کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
 1. #1
  عضو قدیمی مدال ها:
  Discussion Ender

  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۳-مهر-۱۳
  محل سکونت
  اهواز
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  1,359
  امتیاز : 11,992
  سطح : 71
  Points: 11,992, Level: 71
  Level completed: 86%, Points required for next Level: 58
  Overall activity: 31.0%
  افتخارات:
  Tagger First ClassSocial10000 Experience Points1 year registered
  تشکر کردن : 1,506
  تشکر شده 821 در 497 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 1 بار در 1 پست

  Lightbulb توصیه‎هایی کاربردی برای یک رژیم غذایی دینی


  امام رضا (علیه السلام) رساله ای دارند به نام «رساله ذهبیّه»؛ در آنجا به آداب زناشویی قبل از همبستر شدن تذکر می  دهند که در تشکیل و آمادگی نطفه  ها اثر می  گذارد.


  بچه ای که در شکم مادر هست، با روحیه مادر و پدر باید هماهنگی داشته باشد.
  در نمونه  هایی که از فرزندان متولد شده با آوای قرآن بررسی شده است، مشاهده  شده مادرانی که در طول حاملگی از صدای قرآن استفاده کرده اند، بعد از تولد رفتارهای کودکانشان بسیار آرام  تر و آشناییشان با صوت قرآن کاملاً مشهود است و حتی روی زایمان مادر هم اثر بخشی داشته و زایمان راحت  تر انجام شده است.
  غذاهایی را که مادر در طول حاملگی می  خورد بر زیبایی صورت کودک و تعادل مزاج او اثر می  گذارد. مثلاً اگر سیب، گلابی و انار بخورد، برای بچه اثر بهتری دارد، زیباتر متولد می  شود. تعادل مزاج برای کودک مهم است.
  چهار گیاه را در روایات ما معرفی می  کنند که ایجاد تعادل مزاج می  کنند: انار، بنفشه، کاسنی که آن را در تشکیل فرزند پسر موثر دانسته اند، و رطب.
  این چهار ماده مزاج ملایمی دارند و لذا می  توان برای همه افراد تجویز کرد و در طول حاملگی از غذاهای مفید هستند.

  چه رابطه ای میان تغذیه و سبک زندگی اسلامی وجود دارد؟

  رابطه تغذیه و سبک زندگی در تمام مدت زندگی وجود دارد. ما در بعضی از آیات قرآن می  بینیم ضمن این که از گیاهان و مزارع صحبت می  شود، درباره تغذیه حلال، دادن خمس و زکات بعد از برداشت محصول تأکید شده است و همچنین سفارش شده که مادران از غذاهای حلال استفاده کنند.
  بعد از حاملگی هم از غذاهایی که پیشنهاد شده باز هم رطب است که خداوند به حضرت مریم سلام  الله علیها بعد از فارغ شدن پیشنهاد کردند و برای کم  خونی مادر خوب است.
  کدام وعده غذایی از همه مهم تر است

  یکی از مشکلاتی که داریم مسئله قوای جسمی و جنسی است. در روایات ما آمده است: لقمه صبح استحکام بدن را برقرار می  کند.
  الان در جامعه خوردن صبحانه ضعیف شده است و این باعث تضعیف قوای بدنی و وقتی هنگام ظهر می  شود، حتی فعالیت اقتصادی جامعه تحت  الشعاع قرار می گیرد.
  به  جای سه وعده در روز، صبح غذای کامل بخوریم، ظهر نخوریم و شب هم مختصر بخوریم، فردا صبح نخوریم و ظهر بخوریم. اگر با این شیوه تغذیه کنیم، هیچ  وقت دچار افزایش وزن نمی  شویم

  پنیر بخورید، اما در شب! وسط غذا هم آب نخوریم

  فردی به امام رضا (علیه السلام) مراجعه کرد و پرسید: «شما فرموده بودید پنیر مکروه است». امام رضا (علیه السلام) فرمودند: «ما گفته بودیم در روز پنیر نخورید، شب بخورید».
  در علم امروز یکی از دلایلش این است که وقتی کلسیم در بدن بالا می  رود، فسفر مغز تخلیه می  شود و چون میزان فسفر و کلسیم باید در خون مناسب باشد، در نتیجه خواب  آلودگی ایجاد می شود.
  یک غذای کامل مثل حلوا آرده، عسل، آبگوشت، آش، عدسی و... مناسب صبحانه  اند.
  اگر بتوانیم غذای صبحمان را خوب بخوریم، قبل از آن وضو می  گیریم، با لباس تمیز سر سفره می  نشینیم، با بسم  الله  الرحمن  الرحیم شروع می کنیم. صبحانه  مان را با 21 عدد مویز شروع می  کنیم یا کسانی که بیماری دیابت دارند یک نخود کندر صبح ناشتا بعد از مسواک زدن بخورند.
  این سبب می  شود معده که از شب مزاجش سرد بوده است، وارد گرما شود. این گرما سبب می  شود غذا بهتر هضم و جذب شود.
  وسط غذا به هیچ  وجه نباید آب خورد. بهتر است غذا حتی  الامکان با دست تمیز خورده شود. از قاشق غیر از موارد ناچاری مثل آش استفاده نشود. حداقل لقمه غذای صبح 40 لقمه است که با سرانگشت شست، سبابه و انگشت کنار آن خورده می  شود. وسط غذا نباید صحبت کرد، نباید آب خورد و در آخر غذا نوشابه  ای مثل سکنجبین، آب ولرم یا آب  میوه مصرف شود.
  چای را هم به این دلیل پیشنهاد نمی  کنیم که چای سبب از بین رفتن آهن خون می  شود و در ایران کم  خونی زیاد داریم و مخصوصاً در بین خانم ها کم  خونی خیلی گزارش شده است.

  بهترین نوشیدنی آب است


  در مورد نوشیدنی  ها «سید الشراب الماء» بهترین شربت خود آب است. ذکر این نکته را لازم می  دانیم که برای جلوگیری از سرطان و برای بیماران سرطانی باید از خوردن آب  های کلردار پرهیز شود.
  در حال حاضر بهترین آب همین آب  های ولرم خودمان است. اگر کسی از آب چشمه استفاده کرد چه بهتر.

  دچار افزایش وزن نمی شوید

  تغذیه ظهر چندان در اسلام توصیه نشده است، ولی می  توانیم آن طور که امام رضا (علیه السلام) فرموده اند به  جای سه وعده در روز، صبح غذای کامل بخوریم، ظهر نخوریم و شب هم مختصر بخوریم.
  اگر با این شیوه تغذیه کنیم، هیچ  وقت دچار افزایش وزن نمی  شویم.
  اگر می  خواهیم مدیران خوبی باشیم باید قبل از صبح بیدار شویم

  در مدیریت بحث مدیریت زمان مطرح است. بهترین زمان روز بین  الطلوعین ـ از اذان صبح تا طلوع آفتاب ـ است. در این ساعات روزی پخش می  شود و زمان بهشت است.
  بنابراین اگر بخواهیم برنامه روزمره مان را تنظیم کنیم و مدیران خوبی باشیم، باید سعی کنیم قبل از اذان صبح بیدار باشیم، نماز اول وقتمان را بخوانیم، اگر بتوانیم دو رکعت نافله صبح را هم قبل از آن بخوانیم، بعد مطالعات روزمره یعنی قرآن و دعا را در آن ساعات انجام بدهیم.
  امام رضا(علیه السلام) 21 عدد مویز و کندرشان را می  خوردند، بعد از طلوع آفتاب استراحت کوتاهی می  کردند و بعد برای فعالیت روزمره آماده می  شدند.
  اگر می  خواستند روزه بگیرند، سحری مقوی می  خوردند و اگر روزه نبودند صبحانه را کامل میل می  کردند. غذای ظهر را هم یک روز در میان می  خوردند. روزی هم که ظهر غذای کامل می  خوردند، شبش غذای فوق  العاده مختصری می  خوردند.

  شام را ترک نکنید ولو به یک لقمه

  باز در روایت داریم که اگر دو شب پشت سر هم غذا خورده نشود تا 40 شب قوای بدنی بر نمی  گردد. این روشی که غربی  ها دارند که شب غذا نمی  خورند روش اشتباهی است و نباید از آن تقلید کرد. شب حتی یکی دو لقمه هم شده است باید خورد. البته کسانی که می  خواهند وزن کم کنند، باید شب خیلی کم غذا بخورند.
  استراحت در یک سوم اول شب

  استراحت  شان را در یک  سوم اول شب می  کردند. با بررسی  هایی که شده به این نتیجه رسیده اند خواب یک  سوم شب ده برابر خواب وسط شب و خواب وسط شب ده برابر خواب یک  سوم آخر شب فایده دارد.
  حداقل لقمه غذای صبح 40 لقمه است که با سرانگشت شست، سبابه و انگشت کنار آن خورده می شود. وسط غذا نباید صحبت کرد، نباید آب خورد و در آخر غذا نوشابه ای مثل سکنجبین، آب ولرم یا آب  میوه مصرف شود

  سبزی  ها از بهترین منابع غذایی برای جلوگیری از سرطان است
  یکی از غذاهای اساسی که باید سر سفره  ها باشد، سبزی  هاست. این روزها ثابت شده که سبزی  ها و غذاهای فیبردار یکی از بهترین منابع برای جلوگیری از سرطان  هاست.
  امام رضا (علیه السلام) سر سفره ای که سبزی در آن نبود نمی  نشستند.

  سرکه زیاد بخوریم اما آن را با لبنیات و تخم مرغ و ماهی مصرف نکنیم.
  سرکه همیشه سر سفره باشد. امام رضا (علیه السلام) فرمودند: «من از وقتی وارد ایران شدم از سرکه استفاده می کنم. در مدینه از نمک استفاده می کردم».
  سرکه یکی از پایه های غذایی بوده است. فقط نباید سرکه را با لبنیات، تخم مرغ و ماهی مصرف کرد. بنابراین هر یک از اینها سر سفره بود فقط یکی را انتخاب کنید. بعضی از غذاها اگر با هم مصرف شوند در بدن ایجاد لک و پیس می کنند.

  شب چه کار کنیم که صبح راحت تر بیدار شویم؟

  اگر شب  ها ماست زیاد، کاهو و سبزیجات بخوریم، صبح سخت  تر بلند می  شویم، اما اگر یک استکان عرق کاسنی بخوریم یا به قول شهید مطهری که می  گفتند: «من شبی که کباب می  خورم، برای نماز شب راحت  تر بلند می شوم»، غذای مقوی  تری بخوریم یا کمی خرما و غذای کم حجم اما پرانرژی بخوریم، راحت تر بلند می شویم.
  سلام

 2. 2 کاربر از پست مفید rea1362 تشکر کرده اند .


 3. #2
  عضو جديد
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۳-اسفند-۱۶
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  10
  امتیاز : 428
  سطح : 8
  Points: 428, Level: 8
  Level completed: 56%, Points required for next Level: 22
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  3 months registered250 Experience Points
  تشکر کردن : 3
  تشکر شده 5 در 4 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  سلام واقعا وقت ان نرسیده که سخنان و توصیه های ائمه را در متن زندگی خودمان پیاده کنیم ؟؟؟
  تغذیه وبرنامه غذایی ,فعالیت ها و حتی سرنوشت ما را تحت شعاع قرار می دهد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. راهپیمایی روز قدس یعنی...
  توسط گل*یاس در انجمن ضد صهیونیســم
  پاسخ ها: 22
  آخرين نوشته: دوشنبه ۲۲ تیر ۹۴, ۱۵:۴۷
 2. سفیر تنهایی
  توسط سفیر سکوت در انجمن صفحات شخصی کاربران
  پاسخ ها: 360
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۳, ۰۰:۵۱
 3. شناسایی بوها و رایحه های عامل ایجاد میگرن
  توسط عرض از مبدا در انجمن پزشکی
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: سه شنبه ۱۷ دی ۹۲, ۱۰:۰۷
 4. کربلایی ها بیان داخل
  توسط محمود شحات در انجمن صفحات شخصی کاربران
  پاسخ ها: 11
  آخرين نوشته: جمعه ۱۱ مرداد ۹۲, ۲۰:۵۷

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

جامعه مجازی رهپویان به عنوان شبکه اجتماعی اعضاء کانون فرهنگی رهپویان وصال از سال 1381 و به عنوان یکی از قدیمی ترین تالارهای گفتمان فضای وب فارسی مشغول به فعالیت می باشد. تمامی تلاش دست اندرکاران مجموعه، فراهم آوردن محیطی سالم، مفید و آموزنده برای کاربران گرامی می باشد بدیهی است مطالب درج شده نظرات کانون رهپویان وصال نبوده و نظرات رسمی در سایت رهپویان وصال درج می گردد.

ارسال پیام به مدیر سایت
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
شادی روح 14 شهید کانون فرهنگی رهپویان وصال صلوات

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1