کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1
  داره خودمونی میشه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۲-اردیبهشت-۰۸
  محل سکونت
  زیر آسمون خدا
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  525
  امتیاز : 6,894
  سطح : 54
  Points: 6,894, Level: 54
  Level completed: 72%, Points required for next Level: 56
  Overall activity: 18.0%
  افتخارات:
  SocialTagger First Class5000 Experience PointsVeteran
  تشکر کردن : 862
  تشکر شده 1,992 در 424 پست
  مخالفت
  21
  مخالفت شده 27 در 22 پست

  پیش فرض نامه 11تشکل دانشجویی شیراز به استاندارفارس

  نامه 11تشکل دانشجویی شیراز به استاندارفارس

  یازده تشکل دانشجویی شیراز در نامه ای به استاندار فارس تصریح کردند: اگر سرمایه افسانه ای ده ها مجتمع تجاری وارد چرخه واقعی سرمایه گذاری و اقتصاد استان شده بود، آیا فرد بیکاری در استان باقی می ماند؟/ تا زمانی که راه یک شبه میلیاردر شدن بسته نشود مشکل اشتغال حل نمی شود.به گزارش «نسیم»، بخش هایی از این نامه بدین شرح است:

  هو الحکیم

  جناب استاندار

  رسانه های استان در خصوص جلسه مشترک با شورای شهر شیراز پیرامون برج های 25 طبقه خیابان زند و به نقل از جنابعالی مواردی را منعکس کرده اند که اهم آن به شرح زیر است:

  "شیراز اولین کلان شهر بیکار کشور است - باید هوشمندانه، دردمندانه و عاقلانه، برای شهر تصمیم بگیریم - اگر سرمایه گذاری دنبال سود نباشد، سفیه است – بسیاری از صنایع در استان فارس و شیراز دچار مشکل است - اولویت اصلی من حفظ اشتغال موجود و زمینه سازی برای ایجاد اشتغال  جدید است - باید به مردم نشان دهیم که ما طرفدار سرمایه و سرمایه گذار پاک هستیم و با کسانی که می خواهند رانت بخورند به شدت برخورد می کنیم"

  جناب استاندار ،

  در این خصوص مواردی به شرح زیر به استحضار می رسد.
  ضمن اعلام موافقت کامل با فرمایشات جناب عالی اجازه می خواهیم، همین مطالب را کالبدشکافی کنیم تا به شفافیت موضوع کمک شده باشد.

  به یقین مشکل اصلی کشور و به ویژه استان فارس بیکاری است و حل این معضل نیازمند سرمایه است. تا این نقطه اختلافی وجود ندارد اگر اختلافی هست شاید از این به بعد باشد. این که از این صحبت درست نتیجه غلط گرفته شود و راه حل در مراکز تجاری دانسته شود، محل بحث است.

  از نگاه ما به شرحی که می آید مراکز تجاری نه فقط راه حل نیستند بلکه خود بخش مهمی از مشکل هستند.

  چه کسی حاضر است وقتی ساخت مراکز تجاری با این سرعت سودهائی افسانه ای به همراه دارد سرمایه کم یا زیاد خود را در صنعت صرف کند؟ آیا فردی چنین سفیه می شناسید؟! حکایت مجتمع های تجاری در شیراز به یک جاروبرقی می ماند که تمام سرمایه های ریز و درشت مردم را می مکد. سرمایه هائی که باید وارد عرصه تولید شوند، در زمین دفن می شوند یا تبدیل به کالاهای چینی و تایوانی و . . . می شوند و آنگاه باید نتیجه آن را در تعطیلی کارخانه های استان یکی پس از دیگری شاهد باشیم.

  با ادامه این وضع تردید نکنید که تتمه صنعتگران استان نیز عطای صنعت را به لقای آن بخشیده، کارخانه را تعطیل، کارگران را اخراج، دستگاه ها را فروخته و خود به عرصه بی زحمت بساز و بفروشی به ویژه از نوع مراکز تجاری آن روی می آورند. آن گاه حضرتعالی می مانید و خیل بیکاران استان که روز به روز بیشتر و بیشتر می شوند.

  آیا به واقع انتظار دارید در چنین شرایطی کسی وارد عرصه صنعت استان شود و اشتغال بیافریند؟ چنین فردی یا باید دیوانه باشد یا عاش ! در فضائی که ورود به عرصه ساخت مراکز تجاری سودهائی افسانه ای را همراه دارد. پیش از کلنگ زنی، پیش فروش آغاز و در زمان افتتاح (به طور متوسط سه سال بعد) چندین برابر هزینه خود را در جیب سازنده می گذارد. به راستی چه کسی حاضر است چنین لقمه چرب و نرمی را رها و به سراغ صنعت برود؟

  جناب آقای استاندار

  لطفا گروهی را مامور کنید تا مجموع ارزش ده ها مجتمع تجاری در شیراز را محاسبه و ارزیابی کنند. آنگاه با در نظر گرفتن متوسط "نسبت سرمایه به اشتغال" در صنعت محاسبه کنید که اگر این سرمایه افسانه ای و بهت آور، وارد چرخه واقعی سرمایه گذاری و اقتصاد استان شده بود، آیا فرد بیکاری در این استان و در شهر شیراز باقی می ماند؟

  شما خود قضاوت کنید درچنین شرایطی آیا سرمایه های خود را بر باد نداده ایم؟! آیا فرصت سوزی از این ناشیانه تر سراغ دارید؟! پس باز هم تاکید می شود سرمایه هست، اندیشه هست، توان هست ولی متاسفانه در جای خود بکار گرفته نمی شود، و نتیجه این می شود که به فرمایش جناب عالی اولین کلان شهر بیکار کشوریم!!

  فرموده اید با رانت خواری به شدت مقابله می شود.

  البته معنای رانت در فرهنگ عمید چنین آمده است: "درآمدی که از فرصت ها و موقعیت های برتر به دست آمده باشد، ثروت حاصل از کار غیرتولیدی و بادآورده ".

  نمی دانیم اگر مرحوم استاد عمید امروز زنده بود در خصوص آن چه در شیراز می گذرد چه نظری داشت ولی نیک می دانیم که آن چه در عرصه مجتمع های تجاری شیراز در حال وقوع است سراسر رانت است.

  اغلب گفته می شود " شیراز چون از صنعت عقب ماند باید رو به مراکز تجاری می آورد". به عقیده ما نکته دقیقا عکس این است! "شیراز چون رو به مراکز تجاری آورد از صنعت عقب ماند" . شهرها و استان هائی که طی 20 سال اخیر انتهای لیست صنعت بودند امروز درشمار مدعیان صنعت در کشورند. اما در شیراز هزاران میلیارد تومان سرمایه شهر در مجتمع های تجاری راکد و زمین گیر شد. هنوز هم پودر شیرین بیان، پسته و خرمای خشک در صف اول صادرات استان فارس است. خوب است نگاهی هم به صادرات استان های مجاور داشته باشیم تا معلوم شود در اثر تشویق صنعت به کجاها رسیده اند. نتیجه اینکه امروز بالاترین نرخ های بیکاری کشور را داریم و ده ها هزار جوان جویای کار که همین سرمایه های مدفون در مراکز تجاری به راحتی می توانست و می تواند مشکل اشتغال آنان را حل کند. چه کسی سودهای افسانه ای و سریع الوصول مجتمع های تجاری را رها می کند و به سراغ صنعتی می رود که تعمدا آن را چنان سخت کرده اند تا کسی به سراغش نیاید، تا آنگاه بگویند "در شیراز رغبت به صنعت وجود ندارد"؟!! به راستی کدام فعالیت صنعتی را سراغ دارید که مانند مراکز تجاری چنین سودهای بادآورده ای را پیش از افتتاح!! بازگردانده باشد؟!!

  خوب است بدانید یک مصوبه تک سطری دولت در سال های پیش که " هر گونه سرمایه گذاری در کارگاه هایی با اشتغال بیش از 10 نفر در محدوده ای به مرکزیت تهران و به شعاع 100 کیلومتر ممنوع است" توانست سرمایه های سرگردان را هدایت کرده، بستر توسعه شش استان مجاور تهران را فراهم کند.

  جناب آقای استاندار

  این فرصت امروز در اختیار شماست که مردم را هدایت کنید، مسیر سرمایه گذاری ناصواب را ببندید و راه صحیح را بگشائید. مطمئن باشید تا زمانی که راه یک شبه میلیاردرشدن بسته نشود مشکل اشتغال حل نمی شود. واقعیت این است که مدیران جامعه با نوع سیاست گذاری ای که می کنند به مردم و سرمایه هایشان جهت می دهند . اگر سرمایه های سرگردان مردم جهت صحیح به خود نمی گیرد اشکال از مردم نیست، از سیاست هاست.

  در استان فارس عباراتی نظیر : سرمایه گذار را فرار می دهند – عقب مانده اند – تنگ نظرند و امثال آن بسیار تکرار شده است.

  جناب استاندار ؛

  مسئله! فراری دادن، عقب ماندگی، یا تنگ نظری نیست! مسئله این است که بالاخره شیراز چه تعداد واحد تجاری نیاز دارد؟! در حالی که مطابق طرح های جامع و تفصیلی برای تمام کاربری های شهر عرصه های مشخصی تعیین شده است چرا واحدهای تجاری بی حساب و کتاب اند؟! چگونه برای ساخت مدرسه، کتابخانه، مسجد، پارک و . . . عرصه های مشخصی معلوم شده ولی مراکز تجاری، همه جا! همه حال! همه وقت؟! بالاخره احتیاج مردم این شهر به کیف و کفش چه قدر است؟! چقدر طلا و ساعت می خرند؟! و چقدر اشیاء تزئینی نیاز دارند؟! هم اکنون شیراز شش برابر نرم  های جهانی واحد تجاری دارد، آیا کافی نیست؟! و اصولا چه اتفاقی باید در شیراز رخ دهد تا کافی شود؟!!

  بازده مجموع دارائی ها یا roi را که نسبت سود به سرمایه، و اصلی ترین شاخص در تصمیم گیری های اقتصادی است، برای مراکز تجاری محاسبه و سپس با همین نسبت در سایر صنایع مقایسه کنید و آن گاه قضاوت کنید آیا در چنین فضائی کسی که پول خود را وارد صنعت کند سفیه نیست؟! با این وضعیت بقیه نیز که تاکنون مانده اند، صنعت را رها کرده و به صف تجاری سازان می پیوندند، و آن گاه دولت می ماند و قطار بیکاران که هر روز طولانی تر می شود.

  جناب آقای استاندار ؛

  صراحتا عرض می کنیم تا زمانی که در شیراز دندان لق مجتمع های تجاری کشیده نشود حل مشکل بیکاری خوابی است که هیچ گاه تعبیر نمی شود.

  به راستی چه اراده ای در کار است که علی رغم گذشت سالیان طولانی از موضوع تجاری سازی در شیراز هنوز اجازه مطالعات جامع مراکز تجاری را نمی دهند؟! هنوز اجازه تهیه طرح جامع گردشگری را نمی دهند! آیا جز این است که برخی نمی خواهند این فعالیت ها ضابطه مند شود تا هر گاه اراده کردند هر چه خواستند انجام دهند؟ چگونه می توان باور کرد که در این شهر برای سطل های زباله با یک متر مربع مساحت محل مشخص می شود، ولی مراکز تجاری با صدها هزار متر وسعت محل مشخصی ندارند و هرکس، هر زمان، هر جا که اراده کند ، می تواند هر چه بخواهد بسازد !! فقط یک شرط دارد، آن هم پول!! حتی لیبرال ترین اقتصادهای دنیا چنین اند؟! آیا در کشورهائی که مهد اقتصاد بازار آزاد هستند اجازه می دهند هرکس هر کاری دلش خواست انجام دهد تنها چون پول دارد؟

  جناب استاندار؛

  سالگرد فرمان هشت ماده ای مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادی نزدیک است. همه باید بدانیم تا مبارزه با اقتصاد فاسدپرور انجام نشود مبارزه با مفسدین اقتصادی به نتیجه نمی رسد. تا مافیای ثروت که به دنبال سودهای افسانه ای و راه صدساله را یک شبِ رفتن است در این شهر قلع و قمع نشود، مسئله اشتغال حل نمی شود.

  نگاهی به کالاهائی که در مراکز تجاری به فروش می رسد و توجه به کشور های سازنده، دیگر نکته ای است که باید مد نظر قرار گیرد. لوازم آرایش، کیف، کفش، عروسک، پوشاک و . . . و تقریبا همه خارجی اند و ورود بخش قابل توجهی از آن نیز از مبادی غیر قانونی (قاچاق) صورت می گیرد.حال سوال این جاست، آیا این است اقتصاد مقاومتی؟!!!

  مقام معظم رهبری در سخنرانی رضویه خود در سال جاری و در تبیین اقتصاد مقاومتی بر چهار محور زیر تکیه نمودند (به نقل از سایت رسمی ایشان) :

  الف - حمایت همه جانبه مسئولان از تولید ملی به عنوان حلقه اساسی پیشرفت کشور

  ب- اهمیت دادن صاحبان سرمایه و تولیدگران به افزایش بهره وری و تولید ملی

  ج- ترجیح صاحبان سرمایه به فعالیت در عرصه های تولیدی بجای حضور در عرصه های غیر تولیدی

  د- پایبندی ملت به استفاده از تولیدات داخلی

  حال باید پاسخ داد مجتمع های تجاری کدام یک از محورهای چهارگانه فوق را دنبال می کنند

  اول - آیا مسئولان با حمایت از مجتمع های تجاری از تولید ملی حمایت می کنند یا از تولید چین؟

  دوم - آیا ساخت این مراکز نشانه اهمیت دادن سرمایه گذاران به تولید ملی است یا تولید سنگاپور، تایوان و کره ؟

  سوم - آیا مراکز فوق نشانه ترجیح صاحبان سرمایه به عرصه های تولیدی است یا غیر تولیدی (مصرفی) ؟

  و چهارم - آیا ساخت این مراکز مردم را به مصرف تولیدات داخلی تشویق می کند یا تولیدات خارجی ؟

  جناب آقای استاندار

  به راستی وظیفه کمیسیون ماده پنج چیست؟ اصلاح طرح ها در راستای خدمت رسانی به مردم یا گاوصندوقی برای تأمین هزینه کارهای بی نتیجه در شهر؟

  تا چند سال پیش مدافعان مراکز تجاری در دفاع خود به استدلال غلطی متوسل شده، می گفتند: " اگر مجوزهای تجاری داده نشود حتی حقوق کارکنان شهرداری را هم نمی توان پرداخت کرد" حال که چند سال است به مدد مصوبات دولت و بانک مرکزی درآمد شهر چندین برابر شده چرا چنین اقداماتی انجام می شود (بررسی ها نشان می  دهد درآمد شهرداری شیراز نسبت به هفت سال پیش بیش از ده برابر شده است )؟ هم اکنون که در شمار بزرگترین بانکداران کشور هستند ، دیگر چرا ؟ اکنون که یک ماه پیش از پایان سال 98 درصد بودجه تحقق می یابد، دیگر چرا؟
  و من الله التوفیق

  بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز
  بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
  بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد شیراز
  بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور شیراز
  بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شیراز
  جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز
  جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز
  مجمع یادواره شهدای دانشگاه شیراز
  مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز
  تشکل دانشجویی وصال دانشگاه آزاد شیراز
  مجمع دختران مسلمان دانشگاه شیراز

 2. 2 کاربر از پست مفید شهیدمهدوی تشکر کرده اند .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. شهید داریوش رضایی نژاد
  توسط nada در انجمن شهادت
  پاسخ ها: 6
  آخرين نوشته: یکشنبه ۰۳ خرداد ۹۴, ۲۱:۴۳
 2. رسوایی...
  توسط آ میز ممد حسین در انجمن سینما
  پاسخ ها: 53
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۲, ۲۱:۴۱
 3. شهیدان و جانبازان شیمیایی
  توسط selva در انجمن شهادت
  پاسخ ها: 61
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۱۳ شهریور ۹۲, ۲۱:۰۹
 4. خاطرات دانشجویی شهدا
  توسط گلابی! در انجمن شهادت
  پاسخ ها: 17
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۰۷ فروردین ۹۲, ۰۱:۱۵
 5. بدیهه سرایی
  توسط باران بهار در انجمن شعر و ادب
  پاسخ ها: 12
  آخرين نوشته: شنبه ۰۵ اسفند ۹۱, ۰۸:۱۳

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

جامعه مجازی رهپویان به عنوان شبکه اجتماعی اعضاء کانون فرهنگی رهپویان وصال از سال 1381 و به عنوان یکی از قدیمی ترین تالارهای گفتمان فضای وب فارسی مشغول به فعالیت می باشد. تمامی تلاش دست اندرکاران مجموعه، فراهم آوردن محیطی سالم، مفید و آموزنده برای کاربران گرامی می باشد بدیهی است مطالب درج شده نظرات کانون رهپویان وصال نبوده و نظرات رسمی در سایت رهپویان وصال درج می گردد.

ارسال پیام به مدیر سایت
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
شادی روح 14 شهید کانون فرهنگی رهپویان وصال صلوات

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1