کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: چقدر به مرگ ودرست مردن فکر میکنی

رأی دهندگان
5. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
 • مرگ رو یه پل میدونم ازش نمیترسم ودائما بهش فکر میکنم

  4 80.00%
 • از مرگ می ترسم ترجیح میدم بهش فکر نکنم

  1 20.00%
 • یه کم آخه ...

  0 0%
 • مرگ اگر مرد است گو نزد من آی تا در آغوشش بگیرم تنگ تنگ

  0 0%
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6
 1. #1
  داره خودمونی میشه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-آبان-۱۸
  محل سکونت
  شيراز
  سن
  -1984
  نوشته ها
  603
  امتیاز : 14,867
  سطح : 79
  Points: 14,867, Level: 79
  Level completed: 4%, Points required for next Level: 483
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranTagger Second Class10000 Experience Points
  تشکر کردن : 713
  تشکر شده 1,370 در 447 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض مردن روزی همه

  چگونه آسان جان دهیم؟
  مرگ

  با مراجعه به تفاسیر درباره فضیلت سورة یاسین* آمد است: هر کس سوره یاسین را بخواند و خدا را به وسیله آن اراده کند، مورد آمرزش خداوند قرار می گیرد و در برابر این قرائت، اجر کسی که دوازده مرتبه قرآن را خوانده باشد، به او اعطا می شود، و چه بسا اگر مریضی نزد او سوره یاسین قرائت شود، به عدد هر حرفی از این سوره، ده ملک از ملائکه الهی جلوی روی او صف می کشند و برای او از درگاه خدا استغفار می کنند و هنگام قبض روح او حاضر می شوند و او را تشییع جنازه می کنند و بر بدن او نماز میّت اقامه می کنند و هنگام دفن او حاضر می شوند. چه بسا مریضی در حالی که در سکرات موت باشد و این سوره را قرائت کند یا این که این سوره نزد وی قرائت شود، رضوان خازن بهشت با شربتی از بهشت نزد وی می آید و به او از آن شربت می نوشاند و با نوشیدن این شراب بهشتی می میرد، در حالی که سیراب هست و سیراب برانگیخته می شود.[1] نیز در روایتی از پیامبر(ص) نقل شده است که سوره یس، خواننده* آن را خیر دنیا و آخرت عنایت می فرماید و از او بلاهای دنیا و ترس های آخرت را دفع می کند و از صاحبش هر شرّی را دفع می کند..[2]

  دربارة تأثیر و فضیلت سورة صافات، اُبی بن کعب از پیامبر اکرم(ص) نقل می کند :"هر کس سوره صافات را قرائت کند، به عدد هر جنّ و شیطان به او ده حسنه پاداش اعطا خواند شد و از تردیدها و وسوسه های شیاطین دور خواهد شد. علاوه بر این که از شرک مبرّا خواهد گشت. نیز دو ملک محافظ وی که از او حفاظت می کنند، در روز قیامت شهادت خواهند داد که شخص قاری نسبت به مرسلین و رسولان الهی مؤمن بوده است".

  در روایتی حسین بن علا از امام صادق(ع) نقل می کند: "هر کس سوره صافات را در هر روز جمعه قرائت کند، محفوظ از هر آفتی خواهد بود و در حیات دنیوی هر بلایی از او دفع خواهد شد. نیز رزق و روزی او در دنیا وسیع تر از حال حاضر او خواهد شد". تا جایی که امام (ع) فرمود: "هر کس در روز جمعه یا شب آن بمیرد در حالی که در روز جمعه آن را قرائت می کرد، خدا او را شهید مبعوث خواهد کرد و او را شهید از دنیا خواهد بُرد و او را به همراه شهدا در درجه ای از درجات داخل بهشت خواهد کرد".[3]

  پاورقی_________
  [1]تفسیر مجمع البیان،* ج 7 _*8، ذیل سورة* یس چاپ شرکت معارف اسلامی،*تاریخ چاپ 1339 ش .
  [2]همان، ذیل سورة یس،ص 413.
  [3]تفسیر مجمع البیان،* ج 7 _ 8، ص 436، اوّل سورة صافات، چاپ شرکت معارفالاسلامیه، 1339 ش.

  تبیان
  امام علی(ع):به هنگامه فتنه ها همچون بچه شترباش که نه پشتی دارد تا سواری دهد ونه سینه ای برای شیر دادن

 2. 6 کاربر از پست مفید منتظر 284 تشکر کرده اند .


 3. #2
  داره خودمونی میشه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-آبان-۱۸
  محل سکونت
  شيراز
  سن
  -1984
  نوشته ها
  603
  امتیاز : 14,867
  سطح : 79
  Points: 14,867, Level: 79
  Level completed: 4%, Points required for next Level: 483
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranTagger Second Class10000 Experience Points
  تشکر کردن : 713
  تشکر شده 1,370 در 447 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  بد نیست با همین موضوع اینها رو هم گوش بدین
  حجه الاسلام والمسلمین عالی
  موضوع:یاد مرگ+ متن
  آرشیو91
  امام علی(ع):به هنگامه فتنه ها همچون بچه شترباش که نه پشتی دارد تا سواری دهد ونه سینه ای برای شیر دادن

 4. کاربر روبرو از پست مفید منتظر 284 تشکر کرده است .


 5. #3
  داره خودمونی میشه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-آبان-۱۸
  محل سکونت
  شيراز
  سن
  -1984
  نوشته ها
  603
  امتیاز : 14,867
  سطح : 79
  Points: 14,867, Level: 79
  Level completed: 4%, Points required for next Level: 483
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranTagger Second Class10000 Experience Points
  تشکر کردن : 713
  تشکر شده 1,370 در 447 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  روزی همه صاحب یکی از آنها می شویم! + عکس  می دانیم که بالاخره روزی صاحب یکی از آنها می شویم. روزی می رسد که شناسنامه کاغذی ما تبدیل به لوحی سنگی می شود با روایتی کوتاه و مختصر از تولد تا لحظه مرگ.


  سنگ قبر!...با شنیدن این کلمه اولین چیزی که در ذهنمان تداعی می شود مرگ است. اما همین پیام آور مرگ،ماجراها دارد برای خودش.شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که در کشور خودمان ده ها گونه ی سنگ قبر به غیر از سنگ قبر های معمول که به شکل کتیبه هستند، وجود دارد. در بسیاری از شهرها و روستاهای ایران، با توجه به فرهنگ و تاریخ گذشته ی مردمانش، اشکال متفاوتی از سنگ قبر به چشم می خورد.

  · مقبره های رنگی

  شاید خوش ذوق ترین قوم ایرانی در طراحی و ساخت مقبره، اقوام بختیاری و بخشی از مردم استان فارس و استان خوزستان باشند. مردم این مناطق سنگ قبر را با توجه به شخصیت و گذشته ی شخص متوفی نقاشی می کنند.
  در این نقاشی های زیبا اداب و رسوم مردم ،به صورت برخی اشکال خاص و به عنوان نماد های بختیاری، در مقبره ترسیم می شوند. مثلا در فرهنگ بختیاری شیر نماد دلاوری و شجاعت را دارد، اسلحه نماد شکار و جنگاوری است و اسب سیاه به نشانه ی عذا و ماتم ترسیم می شوند. در فرهنگ ایل بختیاری حتی دین و مذهب نیز به صورت نقاشی مطرح می شود.برای مثال نقش مسجد با 2 مناره و گلدسته نشان از مسلمان و شیعه بودن شخص فوت شده دارد.
  موضوع جالبی که از این سنگ*قبرها می*توان استنباط کرد، حضور زندگی و تحرک در تصویرهاست. در واقع اگر فراموش کنیم که تصاویر مربوط به سنگ قبر است، هیچ*گونه غم و اندوهی در آن*ها مشخص نمی*شود.

  به گزارش مشرق،برخی از اقوام ایل قشقایی استان فارس نیز در بعضی از روستاها،در این زمینه شباهت هایی به قوم بختیاری دارند. بر سنگ قبر های قوم قشقایی، نقاشی ها با جزئیات بیشتری از زندگی صاحب مقبره ترسیم می شوند.این قوم بر خلاف قوم بختیاری به ندرت از نماد های خاص در نقاشی هایشان استفاده می کنند که این امر باعث می شود نکته ی مبهمی در تشخیص مفهوم تصاویر وجود نداشته باشد.
  · مقبره هاي چوبی
  استان*های گیلان و مازندران دارای بیشترین منابع چوب هستند و ساختمان*های ساخته شده از چوب در این دو استان از هر جای دیگر در کشور ما بیشتر است .این موضوع در مورد قبرستان های این مناطق نیز صادق است. در برخی روستا های شمال کشور مقبره ها از چوب و شبیه کلبه های جنگلی ساخته می شوند.
  سالها قبل در ایران و بین*النهرین در قبر فرد متوفی، سفال*های پر از غذا و نوشیدنی می*گذاشتند و امروزه نیز می*بینیم بر سر مزارها، خرما و میوه و شیرینی می**گذارند، حتی ايجاد باستان بر اساس این اعتقاد بود که فرد متوفی از گرما و تشنگی در رنج و عذاب نباشد و وجود سایه*بان بر سر مزارها هم مانعی در برار باد و باران و آفتاب تلقی می*شد . اکنون نیز با توجه به وجود حفاظ* های چوبی در این قبرستان، می*توان به این موضوع اندیشید که مردم این دیار دوست ندارند که امواتشان زیر باران در عذاب باشند و به گونه*ای یک خانه*ی چوبی بر سر مزار او ساخته*اند . سایه*بان بر سر مزارها، یا شست*وشوی سنگ مزارها که هم*اکنون هم (با آب و گلاب و جارو) مرسوم است از باورهای بسیار قدیمی سخن می*گوید. شست*وشوی مزارها در روزگاران
  این عکس ها مربوط به روستای (شاه شهیدان) واقع درمنطقه ی دیلمان استان گیلان است.
  · مقبر ه های طبقاتی
  ابهت! با دیدن این قبرها احساس می کنید که حتما افراد بزرگی در زیر این سنگها ارمیده اند. این مقبره های زیبا در استان لرستان و روستای (ابوالوفا) واقع شده اند.با نگاهی دقیق به این سنگ قبر ها متوجه شباهت زیاد آنها با مقبره کوروش کبیر می شوید. تنها تفاوت این مقبره ها با مقبره کوروش در قدمت و اندازه ی انهاست. این قبرها قدمت زیادی ندارند و زمان ساختشان حداکثر به ۵۰ سال پیش می*رسد ولی احتمالا طرح اين مقبره ها از طرح*های قدیمی*تر اتخاذ شده و کماکان در این منطقه مقبره*هایی به این شکل ساخته می*شود .
  · مقبره های سنگ افراشته ها
  در برخي نقاط کشور مقبره ها شکل و شمایل بسیار متفاوتی دارند. سنگ قبرهایی برافراشته و به شکل مجسمه که برخی مورخان شکل و شمایل آنها را مربوط به دوران چنگیز خان مغول و مرتبط با رسوم آنها می دانند.به این مقبره ها اصطلاحا سنگ افراشته می گویند.
  در استان گلستان، شهرستان کلاله و در نزدیکی زیارتگاه خالد نبی، قبرستانی در یک محوطه وسیع وجود دارد که برخی از مقبره*های آن سنگ*افراشته دارند .تفسیرهای متفاوتی از شکل این سنگ*افراشته*ها ارائه شده است. یکی از حدس*ها این است که این سنگ*افراشته*ها به شکل آلت تناسلی مردانه هستند و به گونه*ای بیانگر اعتقاداتی هستند که در میان مردم آسیای میانه دیده می*شود .
  در منطقه «باخزر» از توابع استان خراسان ،قبرستان*های متعددی در روستاها دیده می*شوند که دارای سنگ افراشته هستند .
  روستاي جوذقان در 35 کیلومتری غرب تایباد.
  روستای سوران در 48 کیلومتری غرب تایباد و در کنار رود مرغزار
  روستای شیزن در 50 کیلومتری غرب تایباد
  روستای فايندر در حدود 8 کیلومتری شمال غرب خواف
  روستای نشتیفان از توابع خواف

  در شهر تبریز و در حدود شش کیلومتری باغ «ایل*گلی» ، در روستایی که نامش «پینه شلوار» است، قبرستانی وجود دارد که چند قبر با سنگ*افراشته بدون کتیبه و شبیه به آن*چه در خالد نبی وجود دارد در آن دیده می*شود .
  روستای «اُنار» در نزدیکی «لاهرود» و از توابع مشکین*شهر است . گورستان این روستا، چندین سنگ قبر دارد که به شکل سنگ*های افراشته هستند و بر راس این سنگ*ها، بخشی همانند کلاه قزلباش*ها با ۱۲ شيار دارد که احتمالا نماد شیعه ۱۲ امامی است .

  در استان لرستان نيز قبرستان*های بسیاری در روستاها دیده می*شوند که دارای سنگ*افراشته هستند. نام یکی از این روستاها، «ابوالوفا» است كه در نزدیکی «کوهدشت» واقع شده است. سنگ*افراشته*های این قبرستان چهار وجهی و هرمی شکل هستند و در هر وجه آن نوشته*ها و نقوش بسیار زیبا و معناداری دیده می*شوند .

  در نزدیکی مرز میان استان ایلام و کرمانشاه، شهری به نام «شاه*بداغ» وجود دارد که جزو استان کرمانشاه محسوب می*شود و در آن یک قبرستان با سنگ*های افراشته وجود دارد.
  همچنین در استان کرمانشاه و در مسیر «ریجاب» به «بابا یادگار» قبرستاني هست با سنگ*های افراشته*ی چهار وجهی و در حدود دو متر که آجرچینی و سنگ*چینی شده*اند.
  بدون شک با نگاهی دقیق به آرامگاه و قبرستان های هر سرزمینی می توان به تاریخ و گذشته ی مردمان آن دیار پی برد.عزاداری و مراسم گرامیداشت گذشتگان، از جمله اداب و رسومیست که در تمام ادیان، به اشکال و شیوه های مختلف صورت می پذیرد.همان طور که در عکس ها مشاهده شد،نمادها و طراحی تمامی مقبره ها در کشور ما ریشه در باور های قدیمی مردم ایران داشته و گویای تمدن غنی ایران در سالهای دور است.مشرق
  منبع +
  امام علی(ع):به هنگامه فتنه ها همچون بچه شترباش که نه پشتی دارد تا سواری دهد ونه سینه ای برای شیر دادن

 6. 5 کاربر از پست مفید منتظر 284 تشکر کرده اند .


 7. #4
  داره خودمونی میشه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-آبان-۱۸
  محل سکونت
  شيراز
  سن
  -1984
  نوشته ها
  603
  امتیاز : 14,867
  سطح : 79
  Points: 14,867, Level: 79
  Level completed: 4%, Points required for next Level: 483
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranTagger Second Class10000 Experience Points
  تشکر کردن : 713
  تشکر شده 1,370 در 447 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض منت گذاشتین

  با تشکر از همه
  اما حضرت استاد
  منت گذاشتین سر ما از بین این همه نوشته این حقیر بازم خوب یه مطلب چشم حضرتش را گرفت مثل این که عموما حرف زدن از اون طرف یا مرتبط با اون طرف طرفدار زیادی داره
  التماس دعا
  کربلا........
  امام علی(ع):به هنگامه فتنه ها همچون بچه شترباش که نه پشتی دارد تا سواری دهد ونه سینه ای برای شیر دادن

 8. #5
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-خرداد-۰۸
  محل سکونت
  شیراز
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  2,762
  امتیاز : 12,347
  سطح : 72
  Points: 12,347, Level: 72
  Level completed: 75%, Points required for next Level: 103
  Overall activity: 99.6%
  افتخارات:
  Social50000 Experience PointsVeteran
  تشکر کردن : 16,649
  تشکر شده 12,575 در 2,461 پست
  حالت من : Sepasgozar
  مخالفت
  12
  مخالفت شده 15 در 10 پست

  پیش فرض

  چه بخوایم چه نخوایم مرگ سرنوشت همه ی ماست.امام حسین علیه السلام فرمودند:مرگ سرنوشت محتوم بشر است.
  عمریست رهین منت زهراییم

  مشهور شده به عزت زهراییم

  مردیم اگر به قبر ما بنویسید

  ما پیرغلام حضرت زهراییم

 9. کاربر روبرو از پست مفید مرصاد العباد تشکر کرده است .


 10. #6
  داره خودمونی میشه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-آبان-۱۸
  محل سکونت
  شيراز
  سن
  -1984
  نوشته ها
  603
  امتیاز : 14,867
  سطح : 79
  Points: 14,867, Level: 79
  Level completed: 4%, Points required for next Level: 483
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranTagger Second Class10000 Experience Points
  تشکر کردن : 713
  تشکر شده 1,370 در 447 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض آخرین حمام هستی

  فایل پیوست 6497Picture-1471.jpg
  آخرین حمام عالم
  ویرایش توسط منتظر 284 : سه شنبه ۲۸ شهریور ۹۱ در ساعت ۱۴:۱۴
  امام علی(ع):به هنگامه فتنه ها همچون بچه شترباش که نه پشتی دارد تا سواری دهد ونه سینه ای برای شیر دادن

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

جامعه مجازی رهپویان به عنوان شبکه اجتماعی اعضاء کانون فرهنگی رهپویان وصال از سال 1381 و به عنوان یکی از قدیمی ترین تالارهای گفتمان فضای وب فارسی مشغول به فعالیت می باشد. تمامی تلاش دست اندرکاران مجموعه، فراهم آوردن محیطی سالم، مفید و آموزنده برای کاربران گرامی می باشد بدیهی است مطالب درج شده نظرات کانون رهپویان وصال نبوده و نظرات رسمی در سایت رهپویان وصال درج می گردد.

ارسال پیام به مدیر سایت
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
شادی روح 14 شهید کانون فرهنگی رهپویان وصال صلوات

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1