کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1
  عضو قدیمی مدال ها:
  Discussion Ender

  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۳-مهر-۱۳
  محل سکونت
  اهواز
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  1,359
  امتیاز : 11,992
  سطح : 71
  Points: 11,992, Level: 71
  Level completed: 86%, Points required for next Level: 58
  Overall activity: 31.0%
  افتخارات:
  Tagger First ClassSocial10000 Experience Points1 year registered
  تشکر کردن : 1,506
  تشکر شده 821 در 497 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 1 بار در 1 پست

  Lightbulb کسی که امام حسین علیه السلام به او گفت "التماس دعا"


  انسان روح دارد و روح نیز لذّت هایی دارد و لذّت  روح، رابطه با خداست. دو رکعت نماز در دل شب و نماز اول وقت. اگر مثلاً به سلمان فارسی بگویند تمام دنیا از تو و نماز اول وقت نخوان، او حاضر نیست؛ و ما سراغ داریم افرادی را که جداً چنین هستند. اگر یک شب نماز شبشان تعطیل شود، مثل اینست که بچّه اش مرده باشد. دیدیم و شنیدیم که جداً راجع به مستحبات چنین هستند، چه رسد به واجبات.

  زینب مظلومه«سلام الله علیها» در این مسافرت و حتی در شام عاشورا، نماز شبش تعطیل نشد. اگر این لذّت  روحی نبود و اگر ارزش این لذّت  از دنیا و آنچه در دنیاست، در پیش زینب بالاتر نبود، چه قدرتی می خواهد در شام عاشورا با داغ شش برادر و آن صحنه عاشورا و اسارت زینب در زیر دست درنده ها، در پشت دروازه کوفه نماز شب بخواند و در خرابه شام نماز شب بخواند!
  اگر به راستی انسان برسد به آنجا که امام حسین«سلام الله علیه» به او بگوید: التماس دعا، این از این نماز قدرت می گیرد. امام حسین«سلام الله علیه» وقتی برای وداع آمده بودند و می خواستند خداحافظی کنند، حرف آخرشان با زینب این بود که زینبم! التماس دعا در نماز شب هایت.
  این سرّی بین امام حسین«سلام الله علیه» و بین حضرت زینب«سلام الله علیها» است. چیزهایی است که ما خیلی درکش را نداریم و قرآن می فرماید: وارد شو و درک پیدا کن و راجع به معنویات، فهم و شعور پیدا کن. تاریخ زینب را بخوان. این مسافرت کربلا خیلی مشکل بوده؛ از نظر جسمی تحمّلش مشکل بوده است، اما نه تنها نماز اول وقت زینب، بلکه نماز شبش در این مسافرت ترک نشده است. در همان شام عاشورا که بچه ها دربه در بیابان ها بودند، اول نماز مغرب و عشا را خواند و بعد با ام کلثوم متفرق در بیابان ها شد تا بچّه ها را پیدا کند و بعد دو داغ هم روی داغ برایش جلو آمد و وقتی از بچه ها استراحت پیدا کرد، موقع نماز شب آمد نزد امام چهارم و نماز را نشسته خواند که امام سجاد«سلام الله علیه» اعتراض کرد و فرمود عزیزم ندیده بودم نماز شبت را نشسته بخوانی و زینب مظلومه فرمودند: می خواستم ایستاده بخوانم، اما زانوهایم تاب ایستادن نداشت. انسان خلق شده برای اینکه اینگونه لذّت ها را بچشد و اینگونه لذّت ها را ببرد. لذا نماز برایش یک مکالمه و معاشقه می شود. وقتی حمد و سوره می خواند، توجه دارد و می یابد و می شنود که خدا با او حرف می زند. برای اینکه حمد و سوره کلام الله است و این کلام الله را می خواند، یعنی خدا با زبان این با این حرف می زند. حال این اگر فهم و شعور داشته باشد، لذّت  خیلی بالاست.
  امام حسین«سلام الله علیه» وقتی برای وداع آمده بودند و می خواستند خداحافظی کنند، حرف آخرشان با زینب این بود که زینبم! التماس دعا در نماز شب هایت

  به عنوانمثال اگر یک بزرگی به شما تلفن کند، این خاطره عجیبی برای شما می شود و هرکجا نشستید این خاطره را تعریف می کنید. حال خدا در روز پنج مرتبه با شما حرف می زند، اما ما گوش شنوا نداریم. البته به قول مثنوی گوش حیوانی داریم، اما گوش دل و گوش انسان می خواهد. که خلق شده برای اینکه این گوش را پیدا کند و صدای خدا را بیابد. بعد هم می گوییم «سبحان ربی العظیم و بحمده و سبحان ربی الاعلی و بحمده» و این با خدا حرف می زند و اگر به راستی توجه داشته باشد، توجه خدا را می یابد.
  قرآن می فرماید: نمی توانی اینها را درک کنی، مگر اینکه به آن برسی:
  «تَتَجافى‏ جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضاجِعِ یَدْعُونَ رَبَّهُمْ خَوْفاً وَ طَمَعاً وَ مِمَّا رَزَقْناهُمْ یُنْفِقُونَ ،فَلا تَعْلَمُ نَفْسٌ ما أُخْفِیَ لَهُمْ مِنْ قُرَّةِ أَعْیُنٍ جَزاءً بِما كانُوا یَعْمَلُونَ »[1]
  هستند افرادی که در دل شب پشت پا به رختخواب می زنند و مناجات آنها شروع می شود و گاهی رحمت و گاهی خشوع و بالاخره آن مقام رحمت و مقام عظمت تو را می یابند.
  قرآن می فرماید:
  «وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِیَعْبُدُونِ»[2]
  ما این انسان را خلق کرده ایم برای اینکه عبادت کند. این لذّت  بهشت نیست؛ بلکه بهشت معمولی برای طبقه اول همان خورد و خوراک هاست، اما در بهشت، عبادت و خضوع و خشوع است؛ یعنی همین طور که اینجا رابطه هست، در آنجا رابطه بالاتر است.
  ما باید بیفتیم در معنویات و امام حسین«سلام الله علیه» را از این نظر هم بشناسیم. همه شما برایش گریه کردید که امام حسین«سلام الله علیه» در روز عاشورا برافروخته در گودال قتلگاه می گفتند «رضا برضائک، صبراً علی بلائک، لامعبود سواک، رضی الله، رضانا اهل البیت». همه اینها عبادت است و مقام وصول و شهود است. یعنی ما یک قطره از دریای معنویت امام حسین«سلام الله علیه» را پیدا کنیم و دو رکعت نماز صبح برایمان خیلی ارزش داشته باشد. این نماز شب که قرآن می فرماید: مقام محمود به تو می دهم، یعنی می رسی به آنجا که نماز شب بالاترین لذّت  برای تو می شود و خواب، می رود:
  «تَتَجافى‏ جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضاجِعِ»[3]
  اگر یک بزرگی به شما تلفن کند، این خاطره عجیبی برای شما می شود و هرکجا نشستید این خاطره را تعریف می کنید. حال خدا در روز پنج مرتبه با شما حرف می زند، اما ما گوش شنوا نداریم

  هیچ کس نمی تواند درک کند ولو اینکه اهل دل باشد:
  «فَلا تَعْلَمُ نَفْسٌ ما أُخْفِیَ لَهُمْ مِنْ قُرَّةِ أَعْیُنٍ جَزاءً بِما كانُوا یَعْمَلُونَ»[4]
  همچنین راجع به قسم دوم عبادت یعنی قانون مواسات. یعنی ما باید برسیم به جایی که خودمحور و خودخور و خودخواه مثل حیوان ها نباشیم. حیوان ها خودخور و خودمحور هستند و به فکر خودشان یا خود و بچه شان هستند. اما انسان قانون مواسات دارد و معنایش اینست که همین طور که خودش بخورد، لذّت  می برد اگر به دیگران بخوراند، لذّتش بالاتر است.
  شیعه آنست که : «یحب لنفسه ما یحبّ لغیره و یکره لنفسه، ما یکره لغیره»،[5]دوست دارد که دیگران در رفاه و آسایش باشند. به همین مقدار که وقتی گرسنه است، غذا می خورد، لاأقل به همین اندازه به فکر دیگران باشد و دیگران را سیر کند و از سیر کردن آنها لذّت  ببرد. و این لذّت  دوم بالاتر از لذّت  اول است.
  سوره هل اتی برای همین نازل شده که حضرت زهرا«سلام الله علیها» یعنی پنج تن آل عبا، روزه بودند و حضرت زهرا«سلام الله علیها» خود افطاری آنها را تهیه کرده بود و یک نان جو بود، اما نخوردند: «وَ یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى‏ حُبِّهِ مِسْكیناً وَ یَتیماً وَ أَسیراً»[6]
  ما برای این خلق شده ایم که مثلاً یک نفر فقیر در شهرمان نباشد و الاّ شیعه حسابی نیستیم.
  پیغمبر اکرم«صلّی الله علیه وآله  وسلّم» بارها روی منبر می فرمودند: «مَن أصبَحَ لا یَهتَمُّ بِاُمُورِ المُسلمینَ فَلَیسَ بِمُسلمٍ»[7]
  اگر کسی خودخواه و خودمحور باشد و به فکر خودش و دختر و پسر خودش باشد و این طرف و آن طرف بزند که پسرش را زن دهد و دخترش را شوهر دهد و جهیزیه تهیه کند. این خوب است اما دوش به دوش این باید به فکر دخترها و پسرهای مردم باشیم و الاّ مسلمان نیستیم. شیعه امیرالمومنین نمی شود به فکر دختر و پسر خودش و به فکر زندگی خودش باشد و دیگران در سختی و مشقت باشند.
  امیرالمومنین«سلام الله عل یه» به شما شیعیان می فرماید:
  «أَعِینُونِی‏ بِوَرَعٍ‏ وَ اجْتِهَادٍ وَ عِفَّةٍ وَ سَدَاد»[8] ؛ کمکم کنید و به هراندازه که می توانید کمک به دیگران کنید و این کمک به امیرالمومنین است.

  پی نوشت ها :
  [1]. السجدة، 16و17: «پهلوهایشان از خوابگاه ها جدا مى‏گردد [و] پروردگارشان را از روى بیم و طمع مى‏خوانند، و از آنچه روزیشان داده‏ایم انفاق مى‏كنند. هیچ كس نمى‏داند چه چیز از آنچه روشنى‏بخش دیدگان است به [پاداش‏] آنچه انجام مى‏دادند براى آنان پنهان شده است.»
  [2]. الذاریات، 56: «و جنّ و انس را نیافریدم جز براى آنكه مرا بپرستند.»
  [3]. السجدة، 16: «پهلوهایشان از خوابگاه ها جدا مى‏گردد.»
  [4]. السجدة، 17: «هیچ كس نمى‏داند چه چیز از آنچه روشنى‏بخش دیدگان است به [پاداش‏] آنچه انجام مى‏دادند براى آنان پنهان شده است.»
  [5]. ر.ک: الکافی، ج 2، ص161 تا 211 و ص 635 تا 672.
  [6]. الانسان، 8: «و به [پاس‏] دوستىِ [خدا]، بینوا و یتیم و اسیر را خوراك مى‏دادند.»
  [7]. الکافی، ج 2، ص 163.
  [8]. نهج البلاغه، نامه 45.
  سلام

 2. 2 کاربر از پست مفید rea1362 تشکر کرده اند .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. ""Loving Wife ""
  توسط A pLaneT L aLOne I در انجمن کتاب و کتابخوانی
  پاسخ ها: 3
  آخرين نوشته: سه شنبه ۱۷ تیر ۹۳, ۱۷:۴۸
 2. تشییع پیکر شهید "حمیدرضا اولیایی" در جهرم
  توسط اسماعیل در انجمن شهدای استان فارس
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۳, ۱۱:۵۳
 3. """" من میدونم کــــ ... حالا تو چی میدونی؟!! """"
  توسط اشک دل در انجمن گفتگو با اعضا
  پاسخ ها: 19
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۲۴ مهر ۹۲, ۱۴:۴۸
 4. پاسخ ها: 31
  آخرين نوشته: جمعه ۲۷ بهمن ۹۱, ۱۰:۴۰
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۱۸ اسفند ۹۰, ۱۲:۵۹

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

جامعه مجازی رهپویان به عنوان شبکه اجتماعی اعضاء کانون فرهنگی رهپویان وصال از سال 1381 و به عنوان یکی از قدیمی ترین تالارهای گفتمان فضای وب فارسی مشغول به فعالیت می باشد. تمامی تلاش دست اندرکاران مجموعه، فراهم آوردن محیطی سالم، مفید و آموزنده برای کاربران گرامی می باشد بدیهی است مطالب درج شده نظرات کانون رهپویان وصال نبوده و نظرات رسمی در سایت رهپویان وصال درج می گردد.

ارسال پیام به مدیر سایت
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
شادی روح 14 شهید کانون فرهنگی رهپویان وصال صلوات

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1