ضداسلامی کردن ویکی پدیا توسط انگلیس

همه ما با ساختار ویکی پدیا آشنایی داریم. ساختار این سایت اطلاع رسانی به گونه ای است که هرکس که بخواهد می تواند اطلاعاتی به آن اضافه کند و یا صفحات فعلی آن را ویرایش کند. همین ویژگی امکان آن را فراهم آورده که حتی افراد کم اطلاع و متعصب هم مطالب مورد نظر خود را در این سایت قرار دهند.
چندی پیش به صفحه  حجاب یا روبنده (Veil) در ویکی پدیا، این عبارت اضافه شده بود که «همه مسلمانان تروریست» هستند.

گرچه چنین عبارات نادرست و توهین آمیزی دیگر جدید نیستند و مسلمانان هر روز با صدها مورد این چنینی مواجه هستند، با پیگیری آی پی فرستنده این عبارت توهین آمیز مشخص شد که این عبارت از سوی کامپیوترهای مرکز امور اداری دولت انگلیس واقع در شهر «وایت هال» در لندن به صفحه مذکور ویکی پدیا اضافه شده است.

گرچه این مسئله از سوی مقامات بریتانیا تقبیح شد، تنها واکنشی که نسبت به آن صورت گرفت، برداشته شدن آن عبارت توهین آمیز بود.

تعصبات ضداسلامی و اسلام ستیزی، اموری رایج در بریتانیا

در سال 2006 نیز عبارت توهین آمیز دیگری به این مضمون که «باید توجه داشت که واژه حجاب یا روبنده (veil) اگر دوباره و به درستی مرتب شود، «شر» (evil) خوانده می شود، در این سایت قرار گرفت. این عبارت بعدها از ویکی پدیا حذف شد.

میزان جرائم ناشی از نفرت علیه مسلمانان و اسلام ستیزی در بریتانیا نشان دهنده آن است که چگونه مسلمانان این کشور چه میزان تهدید، تبعیض  و توهین  را که به صورت مستمر علیه آنان صورت می گیرد، تحمل می کنند.

در سراسر جهان، مسلمانان هر روز با مشکلات بغرنجی چون تصویرسازی های فلج کننده مواجه هستند. این تصاویر نادرست و ناعادلانه ای که از مسلمانان نشان داده می شود بسیاری از مسلمانان را بیکار کرده و هدف جاسوسی ها، اهانت ها، تهدیدها و آزار و اذیت ها قرار داده است.

کمیته مقابله با تبعیض عرب ـ آمریکایی اعلام کرد که در هفته اول پس از حادثه 11 سپتامبر، 600 مورد اسلام ستیزی در آمریکا گزارش شد.

دولت ها موظفند که ابعاد درست و حقیقت وقایع را به اطلاع مردم برسانند. آنان باید تلاش خود را بر ارائه ارزیابی های انتقادی و بی طرفانه متمرکز کنند و تلاش کنند تا روشن فکری را در میان مردم گسترش دهند.

آموختن اینکه مردم خارج از تصورات قالبی و ساخته شده، تفکر کنند کار دشواری است اما هنگامی که دولت یک کشور با استفاده از امکانات خود به ساخته شدن تصورات نادرست قالبی اقدام می کند، مقابله با آن را غیرممکن می کند.منبع:باشگاه خبرنگاران