کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 17 , از مجموع 17
 1. #1
  عضو جديد
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-دی-۰۱
  محل سکونت
  هرجا خدا صلاح بدونه
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  29
  امتیاز : 1,669
  سطح : 23
  Points: 1,669, Level: 23
  Level completed: 69%, Points required for next Level: 31
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  Social1 year registered1000 Experience Points
  تشکر کردن : 205
  تشکر شده 171 در 28 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض (*(*(* مادرانه ... پدرانه *)*)*) / وظایف مادران و پدران

  به نام خالق هستی
  این مبحث باشه برای نکته های ناب و خیلی کلیدی برای پرورش رشد روحی و و روانشناختی و عاطفی و رشد همه جانبه عزیزان دلبندمان
  ممنون از همکاری همه دوستان ..............
  ویرایش توسط سید حسین : سه شنبه ۱۳ فروردین ۹۲ در ساعت ۰۰:۰۰

 2. 4 کاربر از پست مفید سید حسین تشکر کرده اند .


 3. #2
  عضو جديد
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-دی-۰۱
  محل سکونت
  هرجا خدا صلاح بدونه
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  29
  امتیاز : 1,669
  سطح : 23
  Points: 1,669, Level: 23
  Level completed: 69%, Points required for next Level: 31
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  Social1 year registered1000 Experience Points
  تشکر کردن : 205
  تشکر شده 171 در 28 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض انحصار طلبي*هاي كودكانه !!!!


  مال منه، دست نزن، نمي خوام بدم باهاش بازي كنه، گفتم مال خودمه!!


  با شنيدن اين جملات اصلا ناراحت و نگران نشويد چون كه كودكتان اكنون گام*هاي بزرگي در جهت شناخت خود، به عنوان فردي جدا از شما برمي*داد. او اكنون مي*تواند خودش را در آيينه بشناسد و احتمالاً استفاده از ضماير را آغاز مي*كند؛ حتي ممكن است بتواند تا حدودي خود را در زاويه ديد شما قرار بدهد. يكي ديگر از نشانه*هاي مهم مهارت خود*شناسي (self definition)، حس مالكيت است. شايد با توجه به جملات او "پتوي من" "كتاب من" "ماماني من" به نظر برسد كه تمام دنيا متعلق به كودك تان است.

  در حالي كه اين رفتارهاي به ظاهر خودگرا موجب مي*شود كه اكثر والدين نگران تربيت كودكي خودخواه، حريص و احتكار*كننده شوند، اما در واقع اين رفتار براي كودكتان در موقعيت*هاي اجتماعي كه با همسن و سالان خود قرار دارد، رفتار مفيدي است.  حتماً برايتان جالب خواهد بود اگر تصادفاً بشنويد كه فرزندتان به دوستش مي گويد: «مطمئن باش هر وقت خواستي مي تواني با ماشين من بازي كني.» بچه هاي 4-3 ساله به شدت به متعلقات خود علاقه مندند. پيش دبستاني ها بيشتر روي نيازها و خواسته هايشان تأكيد دارند.

  با وجودي كه كودكان در اين سن، معمولاً تمايلي به مشاركت ندارند اما وقتي بزرگترها آنها را تشويق كنند و نمونه خوبي به آنها ارائه دهند، كودكان نيز مي توانند بسيار دست و دل باز باشند. مادري چنين مي گويد: «روزي پسر 4 ساله ام به پدربزرگش گفت: من نمي توانم در داروهاي شما سهيم باشم، اما شما مي توانيد چند تا از سيب هاي مرا برداريد.» دكتر دونالدك فريدهيم از دانشگاه وسترن ري زرو مي گويد: «لازم است مشاركت را به كودكان بياموزيم، كودك مانند يك فرد خارجي است كه بايد آداب و رسوم كشور ما را ياد بگيرد».  پيش دبستاني*هاي انحصارطلب

  به طور كلي كودكان فكر مي كنند همه چيز مال آنهاست، ولي بچه هاي 4-3 ساله به طور اخص چنين برداشت مي كنند كه فقط چيزهاي خاصي به آنها تعلق دارد. به تدريج كه استقلال آنها زياد مي شود، حس «خود» بودن هم در آنها تقويت مي گردد و به چيزهاي مورد علاقه شان بيشتر گرايش مي يابند. در نتيجه، طبيعتاً از دارايي هايشان حفاظت بيشتري مي كنند. در ابتدا كودكان به خاطر گفته هاي والدين، مربيان و معلمانشان، از خود مشاركت نشان مي دهند. براي اين كه كودك به طور داوطلبانه از خود مشاركت نشان دهد لازم است كه قادر به درك مسائل باشد، كه مثلاً هم بازي اش به اندازه او در آرزوي چيز خاصي است. اما اين مهارت شناختي و عاطفي، فقط در كودكان ِ سن خاصي توسعه مي يابد. با گذشت زمان كودك شما دست و دل بازتر خواهد شد، چون بعدها با ديدن خوشحالي ديگر كودكان، احساس خوبي در او به وجود مي آيد.

  كودك همچنين تشخيص مي دهد در صورتي كه هر چه دارد با دوستش به صورت اشتراكي استفاده كند احتمال اين كه او هم بتواند از وسايل دوستش استفاده نمايد، بيشتر مي شود.

  اگر پسر سه ساله تان مي خواهد با اسباب بازي كه دختر يك ساله تان با آن بازي مي كند، سرگرم شود، بايد اسباب بازي را از او درخواست كند و چيز ديگري آماده داشته باشد تا در عوض به او بدهد. به اين روش او احساس مي كند كه پسر بزرگي شده است و به خواهر كوچكترش ياد مي دهد كه چطور عادلانه بازي كند

  در رابطه با اين مسئله به چندين نكته اشاره مي كنيم:

  -كودكتان را تشويق كنيد تا با شما مشاركت كند: كار ساده اي خواهد بود چون او مي داند كه شما اسباب بازي اش را نمي قاپيد و گريه و زاري هم نمي كنيد. اغلب يكي از اسباب بازي هاي مورد علاقه اش را از او بخواهيد و بگذاريد براي پس گرفتن آن اسباب بازي خودش از شما تقاضا كند.

  - به زمين بازي برويد: بهترين مكان براي آموزش رعايت نوبت به كودكان، زمين هاي بازي است. چون وسايل بازي در اين محوطه ها به شخص خاصي تعلق ندارد كودك شما مي بيند كه همه براي سوار شدن سرسره و بازي در محوطه شني بايد نوبت را رعايت كنند.

  - كودكتان را مجبور نكنيد كه در همه چيز با ديگران شريك شود: قبل از اين كه دوستش بيايد، بگذاريد خودش تصميم بگيرد با كدام يك از اسباب بازي هايش مي خواهد بازي كند. پلي گرين برگ سردبير سابق مجله كودكان مي گويد: «كودكان نبايد مجبور باشند كه تمام اسباب بازي هايشان را به صورت اشتراكي با ديگران استفاده كنند، اين كار باعث مي شود كمتر به اسباب بازي هايشان بچسبند.»

  - مطمئن شويد كه آنها با چند اسباب بازي مشابه بازي مي كنند: با استفاده از اين روش، احتمال اين كه بچه ها چيزي را كه كودك ديگري با آن در حال بازي است بخواهند، كم مي شود. همچنين به آنها كمك مي كند كه با هم بازي كنند. مثلاً با يك قطار و چند ماشين اسباب بازي به خوبي مي توان بازي كرد: وقتي كه اتومبيل ها مي خواهند از تقاطع بگذرند، لوكوموتيوران، قطار را نگه مي دارد.


  اگر انتظار داريد كودكان نوبت را رعايت كنند، به آنها هشدار دهيد و به آن پايبند باشيد. چون پيش دبستاني ها، واقعاً به عدالت علاقه مندند. اگر به آنها بگوييد: «جفري براي مدت سه دقيقه مي تواند با اين پازل بازي كند و بعد نوبت مايكل مي رسد» آن را كاملاً مي پذيرند. بهتر اين است كه چون كودكان در اين سن درك مبهمي از زمان دارند، برايشان يك دستگاه تعيين كننده زمان قرار بدهيد(مثلاً يك ساعت شني) وقتي كودك منتظر نوبت است تا با اسباب بازي ها بازي كند، كمكش كنيد تا كار سرگرم كننده اي بيابد. مي توانيد كمكش كنيد تا با عروسك ها بازي كند يا يك كتاب با عكس هاي رنگي به او بدهيد يا از او بخواهيد غذاي ماهي ها را در آكواريوم بريزد.

  - اساس مذاكره را به او ياد دهيد: وقتي كه كشمكشي پيش مي آيد، هر دو كودك را بنشانيد و درباره اينكه چه كار كنند، صحبت كنيد.  - راهكارهاي مشاركت: به دنبال لحظاتي براي آموزش باشي: .مثلاً قبل از اين كه دوست كودكتان براي بازي بيايد به او يادآوري كنيد كه لازم است اسباب بازي هايش را با او به طور اشتراكي استفاده كند.

  - بگذاريد خواهر و برادرها با هم معامله كنند: بايد يك قانون مبادله اسباب بازي داشته باشيم. مثلاً اگر پسر سه ساله تان مي خواهد با اسباب بازي كه دختر يك ساله تان با آن بازي مي كند، سرگرم شود، بايد اسباب بازي را از او درخواست كند و چيز ديگري آماده داشته باشد تا در عوض به او بدهد. به اين روش او احساس مي كند كه پسر بزرگي شده است و به خواهر كوچكترش ياد مي دهد كه چطور عادلانه بازي كند.


  - از او قدرداني كنيد: مثلاً به فرزندتان بگوييد: متوجه اين موضوع بودم كه تمام بعدازظهر اجازه دادي پسرعمويت با ملوديكايت بازي كند، تو چه مشاركت كننده خوبي هستي.


 4. 5 کاربر از پست مفید سید حسین تشکر کرده اند .


 5. #3
  عضو جديد
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-دی-۰۱
  محل سکونت
  هرجا خدا صلاح بدونه
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  29
  امتیاز : 1,669
  سطح : 23
  Points: 1,669, Level: 23
  Level completed: 69%, Points required for next Level: 31
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  Social1 year registered1000 Experience Points
  تشکر کردن : 205
  تشکر شده 171 در 28 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  محبت زیاد کودک را لوس نمی کند ....


  تربیت فرزندان همواره یکی از اولویت های اصلی والدین است. کودک همانند یک نهال تازه شکفته در اختیار دو باغبانی است که به قدر همت و دانش خود قادر خواهند بود از ثمره پرورش این نهال طی سالیان متمادی لذت ببرند. واقعیت این است که امروز بیش از هر زمان دیگری نقش پدر و به ویژه مادر در شکل گیری شخصیت کودک آشکار شده است.

  بدیهی است که همه والدین می خواهند فرزندانی شاداب، سرزنده و دارای اعتماد به نفس تربیت کنند اما تمامی آن ها از یک روش پیروی نمی کنند و بر اساس میزان اطلاعاتی که از روش های تربیتی کودکان دارند، با آن ها برخورد می کنند. با اندکی تامل در خانواده هایی که اطراف ما هستند می توانیم این تفاوت ها را دریابیم. در بعضی از خانواده ها شیوه تربیتی مقتدرانه، در برخی شیوه آسان گیرانه، در برخی شیوه منطقی و در برخی شیوه مستبدانه رواج دارد و والدین بنا به شیوه تربیتی که از والدین خود دریافت کرده اند و بسته به اطلاعاتی که از سبک های فرزندپروری دارند، تلاش می کنند فرزندانی صالح و با اعتماد به نفس تربیت کنند.

  یکی از رایج ترین شیوه های تربیتی که امروز در بسیاری از خانواده های ایرانی رواج دارد، شیوه آسان گیر است که در آن والدین با دادن آزادی زیاد، پذیرش بی قید و شرط خواسته های فرزند، نداشتن حد و مرز و تعیین نکردن خطوط قرمز و جهت ندادن به رفتارهای کودک فرزندانی «لوس» تربیت می کنند. در این مطلب قصد داریم فقط به یکی از رفتارهایی که به «لوس شدن» بچه ها منجر می شود، اشاره کنیم.

  ● لوس شدن یعنی چه

  روان شناسان کودک می گویند اگر والدین بیش از نگرانی بابت لوس شدن بچه ها، نگران کم توجهی به آن ها بودند، دنیا جای بهتری می شد. واقعیت این است که در بیشتر موارد والدین نمی دانند به هیچ وجه امکان ندارد که کودک از «محبت» آسیب ببیند. در واقع آن چه به عنوان لوس شدن کودک در ذهن والدین نقش بسته است نتیجه ابراز محبت زیاد به کودک نیست بلکه ناشی از دادن چیزهای دیگر به جای محبت به کودک است. «لارنس اشتاینبرگ» روان شناس کودک در این باره می گوید: وقتی والدین حد و مرزی برای کودک قرار نمی دهند، یا انتظاراتشان را از کودک کم می کنند تا مهربان جلوه کنند یا اسباب بازی را جایگزین محبت به کودک می کنند، در واقع به او آسیب می رسانند.


  اگر والدین هر روز هم به فرزندشان بگویند دوستش دارند، او آسیبی نمی بیند. کودک بر اثر محبت فیزیکی و کلامی، مراقبت و ستایش زیاد و صمیمانه والدین هرگز لوس نمی شود. با این تصور نادرست که کودک در اثر توجه و محبت زیاد لوس می شود، هرگز نباید او را از محبت و مهر محروم کرد. نکته این جاست که محبت باید واقعی و صادقانه باشد و این امری است که بیشتر والدین از آن غافل اند.


  ● حد و مرز محبت

  برخلاف تصور عموم مردم محبت در برابر کودکان حد و مرز ندارد، متاسفانه در فرهنگ ما محبت کردن بد معنا شده و جایگزین های محبت مثل توجهات نامناسب به کودک، قرار ندادن حد و مرز برای کودک، پذیرش بی قید و شرط خواسته های کودک، خریدهای افراطی و ... است که کودک را لوس بار می آورد.در واقع والدین با دادن پاسخ نامناسب به توجه طلبی کودک و نیاز او به دریافت محبت واقعی، تله «لوس شدن» را برای او باز می گذارند. چنین والدینی یاد نگرفته اند که محبت واقعی خود را نشان دهند و سعی می کنند از راه های دیگر آن را ابراز کنند غافل از این که هر کار دیگری غیر از ابراز محبت مستقیم به کودک، او را لوس می کند.

  ● درباره محبت سوء تعبیر وجود دارد


  در گذشته والدین برای خودداری از ابراز محبت به کودک، دلایل متعددی داشتند. چنان که اشتاینبرگ در این زمینه می گوید: در گذشته مردم معتقد بودند که خودداری از ابراز محبت به رشد شخصیت کودک کمک می کند اما نتایج تحقیقات نشان می دهد که این باور نادرست است زیرا در این صورت باید متعادل ترین بچه ها در خانواده های سرد و بی اعتنا رشد کنند که این طور نیست. برخی دیگر فکر می کردند که کودکانی که محبت فراوانی از والدین دریافت می کنند ضعیف بار می آیند و عده ای دیگر تصور می کردند که اهمیت دادن به فرزند او را محتاج بار می آورد. در حقیقت تمام این موارد برداشت های نادرستی است. اگر بچه ها احساس کنند صادقانه دوستشان داریم، به گونه ای احساس امنیت می کنند که تقریبا همیشه بی نیاز می شوند.

  تجربه نشان می دهد بزرگسالانی که از نظر عاطفی از همه نیازمندترند همان کسانی هستند که در کودکی از والدین خود محبت کافی ندیده اند و سالم ترین بزرگسالان کسانی هستند که قادرند محبتشان را به دیگران ابراز کنند زیرا درکودکی، والدینشان به آن ها به صورت بی قید و شرط ابراز محبت کرده اند.از طرف دیگر اگر نمی خواهیم کودک را وابسته پرورش دهیم، نباید مهر و محبت و عطوفت خود را از او دریغ کنیم. سرشار کردن کودک از مهر و عطوفت و بذل توجه به او همواره درست است. به شرط این که واقعی و صادقانه باشد و تعادل در آن حفظ شود. بچه ها فرق بین دوست داشتن حقیقی و رشوه دادن را کاملا درک می کنند.  ● تشخیص محبت واقعی از غیرواقعی

  محبت یک تعامل دوطرفه است که هم والد و هم کودک از آن لذت می برند بعضی از والدین برداشت و تعریف نادرستی از محبت دارند و تصور می کنند هرقدر یک طرفه و به نفع کودک رفتار کنند، با محبت تر هستند، به عنوان مثال وقتی کودک اسباب بازی گران قیمتی می خواهد و والد با وجود نبود امکان مالی آن را فراهم می کند، در واقع محبت نکرده است زیرا با خرید آن وسیله به زحمت افتاده است.بسیاری از والدین به خود سختی های زیادی می دهند، چند شیفت کار می کنند تا امکانات کافی برای فرزندانشان فراهم کنند و اسم همه این کارها را محبت می گذارند. در صورتی که هیچ کدام از این کارها محبت نیست زیرا محبت یک تعامل دوطرفه است که والد و فرزند هر دو به یک اندازه از آن لذت می برند. بنابراین اگر کاری برای کودک خود می کنید که خودتان از آن لذت نمی برید بدانید که در تله افتاده اید و کودک در طول زمان به خوبی عمیق نبودن محبت یا نوعی «رشوه دهی»شما را می فهمد.


  ● محبت واقعی رابطه ای دوطرفه است

  محبت واقعی فقط در یک رابطه متقابل به دست می آید و متاسفانه بیشتر والدین حتی در رابطه با همسر خود هم دچار سوء تفاهم می شوند و محبت به همسر را در سختی دادن به خود معنا می کنند. علت این امر از آن روست که محبت کردن در فرهنگ ما به درستی تعبیر نشده است و هر دلسوزی بی جا یا توجه نامناسب را به اشتباه محبت می نامیم. ساده ترین مثال آن زمانی است که یک کودک حرف می زند، حرف زدن کودک یک اتفاق خوشایند برای والدین است و والدین باید به هنگام حرف زدن کودک سراپا خشنود باشند که کودکشان حرف می زند، ابراز عقیده می کند اما بیشتر والدین در اغلب موارد توجهی به حرف های کودک نمی کنند و از حرف زدن وی لذت نمی برند.

  کودک که با بی اعتنایی روبه رو می شود پس از چند دقیقه خسته می شود و دست از حرف زدن برمی دارد. در صورتی که در همین رفتار کوچک می توان با نگاه، گوش دادن دقیق و تایید وی محبت واقعی را به وی نشان داد. در این رابطه هر دو طرف لذت می برند پس محبت واقعی و خالصانه بروز پیدا کرده است. برخی والدین اعتماد به نفس کافی برای ابراز محبت به فرزند یا همسر خود ندارند بنابراین جایگزین هایی برای ابراز محبت مثل خرید هدیه، انجام کارهای کودک به جای وی یا دلسوزی های بی جا انجام می دهند.


  توصیه کلیدی درباره ابراز محبت

  چند توصیه کلیدی درباره ابراز محبت به کودک می توان مطرح کرد. دکتر امیری توصیه می کند: والدین در ابتدا رابطه دوسویه خود با کودک را مورد بررسی قرار دهند و ببینند آیا هر دو از این رابطه لذت می برند یا خیر. اگر به هنگام انجام کاری برای کودک احساس لذت نمی کنید ریشه آن را پیدا کنید و بدانید که محبت واقعی و خالصانه به کودک در این شرایط امکان پذیر نیست.

  فقط وقتی محبت شما به کودک خالصانه است که عملی که انجام می دهید برای شما هم لذت بخش باشد، نکته دیگر این که والدین باید نسبت به خود مهربان باشند و بتوانند به هم محبت کنند تا قادر باشند به کودک خود هم محبت کنند. مادری که نمی تواند خودش را دوست داشته باشد، چگونه ممکن است فرزندش را دوست داشته باشد و به او محبت واقعی و خالصانه کند.هم چنین دادن پاسخ منفی به خواسته های کودک که بسیاری از والدین از آن پرهیز می کنند تا محبت خود را نشان دهند، اشتباه دیگری است که کودک را از دریافت محبت خالصانه و واقعی محروم می کند.

 6. 2 کاربر از پست مفید سید حسین تشکر کرده اند .


 7. #4
  عضو جامعه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۲-شهریور-۰۵
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  347
  امتیاز : 4,071
  سطح : 40
  Points: 4,071, Level: 40
  Level completed: 61%, Points required for next Level: 79
  Overall activity: 5.0%
  افتخارات:
  Social1000 Experience Points1 year registered
  تشکر کردن : 194
  تشکر شده 1,124 در 325 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 1 بار در 1 پست

  پیش فرض قانون خرید رفتن با کوچولوها  بردن کودکان به فروشگاه و اصرار آنها برای خرید وسایل، تجربه ای است که شما را وادار می سازد تا قوانین خانوادگی خود را درباره خرید کردن و نحوه رفتار در فروشگاه به فرزندان خود آموزش دهید و از آنها بخواهید که عاقلانه رفتار کنند. وقتی که این آموزش ها به کودکان داده شود، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.
  وقتی به کودکان ثابت شود که گریه و فغان آنها باعث تغییر نظر شما نخواهد شد، رفتارشان اصلاح می شود. اما هماهنگی بین والدین در برخورد با کودک عامل مهمی برای آموختن می باشد.


  ادامه مطلب

 8. کاربر روبرو از پست مفید ahaad3 تشکر کرده است .


 9. #5
  عضو جامعه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۲-شهریور-۰۵
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  347
  امتیاز : 4,071
  سطح : 40
  Points: 4,071, Level: 40
  Level completed: 61%, Points required for next Level: 79
  Overall activity: 5.0%
  افتخارات:
  Social1000 Experience Points1 year registered
  تشکر کردن : 194
  تشکر شده 1,124 در 325 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 1 بار در 1 پست

  پیش فرض

  راهکارهای ساده برای کارهای بزرگ !

  بسیاری از والدین تربیت فرزند و فرزند پروری را فرایند ساده ای نمی دانند. اگر چه آنها ممکن است در آرزوی برخی راهکارهای ساده و کاربردی باشند. هریک از اعضا خانواده در جایگاه خود پاسخ های متفاوتی به رفتارهای محیطی نشان می دهند. کسب تجربه و مشاوره گرفتن می تواند روشهایی را در مقابل والدین قرار دهدکه در طولانی مدت کاربرد های خاص خود را به والدین نشان خواهد داد.


  ادامه مطلب

 10. 2 کاربر از پست مفید ahaad3 تشکر کرده اند .


 11. #6
  عضو جامعه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۲-شهریور-۰۵
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  347
  امتیاز : 4,071
  سطح : 40
  Points: 4,071, Level: 40
  Level completed: 61%, Points required for next Level: 79
  Overall activity: 5.0%
  افتخارات:
  Social1000 Experience Points1 year registered
  تشکر کردن : 194
  تشکر شده 1,124 در 325 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 1 بار در 1 پست

  پیش فرض

  کودک حسود را اینگونه تربیت کنید !

  پدر و مادرهای بسیاری هستند كه كودكان حسود دارند و اگر این نوشتار را بخوانند چند راهكار ساده برای حل این مشكل یاد می*گیرند.

  یك آمار جالب توجه جهانی می*گوید كه تمامی*کودکان درصدی از حسادت را نسبت به خواهر، برادر یا کودکان دیگر تجربه می*کنند. در عین حال روانپزشكان معتقدند والدین باید حسادت كودك را به عنوان احساس طبیعی کنترل کنند زیرا اگر کودک خودش را با كوچولوهای اطراف خود مقایسه کند به مشکلاتی دچار خواهد شد. كنترل حسادت كودك به او احساس بهتری خواهد داد و می*تواند روابط اجتماعی بهتری هنگام برخورد با دیگر کودکان داشته باشد.


  ادامه مطلب

 12. 4 کاربر از پست مفید ahaad3 تشکر کرده اند .


 13. #7
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-شهریور-۰۳
  محل سکونت
  همین حوالی....
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  4,110
  امتیاز : 15,916
  سطح : 81
  Points: 15,916, Level: 81
  Level completed: 14%, Points required for next Level: 434
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  Social50000 Experience PointsTagger Second ClassCreated Blog entryVeteran
  تشکر کردن : 13,215
  تشکر شده 18,827 در 3,677 پست
  نوشته های وبلاگ
  13
  مخالفت
  3
  مخالفت شده 10 در 6 پست

  پیش فرض

  همراه فرشتگان و جبریل امین
  جاروکش کعبه خراسان شده ام
  خوشبخت تر از مرا نشانم بدهید
  دیوانه زنجیری سلطان شده ام....
  ما را کرمش داد ز هر غصه نجات
  بر معرفت و مرام سلطان صلوات...

  http://psychology7.parsiblog.com/

 14. 5 کاربر از پست مفید حوالی آفتاب تشکر کرده اند .


 15. #8
  عضو جامعه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۲-شهریور-۰۵
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  347
  امتیاز : 4,071
  سطح : 40
  Points: 4,071, Level: 40
  Level completed: 61%, Points required for next Level: 79
  Overall activity: 5.0%
  افتخارات:
  Social1000 Experience Points1 year registered
  تشکر کردن : 194
  تشکر شده 1,124 در 325 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 1 بار در 1 پست

  پیش فرض بوی فرزند از بوی بهشت است.

  بهترین زمان برای تربیت ، دوران کودکی است. زیرا او هنوز کاملا شکل نگرفته و برای هرگونه تربیت آمادگی دارد. مسئولیت این امر حساس و مهم در مرتبه اول بر عهده پدران و مادران نهاده شده است. تربیت کودک را باید از همان آغاز کودکی و حتی از دوران جنینی شروع کرد ، زیرا شخصیت کودک در سال های اول زندگی اش پایه ریزی می شود.

  ادامه مطلب

 16. 5 کاربر از پست مفید ahaad3 تشکر کرده اند .


 17. #9
  عضو جامعه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۲-شهریور-۰۵
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  347
  امتیاز : 4,071
  سطح : 40
  Points: 4,071, Level: 40
  Level completed: 61%, Points required for next Level: 79
  Overall activity: 5.0%
  افتخارات:
  Social1000 Experience Points1 year registered
  تشکر کردن : 194
  تشکر شده 1,124 در 325 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 1 بار در 1 پست

  پیش فرض بوی فرزند از بوی بهشت است.(2)

  کودک انسان همانند گل است. همانگونه که گل برای سالم و بانشاط بودن نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد ، کودک انسان نیز برای سالم و بانشاط بودن نیاز به محیطی غنی و ارضا کننده دارد. با این تفاوت که برای گل ، داشتن محیط سالم و رفع نیازهای زیستی مثل آب ، نور و دمای مناسب به معنی رفع تمام نیازهاست . اما برای انسان علاوه بر رفع نیازهای فیزیولوژیک و زیستی ،توجه به نیازهای روانی و ارتباطات اجتماعی نیز شرط لازم برای رشد شناخته می شود و این والدین هستند که به فرزندانشان عشق می ورزند، از او مراقبت می کنند، و به وی توجه می کنند و درتربیت او نقش اساسی دارند
  بیان مشکلات پیش روی تربیت در
  ادامه مطلب


 18. 5 کاربر از پست مفید ahaad3 تشکر کرده اند .


 19. #10
  عضو جامعه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۲-شهریور-۰۵
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  347
  امتیاز : 4,071
  سطح : 40
  Points: 4,071, Level: 40
  Level completed: 61%, Points required for next Level: 79
  Overall activity: 5.0%
  افتخارات:
  Social1000 Experience Points1 year registered
  تشکر کردن : 194
  تشکر شده 1,124 در 325 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 1 بار در 1 پست

  پیش فرض بوی فرزند از بوی بهشت است.(3)

  طبق دیدگاه هاى مختلف، دین جایگاهى مهم در تربیت دینی افراد دارد، اما نباید از نظر دور داشت که فرآیند تربیت دینى نیز با مشکلاتى مواجه است. اگر تربیت دینى بخواهد داراى فایده باشد ضرورتا باید اشکالات موجود را برطرف نمود. ضمن تأکید بر این نکته که :
  تربیت فرزند در دنیای امروز از حساسیت بیشتری نسبت به نسل های گذشته برخوردار است.
  ادامه مطلب

 20. 5 کاربر از پست مفید ahaad3 تشکر کرده اند .


 21. #11
  عضو جامعه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۲-شهریور-۰۵
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  347
  امتیاز : 4,071
  سطح : 40
  Points: 4,071, Level: 40
  Level completed: 61%, Points required for next Level: 79
  Overall activity: 5.0%
  افتخارات:
  Social1000 Experience Points1 year registered
  تشکر کردن : 194
  تشکر شده 1,124 در 325 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 1 بار در 1 پست

 22. 2 کاربر از پست مفید ahaad3 تشکر کرده اند .


 23. #12
  داره خودمونی میشه مدال ها:
  Master Tagger

  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۳-شهریور-۰۳
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  508
  امتیاز : 9,204
  سطح : 64
  Points: 9,204, Level: 64
  Level completed: 52%, Points required for next Level: 146
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  Tagger First ClassSocial5000 Experience PointsVeteranRecommendation Second Class
  تشکر کردن : 567
  تشکر شده 643 در 293 پست
  مخالفت
  3
  مخالفت شده 4 در 3 پست

  پیش فرض

  مسئولیت والدین

  -تعلیم

  آموزش فرزند و باسواد كردن او از وظایف دیگر والدین است كه در حدیثی از رسول خدا(صلی الله علیه وآله وسلم) و علی(علیه السلام) بدان تأكید شده است.

  پدر و مادر مسؤولیت دارند تا در جهت باسواد ساختن فرزند، اعم از دختر و پسر، تلاش نمایند. والدین می بایست زمینه مدرسه رفتن فرزند را فراهم نمایند تا از نعمت خواندن و نوشتن برخوردار گردند.

  هر چند امروزه آموزش كودكان جامعه در مدارس انجام می گیرد و معلمان دلسوزی به این كار مشغول هستند، ولی پدر و مادر نباید نسبت به تربیت فرزند مدرسه ای خود بی تفاوت باشند. همكاری خانه و مدرسه و نظارت والدین در فعالیت های آموزشی كودكان در این امر تأثیر فراوان دارد.

  -ازدواج


  یكی از وظایف دیگر پدر و مادر فراهم ساختن زمینه ازدواج فرزند است. نیاز جسمی و روانی انسان به ازدواج پس از بلوغ روشن است و زمینه این كار را باید پدر و مادر فراهم سازند.

  ازدواج آثار تربیتی فراوانی دارد و جوانان به وسیله آن از بسیاری از انحرافات و مفاسد فردی و اجتماعی محفوظ می مانند. خدای متعال خلقت زن و ازدواج را از نشانه های قدرت و عظمت خود معرفی كرده است، آن جا كه می فرماید: "و من آیاته ان خلق لكم من انفسكم ازواجاً لستكنوا الیها و جعل بینكم مودة و رحمة ان فی ذالك لایات لقوم یتفكرون" و از آیات و نشانه های خدا این است كه از خود شما برای شما جفت هایی آفرید تا بدان ها بیارامید و در میان شما دوستی و مودت و مهر برقرار ساخت. در این نكته نشانه هایی است برای آن گروهی كه می اندیشند.

  آیات و روایات در این زمینه زیاد است و از مجموع آن ها به دست می آید كه ازدواج از مسایل اساسی زندگی بشر است و پدر و مادر باید در این زمینه اقدام نمایند.

  پس دیگر وظیفه مهم والدین در قبال فرزند، ازدواج او در هنگام جوانی است.

  ـ فراهم ساختن محیط مناسب تربیتی

  محیط خانواده در رشد ابعاد گوناگون كودك نقشی اساسی دارد، چون كودك نخستین بار در محیط خانه با دنیای بیرون آشنا می شود و از اطرافیان خود مسایل را یاد می گیرد.

  پدر و مادر اولین مربیانی هستند كه با كودك ارتباط برقرار می كنند. از این رو می بایست زمینه مناسب را برای فراگیری معارف دینی فرزند فراهم سازند. والدین منبع همه مفاهیم، افكار، مهارت ها و گرایش های كودك هستند، به گونه ای كه رشد و تكامل و فهم و ادراك كودك در سال های اول زندگی از این طریق شكل می گیرد.

  والدین غیر از تأمین مایحتاج زندگی و رفع نیازهای جسمانی فرزند، موظفند محیط سالمی نیز از نظر تربیتی برای او پدپد آورند. زیرا كودك تمام رفتارهای كوچك و بزرگ پدر و مادر را درست تلقی كرده از آن ها تقلید می كند. به این ترتیب، لازم است كه والدین محیطی مساعد، برای تربیت و پرورش هر چه بهتر فرزند فراهم نمایند.

  ـ دوستی با كودك

  یكی از نیازهای اساسی انسان از نظر روانی، نیاز به محبت و برخورداری از عواطف دیگران است. این نیاز در سال های اول زندگی و دوره كودكی بسیار شدید و پاسخ گفتن بدان از ضروریات است.
  بر این اساس، بر مربیان كودك ـ بخصوص پدر و مادر ـ لازم است كه این نیاز روانی و عاطفی او را بر طرف سازند. وظیفه پدر و مادر نسبت به فرزند تنها در تأمین نیازهای مادی و جسمانی او خلاصه نمی شود، بلكه مهم تر از آن تأمین نیازهای روحی و عاطفی كودك است ; زیرا طبیعت كودك چنین اقتضا دارد كه او را دوست بدارند و به او محبت بورزند و كانون گرم و اطمینان بخشی را برایش پدید آورند تا در پرتو آن با دنیای پر جاذبه بیرون آشنا گردد. اكسیر محبت و دوستی درمان بسیاری از نگرانی ها و بیماری های روحی و روانی و حتی جسمانی كودك است.

  در احادیث رسیده از اهل بیت(علیهم السلام) نیز بر محبت به فرزند بسیار تأكید شده است. رسول خدا(صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود: "احبوا الصبیان و ارحموهم" كودكان را دوست بدارید و به آن ها محبت ورزید.در روایت دیگری از امام صادق(علیه السلام) به حكایت از حضرت موسی چنین آمده است: "موسی بن عمران گفت: پروردگارا، كدام عمل نزد تو برتر است؟ فرمود: دوست داشتن كودكان، زیرا فطرت آنان را بر فطرت و یگانگی خودم آفریده ام."

  از این گونه روایات فراوان است و از آن ها فهمیده می شود كه یكی از وظایف مهم والدین محبت و دوستی با فرزند است. كودك در اثر محبت پدر و مادر احساس امنیت می كند و این را درك می نماید كه پشتوانه قوی در زندگی دارد; از این رو، چنین كودكانی اعتماد به نفس پیدا می كنند و افراد مستقل و با اراده ای بار می آیند.


 24. 2 کاربر از پست مفید حجت تشکر کرده اند .


 25. #13
  عضو جامعه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۲-شهریور-۰۵
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  347
  امتیاز : 4,071
  سطح : 40
  Points: 4,071, Level: 40
  Level completed: 61%, Points required for next Level: 79
  Overall activity: 5.0%
  افتخارات:
  Social1000 Experience Points1 year registered
  تشکر کردن : 194
  تشکر شده 1,124 در 325 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 1 بار در 1 پست

  پیش فرض

  بوی فرزند از بوی بهشت است.(5)

  بررسی گزاره های تربیتی

  مبحث مهمی که پیشنهاد میکنیم از خواندنش غافل نشوید..

 26. کاربر روبرو از پست مفید ahaad3 تشکر کرده است .


 27. #14
  عضو جامعه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۲-شهریور-۰۵
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  347
  امتیاز : 4,071
  سطح : 40
  Points: 4,071, Level: 40
  Level completed: 61%, Points required for next Level: 79
  Overall activity: 5.0%
  افتخارات:
  Social1000 Experience Points1 year registered
  تشکر کردن : 194
  تشکر شده 1,124 در 325 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 1 بار در 1 پست

  پیش فرض بوی فرزند از بوی بهشت است.(6)


  گزاره های رفتاری ، گزاره هایی است که مخاطب از نوع رفتار مربی با خودش دریافت می کند.

  نوعی گزاره ی تصویری است با این تفاوت که مخاطب ، پیام را از رفتار با خودش دریافت می کند ؛نه با دیگران. این گزاره ها نیز از قصد ما پیروی نمی کنند.
  ادامه مطلب 28. کاربر روبرو از پست مفید ahaad3 تشکر کرده است .


 29. #15
  عضو جامعه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۲-شهریور-۰۵
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  347
  امتیاز : 4,071
  سطح : 40
  Points: 4,071, Level: 40
  Level completed: 61%, Points required for next Level: 79
  Overall activity: 5.0%
  افتخارات:
  Social1000 Experience Points1 year registered
  تشکر کردن : 194
  تشکر شده 1,124 در 325 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 1 بار در 1 پست

  پیش فرض

  بوی فرزند از بوی بهشت است.(7)  در بحث قبل به بررسی لزوم و آثار محبت پرداختیم ، اما باید پذیرفت که در بسیاری از خانه ها به دلایل مختلف نیاز به محبت فرزندان به صورت کامل پاسخ داده نمی شود . و سؤالی که مطرح می شد این است که : چرا پدران ومادران زیادی از پاسخ گویی به این نیاز سر باز می زنند؟

  ادامه مطلب

 30. کاربر روبرو از پست مفید ahaad3 تشکر کرده است .


 31. #16
  عضو جامعه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۲-شهریور-۰۵
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  347
  امتیاز : 4,071
  سطح : 40
  Points: 4,071, Level: 40
  Level completed: 61%, Points required for next Level: 79
  Overall activity: 5.0%
  افتخارات:
  Social1000 Experience Points1 year registered
  تشکر کردن : 194
  تشکر شده 1,124 در 325 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 1 بار در 1 پست

  پیش فرض

  بوی فرزند از بوی بهشت است (قسمت 8).

  تا به اینجا لزوم امر محبت و آثار آن را بررسی کردیم. غفلت والدین و دلیل عدم تاثیرگذاری نیز بیان شد. در این مبحث قصد داریم شیوه های ابراز آن را بیان کنیم.
  شیوه های ابراز محبت شامل محبت رفتاری ، محبت گفتاری و محبت نوشتاری می شود.
  ادامه مطلب

 32. کاربر روبرو از پست مفید ahaad3 تشکر کرده است .


 33. #17
  عضو جامعه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۲-شهریور-۰۵
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  347
  امتیاز : 4,071
  سطح : 40
  Points: 4,071, Level: 40
  Level completed: 61%, Points required for next Level: 79
  Overall activity: 5.0%
  افتخارات:
  Social1000 Experience Points1 year registered
  تشکر کردن : 194
  تشکر شده 1,124 در 325 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 1 بار در 1 پست

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

جامعه مجازی رهپویان به عنوان شبکه اجتماعی اعضاء کانون فرهنگی رهپویان وصال از سال 1381 و به عنوان یکی از قدیمی ترین تالارهای گفتمان فضای وب فارسی مشغول به فعالیت می باشد. تمامی تلاش دست اندرکاران مجموعه، فراهم آوردن محیطی سالم، مفید و آموزنده برای کاربران گرامی می باشد بدیهی است مطالب درج شده نظرات کانون رهپویان وصال نبوده و نظرات رسمی در سایت رهپویان وصال درج می گردد.

ارسال پیام به مدیر سایت
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
شادی روح 14 شهید کانون فرهنگی رهپویان وصال صلوات

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1