کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6
 1. #1
  داره خودمونی میشه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-آبان-۱۸
  محل سکونت
  شيراز
  سن
  -1984
  نوشته ها
  603
  امتیاز : 14,867
  سطح : 79
  Points: 14,867, Level: 79
  Level completed: 4%, Points required for next Level: 483
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranTagger Second Class10000 Experience Points
  تشکر کردن : 713
  تشکر شده 1,370 در 447 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض سیر مطالعاتی

  مقام معظم رهبری در دیدار خود با کتابداران و مسؤولان نهاد کتاب*خانه*های عمومی کشور فرمودند: «یکى از چیزهایى که ما امروز خیلى احتیاج داریم، برنامه*هاى مطالعاتى براى قشرهاى مختلف است. بارها اتفاق مى*افتد که جوان*ها را، نوجوان*ها را به کتاب*خوانى تشویق می*کنیم؛ مراجعه می*کنند، می*گویند آقا چه بخوانیم؟ این سؤال یک جواب ندارد؛ احتمالاً جواب*هاى متعددى دارد. مجموعه*ى متصدیان امر کتاب - چه در وزارت ارشاد، چه در مجموعه*ى کتاب*خانه*ها - روى این مسأله باید کار جدى بکنند؛ در بخش*هاى مختلف، براى قشرهاى مختلف، به شکل*هاى مختلف، با تنوع متناسب، سیر مطالعاتى درست کنند؛ اول این کتاب، بعد این کتاب، بعد این کتاب. وقتى که جوان، نوجوان یا کسى که تا کنون با کتاب انس زیادى نداشته است، وارد شد، حرکت کرد، راه افتاد، غالباً مسیر خودش را پیدا خواهد کرد.»[1]

  «سیر مطالعاتی» یک عنوان خاص برای برنامه*ی مطالعاتی*ای است که در یک موضوع واحد، دارای آغاز، انجام و ترتیب است. همان گونه که از عنوان این مفهوم مشخص است، سیر مطالعاتی، مسیر خواندن را مشخص می*کند و ممکن است براساس کتاب یا مقاله ارایه شود اما به طور معمول، سیر مطالعاتی براساس کتاب طراحی می*گردد. این سیر به مخاطب کمک می*کند با صرف کم*ترین هزینه*ی زمانی و مالی، بیش*ترین حجم دانش را بیاموزد. به بیان دیگر، تجربه و هزینه* کرد یک سازمان یا یک گروه، به کمک او می*آید تا بهترین مسیر مطالعه را انتخاب کند.

  ویژگی*های یک سیر مطالعاتی خوب

  یک سیر مطالعاتی خوب، دارای ویژگی*هایی است که توجه به آن*ها، می*تواند اثرگذاری سیر را بیش*تر کند:

  1. تعیین مخاطب

  قبل از هر چیز، باید مخاطب سیر مطالعاتی مشخص باشد. مخاطب ممکن است براساس گروه سنی (خردسال، کودک، نوجوان، جوان و ...)، دوره*ی تحصیلی (دبستان، راهنمایی، دبیرستان، کاردانی، کارشناسی و ...)، جنسیت (مرد یا زن)، نژاد یا قومیت (فارس، ترک، لر، عرب، ترکمن، بلوچ، کرد و ...)، دین یا مذهب (مسلمان، مسیحی، یهودی، زرتشتی، صائبی و ...)، صنف شغلی (خانه*دار، کارگر، معلم، بقال، معمار و ...) و ... رده*بندی گردد. بنابراین بدون تعیین مخاطب، تولید سیر مطالعاتی امری اثرگذار و کارا نخواهد بود.

  2. چارچوب موضوعی دقیق و نیازسنجی* شده

  هر مخاطب، نیازها و خواست*هایی دارد. معمولاً افراد، گرایش*ها و خواست*های خود را بر نیازها ترجیح می*دهند. بدون پرداختن به دلیل این ترجیح، باید گفت پرداختن به خواست*ها و گرایش*های مخاطب، خطر بزرگ دور شدن از تأمین نیازهای او را در پی دارد. چراکه معمولاً گرایش*ها معلول و نیازها علت واقعی هستند. بنابراین ارایه*ی سیر مطالعاتی باید مبتنی بر نیازسنجی مخاطب باشد. این نیازسنجی می*تواند به طراحی یک هندسه*ی فکری مطلوب برای مخاطب بینجامد. از سوی دیگر، تعیین چارچوب موضوعی دقیق برای سیر مطالعاتی سبب می*شود که محدوده*ی مشخصی از نیاز مخاطب، پوشش داده شود. بدین ترتیب، امکان ارایه*ی چندین سیر مطالعاتی برای تکمیل نیازهای مخاطب، مهیا می*گردد.

  . هیأت علمی ممحض

  تهیه*ی سیر مطالعاتی، نیازمند اشراف بر آن حوزه*ی موضوعی است. بنابراین بدون وجود استاد یا هیأت علمی ممحض، نمی*توان یک سیر مطالعاتی خوب را تولید کرد. یکی از شاخص*های اعتبار سیر مطالعاتی، اعتبار علمی ارایه* کنندگان آن است.

  4. شناسایی روشمند

  حجم کتاب*های منتشر شده در یک موضوع، بسیار زیاد است. مهم*ترین سؤال در برابر یک سیر مطالعاتی این است که آیا تمامی کتاب*های موجود در موضوع سیر مطالعاتی، توسط هیأت علمی مورد بررسی قرار گرفته*اند یا نه؟ بنابراین مهم است که ارایه* کنندگان یک سیر مطالعاتی، روش شناسایی کتاب*ها، میزان گستره*ی مورد بررسی و عناوین دیده* شده را به عنوان مقدمه*ی توجیهی سیر مطالعاتی اعلام نمایند.

  5. وجود ترتیب حداکثری و هم*پوشانی حداقلی

  همان گونه که در تعریف سیر مطالعاتی بیان شد، سیر مطالعاتی دارای آغاز، انجام و ترتیب است. بنابراین کتاب*های معرفی* شده در یک سیر، باید بتواند سرفصل*های هر موضوع را به ترتیب منطقی، پوشش دهد و از سوی دیگر، میزان هم*پوشانی سرفصل*های کتاب*های معرفی* شده، در حداقل ممکن باشد.

  تفاوت سیر مطالعاتی و فهرست کتاب*های خوب

  ویژگی*های بیان* شده برای یک سیر مطالعاتی خوب، نمایشگر وجه تمایز آن با فهرست کتاب*های خوب نیز هست. در واقع فهرست کتاب*های خوب، مقدمه و ابتدایی برای ارایه*ی یک سیر مطالعاتی است. در روزگار ما، فهرست*های کتاب*های خوب زیادی تولید شده و تولید می*شود. به عنوان نمونه، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و وزارت آموزش و پرورش، هر سال فهرست*هایی از کتاب*های خوب را برای دانش*آموزان و کودکان و نوجوانان ارایه می*کنند.

  گروه ادبیات اندیشه*ی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه*ی اسلامی نیز دو فهرست مهم را از رمان*های خوب ارایه کرده است. فهرست اول شامل 117 رمان خواندنی برای جوانان می*باشد و در فهرست دوم، 283 رمان خوب برای نوجوانان فهرست شده است. «محمدرضا سرشار» (رضا رهگذر) نیز در کتاب*های «الفبای قصه*نویسی» خود، فهرستی از کتاب*های مناسب را برای نوجوانان ارایه کرده است.

  فرهنگسرای دانشجو (شفق) نیز در سال*های 1385 تا 1388، فهرست*های متعددی از کتاب*های مناسب را به شکل موضوعی و در قالب نشریات دیواری و بروشوری، برای دانشجویان منتشر می*کرد که افزون بر نقاط هدف خود و مراکز سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، در کتاب*فروشی*های خیابان انقلاب اسلامی شهر تهران نیز توزیع می*شد.

  برخی نویسندگان، محققان و استادان نیز در حوزه*های تخصصی خود، فهرستی از کتاب*های مناسب را ارایه کرده*اند که به دلیل تعدد، نام *بردن از آن*ها، از حوصله*ی این مقاله خارج است. هم*اکنون نهاد کتاب*خانه*های عمومی کشور نیز در پایگاه اینترنتی «بوکی» (Booki.ir) به معرفی کتاب*های خوب در تعداد بسیار زیاد و با سود جستن از امکانات شبکه*های اجتماعی، پرداخته است.

  اما در حوزه*ی سیر مطالعاتی، کارهای اندکی صورت گرفته است. مهم*ترین کار صورت* گرفته در این حوزه، مجموعه*ی چهار جلدی «سیر مطالعات اسلامی» (سما) است که کانون اندیشه*ی جوان آن را ارایه کرده است. این مجموعه برای چهار سطح نوجوانان، جوانان، دانشجویان و نخبگان جوان طراحی شده و به موضوعات مختلف مورد نیاز مخاطبان هر کتاب می*پردازد.

  دانشگاه امام صادق(علیه*السلام) نیز براساس تجربه*ی کشوری آموزش اندیشه*ی علامه «شهید مرتضی مطهری(ره)»، سیر مطالعاتی آثار این شهید بزرگوار را ارایه کرده است که مبنای تدریس دوره*های آموزشی ـ مطالعاتی کتاب*های ایشان می*باشد.

  قالب*های ارایه*ی سیرهای مطالعاتی

  سیر مطالعاتی را به چه شیوه*ای باید به دست مخاطب رساند؟ این سؤالی اساسی برای تولید کنندگان سیرهای مطالعاتی است. تجربه نشان می*دهد، بدنه*ی مخاطب برای تهیه*ی سیر مطالعاتی کتاب، به خرید کتاب علاقه و رغبتی نشان نمی*دهد. به بیان دیگر، ارایه*ی سیر مطالعاتی کتاب در قالب یک کتاب، موجب جذب مخاطب نخواهد شد. قالب کتاب، بیش*تر برای مدیران فرهنگی، کتابداران و گروه*های بسیار محدودی از مخاطب، کاربرد دارد.

  قالب بروشور، یکی از قالب*های موفق برای ارایه*ی سیرهای مطالعاتی بوده است. هم*چنین ارایه*ی سیرها در قالب نشریه*ی دیواری، توانسته بدنه*ی مخاطب را به کتاب جذب کند. یک قالب مهم دیگر، استفاده از «کتاب موبایل» یا سامانه*های پیامک است که بتوان به وسیله*ی تلفن همراه، سیر مطالعاتی را در اختیار مخاطب قرار داد. قالب دیگر، استفاده از پایگاه*های اینترنتی است که هم*اکنون کانون اندیشه*ی جوان در پایگاه «سیر نما» (SeirNama.ir) در حال آزمودن این قالب است. به هر حال سیرهای مطالعاتی، راه*های میانبری برای دانش*افزایی گروه*های مختلف مردم هستند که متأسفانه، هنوز در ابعاد شایسته و بایسته، نهضت تولید آن به راه نیفتاده است.(*)


  پی نوشت‏:

  [1] بیانات در دیدار مسؤولان کتاب*خانه*ها و کتابداران، 29/4/1390. قابل بازیابی در:

  http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=1673
  منبع : برهان
  امام علی(ع):به هنگامه فتنه ها همچون بچه شترباش که نه پشتی دارد تا سواری دهد ونه سینه ای برای شیر دادن

 2. 2 کاربر از پست مفید منتظر 284 تشکر کرده اند .


 3. #2
  داره خودمونی میشه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-آبان-۱۸
  محل سکونت
  شيراز
  سن
  -1984
  نوشته ها
  603
  امتیاز : 14,867
  سطح : 79
  Points: 14,867, Level: 79
  Level completed: 4%, Points required for next Level: 483
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranTagger Second Class10000 Experience Points
  تشکر کردن : 713
  تشکر شده 1,370 در 447 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  انشا الله اگر قسمت شد ما هم چند سیری رو آماده کردیم که تقدیم می کنیم
  امام علی(ع):به هنگامه فتنه ها همچون بچه شترباش که نه پشتی دارد تا سواری دهد ونه سینه ای برای شیر دادن

 4. کاربر روبرو از پست مفید منتظر 284 تشکر کرده است .


 5. #3
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۸-بهمن-۲۷
  محل سکونت
  عازم میکده کرببلا می باشیم ؛
  نوشته ها
  6,390
  امتیاز : 46,696
  سطح : 100
  Points: 46,696, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 35.0%
  افتخارات:
  SocialRecommendation Second ClassVeteranTagger Second Class50000 Experience Points
  تشکر کردن : 8,117
  تشکر شده 23,698 در 5,476 پست
  مخالفت
  3
  مخالفت شده 5 در 4 پست

  پیش فرض

  یا زهرا

  بنده بسیار مشتاق دیدار سیستم مطالعاتی شما می باشم .

  ضامن دار باشه لطفا .

 6. 4 کاربر از پست مفید مشكات نياز تشکر کرده اند .


 7. #4
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۶-آبان-۱۷
  محل سکونت
  امامزاده!
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  3,375
  امتیاز : 29,304
  سطح : 99
  Points: 29,304, Level: 99
  Level completed: 58%, Points required for next Level: 696
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialYour first GroupVeteranCreated Album picturesCreated Blog entry
  تشکر کردن : 30,146
  تشکر شده 8,660 در 2,669 پست
  نوشته های وبلاگ
  1
  مخالفت
  8
  مخالفت شده 2 در 2 پست

  پیش فرض

  یه زمانی جناب صاحب مبحث میومدن تالار که الان دیگه از حضورشون بی بهره ایم.

  یه سوال داشتم. میشه سیر مطالعاتی واسه نهج البلاغه هم گذاشت؟
  خانم جان، هنوز به اندازه ی تمام قرن ها با شما فاصله دارم که در برابر تمام عظمتتان شرمسار شوم از این که بگویم فرزندی از فرزندان شمایم...
  اقامتگاه

  السلام علیک یا ابا صالح المهدی
  بر من لباس نوکریم را کفن کنید / نوکر بهشت هم برود باز نوکر است
  انت الهی و سیدی و مولای! اغفر لاولیائنا و کف عنا اعدائنا واشغلهم عن اذانا و اظهر کلمة الحق واجعلها العلیا و ادحض کلمة الباطل واجعلها السفلی انک علی کل شیء قدیر...
  خدایا به امید تو...!!!

 8. #5
  عضو جديد
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۳-اردیبهشت-۰۱
  محل سکونت
  فعلا کازرون
  جنسيت
  خواهر
  سن
  -1989
  نوشته ها
  40
  امتیاز : 654
  سطح : 13
  Points: 654, Level: 13
  Level completed: 8%, Points required for next Level: 46
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  Created Blog entryTagger Second Class500 Experience Points3 months registered
  تشکر کردن : 7
  تشکر شده 54 در 22 پست
  نوشته های وبلاگ
  10
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض شرط لازم

  به نظرم اولین و شرط لازم برای هر کار فرهنگی مطالعه اس ..اقا سید ما می گفت ....اولین سیر مطالعاتیمون دوره شهید اوینیه ..ایشالا ختم بخیر شه

 9. کاربر روبرو از پست مفید طاها 92 تشکر کرده است .


 10. #6
  عضو جامعه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۳-خرداد-۱۰
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  240
  امتیاز : 3,762
  سطح : 38
  Points: 3,762, Level: 38
  Level completed: 75%, Points required for next Level: 38
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  Created Blog entry1000 Experience Points1 year registered
  تشکر کردن : 494
  تشکر شده 316 در 154 پست
  نوشته های وبلاگ
  2
  مخالفت
  9
  مخالفت شده 4 در 4 پست

  پیش فرض

  اگه در موضوع مهدویت سیر مطالعاتی هست خیلی مشتاقم که راهنماییم کنید.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

جامعه مجازی رهپویان به عنوان شبکه اجتماعی اعضاء کانون فرهنگی رهپویان وصال از سال 1381 و به عنوان یکی از قدیمی ترین تالارهای گفتمان فضای وب فارسی مشغول به فعالیت می باشد. تمامی تلاش دست اندرکاران مجموعه، فراهم آوردن محیطی سالم، مفید و آموزنده برای کاربران گرامی می باشد بدیهی است مطالب درج شده نظرات کانون رهپویان وصال نبوده و نظرات رسمی در سایت رهپویان وصال درج می گردد.

ارسال پیام به مدیر سایت
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
شادی روح 14 شهید کانون فرهنگی رهپویان وصال صلوات

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1