کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 30 , از مجموع 35
 1. #1
  info
  Guest

  پیش فرض چهارشنبه سوری +18

  همانگونه که می دانید در بین زرتشتیان هفته وجود نداشته است ، و چهار شنبه از ایام هفته است و این مراسم با نام چهارشنبه سوری بعد از ورود اسلام به ایران به نام چهارشنبه سوری نامیده می شود.چهارشنبه سوری در تقویم زرتشتی ها نیست و جشن سوری در دین زرتشت با چهارشنبه در اسلام با هم شده و این مراسم چهارشنبه سوری را بوجود آورده است.


  اینم یک ویدئوی عجیب از شهید مطهری که هر چی فحش تو دنیاست بار آدم کرده! اینم پیوندش:


 2. 7 کاربر از پست مفید info تشکر کرده اند .


 3. #2
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۹-تیر-۲۱
  محل سکونت
  خوزستان!
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  2,301
  امتیاز : 16,017
  سطح : 81
  Points: 16,017, Level: 81
  Level completed: 34%, Points required for next Level: 333
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteran50000 Experience Points
  تشکر کردن : 12,213
  تشکر شده 9,640 در 2,086 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  عجیب نیس حقیقتو میگه دسش درد نکنه!

 4. 2 کاربر از پست مفید nahal تشکر کرده اند .


 5. #3
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-آبان-۰۸
  محل سکونت
  شیراز
  جنسيت
  خواهر
  سن
  -1989
  نوشته ها
  3,760
  امتیاز : 67,140
  سطح : 100
  Points: 67,140, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 99.0%
  افتخارات:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger Second Class50000 Experience Points
  تشکر کردن : 8,821
  تشکر شده 14,241 در 3,398 پست
  مخالفت
  16
  مخالفت شده 3 در 2 پست

  پیش فرض

  بعضیا واقعا شورش رو در میارن!
  قبل ازدواجم،همیشه با بابام میرفتیم بیرون ببینیم چه خبره! بعد بارها شده بود شیشه ماشین یه کوچولو پایین بود و سیگارد بود که مینداختن تو ماشین! یا کف ماشین ترقه میزدن! انقدر خرن!
  اصلا که قشنگ نیست 4سوری!
  شهید مطهری هم خیلی راست گفتن.با صراحت

 6. 2 کاربر از پست مفید مهاجر تشکر کرده اند .


 7. #4
  Banned
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۹-آذر-۲۴
  محل سکونت
  اصفهان
  نوشته ها
  343
  امتیاز : 5,794
  سطح : 49
  Points: 5,794, Level: 49
  Level completed: 22%, Points required for next Level: 156
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteran5000 Experience Points
  تشکر کردن : 747
  تشکر شده 775 در 268 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  من یه جایی یه چیزی خوندم نمی دونم درسته یا نه

  نوشته بود چهارشنبه سوری بعد از قیام مختار باب شد چون روز اول قیام مختار مصادف با چهارشنبه آخر سال بود و او برای مشخص شدن شیعیان دستور داد روی بام ها آتش روشن کنند
  ( همون طور که تو فیلم مختار دیدیم)

 8. 2 کاربر از پست مفید سرور تشکر کرده اند .


 9. #5
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-دی-۰۸
  محل سکونت
  تهران
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  1,951
  امتیاز : 34,937
  سطح : 100
  Points: 34,937, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialYour first GroupVeteranCreated Album pictures25000 Experience Points
  تشکر کردن : 6,028
  تشکر شده 5,432 در 1,695 پست
  مخالفت
  1
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  ما سرعت نتمون خیلی بالاست. برای همین فیلمه زودی میرسه به آخرش باید یه چند ساعتی برای دیدنش وقت بذاریم، بدین صورت که هر یک ثانیه رو چند بار تکرار کنیم تا بتونیم ببینیم!!!!

  حالا اینا رو بخونید!
  چارشنبه سوری فقط آتش بازی نیس که این ملت نادان(اونایی که نادان هستند دیگه) گیر دادن به همین یه رسمش!

  کی از آئينهای سالانه ايرانيان چهارشنبه سوری يا به عبارتی ديگر چارشنبه سوری است. ايرانيان آخرين سه شنبه سال خورشيدی را با بر افروختن آتش و پريدن از روی آن به استقبال نوروز می روند.
  مردم در اين روز برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوهايشان مراسمی را برگزار می کنند که ريشه اش به قرن ها پيش باز می گردد.
  قاشق زنی، آجيل مشکل گشا، پريدن از روی آتش، فالگوش ايستادن و... از مراسم اصلی شب چهارشنبه سوری است.
  ظاهرا مراسم چهارشنبه سوری برگرفته از آئينهای کهن ايرانيان است که همچنان در ميان آنها و با اشکال ديگر در ميان باقی بازماندگان اقوام آريائی رواج دارد.
  اما دکتر کورش نيکنام موبد زرتشتی و پژوهشگر در آداب و سنن ايران باستان، عقيده دارد که چهارشنبه سوری هيچ ارتباطی با ايران باستان و زرتشتيان ندارد و شکل گيری اين مراسم را پس از حمله اعراب به ايران می داند.
  دکتر نيکنام در اين باره می گويد:"ما زرتشتيان در کوچه ها آتش روشن نمی کنيم و پريدن از روی آتش را زشت می دانيم. در گاه شماری ايران باستان و زرتشتيان اصلأ هفته وجود ندارد. ما در ايران باستان هفت روز هفته نداشتيم. شنبه و يکشنبه و... بعد از تسلط اعراب به فرهنگ ايران وارد شد. بنابراين اينکه ما شب چهارشنبه ای را جشن بگيريم (چون چهارشنبه در فرهنگ عرب روز نحس هفته بوده) خودش گويای اين هست که چهارشنبه سوری بعد از اسلام در ايران مرسوم شد."
  "ما پيش از تسلط اعراب بر ايران هر ماه را به سی روز تقسيم می کرديم. و برای هر روز هم اسمی داشتيم . هرمز روز، بهمن روز،..."
  "برای ما سال ۳۶۰ روز بوده با ۵ روز اضافه ( يا هر چهار سال ۶ روز اضافه ). ما در اين پنج روز آتش روشن می کرديم تا روح نياکانمان را به خانه هايمان دعوت کنيم."
  "بنابراين، اين آتش چهارشنبه سوری بازمانده آن آتش افروزی ۵ روز آخر سال در ايران باستان است و زرتشتيان به احتمال زياد برای اينکه اين سنت از بين نرود، نحسی چهارشنبه را بهانه کردند و اين جشن را با اعتقاد اعراب منطبق کردند و شد چهارشنبه سوری."
  گرد آوردن بوته، گيراندن و پريدن از روی آن و گفتن عبارت "زردی من از تو، سرخی تو از من" شايد مهمترين اصل شب چهارشنبه سوری است. هر چند که در سالهای اخير متاسفانه اين رسم شيرين جايش را به ترقه بازی و استفاده از مواد محترقه و منفجره خطرناک داده است.
  انداختن چادر بر سر و زدن قاشق برهم از ديگر رسوم اين شب است. معمولا جوانترها با انداختن چادری بر سر به در خانه همسايه ها رفته و با قاشق زدن، از آنها شيرينی يا مشتی آجيل می گيرند.
  خوردن آجيل مشکل گشا که بی شباهت به آجيل شب يلدا نيست، از اصول چهارشنبه سوری است. که مردم با نيت دست يافتن به حاجتشان و يا رفع مشکلشان اين آجيل را می خورند.
  در اواخر سلطنت سلسله قاجار در تهران در ميدان ارک توپی به نام " توپ مروارید" وجود داشت که در شبهای چهارشنبه سوری اطرافش مملو از دخترانی بود که در آرزوی پيدا کردن شوهر بودند.
  آنها در اين شب به بالا اين توپ قديمی می رفتند و برای بر آورده شده حاجتشان بر روی اين توپ آرزو می کردند.

  سعيد نفيسی در مقاله ای به نام "چهارشنبه سوری" بخشی از مراسم چهارشنبه سوری را که سالها پيش در چند شهر مختلف ايران رواج داشت، اينگونه توضيح می دهد:

  شيراز: آتش افروختن در معابر و خانه ها، فالگوش، اسپند سوزاندن، نمک گرد سر گرداندن( در موقع اسفند دود کردن و نمک گردانيدن زنان اوراد مخصوصی می خوانند)؛ قلمرو چهارشنبه سوری در شيراز صحن بقعه شاه چراغ است و در آنجا نيز توپ کهنه ای است که مانند توپ مرواريد تهران زنان از آن حاجت می خواهند.
  اصفهان: آتش افروختن در معابر، کوزه شکستن، فالگوش؛ گره گشائی و غيره کاملا متداول است.
  مشهد: گره گشائی؛ آتش افروختن؛ کوزه شکستن و آتش بازی متداول است و علاوه بر آن در هر خانه يکی دو تير تفنگ می اندازند.
  زنجان: آتش افروختن؛ فالگوش و کوزه شکستن متداول است. در مراسم کوزه شکستن در زنجان، پولی با آب در کوزه می اندازند و از بام به زير می افکنند.
  ديگر از رسوم مردم اين شهر در چهارشنبه سوری اين که دخترانی را که می خواهند زودتر شوهر بدهند به آب انبار می برند و هفت گره بر جامه ايشان می زنند و پسران نابالغ بايد اين گره ها را بگشايند.
  تبريز: آجيل و ميوه خشک از ضروريات است و ديگر اينکه در اين شب مردم از بام خانه ها بر سر عابرين آب می ريزند.
  اروميه: شب چهارشنبه سوری بر بام خانه ها می روند و کجاوه ای را که زينت کرده و آرايش داده با تناب از بام به سطح خانه فرود می آورند و می گويند:" بکش که حق مرادت را بدهد." کسی که در خانه است مکلف است که در آن کجاوه شيرنی و آجيل بريزد وپس از آنکه در آن چيزی ريختند آن را بالا کشيده و به بام خانه ديگری می برند.

 10. 2 کاربر از پست مفید چكاوك تشکر کرده اند .


 11. #6
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-دی-۰۸
  محل سکونت
  تهران
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  1,951
  امتیاز : 34,937
  سطح : 100
  Points: 34,937, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialYour first GroupVeteranCreated Album pictures25000 Experience Points
  تشکر کردن : 6,028
  تشکر شده 5,432 در 1,695 پست
  مخالفت
  1
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  مراسمات مختلف چارشنبه سوری! البته بعضیاش یه جورایی عوامانه هستش(قسمت اعتقاداتش) ولی دونستنش جالبه!

  بوته افروزي

  در ايران رسم است كه پيش از پريدن آفتاب، هر خانواده بوته هاي خار و گزني را كه از پيش فراهم كرده اند روي بام يا زمين حياط خانه و يا در گذرگاه در سه يا پنج يا هفت «گله» كپه مي كنند. با غروب آفتاب و نيم تاريك شدن آسمان، زن و مرد و پير و جوان گرد هم جمع مي شوند و بوته ها را آتش مي زنند. در اين هنگام از بزرگ تا كوچك هر كدام سه بار از روي بوته هاي افروخته مي پرند، تا مگر ضعف و زردي ناشي از بيماري و غم و محنت را از خود بزدايند و سلامت و سرخي و شادي به هستي خود بخشند. مردم در حال پريدن از روي آتش ترانه هايي مي خوانند.

  زردي من از تو ، سرخي تو از من

  غم برو شادي بيا ، محنت برو روزي بيا

  اي شب چهارشنبه ، اي كليه جاردنده ، بده مراد بنده  خاکستر چهارشنبه سوري، نحس است، زيرا مردم هنگام پريدن از روي آن، زردي و یيماري خود را، از راه جادوي سرايتي، به آتش مي دهند و در عوض سرخي و شادابي آتش را به خود منتقل مي کنند. سرود "زردي من از تو / سرخي تو از من"

  هر خانه زني خاكستر را در خاك انداز جمع مي كند، و آن را از خانه بيرون مي برد و در سر چهار راه، يا در آب روان مي ريزد. در بازگشت به خانه، در خانه را مي كوبد و به ساكنان خانه مي گويد كه از عروسي مي آيد و تندرستي و شادي براي خانواده آورده است.
  در اين هنگام اهالي خانه در را به رويش مي گشايند. او بدين گونه همراه خود تندرستي و شادي را براي يك سال به درون خانه خود مي برد. ايرانيان عقيده دارند كه با افروختن آتش و سوزاندن بوته و خار فضاي خانه را از موجودات زيانكار مي پالايند و ديو پليدي و ناپاكي را از محيط زيست دور و پاك مي سازند. براي اين كه آتش آلوده نشود خاكستر آن را در سر چهارراه يا در آب روان مي ريزند تا باد يا آب آن را با خود ببرد.  مراسم كوزه شكني

  مردم پس از آتش افروزي مقداري زغال به نشانه سياه بختي،كمي نمك به علامت شور چشمي، و يكي سكه دهشاهي به نشانه تنگدستي در كوزه اي سفالين مي اندازند و هر يك از افراد خانواده يك بار كوزه را دور سر خود مي چرخاند و آخرين نفر ، كوزه را بر سر بام خانه مي برد و آن را به كوچه پرتاب مي كند و مي گويد: «درد و بلاي خانه را ريختم به توي كوچه» و باور دارند كه با دور افكندن كوزه، تيره بختي، شور بختي و تنگدستي را از خانه و خانواده دور مي كنند.  همچنين گفته ميشود وقتي ميتراييسم از تمدن ايران باستان در جهان گسترش يافت،در روم وبسياري از کشورهاي اروپايي ،روز 21 دسامبر ( 30 آذر ) به عنوان تولد ميترا جشن گرفته ميشد.ولي پس از قرن چهارم ميلادي در پي اشتباهي كه در محاسبه روز كبيسه رخ داد . اين روز به 25 دسامبر انتقال يافت  فال گوش نشيني

  زنان و دختراني كه شوق شوهر كردن دارند، يا آرزوي زيارت و مسافرت، غروب شب چهارشنبه نيت مي كنند و از خانه بيرون مي روند و در سر گذر يا سر چهارسو مي ايستند و گوش به صحبت رهگذران مي سپارند و به نيك و بد گفتن و تلخ و شيرين صحبتكردن رهگذران تفال مي زنند. اگر سخنان دلنشين و شاد از رهگذران بشنوند، برآمدن حاجتو آرزوي خود را برآورده مي پندارند. ولي اگر سخنان تلخ و اندوه زا بشنوند، رسيدن به مراد و آرزو را در سال نو ممكن نخواهند دانست.  قاشق زني

  زنان و دختران آرزومند و حاجت دار، قاشقي با كاسه اي مسين برمي دارند و شب هنگام در كوچه و گذر راه مي افتند و در برابر هفت خانه مي ايستند و بي آنكه حرفي بزنند پي در پي قاشق را بر كاسه مي زنند. صاحب خانه كه مي داند قاشق زنان نذر و حاجتي دارند، شيريني يا آجيل، برنج يا بنشن و يا مبلغي پول در كاسه هاي آنان مي گذارد. اگر قاشق زنان در قاشق زني چيزي به دست نياورند، از برآمدن آرزو و حاجت خود نااميد خواهند شد. گاه مردان به ويژه جوانان، چادري بر سر مي اندازند و براي خوشمزگي و تمسخر به قاشق زني در خانه هاي دوست و آشنا و نامزدان خود مي روند.  آش چهارشنبه سوري (امروز همسایمون آش آورده بود، مونده بودم برا چیه هااا!)

  خانواده هايي كه بيمار يا حاجتي داشتند براي برآمدن حاجت و بهبود يافتن بيمارشان نذر مي كردند و در شب چهارشنبه آخر سال «آش ابودردا» يا «آش بيمار» مي پختند و آن را اندكي به بيمار مي خوراندند و بقيه را هم در ميان فقرا پخش مي كردند.  تقسيم آجيل چهارشنبه سوري

  زناني كه نذر و نيازي مي كردند در شب چهارشنبه آخر سال، آجيل هفت مغز به نام «آجيل چهارشنبه سوري» از دكان رو به قبله مي خريدند و پاك مي كردند و ميان خويش و آشنا پخش مي كردند و مي خورند. به هنگام پاك كردن آجيل، قصه مخصوص آجيل چهارشنبه، معروف به قصه خاركن را نقل مي كردند. امروزه، آجيل چهارشنبه سوري جنبه نذرانه اش را از دست داده و از تنقلات شب چهارشنبه سوري شده است.  گرد آوردن بوته، گيراندن و پريدن از روی آن و گفتن عبارت "زردی من از تو، سرخی تو از من" شايد مهمترين اصل شب چهارشنبه سوری است.

  مراسم ديگري مانند توپ مروارید ، فال گوش ، آش نذری پختن ، آب پاشی ، بخت گشائی دختران ، دفع چشم زخمها ، کندرو خوشبو ، قلیا سودن ، فال گزفتن هم در این شب جزو مراسمات

 12. 2 کاربر از پست مفید چكاوك تشکر کرده اند .


 13. #7
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-آبان-۰۸
  محل سکونت
  شیراز
  جنسيت
  خواهر
  سن
  -1989
  نوشته ها
  3,760
  امتیاز : 67,140
  سطح : 100
  Points: 67,140, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 99.0%
  افتخارات:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger Second Class50000 Experience Points
  تشکر کردن : 8,821
  تشکر شده 14,241 در 3,398 پست
  مخالفت
  16
  مخالفت شده 3 در 2 پست

  پیش فرض

  اره این قاشق زنی تا چند سال پیش تو شمال بود!
  البته آش چهارشنبه سوری هم هنوز میپزن! البته نه واسه حاجت و اینا.واسه عادت شایدم رسم و رسوم و بهونه واسه جمع شدن زنای همسایه!

 14. کاربر روبرو از پست مفید مهاجر تشکر کرده است .


 15. #8
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-دی-۰۸
  محل سکونت
  تهران
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  1,951
  امتیاز : 34,937
  سطح : 100
  Points: 34,937, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialYour first GroupVeteranCreated Album pictures25000 Experience Points
  تشکر کردن : 6,028
  تشکر شده 5,432 در 1,695 پست
  مخالفت
  1
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  چهارشنبه*سوري هم روز پُركاري براي زنان است و هم رسم*هايي دارد كه مختص زنان است. فال*گوش ايستادن يكي از اين رسم*هاست كه در آن چند زن يا دختر جوان نيت*هايي مي*كنند، پشت ديواري مي*ايستند و به حرف*هاي رهگذران گوش مي*دهند و سپس با تفسيرِ حرف*هايي كه مي*شنوند پاسخ نيت خود را مي*گيرند. رسم ديگرْ قاشق*زني است. به اين ترتيب كه زنان و حتي پسران جوان چادري به سر مي*كنند، روي خود را مي*گيرند و به در خانة همسايه*ها و دوستان مي*روند. صاحبخانه از سر و صداي قاشق*هايي كه به كاسه مي*خورد، در خانه را باز مي*كند و آجيل چهارشنبه*سوري، شيريني، شكلات، نقل و حتي پول به كاسة آنها مي*ريزد.

  چهارشنبه*سوري براي پسران و مردان جوان هم روز پرجنب*وجوشي است. در روستاهاي لرستان، مردان جوان قبل از غروب اسب*هايشان را بيرون مي*آورند و نمايشي اجرا مي*كنند. در شهرهاي ديگر، پسران براي ايجاد هياهو دست به ابتكارهاي عجيب و غريب مي*زنند. در بعضي جاها كوزه*هاي گلي را با باروت پر مي*كنند و روي آن را مي*كوبند تا سفت شود، بعد سپس فتيله*اي در كوزه مي*گذارند و با آتش زدن فتيله اين*طور به نظر مي*رسد كه از كوزه آتش بيرون مي*زند. يا ممكن است موشك*هايي از كاغذهاي براق در مدل*هاي مختلف درست كنند و در آن باروت بريزند و روي پشت*بام*ها فتيله*اش را آتش بزنند و به هوا بيندازند.

  در بسياري از نقاط ايران، اعتقاد بر اين است كه بايد چهارشنبه*سوري از خانه بيرون رفت و همراه بقية مردم جشن گرفت و شاد و سرخوش بود تا سال جديد سالي شاد و پر از موفقيت باشد.

  چهارشنبه سوری در شهرهای مختلف تهران

  در تهران قديم، بوته*هاي خشك را از بيابان*هاي اطراف جمع مي*كردند و با شتر به شهر مي*آوردند و در محلات مختلف مي*چرخاندند. پس از غروب خورشيد، بوته*هاي خشك و اسباب و اثاثية كهنه و شكسته*اي را كه پس از خانه*تكاني بيرون گذاشته شده بود جمع مي*كردند و با آنها آتشي درست مي*كردند كه همه بايد از روي آن مي*پريدند و مي*خواندند: «سرخي تو از من، زردي من از تو.» فشفشه و هفت*ترقه هم بود اما از بمب*ها و نارنجك*هاي دستي كه نوجوانان امروزي مي*سازند و با انفجار آنها شيشه*هاي ساختمان*ها به لرزه مي*افتد، خبري نبود.

  شيراز (شیراز از همه شلوغتره مراسماتشون)

  در شيراز به دو شب چهارشنبه*سوري گفته مي*شود: يكي چهارشنبه آخر ماه اسفند (چهارشنبه آخر سال) و ديگري چهارشنبه آخر ماه صفر.

  با توجه به ارادتي كه شيرازيان به حافظ دارند، در شب چهارشنبه سوري دور هم جمع شده و از ديوان حافظ فال مي*گيرند.

  شيرازيان چهارشنبه آخر سال را همانند ديگر شهرهاي كشور چهارشنبه سوري مي*گويند و غروب سه شنبه مرسوم است كه هفت كپه و يا سه كپه خار تهيه مي*كنند. آنها را آتش زده و از آتش مي*پرند و مي*گويند: زردي من از تو ، سرخي تو از من.

  در قديم برخي از زنان و دختران شيراز به سعديه رفته و د*ر آب حوض ماهي آب*تني مي*كنند و با جام دعا و چهل كليد آب به سر مي*كنند. اين كار هم به خاطر سلامتي و هم به خاطر مهدگرمي انجام مي*شود.

  همچنين رسم است كه دختران دم بخت در اين شب براي بخت گشايي به زيارت حضرت احمد بن موسي شاه*چراغ (ع) مي*روند. شاه چراغ (ع) از امامزاده*هاي واجب*التكريم است. مردم شيراز نيز به شاه چراغ علاقه زيادي دارند و شب زيارتي شاه چراغ شب جمعه مي*باشد.

  فال گوش ايستادن در چهارشنبه سوري نيز نزد زنان شيرازي مرسوم است و زني كه بخواهد فال گوش بايستد چادر سر كرده، نيت مي*كند و در گوشه*اي در كوچه مي*ايستد و بر اساس گفته عابران تفأل مي*زند. اگر گفته را مطابق ميلش ديد، خود را به مراد رسيده مي*داند.

  رسم است كه بعضي از زنان براي برآورده شدن حاجت در زير منبر مسجد جامع شيراز حلوا درست مي*كنند. به اين منبر، مرتضي علي مي*گويند. از جمله مراسم ديگري كه شيرازيان دارند پخت آشي است به نام “آش ابودردا”؛ بعضي معتقدند كه وسايل اوليه اين آش بايد حتما از راه گدايي تأمين شود. اين آش را هم به خاطر درمان بيماري و هم به خاطر بخت گشايي مي*پزند.

  در شب چهارشنبه سوري در شيراز رسم است كه دختران دم بخت ابريشم هفت رنگ به كمر بسته و صبح روز چهارشنبه كودك نابالغي را وامي*دارند كه ابريشم را باز كند به اين نيت كه گره از بختشان باز شود.

  باز رسم است در شيراز دخترهاي بخت بسته به محل معروفي به نام “خانه سيد ابوتراب” كه در داخل شهر در كوچه “شيشه*گرها” واقع شده است مي*روند و زير درخت كهنسالي كه در آن خانه وجود دارد حلوا مي*پزند و بين فقرا تقسيم مي*كنند و از صاحب آن خانه يعني “سيد ابوتراب” كه گويا سيد بزرگواري بوده و ششصد سال قبل از اين مي*زيسته و صاحب كرامت بوده حاجت مي*خواهند.
  در اين شب شيرازيان “بوخوش اسفند” را در آتش مي*ريزند كه خانه را معطر كند. بوي “بوخوش” خاصيت گندزدايي هم دارد و از گذشته*هاي دور مورد توجه مردم بوده است.

  ازجمله خوردني*هايي كه شب چهارشنبه سوري شيرازي*ها ميل مي*كنند آجيل چهارشنبه سوري است كه بدان آجيل شيرين هم مي*گويند. اين آجيل مخلوطي است از كشمش، نخودچي، مغز بادام، مغز گردو، انجير،* مويز، توت خشك، كنجد بوداده، شاهدانه، تخمك يا تخمه، گندم برشته، بدنجك، قصب، خارك (نوعي خرماي خشك) و قيسي.

  در شيراز به دو شب چهارشنبه سوري گفته مي*شود يكي چهارشنبه آخر ماه اسفند (آخر سلا) و ديگري چهارشنبه آخر ماه صفر. در هر دو شب مراسمي به عمل مي*آيد كه كاملاشبيه به هم است؛ ولي در چهارشنبه آخر سال مفصل*تر مي*باشد.

  مردان و زنان شيراز معتقدند كه هرگاه عصر روز سه شنبه آخر سال در آب سعدي (آبي كه از قنات *آرامگاه سعدي يا حوض ماهي جريان دارد) شست*وشو كنند، تا سال ديگر بيمار نمي*شوند. از اين رو عصر سه شنبه آخر سال ازدحام غريبي در اطراف جدول مزبور ديده مي*شود.

  گيلان

  در آخرين سه*شنبه سال، در گيلان هم مانند ساير استان*ها آيين*هاي خاصي اجرا مي*شود.

  در شب چهارشنبه*سوري، اسپند و كندر و گلاب و شمع حتما بايد در خانه باشد.

  اسپند و كندر را دود مي*كنند، گلاب را به صورت خود مي*زنند و شمع را به نيت روشنايي روشن مي*كنند..
  گيلاني*ها خاكستر آتش*افروز شب چهارشنبه*سوري را صبح چهارشنبه پاي درخت*ها مي*ريزند و معتقدند كه درخت ها بارور مي*شوند و كساني كه قصد زيارت اماكن متبركه را دارند به نيت سفر از خانه خارج مي*شوند.

  آجيل مخصوص چهارشنبه سوري هم كه در همه جاي ايران مرسوم است، فسلفه عميقي دارد. اجزاء اين آجيل رنگارنگ و زيبا همه از دانه*هاي خودردني و رستني*هايي است كه بيش از هزاران سال پيش از زمين و طبيعت مي*گيرد. در واقع مجموعه آجيل چهارشنبه سوري طبقي است آراسته از هدايا و دهش*هاي خاك كه رابطه انسان و طبيعت را تاييد و تاكيد مي*كند.

  در بسياري از ايل*ها و نيز در نقاط كوهستاني ايران از جمله دهكده*هاي كوهستاني گيلان و مازندران كه به آداب و سنن ايرانيان باستان دلبستگي بيشتري دارند، در استقبال از سال نو، مراسم آتش*افروزي را در شب چهارشنبه برگزار مي*كنند. دور ريختن وسيله*هاي كهنه و فرسوده زندگي در قريب باتفاق مناطق ايران معمول است. رسم كوزه شكستن يا كوزه پرت كردن به كوچه به نيت دور كردن بلا در همه ايران عموميت دارد.

  در گيلان دخترانِ دم*بخت را غروب چهارشنبه*سوري با جارو مي*زنند و از خانه بيرون مي*اندازند به اين اميد كه تا سال بعد ازدواج كنند.

  مازندران

  رسم چهارشنبه*سوري در مازندران با برپايي هفت بوته*ي آتش به نشانه*ي هفت فرشته و امشاسپند اجرا مي*شود و مردم باور دارند كه آتش تطهيركننده است و بدي و مرگ را مي*سوزاند.

  مردم مازندران سرخي آتش را نشانه*ي سلامت و گرمايش را زندگي بخش مي*دانند.

  مردم در هنگام پريدن از آتش با اين عبارت*ها با آتش سخن مي*گويند: ”زردي من از تو، سرخي تو از من، سرخي آتش مال ما، زردي ما مال شما، چهارشنبه*سوري مي*كنيم، سينه بلوري مي*كنيم. گل چهارشنبه سوري، درد و بلا رو ببري” سپس آش “چهل گياه” مي*پزند كه دوا و درمان است. صداي برخورد قاشق و كاسه نيز نشان دهنده*ي شروع مراسم قاشق*زني است و دختر و پسر با پوشيدن چارقد و چادر در كوچه*ها قاشق*زني مي*كنند و مي*گويند: ”اي اهل محل، اهل در اين منزل شگون امشب است، هديه بريزيد داخل پيمانه و كاسه”.

  در هنگام غروب دختران دم بخت به كوچه*ها مي*روند و در پشت پنجره يا دكه*ي كسب فال گوش مي*ايستند تا ببينند پدري با دخترش چه مي*گويد، آن سخن را به فال خوب يا بد ازدواج خود تعبير مي*كنند.

  استان مرکزي

  در بسياري از روستاهاي استان مركزي رسم بر اين است كه جواناني كه نامزد دارند از روي بام خانه دختر، شال خود را پايين مي*اندازند و دختران در گوشه شال، شيريني و تخمه مي*پيچند. اين رسم را شال*اندازي مي*گويند. از ديگر رسم*هاي چهارشنبه سوري، مراسم قاشق زدن است كه مردم و بعضا كودكان كاسه و قاشق را به هم كوبيده و در پشت در نهان مي*شوند و صاحبخانه نيز تخم*مرغ يا تنقلاتي داخل كاسه مي*گذارد.

 16. 2 کاربر از پست مفید چكاوك تشکر کرده اند .


 17. #9
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-دی-۰۸
  محل سکونت
  تهران
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  1,951
  امتیاز : 34,937
  سطح : 100
  Points: 34,937, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialYour first GroupVeteranCreated Album pictures25000 Experience Points
  تشکر کردن : 6,028
  تشکر شده 5,432 در 1,695 پست
  مخالفت
  1
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  آشتيان

  در آشتيان از توابع استان مركزي، مرسوم است كه كوزه*اي خالي را از بالاي بام در شب چهارشنبه سوري به پايين مي*اندازند. اهالي اين كار را به اين نيت انجام مي*دهند كه قضا و بلاي خانه و اهل آن با شكستن كوزه از خانه بيرون برود.
  از ديگر رسم*هايي كه در شب چهارشنبه سوري در آشتيان مرسوم است، رسم قاشق زني است كه در اين رسم عمدتا دختران، چادري به سر كرده و بر در خانه اهالي محل رفته و با قاشق به كاسه مي*كوبند. صاحب خانه كه مقصود آنان را خوب مي*داند، به آنها آجيل و شيريني* مي*دهد.
  فالگوش ايستادن به وسيله دختران دم بخت نيز در غروب چهارشنبه سوري بين اهالي آشتيان مرسوم است.

  آذربايجان

  خريد چهارشنبه آخر سال ازجمله سنت*هاي قديمي مردم تبريز در اين روز محسوب مي*شود.
  كودكان نيز چهارشنبه سوري را به خاطر ترقه*ها، آتش *افروختن*ها و خريدهايش دوست دارند. چرا كه بخشي از خريد سنتي اين روز مخصوص كودكان مي*باشد و مردم براي بچه*هاي خود اسباب*بازي مي*خرند. پسربچه*ها به خريد (ماشون) ماشين اسباب*بازي و تفنگ علاقه زيادي نشان مي*دهند و اكثر دختر بچه*ها اسباب بازي چهارشنبه آخر سال را “قولچاخ” يعني عروسك مي*خرند.
  خانم*هاي خانه*دار هم به خريد “آينا” و “دراخ” (يعني آيينه و شانه) و همچنين “سوپورگه” (يعني جارو) مي*پردازند و مي*خواهند سال جديد را با آيينه و جارو و شانه جديد آغاز كنند.

  خريد آجيل چهارشنبه سوري از ديگر بخش*هاي خريد سنتي اين روز در تبريز مي*باشد. شهر تبريز كه به خاطر آجيل*هاي متنوع و مرغوبش شهره است، براي اين روز سنتي نيز آجيل مخصوص را دارد.
  «شال ساللاماق» يا «باجالئق» از جمله سنت*هاي قديمي آذربايجاني*ها در چهارشنبه*ي آخر سال محسوب مي*شود. برخي از جوانان و نوجوانان آذربايجاني با برداشتن شال يا توبره*اي در چهارشنبه سوري خود را براي اجراي اين رسم قديمي آماده مي*كنند و اغلب با تاريكي هوا به خانه*ي دوست و آشنا و فاميل و حتي ديگران مي*روند و شال خود را آويزان مي*كنند؛ به طوريكه ديده نشوند.
  در گذشته اكثر خانه*ها در سقف دريچه*اي براي تهويه داشتند و معمولا شال از آن قسمت آويزان مي*شد؛ تا صاحبخانه هديه*اي را در آن بپيچد. اما امروزه اين رسم حالتي ديگر يافته است. براي مثال در را مي*كوبند و وقتي صاحبخانه در را باز كرد بدون ديده شدن بخشي از شال را به داخل خانه در حاليكه*ي گوشه*ي شال را در دست دارند، در را به روي صاحب*خانه مي*بندند و بعد از گرفتن هديه شال را برداشته فرار مي*كنند.

  هديه* گذاشته شده در داخل شال مي*تواند چيزهاي مختلفي باشد كه از آن جمله مي*توان به انواع شيريني و آجيل چهارشنبه سوري و ميوه و ... اشاره كرد.
  در شب چهارشنبه گروهي از جوانان در كوچه*ها يا پشت*بام منازل خود مخصوصا در روستاها اقدام به افروختن آتش مي*كنند و سپس از روي آن پريده و مي*گويند
  ”اتيل باتيل چارشنبه
  بختيم آچيل چارشنبه
  باش آغديم ديش آغديم
  بوردا قالسين”

  در همين شب گروهي از دختران دم بخت و آرزومند از روزنه بام*ها يا كنار پنجره*ها به فال گوش ايستاده و بعضي نيز بر سر چهار راه ها مي*ايستند تا به صحبت*هاي عابرين گوش داده و نيت و حاجت خود را با توجه به گفته*هاي آن*ها تفسير و تعبير نمايند.
  صبح روز چهارشنبه دم دماي طلوع آفتاب مردم شهرها و روستاها از بزرگ گرفته تا افراد كوچك، دسته دسته بر سر انهار و چشمه*سازها رفته و ضمن شادي و تركاندن ترقه سه يا هفت بار از روي آب مي*پرند و براي خود در سال جديد آرزوي سلامتي مي*كنند.

 18. #10
  Banned
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۸-خرداد-۲۰
  نوشته ها
  2,740
  امتیاز : 18,570
  سطح : 86
  Points: 18,570, Level: 86
  Level completed: 44%, Points required for next Level: 280
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteran10000 Experience Points
  تشکر کردن : 1,762
  تشکر شده 1,870 در 1,144 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 1 بار در 1 پست

  پیش فرض

  يا غفار

  ما هم بچه بوديم ميرفتيم قاشق زني

 19. #11
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۶-مرداد-۰۹
  محل سکونت
  شهر راز ؛ دلت بسوخه
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  3,546
  امتیاز : 87,850
  سطح : 100
  Points: 87,850, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 41.0%
  افتخارات:
  SocialYour first GroupVeteranCreated Album pictures50000 Experience Points
  تشکر کردن : 7,651
  تشکر شده 14,817 در 3,173 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 29 در 4 پست

  پیش فرض

  نوشته اصلی توسط چكاوك نمایش پست اصلی
  قاشق زني

  زنان و دختران آرزومند و حاجت دار، قاشقي با كاسه اي مسين برمي دارند و شب هنگام در كوچه و گذر راه مي افتند و در برابر هفت خانه مي ايستند و بي آنكه حرفي بزنند پي در پي قاشق را بر كاسه مي زنند. صاحب خانه كه مي داند قاشق زنان نذر و حاجتي دارند، شيريني يا آجيل، برنج يا بنشن و يا مبلغي پول در كاسه هاي آنان مي گذارد. اگر قاشق زنان در قاشق زني چيزي به دست نياورند، از برآمدن آرزو و حاجت خود نااميد خواهند شد. گاه مردان به ويژه جوانان، چادري بر سر مي اندازند و براي خوشمزگي و تمسخر به قاشق زني در خانه هاي دوست و آشنا و نامزدان خود مي روند.
  وای آره. این خیلی قدیمیه. منم مامانم تعریف می کرد زمان بچگی و نوجوونی خودشون می رفتن.
  بعد یه بار مامانم میره، تو کاسه ش پرتقال میذارن

  بعدش فک کنم همون سال بوده که .. بابامو بدبخ کرد

  ینی حاجتش چی میتونسته باشه

 20. 2 کاربر از پست مفید باران بهار تشکر کرده اند .


 21. #12
  عضو جامعه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-بهمن-۲۱
  نوشته ها
  105
  امتیاز : 4,575
  سطح : 43
  Points: 4,575, Level: 43
  Level completed: 13%, Points required for next Level: 175
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteran1000 Experience Points
  تشکر کردن : 134
  تشکر شده 275 در 87 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  پیونده فیلتره که؟!

 22. #13
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-دی-۰۸
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  2,541
  امتیاز : 14,668
  سطح : 78
  Points: 14,668, Level: 78
  Level completed: 55%, Points required for next Level: 182
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranCreated Album pictures50000 Experience Points
  تشکر کردن : 25,232
  تشکر شده 11,170 در 2,337 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 1 بار در 1 پست

  پیش فرض

  سلام
  من تازه برام باز شد گوش دادم...
  اما آخرش را متوجه نشدم! ایشون هفت سین چیدن و دید بازدید رفتن نوروزم جزء این موارد می دونستن؟
  التماس دعا

 23. #14
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-آبان-۰۸
  محل سکونت
  شیراز
  جنسيت
  خواهر
  سن
  -1989
  نوشته ها
  3,760
  امتیاز : 67,140
  سطح : 100
  Points: 67,140, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 99.0%
  افتخارات:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger Second Class50000 Experience Points
  تشکر کردن : 8,821
  تشکر شده 14,241 در 3,398 پست
  مخالفت
  16
  مخالفت شده 3 در 2 پست

  پیش فرض

  اینجا دارن منور و بمب میزنن...یه صدایی داره خفن! تازه یادش اومد امروز چهارشنبه سوریه!

 24. #15
  دیگه صاحب خونه هستن مدال ها:
  Calendar Award

  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-اردیبهشت-۰۵
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  2,866
  امتیاز : 32,278
  سطح : 100
  Points: 32,278, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranTagger Second Class25000 Experience Points
  تشکر کردن : 1,341
  تشکر شده 8,108 در 2,355 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 103 در 67 پست

  پیش فرض

  من البته در مقامی نیستم که بخوام حرف های استادی مثل شهدی مطهری رو تشریح کنم یا نقد کنم. اما یه چیزایی هست که باید بهش توجه کنیم.

  دین اسلام و فلسفه و اندیشه پشت اون، بسیار ظریف و دارای ظرافت های عجیبی هست. گاهی اوقات دو نفر یه کاری میکنند فقط به خاطر نیت هایی که به زبون میارن کار یکی حرام هست کار یکی بی اشکال!!
  من و شما دو تا ماشین داریم، با هم عوض میکنیم من اضافه قیمت این ماشین ها رو به شما میدم. اگر بگم: ماشین هامونو عوض کنیم من 100 تومن هم اضاف بهت میدم این میشه ربا!!
  اگر بگم ماشین من 500 تومن می ارزه ماشین تو 600، من ماشین تو رو به بهای ماشین خودم + 100 تومن می خرم، این درست میشه!! در حالی که دو حالت منظور یکی بوده!

  حالا این پیچیدگی ها در اصول دین بیشتر هم میشه!

  یکی میگه فلان روز نحس هست، توی اون روز فلان کار رو نکنید، بجاش این کار رو بکنید تا نحسی روز از بین بره! خوب این شرک هست! یکی اومد پیش حضرت علی گفت امروز نرو جنگ، برای جنگ نحس هست. حضرت اول که با یه سوال نشون دادن حرفاش خلاف کتاب خداست و بعد اتفاقا همون روز هم رفتن و پیروز هم شدن.

  یکی هم میگه، این روز رو 13 فروردین هست، بهار هست، طبیعت زنده شده، ما هم این رو به فال نیک میگیریم و جشن میگیرم.

  ببنید ممکنه 2 نفر 13 به در بیان بیرون کنار هم هم تو یه پارک بشینن، یکی تفکرش شرک آلوده یکی هم داره شکر نعمت میکنه!

  اون چیزی که به نظر میاد به حق مورد حمله استاد مطهری قرار گرفته این نیت ها و تفکرات شرک الود هست. حالا قدیمیان ما یه فکری میکردن، دونستنش هم برامون بد نیست ولی باید بدونیم و بگیم: هه هه هه قدیمیان ما چه ساده بودن! آتش که قدرتی نداره که بخواد سرنوشت ما رو عوض کنه، این چرخش زمین و آسمان و روزهای سال و ماه که به خودیه خود قدرتی ندارند. ما جشن نوروز میگیریم، شکر زنده شدن دوباره طبیعت رو بجا میاریم، همراه با طبیعت زنده میشیم که:
  گفت پیغمبر به اصحاب کبار تن مپوشانید از باد بهار
  کآنچه با شاخ درختان می کند با تن زار شما آن می کند!


  اما به ریش پدرانمون هم میخندیم و میگیم:
  یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبر اللیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الا احسن الحال

  نمیگیم ای آتش زردی من از تو و .....

 25. کاربر روبرو از پست مفید hands of god تشکر کرده است .


 26. #16
  Banned
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۸-خرداد-۲۰
  نوشته ها
  2,740
  امتیاز : 18,570
  سطح : 86
  Points: 18,570, Level: 86
  Level completed: 44%, Points required for next Level: 280
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteran10000 Experience Points
  تشکر کردن : 1,762
  تشکر شده 1,870 در 1,144 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 1 بار در 1 پست

  پیش فرض

  نوشته اصلی توسط باران بهـار نمایش پست اصلی
  وای آره. این خیلی قدیمیه. منم مامانم تعریف می کرد زمان بچگی و نوجوونی خودشون می رفتن.
  بعد یه بار مامانم میره، تو کاسه ش پرتقال میذارن

  بعدش فک کنم همون سال بوده که .. بابامو بدبخ کرد

  ینی حاجتش چی میتونسته باشه
  بنام خدا

  من 25 سالمه.وقتي من ميگم تو بچگي ميرفتيم يعني خيلي هم قديمي نيست.

 27. #17
  Banned
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۸-خرداد-۲۰
  نوشته ها
  2,740
  امتیاز : 18,570
  سطح : 86
  Points: 18,570, Level: 86
  Level completed: 44%, Points required for next Level: 280
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteran10000 Experience Points
  تشکر کردن : 1,762
  تشکر شده 1,870 در 1,144 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 1 بار در 1 پست

  پیش فرض

  نوشته اصلی توسط منجم باشي نمایش پست اصلی
  من البته در مقامی نیستم که بخوام حرف های استادی مثل شهدی مطهری رو تشریح کنم یا نقد کنم. اما یه چیزایی هست که باید بهش توجه کنیم.

  دین اسلام و فلسفه و اندیشه پشت اون، بسیار ظریف و دارای ظرافت های عجیبی هست. گاهی اوقات دو نفر یه کاری میکنند فقط به خاطر نیت هایی که به زبون میارن کار یکی حرام هست کار یکی بی اشکال!!
  من و شما دو تا ماشین داریم، با هم عوض میکنیم من اضافه قیمت این ماشین ها رو به شما میدم. اگر بگم: ماشین هامونو عوض کنیم من 100 تومن هم اضاف بهت میدم این میشه ربا!!
  اگر بگم ماشین من 500 تومن می ارزه ماشین تو 600، من ماشین تو رو به بهای ماشین خودم + 100 تومن می خرم، این درست میشه!! در حالی که دو حالت منظور یکی بوده!

  حالا این پیچیدگی ها در اصول دین بیشتر هم میشه!

  یکی میگه فلان روز نحس هست، توی اون روز فلان کار رو نکنید، بجاش این کار رو بکنید تا نحسی روز از بین بره! خوب این شرک هست! یکی اومد پیش حضرت علی گفت امروز نرو جنگ، برای جنگ نحس هست. حضرت اول که با یه سوال نشون دادن حرفاش خلاف کتاب خداست و بعد اتفاقا همون روز هم رفتن و پیروز هم شدن.

  یکی هم میگه، این روز رو 13 فروردین هست، بهار هست، طبیعت زنده شده، ما هم این رو به فال نیک میگیریم و جشن میگیرم.

  ببنید ممکنه 2 نفر 13 به در بیان بیرون کنار هم هم تو یه پارک بشینن، یکی تفکرش شرک آلوده یکی هم داره شکر نعمت میکنه!

  اون چیزی که به نظر میاد به حق مورد حمله استاد مطهری قرار گرفته این نیت ها و تفکرات شرک الود هست. حالا قدیمیان ما یه فکری میکردن، دونستنش هم برامون بد نیست ولی باید بدونیم و بگیم: هه هه هه قدیمیان ما چه ساده بودن! آتش که قدرتی نداره که بخواد سرنوشت ما رو عوض کنه، این چرخش زمین و آسمان و روزهای سال و ماه که به خودیه خود قدرتی ندارند. ما جشن نوروز میگیریم، شکر زنده شدن دوباره طبیعت رو بجا میاریم، همراه با طبیعت زنده میشیم که:
  گفت پیغمبر به اصحاب کبار تن مپوشانید از باد بهار
  کآنچه با شاخ درختان می کند با تن زار شما آن می کند!


  اما به ریش پدرانمون هم میخندیم و میگیم:
  یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبر اللیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الا احسن الحال

  نمیگیم ای آتش زردی من از تو و .....

  يا غفار

  درستش اينه:با تن و جان شما آن ميكند
  ليك بگريزيد از سرد خزان
  كان كند كان كرد با باغ و رزان
  راويان اين را به ظاهر برده اند
  هم بدان صورت قناعت كرده اند
  بي خبر بودند از جان آن گروه
  كوه را ديده نديده كان كوه
  آن خزان نزد خدا نفس و هواست
  عقل و جان عين بهار است و بقاست
  پس به تأويل آن بود كانفاس پاك
  چون بهار است و حيات باغ و تاك
  .
  .
  .
  با عرض معذرت اين روايت شما معني خاصي نداره

 28. #18
  دیگه صاحب خونه هستن مدال ها:
  Calendar Award

  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۷-اردیبهشت-۰۵
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  2,866
  امتیاز : 32,278
  سطح : 100
  Points: 32,278, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranTagger Second Class25000 Experience Points
  تشکر کردن : 1,341
  تشکر شده 8,108 در 2,355 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 103 در 67 پست

  پیش فرض

  نوشته اصلی توسط hooshdar3 نمایش پست اصلی
  يا غفار

  درستش اينه:با تن و جان شما آن ميكند
  ليك بگريزيد از سرد خزان
  كان كند كان كرد با باغ و رزان
  راويان اين را به ظاهر برده اند
  هم بدان صورت قناعت كرده اند
  بي خبر بودند از جان آن گروه
  كوه را ديده نديده كان كوه
  آن خزان نزد خدا نفس و هواست
  عقل و جان عين بهار است و بقاست
  پس به تأويل آن بود كانفاس پاك
  چون بهار است و حيات باغ و تاك
  .
  .
  .
  با عرض معذرت اين روايت شما معني خاصي نداره

  حالا ما یادمون نبود نسخه اصلی کتاب پیش شماست! اخوی هرچی فک میکنی درسته که درست نیست!

  بعدشم چطور معنی خاصش رو نگرفتی؟ چندبار از روش خوندی؟!
  ابوعلی سینا یه کتاب رو 40 بار خوند تا حفظ شد و باز هم معنیش رو نگرفت! شما این پاراگرافی که مانوشتیم رو چندبار خوندی که به این زودی میگی معنی خاصی نداره؟!

 29. #19
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۸-بهمن-۲۷
  محل سکونت
  عازم میکده کرببلا می باشیم ؛
  نوشته ها
  6,390
  امتیاز : 46,696
  سطح : 100
  Points: 46,696, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 35.0%
  افتخارات:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger Second Class50000 Experience Points
  تشکر کردن : 8,117
  تشکر شده 23,696 در 5,476 پست
  مخالفت
  3
  مخالفت شده 5 در 4 پست

  پیش فرض

  یا زهرا


 30. 6 کاربر از پست مفید مشكات نياز تشکر کرده اند .


 31. #20
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۸-بهمن-۲۷
  محل سکونت
  عازم میکده کرببلا می باشیم ؛
  نوشته ها
  6,390
  امتیاز : 46,696
  سطح : 100
  Points: 46,696, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 35.0%
  افتخارات:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger Second Class50000 Experience Points
  تشکر کردن : 8,117
  تشکر شده 23,696 در 5,476 پست
  مخالفت
  3
  مخالفت شده 5 در 4 پست

  پیش فرض نطق به باد ماندنی اوباما طبق درزیات ارنست از جزیره گم و گور

  یا زهرا

  اوباما: ملتی که در چهارشنبه سوری یکدیگر را با ترقه پاره می کنند اگه انرزی هسته ای بدست بیارن دنیا را پاره می کنند . .
  .


  با سلام خدمت بابا

  خوبی خوبی خوبم ؟

  من صدای ترقه های شما را شنیدم .

  من باراک اوباماست خیار آی میچسبه برو حالشو ببر بگو من بدم

  وقتی متوجه میشم که توی ایران با ترقه میزنین تو سرکله هم و واسش توجیهات منطقی دارین آی میترسم .

  مثلا چه توجیهاتی الان از طول عرض می کنم .

  میگین این تمدن ما هست که از سال هاپیش بوده باید زنده بمونه و احیاء بشه .

  نباید از بینببرنش که این خودش نشون میده از زمان کوروش کبیر و صغیر و نیمچه کبیر و هرکی که بگی تروریست بودین جدا در جد , آخه مرد حسابی تو تمدنتون بوده بزنی همدیگر و کور کنیین . نقص عضو کنین آدم بکشین به اسم آتیش بازی , مردم آزاری مگه تمدن محسوب میشه ؟

  بعضی ها میگن دهن کجی به بعضی ها هست اگه بریزیم تو خیابون ترقه بازی مردم آزاری و جلو پای زن حامله و صغیر و کبیر ترقه بزنیم و آتیش به پا کنیم .

  به کرم تو باغچمون گفتم چرا تو خاک باغچه ایی؟ بیا بیرون حال کن .

  گفت : مگه من کرم دارم مردم آزاری کنم واسه خودم تو همین خاک حال میکنم . خیرم به کسی نرسه دیگه شرم نمیرسونم .

  دیدم کرم خاکی باغچمون دارای چه تمدن و شکوه با عظمتی هست .

  با این کرمه آنچنان مشورت کردم که به این نتیسجه رسیدم ملتی که با ترقه همدیگر رو تکه پاره میکنن اگه انرژی هسته ایی به دستشون بیاد با دنیا چی کار میکنن .

  حالا شانس آوردیم مدعی تمدن چین و ماچین و مصر نیستن وگرنه بخ بخ بودم یه جورایی حالا خر از قبرس بایید میاوردیم باقالی بار می کردیم .

  دکتر ارنست واسم از ایران خبر آورد که یکی متو جه شده که این ترقه زیر سر نظام حاکم فعلی ایران هست آخه دوره شاه از بس شادی بوده کسی ترقه بازی نمیکرده .

  بعد مدتی اون دختر کوچیکم هستا ! آره همون درست فهمیدی . گفت بابا جون آخه مگه 50 سال پیش دوره پادشاهی حکومت ایران ترقه وجود داشته میکن از بس خوش بودن ترقه بازی نمی کردن . حالا ترقه بازی می کنن .

  دیدم راس میگه با خودم گفتم که عاشق نیستی لاجرم سر شقایق نیستی ........

  گفتم بابا ایول اینا چرا خودشون رو هر جوری که هست گول میزنن .

  اینا الان انداختن گردن نظامشون با ترقه انداختن تکه پاره کردن دوستاشون میخوان خوشی کنن میگن چون خوشی نداریم خدا به داد وقتی برسه که خود نظامشون بهشون انرژی هسته ایی هدیه کنه اونوقت لابد میگن زمان شاه که مردم خوش بودن کسی سراغ بمب هسته ایی نمیرفت حالا از دست نظامه که مردم اینجوری میخوانخودشون رو تخلیه کنن . هیچی کل دنیا رو میخوان آتیش بزنن اونوقت ,در نتیجه قطع نامه جدید تحریم ها تصویب میشه . ..... . 32. کاربر روبرو از پست مفید مشكات نياز تشکر کرده است .


 33. #21
  مدیر جامعه مجازی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۲-اردیبهشت-۲۰
  محل سکونت
  يك قدم آن سوتر
  نوشته ها
  1,691
  امتیاز : 30,670
  سطح : 100
  Points: 30,670, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialYour first GroupVeteranCreated Album pictures25000 Experience Points
  تشکر کردن : 1,855
  تشکر شده 5,997 در 1,328 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  یافتاح
  سلام نگم شاید خفه بشم
  بی انصافا یک بد بخت بیچاره ای مثل ما که خوبش هست شب چهارشنبه صوری سردردش عود کنه و افراد بی توجه به این که در هر خانه ای یک مریض یک دیونه یک عصبی چه پیر ممکنه باشه این صداها اذیتش کنه
  واقعا محله ما مثل میدان جنگ پر از صدای بمب و نارنجک و ...بود
  وقتی خوابیده بودم سر دردم خوب بشه با هر صدا تقریبا 5 سانت بدن من از زمین بلند میشد اینو شوک الکتریکی بود
  چقد دعاکردم خدا هدایتشون کنه ولی مطمئن هستم کلی آدمها نفرینشون می کنند اخه این چه مردم ازاریه برین بیرون شهر یک جا بذارند برای دیوانه ها
  اخیش یکم خالی شدم اگه ربط به موضوع نداشت شرمنده شدیدا از این کارهای خطرناک بی علت و پر سرو صدا بدم میاد

  يا اباصالح ارشدنا الي الطريق يرحمكم الله


 34. 5 کاربر از پست مفید admin تشکر کرده اند .


 35. #22
  Banned
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۸-خرداد-۲۰
  نوشته ها
  2,740
  امتیاز : 18,570
  سطح : 86
  Points: 18,570, Level: 86
  Level completed: 44%, Points required for next Level: 280
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteran10000 Experience Points
  تشکر کردن : 1,762
  تشکر شده 1,870 در 1,144 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 1 بار در 1 پست

  پیش فرض

  نوشته اصلی توسط admin نمایش پست اصلی
  یافتاح
  سلام نگم شاید خفه بشم
  بی انصافا یک بد بخت بیچاره ای مثل ما که خوبش هست شب چهارشنبه صوری سردردش عود کنه و افراد بی توجه به این که در هر خانه ای یک مریض یک دیونه یک عصبی چه پیر ممکنه باشه این صداها اذیتش کنه
  واقعا محله ما مثل میدان جنگ پر از صدای بمب و نارنجک و ...بود
  وقتی خوابیده بودم سر دردم خوب بشه با هر صدا تقریبا 5 سانت بدن من از زمین بلند میشد اینو شوک الکتریکی بود
  چقد دعاکردم خدا هدایتشون کنه ولی مطمئن هستم کلی آدمها نفرینشون می کنند اخه این چه مردم ازاریه برین بیرون شهر یک جا بذارند برای دیوانه ها
  اخیش یکم خالی شدم اگه ربط به موضوع نداشت شرمنده شدیدا از این کارهای خطرناک بی علت و پر سرو صدا بدم میاد
  بنام خدا
  هر وقت دست از خلط موضوع برداشتيد بفرماييد تا توضيح دهم.
  الآن داريد به طرقه بازي گير ميديد.به صداي بوق ماشينها كه صدايش شايد كلي بيشتر باشد كاري نداريد.
  انقدر هم الكي به مردم نگوييد ديوانه.كلا يكم مراقبت از دهان بد نيست.....و الا بعدا مجبوريم كارهاي ديگري بكنيم!

 36. #23
  مدیر جامعه مجازی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۲-اردیبهشت-۲۰
  محل سکونت
  يك قدم آن سوتر
  نوشته ها
  1,691
  امتیاز : 30,670
  سطح : 100
  Points: 30,670, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialYour first GroupVeteranCreated Album pictures25000 Experience Points
  تشکر کردن : 1,855
  تشکر شده 5,997 در 1,328 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  یافتاح
  سلام دیوانه خیلی مفهوم بدی نداشت هرچند توجیه نمی کنم خوب هم نبود
  هرچیزی جای خودش می تونه بد باشه هم بوق هم صدای بمب وترقه

  يا اباصالح ارشدنا الي الطريق يرحمكم الله


 37. کاربر روبرو از پست مفید admin تشکر کرده است .


 38. #24
  دیگه صاحب خونه هستن مدال ها:
  Frequent Poster

  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۲-تیر-۰۶
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805
  امتیاز : 36,709
  سطح : 100
  Points: 36,709, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 56.0%
  افتخارات:
  SocialRecommendation Second Class3 months registeredOverdriveTagger Second Class
  تشکر کردن : 6,019
  تشکر شده 6,874 در 2,914 پست
  حالت من : Mehrabon
  نوشته های وبلاگ
  1
  مخالفت
  87
  مخالفت شده 72 در 35 پست

  پیش فرض

  بچه ها امسال چهارشنبه سوری کجا هستین؟

 39. #25
  دیگه صاحب خونه هستن مدال ها:
  Frequent Poster

  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۲-تیر-۰۶
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805
  امتیاز : 36,709
  سطح : 100
  Points: 36,709, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 56.0%
  افتخارات:
  SocialRecommendation Second Class3 months registeredOverdriveTagger Second Class
  تشکر کردن : 6,019
  تشکر شده 6,874 در 2,914 پست
  حالت من : Mehrabon
  نوشته های وبلاگ
  1
  مخالفت
  87
  مخالفت شده 72 در 35 پست

  پیش فرض


 40. #26
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-شهریور-۲۶
  محل سکونت
  شیراز
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  3,370
  امتیاز : 19,829
  سطح : 88
  Points: 19,829, Level: 88
  Level completed: 96%, Points required for next Level: 21
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialCreated Album picturesTagger Second Class50000 Experience PointsVeteran
  تشکر کردن : 12,151
  تشکر شده 10,281 در 2,612 پست
  مخالفت
  7
  مخالفت شده 6 در 4 پست

  پیش فرض

  نوشته اصلی توسط بیت المقدس نمایش پست اصلی
  بچه ها امسال چهارشنبه سوری کجا هستین؟
  تو تالار....قراره تالار رو بپوکونیم

 41. کاربر روبرو از پست مفید خط شکن تشکر کرده است .


 42. #27
  دیگه صاحب خونه هستن مدال ها:
  Frequent Poster

  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۲-تیر-۰۶
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805
  امتیاز : 36,709
  سطح : 100
  Points: 36,709, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 56.0%
  افتخارات:
  SocialRecommendation Second Class3 months registeredOverdriveTagger Second Class
  تشکر کردن : 6,019
  تشکر شده 6,874 در 2,914 پست
  حالت من : Mehrabon
  نوشته های وبلاگ
  1
  مخالفت
  87
  مخالفت شده 72 در 35 پست

  پیش فرض

  نوشته اصلی توسط خط شکن نمایش پست اصلی
  تو تالار....قراره تالار رو بپوکونیم
  ما مشهد هستیم
  بریم مشهد رو بپوکونیم.دی

 43. #28
  دیگه صاحب خونه هستن مدال ها:
  Frequent Poster

  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۲-تیر-۰۶
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805
  امتیاز : 36,709
  سطح : 100
  Points: 36,709, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 56.0%
  افتخارات:
  SocialRecommendation Second Class3 months registeredOverdriveTagger Second Class
  تشکر کردن : 6,019
  تشکر شده 6,874 در 2,914 پست
  حالت من : Mehrabon
  نوشته های وبلاگ
  1
  مخالفت
  87
  مخالفت شده 72 در 35 پست

  پیش فرض


 44. #29
  عضو جامعه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۲-آذر-۲۷
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  212
  امتیاز : 2,071
  سطح : 27
  Points: 2,071, Level: 27
  Level completed: 48%, Points required for next Level: 79
  Overall activity: 1.0%
  افتخارات:
  Social1000 Experience Points3 months registered
  تشکر کردن : 138
  تشکر شده 491 در 136 پست
  حالت من : Ashegh
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض


  یکی از آئینهای سالانه و دیرینه ی ایرانیان جشن سوری، چهارشنبه سوری یا به عبارتی دیگر چارشنبه سوری است. ایرانیان
  آخرین سه شنبه سال خورشیدی را با بر افروختن آتش و پریدن از روی آن به استقبال نوروز می روند. چهارشنبه سوری، یک جشن بهاریاست که پیش از رسیدن نوروز برگزار می شود

  مردم در این روز برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوهایشان مراسمی را برگزار می کنند که ریشه اش به قرن ها پیش باز می گردد که مراسم ویژه آن در شب چهارشنبه صورت می گیرد برای مراسم در گوشه و کنار کوی و برزن نیز بچه ها آتش های بزرگ می افروزند و از روی آن می پرند و ترانه (سرخی تو از من ، زردی من از تو ) می خوانند. ظاهرا مراسم چهارشنبه سوری برگرفته از آئینهای کهن ایرانیان است که همچنان در میان آنها و با اشکال دیگر در میان باقی بازماندگان اقوام آریائی رواج دارد و “سور” در زبان و ادبیات فارسی و برخی گویش های ایرانی به معنای “جشن”،”مهمانی“و “سرخ” آمده است.

  جشن سور از زمان های بسیار دور در ایران مرسوم بوده است. قبل از ورود اسلام به ایران هر سال ۱۲ ماه، و هر ماه به ۳۰ روز بوده که هر کدام از این ۳۰ روز اسمی مشخص داشته است که بعد از ورود اسلام به ایران تقسیمات هفته نیز به آن اضافه شد. در ایران باستان در پایان هر ماه جشن و پای کوبی با نام سور مرسوم بوده است. مختار برای کشتن یزید که در شهر کوفه که اکثر آنان ایرانی بوده اند از این فرصت استفاده کرده و در زمان همین جشن که مصادف با چهارشنبه بود یزید را قصاص نمود. بعد از گذشت چند سال بعد از ورود اسلام به ایران به آرامی جشن سور در ایران کم رنگ و به آخرین چهارشنبه سال محدود شد. جشن سور از مراسم اصیل ایرانی است و منشا خارجی ندارد. آتش از عناصر چهارگانه است و تنها عنصری است که آلوده نمی شود به همین منظور از گذشته های بسیار کهن تاکنون این آداب مرسوم بوده است.

  با امید به چهارشنبه سوری زیبا، فرهنگ ساز و بدور از هر گونه خطر احتمالی

  و با آرزوی عیدی سرشار از سرور، همراه با جشنی پر از نشاط و شادمانی 45. #30
  دیگه صاحب خونه هستن مدال ها:
  Frequent Poster

  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۲-تیر-۰۶
  محل سکونت
  پایین
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  4,805
  امتیاز : 36,709
  سطح : 100
  Points: 36,709, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 56.0%
  افتخارات:
  SocialRecommendation Second Class3 months registeredOverdriveTagger Second Class
  تشکر کردن : 6,019
  تشکر شده 6,874 در 2,914 پست
  حالت من : Mehrabon
  نوشته های وبلاگ
  1
  مخالفت
  87
  مخالفت شده 72 در 35 پست

  پیش فرض


صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تحلیل های سیاسی
  توسط hands of god در انجمن سیاست داخلی
  پاسخ ها: 486
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۶, ۱۲:۲۴
 2. اخبار ورزشی
  توسط جانم رضا در انجمن ورزش
  پاسخ ها: 622
  آخرين نوشته: دوشنبه ۱۶ شهریور ۹۴, ۱۲:۴۸
 3. * المراقبات *
  توسط مشكات نياز در انجمن عقيدتي و فلسفي
  پاسخ ها: 19
  آخرين نوشته: جمعه ۲۸ مرداد ۹۰, ۱۷:۲۳

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

جامعه مجازی رهپویان به عنوان شبکه اجتماعی اعضاء کانون فرهنگی رهپویان وصال از سال 1381 و به عنوان یکی از قدیمی ترین تالارهای گفتمان فضای وب فارسی مشغول به فعالیت می باشد. تمامی تلاش دست اندرکاران مجموعه، فراهم آوردن محیطی سالم، مفید و آموزنده برای کاربران گرامی می باشد بدیهی است مطالب درج شده نظرات کانون رهپویان وصال نبوده و نظرات رسمی در سایت رهپویان وصال درج می گردد.

ارسال پیام به مدیر سایت
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
شادی روح 14 شهید کانون فرهنگی رهپویان وصال صلوات

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1