کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: نقد ادبیاتی

 1. #1
  مدیر کانون
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  شیراز
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  2,476
  امتیاز : 59,899
  سطح : 100
  Points: 59,899, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 99.0%
  افتخارات:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranCreated Album picturesCreated Blog entry
  تشکر کردن : 16,445
  تشکر شده 36,937 در 2,465 پست
  حالت من : Khoshhal
  نوشته های وبلاگ
  8
  مخالفت
  35
  مخالفت شده 46 در 32 پست

  پیش فرض نقد ادبیاتی

  بازخواني گفت*وگوي جنجالي سرشار به بهانه اظهارات جديد شجاعي؛
  آتيه خطرناك*تر از مخملباف برخي نويسندگان مورد حمايت بعضي نهادها/ آثار شجاعی بیشتر انشاهای خوبی که تاب نقد را نمی*آورند
  اظهارات مطرح شده در نشست بررسی کارنامه هنری "سید مهدی شجاعی" که روزگذشته در "شهر کتاب" برگزار شد، در همین مدت کوتاه با واکنش*های بسیاری مواجه شد و جنجال زیادی را در رسانه*ها به راه*انداخت. با وجود سخنان تاریخی شجاعی در این نشست که با استقبال رسانه*های ضدانقلاب مانند بی*بی*سی فارسی و سايت ضد انقلاب جرس هم مواجه شد، بررسی و تحلیل این سخنان از زوایای گوناگون لازم به نظر می*رسد.

  شجاعی در اظهارات جديد خود همان كليد واژه‎هاي رفقای لندن*نشین خود را تکرار کرده و روش*های بیان شده از سوی حضرت امام درباب دشمن*شناسی را ساده*لوحانه قلمداد مي*كنند. وي گفته است که: «ما نباید فرمول ساده و ابتدایی را در تعریف دشمن استفاده کنیم و استفاده از یک تعبیر درباره دشمن ساده*لوحانه است وقتی امام خمینی گفت هرگاه دشمن از شما تعریف کرد به خودتان شک کنید این یک دشمن*شناسی برای یک زمان خاص صادق بود. این روش دشمن*شناسی 200 سال پیش است». وی حتی پا را فراتر می*گذارد و در یک اظهارنظر شبه طنز امثال رضا امیرخانی و بایرامی را صاحبان انقلاب می*داند و می*گوید که: «اتفاقا در این سیستم کسانی ممیزی می*شوند که صاحب انقلاب هستند. کارهای مثل امیرخانی، بایرامی، دهقان و صدرعاملی باید ممیزی شوند البته این مشکل وزیر ارشاد ما نیست چون اصلا مال محل ما نیست و از همه چیز بی*اطلاع است. آن سیاستی که وزیر ارشاد را اینجا می*گذارد ایراد دارد، دشمن او را اینجا گذاشته و ما باید این دشمن را شناسایی کنیم.»
  در این میان، بازخوانی نظرات محمد رضا سرشار در مورد سید مهدی شجاعی و طیف همفکرانش که در فروردین امسال در گفت*و*گو با نشریه*ی "فرهنگ عمومی" بیان شد و با واکنش*های تند این دوستان نیز مواجه شد، خالی از لطف نیست و مختصات بهتری از آثار و همچنین تفکرات این گروه به دست می*دهد. در زیر خلاصه*ای از این مصاحبه را می*خوانید:
  اگر موافقید چند نفر را اسم می برم. در صورت تمایل راجع به آنها صحبت فرمایید. درمورد "محمد-رضا بایرامی" اگر صحبتی دارید بفرمایید. در مورد "رضا امیر خانی" و "سید مهدی شجاعی" هم نظرتان را بیان کنید؟
  شجاعی در دهه 1360 عمدتاً با داستان کوتاه شروع کرد. خیلی از داستان های کوتاه خود را هم در این دهه منتشر کرد. در داستان های دهه 1360 شجاعی، نگاه مذهبی و انقلابی مشخص است. یعنی هم تعهد دینی و هم تعهد انقلابی را در آثار این دهه او می بینیم. من اعوجاجی را از نظر تفکر در این آثار او ندیدم. حتی رگه هایی که نشان بدهد در آینده زاویه پیدا کرده، جدا خواهد شد.
  اسم کارهای آن زمان شجاعی را به خاطر دارید؟
  بله. مثلاً در کارهایی که آن موقع از او چاپ شد یک مجموعه طنز هست؛ که البته این ویژگی ها را ندارد. بلکه داستان های عام است. "امروز بشریت" را می گویم. ولی داستان های کوتاه متعهدانه او کتاب*های کم حجمی -زیر -صد صفحه- بود. "ضیافت" ، "دوکبوتر دو پنجره دو پرواز"... در دهه 1370 داستان های مذهبی ای مثل "کشتی پهلو گرفته" را داریم که راجع به حضرت فاطمه(س)است و بعضی داستان ها برای کودکان و نوجوانان.
  در دهه 70 آثاری که خلاف این جنبه مذهبی باشد ندارد؟
  نه به آن صورت.
  داستان "پارک دانشجو" او را که در "نیستان" چاپ شد، چطور می بینید؟
  من در این داستان چیزی نمی دیدم که باعث شود اولاً نویسنده ای را به دادگاه بکشند و بعد هم محکومش بکنند. به هر حال اعتراضی بود به شهریه های بالای دانشگاه آزاد؛ که سبب شده بعضی از آدم هایی که زمینه ای در آنها وجود دارد به انحراف اخلاقی کشیده شوند. درست است که یک فرد متدین نمی آید برای تأمین شهریه اش خودفروشی کند؛ و به هر حال، در آن دختر یا زن، آمادگی هایی برای این کارها هست. ولی چیزی نبود که نویسنده ای را به دادگاه بکشانند و بعد محکوم کنند.
  این نشان می دهد که چقدر این دار و دسته دانشگاه آزاد قدرت داشتند، که به وسیله*ی قوه قضائیه، نویسنده ای مثل شجاعی را -که به هر حال او هم پشتیبانان قدرتمندی در نظام و میان مسئولین دارد- برای چیزی به این سادگی به دادگاه می کشانند و محکوم هم می کنند! هرچند محکومیت مالی بود؛ ولی به هر حال، محکوم شد. نه. من نشانه-ای از انحراف در آن داستان ندیدم.
  ولی در دهه 1380 لااقل دو کتاب داستان چاپ کرد که من آنها را خواندم؛ و کاملاً این زاویه گیری های عقیده ای را در او دیدم. یکی مجموعه داستان "غیر قابل چاپ" بود، که ما در تلویزیون آن را نقد کردیم و من، آنجا این مطالب را گفتم. این مجموعه داستان دیگر ربطی به یک نویسنده مذهبی یا انقلابی ندارد و اتفاقاً به لحاظ مطالب اخلاقی و نوع نگاهی که در آن وجود دارد، آزارنده است. البته نه در مقایسه با نویسندگان شبه روشنفکر کاملاً لاقید از نظر اخلاقی. اگر بخواهیم با آثار آنها مقایسه کنیم همین هم، اثر نجیبانه ای محسوب می شود. ولی به عنوان نویسنده ای که سابقه اسلامی را با خود یدک می کشد، برخی داستان*های این مجموعه، خیلی بی ربط است. من در نقد یکی از این داستان ها هم اشاره کردم، که انگار اساساً راوی، یک طوری*اش می شود. ضمن اینکه انتخاب اسم "غیر قابل چاپ"، معرف نویسنده ای بود که می خواست به هر وسیله که شده، خود و اثرش را مطرح کند. که این اسم هم، در فروش آن بی-تأثیر نبود. منتها شکل بدتر آن، خودش را در "طوفانی دیگر در راه است" به شکل تام و تمام تر نشان داد. در این اثر، که یک داستان بلند است، شاهد یک زن روسپی شریف هستیم!
  اصل آن تیپ روسپی شریف، که ریشه در ادبیات عامیانه دارد، مربوط به آدم های لامذهب یا صوفی منش منحرفی است که سعی می کردند متدینان پرهیزگار و تقید به احکام مذهبی و فقه را رد کنند و دین را یک امر دلی، همراه با تساهل و تسامح بی حد و مرز جلوه دهند. اینکه هیچ کسی نمی داند چه کس خوب است یا چه کس بد است. ما حق قضاوت -و طبعاً امر به معروف و نهی از منکر- در مورد دیگران را نداریم. یعنی همین نسبیتی که امروزه تحت تأثیر فلسفه پوپر از غرب می آید، در تصوف انحرافی ما هم هست. همان "بنده شناس دیگری است" که نویسنده جوان دیگری در آخرین کار داستانی اش آورده بود. دکتر شریعتی هم ظاهراً در کتاب "پدر، مادر، ما متهمیم" تعبیر خوبی از این تفکر انحرافی ریشه-دار را آورده است؛ مبنی بر اینکه در بعضی مجالس عزاداریمان[در زمان قبل از انقلاب] می گوییم: یک زن روسپی که در تمام عمرش تن فروشی کرد، چون یک بار به یک مجلس عزای امام حسین(ع) آمد و زیر دیگ پلوی غذای نذری امام حسین(ع) را فوت کرد و دود به چشمش رفت و از چشمش اشک آمد. همان شب مرد. او را به خواب دیدند که در بهشت جا گرفته است. چون در عزای امام حسین(ع) شرکت کرد و اشک ریخت. وقتی دین را اینگونه به جوان معرفی می کنیم آن وقت خانم متدینی که یک عمر مراقب خودش بوده، نگذاشته نامحرم او را ببیند، مطلقاً پای خود را از حریم های شرعی بیرون نگذاشته، این فرد هیچ معلوم نیست به بهشت برود. ولی یک روسپی که یک عمر فسق و فجور کرده است، وقتی در مجلس عزای امام حسین(ع)، به طور اتفاقی یک قطره اشک از چشمش می آید، به بهشت می رود.
  ما را به جبر هم که شده سربراه کن
  خیری ندیده ایم ازین اختیارها


  ماییم و کهنه دلقی کاتش در آن توان زد 2. 8 کاربر از پست مفید سيد محمد انجوي نژاد تشکر کرده اند .


 3. #2
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۹-دی-۱۷
  محل سکونت
  شیراز
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  3,130
  امتیاز : 24,425
  سطح : 95
  Points: 24,425, Level: 95
  Level completed: 8%, Points required for next Level: 925
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranCreated Album picturesTagger Second Class50000 Experience Points
  تشکر کردن : 13,506
  تشکر شده 15,182 در 2,895 پست
  مخالفت
  13
  مخالفت شده 14 در 14 پست

  پیش فرض

  اگر در پایان فرمایش خاصی دارید بفرمایید.

  عرض آخرم این است که در عرصه سیاست امام فرمودند: میزان حال فعلی افراد است. مسئولین عرصه فرهنگی ما هم باید به این نکته در مورد نویسندگان توجه کنند. به صرف اینکه کسی سابقه مذهبی نویسی دارد یا در حال حاضر نماز می خواند یا دارای ظاهر مذهبی است نباید اکتفا کنند. عده ای از نویسندگان مشهور به مسلمانی ما به دلایل متعدد؛ که یکی از آنها می تواند فقر اطلاعات و بینش درست مذهبی باشد. آثاری پدید می آورند که گاهی حتی ناخواسته مذهبی که نیست هیچ، غیر مذهبی؛ و در بعضی جاها ضد مذهبی است؛ و برای نسل جوان، بد آموزی دارد. در مورد این مسئله احتیاط کنند. مخصوصاً در دادن آثار اینها به نسل جوان، یا در حمایت هایی که از طرف وزارتخانه ها یا نهادهای فرهنگی از این افراد می شود، به قاعده و با حساب و کتاب عمل کنند. احتیاط کنند، تا مبادا به دست خودشان مخملباف های جدیدی در دامن ادبیات داستانی انقلاب ما بیندازند. من بعضی از اینها را که الآن از طرف بعضی مسئولان و نهادها حمایت می شوند، بد آتیه تر و خطرناک تر از مخملباف می دانم. به این دلیل ساده که، مخملباف خیلی بهتر از اینها شروع کرد و به آنجا رسید. بعضی از اینها که این گونه شروع کرده اند، معلوم است که به کجا خواهند رسید!


  منبع: خبر بالایی!!!
  ویرایش توسط heaven_reza : شنبه ۱۹ آذر ۹۰ در ساعت ۲۰:۵۱
  گرم یادم کنی یا نه، من از یادت نمیکاهم...

 4. کاربر روبرو از پست مفید heaven_reza تشکر کرده است .


 5. #3
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۹-دی-۱۷
  محل سکونت
  شیراز
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  3,130
  امتیاز : 24,425
  سطح : 95
  Points: 24,425, Level: 95
  Level completed: 8%, Points required for next Level: 925
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranCreated Album picturesTagger Second Class50000 Experience Points
  تشکر کردن : 13,506
  تشکر شده 15,182 در 2,895 پست
  مخالفت
  13
  مخالفت شده 14 در 14 پست

  پیش فرض

  نوشته اصلی توسط s-a-h نمایش پست اصلی
  دلم از این آقای "سرشار" خیلی گرفته. عزت و ذلت آدما دست خداست. آینده تصمیم میگیره که کدام یک محبوبتره. امیدوارم جواب خوبی واسه اون دنیای خودش داشته باشه
  بخاطر نظرش درمورد شجاعی؟؟
  یا کلا!!؟؟
  گرم یادم کنی یا نه، من از یادت نمیکاهم...

 6. #4
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۹-دی-۱۷
  محل سکونت
  شیراز
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  3,130
  امتیاز : 24,425
  سطح : 95
  Points: 24,425, Level: 95
  Level completed: 8%, Points required for next Level: 925
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranCreated Album picturesTagger Second Class50000 Experience Points
  تشکر کردن : 13,506
  تشکر شده 15,182 در 2,895 پست
  مخالفت
  13
  مخالفت شده 14 در 14 پست

  پیش فرض

  نوشته اصلی توسط s-a-h نمایش پست اصلی
  ^
  بخاطر عکس العمل ها و نظراتش در مورده بقیه نویسنده ها.
  من نمیدونم چون ایشون صداش قشنگه و توی ظهر جمعه ها قصه تعریف میکرده الزاما باید بشه پدرخوانده داستان ایران؟ در حالیکه حتی یک داستان تاثیرگذار که به دست مخاطب رسیده باشه نداره.
  نظراتش در مورد بایرامی، شجاعی، امیرخانی و ... رو بخونی دستت میاد.
  واسه ما اخلاق خیلی مهمه. چیزی که در مصاحبه های ایشون اصلا دیده نمیشه.
  جریان نامه پارسال مهاجرانی و حذف احمد محمود(احمد عطا) و اینا چی بوده؟؟


  نوشته اصلی توسط دلشاد نمایش پست اصلی
  آخي چه دل پري هم داشتن جناب ساچمه
  فکر کنم این ی بخش کوچیکشه
  گرم یادم کنی یا نه، من از یادت نمیکاهم...

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

جامعه مجازی رهپویان به عنوان شبکه اجتماعی اعضاء کانون فرهنگی رهپویان وصال از سال 1381 و به عنوان یکی از قدیمی ترین تالارهای گفتمان فضای وب فارسی مشغول به فعالیت می باشد. تمامی تلاش دست اندرکاران مجموعه، فراهم آوردن محیطی سالم، مفید و آموزنده برای کاربران گرامی می باشد بدیهی است مطالب درج شده نظرات کانون رهپویان وصال نبوده و نظرات رسمی در سایت رهپویان وصال درج می گردد.

ارسال پیام به مدیر سایت
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
شادی روح 14 شهید کانون فرهنگی رهپویان وصال صلوات

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1