کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1
  عضو جامعه مدال ها:
  Arm of Law

  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-فروردین-۰۴
  محل سکونت
  جها ن اسلام
  جنسيت
  برادر
  سن
  -1985
  نوشته ها
  313
  امتیاز : 8,577
  سطح : 62
  Points: 8,577, Level: 62
  Level completed: 43%, Points required for next Level: 173
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialCreated Blog entryCreated Album picturesVeteran5000 Experience Points
  تشکر کردن : 626
  تشکر شده 652 در 215 پست
  حالت من : Khonsard
  نوشته های وبلاگ
  4
  مخالفت
  43
  مخالفت شده 9 در 8 پست

  پیش فرض رویای «سکولاریسم اسلامی» محمد بن سلمان +تصاویر

  (بسم الله الرحمن الرحیم)
  هدف از انتخاب بن سلمان برای ولی عهدی، تولد آتاتورکی جدید آن هم دریک کشوری با تفکرات شدید تکفیری بود تا شاید این کشور بتواند کل منطقه و دیگر کشورها را به سمت سکولاریزاسیون پیش ببرد.


  سکولاریسم یا جهان گرایی یا جدا انگاری دین از سیاست عقیده ای است مبنی بر جدایی نهادهای حکومتی و کسانی که بر مسند دولت می نشینند از نهادهای مذهبی و مقام های مذهبی. این تفکر ریشه در عصر روشنگری اروپا (قرن هیجدهم) دارد. اهداف و استدلال ها برای قبولاندن سکولاریسم به مردم بسیار گسترده است. در لائیسیته اروپایی عنوان می شود که سکولاریسم یک جنبش به سوی مدرنیسیته و پیشرفت و دور شدن از ارزش های دینی است. البته سکولاریسم ایدئولوژی واحدی نیست همان گونه که در جهان دین های مختلفی وجود دارد انواع مختلف سکولاریسم نیز وجود دارد که هر یک هنجارها، ارزش ها و ساختار فلسفی متفاوتی را ارائه می دهند.
  وجه مشترک انواع سکولاریسم تقابل تمام آن ها با دین است. برای سکولاریست ها جهانی که در آن زندگی می کنیم خود جایگاه نهایی ارجاع است؛ یعنی دنیا با استناد به خودش قابل فهم و کنترل است. عقل گرایی و علم گرایی از اصول اساسی تفکر سکولاریستی است. بر این اساس محور و مدار اصلی حکومت فقط بشر است. حکومت بر مبنای قوانین بشری اجرا می شود و منشأ مشروعیت حکومت ملت است. اداره شئون اجتماعی، سیاسی و اقتصادی به انسان تعلق دارد و انسان باید در سایه عقل و علم خویش بدون استمداد از آموزه های دینی و ارزش های معنوی پایه های زندگی خود را استوار کند.
  در این زمینه بیشتر بخوانید:
  تکرار سناریوی شاه مخلوع ایران برای محمد بن سلمان/ آیا شاهزاده های بازداشت شده شورش می کنند؟
  ماجراجویی شیطانی عربستان
  تاوان سنگین سیاست خارجی بن سلمان
  سکولاریزاسیون فرایندی است که به عرفی شدن نهادهای دینی و انفکاک دین از دنیا و به حاشیه راندن دین از عرصه اجتماع و از بین مردم اشاره دارد. اکثر متفکران غربی سکولاریزاسیون را به بی اهمیت شدن آموزه های اجتماعی دین و کنار نهادن ساختارهای دینی معنا کرده اند. وقتی گفته می شود فرهنگ و اندیشه و آداب ورسوم کشوری سکولاری می شود منظور آن است که پیوندهایشان را با ارزش های دینی و مبانی الهی قطع می کنند. این گونه است که نفوذ دین در جامعه و در تفکر فردی رفته رفته کم رنگ می شود تا آن که سرانجام تقدس دینی از بین می رود و نامقدس جای آن را می گیرد و ارزش های اصیل دینی و معنوی به یک باره از جامعه رخت برمی بندند.
  سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان وقتی پسرش محمد بن سلمان را به عنوان ولیعهد جدید این کشور تعیین و معرفی کرد این اقدام او مورد تشویق و حمایت همه جانبه غربی ها بخصوص آمریکا و اسرائیل قرار گرفت. تلاشی برای تولد آتاتورکی جدید آن هم دریک کشوری با تفکرات شدید تکفیری و افراطی گری، با محیط و جامعه ای بسیار محدود و جو خفگان تا شاید این کشور بتواند کل منطقه و دیگر کشورها را به سمت سکولاریزاسیون پیش ببرد. دنیای غرب به رهبری ایالات متحده و با توسل به دستگاه های جاسوسی خود به این نتیجه رسیدند که چاره ای جز نوشتن خط مشی جدید و تازه ای برای خدمت گذاران و خادمان خود در یک سده گذشته (در کشور عربستان)، برای حرکت به سمت سکولاریزاسیون ندارند و تنها گزینه ی آن ها برای پیش برد اهداف جدیدشان در منطقه خاورمیانه و بخصوص در کشور عربستان سعودی کسی جز محمد بن سلمان نمی تواند باشد. آن ها برای پیش برد اهداف خود از مدت ها قبل تبلیغات گسترده خود را با کمک رسانه های وابسته ی دولتی و غیردولتی در این کشور و حتی سایر کشورها آغاز کردند. روزنامه اینترنتی رأی الیوم در یادداشتی به قلم خالد الجیوسی آورد که ناظران معتقدند عربستان سعودی به ناچار در مسیر سکولاریسم حرکت می کند که رویکرد رسانه های محلی این کشور در سخن گفتن از فواید قوانین مدنی و آماده سازی افکار عمومی برای تحولی تاریخی نشانگر همین امر است. تحولی که با جمع کردن بساط نهادهای دینی و انتقال به دوران گشایش و رفاه همراه خواهد بود.
  شبکه های ماهواره ای چون «روتانا» و «السعودیه» نیز با دعوت از نویسندگان و روزنامه نگاران سعودی وابسته به جریان لیبرالیسم و کسانی که درباره منافع حاصل از لیبرالیسم در کشور گفت وگو می کنند به ایفای این نقش می پردازند و کارشناسان این رسانه ها امارات را به عنوان نمونه ای که می تواند الگوی عربستان برای اجرای سکولاریسم اسلامی باشد معرفی می نمایند.
  محمد بن سلمان قصد دارد باهدف ایجاد کشور سکولار سعودی برخی از فعالیت های دینی و عقیدتی را در این کشور تا حد امکان محدود بکند. او قصد دارد با حذف رهبران دینی از جامعه سنتی عربستان، خود زمام تمام امور را در این کشور در اختیار داشته باشد. وی خواهان ارائه تعریف جدیدی از دین، به مانند همه دولت های سکولار که نسبت به دین تعریف خاص خود را دارند است. او می خواهد با محدود نمودن رهبران دینی امکان هرگونه اعتراض را از جامعه دینی در این کشور بگیرد. بن سلیمان با ایجاد دولت سکولار در عربستان خواهان همگرایی بیشتری با غربی ها است. وی به تقلید از آتاتورک قصد دارد تا ارتش را در عربستان تقویت نموده و با استفاده از قدرت آن، فضا را برای رشد سکولاریسم آماده نماید. به عبارت دیگر بن سلمان دوست دارد با درس گرفتن از تجربه آتاتورک در رشد ارتش و با کمک گرفتن از این نهاد، فضا را برای سکولاریزاسیون بیشتر آماده نموده و در راستای آرمان های غرب قدم بردارد؛ فلذا قراردادهای بزرگ تسلیحاتی عربستان با ایالات متحده آمریکا و تلاش برای تقویت دستگاه های امنیتی، برنامه ای از پیش تعیین شده برای تقویت سکولاریسم در عربستان بوده است.
  روزنامه های انگلیسی تلگراف و تایمز با توجه به تغییر مسیر عربستان به سمت سکولاریسم نوشتند که این کشور ضوابط سخت دینی در تمامی زمینه ها علی الخصوص حوزه زنان را شکسته است و در دوران ولایت عهدی محمد بن سلمان با پیروی از چشم انداز ۲۰۳۰، شاهزاده جوان به زنان اجازه پوشیدن لباس شنا را خواهد داد تا در کنار مردان در سواحل مختلط شنا کنند. این اقدام برای گسترش گردشگری و کمک به اقتصاد سرزمین عربستان با صنعتی که جایگزین صنعت نفت باشد انجام خواهد شد؛ درحالی که پیش از آن حضور زنان در خیابان های عمومی نیز حرام شمرده می شد؛ بنابراین در دوره سلطنت محمد بن سلمان نه تنها دین از جامعه عربستان زدوده خواهد شد، بلکه با همراهی سیستم های اطلاعاتی غربی، سبک زندگی تماماً غربی مانند تجربه آتاتورک در ترکیه، جایگزین سبک زندگی اسلامی خواهد شد. نمونه این سیاست را می توان در راه دادن زنان به ورزشگاه ها در عربستان سعودی مشاهده نمود. درنتیجه هدف محمد بن سلمان از اقدامات اصلاحی اخیر را می توان تلاشی برای سکولار کردن جامعه عربستان دانست. دراین ارتباط، اسنادی نیز وجود دارد؛ سخنان «یوسف العتیبه» سفیر امارات در واشنگتن مبنی بر اینکه عربستان، امارات، بحرین و مصر برای ایجاد حکومت های سکولار در منطقه تلاش می کنند، مؤید این کلام است. این در حالی است که اظهارات این مقام اماراتی با پایه و اساس حکومت آل سعود در تضاد است. با توجه به چشم انداز اقتصادی ۲۰۳۰ سعودی که تحت نظارت محمد بن سلمان در حال اجراست، به نظر می رسد که وجود عربستان سکولار هم بخشی از این چشم انداز است و بن سلمان اصلاحات دینی را هم مدنظر دارد و قصد دارد که عربستان را به مرکز بسط تفکرات سکولاریستی در کل منطقه تبدیل نماید.
  یاران شتاب کنید ،
  گویند قافله ای درراه است .میگویند که گناه کاران رانمی پذیرند ؟
  آری گناه کاران را دراین قافله راهی نیست ..
  اما پشیمانان را می پذیرند

 2. کاربر روبرو از پست مفید شهداي اروند تشکر کرده است .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تصاویر فاطمی (س)
  توسط meshkat128_kosar در انجمن حضرت فاطمه (سلام الله علیها )
  پاسخ ها: 80
  آخرين نوشته: سه شنبه ۱۸ فروردین ۹۴, ۱۴:۵۹
 2. پاسخ ها: 636
  آخرين نوشته: سه شنبه ۰۷ مرداد ۹۳, ۱۶:۳۱
 3. طلای مجسم...تصاویر بارگاه مطهر احمدی و محمدی
  توسط ریحان21 در انجمن حضرت احمدبن موسی شاهچراغ (ع)
  پاسخ ها: 16
  آخرين نوشته: شنبه ۳۱ خرداد ۹۳, ۱۲:۰۲
 4. :: تصاویر قربانیان ترور
  توسط دردونه در انجمن تاریخ و مناسبت ها
  پاسخ ها: 17
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۰۹ آبان ۹۲, ۲۰:۴۷

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

جامعه مجازی رهپویان به عنوان شبکه اجتماعی اعضاء کانون فرهنگی رهپویان وصال از سال 1381 و به عنوان یکی از قدیمی ترین تالارهای گفتمان فضای وب فارسی مشغول به فعالیت می باشد. تمامی تلاش دست اندرکاران مجموعه، فراهم آوردن محیطی سالم، مفید و آموزنده برای کاربران گرامی می باشد بدیهی است مطالب درج شده نظرات کانون رهپویان وصال نبوده و نظرات رسمی در سایت رهپویان وصال درج می گردد.

ارسال پیام به مدیر سایت
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
شادی روح 14 شهید کانون فرهنگی رهپویان وصال صلوات

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1