کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3
 1. #1
  عضو جامعه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۳-اردیبهشت-۱۳
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  492
  امتیاز : 3,113
  سطح : 34
  Points: 3,113, Level: 34
  Level completed: 43%, Points required for next Level: 87
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialTagger First Class5000 Experience Points1 year registered
  تشکر کردن : 1,177
  تشکر شده 1,914 در 449 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 2 در 2 پست

  پیش فرض شما هم در پاییز غمگین می شوید؟

  با غم های پاییزی چه باید کرد؟


  جام جم سرا: بسیاری از علائم افسردگی فصلی شبیه همان بیماری همیشگی افسردگی است با این تفاوت که این یکی معمولا در کمین جوان ترهاست و یکی از نشانه های آن افزایش وزن و اشتهاست.

  با توجه به تاثیر نور بر کاهش این افسردگی باید تا می توانید از نور طبیعی استفاده کنید، پس از خیر پرده های ضخیم و تیره رنگ بگذرید و سراغ رنگ های روشن بروید. میزکارتان را نزدیک پنجره قرار دهید و اگر سرما اذیتتان نمی کند، پنجره را باز کنید.

  در افسردگی های فصلی، ورزشی که بیرون از منزل و در نور آفتاب انجام می شود بسیار موثر است. حتی اگر هوا ابری است باز هم قدم زدن و ورزش کردن در فضای آزاد برای بهبود اوضاع روحی تان مناسب است، پس همت کنید و از چاردیواری خانه خارج شوید.

  از آنجا که حساسیت شما نسبت به سرما بیشتر است حسابی خودتان را بپوشانید و گرم نگه دارید، ضمن این که در آفتاب پاییزی از عینک آفتابی استفاده نکنید.


  تاثیر افسردگی در خانواده

  افسردگی یکی از اعضای خانواده می تواند زندگی را بر همه خانواده تلخ کند و موجب ایجاد مشکلات بی شماری برای فرزندان شود. ممکن است به بیماری های صعب العلاج بینجامد، حتی باعث مشکلات اقتصادی خانواده شود؛ به طوری که در مدت زمان کوتاهی برای جبران آن خیلی زود، دیر شود.

  می گویند افسردگی سرماخوردگی بیماری های روانی است؛ نه فقط در کشور ما که در تمام دنیا افسردگی شایع ترین بیماری روانی است و معمولا زمانی ایجاد می شود که فرد چیزی را از دست داده باشد، مانند از دست دادن یک عزیز، از دست رفتن سرمایه یا از دست رفتن شأن، احترام، جایگاه و اعتبار اجتماعی.

  طبیعی ترین رفتار در مواجهه با چنین شرایطی غم و اندوه است، حس ناراحت کننده و تلخی که سن و سال و دختر و پسر نمی شناسد (هر چند میزان افسردگی در زنان دو برابر مردان است) با این حساب اگر بخواهیم هر غم و اندوهی را به پای افسردگی بنویسیم، هر کدام از ما در سال هفت هشت باری افسردگی را تجربه کرده ایم! «دپرس شده بودم»، «افسرده ام» و اصطلاحاتی با این حال و هوا باعث شده امروزه واژه افسردگی پرکاربرد شود تا جایی که اگر کسی واقعا افسرده باشد، بیماری اش با یک غمگینی ساده و گذرا اشتباه گرفته می شود.

  این در حالی است که غمگینی با افسردگی و دلتنگی تفاوت بسیاری دارد. افسردگی می تواند زندگی شما را به هم بریزد، گذر ایام را سخت کند، یک تصمیم گیری ساده را برایتان به یک دوراهی سخت و وحشتناک تبدیل کند و.... حالا چطور می شود این غمگینی را از افسردگی بازشناخت. کافی است چهار مورد از ویژگی های زیر را داشته باشید.

  احساس غم و غصه

  براحتی بغض می کنید یا به گریه می افتید اگر قبلا به شکاف دیوار می خندیدید، حالا با همان ترک دیوار بغضتان می گیرد! گاهی ممکن است به جای غم و غصه، عصبانی شوید و به دلیل مسائل کوچک «از کوره به در بروید».

  کاهش احساس لذت یا علاقه به فعالیت ها


  اگر قبلا از بعضی کارها لذت می بردید، بتدریج احساس می کنید دیگر آن چیزها نمی تواند شما را خوشحال کند، به همین دلیل هم گوشه گیر می شوید، دیگر دوست ندارید به مهمانی بروید، بلکه بیشتر ترجیح می دهید یک گوشه بنشینید و کاری انجام ندهید. این کاهش علاقه حتی نسبت به زندگی، کار و خانواده هم ایجاد می شود.

  اشکال در خوراک

  یادتان باشد چاقی یا لاغری آن هم بدون رژیم گرفتن یکی از نشانه های افسردگی است.

  اشکال در خوابیدن

  بی خوابی، پرخوابی و بدخوابی! گاهی دیر می خوابید و دیر بیدار می شوید، گاهی خوابتان آشفته و ناآرام است و دائما کابوس می بینید، زمانی هم که از خواب بیدار می شوید، به جای آن که سرحال و سرزنده باشید، خسته و کوفته اید. گاهی هم آنقدر می خوابید که بیشتر زمان ها را در خواب به سر می برید. در نهایت هم به دلیل خواب نامرتب و بی برنامه، زمان خواب و بیداری تان به هم می خورد؛ یعنی روزها خواب و شب ها بیدار می مانید.

  بی قراری یا کند شدن حرکات و تفکر

  بستگی دارد جسم و روان تان کدام را بپسندد! در بعضی افراد، افسردگی باعث بیقراری می شود، به صورتی که فرد آرام و قرار ندارد و دائما احساس می کند باید راه برود و به همین دلیل مدام از این اتاق به آن اتاق می رود. در بعضی افراد هم باعث کندی حرکات و فعالیت ها می شود. این کندی به صورتی است که دیگران هم متوجه می شوند و می گویند: چرا این قدر بی حال شده ای؟

  احساس خستگی و ضعف


  ممکن است احساس خستگی و کوفتگی داشته باشید، یا اصلا از کمردرد، سردرد، چشم درد و خلاصه کلی درد جسمانی دیگر شاکی باشید، اما هیچ دکتری قادر به پیدا کردن علتش نباشد، چون شما به دلیل افسردگی به این همه درد مبتلا شده اید.

  کاهش عزت نفس و عذاب وجدان

  شاید احساس کنید که چقدر موجود بی ارزش و بی فایده ای هستید، شاید به خودتان بگویید «کاش اصلا به دنیا نمی آمدم». ممکن است دچار ضعف اعتماد به نفس هم بشوید یا این که خودتان را مقصر اتفاقاتی بدانید که هیچ ربطی به شما ندارد، اما شما وجدان دردش را با خودتان حمل می کنید.

  به مرگ فکر کردن


  «مرگ اندیشی» در حد معمول نشانه افسردگی نیست، اما تصور خودکشی برای رهایی از درد و رنج، جدی ترین نشانه افسردگی است. فکر خودکشی در مرحله بعد، نقشه کشیدن برای آن و در نهایت اقدام به خودکشی نشان دهنده میزان شدت افسردگی است. این همان نقطه ای است که سبب بستری شدن بیمار می شود.

  راهی به سوی روشنایی

  اما این افسردگی از هر کجا آمده است، باید کوله بارش را ببندد و برود. درمان های مختلفی برای افسردگی وجود دارد، از شناخت درمانی گرفته تا روانکاوی و خانواده درمانی و دارودرمانی. گاهی روان شناسان تصمیم می گیرند درمان را از چند راه به صورت موازی پیش ببرند، مثلا شناخت درمانی در کنار دارودرمانی. باتوجه به این که ضدافسردگی ها داروهایی خوشنام هستند که به آهستگی سطح هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی مغز بیماران را تنظیم می کنند، به مرور زمان سبب بهبود وضع روحی می شوند. معمولا بیماران به مدت چند هفته دارو مصرف می کنند تا نتایج مثبت بروز کند. استفاده از دارو در کنار روان درمانی روند بهبود را سرعت می بخشد.

  اما جدا از این درمان ها ما چطور و چقدر می توانیم به خودمان کمک کنیم؟ کافی است خودتان همت کنید و بخواهید از سیاهچال افسردگی بیرون بیایید، اینجا فهرستی بلند بالا از اقداماتی است که می تواند به شما کمک کند:

  از افسردگی خود آگاه شوید:

  لطفا به هر غم و غصه ای برچسب افسردگی نزنید شاید کمی دلتان گرفته باشد یا کمی غمگین باشید، ویژگی هایی را که قبلا ذکر شد، دوباره بخوانید و اگر چهار تا از آنها را در خودتان یافتید، آن وقت راهکارهایی را که در ادامه آمده، بخوانید.

  فعالیت هایتان را افزایش دهید:
  اولین قدم در راه مبارزه با افسردگی آن است که دست از بیکاری، بی حالی و گوشه نشینی و زانوی غم بغل گرفتن بکشید و شروع به کار و فعالیت کنید. مهم نیست آن فعالیت چه باشد؛ کافی است فعالیتی سالم باشد. به این منظور، ابتدا فعالیت هایی را شروع کنید که به آنها علاقه دارید و با انجام آنها احساس بهتری پیدا می کنید. مهم ترین کار در این زمان آن است که براساس احساستان که بی حوصلگی، کسلی، غم و اندوه است، عمل نکنید.

  ورزش کنید:
  تحقیقات نشان داده که بعد از ورزش مواد شیمیایی خاصی از سلول های عصبی ترشح می شود که بسیار نشاط بخش و شاداب کننده است؛ به همین دلیل است که ورزش، قدرت ضدافسردگی زیادی دارد. تنبلی را کنار بگذارید و همانند خواب و خوراکتان، ورزش را هم جزو فعالیت های روزانه تان کنید. اگر می خواهید از همین حالا بهانه پرهزینه بودن برخی ورزش ها را بیاورید، خوب است سراغ ورزش های کم هزینه بروید نه این که آن را کاملا حذف کنید. اگر بلیت استخر گران است، کوهپیمایی و پیاده روی که خرجی ندارد ضمنا اگر ورزش تان را اول صبح انجام دهید، از ابتدای روز، شادابی و طراوت خاصی همراه شما خواهد بود.

  لطفا به درون خودتان نروید:

  هنگام غم و اندوه، انسان به درون خود می رود؛ بنابراین مهم است از این حالت خود آگاه باشید و در مواقعی که غمگین و اندوهگین هستید، توجه و حواس خود را عمدا به چیزهای دیگر معطوف کنید. مهم نیست به چه چیزهایی؛ مهم این است که سعی کنید به اطراف خود، مردم، مغازه ها، پارک ها، گل ها، گیاهان و... توجه زیادی داشته باشید. یکی از بهترین روش ها این است که از اتاق یا خانه خود بیرون بیایید.

  خود را سرزنش، تحقیر و بی ارزش نکنید:
  با خودتان مهربان تر باشید، سرزنش خویشتن باعث بدترشدن غم و افسردگی تان می شود.

  به کوچک ترین تغییری که در زندگی خود ایجاد کردید، پاداش دهید: وقتی غمگین و افسرده اید، مبارزه با چنین احساس هایی خیلی سخت و مشکل می شود. به همین دلیل، انجام کوچک ترین کار مثبت، بسیار سخت و مشکل است و همین که بتوانید کار و فعالیتی انجام دهید، بسیار خوب است. گاهی اوقات، افراد خود را بی ارزش می کنند یا چنین موفقیتی را به هیچ می انگارند. بنابراین، بسیار مهم است که بدانید کوچک ترین کار شما در زمینه مبارزه با غم و اندوهتان، اقدامی اساسی است. آن را بی ارزش نکنید بلکه آن را بزرگ بشمارید و خود را تشویق کنید که توانسته اید چنین کاری را انجام دهید.

  ارتباطات اجتماعی خود را افزایش دهید:
  ارتباطات اجتماعی، یک ضدافسردگی اساسی و قوی است، اما به شرط این که در انتخاب دوست و همراهتان دقت کنید. معاشرت با کسی که خودش افسرده حال است یا در ظاهر مدام برایتان از اوضاع نامساعدش می نالد نه تنها افسردگی تان را کاهش نمی دهد بلکه باعث می شود درصدد این باشید که به او ثابت کنید حال شما بدتر است! خلاصه که یک مسابقه بی برنده راه می افتد که به جای خوب کردن احوالات شما، حالتان را بدتر می کند.

  افکار مثبت بیشتری را به ذهن بیاورید:
  مثبت دیدن اتفاقات و نوع تفسیر شما روند درمان تان را سرعت می بخشد. باورها و اعتقادات دینی در این باره بسیار کمک کننده اند. یکی از پژوهش هایی که در زمینه مقابله بیماران با سرطان انجام شده، نشان داد بیمارانی که اعتقادات مذهبی داشتند، بیماری خود را یک آزمایش الهی می دانستند که به وسیله آن صبرشان در مقابل مشکلات ارزیابی می شود و برای این که از این آزمایش الهی سربلند بیرون آیند، بهتر با بیماری و عوارض آن برخورد می کردند و روحیه بهتری داشتند.

  اگر نتوانستید افسردگی خود را کاهش دهید، از دیگران کمک بگیرید:
  کمک گرفتن از دیگران، یکی از نشانه های رشد و پختگی است. احتمال آن که با عمل به توصیه های بالا نتوانید از غم و غصه درآیید، اندک است. با این حال در چنین مواردی بهتر است قبل از هر اقدام دیگری از دوستان، آشنایان و متخصصان کمک بگیرید. فراموش نکنید احساس عمیق غم و اندوهتان را بیش از هر کسی خودتان درک می کنید، پس این شما هستید که باید برای خودتان کاری کنید.
  چه زیباست؛
  خدا دنیا را آوار کند روی دلت
  بعد، یکی یکی آوارها را بردارد
  دلت را نیز ..

 2. 6 کاربر از پست مفید شاهده تشکر کرده اند .


 3. #2
  داره خودمونی میشه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-دی-۰۳
  محل سکونت
  esfahan
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  528
  امتیاز : 4,812
  سطح : 44
  Points: 4,812, Level: 44
  Level completed: 31%, Points required for next Level: 138
  Overall activity: 3.0%
  افتخارات:
  Social1 year registered1000 Experience PointsTagger Second Class
  تشکر کردن : 204
  تشکر شده 481 در 223 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 2 در 2 پست

  پیش فرض

  به نظر من مهم ترین علت اینکه بعضی افراد در پائیز غمگین هستن طبع شون هست

  اونای که سودایی هستن تو پائیز خیلی سختشون می شه چون این فصل در بدنشون غلبه داره برا همین اذیت می شن از سرماش بدشون می یاد. افراد سودایی خیلی فکر می کنند و البته خیال بافی هم زیاد دارن و این خیالات و افکارشون در پاییز رنگ افسردگی و ملیخولیا می گیره

  من خودم این طوری هستم. یعنی با وجودی که از رنگ های پاییز خیلی خوشم می یاد پاییز رو دوست ندارم

  اما افرادی که صفرا هستن اتفاقا پائیز براشون فصل خوبیه

  خلاصه این در درجه اول بر می گرده به فصل

  اما فکر می کنم می شه با اراده و قدرت نفس آدم از خوراک جلوتر بزنه و تغییراتی در خودش به وجود بیاره

  یعنی فرد نفسی داشته باشه که با توکل باشه و از افکار مزاجم و ناراحت کننده خودش رو دور نگه داره

  این خصوصیاتی که ذکر کردید بیرونیه اما قدرت درون واقعا ارجح هست

  خلاصه با توکل آدم می تونه واقعا امیدوارانه زندگی کنه و از ناراحتی ها و بیماری ها در امان باشه

 4. 3 کاربر از پست مفید salam تشکر کرده اند .


 5. #3
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-شهریور-۰۳
  محل سکونت
  همین حوالی....
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  4,110
  امتیاز : 15,916
  سطح : 81
  Points: 15,916, Level: 81
  Level completed: 14%, Points required for next Level: 434
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  Social50000 Experience PointsTagger Second ClassCreated Blog entryVeteran
  تشکر کردن : 13,215
  تشکر شده 18,827 در 3,677 پست
  نوشته های وبلاگ
  13
  مخالفت
  3
  مخالفت شده 10 در 6 پست

  پیش فرض

  این خصوصیاتی که ذکر کردن شاید ظاهرا بیرونی باشه اما تماما تاثیر بر درون آدمی داره...
  تاثیر بر
  ، ساعت بیولوژیک بدن که خواب، حالات درونی، و هورمون ها را تنظیم می کند و هرچقدر هم که درون ادمی قدرتمند باشه باز هم کنترلش چندان راحت نیست...
  پس جدی گرفتن افسردگی فصلی خیلی مهمه...
  به خصوص که شیوعش در پاییز و زمستان هست...
  و واقعا محروم شدن از زیبایی های پاییز به خاطر گوشه نشینی حاصل از این بیماری حیفه...
  پس هشیاری لازمه...
  از سرکار شاهده ممنون بابت پست خیلی خوبشون....
  در تکمیل حرفاشون امار شیوع این بیماری رو هم میزارم :

  در حدود 4 تا 6 درصد از کل جمعیت جهان دچار sad(افسردگی فصلی) می باشند...
  این در حالی است که تقریبا 10 تا 20 درصد نیز دچار افسردگی های خفیف زمستانه می شوند. ..
  4/3 بیماران را خانم ها تشکیل می دهند و رنج سنی آنها از 20 ، 30 تا 40 طبقه بندی می شود...
  هر چند این بیماری در طول رده سنی فوق الذکر رواج بیشتری دارد، اما با این وجود ممکن است در کودکان و نوجوانان نیز شیوع پیدا کند. ..


  این بیماری معمولاً در افرادی که در عرض های جغرافیایی مرتفع تر (یعنی مناطقی که در آن تغییر فصول شدت بیشتری دارد) زندگی می کنند، دیده می شود...
  همراه فرشتگان و جبریل امین
  جاروکش کعبه خراسان شده ام
  خوشبخت تر از مرا نشانم بدهید
  دیوانه زنجیری سلطان شده ام....
  ما را کرمش داد ز هر غصه نجات
  بر معرفت و مرام سلطان صلوات...

  http://psychology7.parsiblog.com/

 6. 4 کاربر از پست مفید حوالی آفتاب تشکر کرده اند .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. حلالیت از رییس جمهور احمدی نژاد
  توسط حنیف در انجمن شخصیت ها
  پاسخ ها: 613
  آخرين نوشته: دوشنبه ۱۱ دی ۹۶, ۰۰:۰۶
 2. * تازه واردها بفرمایید توو
  توسط باران بهار در انجمن تازه واردها
  پاسخ ها: 1471
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۵, ۲۲:۴۰
 3. ||اکتاب کلمات مکنونه دین بهاییت||
  توسط عرض از مبدا در انجمن دین و سیاست
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: شنبه ۰۲ شهریور ۹۲, ۰۰:۵۰

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

جامعه مجازی رهپویان به عنوان شبکه اجتماعی اعضاء کانون فرهنگی رهپویان وصال از سال 1381 و به عنوان یکی از قدیمی ترین تالارهای گفتمان فضای وب فارسی مشغول به فعالیت می باشد. تمامی تلاش دست اندرکاران مجموعه، فراهم آوردن محیطی سالم، مفید و آموزنده برای کاربران گرامی می باشد بدیهی است مطالب درج شده نظرات کانون رهپویان وصال نبوده و نظرات رسمی در سایت رهپویان وصال درج می گردد.

ارسال پیام به مدیر سایت
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
شادی روح 14 شهید کانون فرهنگی رهپویان وصال صلوات

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1