کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 30 , از مجموع 32
 1. #1

  پیش فرض مهندسي شيمي . شغل . رفع اشكال

  با توجه به موضوع در حد وسع در خدمتيم ... فقط خواهشا مطلبو به بيراهه نكشونيد.

 2. #2

  پیش فرض

  كاربردهاي مهندسي شيمي در پزشكي  مهمترين كاربردهاي مهندسي شيمي در پزشكي را مي توان به چهار گروه زير تقسيم كرد:


  1 سيستمهاي كنترل انتقال دارو: در بيشتر اين سيستمها با استفاده از محملهاي بسپاري سرعت آزاد شدن دارو در بدن، بهينه و اثرهاي نامطلوب جانبي كاهش داده مي شود و در موارد ويژه دارو در نقاط عمل متمركز مي گردد.


  2 اندامهاي مصنوعي بدن: اين اندامها نوع اول جايگزين عضوي در بدن شده و همواره بيمار هستند كه از آن جمله مي توان دريچه قلب مصنوعي، شنتهاي گوناگون و لنزهاي چشمي را نام برد. نوع دوم دستگاههايي هستند كه وظيفه يك اندام خاص در بدن را انجام مي دهند.


  3 مهندسي بافت ساختارهايي از بدن: شامل پنج شاخه، كشت سلول در بدن، ساخت بافتهايي از بدن، ساخت پوست در زيست واكنشگاه، پوشش دادن اندامهاي مصنوعي و مدل كردن رفتارهاي سلولي است.


  4 مدلسازي بدن: با مدل كردن بدن مي توان پديده هايي را كه در بدن رخ مي دهند شناسايي كرده، عاملهاي بسياري از بيماريها را تعيين كرده و روشهاي درمان مؤثري را ارايه داد. همچنين يافتن مدلي براي رفتارهاي طبيعي بدن در بيشتر موارد مبناي ساخت اندامهاي مصنوعي مي شود.  منبع : http://www.17sanie.blogfa.com/cat-2.aspx

 3. #3

  پیش فرض

  تقسیم بندی راکتورها

  راکتورها براساس نوع واکنش انتخاب می شوند. بر اساس یک تقسیم بندی راکتورها به دو دسته به صورت زیر تقسیم می گردند:
  1- مداوم مخزنی (Continuous) شکل مجهز به همزن و لوله ای شکل
  2-غیر مداوم ((non-continuous
  بر اساس نوع دیگر تقسیم بندی راکتورها را به دو دسته زیر تقسیم می کنند:
  1-واحدی (Stagewise)
  2-دیفرانسیلی(Differential)
  راکتورهای واحدی(Stagewise)
  در این نوع راکتورها شرایط ذر تمام حجم سیستم به صورت یکنواخت باقی می ماند. اگرازهرنقطه راکتور نمونه برداری کنیم، از نظر ترکیب نسبی و دما یکسان است و هیچ تفاوتی ندارد و موازنه جرم و انرژی رادر تمام راکتور برقرار می نماییم.

  راکتورهای دیفرانسیلی (Differential)
  شرایط درهرنقطه از راکتور یکسان نبوده و به صورت دیفرانسیلی تغییر می کند. ممکن است با زمان تغییر ننماید، ولی از هر نقطه به نقطه دیگر متفاوت است. برای برقراری موازنه جرم و انرزی باید یک جزء دیفرانسیلی در نظر گرفت.تفاوت راکتورهای واحدی و دیفرانسیلی
  این است که در راکتورهای دیفرانسیلی بین غلظت ورودی و خروجی، تمام مقادیر را داریم ولی در راکتورهای واحدی نمی توانیم غلظت را به طور پیوسته داشته باشیم و غلظت به طور پله ای تغییر می کند.

  راکتور ناپیوسته (Batch)
  در یک راکتور ناپیوسته ورود و خروج جرم وجود ندارد. به عبارت دیگر ترکیب شوندگان را که ابتدا وارد ظرف کرده اند به شدت مخلوط می کنند تا واکنش به مدت معینی انجام گیرد. از دیدگاه تاریخی راکتورهای ناپیوسته از آغاز صنعت شیمیایی مورد استفاده بوده است و هنوز هم به صورت وسیعی در تولید مواد شیمیایی با ارزش افزودنی بالا نظیر دارو سازی مورد استفاده می باشد. راکتورهای نا پیوسته در موارد ذیل استفاده میگردد:


  1-تولید در مقیاس های کوچک صنغتی
  2-برای محصولاتی که تولید صنعتی آنها در شرایط مداوم مشکل است
  3-تولید صنعتی محصولات گران قیمت
  4-آزمایش کردن فرایند های نا شناخته


  امتیاز راکتورهای ناپیوسته (Batch) در این است که با دادن زمان لازم برای انجام واکنش مواد اولیه با درصد تبدیل بالا به محصولات موردنظر تبدیل می گردند. در حالی که استفاده از این نوع راکتورها محدود به واکنش های متجانس فاز مایع می باشد. از دیگر محدودیت های این نوع راکتورها بالا بودن هزینه تولید در واحد حجم محصول تولید شده می باشد. همچنین تولید صنعتی در مقیاس بالا در این گونه راکتورها مشکل است. لازم به ذکر است که در یک راکتور نا پیوسته کامل (ایده آل) اختلاف درجه حرارت یا غلظت درون حجم سیستم وجود ندارد . هر چند به علت انجام واکنش غلظت اجزاء با زمان تغییر خواهد کرد ولی در هر لحظه در تمام نقاط سیستم غلظت یکسان خواهد بود و در نتیجه سرعت واکنش نیز در تمام نقاط یکسان و برابر سرعت متوسط سیستم می باشد.

  راکتورهای نیمه پیوسته
  در این گونه راکتورها قسمتی از مخزن راکتور با یک یا چند ماده واکنش دهنده تا اندازه ای پر شده و مواد اضافه شونده به صورت پیوسته وارد راکتور می شوند و حجم و ترکیب مخلوط واکنش دهنده با زمان تغییر می کند وهنگامی که میزان تبدیل مطلوب حاصل گردد راکتور برای انجام فرایند بعدی تخلیه می گردد.

  راکتور مخلوط شونده(CSTR)
  راکتور مخلوط شونده در شرایطی که یک واکنش شیمیایی احتیاج به همزدن شدید داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد.
  راکتورهای مخلوط شونده یا به تنهایی و یا به صورت پشت سرهم متصل می گردند.
  کنترل حرارتی در این نوع راکتورها به آسانی انجام می گیرد. یکی از محدودیتهای این نوع راکتورها درصد تبدیل پایین در مقایسه با سایر راکتورها می باشد. به همین دلیل حجم راکتور مذکور باید بزرگ انتخاب شود، تا به درصد تبدیل بالا دست یافت. راکتورهای Mixed یا CSTR
  برای اغلب واکنش های متجانس در فاز مایع استفاذه می شود.
  در راکتورهای اختلاط کامل به علت وجود داشتن همزن خوراک ورودی به سرعت در سرتاسر ظرف پراکنده شده و غلظت در هر نقطه درون ظرف تقریبا یکسان است . لذا سرعت واکنش در تمام نقاط درون سیستم تقریبا یکسان می گردد. بطور کلی در راکتورهای اختلاط کامل (ایده آل) تغییرات مکانی غلظت (یا خواص فیزیکی) درون راکتور و یا در خروجی آن وجود ندارد و خواص درون سیستم یکنواخت می باشد.

  راکتورهای لوله ای(Plug)
  در صنایع شیمیایی برای فرایند های با مقیاس بزرگ معمولآ از راکتورهای لوله ای استفاده می شود. زیرا نگهداری سیستم راکتورهای لوله ای آسان می باشد (چون دارای قسمتهای متحرک نیستند) ومعمولا بالاترین درصد تبدیل مواد اولیه در واحد حجم راکتور را در مقایسه با سایر راکتورهای سیستم جاری دارا هستند. از محدودیت این نوع راکتورها مشکل حرارتی برای واکنشهای گرمازاست که بسیار سریع عمل میکنند و نهایتآ منجر به تشکیل نقاط داغ (Hot Spot) می گردند. اغلب واکنشهای متجانس گازی در این نوع راکتورها انجام می گیرند.
  در جریان Plug سرعت کلیه ذرات یکسان است. هیچ ذرهای از ذره دیگر سبقت نمی گیرد و عقب هم نمی ماند. هیچگونه تداخلی هم در جریانها نداریم ولی در بیشتر موارد الگوی جریان متفاوت است. دلیل این است که همواره در جهت حرکت سیال یک جریان برگشتی (معکوس) داریم. حرکت معکوس سیال را Back Mixing (پس آمیزی یا اختلاط متقابل) می گویند. درون
  راکتورهای Plug غلظت از نقطه ای به نقطه ذیگر تغییر می کند. چنین سیستمهایی توزیع شده (Distributed) نامیده می شوند و تجزیه تحلیل معادله عملکرد آنها در شرایط پایدار مستلزم حل معادلات است.

  راکتورهای دوره ای (Recycle Reactor)
  در این نوع راکتور مخلوط واکنش خروجی از راکتور بدون عبور از مراحل جدا سازی و بازیافت به ورودی راکتور برگشت داده می شود. این نوع برگشت در راکتور Mixed وجود دارد واز این نظر امری عادی می باشد. یعنی استفاده از جریان برگشتی برای یک راکتور Mixed اثری روی بازدهی ندارد. باید توجه داشت که استفاده از جریان برگشتی برای یک راکتور با جریان Plug معمولآ بازدهی را کاهش می دهد و آن را به سمت بازدهی یک راکتور Mixed سوق می دهد.
  لذا معمولآ در شرایط زیر از راکتورهای دوره ای استفاده می کنیم:
  1-برای واکنشهای اتوکاتالیزوری و واکنشهایی که احتیاج به همزن خاصی دارند. مثلآ اگر واکنشی احتیاج به درصد معینی از همزن (کمتر از الگوی اختلاط راکتور مخلوط شونده و بیشتر از الگوی اختلاط در راکتور لوله ای) داشته باشد از راکتور دوره ای استفاده می کنیم.
  2-برای واکنشهایی که باید در شرایط هم دما انجام بگیرند.
  3-برای واکنشهایی که متشکل از چند واکنش سری یا موازی رقابتی هستند، برای رسیدن به تولید بهینه (ماکزیمم) از محصول مورد نظر (Selectivity)، از راکتورهای دوره ای استفاده می کنیم.  همان

 4. #4

  پیش فرض

  - اطلاعات جالبی در مورد جیوه: بیشترین معادن جیوه دنیا در اسپانیا و ایتالیاست و مهمترین سنگ معدن آن سینابار یا سولفور جیوه است با گوگرد و هالوژنها تركیب می شود اما با اسیدها به جز اسیدنیتریك بی اثر است جیوه و تركیبات آن توسط پوست و بلعیدن و تنفس جذب بدن می شود ماكسیمم مقدار مجاز بخار جیوه در هوای محیط كار 1.0 میلی گرم در متر مكعب و ماكسیمم مقدار جیوه مجاز موجود در ادرار 3.0 میلی گرم در لیتر است كلیه ها نقش مهمی در دفع جیوه از راه ادراری دارند ضمن اینكه بیشترین تجمع جیوه در اعضای بدن نیز در كلیه هاست . - آیا میدانستید اکسید کروم در ساخت نوار کاست و فیلم ویدئو استفاده می شود ؟ - آیا میدانستید لیتیم در جامد کردن روغن های صنعتی کاربرد دارد ؟ - آیا میدانستید رادیم گرانترین فلز است ؟

 5. #5

  پیش فرض

  - آیا میدانستید گالیم در دمای 30 درجه مایع می شود ؟ - علت جرقه زنی در سنگ چخماخ چیست؟ سنگ چخماخ با نام flint معروف می باشد، تیره رنگ می باشد و در شاخه کوارتزها قرار می گیرد Flint نوع کوارتز آلفا می باشد که تا دمای 573 درجه سانتیگراد پایداری دارد و به صورت گرهکهایی در گچ و سنگ آهک یافت می شود .از سنگهای حاوی سیلیس SiO2 كه عموماً منشاء رسوبی دارند می باشد.  این سنگها یك پارچه بوده كه به علت نقص ساختمانی در برخورد با یكدیگر جرقه زده و O-3 آزاد می نماید این سنگ بانام سنگ آتشزنه معروف می باشد .

 6. #6

  پیش فرض

  چرا وقتی در نوشابه نمک می ریزیم, با شدت بیشتری گاز آزاد می شود ؟ ابتدای ماجرا : هرچه دمای آب کمتر و فشار بیشتر باشد , ظرفیت پذیرش گاز بیشتری را خواهد داشت و به عنوان مثال co2 بیشتری را در خود حل می کند. هنگام تولید نوشابه با استفاده از این خاصیت , در دماهای پایین و فشار بالا , نوشیدنی با تزریق گاز co2 به حالت اشباع می رسد. بنابراین وقتی در نوشابه باز شود و نوشابه در دما و فشار معمولی قرار گیرد , محلول خاصیت فوق اشباع دارد یعنی مقدار co2 حل شده در آن بیش از ظرفیت انحلال در آن دما و فشار است. چنین محلولی اگر شرایط مهیا باشد تمایل به آزاد کردن co2 دارد. برای این کار گاز co2 محلول باید به صورت حباب درآید یعنی مولکولهای co2 حل شده باید در نقطه ای جمع شوند و با به هم پیوستن , یک حباب تشکیل دهند و به سطح نوشابه بیایند و از آن خارج شوند. اگر دقت کرده باشید تشکیل حباب در سطوح تماس خارجی نوشابه اتفاق می افتد یعنی در سطح نوشابه و دیواره های بطری یا دور نی . به زبان ساده این سطوح و به خصوص نا همواری های موجود روی آنها یا هر نوع ناهمگنی موجود در محیط نقش جایگاههای تجمع یا مکانهایی برای به هم پیوستن مولکولها و تشکیل حباب را بازی می کنند.به عبارت عامیانه یعنی مولکولها برای ایجاد حباب دنبال بهانه می گردند و این بهانه را در این سطوح پیدا می کنند. در این وضعیت ریختن نمک در نوشابه باعث خروج سریع تر گاز از محلول می شود. زیرا سطح بیشتری برای تشکیل حباب در اختیار مولکولها قرار می گیرد ( سطح جانبی بلورهای نمک ) . چیزی مانند تبلور ( = بلور شدن ) شکر پس از قرار دادن بلور یا نخ در محلول فوق اشباع آن.بنابراین چنین اتفاقی اصلا شیمیایی نیست. هیچ واکنشی هم صورت نمی گیرد و تقریبا هر ماده ای از نمک و شکر گرفته تا شن و ماسه که بتوانند نوعی ناهمگنی در محیط نوشابه ایجاد کند یا سطح آزاد در اختیار آن قرار دهد ( یا به طور خلاصه بهانه دست مولکولها بدهد ! ) میتواند این کار را بکند . این اتفاق را حتما در هنگام وارد کردن نی در نوشابه دیده اید. تنها مزیت نمک با شکر این است که به دلیل داشتن دانه های ریز سطح جانبی نسبی بیشتری در مقایسه با مواد درشت تر دارند. همین! از این به بعد می توانید در نوشابه دوستتان به جای نمک خاک بریزید !!!

 7. #7

  پیش فرض

  آیا آرد (آرد گندم) میتواند منفجر شود؟


  همه میدانیم که بیشتر گندم سفید از نشاسته درست شده است . و میدانیم که نشاسته از کربوهیدرات ساخته شده است یعنی از به هم پیوستن زنجیره ی مولکولهای شکر . هر کسی که تا بحال مارشمالو (نوعی شیرینی خمیرمانند )را اتش زده باشد میداند که شکر براحتی میسوزد , پس ارد هم میتواند.آرد و خیلی از کربوهیدراتهای دیگر میتواند اتش بگیرند وقتی انها در هوا بحالت گرد و غبار وجود دارد .فقط کافیه در هر متر مکعب 50 گرم یا بیشتر آرد بصورت گرد در هوا وجود داشته باشد و مشتعل شود. ذره های آرد انقدر کوچک هستند که فورا میسوزند. وقتی یک ذره بسوزد بقیه ذره های نزدیکش را هم روشن میکند و انوقت شعله بوجود امده تمام ابر ارد را شعله ور کرده و منفجر میشود. تقریبا هر کربو هیدرات بصورت گرد و غبار وقتی مشتعل شود منفجر خواهد شد .در خیلی از انبارهای آرد به همین صورت با یک جرقه یا یک منبع گرما باعت انفجار و اتش سوزی میشود.

 8. #8

  پیش فرض

  4گرم فلز روي را در يك شيشه كوچك بريزيد. در يك شيشه بزرگتر يا يك لوله آزمايش 4 گرم NH4NO3 و يك گرم NH4CL و نيم گرم Ba(NO3) بريزيد. درست در زمان اجراي نمايش گرد روي را به شيشه بزرگتر بيفزائيد و درب آن را بگذاريد وبه شدت تكان دهيد تا كاملاً مخلوط شوندمخلوط خاكستري رنگي به وجود مي آيد ان را بر روي يك سطح نسوز ريخته و به صورت كپه اي در آوريد و چند قطره آب روي آن بپاشيد (اين كار را مي توانيد با تكان دادن انگشتان خيس انجام دهيد) آتش سبز رنگي خود به خود فوران مي كند.

 9. #9

  پیش فرض

  C2h5oh + o2 2 co2 + h2o  حدود 75 میلی لیتر از یک محلول 50:50 آب- اتانول را در یک بشر 250 میلی لیتری بریزید.

  یک دستمال کتانی (نخی) را در آن قرار دهید تا محلول را خوب جذب کند . دستمال را با یک انبر دسته بلند بگیرید و آتش بزنید چراغ ها را خاموش کنید واجازه دهید دستمال تا حدود 30 ثانیه بسوزد شعله را خاموش کنید. دستمال نسوخته و سالم مانده است.

 10. #10

  پیش فرض

  یه روز ۶ تا مهندس صنایع با ۶ تا مهندس شیمی با قطار میرن مسافرت. توی راهروی قطار یکی از مهندسهای شیمی یکی از مهندسهای صنایع رو می بینه و میگه ” ما بالاخره نفهمیدیم شما چیکاره هستید؟” . مهندس صنایع میگه “ما کارهای زیادی بلدیم. ما یک قانون به اسم بهینه سازی داریم که میگه از حداقل منابع باید بیشترین استفاده را نمود. مثلاً ما الان ۶ تایی با یک بلیط وارد شدیم” . مهندس شیمی میگه “چه جوری؟” . مهندس صنایع میگه “هنگامی که مسئول قطار اومد ۶ تایی رفتیم تو دستشویی و وقتی در زد، یه بلیط از زیر در دستشویی دادیم”. موقع برگشت از سفر مهندس شیمی به مهندس صنایع میگه “آقا این مهندسی صنایع خیلی آسونه. این دفعه ما هم یک بلیط دادیم”. مهندس صنایع میگه” ما یک قانون دیگه به اسم بهبود مستمر هم داریم. ما این دفعه اصلاً بلیط ندادیم”. مهندس شیمی میگه “چه جوری؟” مهندس صنایع میگه “می دونی اون موقع که ۶ تایی رفته بودین توی دستشویی و بلیط رو از زیر در دادین، کی در دستشویی رو زده بود!!!!؟”……

 11. #11

  پیش فرض

  ● صابون
  همه ما روزانه از صابون های جامد و مایع برای شستشو استفاده می کنیم و کارخانه های زیادی مشغول ساخت صابون هایی با عطر و رنگ های مختلفی هستند. اگر استئارات گلیسرول را با محلول غلیظ ئیدروکسید سدیم مخلوط کنیم گلیسرول و استئارات سدیم (صابون) به دست می آید(معادله۱در پایین) این گونه واکنش ها که منجر به وجود آمدن صابون میشوند را صابونی شدن می نامندپس از پایان واکنش به آن محلول غلیظ ئیدروکسید سدیم میزنند در اثر آن گلیسرول از محلول جدا می شود و صابون به سطح محلول می آید.که در دمای معمولی جامد است.
  در روشهای جدید تر صابون طی واکنش ها ی(۲)و(۳)میسازند.
  (C۱۷H۳۵COO)۳C-COO)۳C۳H۵+۳NaOH:۳C۱۷H۳۵COONa+C۳H۵(OH)۳ فرمول ۱
  (C۱۷H۳۵COO)۳C-COO)۳C۳H۵+۳H۲O:۳C۱۷H۳۵COOH+C۳H۵(OH)۳ فرمول ۲
  C۱۷H۳۵COOH+NaOH:C۱۷H۳۵COONa+H۲O فرمول ۳

 12. #12

  پیش فرض

  در بسیاری از هیدروکربنها دو اتم هیدروژن کمتر از آلکان های هم کربن خود دارند.این هیدروکربنها آلکن ها نام دارند.فرمول همگانی آلکنها CnH۲ و n تعداد اتم های کربن است.ا
  اتیلن:گازی بی رنگ با بویی ملایم و مطبوع است به مقدار کمی در آب حل می شود.به عنوان هوشبر کاربرد دارد .
  اتیلن هیدروکربن بسیار ارزنده ای است.به مقدار کمی در گیاهان وجود دارد
  در فرایند رسیدن میوه ها دخالت دارد.افزایش غلظت آن باعث افزایش سرعت میوه ها می شود از این خاصیت در تجارت موز استفاده می شود.این میوه را نارس می چینند (زیرا میوه نارس کمتر از میوه رسیده آسیب می بیند)در محل مصرف آنها را در مجاورت استیلن قرار می دهند و رنگ آنها هم زرد می شود.و در ظاهر تفاوتی با موز های طبیعی ندارند

 13. #13

  پیش فرض

  اطلاعات جالبی در مورد جیوه
  بیشترین معادن جیوه دنیا در اسپانیا و ایتالیاست و مهمترین سنگ معدن آن سینابار یا سولفور جیوه است با گوگرد و هالوژنها ترکیب می شود اما با اسیدها به جز اسیدنیتریک بی اثر است جیوه و ترکیبات آن توسط پوست و بلعیدن و تنفس جذب بدن می شود ماکسیمم مقدار مجاز بخار جیوه در هوای محیط کار ۱.۰ میلی گرم در متر مکعب و ماکسیمم مقدار جیوه مجاز موجود در ادرار ۳.۰ میلی گرم در لیتر است کلیه ها نقش مهمی در دفع جیوه از راه ادراری دارند ضمن اینکه بیشترین تجمع جیوه در اعضای بدن نیز در کلیه هاست .

 14. #14

  پیش فرض

  می گویند خوردنش آرامش بخش است و برای تمدد اعصاب مفید، به افزایش خنده نیز کمک می کند و افسردگی را می کاهد. زیبایی و طراوت خاصی به برنج می بخشد، اگرچه قیمت بالایی دارد و همچون طلا، گرمی و مثقالی سنجیده می شود.  زعفران که به گل سلامتی، سلطان ادویه ها و طلای سرخ معروف است، ارزشمندترین رستنی ایران و نشات گرفته از دامنه های الوند می باشد. کشت زعفران در ایران به سال های قبل از میلاد برمی گردد و در مناطق بسیار کم باران ایران که دارای زمستان سرد و تابستان گرم هستند گسترش دارد. درواقع منشا آن دامنه های کوه الوند (همدان) بوده است. نخستین زعفرانزارهای جهان در اطراف همدان و کرمانشاه دایر شده و پس از آن به نقاط مختلف ایران از جمله خراسان رسیده و تولید انبوه و مرغوب آن در قهستان و قاینات رواج یافته است.

  زعفران از کلاله گل زعفران به دست می آید به طوری که تقریبا از هر هزار گل زعفران، حدود 10گرم زعفران حاصل می شود. از زعفران به علت دارا بودن خواص منحصر به فرد در عطر و طعم و رنگ و خواص دارویی آن در انواع مواد غذایی مانند برنج، گوشت، شیرینی، بستنی، چای و صنایع داروسازی استفاده می شود.

  قدیمی ترین اسنادی که از مصرف زعفران بر جای مانده مربوط به دوران شاهان هخامنشی است که بر روی کتیبه ای از آن دوران مقدار زعفران مصرفی دربار چیزی در حدود یک کیلوگرم نوشته شده است.
  علاوه بر این، در کشورهای باستانی دنیا مانند یونان و ایتالیا و ... کم و بیش رواج دارد.
  زعفران با نام علمی saffron crocus sativies lnriaeus از خانواده زنبقی ها iridaceae،گیاهی است به ارتفاع 10-30سانتیمتر، چند ساله و بدون ساقه، دارای پیاز غده ای و کروی شکل به قطر 3-5 سانتیمتر، گل های معطر هر بند 1 تا 4 عدد و دارای 3 کاسبرگ و 3 گلبرگ بنفش رنگ شبیه به هم و 3 پرچم هستند. برگ های حقیقی زعفران 5 تا 11 عدد بوده که همزمان با گلدهی و یا کمی بعد از آن در می آیند که به رنگ سبز با پهنای 1/5 - 3میلیمتر هستند. قسمت خوراکی و تجاری زعفران کلاله قرمز رنگ شاخه است که محصول زعفران را تشکیل می دهد.
  زعفران کاربردهای گوناگونی دارد که مصارف عمده ی آن شامل غذایی و دارویی و شیمیایی (صنعتی)است.


  مصارف غذایی

  بر اساس قانون سازمان نظارت بر مواد غذایی و دارویی آمریکا (fda) زعفران به عنوان رنگ دهنده طبیعی مجاز است و مقدار مصرف آن به عنوان عطر و طعم دهنده طبیعی محدودیتی ندارد.
  در تهیه مواد خوراکی مانند سوسیس و مارگارین- کره و پنیر و صنایع لبنی - کیک و دسر و ژله و نوشابه - شکلات و نوشیدنی ها - سوپ و برنج و مرغ استفاده می شود.


  مصارف درمانی

  زعفران به علت دارا بودن مواد تلخ موجب سهولت هضم غذا می شود.تحقیقات اخیر نشان می دهد که ترکیبات فعالی چون crocin , crocetin و انواع دیگری از کارتنوئیدها در زعفران وجود دارند که می توانند حالت توموری بافت ها را کاهش دهند و خاصیت ضد سرطانی دارند و نیز می توانند میزان چربی سرم خون را کاهش داده و از ایجاد حالت هیپولیفمیک (hypolipemic) در سرم خون جلوگیری کند، اکسیزناسیون بافت ها را افزایش داده و نیز می تواند از اختلالاتی نظیر آلزایمر و پارکینسون به طور قابل ملاحظه ای جلوگیری کند.
  همچنین از زعفران در درمان دامنه وسیعی از اختلالات جسمی مانند زکام، نفخ، سوء هاضمه، یرقان، هپاتیت، اسپاسم و دیابت و ... و نیز به عنوان یک ماده اشتهاآور، نشاط آور، محرک معده و ... استفاده کرد.


  مصارف صنعتی

  از زعفران در صنعت برای رنگ آمیزی ابریشم و نخ ... استفاده می شود.برخی ترکیبات شیمیایی آنالیز شده از گیاه زعفران شامل موارد زیر هستند:
  1 - کربوهیدرات: قندهای احیا کننده که بیش از 20درصد وزن زعفران را تشکیل می دهند مانند گلوکز و مزوکتوز و گلیکز و ..
  2 - مواد معدنی: شامل k2o, na2o-p2o2-cl2
  3 - ویتامین ها: مانند ویتامین b1 و ریبوفلاوین b2
  4 - چربی: مانند استگیما استرول، کاپتااسترول
  5 - رنگدانه ها: شامل کارتنوئیدهای محلول در چربی مانند لیکوین a- کاروتن و b- کاروتن و کارتنوئیدهای محلول در آب مانند کروسین و آنتوسیانین است. کروسین crocin عامل اصلی رنگ زرد زعفران است با فرمول c44 h64 o24 و درصد این ماده در هنگام گل دادن بین 9/1 تا 15درصد متغیر است.
  6 - گلیکورند picro crocin: گلیکورند فاقد رنگ است که طعم تلخ زعفران را باعث می شود با فرمول c16 h26 o7 و نقطه ذوب 156 درجه سانتیگراد که در زعفران تازه حدود 4درصد گلیکورند وجود دارد.
  7 - روغن های فرار: عامل عطر و آروما در زعفران سافرانال است که عمده ترین ترکیب موجود در روغن های فرار است.


  خواص دارویی

  زعفران از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است . مهم ترین خاصیت زعفران که از قدیم الایام مورداستفاده قرار می گرفته، درمان افسردگی است . خوردن چای زعفران باعث هضم غذا می شود ؛ اثر مسکن درد دارد؛قاعده آور است ؛باعث تحریک اعصاب می شود؛زعفران خون ساز است و گردش خون را آسان می سازد ؛
  مصرف زعفران خونریزی های بعد از زایمان را از بین می برد ؛قوای جنسی را تقویت می کند ؛کبد را تصفیه و قوی می سازد ؛سرفه را رفع و اثر مفید روی درمان برونشیت دارد؛کلیه و مثانه را پاک می کند؛آرام بخش و خواب آور است ؛زعفران ضد تشنج است ؛گاز معده را برطرف می کند؛ادرار آور است ؛روشن کننده رخسار؛تقویت حافظه و یادگیری؛ کاهش فشارخون؛ کاهش چربی خون؛
  درمان آسم؛ رفع نفخ شکم؛زعفران در درمان حالات تشنجی و درد دندان موثر است و به صورت دم کرده
  0/5 تا 2 گرم در لیتر مورد استفاده قرار می گیرد؛به دلیل داشتن آنتی اکسیدان به عنوان توان بخش قلب و پیشگیری کننده از بیماری های قلبی و سرطان نیز مطرح است؛زعفران مانع گسترش سرطان سینه؛
  زعفران نه تنها عوارض رنگ دهنده های مصنوعی همچون حساسیت زایی را ندارد، بلکه حاوی ویتامین های b6، b2، b1، ویتامین c و دیگر مواد مغذی مورد نیاز بدن است و اگر بالاخره می خواهید همیشه شاد و خندان باشید؛ زعفران بخورید .


  مضرات

  چون زعفران بر روی سیستم تولید مثل اثر دارد بنابراین زنان حامله باید در خوردن آن احتیاط کنند؛ چرا که ممکن است باعث سقط جنین شود . خوردن زیاد زعفران برای کلیه ها مضر است . اشتها را کم و ایجاد سردرد می کند و باعث اختلال حواس می شود . زعفران را باید در شیشه های دربسته و دور از نور نگهداری کرد زیرا عطر و رنگ خود را در اثر نور از دست می دهد .
  مصرف سه گرم زعفران در ماه برای هر فرد مناسب است و استفاده بیش از پنج گرم زعفران در یک وعده غذایی ، عوارضی همچون سرگیجه، کاهش تعداد ضربان قلب و احساس تهوع در پی دارد؛ همچنین، این میزان زعفران در دوران بارداری احتمال سقط جنین را افزایش می دهد.  ترکیبات شیمیایی زعفران


  کلاله گیاه زعفران دارای ترکیبات شیمیایی متنوعی است از جمله: کربوهیدراتها، مواد معدنی، موسیلاژ، ویتامینها (بویژه ریبوفلاوین و تیامین) رنگدانه ها شامل کروسین، آنتوسیانین، کاروتن، لیکوپن، زیگزانتین ، یک اسانس معطر ترپنیک به نام سافرانال، و مواد طعم دهنده (پیکروکروسین) .

  کلاله زعفران که در واقع قسمت اصلی زعفران تجارتی را تشکیل می دهد دارای رنگ، طعم و عطر مخصوصی است که هر یک از این ویژگیها مربوط به یکدسته از ترکیبات شیمیایی خاص می باشد که تا کنون برخی از آنها شناخته شده است .


  رنگ زعفران

  اصلی ترین عامل ایجاد قدرت رنگی در زعفران ترکیبی است بنام کروسین به فرمول شیمیایی O۲۴ H۶۴ C۴۴ . کروسین یکی از چند کارو تنوئید محدود موجود در طبیعت است که به آسانی در آب حل می شود. این حلالیت یکی از دلایل کاربرد وسیع آن به عنوان رنگ دهنده در مواد غذایی و دارویی نسبت به سایر کارو تنوئیدها می باشد. این ماده برای اولین بار توسط Solomon و Carrar به شکل کریستال بدست آمد.


  ساختمان شیمیایی کروسین

  علاوه بر کروسین، زعفران حاوی آگلــیکون کروستین به صــورت آزاد و مقادیر کمی رنگدانه آنتوسیانین می باشد. همچنین رنگدانه های محلول در چربی شامل لیکوپن، آلفاکاروتن، بتاکاروتن و زیگزانتین در آن وجود دارد. قدرت رنگی زعفران یکی از پارامترهای عمده تعیین کننده کیفیت زعفران می باشد که با اندازه گیری میزان ترکیبات رنگی موجود در آن در طول موج ۴۴۳ نانو متر بوسیله اسپکتروفتومتر مورد ارزیابی قرار می گیرد.


  طعم زعفران

  عمده ترین ترکیب ایجاد کننده طعم تلخ در زعفران گلیکوزیدی است بنام پیکروکروسین با فرمول شیمیایی C۱۶ H۲۶ O۷ . این ماده تلخ و قابل تبلور است و از طریق هیدرولیز اسید، گلوکز و آلدئیدی بنام سافرانال تولید می کند.


  ترکیبات معطره

  زعفران دارای بوی قوی معطر می باشد. بوی زعفران نتیجه ارومای برخی روغن های فرار و اسانسهای مخصوصی است که در این ماده وجود دارد.
  سافرانال ماده معطره اصلی زعفران است و حدود ۶۰% از ترکیبات فرار زعفران را تشکیل می دهد که در زعفران تازه به صورت پیکروکروسین غیر فرار است ولی در اثر حرارت و به مرور زمان تجزیه شده وآلدئید فرار سافرانال آزاد می گردد.
  سافرانال یک مایع روغنی فرار است که در جریان بخار آب دارای لکه زرد روشن است و در اتانول، متانول و اتر نفت به خوبی حل می شود.
  برای جدا کردن روغنهای اتری آن زعفران را با آب مقطر تحت جریان گاز co۲ تقطیر کرده و قسمت تقطیر شده را با اتر استخراج نموده، سپس اتر را تبخیر میکنند. روغن حاصل مایع زرد رنگی است که دارای بوی شدید زعفران می باشد. این ماده جزء ترپن ها بوده، در مقابل اکسید اسیون بسیار حساس است وباید در شرایطی خاص نگهداری شود.

 15. #15

  پیش فرض

  در پی صنعتی شدن زندگی، جهت كاهش آلودگی در فضاهای بسته، استفاده از مواد جاذب بو و خوشبوكننده ها با استقبال گسترده ای رو به رو شده است. در این مقاله، انواع خوشبوكننده ها، مواد شیمیایی موجود در آنها و اثرهای نامطلوب آنها بر سلامتی مورد بررسی قرار می گیرد.  انواع خوشبو كننده

  برای دسته بندی این مواد آن ها را در دو گروه كلی قرار می دهند:

  خوشبوكننده ها با عملكرد دایمی این فراورده ها از شعله شمع یا وسایل گرمازای دیگر استفاده می كنند تا ماده معطر گرم و تبخیر شده، بوی آن آزاد شود. گاه نیز ماده معطر سوزانده می شود و از فناوری پیزوالكتریك برای پراكنده كردن بوی آن بهره می گیرند. مانند ژل هایی كه در هنگام تبخیر آن ها یك پنكه الكتریكی بوی خوش آن ها را پراكنده می كند. قراردادن فتیله یا نی بطور شناور در یك محلول نیز می تواند بو را در نتیجه فرایند تبخیر آزاد كند. مدل های فتیله ای مواد خوشبوكننده، موادی از جمله فرمالدهید تا 37 درصد، مواد معطر محلول در آب، رنگ، روغن و مواد شناور را دربر دارند.  خوشبوكننده ها با عملكرد موازی

  این دسته، افشانه ها را شامل می شوند كه در آن ها یك ماده خوشبو را ماده ای همراهی می كند كه به آن پیشران می گویند. با فشردن محفظه محتوی این فراورده، مواد درون آن به صورت قطره های مایع به قطر 30 تا 50 میكرون با فشار به بیرون می پاشد. موادی همچون اتیل الكل یا ایزوپروپیل الكل، گلیكول اتر، نمكهای آمونیوم از نوع چهارم، ماده معطر، پیشران، متازون، فلوئورومتانول، استر اسیدهای چرب، متیلن كلرید، اورتوفنیل فنول، پارا دی كلرو بنزن و... برخی از اجزاء تشكیل دهنده این فراورده هستند.  سازوكار كنترل بوی بد

  مواد خوشبوكننده یا جاذب بو، به روش های گوناگون بوی بد را در محیط برطرف می كنند كه نمونه هایی از آن به این قرار است:

  برخی مواد مانند زئولیت ها و ژل سیلیكا یا زغال فعال از راه جذب سطحی مواد ناخوشایند، بوی آن ها را حذف می كنند.

  برخی از پاك كننده ها شامل تركیب هایی هستند كه از تشخیص و احساس بوی بد توسط انسان جلوگیری می كنند.

  اوزون، هیدروژن پراكسید، كلرین، كلرات و مواد اكسنده دیگر با اكسایش، به حذف ماده بدبو می پردازند.

  بوهای بد ناشی از فعالیت باكتری ها به كمك پاك كننده های هوا غیرفعال و حذف می شوند.

  بسیاری از خوشبوكننده ها با پراكنده شدن در محیط، مانند یك پرده بوی بد را پوشش می دهند.  اثرهای زیان بار خوشبوكننده ها

  یكی از اجزای اصلی همه خوشبوكننده ها فر مآلدهید است كه از جمله مواد زیان آور برای دستگاه تنفس بوده، ماده ای سرطانزا به شمار می رود.افراد مبتلا به تنگی نفس بیش از دیگران از این ماده رنج می برند.

  به هرحال، فرمآلدهید در همه افراد می تواند سوزش چشم و مجاری تنفسی و دشوار شدن تنفس را در پی داشته باشد كه در این حال مشخص می شود كه فرد با این ماده مسموم شده است. فرمآلدهید گذشته از ایجاد التهاب و ناراحتی در معده و روده، چنانچه از راه پوست جذب شود حساسیت های پوستی را دربر خواهد داشت. این ماده در تماس با چشم، مخاط چشمی را از بین می برد و به شدت باید از بلعیدن و تنفس آن پرهیز كرد.

  خانواده فتالات مواد متداول دیگر در فراورده های خوشبوكننده هستند.این مواد شیمیایی چند منظوره، كاربردهای عمومی گسترده ای از مواد آرایشی، صنایع دارویی، حشره كشها گرفته تا اسباب بازی های پلاستیكی و تهیه رنگها و درزگیر دارند. در خوشبوكننده ها به صورت محلول به كار می روند و همراه ماده خوشبو وارد فضا می شوند. تنفس یا تماس پوستی با هوایی كه در آن فتالات وجود دارد باعث واردشدن این ماده به خون می شود و می تواند تغییر مقدار هورمون ها در بدن را در پی داشته باشد. بنابر پژوهش ها، برخی از ناهنجاری های تولیدمثلی در مردان كه با كاهش هورمون تستوسترون همراه بوده، با جذب فتالات ها ارتباط داده شده است. خطرناك بودن فتالات ها به غلظت و اندازه مولكولی، گستردگی فضایی كه در آن پخش شده، تكرار استفاده از آن، سن و سرعت تنفس افراد، مقدار تماس پوست با آن بستگی دارد.

  در بیشتر خوشبوكننده ها بیش از یك نوع فتالات وجود دارد. انواعی از فتالات ها به این قرارند: دی اتیل فتالات، دی ان بوتیل فتالات، دی ایزو بوتیل فتالات، دی متیل فتالات و دی هگزیل فتالات. گفتنی است دی اتیل فتالات، رشد و مصرف غذا در جانوران را تغییر می دهد بی آنكه بر تولیدمثل آن ها اثر نامطلوبی بگذارد اما همین ماده در انسان به اختلال در تولیدمثل منجر شده است.

  تركیب های آلی فرّار همچون بنزن كه با حجم بالایی در تولید خوشبوكننده ها به كار می روند اثرهای سرطان زایی از خود نشان می دهند چنان كه از بنزن به عنوان عامل ایجاد سرطان خون یاد می شود. ماده دیگر، لیمونن است كه اثرهای حساسیت زایی دارد.


  چه باید كرد؟

  به جای استفاده از خوشبوكننده ها بهتر است از راهكارهایی به این شرح بهره گیریم:

  باز كردن در و پنجره ها و ایجاد جریان هوا در محیط

  استفاده از هواكش های قوی

  مصرف سدیم بیكربنات، سركه یا آب لیمو می تواند بوی ناخوشایند را مهار كند.

  استفاده از یك ظرف محتوی گل خشك شده، روغن های معطر طبیعی، زغال یا زئولیت كه بوهای بد را جذب می كند، سودمند است. گفتنی است موادی همچون زئولیت با قرارگرفتن در نور خورشید، دوباره توانایی جذب بو را پیدا می كنند.  نتیجه گیری

  واقعیتی جز این نیست كه خوشبوكننده ها به جز واردكردن مواد آلاینده به محیط هیچ كار سودمندی انجام نمی دهند.این مواد به حذف مواد بدبو می پردازند اما احساس بوی خوش آن ها به معنی پاكیزه بودن هوای محیط و بی خطر بودن آن ها نیست.

 16. #16

  پیش فرض

  چرا پياز اشك شما رو در مياره ؟؟

  1-سولفونیل پروپان، ملکول کوچکی است که بوسیله ی آنزیم هایی در پیاز زمانی که آن را می برید، تولید می شود. به طور طبیعی این آنزیم ها درون سلول های پیاز قرار گرفته اند، اما چاقو این سلول ها را می شکافد و اجازه می دهد تا آنزیم های انباشته شده، از آن فعال شوند.


  1-سولفونیل پروپان (1-Sulfinylpropane)


  با پوست کندن پیاز سلول ها صدمه می بینند و آنزیمی به نام آلیناز با ترکیبی بی بو موسوم به ترکیب می شود و مولکول را به سه ترکیب: 1-سولفونیل پروپان، پیرووات و آمونیاک می شکند. که 1-سولفونیل پروپان اشک آور است.

  1-سولفونیل پروپان ملکول کوچکی است بنابراین به راحتی در هوا پراکنده می شود و وارد بینی و چشم ها می شود، درست جایی که حسگرهای محافظ چشم قرار دارند و چشم را دربرابر مواد مضر محافظت می کنند. با پخش شدن این ملکول آزاردهنده، چشم-ها و بینی حجم زیادی مایع برای شستشو و پاک کردن این ماده ی محرک تولید می کنند. تعدادی از پیازها نسبت به بقیه مقدار کمتری از این ملکول محرک را تولید می کنند. پیازهایی که در خاک های با سولفور کمتر رشد کرده اند مقدار کمتری از این ملکول را در سلول های خود دارند بنابراین کمتر اشک شما را در می آورند.

 17. #17

  پیش فرض

  شير مجرابند (سماوري )

  به اين نوع شيردرزبان انگليسي cock valveو در زبان آمريكائي plug valveمي گويند كه داراي ساختمان بسيارساده مي باشد.

  اين شير براي كنترل مناسب نيست وبايد در حالت بسته ويا كاملاً باز باشد. ساختمان آن ساده وداراي يك بدنه ويك پلاگ توپي كه در آن سوراخي براي عبور سيال تعبيه شده ويك كلاهك آب بندي مي باشد.

  پلاگ را به اشكال مختلف مي سازند. ومعمولترين آن به صورت مخروط ناقص ساخته شده كه با چرخاندن آن در بدنه سوراخ آن روبروي لوله قرار گرفته وجريان سيال ازآن عبورمي كند.

  اين نوع شير داراي انواع گوناگوني بوده وممكن است سه راهه وچهارراهه آنها براي انتخاب مسير جريان وجود داشته باشد.

  در بعضي از شيرهاي سماوري آب بندي پلاگ با بدنه بوسيله نوعي خمير گرافيت انجام مي گيرد اين خميراز سر پلاگ تزريق شده وبوسيله پيچي كه روي آن بسته مي شود خمير بداخل شيارهايي كه روي پلاگ تعبيه شده نفوذ كرده وبصورت فيلمي از خميرروی بدنه پلاگ قرار مي گيرد. اين عمل علاوه برآب بندي كردن باعث روان چرخيدن پلاگ شده وازسائيدگي ونيز فساد تدريجي پلاگ وبدنه جلوگيري مي كند.  شير ساچمه اي Globe valve

  اين نوع شيرها بخصوص در محلهايي كه لوله هاي مسيرجريان كوچك هستند ولازم است دبي تحت تنظيم وكنترل باشد مورداستفاده قرارمي گيرند. مسيرحركت سيال درداخل شيربطور مستقيم نيست وشايد به همين علت مقاومت بيشتري در مقابل جريان از خود نشان مي دهد كه خود باعث تنظيم جريان مي گردد.

  اين شير طوري طراحي شده كه باعث تغيير جهت جريان سيال كه از شيرعبور مي كند مي شود ودر حقيقت حركت يك ديسك كه در مسيرجريان واقع مي شود عمل بازوبسته نمودن (يا نيمه بازو نيمه بسته بودن) را انجام مي دهد.

  دراين نوع شيرچون بندآور و نشيمنگاه آن طوري طراحي شده كه بطور سريع روي هم قرار مي گيرند، بنابراين وسيله مناسبي است براي جريانهاي كه مرتب باز وبسته مي شوند.

  علاوه بر اين هرگاه لازم باشد فشار سيال را در طول مسير كم كنند از شير ساچمه اي استفاده مي‏كنند . درشيرساچمه اي مسير سيال به اندازه 90 درجه انحراف پيدا كرده وسپس با يك انحراف 90 درجه اي ديگر در مسير خود جريان مي يابد كه اين انحراف باعث افت فشار مي گردد.

  نوع زاويه اي آن نيزدرمکانهایی كه به علت كمبود فضا نمي توان از زانويي استفاده كرد كاربرد دارد.

  ادامه دارد . . .

 18. #18

  پیش فرض

  انتقال حرارت در راکتور
  انتقال حرارت فرآیند چه از نظر عملیاتی و چه از نظر ایمنی از اهمیت بالایی برخوردار است. عمده واکنش های شیمیایی یا گرماده هستند و یا گرماگیر. در نتیجه در حین انجام واکنش ممکن اسن محتویات درون راکتور گرم شده و یا دچار کاهش دما شوند. بالا رفتن بیش از حد دما در راکتور می تواند موجب اختلال در عملکرد راکتور و تجهیزات کنترلی آن شود و از همه مهمتر، ریسک خطر انفجار و نشت مواد را بالا می برد. همچنین در صورتی که واکنش گرماگیر باشد،با پیشرفت واکنش محتوایات راکتور سردتر می شود و ممکن است موجب کندی سرعت واکنش و یا انجماد در راکتور و تجهیزات آن شود. در نتیجه می بایست در راکتورها،همواره دما را در حد مناسب و ایمن نگه داشت. برای این منظور از مبدل ها و تجهیزات انتقال حرارت استفاده می شود. یکی از متداول ترین روش ها برای کنترل دمای راکتورها استفاده از جاکت و یا کویل های تبادل حرارت است. در جاکت ها ،یک لایه از سیال با دمای بالاتر و یا پایین تر برای تنظیم دما،در اطراف راکتور و بدون تماس جرمی با محتویات راکتور،مرتبا در چرخش است. در روش کویل نیز لوله هایی که حاوی سیال سردتر و یا گرم تر است به صورت مارپیچ و یا اشکال دیگر در اطراف راکتور قرار داده می شود تا تبادل حرارت با راکتور انجام شود.
  میکسینگ و انتقال جرم در راکتور
  فرآیند هم زدن و انتقال جرم در راکتورها از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا در صورتی که محتویات داخل راکتور به خوبی ترکیب نشوند،امکان واکنش ندادن بخشی از مواد و در نتیجه پایین آمدن کیفیت محصول می شود. عمل همزدن در راکتورهای مخزنی شکل،با استفاده از همزن های دوار که به شفت و الکتروموتور متصل است انجام می شود. در راکتورهای لوله ای(پلاگ) نیز به دلیل شکل راکتور، عمل اختلاط در طول لوله با حرکت سیال اتفاق می افتد. شکل ،نحوه قرار گیری و سرعت چرخش همزن بستگی به عواملی چون،حجم مخزن،شکل مخزن،ویسکوزیته سیال و ... دارد. همچنین انتخاب جنس همزن و بدنه راکتور به مواد داخل راکتور بستگی دارد. مثلا اگر مواد داخل راکتور خورنده باشند، استفاده از فولاد و موادی که امکان خورده شدن در آن وجود دارد، غیر منطقی است.

 19. #19

  پیش فرض

  اساس روش تبخیر ناگهانی:

  یكی از فرآیندهای جداسازی ساده كه به طور معمول انجام شده و از روش¬های قدیمی محسوب می¬شود، تبخیر ناگهانی است. در این فرآیند قسمتی از خوراك در محفظه تبخیر ناگهانی ، تبخیر شده كه در این شرایط مایع و بخار با هم در حال تعادل ترمودینامیكی هستند و مواد با فراریت بالا (دمای جوش پایین¬تر) تمایل دارند در فاز بخار باشند و موادی كه فراریت كمتری (دمای جوش بالاتر) دارند تمایل دارند در فاز مایع باقی بمانند. در این روش جداسازی كامل دو یا چند جزء امكان¬پذیر نمی¬باشد.

 20. #20

 21. #21

  پیش فرض

  عملیات اجرائی در صنعت نفت، معمولا به سه جزء اصلی تقسیم بندی می شوند، که عبارتند از : بالادست، میان دست و پایین دست. فعالیت های میان دستی، در عمل همیشه در بخش عملیات پائین دستی قرار می گیرد؛ درنتیجه، عملیات در این صنعت، به دو بخش عمده تقسیم می شوند :

  صنایع بالادستی
  صنایع پایین دستی

  صنایع بالادستی در صنعت نفت عبارتی است که عمدتاً بخش جستجو، اکتشاف، حفاری و تولید نفت خام و گاز طبیعی اشاره دارد. صنایع بالادستی گاهی به نام اکتشاف و تولید هم شناخته می شود.

  بخش پایین دستی، اصطلاحی است، که برای اشاره به عملیاتی از قبیل: فروش و توزیع گاز طبیعی و محصولات مشتق شده از نفت خام، مورد استفاده قرار می گیرد. محصولات مشتق شده از نفت خام، عبارتند از: گاز مایع (ال پی جی)، بنزین، سوخت جت، گازوئیل ، روغن ها و آسفالت و...

  از مسئولیت های دیگری که به بخش پایین دستی این صنعت مربوط می شود، توزیع محصولات بیشمار نفتی و پخش گاز طبیعی می باشد.

 22. #22

  پیش فرض

  آشنایی با لوزی خطر

  خطرات مواد شیمیایی توأم با ازدیاد مصرفشان در صنایع مختلف افزایش یافته و از طرفی چون بخاطرسپردن خطرات مواد شیمیایی گوناگون و چگونگی مقابله با آنها برای هر شخص امکان پذیر نیست .بنابراین جهت سهولت در مورد آگاهی از خطر هر ماده شیمیایی از یک لوزی چهار خانه استفاده می شود . تا هر شخصی با توجه به آشنایی قبلی با مشخصات این لوزی از چگونگی خطرات آن ماده شیمیایی آگاه گردد.

  لوزی خطر


  لوزی خطر دارای چهار خانه است.  خانه بالایی مربوط به قابلیت اشتعال جسم می  باشد .

  خانه ی سمت راست قابلیت فعل و انفعال شیمیایی ( پایدار و از نظر ترکیب با آب) را نشان می دهد .

  خانه سمت چپ لوزی خطرات بهداشتی (خطر ماده شیمیایی بر روی سلامتی ) را نشان می دهد .

  خانه پایینی نشان دهنده خطرات خاص می باشد .  خانه های لوزی دارای یک زمینه رنگی یا حروف رنگی ثابت بصورت زیر می باشد :

  × رنگ قرمز برای خانه بالا ( قابلیت اشتعال )

  × رنگ آبی برای خانه سمت چپ ( خطرات بهداشتی )

  × رنگ زرد برای خانه سمت راست ( قابلیت فعل وانفعال شیمیایی )

  × خانه پایین بی رنگ و یا اینکه به رنگ بدنه محموله می باشد (خطرات خاص)  هر کدام از موارد فوق (قابلیت فعل و انفعال شیمیایی ، قابلیت اشتعال ، خطرات شیمیایی ) به پنج درجه تقسیم می شوند ( از درجه صفر تا درجه 4 ) بطوریکه درجه صفر نشان دهنده بی خطری و درجه 4 نشان دهنده خطر بسیار شدید می باشد .  این درجه بندی در مورد خطرات خاص وجود ندارد .

  قابلیت اشتعال مواد شیمیایی :  درجه 4:

  گازهای شدیدا قابل اشتعال و مایعات بسیار فرار قابل اشتعال و موادی که در حالت گرد و غبار در هوا تشکیل مخلوط انفجاری میدهند. مانند: سولفید هیدروژن- استالدئید- اسید پیکریک.

  درجه 3:

  مایعاتی که تقریبا در حرارت نرمال مشتعل میشوند. مانند: هیدروکسیل امین، فسفر سفید و استایرن .

  درجه 2:

  مایعاتی که جهت مشتعل شدن باید مقداری حرارت ببینند و جامداتی که تولید بخارات قابل اشتعال مینماید. مانند: اسید استیک – نفتالن – فرم الدئید.

  درجه 1:

  موادی که قبل اشتعال باید حرارت ببینند. مانند: گلیسیرین – سولفور – روی .

  درجه صفر :

  موادی که مشتعل نمیشوند . مانند : اسید نیتریک- پراکسید سدیم- اسید سولفوریک .  خطر بهداشتی مواد :  منظور از خطرات بهداشتی همان خطرات و مضرات مواد شیمیایی بر روی سلامتی انسان می باشد و مفهوم درجات پنجگانه آن بشرح زیر می باشد :

  درجه 4:

  موادی که مقدار کمی از بخارات آنها می تواند سبب مرگ شود مانند هیدروژن سیانید HCN

  درجه 3 :

  موادی که خطرات فوق العاده برای سلامتی دارند مانند سولفید هیدروژن H2S هیدرواکسید سدیم NaOH فسفر سفید P

  درجه 2 :

  موادی که برای سلامتی خطرناک هستند . مانند اکسید اتیلن C2H4O نفتالین C10H8

  درجه 1:

  موادی که خطرات کمی برای سلامتی دارند . مانند کلسیم Ca

  درجه صفر :

  موادی که تحت شرایط حریق نیز خطری برای سلامتی تولید نمی کنند . برنز. فسفر قرمز  قابلیت فعل و انفعال شیمیایی :  میزان پایداری و ترکیب ماده شیمیایی با آب را نشان داده و تقسیم بندی آن بصورت زیر است :

  درجه 4:

  موادی که در حرارت و فشار معمولی قادر به تجزیه یا واکنش انفجاری است. مانند اسید پیکریک و تری نیترو تولوئن

  درجه 3 :

  موادی که قادر به تجزیه یا واکنش انفجاری بوده ولی جهت این عمل به چاشنی یا حرارت کافی نیاز دارند . مانند فلوئور F

  درجه 2:

  موادی که در حالت عادی ناپایدار بوده و تغییرات شیمیایی یا فته ولی منفجر نمی شود.

  درجه 1 :

  موادی که درحالت عادی پایدار بوده ولی در حرارت و فشار بالا ممکن است ناپایدار شوند و با آب واکنش نمود ه ( ولی نه بشدت ) انرژی آزاد نماید مانند روی z

  درجه صفر :

  موادی که در حالت عادی حتی در شعله پایدار هستند و با آب واکنش نمی دهند. مانند زغال چوب  خطرات خاص :

  خطرات خاص شامل خطر و اکنش با آب یا پلی مریزه شده و یا خطر مواد رادیواکتیو را نشان می دهد .

  اگر منظور، خطر استفاده از آب جهت اطفاء حریق باشد ( مثل خاموش کردن حریق سدیم با آب ) در خانه پایین یک W که یک خط ازمرکز آن گذشته ( W) قرار داده می شود و اگر جسم تحت شرایطی پلی مریزه شود، کلمه پلی مریزه در این خانه جایگزین می شود .

  مواد پلی مریزه مواد شیمیایی هستند که به هنگام سوختن گاز سمی تولید می کنند و به راحتی خاموش نمی شوند .

 23. #23

  پیش فرض

  انتقال جِرم(به انگلیسی: Mass transfer) مبحثی در مهندسی شیمی و یکی از شاخه های پدیده های انتقال است که به بررسی انتقال ماده در اثر اختلاف پتانسیل شیمیاییمی پردازد.

  در بسیاری از فرآیندهای صنعتی مهندسی شیمی تغییر غلظت ماده های درگیر در یک واکنش و ساخت فرآورده ای دیگر مورد نیاز است. در بسیاری از این جداسازی ها دگرگونی(تغییر) شیمیایی نداریم و خود ماده ها دست نخورده باقی می مانند. دگرگونی تنها فیزیکی بوده و به عبارت دیگر جداسازی انجام می دهیم. برای این جداسازی روش های گوناگونی است. برای نمونه، برای محلول ها گاهی از روش تقطیر بهره می گیرند.

  هر گونه حرکت ذرات مواد انتقال جرم نامیده نمی شود مانند بوییدن گل یا انتقال نفت از راه خط لوله ولی حل شدن قند در آب یا عصاره کشی با استفاده از حلال انتقال جرم است.

  عملیات جداسازی در مهندسی شیمی
  بطور کلی هدف بسیاری از عملیات در مهندسی شیمی، جداسازی اجزای یک محلول یا مخلوط از یکدیگر و یا دست یابی به یک ماده خاص از ترکیب یا مخلوط دو جزء یا چند جزء می باشد.آنچه که بعنوان عملیات جداسازی مورد نظر است، می تواند شامل جدا کردن اجزای یک مخلوط با استفاده از یک سری عملیات مکانیکی از قبیل فیلتر کردن، غربال کردن و... و یا جدا کردن اجزاء یک محلول (یا مخلوط همگن) به مواد خاص تشکیل دهنده آن باشد. عملیات جداسازی اجزاء یک محلول می تواند به همراه و یا بدون انجام واکنش شیمیایی صورت کیرد. بنابراین: بخش عمده ای از درس عملیات انتقال جرم عملیات جداسازی یک محلول بدون واکنش شیمیایی می باشد این عملیات جایگاه ویژه ای نسبت به بقیه عملیات دارند؛ از جمله می توان تقطیر، جذب، متبلور سازی و.. را نام برد.البته سایر موارد و واحدهای عملیاتی نیز به نوبه خود پراهمیت هستند.
  تقسیم بندی عملیات انتقال جرم

  بطور کلی عملیات انتقال جرم را با توجه به نحوه تماس و قابلیت امتزاج پذیری دو فاز می توان به صورت زیر تقسیم بندی نمود .

  تماس مستقیم دو فاز غیر قابل امتزاج
  تماس مستقیم بین دو فاز قابل امتزاج
  تماس غیر مستقیم دو فاز که توسط غشاء از یکدیگر جدا شده اند

  تماس مستقیم دو فاز غیر قابل امتزاج

  تماس دو فاز غیر قابل امتزاج مهمترین و عمده ترین بخش از سه مجموعه تقسیم بندی فوق را شامل می شود هر یک از فازهای در حال تماس با یکدیگر می تواند شامل یک یا چند جزء باشد. پش از انجام انتقال جرم و رسیدن به تعادل، اجزاء تشکیل دهنده فازها دارای غلظتهای متفاوتی در دو فاز خواهد بود. مثلا تماس دو فاز آب و تولوئن را در نظر بگیرید. در نقطه تعادلی (که انتقال جرمی صورت نمی گیرد)غلظت تولوئن در دو فاز یکی نیست .کلیه سیستمهای دو فازی در مقوله انتقال جرم قرار نمی گیرند. به عنوان مثال محلول نمکی را در نظر بگیرید که در حال تعادل با بخار آب می باشد؛ این بخارات حاوی نمک نیست و به هر حال با آنکه یک فاز خالص است اما انتقال جرم از فازی که حاوی نمک است به فاز دیکر (گاز) صورت نمی گیرد.

 24. #24

  پیش فرض

  تاریخ 4 میلیون ساله آمونیاک !

  آمونیاك (هیدرو ژن نیترید ، اندروس ،هیدروكسید اندروس آمونیوم )مهمترین تركیب هیدرو ژنی عنصر ازت میباشد كه تركیبات آن در طبیعت موجود بوده و همچنین از تجزیه مواد الی ایجاد می گردد .بر اساس نظریه های دانشمندان آمونیاك و تركیبی از گازهای متان ،آمونیاک ،ئیتروژن، بخار آب و دی اکسید کربن در4 میلیون سال قبل و زمان پیدایش زمین در اتمسفر وجود داشته و بطور طبیعی آمونیاك در متابولیسم اسید نوكلئیك و پروتئین جانداران وجود دارد.در ادرار انسان و اكثر موجودات خشكی به مقدار كمی اوره وجود دارد كه حاصل فعل و انفعالات شیمیایی بدن و تبدیل آمونیاك به اوره و دفع آن از طریق كلیه و ادرار می باشد اما موجودات ابزی مانند ماهی ها آمونیاك موجود در بدن خود را مستقیما دفع می كنند . سنگ آمونیوم كلراید ( نشادر ) در نقاط مختلف جهان وجود دارد و در گذشته رومی های باستان سنگ آمونیوم كلراید را از مكانی به نام پرستشگاه ژوپیتر یا همان لیبی جدید جمع آوری واز آن در داد و ستد استفاده می كردند.  آمونیاك به شكل نمك آمونیاك نخستین بار توسط شیمیدان مسلمان جابرابن حیان در قرن 8 شناخته شد. در قرن 15 فردی بنام Basilius Valentinus نشان داد كه آمونیاك را می توان از واكنش قلیای روی نمكهای آمونیاك بدست آورد. قبل از جنگ جهانی اول آمونیاك از طریق تقطیر گاز های زغال سنگ بدست می آمد .نیاز به كود های شیمیایی ازت دار جهت بخش كشاورزی و اسید نیتریك و تركیبات نیتروژنه بعنوان پایه مواد منفجره و بوجود آمودن تكنولوژی حفاری و استخراج و انتقال گاز ،دانشمندان را به استفاده از تركیبات نفت و گاز و ریفرمینگ این تركیبات جهت بدست آوردن هیدروژن ترغیب كرد.
  با راه اندازی واحد های تولید آمونیاك در كشورهای مختلف و ایجاد اولین واحد تولید آمونیاك ایران در شیراز ( سال 1342 ) زمینه را برای توسعه بخش های مختلف صنعتی و كشاورزی فراهم كرد و اكنون به بازار بزرگی در تجارت جهانی تبدیل شده است .  مصرف عمده آمونیاك در بخش تهیه كود های شیمیایی بوده كه حدود 60 درصد تولید جهانی آمونیاك (حدود 165 میلیون تن در سال 2011 ) را به خود اختصاص داده و 40 درصد باقیمانده در بخش های صنعتی و تهیه مواد دیگر استفاده می شود .

  آمونیاك به شكل گاز و مایع وجود داشته و گاز آمونیاك از هوا سبكتر ،بی رنگ ، بسیار تند و زننده ، اشك آور بوده و در تماس با مجاری تنفسی ایجاد تحریك و اختلال كرده و باعث صدمه به فرد می گردد. مایع آمونیاك بی رنگ بوده و در تماس با پوست سوختگی شدید ایجاد می كند.
  در صورت فشردن گاز توسط كمپرسور و سرد كردن آمونیاك فشرده شده به مایع تبدیل و با گرم كردن مایع به گاز تبدیل می شود .از همین اصل برای سیستم های خنك كننده و چیلر استفاده كرده و از آمونیاك به عنوان یكی از قدیمی ترین گاز ها برای این سیستمها استفاده می شود .
  حلالیت آن در آب به هر دو شكل مایع و گاز بسیار زیاد بوده و در منفی 77 درجه سانتی گراد منجمد و در دمای منفی 33 درجه سانتی گراد به جوش می آید . وزن مخصوص محلول اشباع آمونیاك 88 گرم بر سانتیمتر مكعب است. گاز آمونیاك در 25-16 درصد حجمی با هوا قابل اشتعال بوده و در مجاورت و تماس آمونیاك با نقره و جیوه تولید " فورمینات نقره و جیوه " میكند كه موادی شدیداً قابل انفجار هستند. گاز آمونیاك در دمای بالاتر از 400 درجه تجزیه شده و تولید هیدروژن میكند.

 25. #25
  عضو جديد
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۲-اسفند-۲۴
  محل سکونت
  تهران
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  4

  پیش فرض

  سلام


  ممنون میشم تمامی واکنش های بنزن هم بذارید

 26. #26
  عضو جديد
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۲-اسفند-۲۴
  محل سکونت
  تهران
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  4

  پیش فرض

  اگ ممکنه واگنش های تولوین هم بذارید خیلی لازم دارم مرسی

 27. #27

  پیش فرض

  ^^^ سلام

  دنبال چي ميگردين ؟؟؟

  http://shimi.blogfa.com/post-311.aspx


  بيشتر از اين ميخوايين يه توضيح بدين ببينيم دقيقا دنبال چي هستين ؟
  هستم غلام قنبــــــر و از عالمــــــــــي سرم ...

 28. #28
  عضو جديد
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۲-اسفند-۲۴
  محل سکونت
  تهران
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  4

  پیش فرض

  سلام
  بخدا عضوم از کجا باید مطلبی ک گذاشتیدو بخونم راهنمایی کنید امتحان دارم

 29. #29

  پیش فرض

  بنزن

  هالوژناسيون


  نيتراسيون


  سولفوناسيون


  فريدل كرافتس


  آسيلاسيون فريدل كرافتس


  احياي بيرج
  هستم غلام قنبــــــر و از عالمــــــــــي سرم ...

 30. #30

  پیش فرض

  سلام

  كسي از دوستان توي زمينه برنامه نويسي اندرويد فعاليت داره ؟؟


  كسي هم هست مايل باشه توي زمينه نرم افزار مهندسي و محاسبات كاربردي مشاركت كنه ؟؟؟
  هستم غلام قنبــــــر و از عالمــــــــــي سرم ...

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

جامعه مجازی رهپویان به عنوان شبکه اجتماعی اعضاء کانون فرهنگی رهپویان وصال از سال 1381 و به عنوان یکی از قدیمی ترین تالارهای گفتمان فضای وب فارسی مشغول به فعالیت می باشد. تمامی تلاش دست اندرکاران مجموعه، فراهم آوردن محیطی سالم، مفید و آموزنده برای کاربران گرامی می باشد بدیهی است مطالب درج شده نظرات کانون رهپویان وصال نبوده و نظرات رسمی در سایت رهپویان وصال درج می گردد.

ارسال پیام به مدیر سایت
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
شادی روح 14 شهید کانون فرهنگی رهپویان وصال صلوات