یكی از سنت های الهی، رشد مردم در لابلای حوادث و آزمایش های پی در پی است. اینجاست كه حجت خدا بر خلق تمام می شود و سعادت و شقاوت قابل تفكیك می گردد.
امتحان یك سنت همیشگى و جاودانى الهى است كه امتحان كننده آن، خداست.(1) تمام جهان، صحنه آزمایش و تمام مردم حتّى پیامبران نیز مورد امتحان قرار مى‏گیرند و این، سنتى است كه در تمام امت هاى پیشین نیز جارى بوده است: «أَ حَسِبَ النَّاسُ أَن یترَكُواْ أَن یقُولُواْ ءَامَنَّا وَ هُمْ لَا یفْتَنُونَ*وَ لَقَدْ فَتَنَّا الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ فَلَیعْلَمَنَّ اللَّهُ الَّذِینَ صَدَقُواْ وَلَیعْلَمَنَّ الْكَاذِبِینَ»؛ «آیا مردم گمان كردند همین كه بگویند: ایمان آوردیم! به حال خود رها مى‏شوند و آزمایش نخواهند شد؟! ما كسانى را كه پیش از آنان بودند آزمودیم (و اینها را نیز امتحان مى‏كنیم) باید علم خدا درباره كسانى كه راست مى‏گویند و كسانى كه دروغ مى‏گویند تحقق یابد!»(2)
در تحلیل قرآنی همه چیز می تواند به عنوان راهی برای آزمون باشد و هر چیزی از این ظرفیت و توان برخوردار می باشد كه به عنوان ابزار آزمون های الهی به هدف تنبیه و مجازات و یا تحقق بخشی به ظرفیت های سرشته در نهاد انسان مورد استفاده قرار گیرد. از این رو در آیات قرآنی با موارد و مصادیقی روبه رو می شویم كه شخص و یا امتی با انواع آیات خداوندی حتی با آسایش و رفاه، آزموده شده اند و سربلند و سرافكنده از این آزمون ها بیرون رفته اند.
شاید بتوان گفت مهم ترین حکمت غیبت امام مهدی(عج)، آزمون بندگان الهی و سنجش میزان اخلاص و پایبندی آنان به ارزش های دینی است.
نگاهی به روایات

در حدیثی از امام باقر(علیه السلام) آمده است: «ای شیعیان آل محمد! یقیناً ناخالص های شما از شما جدا خواهند شد؛ هم چون سرمه در چشم که سرمه کش می داند چه زمان سرمه در چشم می رود، اما نمی داند کی از چشم می رود. ناخالص های شما هم صبح می کنند، در حالی که بر امیری از ولایت ما گام بر می دارند و غروب می کنند، در حالی که از آن بیرون رفته اند. و(بالعکس) شامگاهان در مسیری از ولایت مایند و صبح می کنند، در حالی که از آن خارج شده اند».(3)
حضرت در سخن دیگری فرموده است: «شما (شیعیان) آنقدر انتظار خواهید کشید تا هم چون بزی که در حال جان دادن باشد بشوید، برای قصاب فرق نمی کند که کجای بز مریض و نحیف را بگیرد! برای شما هیچ کدام مقامی نخواهد ماند که از آن بالا روید و یا تکیه گاهی که در کارهای خود به او تکیه کنید».(4)
امام موسی کاظم(علیه السلام) نیز فرموده است: «وقتی که پنجمین فرزند از هفتمین امام، غایب شود؛ پس بر شما باد به دین هایتان که احدی آن را از شما زایل نکند. فرزندانم! حتماً برای صاحب الامر غیبتی است تا هر کس قائل به امامت است، از آن برگردد؛ به تحقیق که آن آزمایشی است از جانب خداوند که خلقش را به آن امتحان کند»


امام صادق(علیه السلام) نیز به منصور صیقل فرمود: «ای منصور! امر فرج اتفاق نخواهد افتاد، مگر آنکه سخت مأیوس شوید؛ بلکه - قسم به خدا - که تا خوب و بد شما از یکدیگر جدا شوید؛ نه، بلکه به خدا قسم، تا اینکه همگی شما امتحان شوید؛ نه، بلکه به خدا قسم تا آنگاه که شقی شود آن که شقی است و سعید گردد آن که سعید است».(5) منصور صیقل در روایت دیگری می گوید: «گروهی بودیم نزد امام صادق(علیه السلام) نشسته و حدیث می گفتیم. امام رو به ما کرد و فرمود: در چه موضوعی با یکدیگر بحث می کردید؟ نه، نه، به خدا قسم! آن چه که چشم هایتان را به سویش دوخته اید (کنایه از انتظار فرج آل محمد است) اتفاق نمی افتد تا آنکه همگی شما غربال شوید؛ نه، به خدا قسم! آن چه که دیده را به سویش دوخته اید، واقع نمی شود تا آنگاه که خوب و بد شما از یکدیگر جدا شوید؛ نه، به خدا قسم! آن چه انتظارش را می کشید جز بعد از نومیدی واقع نشود؛ نه، به خدا قسم! آن چه به انتظار آن چشم دوخته اید اتفاق نیفتد تا بدبخت، بدبخت شود و خوشبخت به سعادت برسد».(6)
امام موسی کاظم(علیه السلام) نیز فرموده است: «وقتی که پنجمین فرزند از هفتمین امام، غایب شود؛ پس بر شما باد به دین هایتان که احدی آن را از شما زایل نکند. فرزندانم! حتماً برای صاحب الامر غیبتی است تا هر کس قائل به امامت است، از آن برگردد؛ به تحقیق که آن آزمایشی است از جانب خداوند که خلقش را به آن امتحان کند».(7)
در روایت دیگری آمده است: «جابر می گوید به امام باقر(علیه السلام) عرض کردم: گشایش امر شما چه زمان واقع شود؟ فرمود: هیهات، هیهات؛ فرج و گشایش ما صورت نگیرد تا آنکه همه شما غربال شوید، همه غربال شوید، همه غربال شوید - سه بار فرمودند - تا ناصافی ها بروند و خالص ها باقی بمانند».(8)
ابراهیم بن هلیل نیز می گوید: «به امام رضا(علیه السلام) عرض کردم: فدایت شوم، پدرم بر این امر (امامت و فرج آل محمد) مرد و من هم به این سن و سال کهولت رسیده ام که می بینی! (می ترسم) بمیرم و هیچ خبری به من ندهی؟ امام(علیه السلام) فرمود: ای ابا اسحاق عجله داری؟ گفتم: بله! والله عجله دارم. چگونه تعجیل نکنم، در حالی که به این سن و سال رسیده ام که می بینی!؟ امام (علیه السلام) فرمود: اما ای ابا اسحاق! به خدا قسم این امر اتفاق نخواهد افتاد، مگر آنکه خوب و بد همگی شما از هم جدا شوید و همگی امتحان شوید تا جز گروهی اندک از شما نماند،- آنگاه دستش را به سمت جمعیت کشاند و بالا برد - (کنایه از آنکه این همه جمعیت، کم خواهند شد)».(9)
تمام جهان، صحنه آزمایش و تمام مردم حتّى پیامبران نیز مورد امتحان قرار مى‏گیرند و این، سنتى است كه در تمام امت هاى پیشین نیز جارى بوده است: «أَ حَسِبَ النَّاسُ أَن یترَكُواْ أَن یقُولُواْ ءَامَنَّا وَ هُمْ لَا یفْتَنُونَ*وَ لَقَدْ فَتَنَّا الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ فَلَیعْلَمَنَّ اللَّهُ الَّذِینَ صَدَقُواْ وَلَیعْلَمَنَّ الْكَاذِبِینَ»؛ «آیا مردم گمان كردند همین كه بگویند: ایمان آوردیم! به حال خود رها مى‏شوند و آزمایش نخواهند شد؟! ما كسانى را كه پیش از آنان بودند آزمودیم (و اینها را نیز امتحان مى‏كنیم) باید علم خدا درباره كسانى كه راست مى‏گویند و كسانى كه دروغ مى‏گویند تحقق یابد!»

غیبت، آزمونی برای سنجش مردم

هر نهضت و انقلابى که براى هدف معینى بر پا شود، در صورتى امکان پیروزى دارد که زمینه آن از هر جهت فراهم باشد و اوضاع و شرایط کاملاً آماده باشد. یکى از شرایط مهم موفقیت این است که عموم انسان ها خواستار آن انقلاب باشند و افکار عمومى براى پذیرش آن مهیا باشد؛ در غیر این صورت انقلاب با شکست مواجه خواهد شد. نهضت و قیام امام مهدى(عج) نیز از این قاعده کلى مستثنى نیست و در صورتى مى‏تواند پیروز شود که اوضاع و شرایط مساعد و زمینه فراهم باشد. نهضت آن حضرت، یک نهضت سطحى و کوچک نیست؛ بلکه یک انقلاب همه جانبه و جهانى است و برنامه بسیار عمیق و دشوارى دارد، مى‏خواهد تمام اختلافات نژادى و کشورى و زبانى و مرامى و دینى را بر طرف سازد و سرتاسر گیتى را با یک حکومت نیرومند اداره کند تا همه بشر با صلح و صفا کنار هم زندگى کنند. بنابراین آب باید از جستجوشمه اصلاح، و عوامل اختلاف‏انگیز از ریشه قطع شود تا گرگ صفتان، خوى درندگى را از دست بدهند.
امام مى‏خواهد کفر و مادى گرى را ریشه کن سازد و عموم جهانیان را به سوى قوانین و برنامه‏هاى الهى متوجه کند و دین اسلام را آیین همگانى گرداند. مى‏خواهد افکار پریشان بشر را به سوى یک هدف متمرکز کند و معبودهاى دروغین و فتنه‏انگیز مانند مرزها، نژادها، کشورها، مرام‏ها، حزب‏ها، قاره‏ها و شخصیت‏هاى کاذب را از مغز بشر ریشه کن کند. مى‏خواهد نوع بشر و جوامع انسانى را به سعادت و کمال واقعى برساند و اجتماع صالحى به وجود آورد که بر پایه فضایل و صفات انسانى و اخلاق نیک استوار باشد. چنین انقلابى بدون شایستگى ملت‏ها امکان وقوع ندارد. بنابراین تا نوع بشر به حد کمال و رشد نرسد و عموم مردم در سراسر جهان براى پذیرفتن حکومت حق آماده نگردد، امام مهدى(عج) ظهور نخواهد کرد.(10)

پی نوشت:
1. مۆمنون: 30.
2. عنکبوت: 2 و 3.
3. بحارالانوار، ج52، ص 101.
4. همان، ص 111.
5. همان.
6. همان، ص 112.
7. همان، ص 113.
8. همان.
9. همان.
10. ابراهیم امینی، دادگستر جهان، ص 240.