برخی تصور می کنند ظهور با قیامت هم زمان است، بدین معنا که وقتی امام زمان (عج) ظهور کردند، بلافاصله قیامت برپا میشود. اما آنچه مسلم و قطعی است این است که ظهور امام زمان (عج) و برپایی حکومت عدل الهی، هدف اصلی خلقت آفرینش است، و خلقت جهان از ابتدا تا کنون، مقدمه ا‎‎ی برای رسیدن به این هدف است. هدف نهایى آفرینش، رسیدن به عبودیت و كمال و نزدیكى هرچه بیشتر انسان به منبع تمام كمالات یعنى خداوند متعال است. براى نیل به این آرمان بزرگ باید مقدمات و وسایل آن فراهم گردد. حكومت جهانى امام عصر عجّل اللّه تعالى فرجه الشّریف در پى فراهم آوردن مقدمات تقرب به سوى خداوند و برداشتن موانع از این مسیر است، آن چنان كه با تحقق حكومت عدل جهانى، اسباب رسیدن به كمال و عبودیت و قرب الى اللّه فراهم مى شود و راه براى رسیدن به هدف خلقت هموار مى گردد.

ظهور، آغاز تاریخ 

مقام معظّم رهبرى حضرت آیه‏الله خامنه‏ اى مدّ ظله العالی در این رابطه فرمودند:
 "من، بارها این را گفته ام. بعضی  خیال  می کنند، حضرت  که  آمدند، آخر دنیا است! نه، تازه شروع  دنیا و شروع  تاریخ  بشریّت، آن  وقت  است! این  مدّتی  که  از عمر بشریّت  گذشته، چند هزار سالی  است  که  بشر در این  سنگلاخ  ها و در این  بیابان  ها و کویرهای  وحشت ناک، همین طور سینه خیز و با زحمت  رفته  تا خودش  را به  جادهِ  اتوبانِ وسیعِ عریضِ آسفالته  برساند و از آن جا زندگی  تاریخی  خود را تازه  شروع  کند.
آن  جاده  را حضرت  افتتاح  می کنند. حرکت  تاریخی  انسان، آن وقت  است. آن وقت  است  که  استعدادهای  انسان  ظهور خواهد کرد. هنوز این  دانشی  که  بشر تا امروز پیدا کرده، در مقابل  استعدادهایی  که  خدا در وجود بشر گذاشته، صفر است.

نیروی کشف نشده انسان

من، شاید یک  وقتی  گفته باشم  و شما شنیده باشید. دانشمندانی  که  در این رشته های  علمی  متخصّص اند و با همین  واقعیت های  واقعی  و علمی  سر و کار دارند، این  نظریه  را داده اند و این  واقعیّت  را کشف  کرده اند که در وجود انسان، [توان هایی  است  که  هنوز استفاده  نشده  است.] اگر بشر بتواند پنجاه  درصد از استعداد تمرکز را مورد استفاده  قرار دهد، تمام  این  وسائل  ارتباطی  که  در دنیا هست، بیکاره  و بیهوده می شود! شما، الان، مثلاً با ماهواره  یا با تلفن، از این  طرف  دنیا با آن  طرف  دنیا تماس  می گیرید و با یکی  حرف  می زنید، امّا اگر آن  پنجاه  درصد از نیروی  تمرکزی  که  در شما است، به کار بیفتد، می توانید با آن  طرف  دنیا، بدون  این  ارتباطات، تماس  بگیرید و با هر کسی  که  می خواهید، در آن  سوی  کرهِ زمین  حرف  بزنید، فکرتان  را بگویید، فکر او را تحویل  بگیرید!
اجراى اهداف حكومت مهدوى به صورت تام و كامل جز در سایه رهبرى امام معصوم میسر نیست، ولى این امر نباید دولتِ زمینه سازِ ظهور را از تلاش و حركت در نزدیك شدن به آن اهداف، و گام برداشتن در آن مسیر، باز دارد.

این، نیروی  انسان  است! ما، این  نیروها را کشف  نکرده ایم! از این قبیل  نیروها در وجود بشر زیاد است (وفیک انطوی العالم الاکبر) . این  عالَم  اکبر، آن  روز باید بروز پیدا کند، و روز ظهورش، آن  وقت  است، و اِلاّ اگر حضرت  آمدند و دنیا پُر از عدل  و داد شد، ولی  آن  هنگام، آخر عمر بشر باشد و منتظر صور اسرافیل  باشیم، این  که  کار نشد! بشر، چند هزار سال  با این  زحمت  زندگی  کند، بعد حضرت  بیایند و دنیا را پُر از عدل  و داد کنند و بعد هم  دنیا تمام شود!
وقتِ  ظهورِ حضرت، دنیا، تازه  شروع  می شود! با آمدن  حضرت، اوّلِ زندگی  بشر، اوّل  تاریخ  انسان  و اوّل  رشد و تعالی  جوامع  بشری  به  صورت  کلان - نه  به  صورت  تک تک  که  حالا داریم - تازه  شروع  خواهد شد.
 خوب، ببینید، این  آینده  و چشم انداز زندگی  جامعهِ اسلامی  و به  طور مشخّص، جامعهِ شیعی است..." (فصلنامه علمی تخصصی انتظار: 8 و 9)

هدف نهایی آفرینش، پرستش خداوند

همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند: ظهور امام زمان عج و برپایی حکومت عدل جهانی ابتدای راه هموار برای رسیدن به هدف خلقت است هم چنانکه خداوند فرمود: وَ مٰا خَلَقْتُ اَلْجِنَّ وَ اَلْإِنْسَ إِلاّٰ لِیَعْبُدُونِ. (ذاریات /56) پس هدف نهایى آفرینش همان پرستش خداى متعال است.

حکومت موعود، تحقق هدف نهایی خلقت

هر چند امروزه اکثر حكومت ها، اهداف دنیوى و مادى؛ از جمله آزادى، امنیت، رفاه، بهداشت، آموزش، ارضاى خواسته هاى مردم و هر هدفى را كه به نوعى به آسایش زندگى دنیوى آنها برگردد؛ دنبال مى كنند. و حكومتى از نظر مردم ایده آل است كه بتواند امنیت داخلى و خارجى و خواسته هاى اكثریت را برآورده سازد. اما در حكومتى كه مورد نظر انبیای الهی بوده است و همچنین دولتى كه رسول گرامى اسلام صلّى اللّه علیه و اله و سلّم آن را بنیان نهاد، هدفى فراتر از این اهداف مورد توجه است و همه این اهداف، به شکل متوسط و میانى براى رسیدن به آن هدف غایى لحاظ مى شوند. آن هدف غایى، همان هدف خلقت انسان است.

حکومت عدل الهی، تحقق وعده الهی

خداوند متعال مى فرماید: وَعَدَ اَللّٰهُ اَلَّذِینَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَ عَمِلُوا اَلصّٰالِحٰاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی اَلْأَرْضِ كَمَا اِسْتَخْلَفَ اَلَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَ لَیُمَكِّنَنَّ لَهُمْ دِینَهُمُ اَلَّذِی اِرْتَضىٰ لَهُمْ وَ لَیُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً یَعْبُدُونَنِی لاٰ یُشْرِكُونَ بِی شَیْئاً؛ (نور/55)
(خداوند به كسانى از شما كه ایمان آورده و كارهاى شایسته كرده اند وعده داده است كه حتما آنها را در این سرزمین جانشین خود قرار دهد، همان گونه كه كسانى را كه پیش از آنان بودند جانشین خود قرار داد و آن دینى را كه برایشان پسندیده است به سودشان مستقر كند و بیمشان را به ایمنى مبدل گرداند تا مرا عبادت كنند و چیزى را با من شریك نگردانند.)
هدف نهایى آفرینش، رسیدن به عبودیت و كمال و نزدیكى هرچه بیشتر انسان به منبع تمام كمالات یعنى خداوند متعال است. براى نیل به این آرمان بزرگ باید مقدمات و وسایل آن فراهم گردد. حكومت جهانى امام عصر عجّل اللّه تعالى فرجه الشّریف در پى فراهم آوردن مقدمات تقرب به سوى خداوند و برداشتن موانع از این مسیر است،

منظور از لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی اَلْأَرْضِ، خلیفه الهى و یا جانشین و وارث گذشتگان است، یعنى مومنانى كه به وظایفشان عمل مى كنند، در زمین تمكن مى یابند، قدرت را به دست مى گیرند و وارث زمین مى شوند، بر گردن كشان و همه كسانى كه مانع امنیت و عدالت مى شوند، تسلط پیدا مى كنند و خداوند توسط آنان همه ناامنى ها را به امن تبدیل مى فرماید. وقتى این اهداف یعنى رسیدن به قدرت و تسلط بر جهانیان و برقرارى امنیت و مبارزه با ظلم و فساد تحقق پیدا كرد، هدف نهایى محقق مى شود.

سخن آخر

بنابراین، طبق آموزه هاى قرآن و دین مبین اسلام، هدف نهایى از زندگى اجتماعى تحقق هدف نهایى خلقت است تا آن جا كه انسان ها خودشان را فقط بنده خدا ببینند و خدا را مالك همه چیز و داراى همه فضیلت ها و ارزش ها بدانند. وانگهى تشكیل حكومت و تعقیب اهداف دیگر مثل عدالت و رفاه و امنیت و سركوبى دشمنان و. . . همگى مقدمه و وسیله اى براى رسیدن به آن هدف اصلى به شمار مى روند. حال اگر تصور شود این حکومت مدت "کوتاهی" دوام دارد و قیامت برپا می شود، کاملا اشتباه است.
اجراى اهداف حكومت مهدوى به صورت تام و كامل جز در سایه رهبرى امام معصوم میسر نیست، ولى این امر نباید دولتِ زمینه سازِ ظهور را از تلاش و حركت در نزدیك شدن به آن اهداف، و گام برداشتن در آن مسیر، باز دارد.