کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
 1. #1
  دیگه صاحب خونه هستن مدال ها:
  Most Popular

  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-فروردین-۱۸
  محل سکونت
  یه گوشه خلوت شیراز
  نوشته ها
  2,711
  امتیاز : 18,843
  سطح : 86
  Points: 18,843, Level: 86
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 7
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  Social50000 Experience PointsTagger First ClassVeteran
  تشکر کردن : 9,547
  تشکر شده 17,700 در 2,736 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 3 در 3 پست

  پیش فرض دجال های آخرالزمانی از جنس رسانه

  رسانه برای تبیین مفهوم انتظار چه باید کند؟ یا باورهای پیشینی و پایه ‘رسانه زمینه ساز’ چیست؟ رسیدن به پاسخ این پرسش ها در گرو درک این است که بزنگاه مواجهه رسانه با مفهوم عصر ظهور و انتظار چیست؟  شاید شما نیز شاهد برنامه های گوناگونی در رسانه ملی بوده اید با محوریت بررسی تولیدات هنری و رسانه ای غربی که در آنها به واکاوی محتوای آخرالزمانی شان پرداخته شده است و کارشناسان مدعو این گونه برنامه ها درباره محتوای سازماندهی شده این آثار در راستای عقاید “اوانجلیستی” یا “صهیونیسم مسیحی” داد سخن رانده اند و صدالبته بی راه نیز نمی گویند.

  برنامه هایی که هدف نهایی شان این است که به بیننده خود بفهمانند اربابان رسانه ای غرب در پرتو این آثار، تنها سرگرمی را مد نظر ندارند و در پی انتقال مفاهیم دینی یا فرقه ای خود هستند. هدفی که در نهایت با توجه به آن، بیننده باید با دقت و البته نگاهی انتقادی با آثار غربی به ویژه آثار هالیوودی روبه رو شود. عمده محتوای نشانه گرفته شده از سوی این کارشناسان هم نگاه آخرالزمانی این آثار است.

  تا اینجای کار بر من و شمای بیننده اثبات خواهد شد که در رسانه های غربی هستند محتوانگارانی که به نویسندگان آثار منتقل می کنند تا برای نمونه باید در ده سال آینده فلان ارزش آپوکالیپتیک یا اومانیستی یا پروتستانی ترویج شوند. ولی باید این پرسش را از اربابان رسانه ای خودمان نیز پرسید اگر ساعت شنی برعکس شود، روال به مانند پیش طی می شود. به بیان دیگر آیا کارشناسان رسانه ای غربی اگر تولیدات رسانه ای ده سال اخیر ما را (برای نمونه دهه هشتاد) بررسی کنند، می توانند به بینندگان خاورمیانه ای خود هشدار دهند که رسانه ملی جمهوری اسلامی یا سینمای ایران به دنبال ترویج فلان باور آپوکالیپتیک شیعی است یا در پی صدور فلان نگاه ایدئولوژیک و انقلابی خود است.

  در حقیقت پرسش اصلی تر این است که ما برای دینمان (و نه متدینین و مسلمانان) چه کرده ایم یا به بیان روشن تر، ما برای خدایمان و دین وی چه کرده ایم؛ همان “اسلام عزیز” امام خمینی(ره). اگر باور داریم تفارق باور امام خمینی با دیدگاه هایی مانند دیدگاه های مرحوم مهندس “بازرگان” در این است که اولی همه چیز را برای اسلام و دومی اسلام را برای سعادت بشر می خواسته، باید از خود بپرسیم اگر پیرو نگاه نخستیم و داعیه آن داریم، رسانه های مان برای ترویج، باوراندن و تعظیم اصلی ترین باور شیعه یعنی “انتظار” چه کرده اند؟

  اینکه تو باید برای یک امام منتظر بمیری و بمیرانی. کدام داستان ها، فیلم های سینمایی، تله فیلم ها و سریال های باورپذیر و تامل برانگیزی با محتوای آپوکالیپتیک شیعی داریم که در نگاه دیگران کنجکاوی برانگیزند. شاید مهم ترین رسالت کنونی رسانه تلاش برای تبیین و تقدیس دین و باورهای آن است. نوعی فداکاری برای دین و خدای آن از راه گفتن و گفتن باورهای دینی برای قبولاندن آن به مخاطب. رها ساختن دین و باورهای مهم و البته چالش برانگیز آن در میانه و رفتن پی شتر خویش و تنها گذاردن کعبه برای ابرهه ها کار رسانه کنونی نیست؛ هست؟

  رسانه برای تبیین مفهوم انتظار چه باید کند؟ یا باورهای پیشینی و پایه “رسانه زمینه ساز” چیست؟ پرداخت گل درشت به مفهوم انتظار به روش های پروپاگاندایی یا آوردن مفهوم انتظار، رجعت، ولایت و مانند آن در ریزترین جزئیات درام ها؟ رسیدن به پاسخ این پرسش ها در گرو درک این است که بزنگاه مواجهه رسانه با مفهوم عصر ظهور و انتظار چیست؟ تا این بزنگاه ها درک نشوند بدیهی است تعامل رسانه با مفاهیم آخرالزمانی شکل و مسیر سازماندهی شده پیدا نخواهند کرد. نگارنده در تلاش است این بزنگاه ها را بیان کند ورنه قالب های پرداخت رسانه ای این بزنگاه ها چیزی فراتر از داستان، شعر، سینما، تله فیلم، تئاتر، تله تئاتر، سریال و ویدیوکلیپ نخواهد بود.

  “حقیقت یک نقطه بود، ولی جاهلان آن قدر در کنارش نقطه گذاردند که حقیقت گم شد.” در عصر رسانه مهم ترین دلیل نیاز بشر به ظهور منجی چیزی فراتر از گرسنگی و بی عدالتی اقتصادی یا اجتماعی است. باور به اینکه دلیل تامه و نهایی ظهور روی آوردن نخبگان به منجی است و روی آوردن عوام (که از سر گرسنگی، تشنگی، فقر اقتصادی و بی عدالتی اجتماعی “الغوث” می گویند) کارساز نهایی نخواهد بود، ما را به این مهم رهنمون می سازد که نخبگان از چه چیزی مستأصل می شوند جز گم شدن حقیقت و روی آوردن مردمان به حقایق رسانه ای توخالی؛ رسانه های نقطه گذار حقیقت گم کن گندم نمای جوفروش.
  ==--==--==--==--==--==

  ==--==--==--==--==--==

 2. 2 کاربر از پست مفید عرض از مبدا تشکر کرده اند .


 3. #2
  دیگه صاحب خونه هستن مدال ها:
  Most Popular

  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-فروردین-۱۸
  محل سکونت
  یه گوشه خلوت شیراز
  نوشته ها
  2,711
  امتیاز : 18,843
  سطح : 86
  Points: 18,843, Level: 86
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 7
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  Social50000 Experience PointsTagger First ClassVeteran
  تشکر کردن : 9,547
  تشکر شده 17,700 در 2,736 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 3 در 3 پست

  پیش فرض

  حقیقت گویانی که تنها باعث اضطراب بیشتر می شوند حال آنکه “النجاة فی الصدق” و چه آرامشی بیشتر از دست یافتن به صدق. همه رویکردها و تلاش های بشر برای رسیدن به آرامش است و آرامش یعنی سعادت و خوشبختی. پس بشر از هر چیزی که او را مضطرب کند (بیماری، فقر، حوادث پیش بینی نشده، مرگ، پیری و ناتوانی، جهل و…) رویگردان است و برای رهایی از آنها تلاش می کند و هرگاه در برابر این حوادث کم می آورد به پناهگاه خودکشی یا مخدر روی می آورد و البته برخی به دین، فرقه و عرفان روی می آورند. حال یکی از مهمترین دغدغه های عصر رسانه جهلی است که حاصل نشناختن حقیقت است و نه ندانستن حقیقت. انسان معاصر در برابر موجی از گزاره ها تنها مانده و نمی داند کدامش حقیقت است. گزاره هایی که از جستجوشمه های بی شماری چون فیس بوک، توئیتر، وبلاگ، پیامک، تلفن، ماهواره، سینما و… به سوی وی روان هستند و او در سیلاب چنین اخباری غرق می شود، بی آنکه بداند کدامین حقیقت بودند. تلاش مخاطب نخبه برای درک حقیقت و کنار زدن ناراستی ها او را مضطرب و خسته می کند.

  پس یا از حقیقت فرار می کند یا یکی از اربابان رسانه ای را به عنوان بلندگوی حقیقت انتخاب می کند که خب نتیجه از پیش مشخص است.
  بزنگاه اول اینجاست: دجال های آخرالزمانی به نام رسانه که نمی گذارند حقیقت به تمامه عیان شود؛ در نهایت در فردای ظهور است که وقتی منجی با مدد اماره های ماورائی و پیروانش حقیقت خود را به دنیا عرضه می کند خیل جاهلان و مضطربان به وی رو می آوردند و در پرتو این حقیقت نمایی است که خیل جبهه حقیقت در برابر باطل صفحه آرایی کرده و کار بر اهل باطل دشوار می شود. این همان بزنگاه اصلی ظهور است که بخش زیادی از کار دنیا وقتی به سامان می رسد که مردم حقیقت را در مصداق خارجی اش یعنی منجی تحقق یافته می یابند، وی را باور می کنند و در نهایت تحت ولایت وی حاضر به جانفشانی و فتح دنیا می شوند. همین است که باعث خواهد شد فتح الفتوح منجی با کمترین هزینه و خونریزی همراه باشد، چون مردم خسته از ناراستی ها دسته دسته به وی رو می آورند.
  حال باید دید این بزنگاه در آثار رسانه ای چه اندازه خود را نشان می دهد. اینکه رسانه در عِده و عُده تلاش کند بلندگوی آن رسانه وقت ظهور شود. پوشش کامل عمده زبان های رایج دنیا در کنار ترویج باورهای آخرالزمانی شیعی در قالبی ناملموس و البته مبتنی بر تکرار.
  ==--==--==--==--==--==

  ==--==--==--==--==--==

 4. 2 کاربر از پست مفید عرض از مبدا تشکر کرده اند .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

جامعه مجازی رهپویان به عنوان شبکه اجتماعی اعضاء کانون فرهنگی رهپویان وصال از سال 1381 و به عنوان یکی از قدیمی ترین تالارهای گفتمان فضای وب فارسی مشغول به فعالیت می باشد. تمامی تلاش دست اندرکاران مجموعه، فراهم آوردن محیطی سالم، مفید و آموزنده برای کاربران گرامی می باشد بدیهی است مطالب درج شده نظرات کانون رهپویان وصال نبوده و نظرات رسمی در سایت رهپویان وصال درج می گردد.

ارسال پیام به مدیر سایت
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
شادی روح 14 شهید کانون فرهنگی رهپویان وصال صلوات

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1