کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: اعتماد

 1. #1
  عضو جامعه مدال ها:
  Arm of Law

  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-فروردین-۰۴
  محل سکونت
  جها ن اسلام
  جنسيت
  برادر
  سن
  -1985
  نوشته ها
  313
  امتیاز : 8,577
  سطح : 62
  Points: 8,577, Level: 62
  Level completed: 43%, Points required for next Level: 173
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialCreated Blog entryCreated Album picturesVeteran5000 Experience Points
  تشکر کردن : 626
  تشکر شده 653 در 215 پست
  حالت من : Khonsard
  نوشته های وبلاگ
  4
  مخالفت
  43
  مخالفت شده 9 در 8 پست

  پیش فرض اعتماد

  سخنگوی سپاه در گفت*وگو با «اعتماد»: رقیب سپاه در پروژه*های عمرانی ملی – مذهبی*ها هستند

  سخنگویی همیشه کار سختی است خاصه آنکه سخنگوی نهادی مانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی باشی که گستره فعالیتش از حوزه نظامی داخلی و خارجی تا فعالیت امنیتی و اقتصادی کوچک و بزرگ وسعت داشته باشد. با این حال سردار رمضان شریف معمولا در دسترس*ترین سرداری است که می*توان بدون دغدغه*های معمول حرف زدن با نظامیان با او وارد مصاحبه و حتی چالش شد. دیروز حسن روحانی در جمع فرماندهان سپاه بخش عمده*یی از سخنانش را به مسائل اقتصادی سپاه اختصاص داد و این اهمیت موضوع ورود سپاه به پروژه*های اقتصادی را بیشتر کرد. سردار رمضان شریف در عین حال که از مواضع سپاه دفاع می*کند به دیگران هم گوشه چشمی دارد. او در مصاحبه با «اعتماد» گفت ۷۰ تا ۸۰ درصد شرکت*های بزرگی که رقیب سپاه هستند وابستگی سیاسی به جریان ملی – مذهبی دارند. این سخن رمضان شریف و درخواستش برای بررسی این مساله می*تواند واکنش*های متعددی را به همراه داشته باشد.
  چرا سپاه پاسداران وارد کار اقتصادی شد و چرا این ورود تاکنون ادامه داشته است؟

  از ابتدای ورود سپاه به عرصه سازندگی پس از جنگ همواره تلاش ما این بوده که با توجه به توان تجهیزاتی و نیروی انسانی خود به کشور کمک کنیم. با وقوع جنگ تحمیلی سپاه در زمینه مهندسی نیز تجربیات خوبی به دست آورد. با توجه به تخریب گسترده کشور به دلیل هشت سال دفاع مقدس و نیاز کشور به سازندگی از مقام معظم رهبری مجوزی گرفتیم که در عرصه سازندگی فعالیت کنیم. البته در قانون اساسی نیز این مساله پیش بینی شده بود با این حال سپاه اقدام به اخذ مجوز از رهبری کرد.
  در این مقطع چه فعالیت*هایی توسط سپاه انجام شد؟

  حضور سپاه در پروژه*های سازندگی به گونه*یی که کمتر کسی پیش*بینی آن را می*کرد قرین موفقیت*های بزرگی شد. کار از پروژه*های کوچک مانند ساخت سد، تونل و جاده شروع شد. کم*کم این احساس به وجود آمد که پتانسیل*های بیشتری وجود دارد که دولت*ها هم به فراخور نیاز خود از آن پتانسیل*ها استفاده کردند.
  با وجود عبور از دوران سازندگی اما فعالیت*های اقتصادی سپاه نه تنها کاهش نیافت بلکه بیشتر هم شد. آیا قرار نبود تنها در بازسازی کشور کمک کنید؟

  توجه داشته باشید که با وقوع تحریم*ها شرکت*های خارجی یا پروژه*های خود را رها کردند یا حاضر به سرمایه*گذاری در ایران نشدند. به همین دلیل حضور سپاه برجسته*تر شد. به عنوان مثال پروژه انتقال گاز عسلویه – ایرانشهر به حدی بود که رقیب داخلی نداشتیم.
  اما سپاه در پروژه*هایی نیز به رقابت با بخش خصوصی می*پردازد. چرا؟

  ما در بخش*هایی ورود می*کنیم که بخش خصوصی داخلی توان اجرا ندارد یا رقیب*مان شرکت*های خارجی هستند.
  بنابراین شما با سرمایه*گذار خارجی رقابت می*کنید در حالی که اسناد بالادستی کشور تاکید بر جذب سرمایه خارجی دارد. چرا می*خواهید جلوی سرمایه*گذاری خارجی را بگیرید؟

  سپاه هرگز قصد ندارد جلوی سرمایه*گذاری خارجی را بگیرد اما جلوی زیاده*خواهان خارجی را می*گیریم. حضور آنها با انتقال دانش فنی و آموزش متخصصان ایرانی همراه نیست و صفر تا صد پروژه را خودشان انجام می*دهند. بد نیست برای مثال به این نکته توجه کنید که چرا از زمان کشف نفت در ایران تا امروز به تازگی پالایشگاه*های فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی به طور تمام بومی توسط سپاه انجام شده است؟ علت آن این است که هیچ*وقت خارجی*ها دانش فنی را به ما منتقل نمی*کنند. مساله بعدی میزان هزینه*یی است که آنها برای اجرای پروژه برآورد می*کنند که این برآورد*ها چند برابر هزینه*یی است که سپاه برای انجام همان پروژه نیاز دارد. طبیعی است در این شرایط کارفرما که دولت است ترجیح دهد پروژه با هزینه کمتری به اجرا برسد. کاری که سپاه انجام می*دهد از عهده شرکت*های کوچک داخلی بر نمی*آید.
  از عهده شرکت*های بزرگ که بر می*آید. چرا با آنها رقابت می*کنید؟ سردار جعفری، فرمانده کل سپاه سال گذشته گفت سپاه وارد پروژه*های کمتر از صد میلیون دلار نمی*شود. چرا برای خود این شأن را قائل می*شوید که ورودتان را به پروژه*ها مشروط به چنین امری می*کنید؟

  عموما پروژه*هایی که ما به آن ورود می*کنیم به شکلی است که یا در مناطق صعب*العبور قرار دارد یا به دلایل دیگر ریسک سرمایه*گذاری بالایی دارد. به همین دلیل است که آنها هم ورود نمی*کنند. اگر هم وارد شوند هزینه*هایشان بالاست و باز دولت ترجیح می*دهد با قرارگاه سازندگی خاتم*الانبیا و قرب*های آن کار کند.
  یک تلقی درباره قرارگاه خاتم این است که پروژه را از دولت می*گیرد و با قطعه قطعه کردن آن به بخش خصوصی کار را پیش می*برد. در واقع گویی قرارگاه خاتم بدل به یک هلدینگ اقتصادی بزرگ شده است. آیا این را تایید می*کنید؟

  به نظر من این تلقی درست نیست. در حال حاضر ۱۵۰ هزار نفر در قرارگاه سازندگی خاتم*الانبیا مشغول به کار هستند که بخش عمده آن را فارغ التحصیلان رشته*های فنی و مهندسی تشکیل می*دهند. اگر قرارگاهی وجود نداشت اتفاقا باید سپاه مورد سوال قرار می*گرفت که برای کاهش تورم و بیکاری چه کاری انجام داده است. این نقطه افتخار سپاه است که با وجود تبلیغات گسترده علیه خود همچنان با قدرت به کار ادامه می*دهد. در همین مدت پیمانکاران متعددی توسط سپاه آموزش دیده*اند و امروز بعضا رقیب سپاه در پروژه*ها هستند.
  اما این فرمایشات شما نافی نفس رقابت با بخش خصوصی نیست. نفس شکل*گیری رقابت را قبول دارید؟

  رقابت برای گرفتن پروژه*های بزرگ است و قرارگاه هم با توجه به رزومه و امکاناتش در آن شرکت می*کند. وزارتخانه*های مختلف هم که کارفرما هستند موضوع را بررسی می*کنند. اتفاقا مواردی هم بوده که با وجود شرکت کردن قرارگاه در مزایده یا مناقصه کار به پیمانکار دیگری واگذار شده است.
  آیا شکل*گیری این رقابت به زیان اقتصاد کشور نیست؟

  سوال من از شما این است که چرا کسی عقبه سیاسی شرکت*های بزرگی را که رقیب سپاه هستند پیگیری نمی*کند؟
  مگر عقبه سیاسی این شرکت*ها چیست؟

  ۷۰ تا ۸۰ درصد شرکت*های بزرگی که رقیب ما هستند وابسته به ملی – مذهبی*ها هستند. شرکت*های بزرگ ملی – مذهبی پروژه می*گیرند و کسی هم از آنها هیچ سوالی نمی*کند اما همه سپاه را تخریب می*کنند. بارها سردار قاسمی، فرمانده پیشین و سردار عبداللهی، فرمانده فعلی قرارگاه خاتم*الانبیا اعلام کرده*اند که کمتر از۳ تا ۵ درصد پروژه*های عمرانی کشور در اختیار سپاه قرار دارد. علت این هجمه*های گسترده علیه سپاه، فنی و اقتصادی نیست. بهتر است وابستگی جریانی سایر پیمانکاران بررسی شود.
  سوال دیگری که در بین بخش خصوصی بسیار مطرح می*شود نحوه تامین ماشین*آلات و تجهیزاتی است که قرارگاه در اختیار دارد. گاهی گفته می*شود سپاه برای خرید ماشین آلات به ویژه از شرکت*های دولتی با رانت ویژه*یی این کار را انجام می*دهد. درباره سلامت قراردادهایی که می*بندید توضیح دهید.

  تامین تجهیزات ما کاملا سالم است و از هیچ رانتی استفاده نمی*کنیم. در سپاه آدم*های تیزهوشی هستند که کلاه سرشان نمی*رود. ما امروز تجهیزات منحصر به*فردی داریم که برای خریدشان فکر داشته*ایم نه رانت.
  در حال حاضر میزان بدهی دولت به سپاه چقدر است؟

  این را باید مسوولان قرارگاه خاتم الانبیا بگویند اما بنده در این حد اطلاع دارم که تمامی دولت*ها به قرارگاه خاتم بدهکار بوده*اند. از طرفی ما آخرین پیمانکاری هستیم که می*توانیم طلب*مان را وصول کنیم.
  چندی پیش خبری منتشر شد که بر مبنای آن امکان ورود قرارگاه خاتم*الانبیا به پروژه آزادراه تهران – شمال مطرح شد. آیا بنا دارید با توجه به درخواست دکتر روحانی از سپاه به این پروژه ورود کنید؟

  درباره تهران – شمال دقیقا حضور ذهن ندارم اما اخیرا صحبت*هایی مطرح شده و قرار شده که سپاه برآورد خود را برای اجرای این پروژه به وزارت راه و شهرسازی ارائه کند.
  برآورد کلی شما از دیدار با رییس*جمهور چیست؟

  امروز آقای دکتر روحانی نکات جدیدی را طرح کردند. ایشان به دلیل اشراف به فعالیت*های سپاه به دلیل نمایندگی از رهبری در دبیرخانه شورای امنیت و شناختی که از فعالیت*های سپاه دارند به ویژه شناختی که در مدت اخیر به دست آمده در اولین حضورشان بین فرماندهان سپاه به عنوان رییس*جمهور ضمن تایید فعالیت*های سازندگی سپاه درخواست مشارکت جدی سپاه در حوزه*های کمک به تولید کالا و معیشت مردم و همین*طور مبارزه با قاچاق کالا و ارز که یکی از موانع جدی راه افتادن تولید و کار در کشور است را هم مطالبه کردند که فرمانده کل سپاه در حوزه سازندگی گفتند کماکان در خدمت دولت هستیم. در بخش دوم نیز گفتند که به محض تدوین آیین*نامه*ها و طی شدن مراحل قانونی با تمام توان در خدمت دولت هستیم تا شعار حماسه اقتصادی محقق شود.
  یاران شتاب کنید ،
  گویند قافله ای درراه است .میگویند که گناه کاران رانمی پذیرند ؟
  آری گناه کاران را دراین قافله راهی نیست ..
  اما پشیمانان را می پذیرند

 2. #2
  عضو جامعه مدال ها:
  Arm of Law

  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-فروردین-۰۴
  محل سکونت
  جها ن اسلام
  جنسيت
  برادر
  سن
  -1985
  نوشته ها
  313
  امتیاز : 8,577
  سطح : 62
  Points: 8,577, Level: 62
  Level completed: 43%, Points required for next Level: 173
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialCreated Blog entryCreated Album picturesVeteran5000 Experience Points
  تشکر کردن : 626
  تشکر شده 653 در 215 پست
  حالت من : Khonsard
  نوشته های وبلاگ
  4
  مخالفت
  43
  مخالفت شده 9 در 8 پست

  پیش فرض اعتماد2

  سخنگوی دولت: سخنان رییس*جمهور درباره سپاه با توجه به جمیع جهات بیان شد  اعتماد | محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت روز گذشته در نخستین نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگار «اعتماد» مبنی بر اینکه «یکی از کلید*هایی که انتظار می*رفت قفل*های اقتصادی کشور را باز کند، کمرنگ شدن حضور نهادهایی در اقتصاد بود که ماهیتا غیراقتصادی هستند؛ اما امروز (دوشنبه) آقای رییس*جمهور از سپاه درخواست کرده که با در دست گرفتن چند پروژه بزرگ در کشور به تحقق حماسه اقتصادی کمک کند.» گفت: سپاه نه بخش نظامی*اش، بخش فنی آن ظرفیتی برای کشور است. البته در کنار ظرفیت بزرگ بخش خصوصی و تعاونی و غیردولتی. بنابراین سیاست*های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد و از آن به مثابه یک انقلاب اقتصادی یاد شد این بود که همه این ماموریت*ها و مسوولیت*ها و تصدی*ها به بخش غیردولتی واسپاری شود و به بخش خصوصی و تعاون واقعی داده شود. سخنگوی دولت تاکید کرد: انتقاد ما در گذشته این بود که بخش*هایی که در گذشته استفاده کردند و آمدند، اگرچه روکش بخش خصوصی داشتند، اما بخش خصوصی واقعی نبودند و ما معتقدیم باید بخش خصوصی واقعی مشارکت داشته باشد. در حال حاضر نیز حرف ما این است که بخش خصوصی باید فعال باشد. حتی در آنجاهایی که دولت می*تواند فعالیت داشته باشد، می*خواهیم آن فعالیت*ها را نیز به بخش خصوصی واسپاری کنیم تا سیاست*های کلی اصل ۴۴ را آن گونه که هست اجرا کنیم. نوبخت خاطرنشان کرد: مثلا قبلا در گذشته ساخت اسکله و بندرگاه که می*توانست توسط سازمان بنادر و کشتیرانی انجام شود، توسط عزیزان*مان در سپاه انجام می*شد، اما در حال حاضر خودشان فهمیدند و این موضوع به دیگر بخش*ها واسپاری شد. بنابراین می*توانیم از ظرفیت خوب و مطلوبی که در بخش فنی سپاه و نیروهای مسلح وجود دارد، استفاده کنیم، مشروط بر اینکه بخش خصوصی ما بنا به هر دلیلی نتواند به آن عرصه وارد شود. وی ادامه داد: تردید نکنید موضوعی که رییس*جمهور مطرح کرد، با توجه به جمیع جهات و مسائلی بود که در کشور وجود دارد. پروژه*هایی که بخش خصوصی، تعاونی و غیردولتی نمی*تواند ورود پیدا کند، باید از ظرفیت*های نظام استفاده شود و سپاه پاسداران نیز یکی از ظرفیت*های نظام است؛ البته بخش فنی سپاه را می*گویم. بنابراین قطعا نظر آقای روحانی برخلاف آنچه گفته این*طور نخواهد بود که باز هم بخش خصوصی و تعاونی را کنار بگذاریم و از بخش*های شبه دولتی استفاده کنیم.
  یاران شتاب کنید ،
  گویند قافله ای درراه است .میگویند که گناه کاران رانمی پذیرند ؟
  آری گناه کاران را دراین قافله راهی نیست ..
  اما پشیمانان را می پذیرند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

جامعه مجازی رهپویان به عنوان شبکه اجتماعی اعضاء کانون فرهنگی رهپویان وصال از سال 1381 و به عنوان یکی از قدیمی ترین تالارهای گفتمان فضای وب فارسی مشغول به فعالیت می باشد. تمامی تلاش دست اندرکاران مجموعه، فراهم آوردن محیطی سالم، مفید و آموزنده برای کاربران گرامی می باشد بدیهی است مطالب درج شده نظرات کانون رهپویان وصال نبوده و نظرات رسمی در سایت رهپویان وصال درج می گردد.

ارسال پیام به مدیر سایت
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
شادی روح 14 شهید کانون فرهنگی رهپویان وصال صلوات

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1