کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5
 1. #1
  عضو جامعه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  330
  امتیاز : 30,146
  سطح : 100
  Points: 30,146, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 99.1%
  افتخارات:
  Veteran25000 Experience PointsTagger First Class
  تشکر کردن : 285
  تشکر شده 67 در 62 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض زندگینامه امام هادی (ع)

  ♦️ تولد امام دهم شیعیان حضرت امام علی النقی (ع ) را نیمه ذیحجه سال 212 هجری قمری نوشته اند .

  ♦️ پدر آن حضرت ، امام محمد تقی جوادالائمه (ع ) و مادرش سمانه از زنان درست کردار پاکدامنی بود که دست قدرت الهی او را برای تربیت مقام ولایت و امامت مأمور کرده بود ، و چه نیکو وظیفه مادری را به انجام رسانید و بدین مأموریت خدایی قیام کرد .

  ♦️نام آن حضرت - علی - کنیه آن امام همام " ابوالحسن " و لقبهای مشهور آن حضرت " هادی " و " نقی " بود .

  ♦️ حضرت امام هادی (ع ) پس از پدر بزرگوارش در سن 8 سالگی به مقام امامت رسید و دوران امامتش 33 سال بود .

  ♦️ در این مدت حضرت علی النقی (ع ) برای نشر احکام اسلام و آموزش و پرورش و شناساندن مکتب و مذهب جعفری و تربیت شاگردان و اصحاب گرانقدر گامهای بلند برداشت . نه تنها تعلیم و تعلم و نگاهبانی فرهنگ اسلامی را امام دهم (ع ) در مدینه عهده دار بود ، و لحظه ای از آگاهانیدن مردم و آشنا کردن آنها به حقایق مذهبی نمی آسود ، بلکه در امر به معروف و نهی از منکر و مبارزه پنهان و آشکار با خلیفه ستمگر وقت - یعنی متوکل عباسی - آنی آسایش نداشت .

  ♦️ به همین جهت بود که عبدالله بن عمر والی مدینه بنا بر دشمنی دیرینه و بدخواهی درونی ، به متوکل خلیفه زمان خود نامه ای خصومت آمیز نوشت ، و به آن امام بزرگوار تهمتها زد ، و نسبتهای ناروا داد و آن حضرت را مرکز فتنه انگیزی و حتی ستمکاری وانمود کرد و در حقیقت آنچه در شأن خودش و خلیفه زمانش بود به آن امام معصوم (ع ) منسوب نمود ، و این همه به جهت آن بود که جاذبه امامت و ولایت و علم و فضیلتش مردم را از اطراف جهان اسلام به مدینه می کشانید و این کوته نظران دون همت که طالب ریاست ظاهری و حکومت مادی دنیای فریبنده بودند ، نمی توانستند فروغ معنویت امام را ببینند .

  ♦️ همچنین مورخان و محدثان نوشته اند که امام جماعت حرمین ( = مکه و مدینه ) از سوی دستگاه خلافت ، به متوکل عباسی نوشت : اگر تو را به مکه و مدینه حاجتی است ، علی بن محمد ( هادی ) را از این دیار بیرون بر ، که بیشتر این ناحیه را مطیع و منقاد خود گردانیده است " .

  ♦️ این نامه و نامه حاکم مدینه نشان دهنده نفوذ معنوی امام هادی (ع ) در سنگر مبارزه علیه دستگاه جبار عباسی است . از زمان حضرت امام محمد باقر (ع ) و امام جعفر صادق (ع ) و حوزه چهار هزار نفری آن دوران پربار ، شاگردانی در قلمرو اسلامی تربیت شدند که هر یک مشعلدار فقه جعفری و دانشهای زمان بودند ، و بدین سان پایه های دانشگاه جعفری و موضع فرهنگ اسلامی ، نسل به نسل نگهبانی شد و امامان شیعه ، از دوره حضرت رضا (ع ) به بعد ، از جهت نشر معارف جعفری آسوده خاطر بودند  زندگینامه امام هادی (ع)


 2. #2
  عضو جامعه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  330
  امتیاز : 30,146
  سطح : 100
  Points: 30,146, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 99.1%
  افتخارات:
  Veteran25000 Experience PointsTagger First Class
  تشکر کردن : 285
  تشکر شده 67 در 62 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  امام هادی (علیه السلام) پیشوای دهم شیعیان است.


  نام آن بزرگوار، علی و معروف ترین القابش، نقی و هادی است.


  آن معصوم را با کنیه «ابوالحسن» می شناسند.  البته در اصطلاح راویان شیعه، ایشان به «ابوالحسن ثالث» شهرت دارند؛ زیرا پیش از ایشان، کینه امام هفتم و امام هشتم (علیهما السلام) نیز «ابوالحسن» بود.  [1] پدر آن بزرگمرد، پیشوای نهم شیعیان، حضرت امام جواد (علیه السلام) و مادرش زنی با فضیلت و باتقوا، به نام «سمانه» بود.  حضرت هادی (علیه السلام) در سال 220 هـ.ق، پس از شهادت پدر گرامیش، خلعت امامت پوشید. خلفای عباسی زمان امام: آن حضرت در طول حیات خویش، حکومت هفت خلیفه عباسی را تحمل کرد که عبارتند از:


  "مأمون"، "معتصم"، "واثق"، "متوکل"، "منتصر"، "مستعین" و "معتز". در میان این افراد، حکومت "مأمون"، پیش از امامت آن جناب، خاتمه یافت.


  [2] از این هفت نفر، رفتار "واثق" و "منتصر" با علویان سخت نبود و آنان تا حدودی در رفاه بودند.


  [3] "منتصر" که از تباه کاری های پدرش به ستوه آمده بود، وی را در حال مستی بر قتل رساند و به حکومت رسید.  او در طول حکومت شش ماهه خویش، رفتاری مناسب با شیعیان و علویان داشت.  [4] به جز این دو نفر، بقیه تا می توانستند، شیعیان را می آزردند و با آنان بدرفتاری می کردند.


  اینان بر اهل بیت (علیهم السلام) نیز که انسان هایی والامقام و گرانمایه بودند، سخت می گرفتند.


  خاندان عباسی، همواره حیله ها و نقشه های گوناگونی را برای خاندان نبوت و امامت در نظر داشتند.


  علت بدرفتاری های عباسیان با معصومان (علیهم السلام) این بود که آنان، چون خورشیدی بودند که می درخشیدند و همه را به خود جلب می کردند.  سپس می کوشیدند تا پیروان خود را هدایت کنند و از نادرستی ها باز دارند.


  همین امور سبب می شد که هدایت یافتگان، عملکرد نادرست و رفتار نامطلوب خلفا و اطرافیانشان را بشناسند و از آنان انتقاد کنند و این امر، نتیجه ای جز روگردانی مردم از ظالمان عباسی در پی نداشت.  "عباسیان" برای کم فروغ کردن جلوه اهل بیت (علیهم السلام) سعی می کردند، از افراد دیگری تبلیغ کنند تا مبادا کسی به سوی امامان معصوم گرایش یابد. برای مثال، "متوکل" با نقل خواب های ساختگی، مردم را به پیروی از "محمدبن ادریس شافعی"، تشویق می کرد.  [5] همچنین این ستمگران، امامان را در منطقه ای نزدیک خود و زیرنظر خود محدود می کردند و اجازه نشر معارف اسلام را به ایشان نمی دادند.  "متوکل عباسی" در سال 243 هـ.ق امام را محترمانه از "مدینه" به "سامرا" تبعید کرد.
  ایشان بعدها در "سامرا" فرمودند:


  «مرا به اجبار از "مدینه" به "سامرا" آوردند».[6] علت این احترام، آن بود که مأموران حکومتی نتوانستند هیچ بهانه ای برای آزار ایشان به دست آورند. سپس آن گرامی در منزلی در کنار اردوگاه نظامی "متوکل"، جای گرفت.


  مزدوران عباسی، در ابتدای ورود، آن حضرت را به محله گدایان بردند و در آنجا سکنی دادند و سپس به منزل دیگری بردند.
  مقصود آنان از این حرکت، تحقیر آن والا مقام بود.  [7] خیرخواهی امام؛ حتی بر دشمنان: "متوکل" و دیگر خلفای ستمگر عباسی، همواره در ظاهر خود را دوستدار امام جلوه دادند تا مردم را بفریبد، ولی هیچ گاه از آزار ایشان، دست برنداشتند.
  آنان، چنان رعب و وحشت را حکمفرما کرده بودند که مردم جرأت بهره گیری از ایشان را نداشتند. خلفای غاصب عباسی، در حالی به اهل بیت (علیهم السلام) و پیروانشان، سخت می گرفتند که ایشان همواره خیرخواه دیگران بودند.
  آنان حتی با دشمنانشان با انسانیت برخورد می کردند؛ ولی متأسفانه جز بدی چیزی نمی دیدند.


  برای مثال، متوکل عباسی، بر اثر دملی که در بدنش ایجاد شده بود، سخت بیمار شد؛ چنان که در شرف مرگ بود مادرش نذر کرده بود اگر او بهبود یافت، مقدار زیادی پول، از دارایی خود، نزد ابوالحسن، علی بن محمد بفرستد.
  "فتح بن خاقان"، وزیر و منشی متوکل، به وی گفت: «ای کاش! نزد این مرد (امام هادی (علیه السلام) ) می فرستادی. او راه معالجه را می داند».


  "متوکل"، شخصی را نزد حضرت فرستاد.


  او دارویی تجویز کرد، که حال "متوکل" خوب شد.  مژده بهبودی او را به مادرش دادند؛ وی ده هزار دینار نزد حضرت فرستاد و مهر خود را بر آن کیسه زد.  در مقابل، وقتی متوکل، بهبود یافت و جریان هدیه مادرش را شنید، به دربان خود، سعید گفت:  «شبانه به او حمله کن و هر چه پول و اسلحه نزدش بود، بردار و پیش من بیاور».  دربان شبانه به منزل ابوالحسن (علیه السلام) رفت.
  آن حضرت در حالی که لباس و کلاه پشمی داشت، بر سجاده ای حصیری نماز می خواند.  دربان، همه جا را گشت، ولی تنها چیزی که یافت، کیسه ای پول با مهر مادر متوکل و یک شمشیر ساده در غلاف بود.
  او آنها را نزد "متوکل" برد. "متوکل"، مادرش را طلبید و ماجرا را پرسید. مادرش ماجرا را گفت و "متوکل" آن اموال را بازگرداند.  [8] تمجید اهل تسنن از امام: اگر شیعیان و علاقه مندان به آن حضرت، از ایشان تعریف و تمجید کنند، ممکن است مقبول نیفتد، ولی نقل سخنان دیگران درباره ایشان شنیدنی است.
  اینجا فقط به چند مورد اشاره می کنیم: الف) "خیرالدین زرکلی" می گوید: «"علی"، ملقب به "هادی"، ... یکی از پرهیزگاران نیکوکار است.»[9] ب) "ابن حجر هیثمی" می آورد:

  «ابوالحسن، در علم و سخاوت، وارث پدرش بود.»  [10] ج) "ابن کثیر" درباره ایشان می گوید:


  «او عابدی وارسته و زاهدی بی همتا بود.»  [11] سیره عملی و اخلاقی حضرت: درباره عبادت آن جناب آورده اند که بسیار عبادت می  کرد.
  آن حضرت با آنکه از گناهان دور بود، شبانگاه این گونه با خدا مناجات می کرد: «بارالها! گناهکاری بر تو وارد شده و تهیدستی به تو روی آورده است.  تلاشش را بی نتیجه مگردان و او را مورد عنایت و رحمت خویش قرار ده.»  [12] شخصی به نام "اسحاق جلاب" درباره سخاوت آن جناب چنین می گوید:

  من برای ابوالحسن،گوسفندان زیادی خریدم.  وی مرا خواست و از اصطبل منزلش به جای وسیعی برد که من آنجا را نمی شناختم.  سپس دستور داد تا تمامی آن گوسفندان را میان فقرا تقسیم کنم.


  [13] درباره حلم و بردباری و بخشش آن جناب آورده اند که "بریحه عباسی"، حاکم مدینه، یکی از عاملان تبعید امام به سامرا بود.  "بریحه" هنگام تبعید امام، ایشان را همراهی کرد و در میان راه به امام گفت:


  «اگر نزد "متوکل" از من شکایت کنی، تمامی درختان شما را در مدینه آتش می زنم و خدمتکاران شما را می کشم.» امام فرمود: «شکایت تو را نزد خدا بردم و بر غیر خدا، عرضه نخواهم داشت».


  "بریحه" با شنیدن سخن امام، به پای امام افتاد و با گریه و زاری از امام (علیه السلام) تقاضای عفو و بخشش کرد.  آن گاه امام فرمود:
  «تو را بخشیدم»[14] فعالیت ها:
  از کارهای مهم امام هادی (علیه السلام) که امامان قبل از ایشان هم، به آن بسیار اهمیت می دادند، حفظ خط فکری و فرهنگی تشیع و جلوگیری از القائات مخالفان بود.
  به همین دلیل، ایشان به تشکیل حوزه علمیه و تربیت شاگردان برجسته ای چون:

  "ابن سکیت اهوازی"، "عبدالعظیم حسنی"، "اسماعیل بن مهران" و.... پرداخت.  همچنین امام هادی (ع) برای معرفی سیمای تابناک اسلام، جلسات متعددی را برای بحث پیرامون مسائل مختلف عقیدتی، فکری و اجتماعی برگزار می کرد و به سؤالات و شبهات پاسخ می داد.  [15] شهادت حضرت: سرانجام آن حضرت در سوم رجب سال 254هـ.ق بر اثر مسمومیت به شهادت رسید.  طبق نقل برخی مورخان، "معتمد"، برادر "معتز"، به آن حضرت زهر داده است. آن حضرت پس از33 سال امامت و رهبری در سامرا به خاک سپرده شد. در تشییع پیکر پاک ایشان، بزرگان شهر حضور داشتند و جمعیتی جمع شده بود که "سامرا" در تاریخ خود، هرگز نمونه آن را ندیده بود.[16]

  ___


  _____________________________________
  [1] . مؤسسه در راه حق، پیشوایان معصوم، ص 465،
  انتشارات در راه حق، اول، قم، 1381ش. [2] .همان. [3] .همان، ص 468. [4] .همان، 476. [5] .همان، ص 468. [6] .علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 50، ص 129، سوم، بیروت، داراحیاء، التراث العربی، 1403ق. [7] .جواد محدثی، تاریخ سیاسی ائمه (ع)، اول، تهران، انتشارات مدرسه، 1377ش. [8] .داود الهامی، امامان ما (علیهم السلام) در گفتار اهل سنت، ص 456، مکتب اسلام، اول، بی جا، 1377ش. [9] .زرکلی، اعلام، ج 4، ص 323، به نقل از داود الهامی، امامان ما علیهم السلام در گفتار اهل سنت، ص 459. [10] .ابن حجر هیثمی، صواعق المحرقه، ص 205، به نقل از: داود الهامی، همان، ص 459 و 460. [11] .ابن کثیر، البدایه والنهایه، ج11، ص 15، به نقل از: اکبر دهقان، آیینه کمال، ص 192. [12] .اکبر دهقان، آینه کمال، ص 192. [13] .کلینی، کافی، ج 1، ص 498، به نقل از اکبر دهقان، آینه کمال، ص 192 و 193. [14] .مسعودی، اثبات الوصیه، ص 196، به نقل از اکبر دهقان، آینه کمال، ص 193. [15] .علی حائری و همکاران، روزشمار قمری، ص 183، اول، قم، مرکز پژوهشهای اسلامی صدا و سیما، 1381 ش. [16] .باقر شریف القرشی، حیاة الامام علی الهادی، ص 348، به نقل از: جواد محدثی، تاریخ سیاسی ائمه علیهم السلام، ص 231


 3. #3
  عضو جامعه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  330
  امتیاز : 30,146
  سطح : 100
  Points: 30,146, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 99.1%
  افتخارات:
  Veteran25000 Experience PointsTagger First Class
  تشکر کردن : 285
  تشکر شده 67 در 62 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  ویژه سالروز شهادت حضرت امام هادی سلام الله علیه
  استاد دکتر محمدحسین #رجبی_دوانی  بررسی دوران امام هادی علیه السلام۱


  روز سوم رجب سالروز شهادت جانگداز حضرت #امام_هادی علیه صلاة والسلام است. آن حضرت درچنین روزی در سال ۲۵۴ هجری درسامرا به دست خلیفه جبار و جنایکار عباسی به نام معتزّ به شهادت رسید. حضرت امام هادی علیه صلاة والسلام دردوران امامت خود با ۵ خلیفه عباسی معاصربودند اولین آنها معتصم که برادر مأمون بود و ۷ سال آغازین دوران امامت امام هادی علیه السلام با او هم عصر است.  بعد ازمرگ معتصم فرزندش واثق به خلافت رسید که او هم درسال ۲۳۲ هجری ازدنیا رفت و امام هادی علیه السلام ۵سال هم با او معاصر هستند.  اما بدترین دوران زندگی ورفتار با امام هادی علیه السلام به عصر متوکل برمی گردد که او برادر واثق وفرزند دیگر معتصم بود. معتصم و واثق همانند مأمون ازنظر فکری عقل گرا و پیرو فرقه معتزله اهل تسنن بودند ولی متوکل برخلاف آن ها به جبریون متمایل بود و از اهل حدیث بشمار می آمد.
  لذا گذشته از دشمنی هایی که با اهل بیت داشت به خاطر دیدگاه های قشری که در اعتقادات و مذهب خود داشت هم با امام هادی علیه السلام مخالف بود. ازسوی دیگر تلاش های گسترده امامان پیشین بزرگوار علیهم السلام باعث شده بود که کم کم مردم به جایگاه رفیع امامت و ولایت اهل بیت علیهم السلام آگاه شوند.  از این رواست که درعهد امام هادی علیه السلام آن بزرگوار می تواند حقایقی پیرامون جایگاه بلند و عظیم ولایت اهل بیت علیهم السلام بیان کند که پدران بزرگوارش به خاطر عدم تحقق شرایط لازم امکان بیان چنین معارفی را نداشتند...


 4. #4
  عضو جامعه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  330
  امتیاز : 30,146
  سطح : 100
  Points: 30,146, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 99.1%
  افتخارات:
  Veteran25000 Experience PointsTagger First Class
  تشکر کردن : 285
  تشکر شده 67 در 62 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  ما سامرا نرفتہ
  گداے تو مےشويم
  اے مهربان امام
  فداےتو مےشويم
  هادےِ خلق،
  ڪورے چشمان گمرهان
  پروانگان شمع
  عزاے تو مےشويم


  شهادت امام هادی علیه السلام تسلیت باد

 5. #5
  عضو جامعه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  330
  امتیاز : 30,146
  سطح : 100
  Points: 30,146, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 99.1%
  افتخارات:
  Veteran25000 Experience PointsTagger First Class
  تشکر کردن : 285
  تشکر شده 67 در 62 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  شرح_حدیثی_زیبا_و_آموزنده_از_ امام_هادی_علیه_السلام

  امام هادی علیه السلام فرمودند: مَنْ هانَتْ عَلَیهِ نَفْسُهُ فَلا تَأمَنْ شَرَّهُ؛ هر کس خودش در نظرش بی مقدار باشد، از شرّ او ایمن مباش. (1)

  شرح حدیث:
  خداوند، انسان را «خلیفة الله» می داند.
  گوهر وجود انسان بسیار ارزشمند است. اگر در مسیر هدایت و خیر قرار گیرد، از فرشته هم برتر می شود و اگر به بیراهه افتد، از درندگان و بهایم هم پست تر می شود.
  شرط نخست کمال، «ایمان به نفس» است و رسیدن به خودباوری و اعتقاد به جایگاه رفیع انسان در منظومه ی آفرینش و هستی.
  اگر کسی قدر خود را نداند، به تباهی کشیده می شود.
  اگر شخصیت و جایگاه انسانی فرد در نظر خودش پست و حقیر باشد، هر کار زشتی را مرتکب می شود و حرمت انسانی خویش را نگاه نمی دارد. از چنین کسی باید ترسید، زیرا وقتی کسی برای خودش ارزشی قایل نباشد، برای دیگران هم قایل نخواهد بود.
  بی جهت نیست که افراد بی فرهنگ و بی هویّت، دست به جنایتهای بزرگ می زنند و از جامعه انتقام می گیرند و بزهکاری برای آنان امری عادی است.
  اگر «خودشناسی» در کلام حضرت امیر علیه السلام بهترین و سودمندترین معرفتها به شمار آمده است، به همین دلیل است. (2) تا انسان بداند کیست و از کجاست و چگونه باید باشد و چه صفاتی لایق و متناسب با جایگاه والای اوست.
  گراز پی شهوت و هواخواهی رفت
  از من خبرت که بینوا خواهی رفت
  بنگر چه کسی و از کجا آمده ای؟
  می دان که چه می کنی، کجا خواهی رفت(3)
  از ارزش وجودی خویش غافل نشویم. تا به خود و دیگران ضرر نزنیم.


  منابع:


  1. تحف العقول، ص 483.

  2. معرفة النفس انفع المعارف(غررالحکم، ج6، ص 148).

  3. خیام نیشابوری.

  منبع: حکمت های نقوی(ترجمه و توضیح چهل حدیث از امام هادی علیه السلام)، جواد محدثی،  انتشارات آستان قدس رضوی، چاپ اول(1391).

  الّلهُمَّ عَجِّلْ لِوَلِیِّکَ الْفَرَج

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

جامعه مجازی رهپویان به عنوان شبکه اجتماعی اعضاء کانون فرهنگی رهپویان وصال از سال 1381 و به عنوان یکی از قدیمی ترین تالارهای گفتمان فضای وب فارسی مشغول به فعالیت می باشد. تمامی تلاش دست اندرکاران مجموعه، فراهم آوردن محیطی سالم، مفید و آموزنده برای کاربران گرامی می باشد بدیهی است مطالب درج شده نظرات کانون رهپویان وصال نبوده و نظرات رسمی در سایت رهپویان وصال درج می گردد.

ارسال پیام به مدیر سایت
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
شادی روح 14 شهید کانون فرهنگی رهپویان وصال صلوات

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1