سه تغییر تفکر روانشناختی که بر روی معامله شما تاثیر می گذارد

مشکل آفرین ترین معضلاتی که ما به عنوان
معامله گر با آن ها روبرو هستیم، مشکلاتی هستند که ما حتی از وجود آن ها اطلاع نداریم. برخی تمایالات و خواسته های انسانی بر روی معاملات ما اثر می گذارد اما اغلب از وجود آن ها و تاثیری که بر روی ما و مسیر اصلی ما تاثیرگذار بی اطلاعیم. تمایالات انسانی زیادی وجود دارد که در این مقاله به بررسی سه مورد از آن ها که در صورت عدم مدیریت می توانند مسیر رسیدن ما به اهداف مالی خود را مسدود کنند، می پردازیم.

شمنی که نمیشناسیم

هنگام انجام معامله با روش تکنیکال، می توانیم متوجه شویم که در کجا اشتباه کرده ایم و در معاملات بعدی سعی در اصلاح آن اشتباهات داشته باشیم. اگر خیلی زود از یک معامله خارج شویم با بررسی یک بازه زمانی طولانی تر یا با استفاده از یک اندیکاتور متفاوت، می توانیم معیارهای خروج از معامله خود را تنظیم کنیم. با این حال زمانی که ما یک برنامه معاملاتی قابل اطمینان داریم اما هنوز متحمل ضرر می شویم، باید برای یک راه حل درست خود و مسائل ذهنی و روانی خودمان را بررسی کنیم.وقتی با ذهنیت و عقل خود سروکار داریم، اغلب حقیقتِ ما کمرنگ می شود و بنابراین نمی توانیم مشکل را به درستی برطرف کنیم. مشکل واقعی توسط تعصبات و عوامل بی اهمیت و سطحی قابل مشاهده نیست. به عنوان نمونه می توان به معامله گری اشاره داشت که به برنامه معاملاتی خود پایبند نیست اما متوجه نیست که “عدم تکیه بر آن” مشکل آفرین است، بنابراین پیوسته استراتژی هایی را تنظیم می کند اما با همه این تغییرها، مشکل هنوز پابرجاست.پایبند بودن به برنامه معاملاتی می تواند اراده شما را ازمایش کند اما اگر شما رویکردی مبتنی بر یک چارچوب فنی مطمئن دارید شانس موفقیت شما بالاتر خواهد بود.قدرت در آگاهی و هوشیاری است

در حالی که هیچ گوی جادویی برای غلبه بر همه مشکلات و مبارزات معاملاتی ما وجود ندارد، آگاهی از برخی مسائل کلیدی محتمل، به ما امکان کنترل افکار و اعمال ما را می دهد تا بتوانیم به مرور زمات عادات خود را تغییر دهیم. اطلاع از مشکلات احتمالی و پنهان روانشناختی به ما امکان تغییر عادات خود را می دهد تا شاید بتوانیم سود بیشتری کسب کنیم. در ادامه سه مورد روانشناختی رایج که می توانند چنین مشکلاتی را ایجاد کنند مورد بررسی قرار گرفته است.

جهت گیری ناشی از احساسات

ما اطلاعاتی را از اطراف خود دریافت می کنیم تا یک عقیده یا جهت گیری و تعصب را شکل دهیم و این مساله به ما امکان عملکرد و یادگیری در بسیاری از موارد را می دهد. با این حال ما باید این موضوع را درک کنیم که اگرچه ممکن است به شکل گیری نظر خود بر اساس شواهد عینی اعتقاد داشته باشیم اما غالبا چنین نیستیم.اگر یک معامله گر هر روز اخبار معاملات را دنبال کند و بر اساس تمام اطلاعات موجود عقاید خود را در مورد افزایش (پیشبرد) بازار شکل بدهد، ممکن است که در نظر داشته باشد که تنها با دقت و توجه به حقایق و با بهره وری از نظرات کارمندان رسانه به این نتیجه رسیده است. با این حال، این معامله گر هنوز ممکن است با یک مشکل روبرو شود: وقتی منبع اطلاعات ما مغرضانه و با جهت گیری انتخاب شده باشد، جهت گیری ما تحت تاثیر ان قرار خواهد گرفت.حتی می توان برای اثبات نظر یا جهت گیری حقایقی را ارائه داد اما باید به یاد داشته باشیم که داستان یک جنبه دیگر هم دارد. به علاوه، اگر افراد به طور مداوم در برابر یک دیدگاه یا نظر واحد قرار بگیرند به مرور به این باور می رسند که تنها موضع کاربردی در آن زمینه، همین یک نظر است. از آن جایی که آن ها از دریافت نظرات متناقض محروم شده اند، نظرشان در مقایسه با اطلاعات موجود مغرضانه خواهد بود.

اجتناب از ابهام

که به عنوان ترس از ناشناخته ها نیز معرفی می شود، دوری از چیزهایی که ممکن است رخ دهد یا به طور کامل برای ما مشخص نیست، ما را از انجام بسیاری از کارها منع می کند و می تواند ما را در یک وضعیت نامشخص و منفعل نگه دارد.اگر چه ممکن است برای برخی مسخره به نظر برسد اما این احتمال نیز وجود دارد که معامله گران از سودآوری و کسب پول بترسند. ممکن است که عامدانه از آن بی اطلاع باشند اما معامله گران غالباً نگران گسترش ناحیه ایمن و راحتی خود هستند و یا صرفا از این می ترسند که سودشان را از طریق مالیات از دست بدهند. این مساله ناخودآگاه موجب خودویرانگری می شود.مبنای دیگر تعصب و جهت گیری ممکن است فقط از طریق معامله با یکی از صنایع مشهور نشات گرفته باشد.
حتی اگر صنعت در ادامه رو به افول باشد. معامله گر به دلیل عدم اطمینان به سرمایه گذاری از نتیجه نهایی اجتناب می کند.یکی از تمایلات رایج، بازنده باقی ماندن در طولانی مدت است در حالی که فروش برندگان با سرعت بالایی انجام می شود. وقتی قیمت ها در حال نوسان است، ما باید توجه به مقدار تاثیر حرکت قیمت داشته باشیم تا مشخص کنیم که آیا تغییر ناشی از نویز اتفاق افتاده است یا نتیجه یک کار موثر است.خروج سریع از معاملات اغلب ناشی از نادیده گرفتن روند است زیرا سرمایه گذاران طبق عقیده ضد ریسک پیش می روند. از سوی دیگر، وقتی سرمایه گذاران یک ضرر را متحمل می شوند، به دنبال ریسک میروند و در نتیجه موقعیت هایی را از دست می دهند. این انحرافات معامله گر را از رفتار منطقی به اقدامات غیرمنطقی سوق می دهند و باعث می شوند که آن ها به دلیل تعصبات روانشناختی سودهای احتمالی خود را از دست دهند.

چنس چارت پلتفرمی برای ارتقاء کیفی دانش کاربران خود در زمینه استفاده از ظرفیت های موجود در بازار سرمایه ایران و مخصوصاً بازار بورس و آموزش بورس در اصفهان می باشد. و برای رسیدن به این هدف ارائه بهترین سطح از آموزش بورس در اصفهان با متنوع ترین دوره آموزش بورس در اصفهان را مد نظر دارد.https://chance-chart.com/