کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1
  عضو قدیمی مدال ها:
  Discussion Ender

  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۳-مهر-۱۳
  محل سکونت
  اهواز
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  1,359
  امتیاز : 11,992
  سطح : 71
  Points: 11,992, Level: 71
  Level completed: 86%, Points required for next Level: 58
  Overall activity: 31.0%
  افتخارات:
  Tagger First ClassSocial10000 Experience Points1 year registered
  تشکر کردن : 1,506
  تشکر شده 821 در 497 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 1 بار در 1 پست

  Lightbulb گریه بر سیدالشهداء افضل از نماز شب


  همیشه زبان، مترجم عقل بوده ولی ترجمان عشق، چشم است. آنجا که اشکی از روی احساس و درد و سوز می ریزد، عشق حضور دارد ولی آنجا که زبان با گردش منظم خود جمله های منطقی می سازد عقل حاضر است.


  همان طور که استدلالات منطقی و کوبنده می تواند همبستگی گوینده را با اهداف رهبران مکتب آشکار سازد قطره اشک نیز می تواند اعلان جنگ عاطفی بر ضد دشمنان مکتب محسوب گردد.
  از این رو گریه حضرت زینب علیهاالسلام بر اهل بیت علیهم السّلام گریه عاطفی و گریه پیام آور و یک نوع نهی از منکر و شعار شورانگیز و سوزاننده و رسواگر طاغوتیان و ستمگران بوده است.
  بر همین اساس است که پیامبر اکرم و امامان علیهم السّلام کسی را که آمادگی گریه کردن ندارد به تباکی (خود را به شکل گریه درآوردن) دعوت کرده اند تا یاد حسین در همه قرون و اعصار در خاطره ها زنده بماند.
  در بیانی از آیت الله العظمی بهجت داریم که فرموده اند: خیال می کنم فضیلت بکاء بر سیدالشهداء(علیه السّلام) بالاتر از نماز شب باشد زیرا نماز شب عمل قلبی صرف نیست بلکه کالقلبی (مثل قلبی)، ولی حزن و اندوه و بکاء عمل قلبی است[در روایتی از امام جواد(علیه السّلام) آمده است الْقَصْدُ إِلَى اللَّهِ تَعَالَى بِالْقُلُوبِ أَبْلَغُ مِنْ إِتْعَابِ الْجَوَارِحِ بِالْأَعْمَال‏؛ آهنگ خدا نمودن با دل از خسته کردن اعضاء و جوارح با اعمال (غیر قلبی) رساتر است. (بحارالانوار، ج‏75، ص 363)، به حدی که بکاء (گریستن) و دمعه (اشک چشم) از علائم قبولی نماز وتر است.[ در محضر بهجت، کتاب اوّل، ص 216]
  با توجه به این نکته بر آن شدیم که پیرامون فضیلت گریه بر امام حسین علیه السلام نکاتی را خدمتتان عرض کنیم. باشد که مورد استفاده قرار گیرد:

  اجر و ثواب گریه بر امام حسین علیه السّلام

  در احادیث گران قدر اهل بیت -علیهم السلام- پاداش های عظیمی برای گریه کنندگان بر مصائب امام حسین -علیه السلام- ذکر شده است.
  این اشکی که در ظاهر از حیث «مقدار» در نظر ما ممکن است بسیار اندک باشد، امّا عظمت و ارزش آن را خداوند متعال می داند. اشک انسان در هنگام غم و اندوه، وقتی جاری می شود که «دلِ» او از چیزی غمگین، ناراحت یا متأثّر شده باشد


  ممکن است این سوال به ذهن خطور کند که پاداش های فراوان ذکر شده، در مقابل چه مقدار اشک و گریه است؟ پاسخ این سوال را می توان از روایات ائمه اطهار -علیهم السلام- به دست آورد:
  روایت 1: امام صادق -علیه السلام- فرمودند: «مَنْ ذُكِرَ الْحُسَیْنُ -علیه السلام- عِنْدَهُ، فَخَرَجَ مِنْ عَیْنِهِ [عَیْنَیْهِ‏] مِنَ الدُّمُوعِ مِقْدَارُ جَنَاحِ ذُبَابٍ كَانَ ثَوَابُهُ عَلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ لَمْ یَرْضَ لَهُ بِدُونِ الْجَنَّةِ؛ كسى كه یادى از حضرت حسین بن على -علیهما السّلام- نزدش بشود و از چشمش به مقدار بال مگسی اشک خارج شود، اجر او بر خدا است و حق تعالی به كمتر از بهشت براى او راضى نیست».1
  توضیحات: در این روایت به صراحت بیان شده که اگر مقدار اشکِ انسان برای امام حسین -علیه السلام- آن  قدر کم باشد که حتی به اندازه بال مگسی باشد، آن  قدر نزد خدای متعال ارزشمند است که پاداش آن چیزی کمتر از بهشت نمی تواند باشد.
  روایت 2: امام صادق -علیه السلام- فرمودند: «مَنْ ذُكِرْنَا عِنْدَهُ فَفَاضَتْ عَیْنَاهُ وَ لَوْ مِثْلَ جَنَاحِ بَعُوضَةٍ [الذُّبَابِ‏] غُفِرَ لَهُ ذُنُوبُهُ وَ لَوْ كَانَتْ مِثْلَ زَبَدِ الْبَحْرِ؛ كسى كه نام ما اهل بیت -علیهم السلام- نزد او برده شود و از چشمانش اشک بیاید، اگر چه به  قدر بال پشه (مگس) باشد، گناهانش آمرزیده شود، حتی اگر آن گناهان به اندازه کف روى دریاها باشد».2
  توضیحات: در این روایت نیز تصریح شده که اگر کسی برای ائمه اطهار -علیه السلام- به مقدار بسیار اندکی حتی در حدّ بال مگس یا پشه، اشک بریزد، خداوند گناهان آن بنده را حتی اگر آن  قدر زیاد بوده که به وسعت کف روی کل دریاها باشد، می آمرزد.

  روایت 3: امام علی بن الحسین -علیهماالسلام- فرمودند: «مَنْ قَطَرَتْ عَیْنَاهُ فِینَا قَطْرَةً وَ دَمَعَتْ عَیْنَاهُ فِینَا دَمْعَةً بَوَّأَهُ اللَّهُ بِهَا فِی الْجَنَّةِ غُرَفاً یَسْكُنُهَا أَحْقَاباً وَ أَحْقَاباً؛ كسى كه از دو چشمش قطره‏اى اشک در راه ما بیاید، خداوند متعال در بهشت خانه ای به او عطا فرماید كه روزگارها در آن ساکن گردد».3
  توضیحات: مقدار اشک، در این روایت نیز با لفظ «قَطْرَةً» بیان شده که مقدار اندکِ یک قطره اشکِ انسانِ محب اهل بیت -علیهم السلام- و دل سوخته مصائب ایشان، این فرد را مستحق پاداشی عظیم که زندگی در خانه بهشتی است، می کند.
  روایت 4: محمد بن أبی عمارة الكوفی می گوید: از امام جعفر صادق -علیه السلام- شنیدم که می فرمودند: «من دمعت عینه فینا دمعةً لدم سفك لنا أو حق لنا نقصناه أو عرض انتهك لنا أو لأحد من شیعتنا بوأه الله تعالى بها فی الجنة حقبا؛ كسى كه براى خونى كه از ما ریخته شده، یا حقى كه از ما پامال شده، یا آبروئى كه از ما از بین رفته، یا براى یكى از شیعیان ما چشمش یك قطره اشك بریزد خداى رئوف او را سال‏هاى متمادى در بهشت جاى خواهد داد».4
  توضیحات: در روایت چهارم نیز کلمه «دمعةً» نشان می دهد که مقدار اندکِ «یک قطره اشک» برای اهل بیت -علیهم السلام، می تواند انسان را سزاوار بهره مندی از نعمت زندگی در بهشت کند.
  اندکی اشک حتی یک قطره، برای واقعه کربلا و مصائب امام حسین -علیه السلام- می تواند انسان مومن را مستحق چنین پاداش و مقام عظیمی در درگاه خدای یکتا کند. پس قدر اشک بر مصائب اهل بیت -علیهم السلام- را بدانیم و در دعاهایمان از خداوند متعال و حضرات معصومین بخواهیم تا توفیق این اشک را به ما عطا کنند و اگر اشکمان جاری شد، شکرگزار این نعمت باشیم تا این شکر نیز موجب فزونی رقّت قلب و اشک ما برای ایشان بشود


  این اشکی که در ظاهر از حیث «مقدار» در نظر ما ممکن است بسیار اندک باشد، امّا عظمت و ارزش آن را خداوند متعال می داند. اشک انسان در هنگام غم و اندوه، وقتی جاری می شود که «دلِ» او از چیزی غمگین، ناراحت یا متأثّر شده باشد. «انسانِ دل شکسته» اشکش جاری می شود، حتی اگر به اندازه تنها یک قطره باشد. وقتی از چشمان فردی به مقدار اندکِ یک قطره اشک در عزا و شهادت امام حسین -علیه السلام- و سایر ائمه اطهار -علیهم السلام- و ظلم هایی که به ایشان شده، جاری می شود، حاکی از آن است که آن فرد دلش برای این امور به درد آمده و اشکش جاری شده، خواه یک قطره باشد یا سیلی از اشکِ روان؛ این اشک نشان از دل  شکسته و اندوه او در غم مصائب امام حسین و دیگر ائمه -علیهم السلام- دارد، پس او می تواند مستحق چنین پاداش عظیمی باشد.
  نتیجه گیری:

  بنابراین با توجه به روایات بیان شده، در می یابیم که اندکی اشک حتی یک قطره، برای واقعه کربلا و مصائب امام حسین -علیه السلام- می تواند انسان مومن را مستحق چنین پاداش و مقام عظیمی در درگاه خدای یکتا کند. پس قدر اشک بر مصائب اهل بیت -علیهم السلام- را بدانیم و در دعاهایمان از خداوند متعال و حضرات معصومین بخواهیم تا توفیق این اشک را به ما عطا کنند و اگر اشکمان جاری شد، شکرگزار این نعمت باشیم تا این شکر نیز موجب فزونی رقّت قلب و اشک ما برای ایشان بشود.

  پی نوشت ها:
  1. ابن قولویه، جعفر بن محمد، کامل الزیارات، ص 101، ح 3. شیخ حرعاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعة، ج 14، ص 507، ح 14.
  2. البرقی، احمد بن محمد بن خالد، المحاسن، ج 1، ص 63، ابن قولویه، جعفر بن محمد، کامل الزیارات، ص 103، ح 8.
  3. ابن قولویه، جعفر بن محمد، کامل الزیارات، ص 100، ح 4، علامه مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوار، ج 44، ص 292، ح 34.
  4. مفید، محمد بن محمد، الأمالی، قم، کنگره شیخ مفید، 1413، ص 175، ح 5، طوسی، محمد بن الحسن، الأمالی، ص 194، ح 330، علامه مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوار ، 1403 ق، ج 44، ص 279، ح
  سلام

 2. 2 کاربر از پست مفید rea1362 تشکر کرده اند .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

جامعه مجازی رهپویان به عنوان شبکه اجتماعی اعضاء کانون فرهنگی رهپویان وصال از سال 1381 و به عنوان یکی از قدیمی ترین تالارهای گفتمان فضای وب فارسی مشغول به فعالیت می باشد. تمامی تلاش دست اندرکاران مجموعه، فراهم آوردن محیطی سالم، مفید و آموزنده برای کاربران گرامی می باشد بدیهی است مطالب درج شده نظرات کانون رهپویان وصال نبوده و نظرات رسمی در سایت رهپویان وصال درج می گردد.

ارسال پیام به مدیر سایت
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
شادی روح 14 شهید کانون فرهنگی رهپویان وصال صلوات

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1