کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 30 , از مجموع 30

موضوع: حج

 1. #1
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-اسفند-۰۳
  نوشته ها
  4,694
  امتیاز : 31,629
  سطح : 100
  Points: 31,629, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranCreated Album picturesCreated Blog entry50000 Experience Points
  تشکر کردن : 19,571
  تشکر شده 15,751 در 3,912 پست
  نوشته های وبلاگ
  2
  مخالفت
  7
  مخالفت شده 17 در 13 پست

  پیش فرض حج

  بسم الله الرحمن الرحیم

  خدایا به همه ی آرزومندان حج، توفیق این سفر بزرگ و این تجربه ی زیبا رو عنایت بفرما


 2. #2
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-اسفند-۰۳
  نوشته ها
  4,694
  امتیاز : 31,629
  سطح : 100
  Points: 31,629, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranCreated Album picturesCreated Blog entry50000 Experience Points
  تشکر کردن : 19,571
  تشکر شده 15,751 در 3,912 پست
  نوشته های وبلاگ
  2
  مخالفت
  7
  مخالفت شده 17 در 13 پست

  پیش فرض حج رفتن یا نرفتن؟! مسئله این است!

  یه ایمیل برام اومده در مورد یه ایمیل دیگه که در مورد نرفتن به حج بود و تا حالا حتما به دست همتون رسیده.
  خواستم مطالب این ایمیل جدید رو براتون بذارم تا اگه لازم هست در موردش با هم صحبت کنیم.
  یکم طولانی هست ولی 10 دقیقه بیشتر وقت نمی گیره.

  حج رفتن يا نرفتن، مسئله اين است!

  به گمانم يكي دو سالي است كه ايميلي بسيار ترحم برانگيز در فضاي سايبر چون تحفه*اي از سوي مخالفان مذهب گرفته تا مذهبيون دو آتشه دست به دست مي*گردد كه به يقين شما نيز بارها تجربه دريافت آن را داشته*ايد. ايميلي همراه با عکس*هاي هموطنان محروم و فقير و ابيات زيبا و تاثير برانگيز از يكسو و سپس کاخ*هاي آل سعود لعنت الله عليهم همراه با ارائه آمار و ارقام در خصوص سودي كه از حج نصيب اين خاندان شيطاني مي*گردد از سوي ديگر. طراح ايميل، ايميلي بسيار به ظاهر معقول را طراحي نموده كه كمتر شخصي را در بين دوستان ديديم كه در دام اين صياد چيره دست نيفتاده باشد! به خصوص آنكه اكثر دوستان جوگير شده و احساس روشنفكري نيز نموده و فوروارد ايميل فوق را نشان بينش عميق و دين شناسي بالاي خويش بر شمرده*اند!

  البته اين مدل قصه*ها جديد نيست و مسبوق به سابقه به ساليان دراز است از گنبد و بارگاه امام رضا عليه اسلام در ايران گرفته تا ديگر ائمه عليهم اجمعين السلام در عراق هميشه مورد لطف اين تيپ دشمني*ها قرار داشته*اند كه پيش*تر در اين باب چند خطي نگاشته و ارسال كرده بودم.

  اما در خصوص حج رفتن يا نرفتن و ايميل مورد بحث كه براي بعضي از دوستان به اختصار سال پيش چند خطي نگاشته بودم و اينك به سبب تكرر بيش از حد ايميل فوق ناگزير از نگارش تكميلي هستم نكات زير قابل توجه است.

  آموزه*اي اسلامي نه تنها توجه به بعد معيشتي هموطنان و به ويژه مسلمين را تاكيد نموده است كه حتي بالاتر از آن نسبت به كليه ابعاد زندگي فردي و اجتماعي براي مسلمين مسئوليت تعيين نموده و هيچكس را خارج از گود نسبت به اهتمام ديگر مردمان قرار نداده است. گواه اين مدعا صدها حديث و روايت متقن از پيامبر خدا صلوات الله عليه و آله و ائمه اطهار عليهم اجمعين السلام و نيز سيره و طريقت عملي اين انوار الهي در دوران زندگي خويش مي*باشد كه بعيد ميدانم ايراني مسلماني حداقل اهم اين احاديث و روايات را نخوانده يا نشنيده باشد. از طرفي بارها رواياتي نيز شنيده*ايم كه بعضي نيز در قالب تله تئاتر و فيلم به تصوير كشيده شده*اند كه مثلا فلان تاجر به قصد حج مي*رود ليكن چون در اولين منزل محتاجي را مي*بيند هزينه سفر را به وي بخشيده و به حج نمي*رود، ليكن دوستان تاجر پس از بازگشت از حج به وي تبريك حج مي*گويند و اينگونه روايت ادامه مي*يابد كه به سبب حسن فعل اين تاجر خداوند باريتعالي ملكي را در هيئت تاجر درآورده تا به نيابت تاجر حج نمايد. بي*شك روايت و حكايت زيبايي است و سخت به دل مي*نشيند و تاييدي است بر ايميلي كه دست به دست مي*گردد و اكثر دوستان كه ايميل فوق را فوروارد نموده*اند بي شك به ياد فيلم و داستان فوق بوده*اند. اما چند نكته در خصوص امر فوق نياز به تفكر و تعمق بيشتر دارد. تاثير ايميل*هاي اين چنيني متاسفانه تا جايي است كه حتي بعضي از روحاني نماها (!) و منبري*هاي (!) بي بصيرت بر طبل اين تيپ فكر و حذف سفر حج و حتي سفرهاي عتبات عاليات بكوبند كه جاي بسي تعجب از اين كج انديشي است آنهم از واعظين و مثلاً شارحين دين الهي!

  اولاً مشكل اقتصادي و فقر جامعه بجاي آنكه با حذف حج انجام پذير باشد مي*بايست در درجه اول با جلوگيري از دزدي*هاي كلان اقتصادي، رانت*خواري*هاي بسيار مثلا قانوني (!) و نيز حسن مديريت مسئولين انجام پذيرد كه ايشان را جهت استفاده بهينه بيت المال مسلمين سمت داده*اند و بر همين سمت در دنيا و عقبي مسئول خواهند بود. دوماً گيريم طبق آمار و ارقام ارائه شده در ايميل فوق مردم به حج نروند تا بتوانند با ساخت مثلا سوپر پالايشگاه مدرن (!) ايران را خودكفاي بنزين نمايند، 170 هزار واحد مسكوني بسازند و بيش از 200 هزار فرصت شغلي ايجاد كنند و ....؛ سئوال اين است كه موارد بسيار زيباي مذكور نيازمند مديريت در سطح كلان جامعه است و نمي*توان انتظار داشت كه حجاج خود دست به كار شده جهت ساخت پالايشگاه و مراكز صنعتي اقدام نمايند! نتيجه آنكه مجدداً به بن بست مديريتي بعضاً فاسد و بعضاً غلطي مي*رسيم كه زالو وار قرن*هاست موجود است و شرح مثنوي 70 من! مسلماً طراح اوليه ايميل فوق نيز به حقيقت فوق آگاهي داشته است اما چه شده است كه مشكل مملكتي پهناور را با حذف حج مي*خواهد حل نمايد معقوله*اي است كه جا داشت دوستان اندكي قبل از فوروارد اين تيپ ايميلها به آن بيانديشند!
  ویرایش توسط blueblooded : شنبه ۱۸ تیر ۹۰ در ساعت ۲۰:۳۰

 3. 2 کاربر از پست مفید blueblooded تشکر کرده اند .


 4. #3
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-اسفند-۰۳
  نوشته ها
  4,694
  امتیاز : 31,629
  سطح : 100
  Points: 31,629, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranCreated Album picturesCreated Blog entry50000 Experience Points
  تشکر کردن : 19,571
  تشکر شده 15,751 در 3,912 پست
  نوشته های وبلاگ
  2
  مخالفت
  7
  مخالفت شده 17 در 13 پست

  پیش فرض ادامه ی پست قبل

  دوماً اگر در روايتي كه پيش*تر ذكر آن رفت و آن تاجر هزينه سفر خويش را براي حل بنده*اي از بندگان خدا هزينه نمود، كمي دقت گردد چند مسئله مشخص مي*گردد. اول آنكه مردمان قديم دقت بيشتري در اموري چون خمس و زكات خويش مي*داشتند امري كه همينك عملا اگر نگوييم بسياري مخالف خمس هستند و ماليات حكومتي را برحسب خمس تفسير به راي مي*نمايند به يقين مي*توان گفت جايگاه خمس بسيار كمرنگ گشته است. جاي سئوال است كه نگارنده ايميل فوق چرا به جاي اشاره به خمس و زكات حج را نشانه گرفته است؟! چرا به جاي امر به معروف در انفاق و قناعت در زندگي و عدم اسراف و ريخت و پاشها و تجملاتي كه به يقين بسياري از فورواردكنندگان ايميل فوق مبتلا بدان مي*باشند، حج الهي را نشانه رفته است؟ چگونه است كسي براي خريد فلان مدل موبايل و لپ تاپ كه با عرض معذرت جز ساده*ترين مصرف اين اقلام را قاطبه خريداران نمي*دانند و براي نفر اول بودن و داشتن بهترين مدل و مارك با يكديگر مسابقه دارند، كلامي در ايميل فوق يا منابري كه حج را مي*كوبند شنيده نمي*شود؟! چگونه است كساني كه نگران اشتغال زايي هستند، به وقت خريد جنس ايراني و حمايت از توليدكننده داخلي به سراغ جنس خارجي مي*روند؟ آيا نمي*توان فرض نمود جنس ايراني ولو بد باشد در صورت حمايت خريداران به مرور بهتر مي*گردد؟ و اگر اين حمايت نباشد به تعداد فقيران جامعه افزوده ميشود؟ آيا نمي*توان همان پولي كه براي مثلا يك شلوار جين خارجي پرداخت مي*گردد براي دو شلوار ايراني هزينه نمود؟! تا زمانيكه چشم و هم چشمي*هاي كوركورانه، و تجملات ابلهانه همگي را مبتلا نموده و در اين ميان با تاسف خانواده*هاي مثلاً مذهبي نيز در صف اول رقابت مي*باشند، نمي*توان انتظار ديگري داشت! سفر حجي كه كم هزينه*تر از يك دستگاه آي پد 2 مي*باشد بايد حذف شود، سفر حجي كه هزينه آن نصف قيمت يك لپ تاپ مك*اير مي*باشد سبب فقر كشور شده (!!!) دوستان در داشتن ميزان حافظه موبايل يا مگاپيكسل دوربين آن با يكديگر مسابقه دارند و به اين مسابقه هم مفتخر (!!!) ليكن بحث كمك به فقرا كه مي*رسد قرار است دست در جيب الهي كرده و با حج جهت انفاق بكوشيم!!! واحيرتا! و وا اسفا كه توجه ما به حج براي ما از خريد موبايل براي فرزندان 7-8 ساله*امان كمتر است! معضلي كه نه تنها در ايران كه در كل بلاد اسلامي شيعه و سني جمله مردمان بدان گرفتارند! عجيب است كه به هزينه موبايلي كه حداكثر هر دوسال يكبار به انواع بهانه تعويضش مي*کنيم تا بي*كلاس مفروض نشويم (!)، توجهي نداريم ليكن حجي را كه در عمر يكبار براي ما واجب نموده*اند تازه آنهم در صورت استطاعت و امكان؛ يا حتي عمره اي را كه براي قاطبه مردم انجام آن سهل تر از حج واجب است و بسا فرد تنها توفيقش در زيارت مكه و مدينه همين عمره باشد را سبب فقر كشور و مسلمينش مي*دانيم و بر بالاي منابر رفته ايميل*ها مينگاريم، آمار و ارقام مي*دهيم كه آري همه معضلات اقتصادي مسلمين در اين حج است (!!!!) وا حيرتا! آي فونها و بلك بري ها و .... را در معادلات فقر هموطنان خويش دخيل نميدانيم ليكن انگشت اتهام را ناجوانمردانه بر حج مي*گيريم! خريد اجناس گران و ماركهاي خارجي را مشكل نميدانيم ليكن حج را معضل يافته و تيغ شمشير بر گردنش مي*گذاريم! خوردن غذا در رستورانهاي آنچناني را بر خود واجب دانسته و به آن نيز مفتخريم ليكن ايميل مي*زنيم و نان پاره دست فقرا را به سبب انجام حج الهي مي*شماريم!

  راستي چگونه است كه اهل بيت با آن علم لدني خويش به توصيه در عدم انجام حج و در عوض انفاق با پول آن ننموده*اند ليكن ما به اين كشف بزرگ رسيده*ايم؟! حتي بالاتر نعوذبالله عجيبتر آنكه حقتعالي نيز *متوجه اين امر نبوده*اند كه توصيه نمايند ليكن بندگانشان راه درست حقيقت را يافته*اند!!! وا عجبا! به كجا مي*رويم با اين روش تحليل؟ چگونه كج روي به اين بزرگي در برداشتهاي خويش را نمي*بينيم و برعكس ديگران را دچار كج روي ميدانيم و فرياد ميزنيم "دل خوش از آنيم كه حج مي*رويم غافل از آنيم كه كج مي*رويم" واقعا نميشد اين واجب ديني بجاي واجب از ابتدا امري مستحب مي*بود؟! آيا حكمت خداوندي كمتر از بندگانش بوده است؟!!!

  اشعار زيباي آن ايميل آيا به راستي شامل حال همه حجاج است يا به قول خود شاعر در شعر فوق شامل حال مكاراني است كه تنها از دين ظاهرش را به جهت بهره*مندي دنيايي مورد استفاده قرار مي*دهند؟ روي سخن شاعر و نظر وي امر ديگري و نهي از منكري ديگر بوده است ليكن چون هميشه دشمنان زيرك بهترين استفاده را از جملات درست ديگران برده*اند.

  دشمنان دين الهي هميشه زيركانه و هوشمندانه از احساسات ما بهره برداري نموده*اند از ايجاد انواع و اقسام بدعت*ها گرفته تا ضد ارزش نمودن ارزش*ها و ارزشي نمودن ضدارزش*ها. آنچه در پس ظاهر زيباي اين تيپ ايميلها مورد توجه است معقوله شعائرزدائي و حذف خودسازيها از جامعه ديني است. از ده بند فروع دين نماز كه ستونش باشد، آنقدر در نزد ما مسلمين متاسفانه سست است كه هر آن بايد نگران ريختن سقف دين باشيم كه عملاً فوروارد اين تيپ ايميل*ها يا موارد متعدد ديگر خود دليل بر ضعف سنگين نمازي ماست كه تنها به صورت آن و آنهم بسيار ضعيف بسنده كرده*ايم و بدان دلخوشيم و راضي! روزه را نيز كه به بهانه بيماري و ضعف، به حاشيه مي*رانيم و هر سال بر سر كم كردن حتي يك روزش دست به دامن انواع استهلال مي*شويم كه شايد يك روز زودتر از آن خلاص گرديم و تازه از آن نيز جز گرسنگي و تشنگي ظاهريش چيز ديگري را به حساب نمي*آوريم و روزه داري را تنها به شكم انجام مي دهيم حال بماند كه بسياري همان را نيز به خواب و استراحت مي*پردازند و تنها نزديك وقت افطار از جاي برميخيزند! خمس و زكات را نيز كه اكثراً بوسيده و به كناري نهاده*ايم! در امر جهاد نيز كه به هنگام جهاد اصغر با هزار پول و پارتي به دنبال معافيت يا فرار از آنيم، و به گاه جهاد اكبر كه خداوند خودش بر همه ما رحم نمايد كه عجب ميدان سختي است! امر به معروف و نهي از منكر نيز چنان عجيب و غريب مورد تفسير به راي ما قرار گرفته*اند كه به سختي مي*توان جمع آرا نمود به خصوص كه همگي ما از نگارنده اين سطور گرفته تا ديگر عزيزان، شكر خدا از مجتهدين در دين و عالمين هستيم و تفسير هريك از ما برتر است از تفاسير ديگر بزرگان و هرجا را كه صلاح بدانيم با تفسري به راي خويش تذكري مي دهيم يا تشويقي ميكنيم البته تا جاييكه خود متضرر نباشيم! در امر تولا و تبري نيز متاسفانه به دليل عدم تبيين صحيح اين دو امر بسيار بسيار بسيار حياتي، هركس تفسيري مي*زند و برداشتي مي*نمايد و صد البته چون نگارنده اين سطور، آن تفسير را نشر هم مي*دهد! آنچه مي*تواند كمي تا قسمتي سبب نگراني باشد همين حجي است، كه بيشتر ساعتش در بازارها صرف مي*گردد. البته نويسنده ايميل ضد حج فوق نگران بخش بازار نبوده است بلكه تنها نگراني اين دشمن زيرك آن بوده است، كه بسا ديدن كعبه و عظمت آن كه آنانكه توفيق حج داشته*اند مي*دانند چه ميگويم، و نيز زيارت مسجدالنبي و ديدن بقيع و يادآوري ظلمي كه به اهل بيت عليهم اجمعين السلام و به تبع آن به كل بشريت شده است، سبب تغييري ولو اندك و موقت در حاجيان گردد و اين تغيير موقت زمينه ساز تغيير دائمي در مردمان شود از اينرو بهتر ديده*اند اين راه نجات را نيز با تفاسير احساسي بن بست كرده و مسلمين را در برزخ احساس رها نمايند. جالب آنست كه بحث مخالفت با حج كه در ايميل فوق در ايران به آن پرداخته شده است، در كشورهاي عربي نيز رواج پيدا كرده و واعظين بي بصيرت در ترويج حذف آن داد سخن مي*دهند كه واقعا جاي تاسف دارد! وهابيون با تغييرات گسترده ساختماني به نوعي در حال شعائرزدايي هستند و متاسفانه شيعيان نيز به طريقي ديگر در حال همين امر در حال ياري ايشان!

  روي سخن حقير در دفاع از انجام متعدد حج عمره يا واجب نيست كه هستند خانواده*هاي متمولي كه بارها و بارها به حج مي*روند و گاه با هواپيما صبح به حج مي*روند و شبانگاهان به خانه خويش رجعت مي*نمايند! يا مسئوليني كه به طور قانوني براي خود سهميه حج سالانه رايگان وضع کرده*اند!!! حتي حقير مخالف وليمه*ها و مهمانيهاي پرتجمل حاجيان پس از آمدن از حج نيز مي باشد و نيز مخالف سرسخت هدر كردن وقت حجاج در بازارها نيز ميباشم، ليكن دفاع حقير از حج همانست كه نظر اسلام بوده و آن را واجبي در حد يكبار در عمر قرار داده است. از طرفي چون انجام حج واجب براي بسياري به دليل نوبت و سهميه و گاه بيماري و شرايط انجام آن مقدور نيست، به راستي انجام فريضه عمره حداقل امر و لطف براي كسي است كه به عنوان مسلمان عمري را به سمت کعبه*اي نماز خوانده كه مولودي چون اميرالمومنين را در خويش داشته است.

  صدالبته شايد گفته شود هركس خود صلاح خويش را ميداند كه چگونه با اموال خويش هزينه كند و آن كس كه زندگي پرتجملي را دارد بر اموال خويش مختار است. يا آنكس كه هوس ميكند سفر يك روزه برود و بيايد نيز گناهي نكرده و بر وي حرجي نيست و بسا كه خمس و زكات خويش را نيز مي*دهد و بسيار نيز مومن باشد(!) و الحمدالله اين وسع رزق الهي براي وي بوده است و مي*تواند لذتش را ببرد! اگر موار فوق مفروض گردد پس همانگونه كه اين حق را در انتخاب خريد موبايل و غيره براي ديگران قائل هستيم، بگذاريم ديگران نيز خود تصميم بگيرند به حج بروند يا نروند و تشويق بر نرفتن ديگران نكنيم! چگونه است نهي از تجمل خوشايند خيلي از دوستان نيست ليكن نهي از حج به مذاق خيلي افراد خوش مي*آيد؟!

  طراح ايميل فوق علاوه بر احساسات انساني از بحث عرب و عجمي و مذهبي شيعه و سني نيز نهايت استفاده را برده است و ما ايرانيان كه في نفسه به دنبال بحثهاي عرب و عجمي هستيم سنگين جوگير شده و ضمن لعن پسنديده بر خاندان آل سعود، زيرآب حج را مي*زنيم تا با پولش انفاق كنيم!!

  عزيزان، بياييد براي انفاق از كيسه خداوندي مايه نگذاريم و با پول حج به فكر كن فيكون سازي كشور نباشيم! اولاً مديران بايد اسلامي مديريت كنند دوماً مردمان بايد با قناعت سعي در مشاركت در زندگي هم داشته باشند. آنچه آموزه اهل بيت سلام الله عليهم اجميعن بوده و هست مشاركت در زندگي يكديگر است. مگر نه آنست كه در زمان ظهور مولا امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف بردار مسلمان دست در جيب ديگر بردار مسلمانش مي*کند و از آن مصرف مي*نمايد و كسي نيز ناراحت نمي*شود؟ حال كه در زمان ظهور نيستيم آيا نمي*توانيم خود دست در جيب خويش كرده و از آنچه براي زرق و برق دار نمودن زندگي خويش هزينه مي*نموديم، بخشي را به بردار و خواهر نيازمند خويش بدهيم؟ چگونه مدعي آرزوي زندگي در زمان ظهور هستيم وقتي تحمل دست در جيب كردن توسط خويش براي ديگران را نداريم مگر مي*توانيم دست ديگران را در جيب خويش بربتابيم؟!

  مطلب چون هميشه بسيار است ليكن نه شما را حوصله خواندن است و نه حقير را فرصت نوشتن. به وجيزه بالا بسنده ميگردد باشد كه دوستان خود توجه بيشتري نمايند و وقتي عكسهاي هموطنان نيازمند را مي*بينند، نگاهي به روش زندگي خويش نمايند و سپس با تغيير هم در زندگي خويش و هم در جملات چنين ايميلهايي از عكسهاي فوق بهترين استفاده را در جهت رفع اسراف و تجمل همگان از يكسو و گوشزد به مسئولين از سوي ديگر نمايند.

  اگر از دنيا به قدر كفايت و به قصد رضايت الله بسنده گردد، هيچگاه چنين رنجهايي را هموطنان و هم نوعانمان نخواهند ديد ليكن افسوس آنست كه طريقت اكثر مردم در استفاده از دنيا، به قدر نهايت و به قصد رضايت نفس است!
  والسلام علی من اتبع الهدی

 5. 2 کاربر از پست مفید blueblooded تشکر کرده اند .


 6. #4
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۸-خرداد-۲۷
  نوشته ها
  2,207
  امتیاز : 13,736
  سطح : 76
  Points: 13,736, Level: 76
  Level completed: 22%, Points required for next Level: 314
  Overall activity: 72.0%
  افتخارات:
  SocialVeteranCreated Album pictures25000 Experience Points
  تشکر کردن : 4,548
  تشکر شده 7,998 در 1,960 پست
  مخالفت
  3
  مخالفت شده 6 در 6 پست

  پیش فرض

  سایت "امام رئوف" تفسیرای عرفانی و دلی قشنگی از حج داره؛
  از اولین مراحل تااااا آخرش:

  معنی حج:

  تکرار قصد،
  فلاح و سبز شدن


  حج را تكرار قصد گفته اند زيرا در حج انسان تجلّي دائم خدا را احساس مي كند، خدا لحظه به لحظه براي او در حال جلوه گري است و زائر هم لحظه به لحظه قصد رسيدن به خدا را دارد، مثلاً در يك لحظه به اسم قادر خدا مي رسد و در لحظه ي ديگر دوباره قصدش را تكرار مي كند تا باز به جلوه ديگري از اسامي خدا دست يابد، در لحظه اي به اسم عليم مي رسد و در لحظه ديگر اسم خبير بر او تجلّي مي*كند زماني را با اسم حكيم سپري مي كند و زمان ديگري را با كريم، قدير، جواد... خداي حج، علي*الدوام در حال جلوه گريهاي نو و تازه اي است هر چند خداوند سبحان همه جا و در هر حالتي در حال جلوه گري است امّا درك اين جلوه*گري*ها در حج بيش از ساير زمانها خود نمايي مي كند.

  حال كه يك سلسله موانع را از خود دور كرده، جلوه گري هاي حضرت حق را به گونه اي ديگر ادراك مي*كند، به همين جهت سنگلاخ هاي سفر حج اصلاً در پاي حاجي قابل احساس نيست و وجود روحاني او را آزار نمي دهد.


  حاجي در معني دوم:

  کسی است که به فلاح رسیده است و بذر معرفتي اش روئيده است.
  فلاح در لغت به معنی رستگاری است بنابراین حج رستگاري است "سُمِّيَ الحجُّ فَلاحاً" يعني از قفس عالم ماده رَستن يعني انسان ديگري شدن. حاجي در حج متحوّل مي شود، توانائی های وجود او شکوفا می شود و به ثمر می نشیند توانائی های که زائر خود تا آن زمان از آن توانائی ها آگاه نبوده و حتّي اگر آنها را می شناخته استفاده چندانی از آنها نکرده است. مثلاً انسان در حج بیش از هر زمان دیگر صبور و ایثارگر مي شود، هماهنگ با جمع حرکت می*کند، چشم از گناهان صغیره و کبیره فرو می بندد، در انجام عبادات واجب یا مستحب ذرّه ای قصور را جایز نمی شمارد و هزاران توانایی دیگری که در حج خود نمایی می کند و به ثمر می*نشیند.  *

  چقد مشتاق حج هستم؛ اونم با این توصیفات..


 7. 2 کاربر از پست مفید اسماءالحسني تشکر کرده اند .


 8. #5
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۸-خرداد-۲۷
  نوشته ها
  2,207
  امتیاز : 13,736
  سطح : 76
  Points: 13,736, Level: 76
  Level completed: 22%, Points required for next Level: 314
  Overall activity: 72.0%
  افتخارات:
  SocialVeteranCreated Album pictures25000 Experience Points
  تشکر کردن : 4,548
  تشکر شده 7,998 در 1,960 پست
  مخالفت
  3
  مخالفت شده 6 در 6 پست

  پیش فرض

  احرام

  زائر در كشش باطني حج قدم به زماني مي نهد كه بايد مشغول اعمال ظاهري شود. اولين حركت نيّت احرام است؛ حاجي خود را كفن مي كند لباس ذلّت را از تن در مي آورد و خلعت عزّت عطا شده از جانب محبوب را دريافت مي كند، حقیقتاً سفر حج سفري به قيامت است، قیامت مجلس قیام در محضر حق است.
  در حج مرگ اختیاری انسان فرا می رسد. او خود مي ميرد، خود كفن مي پوشد، در تشيع جنازه خویش شرکت می کند.


  زمان احرام دست همه خالي است، زیرا آنجا همه چيز به انسان مي دهند، همانطور که همه ي نیاز بشر از زمین تامین می شود، اگر با دست خالي هم آنجا برود همه چيز به وی خواهند داد.


  میقات مقدمه ي عاشقی حج است مقدمه ای که اگر خوب درک شود زائر زمان وصال به مولي، زمان طواف و نماز طواف، سعی و عرفات و.... همه ي اركان حج را بهتر درک خواهد کرد، اگر نیّت ها درست صورت بگیرد انجام اعمال قطعاً راحت تر و زیباتر صورت خواهد گرفت.

  ترك تعلّقات حج، حكايت عجيبي است، خداي سبحان تعلّقات فراوانی براي بشر ايجاد مي كند و در حج فرمان ترك همه آنها را صادر مي كند، تعلّقاتي كه خود ايجاد كرده است بايد كنار گذاشته شود، تعلّق مادر به فرزند را خدا به انسان عطا کرده است، تعلّق زن به شوهر را خود او ايجاد نموده است، خدا زماني بهره بردن از تعلّقات را آزمايش انسان قرار داده است و در حج قطع تعلّقات را آزمايش مي كند. او مي خواهد به انسان بچشاند تعلّقي بالاتر از تمام اين تعلّقات وجود دارد "فَاخْلَع نَعلَيك" با اين تعلّقات ظاهری نمي توان پا در حریم حق گذاشت.

  ^ این جا دیگه احرامشونو بسته ن
 9. 2 کاربر از پست مفید اسماءالحسني تشکر کرده اند .


 10. #6
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  شيراز
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  10,458
  امتیاز : 92,104
  سطح : 100
  Points: 92,104, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  VeteranCreated Album picturesCreated Blog entry50000 Experience PointsTagger First Class
  تشکر کردن : 9,407
  تشکر شده 31,414 در 9,802 پست
  نوشته های وبلاگ
  15
  مخالفت
  233
  مخالفت شده 145 در 76 پست

  پیش فرض

  حج یعنی: خلوصِ در طواف کعبه دوست

  نشان دل بریدن از هر چه جز اوست

  نشان از بی نشانها دارد اینجا

  نشان پیدا بود گر دل خدا جوست.
  ویرایش توسط رضوان : یکشنبه ۱۶ مهر ۹۱ در ساعت ۱۳:۳۶
  الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَعَجِّل فَرَجَهُم

  پیامبر اکرم (ص) در خطبه غدیر فرمود:
  ای مردم! خداوند عزّوجلّ، کمال دین شما را در امامت و پیشوایی علی(ع) قرار داده است؛ پس هر کس که از او و جانشینان
  او از فرزندان من که از صلب اویند تا واپسین روز جهان پیروی و اطاعت نکند، به حبط و نابودی اعمال گرفتار گردیده و در آتش دوزخ،
  جاودانه، معذّب خواهد بود، نه دیگر عذابش تخفیف یابد و نه مهلت و فرصت نجاتی به او داده شود.

 11. #7
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  شيراز
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  10,458
  امتیاز : 92,104
  سطح : 100
  Points: 92,104, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  VeteranCreated Album picturesCreated Blog entry50000 Experience PointsTagger First Class
  تشکر کردن : 9,407
  تشکر شده 31,414 در 9,802 پست
  نوشته های وبلاگ
  15
  مخالفت
  233
  مخالفت شده 145 در 76 پست

  پیش فرض

  حج، از خود رستن و به خدا رسیدن است.

  ویرایش توسط رضوان : یکشنبه ۱۶ مهر ۹۱ در ساعت ۱۳:۳۶
  الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَعَجِّل فَرَجَهُم

  پیامبر اکرم (ص) در خطبه غدیر فرمود:
  ای مردم! خداوند عزّوجلّ، کمال دین شما را در امامت و پیشوایی علی(ع) قرار داده است؛ پس هر کس که از او و جانشینان
  او از فرزندان من که از صلب اویند تا واپسین روز جهان پیروی و اطاعت نکند، به حبط و نابودی اعمال گرفتار گردیده و در آتش دوزخ،
  جاودانه، معذّب خواهد بود، نه دیگر عذابش تخفیف یابد و نه مهلت و فرصت نجاتی به او داده شود.

 12. #8
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک
  جنسيت
  خواهر
  سن
  -1982
  نوشته ها
  4,617
  امتیاز : 69,907
  سطح : 100
  Points: 69,907, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranCreated Album picturesCreated Blog entry50000 Experience Points
  تشکر کردن : 3,636
  تشکر شده 22,216 در 4,040 پست
  نوشته های وبلاگ
  1
  مخالفت
  98
  مخالفت شده 22 در 19 پست

  پیش فرض

  از خانواده ما فقط من و پدرم به این سفر مشرف شده بودیم.
  پارسال سفر خانوادگی جور شد که بریم سفر حج.
  من به خاطر مسائلی از این سفر جاموندم.
  به شدت بیتابی می کردم.
  خانواده شاکی بودن که چرا پای سفر اینجوری می کنی. دو هفته هست می ریم بر می گردیم.
  گفتم دقیقا به خاطر همون دو هفته ای که من تو اون سرزمین و دیار نیستم بیتابم.
  فقط بابام حال منو می فهمیدن و درکم می کردن.
  رفتن.
  دو هفته گذشت و عمر سفر سر امد و برگشتن.
  وقتی به هم رسیدیم حالا اونا بودن که گریه می کردن و روزهای بعد به شدت بیتاب بودن.

  می گفتن حالا می فهمیم چی می گفتی.


  اللهم الرزقنا حج بیتک الحرام
  ویرایش توسط عطر نماز : یکشنبه ۱۶ مهر ۹۱ در ساعت ۱۳:۵۷
  احساس سوختن به تماشا نمی شود/الهی هیچ کس اتش نگیرد تا که نداند چه می کشم.


  عطر نماز

 13. 3 کاربر از پست مفید عطر نماز تشکر کرده اند .


 14. #9
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-اسفند-۰۳
  نوشته ها
  4,694
  امتیاز : 31,629
  سطح : 100
  Points: 31,629, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranCreated Album picturesCreated Blog entry50000 Experience Points
  تشکر کردن : 19,571
  تشکر شده 15,751 در 3,912 پست
  نوشته های وبلاگ
  2
  مخالفت
  7
  مخالفت شده 17 در 13 پست

  پیش فرض

  یعنی چی؟ درست متوجه نشدم. یعنی به خاطر بی تابی بعدش نرفتین؟

 15. #10
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک
  جنسيت
  خواهر
  سن
  -1982
  نوشته ها
  4,617
  امتیاز : 69,907
  سطح : 100
  Points: 69,907, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranCreated Album picturesCreated Blog entry50000 Experience Points
  تشکر کردن : 3,636
  تشکر شده 22,216 در 4,040 پست
  نوشته های وبلاگ
  1
  مخالفت
  98
  مخالفت شده 22 در 19 پست

  پیش فرض

  نوشته اصلی توسط blueblooded نمایش پست اصلی
  یعنی چی؟ درست متوجه نشدم. یعنی به خاطر بی تابی بعدش نرفتین؟
  من بیتابی می کردم
  ااونا علت بیتابی من رو درک نمی کردن چون نرفته بودن.
  وقتی که رفتن و برگشتن تازه فهمیدن علت بیتابی کردنای من چی بود.
  احساس سوختن به تماشا نمی شود/الهی هیچ کس اتش نگیرد تا که نداند چه می کشم.


  عطر نماز

 16. کاربر روبرو از پست مفید عطر نماز تشکر کرده است .


 17. #11
  مدیر جامعه مجازی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۲-اردیبهشت-۲۰
  محل سکونت
  يك قدم آن سوتر
  نوشته ها
  1,691
  امتیاز : 30,670
  سطح : 100
  Points: 30,670, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialYour first GroupVeteranCreated Album pictures25000 Experience Points
  تشکر کردن : 1,855
  تشکر شده 5,997 در 1,328 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  یافتاح
  سلام خوب هست به حج از چند دیدگاه نگاه کرد اول خدا و قرآن که اینهمه تاکیدداریم خانه خدا را خالی نگذارید
  دوم از دید جهان اسلام وجود شیعیان خیلی در حج مهم هست همین برخورد تلخی که باهامون میشه برای بقیه علامت سوال می گذاره که چرا و همین چرا یک راهی برای شناخت تشیع هست و کلا تقریبا تنها جایی هست که میشه تبلیغی درست حسابی با حس معنوی داشته باشیم
  سوم از دید کمک به کشور عربستان حج رو که نمیشه نرفت به جهت امر الهی و تبلیغ تشیع و ... ولی میشه اونجا خرید نکرد و چون سوغاتی مستحب هست همه رو از مملکت خودمون بخریم
  چهارم از دید افراد جامعه خوب ، خدا یکی رو همیشه روزیش میکنه ممکنه جزای نیکی هاش باشه ممکن هم هست استدراج باشه ممکن هم هست راهی برای توبه باشه پس در هر سه مورد خوبه جای کسی هم در حج تنگ نمیشه هرکس یک روزی داره و خدا برای بیش از تصور ذهن ما هم جا تو مسجد الحرام داره هیچ وقت با رفتن مثلا دوستم جای بنده تنگ نمیشه ، اصلا خدا قانون کسی به جای کسی نداره مگه بدلیت که در دعاها اومده اون هم تقصیر خود فرد هست که کسی بدلش قرار می گیره مثلا یکی یک خیری رو انجام نمی ده خدا که یدالله مغلوله نیست انقدر بنده داره بذاره جای بنده اون خیرو انجام بدن...
  پنجم از این جهت که مثلا فردی نره هزینش رو صرف امور خیریه کنه این خودش چند حالت هست
  این فرد خودش حج نرفته که اگه بخواد صرف امور خیریه بکند : اول واجبش رو ترک کرده اشتباه هم کرده حرام انجام داده بمیره هم که یهودی مرده طبق صریح روایات ،امر الهی از همه امور بالاتر هست . در نظر داشته باشیم کسی برایش حج واجب می شود که زیاده از معونه سالش داشته باشه نه این که خودش نداره ها البته حدیث هم داریم اگه فقیر هستید پول قرض کنید برید حج روزیتون زیاد میشه ولی خوب بحث ما در صورت تمکن مالی هست .
  فردی که حجش رو رفته اگه باز هم بره اول پیام الهی رو لبیک گفته ثانیا طبق وعده الهی روزیش زیاد میشه پس بعدش می تونه اضافات رو صرف امور خیریه کنه اگه اهلش باشه ولی فردی که اهل مثلا کار خیر نیست نره هم نمیکنه پس بره شاید اونجا حج روش اثر گذاشت برگشت امر خیر انجام داد
  حج ا زنظر معنوی مثل معجزه هست پس بهتره جلوی رفتن افراد رو نگیریم چون ممکنه این معجزه راهی برای اصلاح اون فرد باشه ، بعضی می گند این این همه حج میره چرا فلان خصوصیت بد رو داره ببینیم اگه نمی رفت چی بود ...
  جدای از اینکه برای بعضی عمره شده سفر سیاحتی اونها اصلا از موارد تقریب به ذهن ماهم که نیستند با اینکه ا زمعجزه الهی دور نیست که هدایت بشند.
  البته هرچی تو مطلب شما گشتم اون میلی که می گیرد برای همه میاد رو اخر نفهمیدم کجاشه ان شالله اشتباه برداشت نکرده باشم .

  وای باز زمان حج تمتع و دل آدم پر میزنه برای حتی اون شلوغی اون له شدن خدا اگر امکاناتش رو نداریم تو رو که داریم یا کریم

  يا اباصالح ارشدنا الي الطريق يرحمكم الله


 18. 3 کاربر از پست مفید admin تشکر کرده اند .


 19. #12
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-اسفند-۰۳
  نوشته ها
  4,694
  امتیاز : 31,629
  سطح : 100
  Points: 31,629, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranCreated Album picturesCreated Blog entry50000 Experience Points
  تشکر کردن : 19,571
  تشکر شده 15,751 در 3,912 پست
  نوشته های وبلاگ
  2
  مخالفت
  7
  مخالفت شده 17 در 13 پست

  پیش فرض

  آها. ببخشید. الان درست خوندمش (آیکن شرمندگی)

 20. #13
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۸-خرداد-۲۷
  نوشته ها
  2,207
  امتیاز : 13,736
  سطح : 76
  Points: 13,736, Level: 76
  Level completed: 22%, Points required for next Level: 314
  Overall activity: 72.0%
  افتخارات:
  SocialVeteranCreated Album pictures25000 Experience Points
  تشکر کردن : 4,548
  تشکر شده 7,998 در 1,960 پست
  مخالفت
  3
  مخالفت شده 6 در 6 پست

  پیش فرض

  میقات  "فَاخْلَع نَعْلَيك" اوّلين وظیفه در میقات است. تا زمانی که زائر قدم به وادي مقدّس حج نگذاشته نباید از وظايف روزمره ي خود شانه خالی کند، بلکه باید آنها را به طور كامل انجام دهد حتّي نباید تا زمان رفتن، نسبت به اين وظايف كم كاري داشته باشد و بگويد: مي خواهم در اين جا تمرين ترك تعلّق كنم. قبل از ورود به وادي ميقات كاملاً ارتباطات بايد محفوظ باشد و وظایف به بهترین شکل صورت پذيرد امّا به محض ورود بايد از تعلّقات چشم پوشید و كثرات زندگي به وحدت تبديل مي شود. "اي دل دله صد دله، دل يك دله كن!"

  قبل از ميقات و قبل از احرام دل انسان گرفتار تعلّقات فراواني است، امّا در ميقات يك جهت پيدا مي کند، حاجي وارد بر خداي سبحان شده است و در حقيقت مظهر اسم مُجِیب مي شود و با ذكر لبَّيك پاسخگوي دعوت خدا
  مي شود یکی از اسامي حضرت حق مُجيب است، "يا مُجِيب يا قَرِيب يا رَقِيب".
  زائر در ميقات با یک جمله از عالم دنیا تا عالم اعلی پرواز می کند او که قبل از تلبیه مَحرم حریم یار نبود بعد از ذكر" لبَّيك اَللهُم لبَّيك" مَحرم حريم مي شود، زيرا تلبیه تلقیني الهی است که گوش می شنود و قلب ادراک می کند و زبان باز گو می کند.
  ابن عربی درباره ي پاسخ خدا در میقات می گوید: خدا هم از طریق چشمانتان جوابتان را می دهد و هم از طريق روحتان، يعني خدا در حج هم جسم زائر را تحت پوشش عنايات خاص خود قرار مي دهد و هم روح او را، هم نيازهاي جسماني او را پاسخگوست و هم نيازهاي روحاني و معرفتي او را.

  دوست نزدیکتر از من به من است
  وین عجب تر که من از وی دورم!!


  تا اين زمان گمان می کردم خدای سبحان دور است " اُنادِیکَ" ندا می زدم، حالا می بینم نزدیک است " اُناجِیکَ "دیگر نجوا می کنم. دیگر صدای تلبیه قطع می شود. در واقع "اِنّا اِلَیهِ راجِعُون" صورت می گیرد اصلاً زائر غریبه نبوده است که رجوع کند چون "اِنّا لله" بوده، مال خود خدا و حال مال خدا به خودش باز گردانده شده است، من مال او بودم و به موطن عبودیّت خویش بازگشتم.

 21. 4 کاربر از پست مفید اسماءالحسني تشکر کرده اند .


 22. #14
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۸-خرداد-۲۷
  نوشته ها
  2,207
  امتیاز : 13,736
  سطح : 76
  Points: 13,736, Level: 76
  Level completed: 22%, Points required for next Level: 314
  Overall activity: 72.0%
  افتخارات:
  SocialVeteranCreated Album pictures25000 Experience Points
  تشکر کردن : 4,548
  تشکر شده 7,998 در 1,960 پست
  مخالفت
  3
  مخالفت شده 6 در 6 پست

  پیش فرض

  ورود به مسجدالحرام

  حاجی در مسجدالحرام می خواند:

  " اَلّلهُمَّ اِنَّ البَیْتَ بَیْتُک وَ الحَرَمَ حَرَمُک وَ العَبْدَ عَبْدُک هَذا مَقامُ العَائِذِ بِکَ مِنَ النَّارِ "


  "خدایا خانه، خانه ي توست. حریم، حریم توست. بنده، بنده ي توست این جایگاه کسی است که از آتش فراق به تو پناهنده شده است".

  شما در عالم دنیا اگر کسی را ببینید که گرفتار آتش شده و در حال سوختن است می دوید، خود را به او می رسانید و برای نجاتش هر کاری که بتوانید انجام می دهید، ممکن نیست در آن زمان کسی با این فرد تصفیه حساب کند و بگوید چطور فلان روز فلان کار را برایت انجام داده ام و تو پاسخگوی لطف من نبوده ای، حال كمكي از من ساخته نيست.

  اصلاً کسی نمی تواند چنین کاری را بکند. شقی ترین افراد هم در آن زمان تصفیه حساب نمی کنند بلکه برای خاموش کردن حریق تلاش می کنند آن زمان وقت تصفیه حساب شخصی نیست، وقتی زائر به خدا می گوید، "هَذا مَقامُ العَائِذِ بِکَ مِنَ النَّارِ" خدایا تو می بینی که من چگونه در آتش فراق تو می سوزم، وقت تصفیه حساب خدا نیست که بگوید بنده ي من فلان جا معصیت کردی، فلان جا اهل شقاوت بودی، فلان جا گناه کردی حالا باید درآتش بسوزی، پناهی برای تو نیست.
  این جا بیت العتیق بندگی توست یعنی خانه قدیمی تو، جای تو از قدیم این جا بوده است خانه اصلی تو كنار من است به خانه ي اولیه ي خویش بازآ.

  جلوه ي حق بدون معطّلی بر زائر خود نمایی می کند شاید بتوان گفت: این جلوه گری های بدون مقدمه بدلیل آن است که صاحب خانه هم مشتاق آمدن مهمان به این بیت و سرا بوده است.

  نوای روحانی در گوش دل حاجي نجوا مي كند، دیدن خانه ی من، به مقدمه و موخره احتیاج ندارد اگر نمی خواستم خودم را به تو نشان بدهم، تو را دعوت نمی کردم وقتی دعوتت کردم قصد دارم یک جلوه گری هاي خاصی برای تو به نمايش بگذارم، جلوه گري های که تا کنون زائر آن را ادراک ننموده است. امّا او همچنان ادب را رعایت می کند ذکر یا جواد و یا کریم خود را زمزمه مي كند و پیشانی خویش را جهت انجام سجده ي شکر بر سنگهای مسجدالحرام می گذارد و خنكي آن سنگها حكايت رضايت از آن دارد كه سنگ فرش قدوم زائر خدايند.

 23. 4 کاربر از پست مفید اسماءالحسني تشکر کرده اند .


 24. #15
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۸-خرداد-۲۷
  نوشته ها
  2,207
  امتیاز : 13,736
  سطح : 76
  Points: 13,736, Level: 76
  Level completed: 22%, Points required for next Level: 314
  Overall activity: 72.0%
  افتخارات:
  SocialVeteranCreated Album pictures25000 Experience Points
  تشکر کردن : 4,548
  تشکر شده 7,998 در 1,960 پست
  مخالفت
  3
  مخالفت شده 6 در 6 پست

  پیش فرض

  حجـر الاسـود نقطـه آغـاز

  حاجیا برگشتنو و من تازه طوافمو شروع کردم
  ایشششششششششششششالله  حجر، جلوه ی قدرت خدای سبحان است که در این سنگ تجلّی نموده است. این سنگ ظاهری دارد که حجرالاسود است و باطنی که جلوه ی قدرت خدای سبحان است و جلوه ی محجوب ولی کامل (امام زمان عج) است.

  ابن عربی می گوید: من در مکاشفه ای دیدم که تمام عقاید حقّه ام در دل حجر جای گرفت و حجر جایگاه عمیقی بود که تمام عقاید استلام کننده گان در داخل آن قرار مي گرفت.

  با تعبير اينكه حجر دست راست خداي سبحان است، در زمان طواف، گويا در سمت چپ زائر دست خدا قرار گرفته و در سمت راست دست خود زائر است، و او ميان دو دست راست طواف مي كند، اين حركت نشان تقويت و مورد تائيد بودن او است شايد به تعبیر دیگر زائر می گوید: خدایا دستم را در دست تو قرار داده ام و تمام عقاید حقّه ام را به حجر امّانت می دهم تا روزی که به این عقاید نیازمند شدم دست تو (حجر) آنها را به من برگرداند.

  اگر زائري توفيق بوسيدن حجر را بيابد گویا حقيقتاً بوسه بر دستان مبارك امّام زمانش مي زند و اگر دست او به حجر نمی رسد مستحب است به آن اشاره کند و عقاید حقّه ي خود را بازگو کند. 25. 3 کاربر از پست مفید اسماءالحسني تشکر کرده اند .


 26. #16
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۸-خرداد-۲۷
  نوشته ها
  2,207
  امتیاز : 13,736
  سطح : 76
  Points: 13,736, Level: 76
  Level completed: 22%, Points required for next Level: 314
  Overall activity: 72.0%
  افتخارات:
  SocialVeteranCreated Album pictures25000 Experience Points
  تشکر کردن : 4,548
  تشکر شده 7,998 در 1,960 پست
  مخالفت
  3
  مخالفت شده 6 در 6 پست

  پیش فرض

  طواف


  طواف، از کنار سنگ سیاه که رو سپیدترین سنگ عالم است آغاز مي شود طواف بر گرد معشوق از كنار حجر كه جلوه ي مقام ولايت است آغاز مي شود.

  طواف، هفت شوط دارد همچنانکه قرآن 7 بطن دارد. در هر شوط طواف یکی از درهای اسرار به روی زائر باز می شود با هفت شوط هفت خُلق مذموم از او دور می شود و هفت خُلق مثبت در وجود او مستقر می گردد.
  می دانید که بیت المعمور در آسمان چهارم است، بیت المعمور خانه اي به موازات كعبه است يعني اگر كعبه را مستقيم به جهت بالا حركت كنيم آسمان اول، دوم و سوم را پشت سر بگذارنيم در آسمان چهارم بيت المعمور است، در آسمان چهارم كعبه اي به موازات اين كعبه قرار دارد كعبه اي كه ملائكه ي عرش، برگرد آن طواف مي كنند. هيچ ملكي در تمام عمرش نمي تواند بيش از يك بار آن كعبه را طواف كند اصلاً نوبت دوباره اي به او

  نمي رسد. بيت المعمور حقيقتش بنابر آنچه ما در روايت داريم وجود مقدّس اميرالمومنين (ع) است كه در آسمان چهارم قرار گرفته، ملائكه دلشان مي خواهد اميرالمومنين (ع) را زيارت كنند مرتب مي آيند زيارت مي كنند و رد مي شوند.

  طائف با ذكر سبحان الله از كنار حجر طواف را آغاز مي كند؛
  با ذكر اَلحَمدُ للهِ از ركن بعدي مي گذرد؛
  لا اله الا الله را در ركن بعدي بر زبان دل جاري مي كند؛
  و اَللهُ اَكبَر را در كنار مستجار مي گويد.


  روح طواف با اين اذكار شكل ديگري به خود مي گيرد.

  طائف با ذكر سُبحانَ الله خدا را منزّه از آن مي داند كه نيازي به طواف او داشته باشد، خداي زائر منزّه از آن است كه از كاستيها و نقصان او چشم پوشي نكند.


  با ذكر اَلحَمدُ لله خود را تحت نام کاملترین جلوه حق مي بيند نامي كه جامع اسماء الهي است و این ذکر آرامشي را بر قلب او مستولي مي سازد.

  با ذكر لا اِلهَ اِلا الله در پي يافتن توحيد محض قدم بر مي دارد و با ذكر اَللهُ اَكبَر در كنار مستجار خدا را بزرگ تر از آن مي بيند كه در حجاب توصيفات انسان ضعيفي چون او جاي گيرد،
  تو پاي به راه در نه و هيچ مپرس

  خود راه بگويدت كه چون بايد رفت
 27. 3 کاربر از پست مفید اسماءالحسني تشکر کرده اند .


 28. #17
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۸-خرداد-۲۷
  نوشته ها
  2,207
  امتیاز : 13,736
  سطح : 76
  Points: 13,736, Level: 76
  Level completed: 22%, Points required for next Level: 314
  Overall activity: 72.0%
  افتخارات:
  SocialVeteranCreated Album pictures25000 Experience Points
  تشکر کردن : 4,548
  تشکر شده 7,998 در 1,960 پست
  مخالفت
  3
  مخالفت شده 6 در 6 پست

  پیش فرض

  نماز طواف

  دو ركعت نماز طواف شكرانه ي مشاهده اي است كه در طواف به زائر عطا مي شود، نشان وصال به محبوب و نشان پايان دوران هجران، زائر بايد در لحظه لحظه نماز حضور قلب داشته باشد.
  نماز طواف پشت مقام ابراهيم برگزار می شود، شكرانه ي رسيدن به دولت وصل، پشت سر موحد كامل نماز خواندن است و پشت سر وليّ الله به نماز ايستادن است.

  در نماز طواف مصلّی ظاهراً پشت مقام حضرت ابراهيم نماز می خواند امّا در حقيقت همه پشت سر انسان كامل، وجود مقدّس بقية الله به نماز مي ايستند.
  شايسته است هر کس قبل از نماز طواف سه چيز را مدّ نظر داشته باشد:

  1- اينكه او در حج همسفر حضرات معصومين است و خود آنها مراقب اعمالش هستند.

  2- از امّام زمان خواهش كند در ازدحام مسجد الحرام حاجی را در سِرّ اين عبادت قرار دهند تا از اين فضای روحانی نهايت بهره را ببرد.

  3- زمان نماز اَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيطانِ الرَّجِيم را از خاطر نبرد.

  اگر توسل زائر به امّام زمانش كامل باشد نبايد نگران هيچ چيز باشد بايد بداند در حلقه ي زنجير حضرات معصومين نماز طواف مي خواند و مي تواند با آرامش خاطر بدون كوچكترين نگراني با حول و قوه اي كه حضرت حق از طريق حضرات معصومين نصيبش مي كند نماز طواف را به راحتي انجام دهد زيرا نماز طواف همين دو ركعت است و نمي تواند بي دليل تكرارش كند 29. 3 کاربر از پست مفید اسماءالحسني تشکر کرده اند .


 30. #18
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۰-فروردین-۳۱
  محل سکونت
  شیراز
  نوشته ها
  3,157
  امتیاز : 39,873
  سطح : 100
  Points: 39,873, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialRecommendation Second Class25000 Experience PointsVeteran
  تشکر کردن : 3,618
  تشکر شده 13,051 در 2,875 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 2 در 2 پست

  پیش فرض

  چقدر این مبحث رو دیدم دلم گرفت
  هیچ اعمالی بیشتر از سعی صفا و مروه بهم نچسبید
  یادش بخیر
  چه روزهایی بود
  دقیقا پارسال تاریخی که مکه بودم خدا بهم لطف کردن و رفتم کربلا

 31. 2 کاربر از پست مفید پامچال تشکر کرده اند .


 32. #19
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۸-خرداد-۲۷
  نوشته ها
  2,207
  امتیاز : 13,736
  سطح : 76
  Points: 13,736, Level: 76
  Level completed: 22%, Points required for next Level: 314
  Overall activity: 72.0%
  افتخارات:
  SocialVeteranCreated Album pictures25000 Experience Points
  تشکر کردن : 4,548
  تشکر شده 7,998 در 1,960 پست
  مخالفت
  3
  مخالفت شده 6 در 6 پست

  پیش فرض


  شرب آب زمزم

  حاجي با گذر از طواف و نماز طواف چشمش از ظواهر عالم گذر كرده او صرفاً به دنبال نوشيدن آب نيست بلكه به محض ديدن آب مي گويد:
  " اَلّلهُمَّ اجْعَلهُ لِي عِلْمَاً نافِعَاً "با نوشيدن آب طلب معرفت مي كند زيرا خاصيّت طواف و نماز طواف طلب معرفت است. گفته اند: هر كس در عالم خواب به آبي دست يابد آن را به علمي كه نصيبش مي شود تعبير مي كند، آب در عالم رويا علم است وقتي شما بعد از طواف و نماز طواف به سراغ آب زمزم مي رويد و از آن مي نوشيد نمي گوئيد عجب آب خوشمزه اي است بلكه طلب روزي معرفتي مي كنيد.  زمزم زمزمه ي عشق هاجر است كه همراه جريان آب، گوش دل را مي نوازد. زمزم چشمه اي بهشتي است كه هزاران سال قبل در دنيا جوشيده است و هنوز هم در عالم ماده جريان دارد نماد تلفيق علم و عشقي پايان نايافتني است.  زمزمه زمزم، نواي عاشقي است، درسي كه بايد چشيد و ياد گرفت، ياد گرفتن كافي نيست بلكه بايد طعم آن را چشيد تا عشق در تمام وجود زائر جريان پيدا كند، عشقي چون عشق هاجر كه پايان نايافتني است. زمزم زمزمه ی جوشش عشق قديمي است كه اضطراب هاجر را به آرامش مبدّل ساخت.
 33. 4 کاربر از پست مفید اسماءالحسني تشکر کرده اند .


 34. #20
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۸-خرداد-۲۷
  نوشته ها
  2,207
  امتیاز : 13,736
  سطح : 76
  Points: 13,736, Level: 76
  Level completed: 22%, Points required for next Level: 314
  Overall activity: 72.0%
  افتخارات:
  SocialVeteranCreated Album pictures25000 Experience Points
  تشکر کردن : 4,548
  تشکر شده 7,998 در 1,960 پست
  مخالفت
  3
  مخالفت شده 6 در 6 پست

  پیش فرض

  " سَنُرِيْهِم آياتِنا فِي الافاقِ وَ فِي اَنفُسِهِم حَتّي يَتَبَيَّنَ لَهُمْ أنَّهُ الحَق"

  ( ما آيات قدرت و حكمت خود را در آفاق و جهان و نفوس بندگان هويدا مي گردانيم تا آشكار شود كه خدا بر حق است).

  مرحوم حاج ملاهادي سبزواري مي فرمايند: "عبد در سعي نااميدانه رفت و آمد مي كند از صفا به مروه از مروه به صفا حركت مي كند در رفتن نااميد از لطف حق است و در بازگشت اميد بر او غالب مي شود، مي رود و باز مي گردد نگران پذيرفته نشدن حضور خويش است."
  حاج ملاهادي سبزواري در جايي ديگر مي گويد:" ساعي يك بار خائفاً اين راه را طي مي كند و بار ديگر راجياً. در تمام اين احوال نگران پذيرفته نشدن اعمال خويش است.

  نكته ديگري كه مرحوم حاج ملا هادي سبزواري در اين زمينه مطرح مي كند اين است كه:" كل حج، وقوف در صحنه قيامت را در منظر انسان مجسّم مي كند، گويا عبد ميان دو كفّه ي حسنات و سيئاتش در حركت است، ابتدا در كوه صفا به سراغِ حسناتش مي رود و مي داند كه بايد از حسنات گذر كند به سراغ سيئاتش مي رود، براي بار دوم حسنات چشم او را به خود معطوف مي كند و به صفا باز مي گردد، امّا نهايتاً در سيئات خويش مي ماند. زيرا ساعي چشم از حسنات خود فرو مي بندد و فقط سيئات خود را مي بيند چرا كه اصلاً حسنه اي وجود ندارد كه بخواهد به چشم خداي سبحان بيايد تا خدا بخواهد روي حسنات او حساب كند."

 35. کاربر روبرو از پست مفید اسماءالحسني تشکر کرده است .


 36. #21
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-فروردین-۰۱
  محل سکونت
  شیراز
  جنسيت
  برادر
  سن
  -1990
  نوشته ها
  2,282
  امتیاز : 21,393
  سطح : 92
  Points: 21,393, Level: 92
  Level completed: 5%, Points required for next Level: 957
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  Social25000 Experience PointsTagger Second ClassVeteran
  تشکر کردن : 4,558
  تشکر شده 12,056 در 2,242 پست
  مخالفت
  22
  مخالفت شده 38 در 35 پست

  پیش فرض

  یه 10لیتری آب زمزم آوردم هنوز بعد از سه سال تازه تازه است و مزش هیچ فرقی نکرده و بو نگرفته!
  الله اکبر
  و من یتق الله یجعل له مخرجا...

 37. 5 کاربر از پست مفید پلاک12 تشکر کرده اند .


 38. #22
  عضو جامعه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-مهر-۱۷
  محل سکونت
  شیراز
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  251
  امتیاز : 2,813
  سطح : 32
  Points: 2,813, Level: 32
  Level completed: 43%, Points required for next Level: 87
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  Social1 year registered1000 Experience Points
  تشکر کردن : 197
  تشکر شده 584 در 166 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  خوشا به سعادت همه انهایی که مکه رفتن
  یعنی میشه یه روزی هم ما.........
  پایان سخن،پایان من است تو انتها نداری.

 39. 6 کاربر از پست مفید ایوان تشکر کرده اند .


 40. #23
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۸-خرداد-۲۷
  نوشته ها
  2,207
  امتیاز : 13,736
  سطح : 76
  Points: 13,736, Level: 76
  Level completed: 22%, Points required for next Level: 314
  Overall activity: 72.0%
  افتخارات:
  SocialVeteranCreated Album pictures25000 Experience Points
  تشکر کردن : 4,548
  تشکر شده 7,998 در 1,960 پست
  مخالفت
  3
  مخالفت شده 6 در 6 پست

  پیش فرض

  تقصیر

  تقصير ظاهراً كوتاه كردن مقداري از ناخن و يا مقداري از مو است،
  امّا در واقع نماد جدايي زائر از عالم ماده است. بعد از همه ي اعمالي كه حاجی از آنها عبور كرده است به اين نتيجه مي رسد كه چون در حج انتظار وصال به محبوب را در دل دارد پس بايد از کمترين زوائد جدا شود،
  ناخن و مو جزء زوائد است. او از يك سلسله زوائد كه مانع پيشرفت اوست جدا می*شود. زوائدی که آنها را خوب مي شناسد كه اين زوائد چگونه مانع صعود او شده اند.
  با دست خويش و با نيّت قُربَةً اِلَي ا... اينها را از خود جدا مي كند. 41. 2 کاربر از پست مفید اسماءالحسني تشکر کرده اند .


 42. #24
  داره خودمونی میشه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  شیراز
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  614
  امتیاز : 29,159
  سطح : 99
  Points: 29,159, Level: 99
  Level completed: 50%, Points required for next Level: 841
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialTagger Second ClassVeteran25000 Experience Points
  تشکر کردن : 4,828
  تشکر شده 3,345 در 535 پست
  مخالفت
  1
  مخالفت شده 9 در 5 پست

  پیش فرض

  نوشته اصلی توسط پامچال نمایش پست اصلی
  چقدر این مبحث رو دیدم دلم گرفت
  هیچ اعمالی بیشتر از سعی صفا و مروه بهم نچسبید
  یادش بخیر
  چه روزهایی بود
  دقیقا پارسال تاریخی که مکه بودم خدا بهم لطف کردن و رفتم کربلا
  من نرفتم حج اما نمیدونم چرا دلم هوای سعی صفا و مروه رو داره و میخام یکی از حال و هوای اونجا برام بگه. دوستم امسال رفت وقتی بهش گفتم برام بگو، گفت باید خودت بری و ببینی! ایشا. قسمت بشه،
  همیشه از خدا خواستم اول برم کربلا بعد برم حج، خدا دعامو مستجاب کرد. اما از خدا میخام اگه قسمت شد رفتم حج بعدش دوباره برم کربلا ایشا. ....
  امام صادق(ع):
  زمانی ک دل صفا پیدا کند، زمین برایش تنگ شود تا آنجا ک پرواز کند ...
 43. #25
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  شيراز
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  10,458
  امتیاز : 92,104
  سطح : 100
  Points: 92,104, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  VeteranCreated Album picturesCreated Blog entry50000 Experience PointsTagger First Class
  تشکر کردن : 9,407
  تشکر شده 31,414 در 9,802 پست
  نوشته های وبلاگ
  15
  مخالفت
  233
  مخالفت شده 145 در 76 پست

  پیش فرض


  .
  الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَعَجِّل فَرَجَهُم

  پیامبر اکرم (ص) در خطبه غدیر فرمود:
  ای مردم! خداوند عزّوجلّ، کمال دین شما را در امامت و پیشوایی علی(ع) قرار داده است؛ پس هر کس که از او و جانشینان
  او از فرزندان من که از صلب اویند تا واپسین روز جهان پیروی و اطاعت نکند، به حبط و نابودی اعمال گرفتار گردیده و در آتش دوزخ،
  جاودانه، معذّب خواهد بود، نه دیگر عذابش تخفیف یابد و نه مهلت و فرصت نجاتی به او داده شود.

 44. 2 کاربر از پست مفید رضوان تشکر کرده اند .


 45. #26
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  شيراز
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  10,458
  امتیاز : 92,104
  سطح : 100
  Points: 92,104, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  VeteranCreated Album picturesCreated Blog entry50000 Experience PointsTagger First Class
  تشکر کردن : 9,407
  تشکر شده 31,414 در 9,802 پست
  نوشته های وبلاگ
  15
  مخالفت
  233
  مخالفت شده 145 در 76 پست

  پیش فرض


  .
  الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَعَجِّل فَرَجَهُم

  پیامبر اکرم (ص) در خطبه غدیر فرمود:
  ای مردم! خداوند عزّوجلّ، کمال دین شما را در امامت و پیشوایی علی(ع) قرار داده است؛ پس هر کس که از او و جانشینان
  او از فرزندان من که از صلب اویند تا واپسین روز جهان پیروی و اطاعت نکند، به حبط و نابودی اعمال گرفتار گردیده و در آتش دوزخ،
  جاودانه، معذّب خواهد بود، نه دیگر عذابش تخفیف یابد و نه مهلت و فرصت نجاتی به او داده شود.

 46. کاربر روبرو از پست مفید رضوان تشکر کرده است .


 47. #27
  داره خودمونی میشه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-آذر-۱۷
  محل سکونت
  دتیا آخرین نقطشهر حافظ
  جنسيت
  خواهر
  سن
  -1994
  نوشته ها
  708
  امتیاز : 6,285
  سطح : 51
  Points: 6,285, Level: 51
  Level completed: 68%, Points required for next Level: 65
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  Social5000 Experience PointsVeteran
  تشکر کردن : 775
  تشکر شده 865 در 337 پست
  حالت من : Azkhodrazi
  مخالفت
  2
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  بسم الله الرحمن الرحیم
  چه حالی دارید وقتی نزدیکترین کس تون دوسالی یه بار برن حج؟؟؟؟ دیگه امسال ولش کنید که یک سری اردیبهشت رفتن یه سری هم الان
  دلم در تب و تاب دوری ت میسوزد...تا که دلم از تب و تاب می افتد ...یک اسم و نشانه مرا بی تاب تر ز قبل میکند...دیروز اسمت...امروز رسمت...و فردا شاید خود تو دلم را بی تاب تر و تب م را سوزانتر کند.. .
  هیام زندی

 48. #28
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  شيراز
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  10,458
  امتیاز : 92,104
  سطح : 100
  Points: 92,104, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  VeteranCreated Album picturesCreated Blog entry50000 Experience PointsTagger First Class
  تشکر کردن : 9,407
  تشکر شده 31,414 در 9,802 پست
  نوشته های وبلاگ
  15
  مخالفت
  233
  مخالفت شده 145 در 76 پست

  پیش فرض


  ؟
  الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَعَجِّل فَرَجَهُم

  پیامبر اکرم (ص) در خطبه غدیر فرمود:
  ای مردم! خداوند عزّوجلّ، کمال دین شما را در امامت و پیشوایی علی(ع) قرار داده است؛ پس هر کس که از او و جانشینان
  او از فرزندان من که از صلب اویند تا واپسین روز جهان پیروی و اطاعت نکند، به حبط و نابودی اعمال گرفتار گردیده و در آتش دوزخ،
  جاودانه، معذّب خواهد بود، نه دیگر عذابش تخفیف یابد و نه مهلت و فرصت نجاتی به او داده شود.

 49. #29
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  وسط روضه ی تو قد کشیدم...
  جنسيت
  برادر
  سن
  -2013
  نوشته ها
  2,747
  امتیاز : 45,889
  سطح : 100
  Points: 45,889, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  Recommendation Second ClassCreated Album picturesCreated Blog entrySocialYour first Group
  تشکر کردن : 12,627
  تشکر شده 9,641 در 2,254 پست
  حالت من : Vaaaaay
  نوشته های وبلاگ
  9
  مخالفت
  339
  مخالفت شده 117 در 80 پست

  پیش فرض

  این خاطره مال پدرمه(سال 83):
  صبح بعد از نماز صبح تو بغیع با یکی از دوستاشون بودن که می رند تو حس که می بینن در ها رو بستن.
  حالا اونا مونده بودن و بغیع خالیه خالی +یه شرطی...
  اون شرطی هم بعد چند دقیقه رفته بود برا صبحونه...
  هیچی دیگه می رن سر 4 قبر می شینن و یه تیکه دعای کمیل رو می خونن...

  بعدشم میان محترمانه می برنشون و آسفالتشون می کنن...

  عَلَیکَ بِالأَحداثِ
  __________________________________________________ __________________________________________________ _________________
  و
  کلبهم باسط ذراعیه بالوصید...سوره : الكهف آیه18 :
  مدیون حسینیم. مجنون اباالفضل. محزون زینب

  لن تسبى زينب مرتين

 50. کاربر روبرو از پست مفید آ میز ممد حسین تشکر کرده است .


 51. #30
  دیگه صاحب خونه هستن مدال ها:
  User with most referrers

  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۹-آذر-۲۳
  محل سکونت
  SHZ
  جنسيت
  برادر
  سن
  -1992
  نوشته ها
  2,832
  امتیاز : 32,119
  سطح : 100
  Points: 32,119, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranCreated Album pictures25000 Experience PointsTagger Second Class
  تشکر کردن : 3,424
  تشکر شده 4,230 در 1,772 پست
  حالت من : Khabalod
  مخالفت
  12
  مخالفت شده 72 در 36 پست

  پیش فرض

  عاغا بنده دو بار حج رفتم.........یادش گرامی!
  سفر های عجیبی بودش........چ نماز ها ک اونجا قضا نشد !!
  ولی در کل حال میداد!
  نه قاضی ام نه مدرس نه محتسب نه فقیر / مرا چه کار که منع شراب خواره کنم

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

جامعه مجازی رهپویان به عنوان شبکه اجتماعی اعضاء کانون فرهنگی رهپویان وصال از سال 1381 و به عنوان یکی از قدیمی ترین تالارهای گفتمان فضای وب فارسی مشغول به فعالیت می باشد. تمامی تلاش دست اندرکاران مجموعه، فراهم آوردن محیطی سالم، مفید و آموزنده برای کاربران گرامی می باشد بدیهی است مطالب درج شده نظرات کانون رهپویان وصال نبوده و نظرات رسمی در سایت رهپویان وصال درج می گردد.

ارسال پیام به مدیر سایت
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
شادی روح 14 شهید کانون فرهنگی رهپویان وصال صلوات

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1