاتی، فرصت ها و تهدیدهای انقلاب را چنان برجسته کرده که استمرار و تکامل انقلاب اسلامی منوط به توجه خاص و جدی و سرمایه گذاری نظام در این زمینه است. این یکی از جهاتی است که حوزه ی فضای مجازی را در نظر رهبری معظم به اندازه ی خود انقلاب اسلامی پراهمیت کرده است.

  ^

 2. 2 کاربر از پست مفید مشكات نياز تشکر کرده اند .


 3. #2
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۸-بهمن-۲۷
  محل سکونت
  عازم میکده کرببلا می باشیم ؛
  نوشته ها
  6,390
  امتیاز : 46,696
  سطح : 100
  Points: 46,696, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 35.0%
  افتخارات:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger Second Class50000 Experience Points
  تشکر کردن : 8,117
  تشکر شده 23,698 در 5,476 پست
  مخالفت
  3
  مخالفت شده 5 در 4 پست

  پیش فرض

  یا زهرا


 4. 2 کاربر از پست مفید مشكات نياز تشکر کرده اند .


 5. #3
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۸-بهمن-۲۷
  محل سکونت
  عازم میکده کرببلا می باشیم ؛
  نوشته ها
  6,390
  امتیاز : 46,696
  سطح : 100
  Points: 46,696, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 35.0%
  افتخارات:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger Second Class50000 Experience Points
  تشکر کردن : 8,117
  تشکر شده 23,698 در 5,476 پست
  مخالفت
  3
  مخالفت شده 5 در 4 پست

  پیش فرض

  یا زهرا

  حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظّم انقلاب اسلامی ضمن دستور برای تشکیل شورای عالی فضای مجازی به ریاست رئیس جمهور، اعضای حقوقی و حقیقی این شورا را تعیین کردند. رهبر انقلاب اسلامی آثار چشمگیر شبکه جهانی اینترنت در ابعاد زندگی فردی و اجتماعی، لزوم برنامه*ریزی و هماهنگی به منظور صیانت از آسیب*های ناشی از آن، و بهره*گیری حداکثری از فرصت*ها در جهت ارائه خدمات گسترده و مفید به مردم را از دلایل اصلی ضرورت تشکیل شورای عالی فضای مجازی برشمردند  ایشان تأکید فرمودند: این شورا وظیفه دارد مرکزی بنام مرکز ملّی فضای مجازی کشور ایجاد کند. متن حکم حضرت آیت الله خامنه ای به این شرح است:
  بسم الله الرحمن الرحیم
  گسترش فزاینده* فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی بویژه شبکه*ی جهانی اینترنت و آثار چشمگیر آن در ابعاد زندگی فردی و اجتماعی، و لزوم سرمایه گذاری وسیع و هدفمند در جهت بهره گیری حداکثری از فرصت های ناشی از آن در جهت پیشرفت همه جانبه کشور و ارائه خدمات گسترده و مفید به اقشار گوناگون مردم و همچنین ضرورت برنامه ریزی و هماهنگی مستمر به منظور صیانت از آسیب های ناشی از آن اقتضا می کند که نقطه*ی کانونی متمرکزی برای سیاستگذاری، تصمیم گیری و هماهنگی در فضای مجازی کشور بوجود آید. به این مناسبت شورای عالی فضای مجازی کشور با اختیارات کافی به ریاستِ رئیس جمهور تشکیل می گردد و لازم است به کلیه*ی مصوبات آن ترتیب آثار قانونی داده شود.
  اعضای حقوقی این شورا عبارتند از: رئیس جمهور(رئیس شورای عالی)، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس قوه قضائیه، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر اطلاعات، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و همچنین اعضای حقیقی: حجج اسلام و آقایان: دکتر حمید شهریاری، دکتر سیّدجواد مظلومی، مهندس مسعود ابوطالبی، دکتر کامیار ثقفی، دکتر رسول جلیلی، دکتر محمد سرافراز و مهندس علیرضا شاه میرزایی می باشند که برای مدت سه سال تعیین می*شوند.

  این شورا وظیفه دارد مرکزی به نام مرکز ملّی فضای مجازی کشور ایجاد نماید تا اشراف کامل و به روز نسبت به فضای مجازی در سطح داخلی و جهانی و تصمیم گیری نسبت به نحوه مواجهه فعال و خردمندانه کشور با این موضوع از حیث سخت افزاری، نرم افزاری و محتوایی در چارچوب مصوّبات شورای عالی و نظارت بر اجرای دقیق تصمیمات در همه سطوح تحقق یابد. نکات اساسی در مورد وظایف شورای عالی و مرکز فضای ملّی مجازی با تأکید بر توجه جدّی به آن، در پیوست این حکم ابلاغ می گردد.
  در پایان انتظار دارم، ضمن تسریع در تشکیل مرکز ملّی فضای مجازی، رئیس و اعضای محترم شورا تلاش بایسته را در جهت دستیابی این مرکز به اهداف تعیین شده به کار برند. کلیه دستگاههای کشور موظف به همکاری همه جانبه با این مرکز می باشند.
  سیّدعلی خامنه ای
  ۱۷/اسفند ماه/1390
  ^

 6. #4
  عضو جامعه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-اسفند-۱۶
  محل سکونت
  الارض
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  429
  امتیاز : 15,019
  سطح : 79
  Points: 15,019, Level: 79
  Level completed: 34%, Points required for next Level: 331
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteran10000 Experience PointsTagger Second Class
  تشکر کردن : 395
  تشکر شده 1,340 در 357 پست
  حالت من : Khoshhal
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 2 در 1 پست

  پیش فرض

  سلام
  چرا فرمودن به اندازه انقلاب اسلامی؟
  خب هر کسی یه سایتی واسه خودش داره
  هیچ اعتباری هم به اطلاعات موجود در اینترنت نیست
  اما انقلاب اسلامی یک حقیقت واقعی محقق شده و به ظهور پیوسته هست
  از چه جهت مقایسه فرمودن که اینقدر فضای مجازی مهم جلوه داده شده؟
  آیا در فضای حقیقی می شه همه افکار و آراء افراد را در یک مرکز اطلاعاتی نگهداری کرد؟
  طبعا در فضای مجازی این کار مشکل تر خواهد بود.
  وقتی هم که منبع اطلاعات فضای مجازی هر منبع غیر موثق یا حتی معاند و در بسیاری از موارد
  ستیزه جو با انقلاب باشه دیگه این فضا چرا این همه اهمیت می تونه داشته باشه ؟
  زیاد نمی فهمم
  به نظرم ارزش این فضا در حد یک شبکه خبری که اخبار صحیح و غلط توش پیدا می شه بیشتر نیستش.

  دمرالله علی آل سعود-----» بگو الهی آمین

  ------------------------------------------------------------------------
  http://maryamossadat.persianblog.ir

 7. #5
  عضو جامعه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-اسفند-۱۶
  محل سکونت
  الارض
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  429
  امتیاز : 15,019
  سطح : 79
  Points: 15,019, Level: 79
  Level completed: 34%, Points required for next Level: 331
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteran10000 Experience PointsTagger Second Class
  تشکر کردن : 395
  تشکر شده 1,340 در 357 پست
  حالت من : Khoshhal
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 2 در 1 پست

  پیش فرض

  به نظرم فضای مجازی وقتی می تونه تا حدی که آقا فرمودن مهم باشه
  که به آدم ها ی حقیقی به صورت یک به یک پیوند شده باشه
  یعنی هر آدم واقعی یک پیوند و فقط یک پیوند در فضای مجازی داشته باشه
  اون وقت هست که می شه گفت اهمیت داره این فضا
  ولی الان که هنوز همچین چیزی اتفاق نیوفتاده
  خیلی قروقاطی هست
  شاید آقا از یک آینده و یک تحولی که ما هنوز نمی بینیم خبر دارن

  دمرالله علی آل سعود-----» بگو الهی آمین

  ------------------------------------------------------------------------
  http://maryamossadat.persianblog.ir

 8. کاربر روبرو از پست مفید M114Z14 تشکر کرده است .


 9. #6
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-آذر-۰۳
  محل سکونت
  شیراز - شهر راز
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  1,788
  امتیاز : 7,545
  سطح : 57
  Points: 7,545, Level: 57
  Level completed: 98%, Points required for next Level: 5
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  Social25000 Experience PointsCreated Album picturesTagger Second ClassVeteran
  تشکر کردن : 13,082
  تشکر شده 9,777 در 1,718 پست
  مخالفت
  25
  مخالفت شده 25 در 18 پست

  پیش فرض

  انتصاب مهندس ضرغامی به عضویت در شورایعالی انقلاب فرهنگی و شورایعالی فضای مجازی  خوشا خون آن عاشقاني كه در راه تو بر زمين ريخت
  خدایا به خون شهیدان - به آوینی و باکری ها
  به چمران و صیاد و همت - به تهرانی و باقری ها
  دل سنگ ما را هم امشب - تو با یادشان با صفا کن
  همانها که در وصفشان است - من المومنینَ رجالٌ
  شده تازه در دل - هوای شهادت
  ببر جان ما را - سوی کربلایت 10. کاربر روبرو از پست مفید کمیل 313 تشکر کرده است .


 11. #7
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  شیرازووو ، فلکه گازوو ، کوچه درازووو ، در بازووو
  جنسيت
  برادر
  سن
  -1993
  نوشته ها
  11,600
  امتیاز : 124,906
  سطح : 100
  Points: 124,906, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialYour first GroupRecommendation First ClassVeteranCreated Album pictures
  تشکر کردن : 35,297
  تشکر شده 42,020 در 9,354 پست
  نوشته های وبلاگ
  1
  مخالفت
  207
  مخالفت شده 167 در 133 پست

  پیش فرض

  پس روحانی به موبایل کی زنگ زده بوده ؟ :d
  مختار: خدایا بهشتت را نمیخواهم ، فقط آنقدر به من فرصت بده تا دستم دوباره به قبضه شمشیرم برسد ؛
  آنوقت اگر خواستی به دوزخم بفرستی ... بفرست .

 12. 3 کاربر از پست مفید سائل الزهرا تشکر کرده اند .


 13. #8
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۲-مهر-۲۷
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  1,887
  امتیاز : 17,373
  سطح : 84
  Points: 17,373, Level: 84
  Level completed: 5%, Points required for next Level: 477
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  VeteranTagger Second Class25000 Experience Points
  تشکر کردن : 4,211
  تشکر شده 3,156 در 1,244 پست
  مخالفت
  61
  مخالفت شده 63 در 39 پست

  پیش فرض

  ^^ به تلفن همراه غير هوشمند اوباما .
  هستم غلام قنبــــــر و از عالمــــــــــي سرم ...

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

جامعه مجازی رهپویان به عنوان شبکه اجتماعی اعضاء کانون فرهنگی رهپویان وصال از سال 1381 و به عنوان یکی از قدیمی ترین تالارهای گفتمان فضای وب فارسی مشغول به فعالیت می باشد. تمامی تلاش دست اندرکاران مجموعه، فراهم آوردن محیطی سالم، مفید و آموزنده برای کاربران گرامی می باشد بدیهی است مطالب درج شده نظرات کانون رهپویان وصال نبوده و نظرات رسمی در سایت رهپویان وصال درج می گردد.

ارسال پیام به مدیر سایت
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
شادی روح 14 شهید کانون فرهنگی رهپویان وصال صلوات

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1