کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
 1. #1
  عضو قدیمی مدال ها:
  Discussion Ender

  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۳-مهر-۱۳
  محل سکونت
  اهواز
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  1,359
  امتیاز : 11,992
  سطح : 71
  Points: 11,992, Level: 71
  Level completed: 86%, Points required for next Level: 58
  Overall activity: 31.0%
  افتخارات:
  Tagger First ClassSocial10000 Experience Points1 year registered
  تشکر کردن : 1,506
  تشکر شده 821 در 497 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 1 بار در 1 پست

  Lightbulb اینک منم، همان امامان معصوم !

  شباهت های امام مهدی (علیه السلام) به سایر امامان (علیهم السلام)  بنا بر روایات همه امامان معصوم(علیهم السلام) از یک نور آفریده شده اند و یک هدف را بر عهده داشته اند و آن هدایت مردم و اشاعه نور ایمان در دل آن ها بوده است اما بنا بر اقتضائات، در هر زمانی صفتی خاص در هر یک از امامان (علیهم السلام) بروز کرده است. امام مهدی (علیه السلام) آخرین امام از سلسله ائمه (علیهم السلام) هستند و اهداف و زحمات اهل بیت (علیهم السلام) را به سرانجام می رسانند. ایشان جامع همه کمالات الهی انبیاء و اولیاء و ائمه (علیهم السلام) می باشند به همین خاطر از جهات مختلفی به آن بزرگواران شباهت دارند. در این بخش به شباهت های میان امام مهدی (علیه السلام) و ائمه (علیهم السلام) می پردازیم.

  اینک منم...


  در روایتی امام صادق (علیه السلام) فرمودند: قائم به دیوار کعبه تکیه داده و مردم جهان را مخاطب قرار می دهد و می فرماید: «هر کس بخواهد آدم و شیث را ببیند، اینک منم آدم و شیث؛ هر کس بخواهد نوح و سام را ببیند، اینک منم نوح و سام؛ هر کس بخواهد ابراهیم و اسماعیل را ببیند، اینک منم ابراهیم و اسماعیل؛ هر کس بخواهد موسی و یوشع را ببیند، اینک منم موسی و یوشع هر کس بخواهد عیسی و شمعون را ببیند، اینک منم عیسی و شمعون؛ هر کس بخواهد محمد- صلی الله علیه و آله - و علی -علیه السلام- را ببیند، اینک منم محمد و علی، هر کس بخواهد حسن و حسین -علیهماالسلام- را ببیند، اینک منم حسن و حسین، هر کس بخواهد امامان از اولاد حسین -علیه السلام- را ببیند، اینک منم آن امامان معصوم از نسل پاک حسین...» (١)
  آینه تمام و کمال عصمت پیشگان  مهم ترین شباهت های میان امام مهدی (علیه السلام) با سایر امامان (علیهم السلام) عبارتند از:
  1- شباهت امام مهدی به امیر المومنین (علیهما السلام):
  بارزترین صفات امیرالمومنین (علیه السلام)، علم، زهد و شجاعت ایشان می باشد که تمام آن ها در امام مهدی (علیه السلام) نمودار است. امام علی (علیه السلام) درباره علامت های امام بر حق می فرماید: «امام، آگاه ترین فرد است به حلال و حرام خدا و احکام گوناگون و اوامر و نواهی او و هر چه مردم نیازمند آن هستند.» (٢) او از حقایق مادی و معنوی پرده بر می دارد و مجهولات و نادانسته ها را برای همگان روشن می سازد. انسان ها را همراه با تکامل علوم مادی و دانش بشری، در خداشناسی و تکامل معنوی نیز کمک می کند و جامعه های جاهل را، آگاه، بینا و دانا می سازد.رهبر جامعه موعود، امام عالمی است که کسی دانشمندتر و حکیم تر از او نیست "أَوْسَعُكُمْ كَهْفاً وَ أَكْثَرُكُمْ عِلْما" (٣) علم و دانش در قلب و وجود او ریشه دوانده و جای گرفته است: «به درستی که علم به احکام خدا و سنت پیامبر -صلی الله علیه و آله - در دل مهدی -علیه السلام- می روید؛ همان طور که زراعت می روید بهترین روئیدنی»(٤) امام رضا (علیه السلام) فرمودند: «او عالم ترین مردم و حکیم ترین مردم و با تقوا ترین مردم و بردبارترین مردم و شجاع ترین مردم و بخشنده ترین مردم و عابدترین مردم است» (٥)
  همه امامان معصوم (علیهم السلام) از یک نور آفریده شده اند و یک هدف را بر عهده داشته اند و آن هدایت مردم و اشاعه نور ایمان در دل آن ها بوده است اما بنا بر اقتضائات، در هر زمانی صفتی خاص در هر یک از امامان (علیهم السلام) بروز کرده است.
  2- شباهت امام مهدی به امام حسن (علیهما السلام):
  یکی از مهمترین اوصاف رهبر یک جامعه حلم و بردباری است و از جمله آثار این صفت: سکون، آرامش داشتن و سبک- سری نکردن در مواقعی است که شخص از دیگران نارواها ببیند. بارزترین صفت امام حسن مجتبی (علیه السلام) حلم و بردباری ایشان بود. امام مهدی (علیه السلام) در طول دوران غیبت صغرا و کبرا ناملایمات زیادی از دوست و دشمن دیده است و همه آنها را تحمل کرده و بلکه در مواقعی، برای رفع این جهالت ها دعا کرده و از خداوند طلب بخشش کرده است. حضرت مهدی ( علیه السلام) در نامه ای به شیخ مفید نوشتند:

  «ما بر احوال شما آگاه هستیم و هیچ چیز از اوضاع شما بر ما پوشیده نیست. ما در رسیدگی و رعایت امور شما اهمال نکرده ایم و شما را از یاد نبرده ایم.»(٦)
  مرحوم سید بن طاووس می فرماید: در یک سحرگاه در سرداب مطهر (منزل حضرت در سامرا) از حضرت صاحب الامر ارواحنا فداه این مناجات را شنیدم که می فرمود:
  خدایا! شیعیان ما را از شعاع نور ما و بقیه طینت ما خلق کرده ای، آنها گناهان زیادی با اتکاء بر محبت به ما و ولایت ما کرده اند، اگر گناهان آنها گناهی است که در ارتباط با توست از آنها بگذر ... و آنچه از گناهان آن ها که در ارتباط با خودشان است، خودت بین آنها را اصلاح کن...آن ها را از آتش جهنم نجات بده و آن ها را با دشمنان ما در خشم و سخط خود جمع نفرما. (٧)

  3- شباهت های امام مهدی به امام حسین(علیهما السلام):
  امام مهدی(علیه السلام) شباهت های زیادی به امام حسین (علیه السلام) دارند. برخی از این شباهت ها عبارتند از:
  الف- موعود کتب آسمانی: از هر دو بزرگوار در قرآن و سنت پیامبران(صلوات الله علیهم) و کتاب های آسمانی یاد شده است. (٨)
  ب- نهی از زشتی ها: امام حسین(علیه السلام) در امر به معروف و نهی از منکر اهتمام داشتند و تقیه نکردند، امام مهدی(علیه السلام) نیز این گونه اند. امام حسین(علیه السلام) می فرمایند: «همه خیر ها در آن زمان است که مهدی قیام می کند و همه این زشتی ها را ازمیان برمی دارد.» (٩) امام باقر(علیه السلام) فرمودند: «دنیا پایان نمی یابد تا اینکه خدای عزوجل مردی از ما اهل بیت را بر می انگیزد او به کتاب خدا عمل می کند و زشتی در شما نمی بیند مگر اینکه از آن نهی می کند.» (١٠)
  امام مهدی (علیه السلام) آخرین امام از سلسله ائمه (علیهم السلام) هستند و اهداف و زحمات اهل بیت (علیهم السلام) را به سرانجام می رسانند. ایشان جامع همه کمالات الهی انبیاء و اولیاء و ائمه (علیهم السلام) می باشند به همین خاطر از جهات مختلفی به آن بزرگواران شباهت دارند.

  ج- آزاد از بیعت طاغوت: امام حسین (علیه السلام) زیر بار بیعت طاغوت زمان نرفتند، امام مهدی (علیه السلام) نیز زیر بار بیعت طاغوتی نمی روند. در روایتی از امام رضا (علیه السلام) علت غیبت این گونه بیان شده است: «برای اینکه آن زمان که با شمشیر قیام می کند کسی بر عهده او [امام مهدی علیه السلام] بیعتی نداشته باشد.» (١١)
  د- بر بال فرشتگان: فرشتگان، هر دو امام بزرگوار (امام حسین و امام مهدی علیهما السلام) را در زمان ولادت به اذن خداوند متعال به آسمان بالا بردند. (١٢)
  ه- مصیبت بزرگ: مصیبت امام حسین (علیه السلام) سخت ترین مصیبت هاست، مصیبت امام مهدی (علیه السلام) نیز طولانی و محنتش شدید است.
  و- کیست مرا یاری کند: امام حسین (علیه السلام)، هنگامی که می خواستند از مکّه به سوی عراق خروج کنند، یاری خواستند، امام مهدی (علیه السلام) نیز، هنگام ظهور در مکه یاری می طلبند. در این زمان نیز اگر گوش دلمان را باز کنیم ندای امام مهدی (علیه السلام) را خواهیم شنید که از اهل ایمان یاری می طلبند، آیا کسی هست که ندای آن حضرت را پاسخ گوید؟ (١٣)
  ادامه دارد....

  پی نوشت:
  ١. بحارالانوار، علامه مجلسی، ج 53، باب 28، ص 9.
  ٢. همان،ج 25، باب 4، ح 33،ص 165.
  ٣. همان، ج 51، باب 2، ح 14، ص 115.
  ٤. همان، ج 52، باب 27، ح 16، ص 318.
  ٥. معانی الاخبار، ابن بابویه، باب معنی الإمام المبین، ح 4، ص 102.
  ٦. بحار الأنوار، علامه مجلسی، ج 53، ص 175
  ٧. این مطلب به نقل از مرحوم علامه مجلسی قدس سره از ملحقات کتاب انیس العابدین و علامه میرزا حسین نوری قدس سره می باشد. البته محدث نوری در نجم الثاقب در ذیل حکایت 19 در انتساب این واقعه به سید بن طاووس تردید می فرمایند.
  ٨. ر.ک به: المحجّة فیما نزل من القرآن فی الحجّة علیه السلام و جلد دهم بحار الانوار و تفاسیر و غیر این کتب.
  ٩. الغیبه، طوسی، ص 438.
  ١٠. بحارالانوار، علامه مجلسی، ج 52،، باب 27، ح 182، ص 378.
  ١١. کمال الدین، صدوق، ج 2، باب 44، ح 4، ص 232، ترجمه منصور پهلوان.
  ١٢. همان، باب 41، روایاتی که در مورد مادر مکرمه حضرت قائم (علیه السلام) وارد شده است.
  ١٣. با استفاده از: مکیال المکارم، آیت الله سید محمد تقی موسوی اصفهانی، ترجمه سید مهدی حائری قزوینی، ج1، ص 321 تا 328.
  سلام

 2. #2
  عضو قدیمی مدال ها:
  Discussion Ender

  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۳-مهر-۱۳
  محل سکونت
  اهواز
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  1,359
  امتیاز : 11,992
  سطح : 71
  Points: 11,992, Level: 71
  Level completed: 86%, Points required for next Level: 58
  Overall activity: 31.0%
  افتخارات:
  Tagger First ClassSocial10000 Experience Points1 year registered
  تشکر کردن : 1,506
  تشکر شده 821 در 497 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 1 بار در 1 پست

  پیش فرض

  آینه تمام عیار سلسله عصمت

  شباهت های امام مهدی (علیه السلام) به سایر امامان (علیهم السلام) (٢)  همانطور که در بخش قبل بیان شد، بنا بر روایات، همه امامان معصوم (علیهم السلام) از یک نور آفریده شده اند و یک هدف را بر عهده داشته اند و آن هدایت مردم و اشاعه نور ایمان در دل آنها بوده است؛ اما بنا بر اقتضائات، در هر زمانی صفتی خاص در هر یک از امامان (علیهم السلام) بروز کرده است. امام مهدی (علیه السلام) آخرین امام از سلسله ائمه (علیهم السلام) هستند و اهداف و زحمات اهل بیت (علیهم السلام) را به سرانجام می رسانند. ایشان جامع همه کمالات الهی انبیاء و اولیاء و ائمه (علیهم السلام) می باشند به همین خاطر از جهات مختلفی به آن بزرگواران شباهت دارند. در این بخش به شباهت های میان امام مهدی (علیه السلام) با سایر ائمه (علیهم السلام) می پردازیم.

  4- شباهت امام مهدی به امام سجاد (علیهما السلام):
  بارزترین صفت امام سجاد (علیه السلام) عبادت ایشان می باشد که «زین العابدین» و «سیّد العابدین» نامیده شدند. امام مهدی (علیه السلام) نیز این گونه اند. امام موسی کاظم (علیه السلام) در وصف امام مهدی (علیه السلام) فرمودند: «با آن چهره گندمگون، زردی بی خوابی شب نیز آمیخته است، پدرم فدای آن کس که شبش را در حال سجود و رکوع و ستاره شماری (کنایه از بیداری) خواهد گذراند...» (١)

  5- شباهت امام مهدی به امام باقر (علیهما السلام):
  بارزترین صفت امام باقر (علیه السلام)، شباهت به رسول خدا (صلی  الله  علیه  و  آله) بود لذا جابر بن عبدالله انصاری هنگامی که نگاهش به آن حضرت افتاد گفت: «به پروردگار کعبه قسم، شمائل پیامبر است.» (٢) روایات بسیاری از طرق شیعه و سنی از رسول اکرم (صلی  الله  علیه  و  آله) در وصف امام مهدی (علیه السلام) نقل شده که آن حضرت فرمودند: «نام او نام من و کنیه اش کنیه من است، از نظر خلقت و رفتار شبیه ترین مردم به من است ...» (٣)
  خداوند ریاست و مقام ظاهری را برای امام رضا (علیه السلام) قرار داد به طوری که برای پدران طاهرینش واقع نشده بود و تقیّه و بیمناکی در زمان آن حضرت تا حدودی برداشته شد، امام مهدی (علیه السلام) نیز این گونه است، خداوند بیمناکی او را به امنیّت بدل خواهد ساخت و به او در زمین اقتدار و تسلّطی خواهد داد که برای کسی از پیشینیان میسّر نکرده است.

  6- شباهت امام مهدی به امام صادق (علیهما السلام):
  بارزترین صفت امام صادق (علیه السلام) پخش علوم و بیان احکام برای مردم بود به طوری که برای امامان پیش از آن حضرت این امر میسّر نشد، با این حال تمام علومی که نزد آن حضرت بود، کشف نشد و برای ظهور امام مهدی(علیه السلام) به تأخیر افتاد و آن حضرت تمام احکام را بیان خواهند کرد و آنچه را که امامان (علیهم السلام) و پیغمبران (صلوات  الله  علیهم) شایستگی آن را در مردم ندیدند، فاش خواهند کرد.
  امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: «علم و دانش 27 حرف (شعبه) است. تمام آنچه پیامبران الهی آورده اند، دو حرف (شعبه) بیشتر نبود و مردم تا کنون جز دو حرف را نشناخته اند اما هنگامی که قائم ما قیام کند 25 حرف دیگر را آشکار سازد و در میان مردم منتشر می کند و دو حرف دیگر را به آن ضمیمه می کند تا 27 حرف کامل و منتشر شود.» (٤)

  7- شباهت امام مهدی به امام موسی کاظم (علیهما السلام):
  امام موسی کاظم (علیه السلام) بیش از پدران بزرگوارش دچار تقیه و شدت بیمناکی از دشمنان بودند. امام مهدی (علیه السلام) نیز (در دوران غیبت) این گونه هستند، به طوری که در برخی از روایات یکی از علل غیبت حفظ جان حضرت مهدی (علیه السلام) عنوان شده است. امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «امام منتظر پیش از قیام خود مدتی از چشم ها غایب خواهد شد». از حضرت درباره علت آن سوال شد، حضرت فرمودند: «بر جان خویش بیمناک است» (٥)

  8- شباهت امام مهدی به امام رضا (علیهما السلام):


  خداوند ریاست و مقام ظاهری را برای امام رضا (علیه السلام) قرار داد به طوری که برای پدران طاهرینش واقع نشده بود و تقیّه و بیمناکی در زمان آن حضرت تا حدودی برداشته شد، امام مهدی (علیه السلام) نیز این گونه است، خداوند بیمناکی او را به امنیّت بدل خواهد ساخت و به او در زمین اقتدار و تسلّطی خواهد داد که برای کسی از پیشینیان میسّر نکرده است.
  امام صادق (علیه السلام) در مورد آیه «وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الْأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَ لَیُمَكِّنَنَّ لَهُمْ دِینَهُمُ الَّذِی ارْتَضى‏ لَهُمْ وَ لَیُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً یَعْبُدُونَنِی لا یُشْرِكُونَ بِی شَیْئاً» (٦) فرمودند: این آیه در شأن قائم و اصحابش نازل شده است. (٧)

  9- شباهت امام مهدی به امام جواد (علیهما السلام):
  امام جواد (علیه السلام) در سنین کودکی و در حالی به امامت رسیدند که از عمر مبارکشان هشت بهار نگذشته بود، امام مهدی (علیه السلام) نیز در سنین کودکی به امامت رسیدند.

  10- شباهت امام مهدی به امام هادی (علیهماالسلام):
  امام هادی (علیه السلام) هیبتی داشتند که نظیر آن را احدی نداشته است به طوری که دشمنان آن حضرت، ایشان را به خاطر هیبتشان تعظیم و احترام می کردند نه از روی محبت و علاقه. امام مهدی (علیه السلام) نیز این گونه هستند و در دل دشمنان هیبت و رعب خاصی دارند. در مورد ایشان آمده است: "یسیر الرعب بین یدیه، لا یلقاه عدوّ إلّا هزمهم بإذن اللّه"(8)؛ رعب پیشاپیش او در حرکت است و هیچ سپاهی از دشمن با او رو به رو نمی شود، مگر آنکه شکست می خورد.
  امام موسی کاظم (علیه السلام) در وصف امام مهدی (علیه السلام) فرمودند: «با آن چهره گندمگون، زردی بی خوابی شب نیز آمیخته است، پدرم فدای آن کس که شبش را در حال سجود و رکوع و ستاره شماری (کنایه از بیداری) خواهد گذراند...»

  11- شباهت امام مهدی به امام حسن عسکری (علیهما السلام):
  امام حسن  عسکری (علیه السلام) نیز مانند امام هادی (علیه السلام) هیبتی داشتند که دشمنان با دیدن ایشان لرزه بر اندامشان می افتاد. (٩) و از این نظر امام مهدی (علیه السلام) به ایشان شباهت دارند.(١٠)

  حُسن ختامِ مسیر هدایت

  بنا بر آنچه در این بخش و بخش قبلی بیان شد، امامان از یک نور آفریده شده اند و هدف هدایت مردم را بر عهده داشته اند اما بنا بر اقتضائات در هر زمان، صفتی در هر یک از امامان بروز کرده است. امام مهدی (علیه السلام) اهداف امامان را به سرانجام می رسانند. ایشان جامع کمالات ائمه اطهار (علیهم السلام) می باشند لذا از جهات مختلفی به آن بزرگواران شباهت دارند.

  پی نوشت:
  1. بحارالانوار، علامه مجلسی، ج46، باب 5، ح 19، ص63.
  2. همان، ص225.
  ٣. کمال الدین، صدوق، ج1، باب 25، ح 1، ص 535، ترجمه منصور پهلوان.
  ٤. بحار الانوار ج 52، باب 27، ح 73، ص 336.
  ٥. کمال الدین، صدوق، ج 2 ،باب 44، ص 233، ح 7، ترجمه منصور پهلوان.
  ٦. خداوند در سوره نور آیه 55 می فرماید: « خداوند به كسانى از شما كه ایمان آورده و كارهاى شایسته انجام داده‏اند وعده مى‏دهد كه قطعاً آنان را حكمران روى زمین خواهد كرد، همان گونه كه به پیشینیان آنها خلافت روى زمین را بخشید و دین و آیینى را كه براى آنان پسندیده، پابرجا و ریشه‏دار خواهد ساخت و ترسشان را به امنیّت و آرامش مبدّل مى‏كند، آن چنان كه تنها مرا مى پرستند و چیزى را شریك من نخواهند ساخت. و كسانى كه پس از آن كافر شوند، آنها فاسقانند.»
  ٧ . الغیبه، نعمانی، ح35، ص240.
  ٨. التشریف بالمنن، ابن طاووس، باب131، ح158، ص138.
  ٩ . ر.ک به حدیث بحار الانوار، علامه مجلسی، ج50، ص308 و 309.
  ١٠ . با استفاده از: مکیال المکارم، آیت الله سید محمد تقی موسوی اصفهانی، ترجمه سید مهدی حائری قزوینی، ج1، ص 321 تا 324.
  سلام

 3. کاربر روبرو از پست مفید rea1362 تشکر کرده است .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

جامعه مجازی رهپویان به عنوان شبکه اجتماعی اعضاء کانون فرهنگی رهپویان وصال از سال 1381 و به عنوان یکی از قدیمی ترین تالارهای گفتمان فضای وب فارسی مشغول به فعالیت می باشد. تمامی تلاش دست اندرکاران مجموعه، فراهم آوردن محیطی سالم، مفید و آموزنده برای کاربران گرامی می باشد بدیهی است مطالب درج شده نظرات کانون رهپویان وصال نبوده و نظرات رسمی در سایت رهپویان وصال درج می گردد.

ارسال پیام به مدیر سایت
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
شادی روح 14 شهید کانون فرهنگی رهپویان وصال صلوات

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1