زایمان  نیم میلیاردی
رامبد جوان و همسرش اخیرا به کانادا سفر کرده اند. در ابتدا این سفر با عنوان اکران «قانون مورفی» مطرح شد؛ اما با  توجه به مرحله بارداری خانم جواهریان و محدودیت سفر هوایی طولانی در این دوره از حاملگی، به عقیده بسیاری از کاربران فضای مجازی، تنها دلیل پذیرفتن ریسک این سفر طولانی، وضع حمل در کاناداست. روزنامه «خراسان» تلاش کرده هزینه ریالی این اتفاق را بررسی کند. این روزنامه نوشته است:

«برای فهمیدن این موضوع، با یکی از مؤسسات مهاجرتی مشهور تماس گرفتیم و درباره هزینه های معمول تولد فرزند در شهر «تورنتو»، شهر محل سکونت رامبد پرسیدیم. اولین هزینه، حق مشاوره مؤسسه است که به دلار دریافت می شود: پنج هزار دلار کانادا، چیزی حدود ۵۰میلیون تومان. هر بلیت اکونومی پرواز تهران - تورنتو و برعکس، بین ۱۲ تا ۶۰ میلیون تومان است که ما میانگین آن را ۲۵ میلیون تومان در نظر گرفتیم.

بلیت های بیزنس و فرست کلاس هم هست که طبعا گران ترند؛ بنابراین، چهار بلیت پرواز برای رفت و برگشت دو نفر، به طورمیانگین ۱۰۰میلیون تومان آب می خورد. طبق اعلام این مؤسسه مهاجرتی، هزینه تولد فرزند در تورنتو بین ۱۲ تا ۱۵هزار دلار کاناداست که حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰میلیون تومان می شود.

ناگفته نماند طبق قوانین کانادا، گردشگرانی که در زمان بارداری به این کشور وارد می شوند، مشمول دریافت خدمات بیمه نمی شوند. با توجه به زمان ضبط «خندوانه»، برگزاری نمایشگاه کتاب و مدت اقامت لازم رامبد و نگار پس از تولد فرزندشان در کانادا، می توان نتیجه گرفت آن ها حداقل سه ماه در تورنتو اقامت خواهند کرد. هزینه سه ماه اقامت در آپارتمان معمولی مبله در این شهر، به طورمیانگین ماهی سه هزار دلار کاناداست که درمجموع، ۹هزار دلار، یعنی ۹۰میلیون تومان می شود. هزینه خوردوخوراک و حمل ونقل خانواده دونفره با فرزند در این شهر، ماهی چهارهزار دلار کاناداست که با احتساب زندگی معمولی و نه ولخرج و نه صرفه جویانه، سه ماه اقامت در این شهر برای رامبد ۱۲۰میلیون تومان هزینه دارد.

خلاصه آنکه تولد فرزند این سینماگر در کانادا، درمجموع بین ۴۸۰ تا ۵۱۰میلیون تومان هزینه دربر خواهد داشت.

البته ذکر این نکته ضروری است که هزینه های بیمارستانی بدون بیمه در این شهر سرسام آور است و در صورتی که به هر دلیلی اقامت بیش ازحد معمول لازم باشد، طبعا به طور چشمگیری هزینه ها افزایش می یابد.

خندوانه یکی از خاص ترین برنامه های تاریخ سیماست. این برنامه درکنار ایده های ناب برنامه سازی و فرم جذاب، امتیاز دیگری هم دارد و آن توجه ویژه به مسأله ارزش های ایرانی و اسلامی است. مگر سخنگو و ویترین این برنامه کسی جز رامبد جوان بوده است؟

احتمالا یادتان هست که در دو فصل قبل برنامه «خندوانه»، رامبد مدام شعار استفاده از کالای ایرانی می داد؛ اما خودش در برنامه لباس مارک دار آمریکایی به تن می کرد. در آن زمان، همین تناقض به انتقاداتی منجر شد؛ ولی اتفاق اخیر چیزی فراتر از تناقضی ساده در حد پوشش است. رامبد در صدها برنامه خندوانه با مردم زندگی کرده است. مدام در پلاتوها، گفت وگوها و شوخی هایش ارزش های اخلاقی، وطن پرستی، غرور ملی و... را فریاد کشیده است. حالا فردی که در صدها برنامه از خندوانه بارها شعارهای زیبای ناسیونالیستی و ایده های انگیزشی مطرح کرده، برای تولد فرزندش در فرنگ، براساس شواهد و قرائن، مبلغ هنگفتی هزینه کرده است. مثل این است کسی مدام از دفاع از کشورش درمقابل بیگانه بگوید

اما در زمان حادثه میدان را خالی کند یا اینکه کسی از پاک دستی بگوید ولی به خودش شبهات زیادی وارد باشد مانند کسی که خرما می خورد و منع رطب می کند. رامبد جوان باید بداند چه بخواهد و چه نخواهد، نام و حتی بخش عمده ای از شهرت و چه بسا درآمد سال های اخیرش، به واسطه خندوانه رقم خورده است. نوش جانش؛ اما وقتی مخاطب ساده دلی که هرشب با شعارهای وی منقلب شده، با خبر اخیر مواجه شود، دچار حس بسیار بدی می شود. آقای جوان! لطفا دیگر برای ما شعارهای قشنگ ندهید.