دفترچه انتخاب رشته دکتری

یکی از مهم ترین مراحل برای موفقیت در آزمون دکتری ، انتخاب رشته دکتری است. چه بسیار دوستانی با رتبه عالی اما با انتخاب رشته نامناسب نتوانسته اند به موفقیت قطعی دست یابند. پس از برگزاری آزمون، کارنامه ای شامل: نمـرات خـام، تراز، نمره کل و … در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت که «داوطلبان مجاز به انتخاب رشته»، بر اساس آن اقدام بـه انتخـاب رشـته نمـوده و بر اساس کد رشته محل های انتخابی و حدنصاب نمره سنجش که با هماهنگی دانشگاه ها پذیرنده تعیین می شود با توجه به سهمیه داوطلب به کد رشته محل های حائز حدنصاب معرفی خواهند شد. دفترچه انتخاب رشته دکتری آزاد و دفترچه انتخاب رشته دکتری شرایطی را برای داوطلبان فراهم میکند تا داوطلبان ثبت نام دکتری بتوانند با مطالعه آن بتوانند در رشته ی تحصیلی خود بهترین انتخاب کد رشته محل را داشته باشند. در ادامه توضیحاتی در زمینه مشاوره انتخاب رشته دکتری خواهیم داد که توصیه می کنیم ما برای راهنمایی خود در انتخاب رشته آزمون دکتری مطلب را به طور کامل مطالعه فرمایید.
زمان و نحوه انتخاب رشته دکتری

همانطور که می دانید آزمون دکتری سراسری و آزاد با یکدیگر ادغام شده است و کسانی که در آزمون دکتری سراسری 97 شرکت کرده اند مجاز خواهند بود تا در انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد نیز شرکت کنند ولی نکته حائز اهمیت این است که انتخاب رشته دکتری آزاد و انتخاب رشته دکتری به صورت جداگانه انجام می شود و برای هر یک دفترچه انتخاب رشته دکتری جداگانه منتشر می شود. در رابطه با نحوه انتخاب رشته لازم به ذکر است که جهت انجام انتخاب رشته می بایست به سایت سازمان سنجش مراجعه فرمایید.چنانچه در ثبت نام آزمون دکتری 97 شرکت کرده و سر جلسه آزمون حضور یافته و در اعلام نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد 97مجاز به انتخاب رشته شناخته شده اید ( چنانچه در کارنامه شما زیر عبارت ” مجاز سایر دوره ها ( دانشگاه آزاد اسلامی ، نوبت دوم ، پیام نور ، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان ) ” عبارت * می باشید * را مشاهده کردید و در انتهای کارنامه دکتری کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد وجود داشت یعنی مجاز به انتخاب رشته دانشگاه آزاد شده اید. ) می توانید در انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 97 شرکت کنید.
مشاوره انتخاب رشته دکتری

لازم است بدانید که کنکور دکتری 97 شامل دو مرحله آزمون کتبی و مصاحبه می باشد.داوطلبان کنکور دکتری 97 باید ابتدا در آزمون کتبی شرکت کنند، پس از اینکه کارنامه نتایج اولیه آزمون کتبی دکتری 97 منتشر شد، داوطلب اگر مجاز به انتخاب رشته شده باشد می تواند انتخاب رشته کند. داوطلبان در ابتدا باید برای اطلاع از اینکه در چه دوره هایی مجاز به انتخاب رشته شده اند کارنامه را با دقت مطالعه کنند. ممکن است داوطلبان در دوره های روزانه و بورس خارج از کشور و یا دوره های غیر روزانه مانند دانشگاه پیام نوردانشگاه آزاد ، دانشگاه غیرانتفاعی ، و پردیس های خودگردان مجاز شده باشند و یا ممکن است که داوطلبان هم در دوره های روزانه و هم غیر روزانه مجاز به انتخاب شده باشد. اصول 7 گانه ی انتخاب رشته دکتری : 1- انتخاب رشته ی دقیق و اصولی خواهد بود. 2- روی رتبه ی کتبی اهمیت ویژه قائل نشوید. 3- محل تحصیل شهر اولویت و دانشگاه ایده آل قبولی را ملاک قرار دهید. 4- از گرایش خود خارج نشوید. 5- اگر سهمیه هستید تراز و مشخصات را مطالعه کنید موقعیت ها را از دست ندهید. 6- اصلاحیات دفترچه تکمیلی را کاملا مطالعه کنید. 7- براساس علاقه انتخاب رشته انجام دهید. برای اطلاع از شهریه دکتریبر روی پیوند کلیک نمایید.
اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری

پس از مشخص شدن نتایج انتخاب رشته دکتری 97 متوجه خواهید شد که در کدام رشته ها و دانشگاه های سراسری دعوت به مصاحبه شده اید. به احتمال زیاد نتایج انتخاب رشته دکتری سراسری 97 نیمه دوم اردیبهشت ماه اعلام می گردد در نتیجه مصاحبه دکتری از اواخر اردیبهشت ماه آغاز خواهد شد که البته زمان برگزاری مصاحبه توسط دانشگاه های سراسری مشخص و ظی تماس تلفنی به شما اعلام خواهد شد. متقاضیانی که پذیرفته نشده اند هم می توانند در مرحلهشرکت کنند.پس از انجام انتخاب رشتهبا توجه به اطلاعیه سازمان سنجش داوطلبان دعوت شده به مصاحبه باید به دانشگاه خود جهت انجام مصاحبه مراجعه نمایند.پس از شرکت در مصاحبه نوبت به اعلام نتایج می رسد که برخلاف دانشگاه های آزاد ، از سمت دانشگاه های سراسری شخصا با داوطلب تماس گرفته می شود و نتایج مصاحبه را اعلام می نمایند.بنابراین تمامی متقاضیانی که در آزمون دکتری سراسری شرکت کرده اند می توانند در تکمیل ظرفیت دکتری سراسریشرکت کنند و در صورت دعوت نشدن به مصاحبه دکتری سراسری 97 و مصاحبه دکتری آزاد 97 نیز امکان شرکت در این مرحله وجود دارد.
شرایط ثبت نام تکمیل ظرفیت دکتری سراسری

تکمیل ظرفیت تنها فرصت برای آن دسته از افرادی است که در آزمون دکتری 97 شرکت کرده باشند و افرادی که در ثبت نام آزمون سراسری دکتری 97 شرکت نکرده اند و یا حتی ثبت نام کرده و در آزمون دکتری سراسری شرکت نکرده اند حق ثبت نام در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری را ندارند. داوطلبان دکتری 97 باید توجه کنند که تراز دعوت به مصاحبه دکتری دانشگاه های مختلف متفاوت است . چنانچه شما در مصاحبه ی دانشگاه ها دعوت نشده اید و یا حداقل در یک دانشگاه دعوت به مصاحبه داشتید می توانید در تکمیل ظرفیت دکتری دانشگاه آزاد 97 و تکمیل ظرفیت دکتری سراسری 97 شرکت کرده و شانس خود را بار دیگر امتحان نمایید. همچنین افرادی که در انتخاب رشته دکتری شرکت کرده و یا حتی نکرده اند نیر می توانند در تکمیل ظرفیت دکتری سراسری 96 شرکت نمایند. توجه داشته باشید که اگر جزء قبولی های نهایی دکتری در سال 96 هستید و یا در حال تحصیل در این مقطع می باشید امکان ثبت نام در تکمیل ظرفیت دکتری سراسری را ندارید.