کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1
  عضو قدیمی مدال ها:
  Discussion Ender

  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۳-مهر-۱۳
  محل سکونت
  اهواز
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  1,359
  امتیاز : 11,992
  سطح : 71
  Points: 11,992, Level: 71
  Level completed: 86%, Points required for next Level: 58
  Overall activity: 31.0%
  افتخارات:
  Tagger First ClassSocial10000 Experience Points1 year registered
  تشکر کردن : 1,506
  تشکر شده 821 در 497 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 1 بار در 1 پست

  Lightbulb ابوذر انقلاب از نگاه امام خمینی(ره)

  در روز ۱۹ شهریور ۱۳۵۸ آیت الله سیدمحمود علایی طالقانی، از چهره های شاخص انقلاب، دومین رئیس شورای انقلاب، نخستین امام جمعه تهران پس از انقلاب و عضو مجلس خبرگان قانون اساسی درگذشت.


  سیدمحمود طالقانی در سال ۱۲۸۹ هجری شمسی در گلیرد طالقان به دنیا آمد. پدرش ابوالحسن علایی طالقانی فردی مومن و دیندار بود که اولین استاد وی در فراگیری علوم دینی به شمار می آمد. طالقانی پس از گذراندن دروس مقدماتی در مدارس رضویه و فیضیه قم تا سال ۱۳۱۷ تحصیل را تا درجه اجتهاد ادامه داد. طالقانی در سال ۱۳۱۸ با انتشار اطلاعیه ای در اعتراض به سیاست های رضاشاه در مورد کشف حجاب فعالیت سیاسی خود را آغاز کرد، به خاطر همین اقدام زندانی شد و پس از آن چند بار دیگر نیز به دلیل اعتراضاتش به رژیم به زندان محکوم شد.

  وی پس از شهریور ۱۳۲۰ با تاسیس کانون اسلام به تفسیر قرآن برای عموم مردم پرداخت تا جایی که گروه های مختلف دانشجویی در این جلسات شرکت می کردند. اینچنین بود که وی با تشکیل این کانون عملاً به طور رسمی مبارزه خود را علیه رژیم طاغوت آغاز کرد. هرچند خود آیت الله طالقانی درباره این موضوع می گوید: «من پیش از این که در کسوت یک سیاستمدار متعارف و معمول باشم یک شاگرد کوچک مکتب قرآن و معلم قرآنم.»

  پس از کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ طالقانی به مبارزات خود علیه رژیم ادامه داد تا اینکه ساواک وی را به جرم مخفی کردن نواب صفوی در خانه اش دستگیر کرد و بار دیگر به زندان انداخت اما این زندان کوتاه و موقتی بود و طالقانی بزودی آزاد و فعالیت دوباره را آغاز کرد.
  در اوایل مرداد ۱۳۵۸ بود که بنیانگذار جمهوری اسلامی، آیت الله طالقانی را به عنوان اولین امام جمعه تهران منصوب کرد. این اولین و باشکوه ترین نماز جمعه بعد از پیروزی انقلاب بود که  در پنجم مرداد   همان سال به امامت ایشان در دانشگاه تهران برگزار شد

  آیت الله طالقانی در سال ۱۳۳۸ به همراه میرزا خلیل کمره ای در کنفرانس بیت المقدس شرکت کرد و از طرف آیت الله بروجردی برای رساندن پیام ایشان به شیخ شلتوت راهی مصر شد. وی که در جریان نهضت ملی نفت مبارزات فراوانی داشت و نقش موثری در آن ایفا کرد، در تهران با روحانیون مدافع نهضت ملی و چهره هایی مانند مهدی بازرگان و سحابی همراهی کرد و در سال ۱۳۴۰ به جمع بنیانگذاران نهضت آزادی ایران پیوست.

  آیت الله طالقانی به دنبال مبارزات و فعالیت های سیاسی اش در سال ۱۳۴۱ همراه با اعضای نهضت آزادی برای مدتی به زندان رفت و بار دیگر در سال ۴۲ پس از قیام ۱۵ خرداد دستگیر و به ده سال زندان محکوم شد که البته در سال ۴۶ به دنبال عفو عمومی آزاد گردید. علما پس از انتشار خبر محکومیت وی، اطلاعیه های فراوانی درباره این موضوع صادر کردند و به انتقاد از رژیم پرداختند.
  آیت الله طالقانی طی سال های متمادی با مرکزیت مسجد هدایت به تبلیغ و ترویج دین مشغول بود و در این سال ها به آموزش و تفسیر قرآن میان دانشجویان و مردم پرداخت به طوری که همواره مورد اعتماد مردم و مبارزان قرار می گرفت. مسجد هدایت در طول سال های ۴۰ و ۴۱ محل حضور صد ها بلکه هزاران نفر از مشتاقان نهضت اسلامی بود، از این رو سخنرانی های آیت الله طالقانی همواره مورد استقبال مردم و جوانان بود. بیشتر سخنرانی های آیت الله طالقانی در سال های ۴۰ و ۴۱ انتقاد صریح نسبت به رژیم پهلوی بود به طوری که با تعابیری کنایه آمیز مانند جایگزین کردن بت پرستی به جای خداپرستی به شدت از رژیم سلطنتی انتقاد می کرد.

  آیت الله طالقانی پس از آزادی در سال ۴۶ به دلیل طرح مسائل سیاسی و واکنش صریح نسبت به اقدامات رژیم ممنوع المنبر شد. وی در سال ۵۴ بار دیگر زندانی و این بار به ۱۰ سال زندان محکوم شد اما در آستانه انقلاب در آبان ۱۳۵۷ از زندان آزاد شد.

  او پس از آزادی از زندان و در بحبوحه روزهای انقلاب نقش ویژه ای ایفا کرد و چندی بعد از سوی امام خمینی به عضویت در شورای انقلاب برگزیده شد و در انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی از سوی مردم تهران به عنوان نماینده انتخاب شد.

  در اوایل مرداد ۱۳۵۸ بود که بنیانگذار جمهوری اسلامی، آیت الله طالقانی را به عنوان اولین امام جمعه تهران منصوب کرد. این اولین و باشکوه ترین نماز جمعه بعد از پیروزی انقلاب بود که  در پنجم مرداد   همان سال به امامت ایشان در دانشگاه تهران برگزار شد. بعد از انتصاب به عنوان امام جمعه تهران، آیت الله طالقانی موفق به برگزاری پنج نماز جمعه شد که آخرین نماز جمعه به مناسبت فرارسیدن سالگرد جمعه خونین ۱۷ شهریور در بهشت زهرا و کنار مزار شهدا برگزار شد.
  آثار ماندگار

  اگرچه زندگانی آیت اللّه طالقانی سراسر مبارزه بود و بارها زندانی و تبعید گردید، اما با این حال، آثار ارزشمندی از خود به جا گذاشت. گنجینه های ارزشمندی همچون پرتوی از قرآن، مقدمه و تعلیق بر کتاب تنبیه الامة و تنزیه الملة، اسلام و مالکیت، به سوی خدا می رویم، پرتوی از نهج البلاغه، آینده بشریت از نظر مکتب ما، آزادی و استبداد، آیه حجاب، مرجعیت و فتوا، درسی از قرآن و درس وحدت از یادگارهای جاودان آن عالم فرزانه به شمار می روند.
  عروج آیت اللّه طالقانی

  آیت اللّه طالقانی پس از سال ها مبارزه، سرانجام روز دوشنبه 19 شهریورماه 1358 به سوی حق شتافت و ملتی در غم فراقش غرق ماتم شدند. انبوه جمعیتْ پیکرش را برای خاک سپاری به بهشت زهرا بردند و صبح سه شنبه در میان شیون مردم، آن پیکر عزیز در خاک پنهان گشت و دولت یک روز تعطیل و سه روز عزای عمومی اعلام کرد.
  ابوذر انقلاب

  امام خمینی(س) در پیامی که به مناسبت رحلت آیت الله طالقانی نوشتند علاوه بر آنکه از وی به عنوان دوستی ارجمند نام بردند، چنین ادامه دادند: «او براى اسلام به منزله حضرت ابوذر بود.
  رهبر انقلاب از بُعد اخلاقی نیز آیت الله طالقانی را شخصیتی بسیار ساده و محکم دیده بودند که نه در مقابل سختی و زندان های رژیم پهلوی کمر خم کرده و نه در مقابل توجه جریان های مختلف که قصد به انحراف کشیدن ایشان را داشتند، سست شدند و این نشان از پاکی و صداقت ایشان دارد

  ابوذر انقلاب! رفتی و نگفتی که فلق چشم بر مناجاتِ که بگشاید؟ رفتی و نگفتی که درختان در قنوت شاخه هایشان چه بگویند؟ یاد باد هنگام شیرین بودنت، ای سلسله جنبان آلاله و شقایق. امروز اگر تو نیستی و به آرزوی همیشگی خود رسیده ای، راهت را پاس داشته ایم و از ارزش های انقلاب با جان و دل پاسداری می کنیم. آیت اللّه طالقانی جلوه ایمان بود. در سیمای پرمهرش نور عشق و ایمان خانه داشت و راز و نیاز شبانه اش با پروردگار نمودار خلوص و پاکی بود. یادش گرامی و راه روشن او هرگز بی رهرو مباد.
  شخصیت آیت الله طالقانی از منظر رهبری

  با توجه به انتخاب آیت الله طالقانی به عنوان اولین امام جمعه از سوی امام خمینی (ره) و فوت ایشان و نیز به دلیل برخی کج فکری ها در خصوص ایشان از سوی برخی جریان های صدر انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای سخنانی درباره ی ایشان فرمودند و شخصیت ایشان را در چند حوزه برجسته کردند.

  از نظر رهبری، شخصیت آیت الله طالقانی فقط بُعد روشن فکری اسلامی ایشان نیست. ایشان اهل فکر نو البته بر محور دین و نهج البلاغه بودند. از نگاه رهبری، تفکر معطوف به مبارزه از مهم ترین ویژگی های شخصیتی آیت الله طالقانی بوده که از دید بسیاری از گروه های مذهبی و سیاسی مختلف پنهان مانده است.

  رهبر انقلاب از بُعد اخلاقی نیز آیت الله طالقانی را شخصیتی بسیار ساده و محکم دیده بودند که نه در مقابل سختی و زندان های رژیم پهلوی کمر خم کرده و نه در مقابل توجه جریان های مختلف که قصد به انحراف کشیدن ایشان را داشتند، سست شدند و این نشان از پاکی و صداقت ایشان دارد.

  از دید رهبری، آیت الله طالقانی شخصیتی بسیار پُرانرژی و باروحیه بودند که هیچ گاه خود را از مطالعه و مبارزه دور قرار ندادند. آیت الله طالقانی به عنوان یک روحانی که با برخی دروس دانشگاهی و زبان انگلیسی نیز آشنایی داشتند، به دلیل منش ساده و خاص خود، از سوی برخی گروه ها، مورد ظلم قرار گرفتند که البته چه به وسیله ی حضرت امام خمینی (ره) که ایشان را اباذر انقلاب نامیدند و چه از جانب حضرت آیت الله خامنه ای، همواره به عنوان یکی از مهم ترین شخصیت های انقلاب معرفی شده و می شوند.


  منابع : حوزه / برهان / تاریخ ایرانی
  سلام

 2. کاربر روبرو از پست مفید rea1362 تشکر کرده است .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

جامعه مجازی رهپویان به عنوان شبکه اجتماعی اعضاء کانون فرهنگی رهپویان وصال از سال 1381 و به عنوان یکی از قدیمی ترین تالارهای گفتمان فضای وب فارسی مشغول به فعالیت می باشد. تمامی تلاش دست اندرکاران مجموعه، فراهم آوردن محیطی سالم، مفید و آموزنده برای کاربران گرامی می باشد بدیهی است مطالب درج شده نظرات کانون رهپویان وصال نبوده و نظرات رسمی در سایت رهپویان وصال درج می گردد.

ارسال پیام به مدیر سایت
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
شادی روح 14 شهید کانون فرهنگی رهپویان وصال صلوات

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1