کاربری
کاربر گرامی به خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 23 , از مجموع 23
 1. #1
  داره خودمونی میشه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-آبان-۱۸
  محل سکونت
  شيراز
  سن
  -1984
  نوشته ها
  603
  امتیاز : 14,867
  سطح : 79
  Points: 14,867, Level: 79
  Level completed: 4%, Points required for next Level: 483
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranTagger Second Class10000 Experience Points
  تشکر کردن : 713
  تشکر شده 1,370 در 447 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض نقشه راه برای کتاب خوانها - گزیده ای از بیانات رهبر معظم انقلاب

  در اینجا انشا الله گزیده ای از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای ( مد ظله العالی ) به عنوان نقشه راه خدمتتان ارائه می گردد
  امام علی(ع):به هنگامه فتنه ها همچون بچه شترباش که نه پشتی دارد تا سواری دهد ونه سینه ای برای شیر دادن

 2. 5 کاربر از پست مفید منتظر 284 تشکر کرده اند .


 3. #2
  داره خودمونی میشه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-آبان-۱۸
  محل سکونت
  شيراز
  سن
  -1984
  نوشته ها
  603
  امتیاز : 14,867
  سطح : 79
  Points: 14,867, Level: 79
  Level completed: 4%, Points required for next Level: 483
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranTagger Second Class10000 Experience Points
  تشکر کردن : 713
  تشکر شده 1,370 در 447 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  ۱۳۸۹/۰۲/۱۲چگونه به كتاب*خوانی عادت كنیم؟

  توصیه*های رهبر انقلاب در مورد كتاب*خوانی

  نیم*ساعت*ها!
  كتابخوانى را بايد جزو عادات خودمان قرار دهيم. به فرزندانمان هم از كودكى عادت بدهيم كتاب بخوانند؛ مثلاً وقتى مى*خواهند بخوابند، كتاب بخوانند. يا وقتى ايام فراغتى هست، روز جمعه*اى هست كه تفريح مى*كنند، حتماً بخشى از آن روز را به كتاب خواندن اختصاص دهند. در تابستان*ها كه نوجوانان و جوانان محصّل، تعطيل*اند حتماً كتاب بخوانند. كتاب*هايى را معيّن كنند، بخوانند و تمام كنند. افرادى كه كار روزانه دارند مثلاً كارمند ادارى، كارگر، كاسب و يا كشاورز هستند وقتى به خانه مى*آيند، بخشى از زمان را گرچه نيم*ساعت براى كتاب خواندن بگذارند.

  چقدر كتاب*ها را در همين نيم*ساعت*ها مى*شود خواند! بنده دوره*هاى بيست جلدى و بيست و چند جلدى كتاب را در همين فاصله*هاى ده دقيقه، بيست دقيقه و يك ربع ساعته خوانده*ام. پشت اين كتاب*ها را هم يادداشت مى*كنم كه معلوم باشد. شايد صدها جلد كتاب را همين*طور در اين فاصله*هاى كوتاه ده دقيقه*اى خوانده*ام. بسيارى از افراد را هم مى*شناسم كه اين گونه*اند.
  مصاحبه پس از بازدید از سومین نمایشگاه بین*المللی كتاب - 19/2/1369

  پیش از خواب!
  در منزل خود من، همه*ى افراد، بدون استثنا، هرشب در حال مطالعه خوابشان مى*برد. خود من هم همين*طورم. نه اين*كه وسط مطالعه خوابم ببرد. مطالعه مى*كنم، تا خوابم مى*آيد، كتاب را مى*گذارم و مى*خوابم. همه*ى افراد خانه*ى ما، وقتى مى*خواهند بخوابند حتماً يك كتاب كنار دستشان است. من فكر مى*كنم كه همه*ى خانواده**هاى ايرانى بايد اين*گونه باشند. توقع من، اين است. بايد پدر*ها و مادر*ها، بچه**ها را از اول با كتاب، محشور و مأنوس كنند. حتى بچه**هاى كوچك بايد با كتاب انس پيدا كنند.
  مصاحبه در جريان بازديد از نمايشگاه كتاب - 26/02/1374

  فرصت*های اندك
  من مى*خواهم خواهشى از مردم بكنم و آن اين است: كسانى كه وقت*هاى ضايع *شوند*ه*اى دارند؛ مثلاً به اتوبوس يا تاكسى سوار مى*شوند، يا سوار وسيله*ى نقليه*ى خودشان هستند و ديگرى ماشين را مى*راند، يا در جا*هايى مثل مطب پزشك در حال انتظار به سر مى*برند و به* هرحال اوقاتى را در حال انتظار به بى*كارى مى*گذرانند، در تمام اين ساعات، كتاب بخوانند. كتاب در كيف يا جيب خود داشته باشند و در اتوبوس كه نشستند، كتاب را باز كنند و بخوانند. وقتى هم به مقصد رسيدند، نشانى لاى كتاب بگذارند و باز در فرصت يا فرصت*هاى بعدى آن را باز كنند و از همان*جا بخوانند.

  بنده خودم چند جلد قطور از يك عنوان كتاب را در اتوبوس خواندم! قضيه مربوط به قبل از انقلاب است كه چند روزى براى انجام كارى از مشهد به تهران آمده بودم... وضعيت و فضاى اتوبوس*هاى آن روزگار براى ما خيلى آزار دهنده بود و نمى*توانستيم تحمل كنيم. دلم مى*خواست سرم پايين باشد و خواندن كتاب در چنين وضعيتى بهترين كار بود. ساعتى را كه به اين حالت مى*گذراندم احساس نمى*كردم ضايع مى*شود. آن وقت*ها تقريباً يك*ساعت طول مى*كشيد تا آدم با اتوبوس از جايى به جاى ديگر مى*رفت. بعضى وقت*ها اين جابجايى كمتر يا بيشتر هم طول مى*كشيد. به*هرحال چنين يك*ساعت*هايى را احساس نمى*كردم كه ضايع مى*شود؛ چون كتاب مى*خواندم.
  مصاحبه در پايان بازديد از نهمين نمايشگاه بين*المللى كتاب تهران - 22/02/1375

  به*جای آگهی تلویزیونی
  گاهى مى*بينيد يك نفر پاى تلويزيون نشسته و منتظر يك فيلم است. تلويزيون آگهى تبليغاتى پخش مى*كند و گاهى پخش تبليغات بيست دقيقه طول مى*كشد. يك*وقت است كسى به آن تبليغات احتياج دار؛ اما كسى كه احتياج ندارد آگهی**هاى تبليغاتى را ببيند، اين بيست دقيقه را چرا بى*كار بنشيند!؟ يك كتاب دمِ دستش باشد؛ بردارد و بيست دقيقه مطالعه كند. اگر مردم ما عادت كنند كه از اين وقت*هاى ضايع*شونده براى مطالعه*ى كتاب استفاده كنند، جامعه خيلى پيش خواهد رفت و فرهنگ كشور، خيلى ترقى خواهد كرد.
  مصاحبه در پايان بازديد از نهمين نمايشگاه بين*المللى كتاب تهران - 22/02/1375
  امام علی(ع):به هنگامه فتنه ها همچون بچه شترباش که نه پشتی دارد تا سواری دهد ونه سینه ای برای شیر دادن


 4. #3
  داره خودمونی میشه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-آبان-۱۸
  محل سکونت
  شيراز
  سن
  -1984
  نوشته ها
  603
  امتیاز : 14,867
  سطح : 79
  Points: 14,867, Level: 79
  Level completed: 4%, Points required for next Level: 483
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranTagger Second Class10000 Experience Points
  تشکر کردن : 713
  تشکر شده 1,370 در 447 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  كتاب خوب می*خواهیم؛ سالم و مقوی!

  گزیده*ای از بیانات رهبر انقلاب در مورد «كتابِ خوب»

  رمزگشایی یك حقیقت تاریخی

  كتاب، دروازه*اى به سوى گستره*ى دانش و معرفت است و كتاب خوب، يكى از بهترين ابزارهاى كمال بشرى است. همه*ى دستاوردهاى بشر در سراسر عمر جهان، تا آن*جا كه قابل كتابت بوده است، در ميان نوشته*هايى است كه انسان*ها پديد آورده*اند و مى*آورند. در اين مجموعه*ى بى*نظير، آموزش*هاى آسمانى، و درس*هاى پيامبران به بشر، و دانش*ها و شناخت*هايى است كه سعادت بشر بدون آگاهى از آن امكان پذير نيست. كسى كه با اين دنياى زيبا و زندگى*بخش- دنياى كتاب- ارتباط ندارد بى*شك از مهم*ترين دستاورد انسانى و نيز از بيشترين معارف الهى و بشرى محروم است. براى يك ملت، خسارتى بزرگ است كه افراد آن، با كتاب سر و كارى نداشته باشند و براى يك فرد، توفيق عظيمى است كه با كتاب، مأنوس و همواره در حال بهره*گيرى از آن يعنى آموختن چيزهاى تازه باشد. با اين ديدگاه، به روشنى مى*توان ارزش و مفهوم رمزى عميق اين حقيقت تاريخى را دريافت كه اولين خطاب خداوند متعال به پيامبر گرامى اسلام(ص) اين است كه: "بخوان!" و در اولين سوره*اى كه بر آن فرستاده*ى عظيم*الشأن خداوند فرود آمده، نام قلم به تجليل ياد شده است: "اقرأ و ربّك*الأكرم، الذى علّم بالقلم".
  پيام به مناسبت آغاز هفته*ى كتاب - 04/10/1372

  گنجینه ثروت بشری
  حقيقت آن است كه كتاب يكى از ارزشمندترين فرآورده*هاى بشرى و گنجينه*ى بزرگ*ترين ثروت*هاى بشر يعنى دانش و تحقيق است. دين و دنياى بشر و جسم و جان انسان، به بركت كتاب تأمين و تغذيه مى*شود و فرآيند كمال بشرى به وسيله*ى كتاب تحقق مى*يابد. كتاب، مادر تمدن*ها و نيز عصاره*ى آن*ها است، و بشر با پديد آوردن كتاب، درس*هاى بى*شمارى را كه در كتاب تكوين بدو آموخته شده، گردمى*آورد و در محيط بشرى، منتشر مى*سازد و بدين*گونه روزبه*روز گنجينه*ى ثروت بشرى، غناى بيشتر مى*يابد.
  پيام به مناسبت گردهمايى كتاب و كتابخانه - 21/06/1374

  حرمان عظیم
  در ميان انسان*ها بسيارند كسانى كه نه تنها بر اين خزانه*ى لايزال چيزى نمى*افزايند، بلكه از آن بهره نيز نمى*برند. بی*سوادى يا بى*معرفتى نسبت به ارزش كتاب و بى*رغبتى به بهره بردن از آن يا دسترسى نداشتن به آن، از عوامل اين حرمان عظيم و اين خسارت بزرگ*اند. نبايد شك كرد در اين*كه همين*ها نيز به نوبه*ى خود معلول عوامل اجتماعى و سياسى و فرهنگى است. از اين رو بى*ترديد بايد گفت كه كم*رغبتى نسبى به مطالعه*ى كتاب در كشور ما نتيجه*ى كوتاهى*هايى است كه در دوران حاكميت رژيم*هاى فاسد و وابسته، در اين مورد شده است. پس از پيروزى انقلاب آمار توليد و نشر و ضبط و خواندن كتاب در كشور ما به*طور چشمگير بالا رفته است ولى آنچه اكنون داريم در برابر آنچه شايسته*ى ملت بزرگ و پرتوان و هوشمند ما است، بسى كم و ناچيز است.
  پيام به مناسبت گردهمايى كتاب و كتابخانه - 21/06/1374

  انس با كتاب؛ هر طور شده!
  مردم ما، با كتاب، بيش از آنچه كه امروز انس دارند بايد انس بگيرند. كتابخوانى چيزى است كه براى يك ملت، فريضه است؛ واجب و لازم است. مردمى كه اهل كتاب خواندن باشند، از لحاظ معلومات و ذكاوت و هوشيارى، تفاوت مى*كنند با مردمى كه با كتاب و مطبوعات انس نداشته باشند. خوشبختانه كتاب زياد است و كتاب*هاى زيادى چاپ مى*شود. نمى*خواهم عرض كنم همه*ى آنچه كه چاپ مى*شود، كتاب*هاى خوب و مفيدى است. نه؛ اى بسا كتابى چاپ مى*شود و به بازار هم مى*آيد، اما كتاب مفيدى نيست. كتاب بى*فايده و عاطل و باطلى است كه اگر كسى نگاهش كند، از آن استفاده*اى نخواهد كرد. و اى بسا كتابى كه چاپ مى*شود و به بازار هم مى*آيد و مضر است! اين* فايده ندارد، بلكه ضرر هم دارد. الان ما در كتاب*هايمان- كتاب*هاى بازار مطبوعات كشور- چنين كتاب*هايى را داريم كه در دسترس مردم است؛ يعنى چاپ شده و به بازار هم آمده است؛ اما هيچ فايده*اى كه ندارد، مضر هم هست. با اين همه، اين*ها بخشى و تعداد كمى از مطبوعات است. اكثر آنچه كه چاپ مى*شود، مفيد است؛ چه از جهات علمى، چه از جهات فرهنگى، چه از جهات دينى، چه از لحاظ معارف گوناگون اسلامى و چه از لحاظ ادبى و هنرى. مردم ما، از معارفى كه در كتاب*هاست بى*نياز نيستند و بايد كتاب*ها را بخوانند. انس با كتاب، بسيار چيز باارزشى است.
  مصاحبه* در پايان بازديد از پنجمين نمايشگاه بين*المللى كتاب تهران - 17/02/1371

  باید اعتراف كنیم!
  با تلخى بايد اعتراف كنيم كه رواج كتاب و روحيه*ى كتابخوانى در ميان ملت عزيز ما كه خود يكى از مشعل*داران فرهنگ و كتاب و معرفت در طول تاريخ پس از ظهور اسلام بوده است، بسى كمتر از آن چيزى است كه از چنين ملتى انتظار مى*رود و اين پديده نيز مانند بيشتر پديده*هاى ناگوار در كشور ما، نتيجه*ى فرمانروايى پادشاهان و فرمانروايان ظالم و فاسد و بى*فرهنگ و بى*سواد بر اين كشور در دويست سال گذشته است.

  در دورانى كه برخى ملت*هاى ديگر به سوى دانش و پژوهش و معرفت روى آورده بودند، ملت كهن و با استعداد ما در زير سلطه*ى آن انسان*هاى پليد و خودپرست و زورگو و نااهل، از دانش و معرفت دور ماند و در دوره*ى اخير كه حكومت دست*نشانده و فاسد پهلوى همه*ى كارها را برابر خواست بيگانگان و دشمنان اين ملت و به زيان اين ملت انجام مى*داد، نه تنها تلاشى براى ترويج كتاب و كتابخوانى نشد بلكه با ايجاد سرگرمى*هاى ناسالم و دامن زدن به آتش غرائز جنسى در ميان جوانان، اين ضرورت فورى و فوتى را هرچه بيشتر، از ميدان ديد و توجه مردم، بيرون راندند و در يكى از بهترين دوران*هايى كه شرائط جهانى، دگرگونى*هاى اساسى در وضع نابسامان ملت ايران را بر مى*تافت، ملت مظلوم ما را از آن محروم ساختند و كار را به آن*جا رساندند كه برابر گزارش*هاى همان روزگار، در شهر تهران و برخى شهرهاى ديگر، شماره*ى ميخانه*ها بيش از شماره*ى كتابخانه*ها و كتابفروشى*ها و يا چند برابر آن*ها بود!
  پيام به مناسبت آغاز هفته*ى كتاب - 04/10/1372

  امام علی(ع):به هنگامه فتنه ها همچون بچه شترباش که نه پشتی دارد تا سواری دهد ونه سینه ای برای شیر دادن

 5. 7 کاربر از پست مفید منتظر 284 تشکر کرده اند .


 6. #4
  داره خودمونی میشه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-آبان-۱۸
  محل سکونت
  شيراز
  سن
  -1984
  نوشته ها
  603
  امتیاز : 14,867
  سطح : 79
  Points: 14,867, Level: 79
  Level completed: 4%, Points required for next Level: 483
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranTagger Second Class10000 Experience Points
  تشکر کردن : 713
  تشکر شده 1,370 در 447 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  به قلبم فشار می*آید!
  ملت ما مطالعه كردن را اصلاً جزو كارهاى بشرى نمى*دانند! مثل خوراك و ورزش و ديگر چيزهايى كه جزو كارهاى معمول انسان است، مطالعه اصلاً جزو اين چيزها نيست! آدم بايد عنوان ديگرى داشته باشد- يا بايد شب امتحانش باشد؛ يا بايد معلم در مدرسه از آدم بخواهد؛ يا بايد يك دانشمند باشد؛ يا بايد بخواهد در جايى سخنرانى كند- تا موجب شود كه مطالعه كند! اين چه*قدر خسارت است!؟ واقعاً خدا مى*داند من وقتى يادم مى*آيد- و اين چيزى است كه تقريباً هيچ*وقت از يادم نمى*رود- كه مردم ما مطالعه كردن را بلد نيستند، به قلب من فشار مى*آيد! از اين بابت، ما چقدر داريم هر ساعت خسارت مى*بينيم!؟ واقعاً اين به عهده*ى چه كسى است؟ در حال حاضر اين*طور است كه بنده يا يك نفر مثل بنده، سالى يك*بار به نمايشگاه كتاب برود و يك كلمه راجع به مطالعه بگويد؛ آن*هم به شرطى كه دست يك گزارشگر خاص نيفتد؛ اين*كه نمى*شود!
  در ديدار با اعضاى گروه اجتماعى صداى جمهورى اسلامى ايران - 29/11/1370

  وظیفه ملی؛ واجب دینی
  اكنون ملت ايران بايد عقب*افتادگى*ها را جبران كند. اينك فرصت بى*نظيرى از حكومت دين و دانش بر ايران، پديد آمده است كه بايد از آن در جهت اعتلاى فكر و فرهنگ اين كشور بهره جست. امروز كتابخوانى و علم*آموزى نه تنها يك وظيفه*ى ملى، كه يك واجب دينى است. از همه بيشتر، جوانان و نوجوانان، بايد احساس وظيفه كنند، اگرچه آنگاه كه انس با كتاب رواج يابد، كتابخوانى نه يك تكليف، كه يك كار شيرين و يك نياز تعلّل*ناپذير و يك وسيله براى آراستن شخصيت خويشتن، تلقى خواهد شد؛ و نه تنها جوانان، كه همه*ى نسل*ها و قشرها از سر دلخواه و شوق بدان رو خواهند آورد.
  پيام به مناسبت آغاز هفته*ى كتاب - 04/10/1372

  كم*كاریم!
  اين انقلاب، با اين عظمت و ابعاد و آثار عملى، از لحاظ ارائه*ى مبانى فكرى خودش، يكى از ضعيف*ترين و كم*كارترين انقلاب*ها و بلكه تحولات دنياست... اگر شما انقلاب*هاى بزرگ دنيا را هم در نظر بگيريد، باز هم مشخص مى*شود كه ما كم كار كرده*ايم.

  وقتى انقلاب اكتبر تحقق پيدا مى*كند، در طول ده پانزده سال، آن*قدر كتاب و فيلم و قصه و جزوه در سطوح مختلف راجع به مبانى فكرى اين انقلاب نوشته مى*شود كه در كشورهايى كه باد آن انقلاب به آن*ها رسيده، ديگر مردم احتياجى ندارند از كتاب*هاى آن*ها استفاده كنند! آن*قدر فضاى ذهنى پرشده است كه روشنفكرهاى خود كشورها مى*نشينند راجع به مبانى ارزشى و فكرى آن*ها كتاب مى*نويسند! در سه چهار دهه*ى گذشته، چقدر ايرانی*ها درباره*ى مبانى فكرى انقلاب شوروى، به زبان فارسى كتاب نوشتند؛ چون ديگر اشباع شده بودند. يعنى آن*ها اين*قدر نوشتند كه همه*ى روشنفكرهايى كه به* نحوى از لحاظ فكرى با آ*ن*ها ارتباط پيدا مى*كردند، از لحاظ فكرى اشباع مى*شدند و بعد يك آدم مثلاً دست به قلم و با فكر و روشنفكرى، خودش مى*جوشيد و مطالبى- غير از ترجمه*هاى فراوانى كه از آثار آن*ها مى*شد- مى*نوشت.
  سخنرانى در ديدار با مجمع نمايندگان طلاب و فضلاى حوزه*ى علميه*ى قم - 07/09/1368

  این*ها باقی می*ماند!
  به ادبيات فرانسه نگاه كنيد؛ مطمئناً بخشى از اين ادبيات، مصروف به قهرمانی*هاى دوران جنگ است. چهار سال جنگ بوده، كه فرانسوی*ها دو سه سال آن را دچار فشار بودند و شكست خوردند؛ اما انواع مختلف قهرمانی*ها را، هم در ميدان جنگ، هم در مبارزات مردمى داخل پاريس، هم در روابط انسانى و نظاير آن، نشان دادند. شما ببينيد كه اين*ها در رمان*هاى فرانسوى چقدر تكرار مى*شود. هرچند من با شعر آن*ها آشنا نيستم؛ اما بعضى از رمان*هاى فرانسوى را كه به فارسى ترجمه شده است، خوانده*ام. اصلاً در بهترين رمان*ها و در عالی*ترين اثرها، نشانه*ى آن روزها باقى مى*ماند. شما ببينيد درباره*ى انقلاب روسيه، چقدر كتاب نوشته شده و چه حجمى از تفاخر وجود دارد و براى ديگران باقى گذاشته*اند. اين*ها چيزهايى نيست كه تمام بشود؛ اين*ها بايد باقى بماند.
  سخنرانی در ديدار با اعضاى شوراى سياستگذارى صدا و سيما - 14/12/1369

  غذای سالم و مقوی؛ لطفاً!
  لازم است آن روى اين سكه*ى زرين نيز مورد توجه قرار گيرد: نويسندگان و مترجمان و فراهم آورندگان كتاب؛ اينان كارى باارزش و پاداشى بزرگ، در كنار مسؤوليتى سنگين دارند. در جامعه*ى كتابخوان، پديدآورنده*ى كتاب و عرضه كننده*ى آن بايد گرامى داشته شود و او نيز بايد كار خود را با عنايت به تأثير و اهميت آن انجام دهد. غذاى فكر و روح، بايد سالم و مقوى عرضه شود و آن*كس كه جز اين عمل كند، خطا يا جنايتى بزرگ*تر از عرضه كننده*ى مواد غذايى ناسالم يا بى*مايه، مرتكب شده است.
  پيام به مناسبت آغاز هفته*ى كتاب - 04/10/1372

  كتاب خوب می*خواهیم؛ سالم و مقوی!
  بايد به فكر باشيم و دغدغه*ى نوع كتاب*هايى كه توليد مى*شود نيز در ما باشد. بايد كتابِ خوب توليد شود. كتاب يك غذاست؛ يك غذاى روح است؛ يك نوشيدنى روح است و چنانچه مقوّى باشد، روح را تقويت مى*كند. ما كه سفارش مى*كنيم از اين نوشيدنى بخوريد، نوع نوشيدنى را معيّن نكرده*ايم. بايد مواظب باشيم كه مبادا نوشيدنى مسموم، خطرناك، فاسد، گنديده و مضر با رنگ*آميزی*هاى خيلى خوب، دست مردم داده شود؛ بدون اين*كه مردم بدانند. همان*طور كه اماكن و سازمان*هاى ويژه، اگر ببينند غذايى فاسد به مردم فروخته مى*شود، با توليد كننده مقابله مى*كنند؛ اگر كتاب فاسدى هم به مردم داده مى*شود، بايد با آن مقابله شود. البته من اعتقاد ندارم كه بايد هر كتاب و نوشته*اى را كه با سليقه*ى خاصى نمى*سازد و مضر به*نظر مى*رسد، جلوش را بگيريم. لكن كتب و نوشته*هايى هست كه مضر بودنشان براى مردم، واضح است؛ يعنى ترويج فحشا و فساد و از اين قبيل است كه براى مردم زيان*آور است، نبايد اجازه بدهند كه چنين كتب و نوشته*هايى منتشر شود. اما بيشتر بايد تلاش كرد كه كتاب*هاى خوب، چاپ و منتشر شود.
  مصاحبه* در بازدید از ششمين نمايشگاه بين*المللى كتاب - 21/02/1372

  اگر بى*فرهنگ و تاريخ بوديم...
  من مى*بينم كه متأسفانه كتاب در جامعه*ى ما، آن مقدار كه شأن اين جامعه اقتضا مى*كند، رواج ندارد. اگر ما يك جامعه*ى بى*فرهنگ و تاريخ بوديم؛ جامعه*اى بوديم كه گذشته و كسان فرهنگى با معرفت و برجسته*اى ندارد؛ انسان*هاى بااستعداد و فهيم و داراى بينش و طرز فكر بالا ندارد- مثل بعضى از جوامع گوناگونى كه در گوشه و كنار دنيا هستند- بى*رغبتى به كتاب قابل توجيه بود؛ اما در جامعه*ى ما با اين همه انسان*هاى فرهنگى، برجسته، والا، اساتيد، مؤلفين، آشنايان با كتاب، شعرا، نويسندگان، علماى بزرگ، دانشگاهيان برجسته و عناصر فرهنگى و عالم، چرا بايد انس با كتاب اين*طور باشد!؟ سابقه*ى فرهنگى و تاريخى ما خيلى زياد است. جامعه*ى ما اساساً جامعه*اى پخته و بالغ شده است؛ يك جامعه*ى ابتدايى و بدوى نيست. مردم ما بايد بيش از اين با كتاب آشنا باشند.
  مصاحبه در جريان بازديد از نمايشگاه كتاب - 26/02/1374

  كتابخانه را خریدیم!
  ما كتابخانه*ى مرحوم حاج مصطفى خوانسارى را بعد از وفات ايشان خريديم. ايشان كتابخانه*ى بسيار نفيسى با پنج شش هزار جلد كتاب خوب داشت كه حدود هزار و اندى از كتاب*هايش خطى بود. من چون ديدم اين كتاب*ها از دست مى*رود و ضايع مى*شود، همه*اش را خريدم. ايشان مثل چشمش اين كتاب*ها را حفاظت مى*كرد و در زمان حياتش آن*ها را به هيچ*كس نشان نمى*داد، ولى من مى*دانستم چنين كتابخانه*اى دارد. ما كتاب*هاى خطى كتابخانه*ى ايشان را به آستان قدس فرستاديم و كتاب*هاى چاپى*اش را هم به مؤسسه*ى آقاى مصباح در قم داديم؛ هديه كرديم.
  بيانات در ديدار اعضاى همايش مرحوم حاج آقا نورالله اصفهانى 15/05/1384

  سبد خرید خانوار!
  بايد خريد كتاب، يكى از مخارج اصلى خانواده محسوب شود. مردم بايد بيش از خريدن بعضى از وسايل تزييناتى و تجملاتى- مثل لوستر*ها، ميز*هاى گوناگون، مبل*هاى مختلف و پرده و...- به كتاب اهميت بدهند. اول كتاب را مثل نان و خوراكى و وسايل معيشتى لازم بخرند؛ بعد كه اين تأمين شد به زوايد بپردازند. خلاصه، بايد با كتاب انس پيدا كنند. در غير اين صورت، جامعه*ى ايرانى به هدف و آرزويى كه دارد كه حق او هم هست، نخواهد رسيد.
  مصاحبه* در جريان بازديد از نمايشگاه كتاب - 26/02/1374

  كاغذ؛ صرفه*جویی و بازیافت
  من به مواردى برخورد كردم كه قيمت*ها به نظرم زياد و بيش از اندازه*اى كه امروز مقتضى است، بود. اين بدين خاطر است كه ما از لحاظ كاغذ مشكل داريم. بايد روى بازيافت، صرفه*جويى و توليد كاغذ داخلى كار شود؛ كارى كنند كه در كاغذ، صرفه*جويى شود. امروز با اين*كه آدمى گاهى فكر مى*كند كه حالا ديگر دوران "أدقّوا أقلامكم، قارعوا بين سطوركم" نيست، مى*بينيم نه! اتفاقاً، باز هم دوران همين*هاست. باز هم بايد قلم*ها را ريز تراشيد، تا كاغذ كمتر مصرف شود و باز هم بايد در باب كاغذ، صرفه*جويى كرد تا به نياز جامعه برسد. علاوه بر اين، مسأله*ى بازيافت كاغذ و همچنين توليد كاغذ داخلى، بايد إن*شاءالله مورد توجه قرار گيرد. بعضى از اين كارها به عهده*ى دولت و بعضى به عهده*ى مردم است.
  مصاحبه در جريان بازديد از نمايشگاه كتاب - 26/02/1374

  دلم سوخت!
  چندسال پيش، قبل از مسؤوليت آقاى افتخار حسينى در دانشگاه تربيت مدرس، براى بازديد به آن*جا رفته بودم. در آن*جا به من شكايت كردند كه ما براى خريد كتاب، هشتاد هزار دلار پول مى*خواهيم ولى نداريم. من واقعاً تا آن ته دلم سوخت! البته هيچ امكانى هم نداشتم كه به آنان بدهم؛ يعنى بودجه و پول و امكانات كه در دست من نبود. آمدم با دولت، با نخست*وزير، با هركس كه مى*توانستم، صحبت كردم و بارها آن را تكرار نمودم. هنگامى كه صحبت ارز و پول و بعضى از بذل و بخشش*ها مى*شد، من آن را به ياد مى*آوردم و مى*گفتم وقتى كه اين*طور نيازها وجود داشته باشد، سزاوار نيست كه موارد غير اولويت*دار را بر اين*ها ترجيح بدهيم؛ علاوه بر اين*كه حالا نيازها وسيع*تر شده و بالاتر هم رفته است.
  ديدار با وزير و مسؤولان وزارت فرهنگ و آموزش عالى و رؤساى دانشگاه*هاى كشور 04/10/1369

  اندكى بعد از كوتاه*مدت!
  اگر ما امروز بودجه*ى ارزى و يا ريالى را به كار فرهنگى متوجه مى*كنيم، بايد توجه نماييم كه اگرچه ممكن است در كوتاه*مدت، اين بودجه به درد كارهاى اقتصادى و گردش امور اقتصادى كشور ما نخورد، اما در اندكى بعد از كوتاه*مدت- نه اين*كه در بلند مدت زياد- عايدی*اش فوراً به خود ما برمى*گردد؛ مثل همين مسأله*ى انتشارات و كاغذ، كه ما بايد بتوانيم كتاب و نشريه*ى علمى و امثال اين*ها را در اختيار داشته باشيم. بايد كاغذ را در اختيار دستگاه*هاى فرهنگى گذاشت تا بتوانند اين كار مهم را انجام بدهند.
  ديدار با اعضاى شوراى عالى انقلاب فرهنگى - 21/09/1368

  جای كتاب؛ هیچ* چیز!
  من فكر مى*كنم اگر بتوانيم فرهنگ كتابخوانى را در كشور رايج كنيم و در كنار آن، توليد كتاب را هم خوب گسترش دهيم، بخش عمده*اى از وظايف فرهنگى دولت جمهورى اسلامى، بدين وسيله انجام خواهد گرفت... كتاب، مقوله*ى بسيار مهمى است. من البته به كارهاى هنرى و تصويرى، تلويزيون يا سينما يا از اين قبيل مقولات، خيلى اعتقاد دارم؛ اما كتاب، نقش و جايگاه مخصوصى دارد. جاى كتاب را هيچ چيز پر نمى*كند و بايد كتاب را ترويج كرد.
  مصاحبه* در بازدید از ششمين نمايشگاه بين*المللى كتاب - 21/02/1372

  امام علی(ع):به هنگامه فتنه ها همچون بچه شترباش که نه پشتی دارد تا سواری دهد ونه سینه ای برای شیر دادن

 7. 7 کاربر از پست مفید منتظر 284 تشکر کرده اند .


 8. #5
  داره خودمونی میشه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-آبان-۱۸
  محل سکونت
  شيراز
  سن
  -1984
  نوشته ها
  603
  امتیاز : 14,867
  سطح : 79
  Points: 14,867, Level: 79
  Level completed: 4%, Points required for next Level: 483
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranTagger Second Class10000 Experience Points
  تشکر کردن : 713
  تشکر شده 1,370 در 447 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  كتاب*های همیشه

  قرآن كریم، نهج*البلاغه و صحیفه*ی سجادیه در كلام حضرت آیت*الله خامنه*ای

  1. قرآن كریم

  كتاب همیشه
  قرآن، كتاب معرفت است. ما در زمينه*ى زندگى، در زمينه*ى آينده، در زمينه*ى تكليف كنونى، در زمينه*ى هدف از بودن و در بسيارى از زمينه*هاى ديگر، خيلى از مسائل را نمى*دانيم. بشر مشحون به جهالت*هاست و قرآن براى انسان معرفت مى*آورد.

  قرآن كتاب نور، كتاب معرفت، كتاب نجات، كتاب سلامت، كتاب رشد و تعالى و كتاب قرب به خداست. ما اين خصوصيات را چه وقت از قرآن به دست مى*آوريم؟ همين كه قرآن را در جيبمان بگذاريم كافى است؟ اين*كه در هنگام سفر، از زير قرآن رد شويم كافى است؟ اين*كه ما در جلسه*ى تلاوت قرآن شركت كنيم كافى است؟ اين*كه حتى قرآن را با صداى خوش تلاوت كنيم يا تلاوت خوش را بشنويم و از آن لذت ببريم كافى است؟ نه؛ چيز ديگرى لازم دارد. آن چيست؟ آن تدبر در قرآن است. بايد در قرآن تدبر كرد. خود قرآن در موارد متعدد از ما مى*خواهد كه تدبر كنيم.
  در مراسم اختتاميه*ى مسابقات قرائت قرآن - 14/10/1373

  دل بدهید!
  اشكال عمده در كار قرآن خوانی*هاى بى*تأمل، اين است كه اصلاً روى جملات درنگ نمى*كنند. شما وقتى سخن حكيمى، يا سخن حكمت*آميزى را مى*شنويد، بايد به آن دل بدهيد؛ بدون دل دادن انسان مراد را نمى*فهمد. هر كتاب عادى- به*خصوص اگر كتاب پرمغزى باشد، به*خصوص اگر حكيم فرزانه*ى بزرگى آن را نوشته باشد- همين حالت را دارد. اگر سرسرى بخوانيد و رد شويد، از آن چيزى نمى*فهميد. قرآن مى*گويد: "مرا سرسرى نخوانيد!" قرآن از عالى*ترين مقام است؛ از قله*ى معرفت عالم وجود است. اين است كه انسان بايد تأمل كند و چون عمق اين آيات و اين مفاهيم، خيلى زياد است، هركسى تأمل كند، از آن استفاده خواهد كرد.
  گفت و شنود به مناسبت ميلاد حضرت فاطمه*ى زهرا(س) - 18/07/1377

  انس بگیرید تا بفهمید!
  در دوران طاغوت، من در مشهد جلسات تفسير و درس قرآن داشتم؛ به جوانانى كه مى*آمدند، مى*گفتم كه هركدام از شماها يك نسخه*ى قرآن در جيب بغلتان داشته باشيد؛ اگر در جايى منتظر كارى مى*ايستيد و فراغتى پيدا مى*كنيد- يك دقيقه، دو دقيقه، پنج دقيقه، نيم*ساعت- قرآن را باز كنيد و به تلاوت آن مشغول شويد، تا با اين كتاب انس پيدا كنيد. تعدادى كه اين*طور عمل كرده بودند، هرچند بسيار اندك بودند، ليكن احساس مى*كردم كه اين*ها با اين*كه غالباً هم عربى نمى*دانستند، از لحاظ فهم معارف اسلامى، از ديگران برجسته*تر بودند و به*طور ممتازى با آن*ها تفاوت داشتند.
  بدر ديدار با قاريان مصرى: شحات محمد انور و سيد متولى عبدالعال - 03/11/1370

  دوران قرآن
  اين دوران، دوران قرآن است؛ زيرا پس از تجربه*هاى ناموفق بشر در قرن*هاى بيدارى و شكوفايى و جهش، يعنى پس از آن*كه بشر نتوانسته است نظام زندگى انسانى و تسلابخشى متناسب با رشد طوفانى و شگفت*آور علم براى خود پديد آورد، اكنون راه*ها به*تدريج به طريقه*ى توحيد و راه دين مى*گرايد و انسان كه به پختگى نزديك شده، آنچه را در دوران غرور جاهلانه*ى آغاز شكوفايى علم به فراموشى سپرده، دوباره باز مى*جويد و اين در همان دورانى است كه دين در نقطه*اى از جهان به حاكميت رسيده و با انقلابى عظيم و استثنايى، زمام زندگى ميليون*ها انسان را به دست گرفته است.

  امروز فرصتى تاريخى و استثنايى است؛ براى اين*كه قرآن در هدايت فكر و عمل انسان*ها، قدرت و چيره*گى خود را نشان دهد. اما اين متوقف است بر اين*كه ما خود، به چشمه*ى جوشان معارف و هدايت قرآن دست يابيم، قرآن را بفهميم، در آن تدبر كنيم، آن را محور بحث و فحص سازيم و در اعماق آن غور كنيم. واقعيت تلخ اين است كه قرآن هنوز در جامعه*ى ما، يك امر عمومى نشده است. همه به قرآن عشق مى*ورزند و احترام مى*كنند؛ اما عده*ى كمى همواره آن را تلاوت و عده*ى كمترى در آن تدبر مى*كنند.
  پيام به گردهمايى دبيران درس قرآن سال اول دبيرستان*ها - 20/07/1368

  گام اول
  ما بايد قبول كنيم كه ملت ما در نيم قرن پيش از پيروزى انقلاب- كه واقعاً مدت كمى نيست- روزبه*روز از قرآن فاصله گرفته و دور شده است. تا قبل از اين نيم قرن، مردم ما- حتى آن*هايى كه سواد خواندن و نوشتن نداشتند- غالباً مى*توانستند قرآن را از رو بخوانند. به همين جهت، مكتب*خانه*ها نعمت بزرگى بود. چقدر كسانى از افراد مسن نسل قبل را ما مى*شناختيم كه سواد خواندن و نوشتن نداشتند، نمى*توانستند فارسى بخوانند و با آن*كه زبانشان فارسى بود، نمى*توانستند زبان خودشان را به صورت مكتوب بنويسند و بخوانند؛ اما مى*توانستند كتاب خدا را بخوانند و قرآن را بفهمند.

  بايستى روخوانى قرآن، تمام ملت ما را شامل بشود. نبايد يك نفر در ميان ملت ما بماند كه قادر نباشد قرآن را باز كند و به*صورت صحيح بخواند. زن و مرد و كوچك و بزرگ و پير و جوان، بايد بتوانند قرآن را بخوانند. البته، بايد براى اين كار برنامه*ريزى بشود... اين كار بايد انجام بگيرد. نمى*شود در كشورى كه بر مبناى اسلام اداره مى*شود، قرآن را به دست يك نفر بدهيم و بگوييم بخواند، اما نتواند اين كتاب عزيز را باز كند و بخواند. همه بايد بتوانند قرآن را بخوانند. اين قدم اول است.
  ديدار با قاريان چهل كشور جهان - 04/12/1368

  هنوز فاصله داریم!
  ما هنوز تا يك جامعه*ى كاملاً اسلامى كه نيك*بختى دنيا و آخرت مردم را به*طور كامل تأمين كند و تباهى و كجروى و ظلم و انحطاط را ريشه*كن سازد، فاصله*ى زيادى داريم. اين فاصله، بايد با همت مردم و تلاش مسؤولان طى شود... مساجد به*عنوان پايگاه*هاى معنويت و تزكيه و هدايت، روزبه*روز گرم*تر و پررونق*تر شود و نشان ايمان و عمل و اخلاق اسلامى، در گوشه و كنار جامعه، از جمله در مراكز دولتى و ادارات و دانشگاه*ها، همه را به پيروى از تعاليم نورانى قرآن تشويق نمايد. كتاب خدا در ميان مردم حضور واقعى بيابد و آموختن و تدبر و تعمق در آن، براى همه- به*خصوص جوانان و نوجوانان- امرى رايج و داير گردد. در اين مورد، مسؤوليت علما و آگاهان و نويسندگان و گويندگان و رسانه*هاى عمومى، بسى مهم و خطير است.

  فوری*ترين هدف تشكيل نظام اسلامى، استقرار عدالت اجتماعى و قسط اسلامى است. قيام پيامبران خدا و نزول كتاب و ميزان الهى، براى همين بود كه مردم از فشار ظلم و تبعيض و تحميل نجات يافته، در سايه*ى قسط و عدل زندگى كنند و در پرتو آن نظام عادلانه، به كمالات انسانى نايل آيند. دعوت به نظام اسلامى، منهاى اعتقادى راسخ و عملى پيگير در راه عدالت اجتماعى، دعوتى ناقص، بلكه غلط و دروغ است و هر نظامى هرچند با آرايش اسلامى، اگر تأمين قسط و عدل و نجات ضعفا و محرومين، در سرلوحه*ى برنامه*هاى آن نباشد، غيراسلامى و منافقانه است. از همين*جاست كه ادعاى سلاطين و حكامى كه با وجود داعيه*ى مسلمانى و شعار پيروى از قرآن، راه ديگر جباران را پيموده و فاصله*ى فقير و غنى را بيشتر كرده و خود در صف اغنيا قرار گرفته و از درد فقرا و پابرهنگان غافل مانده*اند، چه در تاريخ و چه در زمان حاضر، همواره از سوى هوشمندان آشنا به معارف قرآن و اسلام، مردود دانسته شده است.
  پيام به مناسبت اولين سالگرد ارتحال حضرت امام خمينى(ره) - 10/03/1369

  هنر قرآن
  واقعاً قرآن مايه*ى هنرى خيلى عجيبى دارد كه اصلاً براى ما قابل تصوير نيست. اگر از اول تا آخر قرآن و همين*طور بيانات رسول اكرم(ص) را ملاحظه كنيد، خواهيد ديد توحيد و دشمنى با شرك و بت و شيطان- كه مظهر شر و بدى و پليدى است - وجود دارد و موج مى*زند. همچنين تصميم بر تلاش و كار و خسته نشدن و محبت به مردم و تكريم انسان و انسانيت موج مى*زند. به عبارت ديگر، اصول اسلامى و چيزهايى كه پايه*هاى انقلاب هستند، در تمام قرآن و از اول تا آخر ادبيات صدر اسلام و ادبيات درست اسلامى- يعنى همين رواياتى كه از ائمه(ع) رسيده و نيز نهج*البلاغه- موج مى*زند.
  ديدار با هنرمندان رشته*هاى گوناگون حوزه*ى هنرى سازمان تبليغات اسلامى - 21/08/1368


  امام علی(ع):به هنگامه فتنه ها همچون بچه شترباش که نه پشتی دارد تا سواری دهد ونه سینه ای برای شیر دادن

 9. 6 کاربر از پست مفید منتظر 284 تشکر کرده اند .


 10. #6
  داره خودمونی میشه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-آبان-۱۸
  محل سکونت
  شيراز
  سن
  -1984
  نوشته ها
  603
  امتیاز : 14,867
  سطح : 79
  Points: 14,867, Level: 79
  Level completed: 4%, Points required for next Level: 483
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranTagger Second Class10000 Experience Points
  تشکر کردن : 713
  تشکر شده 1,370 در 447 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  2. نهج*البلاغه

  انسان مبهوت مى*ماند!
  سخن علی علیه*السلام نهج*البلاغه است؛ فصيح*ترين كلام آدمى در ميان عرب. نهج البلاغه اوج هنر و اوج زيبايى است؛ زيبايى لفظ و زيبايى معناست. انسان مبهوت مى*ماند! هيچ شاعر بزرگ عرب، هيچ نويسنده*ى هنرمند عرب، نتوانسته بگويد كه من از مراجعه*ى به نهج*البلاغه بى*نيازم.
  در خطبه*هاى نماز جمعه*ى تهران - 10/10/1378

  امیر سخن
  به خطبه*هاى نهج*البلاغه نگاه كنيد؛ آيت زيبايى است. اميرالمؤمنين مى*شد معمولى حرف بزند؛ اما از بيان هنرى استفاده مى*كند؛ "فنحن امراء*الكلام". خود اين بزرگوارها گفته*اند كه ما اميران سخن*ايم. واقعاً هم امير سخن بوده*اند. امير سخن، يعنى بيان را به بهترين و شيواترين وجه انتخاب كنيد.
  سخنرانی در سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) - 05/05/1384

  رویش كار كنید!
  ما از اهل*بيت عليهم*السلام چيزهاى زيادى داريم؛ چيزهايى است كه اگر امروز عرضه بشود، دنيا را واقعاً در مقابل خودش به اعجاب وامى*دارد؛ مثل نهج*البلاغه؛ روى نهج*البلاغه كار بشود، نكات مهمش برداشته بشود، تفكيك بشود، مطالبش تفسير و حلاجى بشود، در روايات فحص بشود. اين*قدر ما معارف عاليه داريم كه امروز بشر محتاج آن*هاست. اين*ها از زبان اهل*بيت، به*عنوان بيان اهل*بيت و به*عنوان اسلامى است كه اهل*بيت معرفى مى*كنند.
  در ديدار با اعضاى شوراى عالى مجمع جهانى اهل*بيت(ع) - 04/07/1370

  بالاترین*ها
  نهج*البلاغه را براى مردم بخوانيد؛ حقايق اسلامى، از جمله همين حقيقت مباركى را كه امروز در حكومت حق، يعنى نظام علوى، ولوى و نبوى جمهورى اسلامى، تجسد پيدا كرده است براى مردم بيان كنيد. اين، جزو بالاترين معارف اسلامى است. خيال نكنند كه مى*شود اسلام را تبيين كرد و از حاكميت اسلام كه امروز در اين مرز و بوم متجسد شده است غافل ماند و آن را مغفول*عنه گذاشت.
  در ديدار روحانيون و وعاظ، در آستانه*ى ماه محرم - 03/03/1374

  امروز هم...
  برجسته*ترين نقطه*اى كه در نهج*البلاغه است، زهد است. اميرالمؤمنين آن روز كه اين زهد را فرمود، به*عنوان علاج بيمارى اساسى جامعه*ى اسلامى فرمود و من مكرر گفته*ام امروز هم ما بايد همان آيات زهد را بخوانيم. آن روز هم كه اميرالمؤمنين مى*فرمود به شيرينی*ها و لذت*هاى دنيا جذب نشويد، كسانى بودند كه اين شيرينی*ها و لذت*ها، به دستشان نمى*رسيد- شايد اكثريت مردم آن*طور بودند- اميرالمؤمنين به آن كسانى مى*گفت كه فتوحات دنياى اسلام، سال*هاى گسترش امپراتورى و قدرت بين*المللى اسلام، آن*ها را متمكن، ثروتمند و برخوردار از امتيازات كرده بود؛ حضرت به آن*ها هشدار مى*داد.
  در ديدار با اقشار مختلف مردم به مناسبت ميلاد مولاى متقيان على عليه*السلام - 05/09/1375

  اسلام این*گونه نیست!
  نهج*البلاغه*ای كه كتاب زهد است، بر سر آن كسى كه زندگى دنيا را رها كرده است، به خيال اين*كه آخرت خودش را درست كند، فرياد مى*زند. اسلام اين*گونه نيست.
  ديدار با دانشجويان، به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه - 24/09/1372

  گاهی از یك نقطه كوچك...
  فساد گاهى از يك نكته*ى كوچك شروع مى*شود، بعد در انسان توسعه پيدا مى*كند و متسرب مى*شود. يك وقت انسان احساس مى*كند كه يا رفته است، يا در شرف رفتن است؛ آن*وقت تصميم*گيرى هم مشكل مى*شود. خداى نكرده در هنگامى كه انسان بفهمد بيمارى نفوذ كرده، ديگر تصميم*گيرى هم سخت مى*شود. بايد مراقب بود؛ اين مراقبت همان چيزى است كه همه*ى اديان و سرتاسر قرآن و نهج*البلاغه متوجه به آن است؛ يعنى همان تقوا. اين*كه مى*بينيد اميرالمؤمنين در دوران حكومت خود اين همه به تقوا امر مى*كند- كه شايد كمتر موضوعى در نهج*البلاغه به قدر تقوا مورد تأكيد قرار گرفته است- همچنين در دعاها و روايات چقدر از خدا تقوا خواسته شده است و نيز در فرمايش*هاى امام رضوان*الله*تعالى*عليه آن*همه درخصوص رعايت تقوا تذكر داده شده است، به*خاطر همين است كه تقوا "حصار" است. تقوا، يعنى همان مراقبت دائمى شما از خودتان. اين حصارى است به گرد شما. مبادا بگذاريد اين حصار شكسته شود!
  بيانات در ديدار با نمايندگان و كاركنان مجلس شوراى اسلامى - 10/03/1378

  درس همیشه
  اگر شما به نهج*البلاغه مراجعه بفرماييد، ملاحظه خواهيد كرد كه هيچ دستورالعمل و توصيه*اى در اين كتاب عظيم به قدر تقوا تكرار نشده است. تقوا در واقع يكى از بلندترين فصول زندگى عملى اميرالمؤمنين و تعاليم زبانى آن بزرگوار است. تقوا يعنى مراقبت از خود. انسان دائم بايد مراقب خود باشد.

  ...دولت اسلامى*اى كه بتواند مقاصدى را كه ملت ايران و انقلاب عظيم آن*ها داشت، تأمين كند، دولتى است كه در آن رشوه نباشد، فساد ادارى نباشد، ويژه*خوارى نباشد، كم*كارى نباشد، بى*اعتنايى به مردم نباشد، ميل به اشرافى*گرى نباشد، حيف و ميل بيت*المال نباشد و ديگر چيزهايى كه در يك دولت اسلامى لازم است. در تعاليم اميرالمؤمنين در نهج*البلاغه، همه*ى اين*ها وجود دارد. نگويند اين*ها مربوط به هزاروچهارصد سال قبل است.

  حقايق بشرى و اصالت*هاى بشرى با گذشت زمان تغيير پيدا نمى*كنند. انسان*ها از اول تاريخ تا امروز و از امروز تا پايان دنيا، هميشه عدالت را دوست داشته*اند و به عدالت نيازمند بوده*اند؛ اين تغيير پيدا نمى*كند. انسان*ها از اول تاريخ تا امروز و از امروز تا آخر دنيا به مسؤولانى كه نسبت به آن*ها وفادار باشند، در خدمت آن*ها باشند و براى آن*ها صادقانه عمل كنند، احتياج دارند؛ اين*ها كه تغييرپذير نيست. درس اميرالمؤمنين در نهج*البلاغه ناظر به اين چيزهاست.
  خطبه*هاى نماز جمعه*ى تهران - 28/05/1384

  باید فرهنگ خودمان را عوض كنیم!
  اميرالمؤمنين به اصحاب خود فرمود: "إنّكم لاتقدرون على ذلك". اين را همه مى*دانند كه توان و بنيه*ى روحى و معنوى و حتى جسمانى انسان*هايى پايين*تر از اميرالمؤمنين، آن*قدر نيست كه به آن قله برسند، اما حركت به سمت قله را بايستى زنده نگه داشت. بنابراين عدالت و عدالتخواهى و تزيين عدالت از چيزهايى است كه نبايد آن را فراموش كرد. شما نهج*البلاغه را كه نگاه مى*كنيد، مى*بينيد در سر تا پاى نهج*البلاغه عدالت وجود دارد. اعتقاد جدى بنده اين است كه بسيارى از ناكامی*هاى امروز ما در عرصه*ى رسيدن به هدف*هاى انقلاب و اداره*ى مطلوب كشور به*خاطر كم*اعتنايى به عدالت است. هركدام از ما نسبت به خودمان اغماض مى*كنيم. اسم عدالت را مى*آوريم و به آن تحريض هم مى*كنيم، اما در مقام عمل نسبت به خودمان اغماض مى*كنيم. حالا قدرى اغماض نسبت به خود، بر اثر نقص*ها، كوچك بودن و كوتاهی*هاى طبيعى ما قابل قبول است، اما ما نسبت به خودمان زياد اغماض مى*كنيم. خيلى از چيزها و برخورداری*ها را براى خود روا مى*داريم كه براى ديگران روا نمى*داريم. ما اين فرهنگ حاكم بر ذهن خودمان را بايد عوض كنيم؛ مردم هم همين*طور.
  در ديدار مديران صدا و سيما - 15/11/1381

  این كجا و آن كجا!؟
  آقاى "جورج جرداق" نويسنده*ى كتاب نامدار "صوت*العدالة" كه درباره*ى اميرالمؤمنين عليه*الصلاةوالسلام است، بين دو جمله كه يكى از اميرالمؤمنين صادر شده است و يكى هم از جناب عمر- خليفه*ى دوم- مقايسه*اى مى*كند. يك*وقت چند نفر از استانداران يا ولات زمان جناب عمر پيش ايشان آمده بودند؛ و چون گزارشى عليه آن*ها آمده بود، خليفه را خشمگين كرده بود. خليفه خطاب به آن*ها جمله*ى ماندگارى را گفته است: "إستعبدتم*الناس و قد خلقهم*الله أحراراً؟" مردم را به بردگى گرفته*ايد؛ در حالى كه خدا مردم را آزاد آفريده است؟ جمله*ى ديگرى اميرالمؤمنين عليه*الصلاة والسلام فرموده است كه در نهج*البلاغه آمده و آن اين است: "لاتكن عبد غيرك و قد خلقك*الله حراً" بنده*ى غيرخودت مباش؛ خدا تو را آزاد آفريده است. جورج جرداق بين اين دو جمله مقايسه مى*كند و مى*گويد جمله*ى اميرالمؤمنين به مراتب برتر از جمله*ى عمر است؛ زيرا عمر به كسانى اين خطاب را مى*كرد كه آزادى و حريت، در دست آن*ها هيچ تضمينى نداشت؛ چون خود آن*ها كسانى بودند كه عمر مى*گفت: "إستعبدتم*الناس"؛ مردم را به بردگى گرفته*ايد. مردم را به بردگى گرفته*ايد؛ حالا به آن*ها آزادى بدهيد. اين يك*طور حرف زدن است؛ يك*طور ديگر آن است كه اميرالمؤمنين به خود آن مردم خطاب مى*كند و در حقيقت ضمانت اجرا را در خود كلام مى*آورد: "لاتكن عبد غيرك و قد خلقك*الله حرا"؛ بنده*ى غير خودت مباش، خدا تو را آزاد آفريده است.
  مراسم فارغ*التحصيلى گروهى از دانشجويان دانشگاه تربيت مدرس - 12/06/1377

  كتاب راهنما
  نهج*البلاغه، خيلى بيدار كننده و هوشيار كننده و خيلى قابل تدبر است. در جلساتتان، با نهج*البلاغه و كلمات اميرالمؤمنين صلوات*الله*وسلامه*عليه انس پيدا كنيد. اگر خداى متعال توفيق داد و يك قدم جلو رفتيد، آن*وقت با صحيفه*ى سجاديه- كه على*الظاهر فقط كتاب دعاست اما آن*هم مثل نهج*البلاغه، كتاب درس و كتاب حكمت و كتاب عبرت و كتاب راهنماى زندگى سعادتمندانه*ى انسان است- انس بگيريد.
  بازدید از دانشگاه صنعتى شريف - 01/09/1378

  امام علی(ع):به هنگامه فتنه ها همچون بچه شترباش که نه پشتی دارد تا سواری دهد ونه سینه ای برای شیر دادن

 11. 5 کاربر از پست مفید منتظر 284 تشکر کرده اند .


 12. #7
  داره خودمونی میشه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-آبان-۱۸
  محل سکونت
  شيراز
  سن
  -1984
  نوشته ها
  603
  امتیاز : 14,867
  سطح : 79
  Points: 14,867, Level: 79
  Level completed: 4%, Points required for next Level: 483
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranTagger Second Class10000 Experience Points
  تشکر کردن : 713
  تشکر شده 1,370 در 447 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  3. صحیفه سجادیه

  هر دعا، یك درس!
  صحيفه*ى سجاديه را اگر مطالعه كنيد و جنبه*ى دعايى كلمات را نديده بگيريد، هر دعاى آن يك درس عالى از معارف اسلامى و قرآنى است. اگر كسى خطبه*ى اميرالمؤمنين عليه*الصلاةوالسلام در توحيد را كه خطبه*ى اول نهج*البلاغه است، جلو خودش بگذارد، يا دعاى اول صحيفه*ى سجاديه را كه در تحميد است- حمد الهى است- جلو خودش بگذارد، مى*بيند اين دو مثل هم*اند و فرقى با هم ندارند. خطبه*اند و درس*اند. اميرالمؤمنين عليه*الصلاةوالسلام در مقابل جمعى از مردم ايستاده و معارف الهى را بيان كرده و امام سجاد عليه*الصلاةوالسلام دعا كرده و به زبان دعا، همان معارف را بيان فرموده است.
  خطبه*هاى نماز جمعه*ى تهران - 07/12/1371

  در لباس دعا
  صحيفه*ى سجاديه واقعاً كتاب بسيار فوق*العاده*اى است. اين كتاب، در بين قدما به زبور آل*محمد معروف است. دعاهاى اين بزرگوار، ضمن اين*كه در حد اعلى*، استغاثه*ى به خداست، از معارف اسلامى هم پُر است. يعنى صرفاً دعا نيست؛ بلكه در لباس دعا، همه*ى معارف اسلامى- توحيد، نبوت و ...- تعليم داده شده است.
  جلسه*ى توديع شيخ راغب مصطفى غلوش و شيخ محمد بسيونى - 11/12/1368

  نغمه*های معنوی
  تا آن*جا كه مى*توانيد، با صحيفه*ى سجاديه مأنوس شويد. كتاب بسيار عظيمى است. اين*كه گفته*اند زبور آل محمد، واقعاً همين*طور است؛ پر از نغمه*هاى معنوى است، دعا و درس است؛ هم درس اخلاق است، هم درس علم*النفس است، هم درس امور اجتماعى است. آن*جا ملاحظه كنيد: "أللهم إنى أعوذ بك من هيجان*الحرص و سورة*الغضب... و الحاح*الشهوة"(1). يكى*يكى اين خصوصيات معنوى و اخلاقى و اين ريشه*هاى فاسدى را كه در نفس ما هست، در زبان دعا به ما معرفى مى*كند.
  1) صحيفه*ی سجاديه، دعاى 56
  ديدار با گروهی از پاسداران سپاه پاسداران - 13/09/1376

  كتاب همه*چیز!
  خواهش مى*كنم عزيزان من، به*خصوص جوانان، با صحيفه*ى سجاديه انس بگيرند؛ زيرا همه*چيز در اين كتابِ ظاهراً دعا و باطناً همه*چيز، وجود دارد... اغلب دعاهاى صحيفه*ى سجاديه- تا آن*جا كه بنده سير كرده*ام- همين حالت را دارد. همه*چيز مرتب و چيده شده است. مثل اين است كه يك*نفر، در مقابل مستمعى نشسته و با او به صورت استدلالى و منطقى حرف مى*زند. همان ناله*هاى عاشقانه هم كه در صحيفه*ى سجاديه آمده است، همين حالت را دارد.
  خطبه*هاى نماز جمعه*ى - 14/11/1373

  به زبان دعا
  در دعاهاى معتبر خيلى معارف وجود دارد كه انسان اين*ها را در هيچ*جا پيدا نمى*كند؛ جز در خود همين دعاها. از جمله*ى اين دعاها، دعاهاى صحيفه*ى سجاديه است. در منابع معرفتى ما چيزهايى وجود دارد كه جز در صحيفه*ى سجاديه يا در دعاهاى مأثور از ائمه عليهم*السلام انسان اصلاً نمى*تواند اين*ها را پيدا كند. اين معارف با زبان دعا بيان شده. نه اين*كه خواستند كتمان كنند؛ طبيعت آن معرفت، طبيعتى است كه با اين زبان مى*تواند بيان شود؛ با زبان ديگرى نمى*تواند بيان شود. بعضى از مفاهيم جز با زبان دعا و تضرع و گفتگو و نجواى با پروردگار عالم اصلاً قابل بيان نيست؛ لذا ما در روايات و حتى در نهج*البلاغه از اين*گونه معارف كمتر مى*بينيم؛ اما در صحيفه*ى سجاديه و در دعاى كميل و در مناجات شعبانيه و در دعاى عرفه*ى امام حسين و در دعاى عرفه*ى حضرت سجاد و در دعاى ابوحمزه*ى ثمالى از اين*گونه معارف، فراوان مى*بينيم.
  سخنرانی در ديدار اعضاى هيأت دولت - 17/07/1384

  برو دلت را صاف كن!
  اگر كسى خيال كند كه مى*توان دل و روح را بدون اين*ها صاف كرد، سخت در اشتباه است. از راه گريه*ى نيمه*شب، از راه خواندن قرآن با تدبر و با دقت، از راه خواندن ادعيه*ى صحيفه*ى سجاديه، دل انسان صاف مى*شود؛ والا اين*طورى نيست كه بگوييم آقا برو دلت را صاف كن؛ هر كارى هم كردى، كردى!
  ديدار اعضاى هيأت دولت - 08/06/1384

  در سوگ اخلاق اسلامی!
  امام سجاد به تعليم و تغيير اخلاق در جامعه*ى اسلامى كمر بست. چرا؟ چون طبق تحليل آن امام بزرگوار، بخش مهمى از مشكلات اساسى دنياى اسلام كه به فاجعه*ى كربلا انجاميد، ناشى از انحطاط و فساد اخلاق مردم بود. اگر مردم از اخلاق اسلامى برخوردار بودند، يزيد و ابن*زياد و عمر سعد و ديگران نمى*توانستند آن فاجعه را بيافرينند. اگر مردم آن*طور پست نشده بودند، آن*طور به خاك نچسبيده بودند، آن*طور از آرمان*ها دور نشده بودند و رذايل بر آن*ها حاكم نمى*بود، ممكن نبود حكومت*ها- ولو فاسد باشند؛ ولو بى*دين و جائر باشند- بتوانند مردم را به ايجاد چنان فاجعه*ى عظيمى، يعنى كشتن پسر پيغمبر و پسر فاطمه*ى زهرا سلام*الله*عليها وادار كنند. مگر اين شوخى است!؟ يك ملت، وقتى منشأ همه*ى مفاسد خواهد شد كه اخلاق او خراب شود. اين را امام سجاد عليه*الصلاةوالسلام در چهره*ى جامعه*ى اسلامى تفحص كرد و كمر بست به اين*كه اين چهره را از اين زشتى پاك كند و اخلاق را نيكو گرداند. لذا، دعاى مكارم*الاخلاق دعاست؛ اما درس است. صحيفه*ى سجاديه دعاست؛ اما درس است.

  من به شما جوانان توصيه مى*كنم كه برويد صحيفه*ى سجاديه را بخوانيد و در آن تدبر كنيد. خواندن بى*توجه و بى*تدبر كافى نيست. با تدبر خواهيد ديد كه هريك از دعاهاى اين صحيفه*ى سجاديه و همين دعاى مكارم*الاخلاق، يك كتاب درس زندگى و درس اخلاق است.
  در ديدار كاركنان وزارت آموزش و پرورش، سازمان بهزيستى و سازمان تأمين اجتماعى - 23/04/1372

  عوامل سعادت
  مقابله با هواى نفس و شناختن آن و پيمودن راه خدا و تحمل دردسرهاى آن! اين*ها عواملى هستند كه يك انسان را سعادتمند مى*كنند. براى اين است كه مى*بينيد در دعاها و تضرعات و در كلمات ائمه عليهم*السلام، نفس بشرى و هواهاى انسانى و شخصى، اين*همه مورد مذمت قرار گرفته و براى اين است كه در دعاى صحيفه*ى سجاديه مى*خوانيم: "هذا مقام من استحيى لنفسه منك."(1) يعنى پروردگارا! به خاطر سبك*سری*هاى نفس خودم، از تو شرمنده*ام. توجه كنيد كه اين را امام سجاد عليه*السلام مى*گويد! بنده عقيده ندارم كه ائمه عليهم*السلام، آنچه راكه در دعا و در نيمه شب و در حال تضرع و گريه مى*گفته*اند، فقط براى اين بوده است كه ما از آن*ها ياد بگيريم؛ بلكه ايشان قصد انشا مى*كردند و حقيقت را مى*گفتند. منتها مسأله*ى هواى نفس، در مراتب نفوس بشرى مختلف است. آنچه را كه آن بزرگوار هواى نفس مى*داند، ممكن است در زندگى ما، عبادت يا انجام عمل مستحب هم باشد. آن، در زندگى و در تركيب وجودى امام سجاد، هواى نفس است؛ چون اوج ايشان زياد است، لطافت روح و صفاى معنوى و روحانى*اش بالاست.
  1) صحيفه*ی سجاديه: دعاى 32؛ پس از نماز شب
  سخنرانی در ديدار فرماندهان رده*هاى مختلف سپاه پاسداران - 29/06/1373

  تنها در صحیفه
  اين مخصوص دعاهايى است كه از معصوم به ما رسيده است: امام سجاد عليه*الصلاة والسلام، صحيفه*ى سجاديه را به*صورت دعا تنظيم فرموده و اصلاً دعا خوانده است؛ اما اين كتاب، پر از معارف الهى و اسلامى است. توحيد خالص در صحيفه*ى سجاديه است. نبوت و عشق به مقام تقدس نبى اسلام عليه و على آله الصلاة والسلام در صحيفه*ى سجاديه است. مثل بقيه*ى دعاهاى مأثور، معارف آفرينش در اين كتاب است.
  خطبه*هاى نماز جمعه*ى تهران - 28/11/1373

  متن و شرح
  دعایی مربوط به روز عرفه در صحيفه*ى سجاديه هست كه از فرزند اين بزرگوار- سیدالشهدا- است. من يك*وقت اين دو دعا را با هم مقايسه مى*كردم؛ اول دعاى امام حسين را مى*خواندم، بعد دعاى صحيفه*ى سجاديه را. مكرر به نظر من اين طور رسيده است كه دعاى حضرت سجاد، مثل شرح دعاى عرفه است. آن، متن است؛ اين، شرح است. آن، اصل است؛ اين، فرع است.
  ديدار با گروهی از پاسداران سپاه پاسداران - 13/09/1376
  امام علی(ع):به هنگامه فتنه ها همچون بچه شترباش که نه پشتی دارد تا سواری دهد ونه سینه ای برای شیر دادن

 13. 5 کاربر از پست مفید منتظر 284 تشکر کرده اند .


 14. #8
  داره خودمونی میشه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-آبان-۱۸
  محل سکونت
  شيراز
  سن
  -1984
  نوشته ها
  603
  امتیاز : 14,867
  سطح : 79
  Points: 14,867, Level: 79
  Level completed: 4%, Points required for next Level: 483
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranTagger Second Class10000 Experience Points
  تشکر کردن : 713
  تشکر شده 1,370 در 447 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  دستورالعمل!
  در دعاى صحيفه*ى سجاديه يك*جا حضرت سجاد عليه*السلام از طرف خودش به خداوند متعال عرض مى*كند كه: "تفعل ذلك يا إلهى بمن خوفه أكثر من رجائه لا أن يكون خوفه قنوطاً"؛ من خوفم از رجايم بيشتر است، نه اين*كه مأيوس باشم. اين، يك اعلان رسمى و دستورالعمل است. خوف را همراه رجاء حتماً به دل*ها بدميد؛ و خوف را بيشتر. اين*كه ما آيات رحمت الهى را بخوانيم- كه بعضى از اين آيات و مبشرات، مخصوص يك دسته*ى خاصى از مؤمنين است و به ما ربطى ندارد- و يك عده*اى را غافل كنيم و نتيجه*اش اين بشود كه خيال كنند- با يك توهم معنويت- غرق در معنويتند و از واجبات و ضروريات دين در عمل غافل بمانند، درست نيست. در قرآن، بشارت مخصوص مؤمنين است؛ اما انذار براى همه است؛ مؤمن و كافر مورد انذارند. پيغمبر خدا گريه مى*كند، شخصى عرض مى*كند: يا رسول*الله! خداوند فرمود: "ليغفر لك *الله ما تقدّم من ذنبك و ما تأخّر". اين گريه براى چيست؟ عرض مى*كند: "أفلا أكون عبداً شاكراً"؛ يعنى اگر شكر آن مغفرت را نكنم، پايه*ى آن مغفرت سست خواهد شد... راه، راه دشوارى است؛ بشر بايست خود را براى پيمودن اين راه و رسيدن به آن سرمنزل آماده كند.
  در ديدار روحانيان و مبلغان در آستانه*ى ماه محرم - 05/11/1384

  تكلیف ما روشن است!
  "ربنا فاغفرلنا ذنوبنا"؛ اول، مغفرت خود را شامل حال ما كن. نگوييم ما براى كدام گناهمان از خداى متعال مغفرت بخواهيم. سرتاپاى بنده و امثال بنده، خطا و لغزش و گناه است. وقتى خداى متعال درباره*ى پيغمبرش مى*فرمايد: "ليغفر لك* الله ما تقدّم من ذنبك و ما تأخّر"؛ وقتى در قرآن و دعاها و ادعيه*ى صحيفه*ى سجاديه و غير آن، براى پيغمبر و اوليايش از خداى متعال طلب مغفرت مى*شود، تكليف ما روشن است: اول، طلب مغفرت و آمرزش. "ربنا فاغفر لنا ذنوبنا و كفر عنّا سيئاتنا"؛ اين تكفير، ترميم خطاهاست. ما بالاخره در مسير حركت خود، خطاهايى كرده*ايم و خدشه*هايى به*وجود آورده*ايم؛ ترميم اين را هم از خدا مى*خواهيم. بعد، "و توفّنا مع*الأبرار"؛ مرگ ما و عبور ما از دروازه*ى اين عالم به ملكوت را هم با ابرار قرار بده؛ مثل آن*ها و در جهت آن*ها بميريم. مهم*ترين مسأله، مسأله*ى عاقبت است.
  در جمع كارگزاران نظام جمهورى اسلامى - 21/09/1380

  مبارزه و دعا
  عجيب اين است كه اگرچه از همه*ى ائمه عليهم*السلام- تا آن جايى كه در ذهنم هست- تقريباً دعاهايى مأثور است و ادعيه*اى به ما رسيده است، اما بيشترين و معروف*ترين دعاها از سه امام است، كه هر سه درگير مبارزات بزرگ مدت عمر خودشان بودند: يكى اميرالمؤمنين عليه*السلام است كه دعاهايى مثل دعاى كميل و دعاهاى ديگر از آن بزرگوار رسيده است، كه يك عالم و غوغايى است. بعد ادعيه*ى مربوط به امام حسين عليه*السلام است، كه دعاى عرفه مظهر آن*هاست. اين دعا، واقعاً دعاى عجيبى است. بعد هم امام سجاد عليه*السلام است كه فرزند و پيام*آور عاشورا و مبارز در مقابل كاخ ستم يزيد است. اين سه امامى كه حضورشان در صحنه*هاى مبارزات از همه بارزتر است، دعايشان هم از همه بيشتر است؛ درسشان در خلال دعا هم از همه بيشتر است.
  ديدار با گروهی از پاسداران سپاه پاسداران - 13/09/1376

  باید بیمناك* باشند!
  اگر در اين جامعه، توجه و توسل همراه با معرفت باب شود و معناى صحيح توسل إلى*الله كه قرآن و روايات و ادعيه و نهج*البلاغه به ما توصيه مى*كنند، رواج يابد- صحيفه*ى سجاديه هم در اين مورد مى*تواند نقش بسيار خوبى ايفا كند- و خود شما و جوانانى كه با شما معاشرند با اين مراحل معنوى مأنوس شويد و فرزندان خود را كه به مرور به مرحله*ى جوانى پا مى*گذارند، با اين مقام معنوى و با اين مرحله*ى معنويت و توجه و حضور آشنا كنيد- آن*هم در قالب كلمات امام سجاد عليه*السلام در صحيفه*ى سجاديه و... نهج*البلاغه هم همين روح معنوى را دارد- آن*وقت اين جامعه، جامعه*اى است كه هرگونه دشمن مستكبرى بايد حقيقتاً از آن بيمناك باشد؛ بايد نسبت به جذب و هضم آن نااميد باشد؛ بايد بداند كه تا روح اسلام، تا معنويت اسلام، تا تعبد به اسلام و عقيده*ى به اسلام در جامعه هست، هيچ عاملى نمى*تواند اين ملت و اين جامعه را از صراط مستقيم انقلاب اسلامى منحرف كند.
  ديدار با گروهی از پاسداران سپاه پاسداران - 13/09/1376

  لغزشگاه دانه درشت*ها!
  از لغزشگاه*ها بترسيد. امام سجاد عليه*الصلاةوالسلام در دعاى صحيفه*ى سجاديه، وقتى براى سربازان اسلام دعا مى*كنند، از جمله*ى چيزهايى كه روى آن تكيه مى*كنند، اين است كه خدايا! ياد و محبت و علاقه*ى به "المال*الفتون" مال فتنه*انگيز را از دل اين*ها بگير. مال و پول، خيلى خطرناك و فتنه*انگيز است و خيلى*ها را مى*لغزاند. ما آدم*هاى درشتى را در تاريخ ديديم كه وقتى پايشان به اين*جا رسيد، لغزيد؛ بنابراين خيلى بايد مراقب باشيد. در شرع مقدس، اسم اين مراقبت چيست؟ تقوا. اين*كه در قرآن از اول تا آخر اين همه به تقوا توصيه شده، معنايش همين مراقبت و مواظبت از خود است. نفس انسان، زياده*خواه است.
  ديدار نمايندگان هفتمين دوره*ى مجلس شوراى اسلامى - 27/03/1383

  مثل موج
  گرايش جوان*ها را به اسلام مى*بينيد. اين گرايش، گرايش عاطفى است. اين گرايش، بسيار ارزشمند است؛ اما مثل موجى است كه ممكن است بيايد و برگردد. ما اگر بخواهيم اين موج همچنان استمرار داشته باشد، بايد پايه*هاى فكرى جوان*ها را محكم كنيم. ما اين*همه منبع داريم. همين دعاى ابوحمزه، دعاى امام حسين در روز عرفه، اين*ها را جوان*هاى ما مى*خوانند اما معنايش را نمى*فهمند. "إلهى هب لى قلباً يدنيه منك شوقه"؛ چقدر از اين*گونه مناجات*ها و از اين*گونه مبانى و از اين حرف*هاى عميق در دعاهايى مثل مناجات شعبانيه و صحيفه*ى سجاديه وجود دارد كه احتياج هست ما اين*ها را براى جوان*ها بيان و تبيين و روشن كنيم تا بفهمند و با علاقه و عاطفه و شوقى كه دارند، بخوانند.
  ديدار اعضاى مجلس خبرگان رهبرى - 17/06/1384
  امام علی(ع):به هنگامه فتنه ها همچون بچه شترباش که نه پشتی دارد تا سواری دهد ونه سینه ای برای شیر دادن

 15. 4 کاربر از پست مفید منتظر 284 تشکر کرده اند .


 16. #9
  داره خودمونی میشه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-آبان-۱۸
  محل سکونت
  شيراز
  سن
  -1984
  نوشته ها
  603
  امتیاز : 14,867
  سطح : 79
  Points: 14,867, Level: 79
  Level completed: 4%, Points required for next Level: 483
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranTagger Second Class10000 Experience Points
  تشکر کردن : 713
  تشکر شده 1,370 در 447 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  بهار كتاب

  نمایشگاه كتاب تهران، روزهای بهاری كتاب

  بهار كتاب
  اين ايامى را كه نمايشگاه كتاب در تهران برگزار مى*شود، به نظر بنده بايد "بهار كتاب" ناميد. زيرا كتاب حقيقتاً مطرح مى*شود و گروه*هاى زيادى از مردم- به*ويژه جوانان- سراغ كتاب*فروش*ها مى*روند. كتاب*فروش*ها، فروش خوبى از اين جهت دارند و كتاب هم واقعاً به دست مردم علاقه*مند مى*رسد. البته سليقه و توقع من اين است كه ما در طول سيصد و شصت يا شصت و پنج روز سال، هر روز به قدر يك روز اين نمايشگاه، فروش كتاب در كشور داشته باشيم. دل من اين را مى*خواهد. اگر چنين هم بشود، زياد نيست؛ چون كشور ما كشورى متمدن و داراى تاريخ و فرهنگ است. كشور ما مثل برخى از ممالك دنيا نيست كه گذشته*ى پربار و تاريخ و فرهنگ نداشته باشد. در كشور ما اگر مردم ده برابر آنچه آمار اعلام مى*كند، كتاب بخوانند، خيلى زياد نخواهد بود و دور از توقع نيست. اما حالا كه چنين نيست، ايام نمايشگاه را بنده خيلى مغتنم مى*شمارم.
  مصاحبه در پايان بازديد از نهمين نمايشگاه بين*المللى كتاب تهران - 22/02/1375

  از این دكان به آن دكان!
  نمايشگاه كتاب، يكى از پديده*هاى بسيار خوب و شيرين و پرفايده*ى جمهورى اسلامى است. در گذشته، چنين چيزهايى را به ياد نداريم و سابقه ندارد. ميدانى است براى عرضه*ى بهترين و تازه*ترين عناوين كتاب، در متنوّع*ترين موضوعات. در سابق كه سراغ كتاب مى*رفتيم، افراد كتابخواه و كتابخوان را مى*ديديم كه از اين دكان به آن دكان مى*رفتند و چندين خيابان را مى*گشتند تا بتوانند كتاب*هاى روز و تازه منتشر شده را پيدا كنند. اما اين نمايشگاه مى*تواند همه*ى آنچه راكه مردم مى*خواهند، در اختيارشان بگذارد. به*خصوص كه این نمايشگاه، بين*المللى است.
  مصاحبه* در بازدید از ششمين نمايشگاه بين*المللى كتاب - 21/02/1372

  نمایشگاه یادآوری
  لازم مى*دانم كه به مردم عزيزمان و به*خصوص به قشر و نسلى كه با كتاب سر و كار و انس دارند، توصيه كنم كه با اين*گونه نمايشگاه*ها و نمايشگاه كتاب، بالخصوص، ارتباط برقرار كنند. نمايشگاه كتاب، هم فرصتى است براى ناشران كه بتوانند منشورات و كارهاى جديد خودشان را در جايى در مقابل چشم بسيارى از م

  ردم عرضه كنند و هم يك فرصت بسيار خوب است براى كتابخوان*ها كه بتوانند از تازه*ترين آثار، مطلع شوند. بنده با اين*كه از فهرست*ها و اخبار كتاب و مطبوعات بى*خبر نيستم، درعين*حال، وقتى كه در نمايشگاه به هريك از غرفه*ها وارد مى*شوم، مى*بينم كتاب*ها و عناوين زيادى هست كه ما از آن*ها خبر نداريم. چقدر خوب است كه كتابخوان*ها، با كتاب*هايى كه تازه منتشر شده، آشنا شوند و فرصت پيدا كنند آن*ها را بيابند، ببينند و از آن*ها استفاده كنند. چيز ديگرى هم كه در اين نمايشگاه كتاب است و من مى*خواهم بر آن تأكيد كنم، اين است كه نمايشگاه كتاب، يك يادآورى است براى نسل اهل كتاب و كتابخوان كه هرچه بيشتر، به كتاب اقبال كنند و رو بياورند و با كتاب انس بگيرند.
  ...من، به*خصوص از جوانان، به*خصوص از طلاب و دانشجويان و معلمين خواهش مى*كنم كه با كتاب انس پيدا كنند. البته اين*ها را كه مى*گوييم تأكيد است؛ والا همه*ى نسل*ها، از جمله اهل كسب، كارگران، نويسندگان، زنان در خانه*ها و بيرون خانه*ها، كارمندان ادارات، اعضاى نيروهاى مسلح، همه و همه بايد با كتاب انس پيدا كنند. اين نمايشگاه فرصتى است براى اين*كه شوق و عشق به كتاب در آن*ها به*وجود آيد.
  من كه در اين نمايشگاه شركت مى*كنم، يك علتش، شوق ذاتى خودم به كتاب است، كه مايلم كتاب و كتابخانه و منشورات جديد را ببينم. يك علت هم به خاطر اين است كه اهميت اين كار را مى*خواهم به جوانانى كه فرصت و توان جسمانى بيشترى از مثل من دارند، بگويم كه بياييد كتاب*ها را ببينيد و از آن*ها استفاده كنيد.
  مصاحبه* در پايان بازديد از پنجمين نمايشگاه بين*المللى كتاب تهران - 17/02/1371

  باشگاه فرهنگی عمومی!
  در حقيقت نمايشگاه حالت باشگاه فرهنگى عمومى پيدا كرده است؛ و اين ويژگى خوبى است. اهل ادب، اهل علم، اهل فرهنگ، اهل ذوق، اهل شعر، اهل نويسندگى، اهل كتابخوانى، اهل نسخه*شناسى و كسانى كه با مسائل فرهنگ و ادب و معلومات ارتباطى دارند، اين*جا همديگر را جستجو مى*كنند و مى*يابند. در واقع نمايشگاه دارد ملتقا و محل ديدار اهل فرهنگ و كسانى مى*شود كه به مقوله*ى فرهنگ علاقه دارند؛ و اين اتفاق بسيار خوبى است.
  مصاحبه در پايان بازديد از هفتمين نمايشگاه كتاب - 20/02/1373

  از هر نمایشگاه كتابی خوشم می*آید!
  به نظر من، نمايشگاه كتاب فى*نفسه خوب است. اين*جا در حقيقت ميعاد سالانه*ى اهل فرهنگ و دانش و ادب است. هركس كه دلى در گرو دانستن و فهميدن و خواندن و اين چيزها دارد، چشمش به اين نمايشگاه و در انتظار اين ميعاد سالانه است. آدم همچنان كه به اين فضاى بيرون نگاه مى*كند، مى*بيند كه متروس از جمعيت است و مردم به اين*جا آمده*اند. پيداست كه مردم ما به مسائل فرهنگى و به*خصوص به كتاب علاقه*مندند... من مجموعاً راضى هستم و همان*طور كه گفتم، از هر نمايشگاه كتابى خوشم مى*آيد و آن را دوست مى*دارم.
  مصاحبه پس از بازديد از يازدهمين نمايشگاه بين*المللى كتاب - 05/03/1377

  كتاب خریدن!
  متأسفانه نشد كتاب بخرم. كتاب*ها را به من هديه مى*دهند. من مى*خواهم كتاب بخرم يا پول كتاب*ها را بدهم؛ اما غالباً تا من كتابى را انگشت مى*گذارم، ناشرين فوراً مى*گويند: "اين مجانى است." و هرچه هم اصرار مى*كنم پول بدهم، قبول نمى*كنند. لذا من بعضى از كتاب*ها را مى*خواهم و واقعاً هم دوست دارم بخرم، منتها ناشرين حالا بعضى از روى رغبت و بعضى هم ممكن است در رودربايستى گير كنند؛ وقتى مى*گوييم اين كتاب را بدهيد، مى*گويند "آقا، قابلى ندارد!" و من نمى*خواهم كه چنين وضعى پيش بيايد، لذا به خريد كتاب اقدام نمى*كنم. با اين حال، ناشرين با محبت و مهربان، بعضى كتاب*هايى را كه فكر مى*كنند دوست دارم، به من هديه مى*كنند.
  مصاحبه در جريان بازديد از نمايشگاه كتاب - 26/02/1374

  یك پیشنهاد!
  مى*خواهم توصيه كنم كه اين كار را هم در سطح كشور و هم از لحاظ زمانى گسترش دهند. چه خوب است نمايشگاه*هايى در مراكز استان*ها تشكيل گردد يا انگيزه*هايى براى مطرح شدن موضوع كتاب ايجاد شود و همچنان كه اكنون به بهترين مؤلّفان، نويسندگان و مترجمان جايزه مى*دهند، مثلاً بهترين كتاب*داران و بهترين كتابخانه*داران را نيز تشويق كنند. مثلاً ببينند بيشترين كتابخانه*ها در كدام شهر است؛ در كدام محلّه است؛ مربوط به كدام قشر از قشرهاى مردم است و آن*ها مورد تشويق قرار گيرند. يعنى هر آنچه كه مربوط به كتاب و كتابخانه و كتابخوانى و توليد كتاب است، مورد توجّه و تشويق و تقدير قرار گيرد.
  مصاحبه* در بازدید از ششمين نمايشگاه بين*المللى كتاب - 21/02/1372
  امام علی(ع):به هنگامه فتنه ها همچون بچه شترباش که نه پشتی دارد تا سواری دهد ونه سینه ای برای شیر دادن

 17. 4 کاربر از پست مفید منتظر 284 تشکر کرده اند .


 18. #10
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  زیر آسمون خدا
  جنسيت
  برادر
  نوشته ها
  1,808
  امتیاز : 36,482
  سطح : 100
  Points: 36,482, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialYour first GroupVeteranCreated Album pictures25000 Experience Points
  تشکر کردن : 8,578
  تشکر شده 8,664 در 1,704 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  سلام

  از طرف خودم از این که این مبحث بسیار پر محتوا رو زدین تشکر می کنم فراااااااوان

  خدا خیرتون بده

  با اشتیاق مطالبتون رو دنبال می کنم


 19. کاربر روبرو از پست مفید نردبانی تا خدا تشکر کرده است .


 20. #11
  داره خودمونی میشه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-آبان-۱۸
  محل سکونت
  شيراز
  سن
  -1984
  نوشته ها
  603
  امتیاز : 14,867
  سطح : 79
  Points: 14,867, Level: 79
  Level completed: 4%, Points required for next Level: 483
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranTagger Second Class10000 Experience Points
  تشکر کردن : 713
  تشکر شده 1,370 در 447 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  نوشته اصلی توسط نردبانی تا خدا نمایش پست اصلی
  سلام
  از طرف خودم از این که این مبحث بسیار پر محتوا رو زدین تشکر می کنم فراااااااوان

  خدا خیرتون بده

  با اشتیاق مطالبتون رو دنبال می کنم
  علیکم السلام خواهش می کنم ارادتمند

  انشا الله این بخش رو با قوت فراوان راه میندازیم برنامه های زیادی هست که این مجموعه پتانسیل اجرایی شدن اونا رو داره انشا الله اگه بچه ها پای کار باشن
  امام علی(ع):به هنگامه فتنه ها همچون بچه شترباش که نه پشتی دارد تا سواری دهد ونه سینه ای برای شیر دادن

 21. کاربر روبرو از پست مفید منتظر 284 تشکر کرده است .


 22. #12
  داره خودمونی میشه
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۳-آبان-۱۸
  محل سکونت
  شيراز
  سن
  -1984
  نوشته ها
  603
  امتیاز : 14,867
  سطح : 79
  Points: 14,867, Level: 79
  Level completed: 4%, Points required for next Level: 483
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranTagger Second Class10000 Experience Points
  تشکر کردن : 713
  تشکر شده 1,370 در 447 پست
  مخالفت
  0
  مخالفت شده 0 در 0 پست

  پیش فرض

  بهار كتاب

  نمایشگاه كتاب تهران، روزهای بهاری كتاب

  بهار كتاب
  اين ايامى را كه نمايشگاه كتاب در تهران برگزار مى*شود، به نظر بنده بايد "بهار كتاب" ناميد. زيرا كتاب حقيقتاً مطرح مى*شود و گروه*هاى زيادى از مردم- به*ويژه جوانان- سراغ كتاب*فروش*ها مى*روند. كتاب*فروش*ها، فروش خوبى از اين جهت دارند و كتاب هم واقعاً به دست مردم علاقه*مند مى*رسد. البته سليقه و توقع من اين است كه ما در طول سيصد و شصت يا شصت و پنج روز سال، هر روز به قدر يك روز اين نمايشگاه، فروش كتاب در كشور داشته باشيم. دل من اين را مى*خواهد. اگر چنين هم بشود، زياد نيست؛ چون كشور ما كشورى متمدن و داراى تاريخ و فرهنگ است. كشور ما مثل برخى از ممالك دنيا نيست كه گذشته*ى پربار و تاريخ و فرهنگ نداشته باشد. در كشور ما اگر مردم ده برابر آنچه آمار اعلام مى*كند، كتاب بخوانند، خيلى زياد نخواهد بود و دور از توقع نيست. اما حالا كه چنين نيست، ايام نمايشگاه را بنده خيلى مغتنم مى*شمارم.
  مصاحبه در پايان بازديد از نهمين نمايشگاه بين*المللى كتاب تهران - 22/02/1375

  از این دكان به آن دكان!
  نمايشگاه كتاب، يكى از پديده*هاى بسيار خوب و شيرين و پرفايده*ى جمهورى اسلامى است. در گذشته، چنين چيزهايى را به ياد نداريم و سابقه ندارد. ميدانى است براى عرضه*ى بهترين و تازه*ترين عناوين كتاب، در متنوّع*ترين موضوعات. در سابق كه سراغ كتاب مى*رفتيم، افراد كتابخواه و كتابخوان را مى*ديديم كه از اين دكان به آن دكان مى*رفتند و چندين خيابان را مى*گشتند تا بتوانند كتاب*هاى روز و تازه منتشر شده را پيدا كنند. اما اين نمايشگاه مى*تواند همه*ى آنچه راكه مردم مى*خواهند، در اختيارشان بگذارد. به*خصوص كه این نمايشگاه، بين*المللى است.
  مصاحبه* در بازدید از ششمين نمايشگاه بين*المللى كتاب - 21/02/1372

  نمایشگاه یادآوری
  لازم مى*دانم كه به مردم عزيزمان و به*خصوص به قشر و نسلى كه با كتاب سر و كار و انس دارند، توصيه كنم كه با اين*گونه نمايشگاه*ها و نمايشگاه كتاب، بالخصوص، ارتباط برقرار كنند. نمايشگاه كتاب، هم فرصتى است براى ناشران كه بتوانند منشورات و كارهاى جديد خودشان را در جايى در مقابل چشم بسيارى از م

  ردم عرضه كنند و هم يك فرصت بسيار خوب است براى كتابخوان*ها كه بتوانند از تازه*ترين آثار، مطلع شوند. بنده با اين*كه از فهرست*ها و اخبار كتاب و مطبوعات بى*خبر نيستم، درعين*حال، وقتى كه در نمايشگاه به هريك از غرفه*ها وارد مى*شوم، مى*بينم كتاب*ها و عناوين زيادى هست كه ما از آن*ها خبر نداريم. چقدر خوب است كه كتابخوان*ها، با كتاب*هايى كه تازه منتشر شده، آشنا شوند و فرصت پيدا كنند آن*ها را بيابند، ببينند و از آن*ها استفاده كنند. چيز ديگرى هم كه در اين نمايشگاه كتاب است و من مى*خواهم بر آن تأكيد كنم، اين است كه نمايشگاه كتاب، يك يادآورى است براى نسل اهل كتاب و كتابخوان كه هرچه بيشتر، به كتاب اقبال كنند و رو بياورند و با كتاب انس بگيرند.
  ...من، به*خصوص از جوانان، به*خصوص از طلاب و دانشجويان و معلمين خواهش مى*كنم كه با كتاب انس پيدا كنند. البته اين*ها را كه مى*گوييم تأكيد است؛ والا همه*ى نسل*ها، از جمله اهل كسب، كارگران، نويسندگان، زنان در خانه*ها و بيرون خانه*ها، كارمندان ادارات، اعضاى نيروهاى مسلح، همه و همه بايد با كتاب انس پيدا كنند. اين نمايشگاه فرصتى است براى اين*كه شوق و عشق به كتاب در آن*ها به*وجود آيد.
  من كه در اين نمايشگاه شركت مى*كنم، يك علتش، شوق ذاتى خودم به كتاب است، كه مايلم كتاب و كتابخانه و منشورات جديد را ببينم. يك علت هم به خاطر اين است كه اهميت اين كار را مى*خواهم به جوانانى كه فرصت و توان جسمانى بيشترى از مثل من دارند، بگويم كه بياييد كتاب*ها را ببينيد و از آن*ها استفاده كنيد.
  مصاحبه* در پايان بازديد از پنجمين نمايشگاه بين*المللى كتاب تهران - 17/02/1371

  باشگاه فرهنگی عمومی!
  در حقيقت نمايشگاه حالت باشگاه فرهنگى عمومى پيدا كرده است؛ و اين ويژگى خوبى است. اهل ادب، اهل علم، اهل فرهنگ، اهل ذوق، اهل شعر، اهل نويسندگى، اهل كتابخوانى، اهل نسخه*شناسى و كسانى كه با مسائل فرهنگ و ادب و معلومات ارتباطى دارند، اين*جا همديگر را جستجو مى*كنند و مى*يابند. در واقع نمايشگاه دارد ملتقا و محل ديدار اهل فرهنگ و كسانى مى*شود كه به مقوله*ى فرهنگ علاقه دارند؛ و اين اتفاق بسيار خوبى است.
  مصاحبه در پايان بازديد از هفتمين نمايشگاه كتاب - 20/02/1373

  از هر نمایشگاه كتابی خوشم می*آید!
  به نظر من، نمايشگاه كتاب فى*نفسه خوب است. اين*جا در حقيقت ميعاد سالانه*ى اهل فرهنگ و دانش و ادب است. هركس كه دلى در گرو دانستن و فهميدن و خواندن و اين چيزها دارد، چشمش به اين نمايشگاه و در انتظار اين ميعاد سالانه است. آدم همچنان كه به اين فضاى بيرون نگاه مى*كند، مى*بيند كه متروس از جمعيت است و مردم به اين*جا آمده*اند. پيداست كه مردم ما به مسائل فرهنگى و به*خصوص به كتاب علاقه*مندند... من مجموعاً راضى هستم و همان*طور كه گفتم، از هر نمايشگاه كتابى خوشم مى*آيد و آن را دوست مى*دارم.
  مصاحبه پس از بازديد از يازدهمين نمايشگاه بين*المللى كتاب - 05/03/1377

  كتاب خریدن!
  متأسفانه نشد كتاب بخرم. كتاب*ها را به من هديه مى*دهند. من مى*خواهم كتاب بخرم يا پول كتاب*ها را بدهم؛ اما غالباً تا من كتابى را انگشت مى*گذارم، ناشرين فوراً مى*گويند: "اين مجانى است." و هرچه هم اصرار مى*كنم پول بدهم، قبول نمى*كنند. لذا من بعضى از كتاب*ها را مى*خواهم و واقعاً هم دوست دارم بخرم، منتها ناشرين حالا بعضى از روى رغبت و بعضى هم ممكن است در رودربايستى گير كنند؛ وقتى مى*گوييم اين كتاب را بدهيد، مى*گويند "آقا، قابلى ندارد!" و من نمى*خواهم كه چنين وضعى پيش بيايد، لذا به خريد كتاب اقدام نمى*كنم. با اين حال، ناشرين با محبت و مهربان، بعضى كتاب*هايى را كه فكر مى*كنند دوست دارم، به من هديه مى*كنند.
  مصاحبه در جريان بازديد از نمايشگاه كتاب - 26/02/1374

  یك پیشنهاد!
  مى*خواهم توصيه كنم كه اين كار را هم در سطح كشور و هم از لحاظ زمانى گسترش دهند. چه خوب است نمايشگاه*هايى در مراكز استان*ها تشكيل گردد يا انگيزه*هايى براى مطرح شدن موضوع كتاب ايجاد شود و همچنان كه اكنون به بهترين مؤلّفان، نويسندگان و مترجمان جايزه مى*دهند، مثلاً بهترين كتاب*داران و بهترين كتابخانه*داران را نيز تشويق كنند. مثلاً ببينند بيشترين كتابخانه*ها در كدام شهر است؛ در كدام محلّه است؛ مربوط به كدام قشر از قشرهاى مردم است و آن*ها مورد تشويق قرار گيرند. يعنى هر آنچه كه مربوط به كتاب و كتابخانه و كتابخوانى و توليد كتاب است، مورد توجّه و تشويق و تقدير قرار گيرد.
  مصاحبه* در بازدید از ششمين نمايشگاه بين*المللى كتاب - 21/02/1372
  امام علی(ع):به هنگامه فتنه ها همچون بچه شترباش که نه پشتی دارد تا سواری دهد ونه سینه ای برای شیر دادن

 23. 2 کاربر از پست مفید منتظر 284 تشکر کرده اند .


 24. #13
  عضو قدیمی
  تاریخ عضویت
  ۱۳۴۸-دی-۱۱
  محل سکونت
  مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک
  جنسيت
  خواهر
  سن
  -1982
  نوشته ها
  4,617
  امتیاز : 69,907
  سطح : 100
  Points: 69,907, Level: 100
  Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranCreated Album picturesCreated Blog entry50000 Experience Points
  تشکر کردن : 3,636
  تشکر شده 22,216 در 4,040 پست
  نوشته های وبلاگ
  1
  مخالفت
  98
  مخالفت شده 22 در 19 پست

  پیش فرض

  قرار بوده با قوت ادامه پیدا کنه.
  پس کو؟


  من عاشق این بیانات اقا در مورد کتاب خوندن هستم.
  فکر کنم همینا رو تو کتاب من و کتاب خوندم.
  واقعا راهکارهایی عالی ای توش هست.
  کاش روش یه فکری می کردن.
  حیف که گوهر شناس کم داریم
  احساس سوختن به تماشا نمی شود/الهی هیچ کس اتش نگیرد تا که نداند چه می کشم.


  عطر نماز

 25. کاربر روبرو از پست مفید عطر نماز تشکر کرده است .


 26. #14
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-خرداد-۰۸
  محل سکونت
  شیراز
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  2,762
  امتیاز : 12,347
  سطح : 72
  Points: 12,347, Level: 72
  Level completed: 75%, Points required for next Level: 103
  Overall activity: 99.7%
  افتخارات:
  Social50000 Experience PointsVeteran
  تشکر کردن : 16,649
  تشکر شده 12,575 در 2,461 پست
  حالت من : Sepasgozar
  مخالفت
  12
  مخالفت شده 15 در 10 پست

  پیش فرض

  مقام معظم رهبری :

  اگر تعداد كتاب زياد شد، اگر عنوان كتاب زياد شد، اگر كتاب درهمه موضوعات مورد نياز بود، اگر مردم توانستند سؤال ها و استفهام هايشان را در كتاب بيابند و به كتاب مراجعه كنند، يك عالم ديگر و ماجراي ديگري خواهد شد! هر كجا كه با كتاب سر و كاري هست، مي بينيد كه از لحاظ كيفيت روحي و وضع فكري ، نسبت به آن جایی که این وضعیت وجود ندارد ، تفاوت محسوسی هست.
  عمریست رهین منت زهراییم

  مشهور شده به عزت زهراییم

  مردیم اگر به قبر ما بنویسید

  ما پیرغلام حضرت زهراییم

 27. 3 کاربر از پست مفید مرصاد العباد تشکر کرده اند .


 28. #15
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۹۱-خرداد-۰۸
  محل سکونت
  شیراز
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  2,762
  امتیاز : 12,347
  سطح : 72
  Points: 12,347, Level: 72
  Level completed: 75%, Points required for next Level: 103
  Overall activity: 99.7%
  افتخارات:
  Social50000 Experience PointsVeteran
  تشکر کردن : 16,649
  تشکر شده 12,575 در 2,461 پست
  حالت من : Sepasgozar
  مخالفت
  12
  مخالفت شده 15 در 10 پست

  پیش فرض

  مقام معظم رهبری :
  باید پدرها و مادرها، بچه‏ها را از اوّل با كتاب محشور و مأنوس كنند. حتّى بچه‏هاى كوچك باید با كتاب اُنس پیدا كنند. باید خریدِ كتاب، یكى از مخارج اصلى خانواده محسوب شود. مردم باید بیش از خریدن بعضى از وسایل تزییناتى و تجمّلاتى - مثل این لوسترها، میزهاى گوناگون، مبلهاى مختلف و پرده و... -، به كتاب اهمیّت بدهند. اوّل كتاب را مثل نان و خوراكى و وسایل معیشتى لازم بخرند؛ بعد كه این تأمین شد به زواید بپردازند. خلاصه، باید با كتاب اُنس پیدا كنند. در غیر این صورت، جامعه ایرانى به هدف و آرزویى كه دارد - كه حقّ او هم هست - نخواهد رسید.

  متأسفانه كتابخوانى، جز در بین یك عده از اهل علم و اهل تحصیل و كسانى كه به طور قهرى با كتاب سر و كار دارند، یك كار رایج و روزمره به حساب نمى‏آید؛ در حالى كه كتابخوانى باید مثل خوردن و خوابیدن و سایر كارهاى روزانه، در زندگى مردم وارد بشود.
  عمریست رهین منت زهراییم

  مشهور شده به عزت زهراییم

  مردیم اگر به قبر ما بنویسید

  ما پیرغلام حضرت زهراییم

 29. 3 کاربر از پست مفید مرصاد العباد تشکر کرده اند .


 30. #16
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۹-مهر-۱۲
  محل سکونت
  کانون؛خونه ی اولم-فضای مجازی؛خونه ی دومم...
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  3,017
  امتیاز : 13,054
  سطح : 74
  Points: 13,054, Level: 74
  Level completed: 51%, Points required for next Level: 196
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialVeteranTagger Second Class25000 Experience Points
  تشکر کردن : 9,605
  تشکر شده 10,912 در 2,620 پست
  حالت من : Sepasgozar
  مخالفت
  4
  مخالفت شده 14 در 4 پست

  پیش فرض

  بسم الله

  خیلی مشتاق بودم این مبحثو بخونم ولی انقدر مطالبشو طولانی نوشتن که اصلا حوصلم نمیشه بخونمش

  با اینکه بهش نیاز دارم.
  بسم الله

  گذر تک تک این ثانیه های عمرم
  به قدیمی شدن نوکریت می ارزد...

 31. کاربر روبرو از پست مفید ریحان21 تشکر کرده است .


 32. #17
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۶-آبان-۱۷
  محل سکونت
  امامزاده!
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  3,375
  امتیاز : 29,304
  سطح : 99
  Points: 29,304, Level: 99
  Level completed: 58%, Points required for next Level: 696
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialYour first GroupVeteranCreated Album picturesCreated Blog entry
  تشکر کردن : 30,146
  تشکر شده 8,660 در 2,669 پست
  نوشته های وبلاگ
  1
  مخالفت
  8
  مخالفت شده 2 در 2 پست

  پیش فرض


  مبحث دیگه ای به نظرم نرسید!
  ویرایش توسط bangeghanari : پنجشنبه ۰۱ خرداد ۹۳ در ساعت ۱۹:۳۰
  خانم جان، هنوز به اندازه ی تمام قرن ها با شما فاصله دارم که در برابر تمام عظمتتان شرمسار شوم از این که بگویم فرزندی از فرزندان شمایم...
  اقامتگاه

  السلام علیک یا ابا صالح المهدی
  بر من لباس نوکریم را کفن کنید / نوکر بهشت هم برود باز نوکر است
  انت الهی و سیدی و مولای! اغفر لاولیائنا و کف عنا اعدائنا واشغلهم عن اذانا و اظهر کلمة الحق واجعلها العلیا و ادحض کلمة الباطل واجعلها السفلی انک علی کل شیء قدیر...
  خدایا به امید تو...!!!

 33. 2 کاربر از پست مفید bangeghanari تشکر کرده اند .


 34. #18
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۶-آبان-۱۷
  محل سکونت
  امامزاده!
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  3,375
  امتیاز : 29,304
  سطح : 99
  Points: 29,304, Level: 99
  Level completed: 58%, Points required for next Level: 696
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialYour first GroupVeteranCreated Album picturesCreated Blog entry
  تشکر کردن : 30,146
  تشکر شده 8,660 در 2,669 پست
  نوشته های وبلاگ
  1
  مخالفت
  8
  مخالفت شده 2 در 2 پست

  پیش فرض

  امروز کتابخوانی و علم آموزی نه تنها یک وظیفه ی ملی، که «یک واجب دینی» است.

  1372/10/7
  خانم جان، هنوز به اندازه ی تمام قرن ها با شما فاصله دارم که در برابر تمام عظمتتان شرمسار شوم از این که بگویم فرزندی از فرزندان شمایم...
  اقامتگاه

  السلام علیک یا ابا صالح المهدی
  بر من لباس نوکریم را کفن کنید / نوکر بهشت هم برود باز نوکر است
  انت الهی و سیدی و مولای! اغفر لاولیائنا و کف عنا اعدائنا واشغلهم عن اذانا و اظهر کلمة الحق واجعلها العلیا و ادحض کلمة الباطل واجعلها السفلی انک علی کل شیء قدیر...
  خدایا به امید تو...!!!

 35. 3 کاربر از پست مفید bangeghanari تشکر کرده اند .


 36. #19
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۶-آبان-۱۷
  محل سکونت
  امامزاده!
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  3,375
  امتیاز : 29,304
  سطح : 99
  Points: 29,304, Level: 99
  Level completed: 58%, Points required for next Level: 696
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialYour first GroupVeteranCreated Album picturesCreated Blog entry
  تشکر کردن : 30,146
  تشکر شده 8,660 در 2,669 پست
  نوشته های وبلاگ
  1
  مخالفت
  8
  مخالفت شده 2 در 2 پست

  پیش فرض

  من اگر بدانم هر روز یک ساعت حرف بزنم، نتیجه اش این می شود که مردم کتابخوان می شوند، حاضرم روزی یک ساعت و نیم حرف بزنم.
  منتها چیزهایی هست که با گفتن تنها تمام نمی شود. اخلاقیات و خلقیات و عادات و رفتارها، این گونه نیستند. وقتی که کسی عادت ناپسندیدارد، کافی نیست یک بار بگوییم «آقا، این عادت ناپسند است.» یک بار بگوییم و فکر کنیم که تکلیفمان تمام شد. این طوری نیست.
  این گفتن و باز گفتن و به زبان های گوناگون گفتن و از همه طرف گفتن می خواهد... و متاسفانه، ملت ما، به مطالعه عادت پیدا نکرده است.

  1372/10/7
  خانم جان، هنوز به اندازه ی تمام قرن ها با شما فاصله دارم که در برابر تمام عظمتتان شرمسار شوم از این که بگویم فرزندی از فرزندان شمایم...
  اقامتگاه

  السلام علیک یا ابا صالح المهدی
  بر من لباس نوکریم را کفن کنید / نوکر بهشت هم برود باز نوکر است
  انت الهی و سیدی و مولای! اغفر لاولیائنا و کف عنا اعدائنا واشغلهم عن اذانا و اظهر کلمة الحق واجعلها العلیا و ادحض کلمة الباطل واجعلها السفلی انک علی کل شیء قدیر...
  خدایا به امید تو...!!!

 37. 2 کاربر از پست مفید bangeghanari تشکر کرده اند .


 38. #20
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۶-آبان-۱۷
  محل سکونت
  امامزاده!
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  3,375
  امتیاز : 29,304
  سطح : 99
  Points: 29,304, Level: 99
  Level completed: 58%, Points required for next Level: 696
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialYour first GroupVeteranCreated Album picturesCreated Blog entry
  تشکر کردن : 30,146
  تشکر شده 8,660 در 2,669 پست
  نوشته های وبلاگ
  1
  مخالفت
  8
  مخالفت شده 2 در 2 پست

  پیش فرض

  کودکان را به کتابخوانی عادت بدهید؛
  این کار تا اخر عمر همراه آن ها خواهد بود.

  91/7/20

  خانم جان، هنوز به اندازه ی تمام قرن ها با شما فاصله دارم که در برابر تمام عظمتتان شرمسار شوم از این که بگویم فرزندی از فرزندان شمایم...
  اقامتگاه

  السلام علیک یا ابا صالح المهدی
  بر من لباس نوکریم را کفن کنید / نوکر بهشت هم برود باز نوکر است
  انت الهی و سیدی و مولای! اغفر لاولیائنا و کف عنا اعدائنا واشغلهم عن اذانا و اظهر کلمة الحق واجعلها العلیا و ادحض کلمة الباطل واجعلها السفلی انک علی کل شیء قدیر...
  خدایا به امید تو...!!!

 39. 4 کاربر از پست مفید bangeghanari تشکر کرده اند .


 40. #21
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۶-آبان-۱۷
  محل سکونت
  امامزاده!
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  3,375
  امتیاز : 29,304
  سطح : 99
  Points: 29,304, Level: 99
  Level completed: 58%, Points required for next Level: 696
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialYour first GroupVeteranCreated Album picturesCreated Blog entry
  تشکر کردن : 30,146
  تشکر شده 8,660 در 2,669 پست
  نوشته های وبلاگ
  1
  مخالفت
  8
  مخالفت شده 2 در 2 پست

  پیش فرض  دوره ی کودکی و نوجوانی برای مطالعه کردن و یاد گرفتن، دوره خیلی خوبی است؛ واقعا یک دوره ی طلایی است و با هیچ دوران دیگیری قابل مقایسه نیست.
  خانم جان، هنوز به اندازه ی تمام قرن ها با شما فاصله دارم که در برابر تمام عظمتتان شرمسار شوم از این که بگویم فرزندی از فرزندان شمایم...
  اقامتگاه

  السلام علیک یا ابا صالح المهدی
  بر من لباس نوکریم را کفن کنید / نوکر بهشت هم برود باز نوکر است
  انت الهی و سیدی و مولای! اغفر لاولیائنا و کف عنا اعدائنا واشغلهم عن اذانا و اظهر کلمة الحق واجعلها العلیا و ادحض کلمة الباطل واجعلها السفلی انک علی کل شیء قدیر...
  خدایا به امید تو...!!!

 41. 4 کاربر از پست مفید bangeghanari تشکر کرده اند .


 42. #22
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۶-آبان-۱۷
  محل سکونت
  امامزاده!
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  3,375
  امتیاز : 29,304
  سطح : 99
  Points: 29,304, Level: 99
  Level completed: 58%, Points required for next Level: 696
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialYour first GroupVeteranCreated Album picturesCreated Blog entry
  تشکر کردن : 30,146
  تشکر شده 8,660 در 2,669 پست
  نوشته های وبلاگ
  1
  مخالفت
  8
  مخالفت شده 2 در 2 پست

  پیش فرض

  هرچه ما پیش برویم، احتیاج ما به کتاب بیشتر خواهد شد. این که کسی تصور کند با پدید آمدن وسائل ارتباط جمعىِ جدید و نوظهور، کتاب منزوی خواهد شد، خطاست. کتاب روزبه روز در جامعه ی بشری اهمیت بیشتری پیدا میکند. ابزارهای نوظهور مهمترین هنرشان این است که مضمون کتابها و محتوای کتابها و خود کتابها را راحت و آسان منتقل کنند. جای کتاب را هیچ چیزی نمیگیرد ...

  1390/4/29
  خانم جان، هنوز به اندازه ی تمام قرن ها با شما فاصله دارم که در برابر تمام عظمتتان شرمسار شوم از این که بگویم فرزندی از فرزندان شمایم...
  اقامتگاه

  السلام علیک یا ابا صالح المهدی
  بر من لباس نوکریم را کفن کنید / نوکر بهشت هم برود باز نوکر است
  انت الهی و سیدی و مولای! اغفر لاولیائنا و کف عنا اعدائنا واشغلهم عن اذانا و اظهر کلمة الحق واجعلها العلیا و ادحض کلمة الباطل واجعلها السفلی انک علی کل شیء قدیر...
  خدایا به امید تو...!!!

 43. 4 کاربر از پست مفید bangeghanari تشکر کرده اند .


 44. #23
  دیگه صاحب خونه هستن
  تاریخ عضویت
  ۱۳۸۶-آبان-۱۷
  محل سکونت
  امامزاده!
  جنسيت
  خواهر
  نوشته ها
  3,375
  امتیاز : 29,304
  سطح : 99
  Points: 29,304, Level: 99
  Level completed: 58%, Points required for next Level: 696
  Overall activity: 0%
  افتخارات:
  SocialYour first GroupVeteranCreated Album picturesCreated Blog entry
  تشکر کردن : 30,146
  تشکر شده 8,660 در 2,669 پست
  نوشته های وبلاگ
  1
  مخالفت
  8
  مخالفت شده 2 در 2 پست

  پیش فرض زنگ کتابخوانی  معلمین و دانش آموزان در مدارس ساعاتی را به کتابخوانی اختصاص دهند.
  این را حتما وزارت آمورش و پرورش بررسی کند.


  76/2/14
  ویرایش توسط bangeghanari : شنبه ۲۲ شهریور ۹۳ در ساعت ۲۱:۲۶
  خانم جان، هنوز به اندازه ی تمام قرن ها با شما فاصله دارم که در برابر تمام عظمتتان شرمسار شوم از این که بگویم فرزندی از فرزندان شمایم...
  اقامتگاه

  السلام علیک یا ابا صالح المهدی
  بر من لباس نوکریم را کفن کنید / نوکر بهشت هم برود باز نوکر است
  انت الهی و سیدی و مولای! اغفر لاولیائنا و کف عنا اعدائنا واشغلهم عن اذانا و اظهر کلمة الحق واجعلها العلیا و ادحض کلمة الباطل واجعلها السفلی انک علی کل شیء قدیر...
  خدایا به امید تو...!!!

 45. 2 کاربر از پست مفید bangeghanari تشکر کرده اند .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

جامعه مجازی رهپویان به عنوان شبکه اجتماعی اعضاء کانون فرهنگی رهپویان وصال از سال 1381 و به عنوان یکی از قدیمی ترین تالارهای گفتمان فضای وب فارسی مشغول به فعالیت می باشد. تمامی تلاش دست اندرکاران مجموعه، فراهم آوردن محیطی سالم، مفید و آموزنده برای کاربران گرامی می باشد بدیهی است مطالب درج شده نظرات کانون رهپویان وصال نبوده و نظرات رسمی در سایت رهپویان وصال درج می گردد.

ارسال پیام به مدیر سایت
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
شادی روح 14 شهید کانون فرهنگی رهپویان وصال صلوات

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1