کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 19 , از مجموع 19
 1. #1
  داره خودمونی میشه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۹-آذر-۲۴
  نوشته ها
  577
  امتیاز : 7,525
  سطح : 57
  Points: 7,525, Level: 57
  Level completed: 88%, Points required for next Level: 25
  Overall activity: 4.0%
  افتخارات:
  SocialVeteran5000 Experience Points
  تشکر کردن : 782
  تشکر شده 796 در 385 پست
  حالت من : Mehrabon
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 1 بار در 1 پست

  پیش فرض هنر های فلزی

  معرفی صنایع دستی فلزی به همراه مراکز فعال و هنرمندان این رشته ها

  قلم زنی،مینا،ملیله،جواهر سازی،و.......

  چقدر با صنایع فلزی کشورمان آشنایی دارید؟

 2. کاربر روبرو از پست مفید adminvc6 تشکر کرده است .


 3. #2
  عضو جديد
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-مرداد-۰۳
  محل سکونت
  اهل زمستانمممممم
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  37
  امتیاز : 3,857
  سطح : 39
  Points: 3,857, Level: 39
  Level completed: 38%, Points required for next Level: 93
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  Social1000 Experience PointsTagger Second ClassVeteran
  تشکر کردن : 56
  تشکر شده 158 در 34 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  قلمزنی و تاریخچه آن

  چون هنر خودمم همینهههههههههه خیلی مایه میذارممممم


  قلمزنی عبارت است از تزیین و کندن نقوش بر روی اشیای فلزی به ویژه مس، طلا، نقره، برنج و یا به عبارت دیگر ایجاد خطوط و نقوش به وسیله قلم با ضربه چکش و بر روی اجسام فلزی. قلمزنی یکی از رشته.های هنرهای سنتی ایران است که در دسته بندی، در رده هنرهای صناعی و در گروه فلزکاری قرار دارد


  امروزه برای قلم.زنی ابتدا داخل یا زیر ظرف یا سینی مورد نظر را که معمولا از جنس نقره یا طلا است از محلول قیر و گچ پر می.کنند تا سروصدای قلم کمتر به گوش برسد و همچنین مانع از سوراخ شدن ظرف در حین کار شود. سپس نقش مورد نظر را روی ظرف رسم کرده و قلم مناسب را انتخاب کرده و روی سطح ظرف قرار می.دهند و با چکش بر انتهای قلم می.کوبند تا شیارها و نقش.ها با تغییر شدت ضربه روی ظرف ایجاد شوند.

  قلم.های این هنر متنوع هستند و نام.های خاص خود را دارند مانند قلم سایه و قلم نیم.بر. پس از ایجاد نقش.ها، قیر را جدا می.کنند و روی شیارها گرده زغال می.ریزند و روی ظرف را با روغن جلای سیاه می.پوشانند. به این ترتیب نقش.های قلم.زده شده به شکل خط.هایی تیره و مشخص دیده می.شود.  پیشینه هنر قلمزنی در ایران پیش از تاریخ


  پیشینه این هنر در ایران، تاریخ روشنی ندارد و از اثر مستندی که بیانگر نخستین مکان یا نخستین شیء باشد که بر روی آن قلمزنی، چکش کاری و یا حکاکی شده.است، اطلاع دقیقی در دست نیست.

  کاربرد فلز، به ویژه مس در ایران و خاور نزدیک به چند هزار سال پیش از میلاد میرسد.
  در اواخر هزاره دوم و اوایل هزاره اول پیش از میلاد هنر و صنعت فلزکاری در نقاط گوناگون ایران به ویژه در شمال و شمال غرب و حاشیه جنوبی دریای مازندران شکوفایی داشته.است. از آثار مهم به دست آمده در این دوره جام طلای حسنلو است که در سال 1336 کشف شد و دارای نقوش برجسته چون خدایان سوار بر گردونه یا ارابه است.

  هنر قلمزنی در دوره ی مادها


  آثار قلمزنی اندکی از دوره مادها که در سده هفتم ق.م در شمال ایران روی کار آمدند به یادگار مانده.است. اشیای به دست آمده از آذربایجان حاکی از آن است که از نفوذ سکاها به تدریج کاسته شده و سبک مادها در این زمان جای آن را گرفته.است.

  هنر قلمزنی در دوره ی هخامنشی


  با روی کار آمدن پارس.ها و تشکیل حکومت هخامنشی (۵۵۰-۳۳۰ق.م) هنر قلمزنی تحوّل یافت و از جایگاه ویژه.ای برخوردار شد و بر ادوار پس از خود تأثیر گذاشت. دوره هخامنشی اوج هنر فلزکاری در زمینه.های ریخته گری، چکش کاری، ترصیع و... است. به دلیل حمله اسکند و آتش زدن تخت جمشید آثار بسیاری نابود شد و یا به دستور اسکند ذوب شده و به سکه تبدیل شد.
  از جمله اشیای شناخته شده در دوره هخامنشی دو لوح سیمین به وزن ۴ کیلوگرم و زرّین به وزن ۵ کیلوگرم است که در موزه ملّی ایران نگهداری می.شود.

  هنر قلمزنی در دوره ی سلوکی


  در دوره سلوکی با ساخت شهرهای جدیدی مانند مرو و نسا و انتقال کارگاه.های هنری به این شهرها، هنر قلمزنی با تأثیرپذیری از هنر هلنی (هنر یونانی) ادامه یافت.

  هنر قلمزنی در دوره ی اشکانی


  با روی کار آمدن پارت.ها در سال ۲۵۰ ق.م تا ۲۲۴ میلادی هنر قلمزنی با همان شیوه هخامنشی با اندک تغییر به عمر خود ادامه داد.
  ساخت پیکره.ها از جنس طلا و نقره و مفرغ به شیوه ریخته گری در دوره اشکانی از رونق ویژه.ای برخوردار شد و زیورآلات مرصع با سنگ.های قسمتی با همان شیوهٔ هخامنشی ادامه یافت. در این دوره به دلیل هجوم اسکندر آثار هنری مهمّی در دست نیست و به سبب هرج و مرج و کم توجّهی پارتیان به هنر، تنها در اواخر این دوره ساخت آثار قلمزنی رو به رشد نهاد.

  هنر قلمزنی در دوره ی ساسانی


  زمان ساسانیان در سال ۲۲۴ تا ۶۵۰ میلادی به دلیل گسترش تجارت میان ایران، یونان و روم هنرهای ارانی از هنر یونانی و رومی تاثیر گرفت.
  در دوره ی ساسانی ساخت اشیا به سه طریق زیر انجام میشد:
  ۱. به. وسیله چکشکاری بر ورق سرد.
  ۲. به .وسیله ریختگی و ساخت ظروف آستردار از ورق.
  ۳. تراش با چرخ

  هنر قلمزنی در دوره ی اسلامی


  در قرون اولیه اسلامی، اعراب که مسلّماً خود هنری نداشتند، هنر قلمزنی دوره ساسانی را مورد تقلید قرار داده و در سده.های بعد در اثر علاقهٔ هنرمندان ایرانی به مذهب و گرایش آنان به اسلام، با تأثیرپذیری از آرا و عقاید اسلام، در خلق آثار فلزی پیدا کردند و کم کم نقوش بی نظیر و طرح.های بومی و اسطوره.ای ایرانی جای خود را به خطوط کوفی و آیات و احادیث داد. در دورهٔ سامانیان هنر قلمزنی در اثر تبادلات تجاری به سایر ممالک اسلامی راه یافت. اشیای قلمزنی شده دوران دیلمیان در موزه.های ایران از جمله آثار معروف این دوره.است. از سده.های اولیه تا قرون سوم و چهارم قمری اشیای فلزی در ایران به سبک زمان ساسانی ساخته می.شد. مکتب قلمزنی خراسان در سدهٔ چهارم قمری شکل گرفت و در دورهٔ سلجوقی به اوج کمال خود رسید.

  هنر قلمزنی در دوره ی سلجوقی


  سلجوقیان در اوایل سدهٔ پنجم قمری (۴۲۹) از ترکستان به ماوراءالنّهر آمدند و سکونت گزیدند و سپس خراسان را متصرّف شدند. با علاقه.ای که حکام سلجوقی به هنر داشتند، هنر قلمزنی همچون سایر رشته.های هنری حمایت شد و گسترش چشم گیری یافت.

  ایجاد نقوش گیست باف شامل نوارهایی در تزیینات ظروف به شیوه و سبک بسیار زیبا متداول شد. در این دوران ترصیع فلزات به صورت مفتول.های طلا، مس و نقره و یا ترصیع ظروف مفرغی با مفتول مس رایج شد. از کارهای بسیار زیبا در این دوره مشبک کاری روی فلز است.

  هنر قلمزنی خراسان که در قرن پنجم و ششم قمری، هم.زمان با حکومت سلجوقی در شرق به ویژه خراسان و ماوراءالنّهر رواج یافته بود، پس از حملخ مغول به دلیل ویران شدن بسیاری از مراکز هنری این منطقه و مهاجرت هنرمندان به غرب و میان رودان، در آن نواحی تداوم یافت. هنر فلزکاری خراسان از شرق شروع شد و در غرب رشد و گسترش یافت

  هنر قلمزنی در دوره ی مغول و تیموری


  با تصرف سوریه توسط غازان خان در اوایل سده هشتم قمری هنرمندان قلمزن مورد حمایت ایلخانان قرار گرفتند و بعدها شهرهای حلب، دیار بکر، موصل، شیراز و تبریز از مراکز مهم و بزرگ هنر قلمزنی به شمار آمدند. در این زمان آثار قلمزنی تحت تأثیر هنرهای بومی قرار گرفت، به گونه.ای که در سوریه و مصر نشانه.های این تحوّل بیشتر به چشم می.خورد. ترصیع و در نشاندن ظروف در این زمان به تقلید از دورهٔ سلجوقی تداوم یافت. استفاده از هنر خوشنویسی در قلمزنی به وفور گسترش یافت و ظروف زیادی از این گونه ساخته و تزیین شد.

  با حمله تیمور به ایران در سال ۷۷۱ق، هرات دوباره رونق هنری خود را بازیافت و بزرگ.ترین مرکز هنری آن روز شد. هنر قلمزنی در این شهر بسیار درخشید. از جمله ظروف سنگاب گور امیرتیمور در سمرقند است که اکنون در موزه ارمیتاژ نگهداری می.شود. سنگاب.هایی نیز از قرن هشتم در مسجد جامع هرات و در موزه آستان قدس رضوی موجود است.

  نقره کوبی روی فلزات در دوره صفوی به اوج شکوفایی و کمال خود رسید. 4. 4 کاربر از پست مفید GHANDIL تشکر کرده اند .


 5. #3
  عضو جديد
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-مرداد-۰۸
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  60
  امتیاز : 2,537
  سطح : 30
  Points: 2,537, Level: 30
  Level completed: 58%, Points required for next Level: 63
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  Social1 year registered1000 Experience Points
  تشکر کردن : 397
  تشکر شده 296 در 60 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض ملیله کاری

  هنر ملیله کاری، محصول کار با طلا، نقره و مسی است که به صورت مفتولهای باریک درآمده است و با صرف وقت و دقت فوق العاده و مهارت و هنرمندی ملیله کار، بر مبنای شی یا محصول مورد نظر و با بهره گیری از نگاره های سنتی و طرحهای اسلیمی به هم پیوند و ارتباط یافته اند.


  قدیمی ترین اشیاء ملیله ایران به روایت اكثر محققان به سالهای ۵۵۰ تا ۳۳۰ پیش از میلاد مسیح متعلق است چه آنكه طی سالهای یاد شده به دلیل رواج استعمال ظروف گرانقیمت از سوی طبقات ثروتمند و مرفه، صنعتگران فلزكار، به ویژه زرگران و نقره سازان تمامی توجه خود را به زیباتر ساختن ظروف معطوف داشتند و كوشیدند تا به اشیاء مصرفی حالتی تزئینی بدهند. با آنكه بر اثر تاراج اسكندر و سپاهیان او از دست ساخته های گرانقیمت این دوره كه غنایمی كم وزن و پربها بودند اثر چندانی باقی نمانده ولی آنچه طی یكی دو قرن اخیر در اثر كاوشهای باستان شناسی یا بطور تصادفی از زیر خاك بیرون آمده نشانه استادی و مهارت صنعتگران و مؤید وجود ملیله كاری در ایران پیش از تاریخ می باشد.

  همچنین پروفسور آرتور آپهام پوپ در كتاب شاهكارهای هنر ایران ضمن اشاره به زرگری و نقره سازی در سالهای بعد از ظهور اسلام به مقداری ملیله كه از منطقه « ری » یافت شده و به قرن دوازدهم میلادی تعلق دارد اشاره كرده است. متاسفانه از آنجا كه اكثر اشیاء ملیله ایرانی اعم از طلا و نقره به منظور استفاده مجدد از فلزش ذوب شده نمونه های زیادی از آن در دسترس نیست و تنها از دوره قاجاریه مقداری سرقلیان گیره استکان – سینی در اندازه های مختلف – گوشواره – سینه ریز و … باقی مانده كه بخشی از آنها در موزه های داخلی و خارجی و بخشی دیگر در مجموعه های خصوصی یا نزد خانواده ها نگاهداری می شود. در حال حاضر نیز ملیله كاری در شهرهای تهران، زنجان و اصفهان رواج دارد كه فرآورده های تولیدی هنرمندان اصفهانی دارای جنبه ای تجملی و تشریفاتی است؛ ملیله كاران تهرانی بیشتر در امر ساخت جواهرات به فعالیت اشتغال دارند و زنجان تنها شهری است كه مصنوعات مصرفی ملیله در آن تولید می شود. صنعتگران زنجانی در حال حاضر مواد اولیه كارشان را فقط از طریق ذوب ظروف نقره ای مستعمل تهیه می كنند.

  عيار نقره مصرفی در مليله زنجان، با خلوص9/99 درصد معروف به عيار 100 استفاده می شود و به لحاظ کيفيت ساخت، مليله اصفهان دارای نقوش بزرگتر نسبت به مليله زنجان است و غنای ريز نقوش، زيبايی و ظرافت کار آن با مليله زنجان برابری نمی کند. ريز نقوش متداول در مليله زنجان همانند ساير نقشهای صنايع دستی اکثرا ذهنی و الهام يافته از طبيعت و طرحهای سنتی است .مهمترين و رايج ترين نقشهای مليله زنجان عبارتند از: اشک، جقه، پيچک، ترمه و غنچه، برگ، واو مليله، دو چشم، برگ فرنگ، سه چهارچشم، کورمليله و تابيده، که هر يک دارای ويژگی خاص خود می باشد.
  ویرایش توسط ســـوگـــند : دوشنبه ۳۰ مرداد ۹۱ در ساعت ۱۸:۴۸


 6. 4 کاربر از پست مفید ســـوگـــند تشکر کرده اند .


 7. #4
  عضو جديد
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-مرداد-۰۸
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  60
  امتیاز : 2,537
  سطح : 30
  Points: 2,537, Level: 30
  Level completed: 58%, Points required for next Level: 63
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  Social1 year registered1000 Experience Points
  تشکر کردن : 397
  تشکر شده 296 در 60 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض ملیله کاری

  .
  تصاویر پیوست شده
  ویرایش توسط ســـوگـــند : دوشنبه ۳۰ مرداد ۹۱ در ساعت ۱۹:۱۵


 8. 6 کاربر از پست مفید ســـوگـــند تشکر کرده اند .


 9. #5
  عضو جديد
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-مرداد-۰۸
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  60
  امتیاز : 2,537
  سطح : 30
  Points: 2,537, Level: 30
  Level completed: 58%, Points required for next Level: 63
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  Social1 year registered1000 Experience Points
  تشکر کردن : 397
  تشکر شده 296 در 60 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض جواهرات ملیله ای!

  .

 10. 5 کاربر از پست مفید ســـوگـــند تشکر کرده اند .


 11. #6
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۹-دی-۰۶
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  1,838
  امتیاز : 42,158
  سطح : 100
  Points: 42,158, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 20.0%
  افتخارات:
  SocialVeteran25000 Experience Points
  تشکر کردن : 10,821
  تشکر شده 7,087 در 1,671 پست
  حالت من : Ashegh
  مخالفت
  1
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  من عاشق ملیله سازی هستم.قرار بود به یه مناسبتی برای یکی از دوستام هدیه بخرم،گفتم چی بهتر از هنر دست ایرانی؟
  به یکی از هم دانشگاهیام که فلز میخونه سفارش دادم،رفتم کلی گشتم فیروزه اصل هم پیدا کردم(فقط حیف که فیروزه ها کوچولو بودن) دادم برام این دو تا رو ساختن.
  البته هنوز آبکاری نشده

  قشنگ شده؟

  ولی خودمونیما اون ظروفش به درد مرفهین بی درد میخوره ،ما فقط میتونیم نگا کنیم.

  الا یا ایها المهدی مدام الوصل ناولــــها

  که در دوران هجرانت بسی افتاد مشکلها

 12. 5 کاربر از پست مفید بهار نارنج تشکر کرده اند .


 13. #7
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۰-شهریور-۰۴
  محل سکونت
  شیراز
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  1,741
  امتیاز : 35,086
  سطح : 100
  Points: 35,086, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 1.0%
  افتخارات:
  Social1 year registeredCreated Album pictures25000 Experience Points
  تشکر کردن : 9,463
  تشکر شده 6,916 در 1,654 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  نوشته اصلی توسط yass نمایش پست اصلی
  من عاشق ملیله سازی هستم.قرار بود به یه مناسبتی برای یکی از دوستام هدیه بخرم،گفتم چی بهتر از هنر دست ایرانی؟
  به یکی از هم دانشگاهیام که فلز میخونه سفارش دادم،رفتم کلی گشتم فیروزه اصل هم پیدا کردم(فقط حیف که فیروزه ها کوچولو بودن) دادم برام این دو تا رو ساختن.
  البته هنوز آبکاری نشده

  قشنگ شده؟

  ولی خودمونیما اون ظروفش به درد مرفهین بی درد میخوره ،ما فقط میتونیم نگا کنیم.
  آره خیلیییییییییییی قشنگه

  خوش بحال دوستت
  به دنبال کسی جــامانده از پــرواز میگردم

  مگــر بیـــدار سازد غــافلی را غافلی دیگر
 14. 2 کاربر از پست مفید جامانده از پرواز تشکر کرده اند .


 15. #8
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۸-بهمن-۰۷
  محل سکونت
  ان شاءالله مشهد الرضا(ع)
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  5,795
  امتیاز : 90,950
  سطح : 100
  Points: 90,950, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranCreated Album picturesTagger Second Class
  تشکر کردن : 13,033
  تشکر شده 21,016 در 5,213 پست
  حالت من : Khoshhal
  مخالفت
  7
  مخالفت شده 2 در 2 پست

  پیش فرض

  نوشته اصلی توسط yass نمایش پست اصلی
  من عاشق ملیله سازی هستم.قرار بود به یه مناسبتی برای یکی از دوستام هدیه بخرم،گفتم چی بهتر از هنر دست ایرانی؟
  به یکی از هم دانشگاهیام که فلز میخونه سفارش دادم،رفتم کلی گشتم فیروزه اصل هم پیدا کردم(فقط حیف که فیروزه ها کوچولو بودن) دادم برام این دو تا رو ساختن.
  البته هنوز آبکاری نشده

  قشنگ شده؟

  ولی خودمونیما اون ظروفش به درد مرفهین بی درد میخوره ،ما فقط میتونیم نگا کنیم.
  یا رفیق من لا رفیق له
  سلام

  میگم یه نیگا به منم بنداز!
  من دوستت نیستم!؟

  التماس دعای فرج
  یا حق


  من دخيل التماسم را به چشمت بسته ام *********** هشتمين دردانه زهرا(س)، به دادم مي رسي...؟

 16. 2 کاربر از پست مفید yarehojat تشکر کرده اند .


 17. #9
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۹-دی-۰۶
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  1,838
  امتیاز : 42,158
  سطح : 100
  Points: 42,158, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 20.0%
  افتخارات:
  SocialVeteran25000 Experience Points
  تشکر کردن : 10,821
  تشکر شده 7,087 در 1,671 پست
  حالت من : Ashegh
  مخالفت
  1
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض مینا کاری،هنر آتش و خاک (1)

  میناکاری یا میناسازی هنری است که سابقه ای در حدود پنج هزار سال دارد .

  امروزه این هنر بیشتر بر روی مس انجام میشود ولی میتوان بر روی طلا و نقره نیز آن را به عمل آورد. طلا تنها فلزی است که به هنگام ذوب شدن مینا اکسید نمیشود از اینرو امکان اجرای طرحی همراه با جزئیات و با شباهت هر چه تمامتر بر روی مینا را ایجاد می کند در حالی که میناهای مسین و نقره ای چنین کیفیتی را ندارند.

  شکل گیری مینا نیز از ترکیب اکسیدهای فلزات و چند گونه نمک در مجاورت حرارت بالا می باشد که رنگ ها در طول زمان و بر اساس دما بوجود می آیند.

  امروزه در ایران کانون تولید میناکاری شهر اصفهان میباشد و استادان برجسته ای در تولید آثار مینا مشغول به فعالیت هستند.  الا یا ایها المهدی مدام الوصل ناولــــها

  که در دوران هجرانت بسی افتاد مشکلها

 18. 4 کاربر از پست مفید بهار نارنج تشکر کرده اند .


 19. #10
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۹-دی-۰۶
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  1,838
  امتیاز : 42,158
  سطح : 100
  Points: 42,158, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 20.0%
  افتخارات:
  SocialVeteran25000 Experience Points
  تشکر کردن : 10,821
  تشکر شده 7,087 در 1,671 پست
  حالت من : Ashegh
  مخالفت
  1
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض مینا،هنر آتش و خاک (2)

  پروفسور آرتور پوپ خاورشناس آمریکایی در کتاب «بررسی هنر ایران» درباره هنر میناکاری چنین گفته است: «میناکاری هنر درخشان آتش و خاک است، با رنگهای پخته و درخشان که سابقه آن به ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد میرسد و ظهور آن بر روی فلز در طول سده ششم تا چهارم پیش از میلاد و پس از سال ۵۰۰ پیش از میلاد مشاهده می شود.

  هنر میناکاری در ایران بیش از نقاط دیگر تجلی داشته و یکی از نمونه های قدیمی آن درعهد صفویه توسط ژان شاردن جهانگرد فرانسه ذکر شده است که قطعهٔ مینایی از کارهای اصفهان بوده، مشتمل بر طرحی از پرندگان و حیوانات بر زمینه گل و بته به رنگ آبی کم رنگ و سبز و زرد و قرمز.» لئوبرونستین و اروین مرگولیس نیز سابقه این هنر را در ایران به زمان اشکانیان و ساسانیان میدانند ولی استفاده از آن را تا پیش از حکومت ایلخان مغول، غازان خان روشن نیست.

  یکی از این نمونه های قدیمی بازوبندی از طلا به همراه میناکاری های تزیین شده بر روی آن است که مربوط به دوران هخامنشیان می باشد. در حال حاضر این اثر باستانی در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن نگهداری می شود.

  اوج هنری این هنر در دوره سلجوقیان بوده که تهیه ظروف برنجی و میناکاری مرسومیت داشته است و این آثار به کشورهای همسایه نیز فرستاده می شده است. یکی از نمونه های ارزشمند این دوره «سینی آلب ارسلان» است که میناکاری بر روی نقره است و در موزه صنایع ظریفه بوستون نگهداری می شود. این اثر توسط استادی به نام «حسن الکاشانی» ساخته شده و نامش با خط کوفی بر روی آن حک شده است


  الا یا ایها المهدی مدام الوصل ناولــــها

  که در دوران هجرانت بسی افتاد مشکلها

 20. کاربر روبرو از پست مفید بهار نارنج تشکر کرده است .


 21. #11
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۹-دی-۰۶
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  1,838
  امتیاز : 42,158
  سطح : 100
  Points: 42,158, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 20.0%
  افتخارات:
  SocialVeteran25000 Experience Points
  تشکر کردن : 10,821
  تشکر شده 7,087 در 1,671 پست
  حالت من : Ashegh
  مخالفت
  1
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض میناکاری،هنرآتش وخاک (3)

  .


  الا یا ایها المهدی مدام الوصل ناولــــها

  که در دوران هجرانت بسی افتاد مشکلها

 22. 2 کاربر از پست مفید بهار نارنج تشکر کرده اند .


 23. #12
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۹-دی-۰۶
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  1,838
  امتیاز : 42,158
  سطح : 100
  Points: 42,158, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 20.0%
  افتخارات:
  SocialVeteran25000 Experience Points
  تشکر کردن : 10,821
  تشکر شده 7,087 در 1,671 پست
  حالت من : Ashegh
  مخالفت
  1
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  الا یا ایها المهدی مدام الوصل ناولــــها

  که در دوران هجرانت بسی افتاد مشکلها

 24. #13
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۹-دی-۰۶
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  1,838
  امتیاز : 42,158
  سطح : 100
  Points: 42,158, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 20.0%
  افتخارات:
  SocialVeteran25000 Experience Points
  تشکر کردن : 10,821
  تشکر شده 7,087 در 1,671 پست
  حالت من : Ashegh
  مخالفت
  1
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض قلمزنی


  .

  الا یا ایها المهدی مدام الوصل ناولــــها

  که در دوران هجرانت بسی افتاد مشکلها

 25. #14
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۹-دی-۰۶
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  1,838
  امتیاز : 42,158
  سطح : 100
  Points: 42,158, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 20.0%
  افتخارات:
  SocialVeteran25000 Experience Points
  تشکر کردن : 10,821
  تشکر شده 7,087 در 1,671 پست
  حالت من : Ashegh
  مخالفت
  1
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض قلمزنی

  .

  الا یا ایها المهدی مدام الوصل ناولــــها

  که در دوران هجرانت بسی افتاد مشکلها

 26. کاربر روبرو از پست مفید بهار نارنج تشکر کرده است .


 27. #15
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۹-دی-۰۶
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  1,838
  امتیاز : 42,158
  سطح : 100
  Points: 42,158, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 20.0%
  افتخارات:
  SocialVeteran25000 Experience Points
  تشکر کردن : 10,821
  تشکر شده 7,087 در 1,671 پست
  حالت من : Ashegh
  مخالفت
  1
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض قلمزنی

  .

  الا یا ایها المهدی مدام الوصل ناولــــها

  که در دوران هجرانت بسی افتاد مشکلها

 28. کاربر روبرو از پست مفید بهار نارنج تشکر کرده است .


 29. #16
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-شهریور-۲۹
  محل سکونت
  همسایه بی بی معصومه(س)
  نوشته ها
  3,837
  امتیاز : 61,722
  سطح : 100
  Points: 61,722, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 16.0%
  افتخارات:
  SocialVeteranTagger Second Class50000 Experience Points
  تشکر کردن : 6,761
  تشکر شده 14,100 در 3,233 پست
  مخالفت
  1
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  یا حاضر و یا ناظر

  اینا خیلی خوشگلن هر ببیننده ای رو جذب میکنه، اوجه هنره به نظرم

  اما نمیدونم چرا فقط میشه دیدشون قیمتاشون خیلی بالاسسسست، با دیدن قیمت ادم ترجیح میده سلیقه شو عوض کنه
  بگیر از من جهانم را ، ولی بانو حرم را نه...تمــام ِ جاده ها آری ، خیابان ِ اِرم را نه ...

  کریمه ! کلبه ی امید ِ من روشن به لطف ِ توست...بکش هر روشنایی را ولی لطف و کرم را نه
  ...


 30. کاربر روبرو از پست مفید ياس سپيد تشکر کرده است .


 31. #17
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۹-دی-۰۶
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  1,838
  امتیاز : 42,158
  سطح : 100
  Points: 42,158, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 20.0%
  افتخارات:
  SocialVeteran25000 Experience Points
  تشکر کردن : 10,821
  تشکر شده 7,087 در 1,671 پست
  حالت من : Ashegh
  مخالفت
  1
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  آره خوب متاسفانه قیمت بالایی داره چون زحمت زیادی میبره.

  ما اکثرا تو کارگاه های چوب و فلز مصدوم داریم. یه بار یه فلزی تراشه پریده بود تو چشم یکیشون .

  خوب اینهمه ظریف کار میکنن ،اکثرا قیمت مواد اولیه اشون هم بالاست.

  ولی خیلی خوبه که وقتی میخوایم به کسی کادو بدیم و در توانمون هست از هنر های دستی خودمون کادو رو انتخاب کنیم.

  الا یا ایها المهدی مدام الوصل ناولــــها

  که در دوران هجرانت بسی افتاد مشکلها

 32. #18
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-شهریور-۲۹
  محل سکونت
  همسایه بی بی معصومه(س)
  نوشته ها
  3,837
  امتیاز : 61,722
  سطح : 100
  Points: 61,722, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 16.0%
  افتخارات:
  SocialVeteranTagger Second Class50000 Experience Points
  تشکر کردن : 6,761
  تشکر شده 14,100 در 3,233 پست
  مخالفت
  1
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  یا حاضر و یا ناظر

  ^آره درسته قیمتشون بالاست اما واقعا ارزششو داره.به نظرم امروز بجای خریدن این دکوری های کریستال که مد شده و بعضا میرن میخرن ادم بره پولشو بده اینا بخره خیلی بهتره و خشنگ تره.

  حالا تو هر وقت خواستی کاراتو هدیه بدی من در خدمتم
  بگیر از من جهانم را ، ولی بانو حرم را نه...تمــام ِ جاده ها آری ، خیابان ِ اِرم را نه ...

  کریمه ! کلبه ی امید ِ من روشن به لطف ِ توست...بکش هر روشنایی را ولی لطف و کرم را نه
  ...


 33. #19
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۹-دی-۰۶
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  1,838
  امتیاز : 42,158
  سطح : 100
  Points: 42,158, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 20.0%
  افتخارات:
  SocialVeteran25000 Experience Points
  تشکر کردن : 10,821
  تشکر شده 7,087 در 1,671 پست
  حالت من : Ashegh
  مخالفت
  1
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  نوشته اصلی توسط ياس سپيد نمایش پست اصلی
  یا حاضر و یا ناظر

  ^آره درسته قیمتشون بالاست اما واقعا ارزششو داره.به نظرم امروز بجای خریدن این دکوری های کریستال که مد شده و بعضا میرن میخرن ادم بره پولشو بده اینا بخره خیلی بهتره و خشنگ تره.

  حالا تو هر وقت خواستی کاراتو هدیه بدی من در خدمتم
  متاسفانه من از این هنرا ندارم.فلز و چوب و سفال کار نمیکنم .

  ولی هر وقت میخوام هدیه بدم ،در حد توانم (شده یه چیز کوچولو) سفارش میدم به دوستام بسازن. شما یه مناسبت توپ ایجاد کن من درخدمتم

  الا یا ایها المهدی مدام الوصل ناولــــها

  که در دوران هجرانت بسی افتاد مشکلها

 34. کاربر روبرو از پست مفید بهار نارنج تشکر کرده است .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

جامعه مجازی رهپویان به عنوان شبکه اجتماعی اعضاء کانون فرهنگی رهپویان وصال از سال 1381 و به عنوان یکی از قدیمی ترین تالارهای گفتمان فضای وب فارسی مشغول به فعالیت می باشد. تمامی تلاش دست اندرکاران مجموعه، فراهم آوردن محیطی سالم، مفید و آموزنده برای کاربران گرامی می باشد بدیهی است مطالب درج شده نظرات کانون رهپویان وصال نبوده و نظرات رسمی در سایت رهپویان وصال درج می گردد.

ارسال پیام به مدیر سایت
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
شادی روح 14 شهید کانون فرهنگی رهپویان وصال صلوات

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1