نکات کلیدی انتخاب رشته کنکور سراسری


انتخاب رشته آخرین قدم در فرآیند ورود دانش آموزان به دانشگاه است و چون نتیجه تمام این فرآیند پرمشقت به انتخاب رشته بستگی دارد، مهمترین قدم هم محسوب می‎شود. به عبارتی یک انتخاب غلط می تواند زحمات چندین ساله داوطلب را بر باد دهد. از سوی دیگر یک انتخاب مناسب به همان اندازه می تواند داوطلب را به رشته‎ای که به آن علاقمند است برساند و این نهایتا منجر به رضایت شغلی و اشتغال هدفمند و کاهش نرخ بیکاری و افزایش بهروری شغلی در جامعه خواهد شد. هر سال بلافاصله پس از مشخص شدن نتایج کنکور، داوطلبان زیادی با مرکز ایران مشاوره تماس می گیرند و در رابطه با زمان انتخاب رشته کنکور 97 و انتخاب رشته آزاد 97 و همچنین اطلاعات مندرج در دفترچه سوالاتی را مطرح می کنند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم این مقاله را به دفترچه انتخاب رشته کنکور اختصاص دهیم و علاوه بر قرار دادن پیوند دریافت دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری، به اطلاعات مهم مندرج در دفترچه که دانستن آن برای انتخاب رشته مهم و ضروری است، بپردازیم. ما سعی داریم در این مقاله برای راهنمایی شما داوطلبان عزیز در زمینه ، مشاوره انتخاب رشته کنکور و مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد 97توضیحاتی ارائه دهیم که پیشنهاد می کنیم ادامه مطلب را با دقت مطالعه فرمایید.
نحوه انجام انتخاب رشته کنکور سراسری

چند روز پس ازنتایج کنکور سراسری 97و نتایج کنکور آزاد 97 دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد به طور جداگانه منتشر می گردد. لازم به ذکر است که دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 97 بر روی سایت سازمان سنجش و دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 97 بر روی سایت دانشگاه آزاد قرار می گیرد. چند روز پس از انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد 97 ، در شهریور ماه نوبت به انتخاب رشته می رسد ( در حال حاضر زمان دقیق انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد 97 مشخص نیست. در انتخاب رشته دانشگاه آزاد و سراسری با توجه به اطلاعات به روز شده ی دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور 97 ، انتخاب رشته کنید.رشته ها و شهرهای دلخواه تان را براساس اولویت هایتان در انتخاب رشته کنکور سراسری تاثیر دهید و رشته هایی که تمایلی به آنها ندارید را حذف کنید. دقیقا مطابق با روش انتخاب رشته سازمان سنجش (که ملاک آن رتبه ی زیرگروه ها است) انتخاب رشته کنید.چهار لیست پیشنهادی انتخاب رشته بر اساس اهمیت بیشتر به اولویت رشته، اولویت شهر، محبوبیت رشته و توانمدی های خود دریافت نمایید.
دسته بندی رشته های تحصيلی چیست؟

نوع گزینش رشته های روزانه با توجه به ماهیت رشته و دانشگاه های پذیرنده از نوع بومی (استانی – ناحیه ای – قطبی – کشوری) میباشدکه به طور مختصر این رشته ها را توضیح خواهیم داد. بنابراین، با توجه به نوع گزینش رشته و استان بومی شانس قبولی بالا تر میرود.اين نوع تقسيم بندی رشته ‎ها در دفترچه انتخاب رشته با توجه به ماهيت رشته‎ ها و گسترش آنها در سطح کشور است و بر اساس آن رشته‎ ها به چهار دسته قطبی، ناحيه‎ای، استانی و کشوری تقسيم شده‎اند. در روند انتخاب رشته داوطلبان، اين تقسيم بندی باعث تغيير در ظرفيت رشته‎ها خواهد شد، اما در چيدمان کلی داوطلب ها در برگه انتخاب رشته ‎ها تأثير چندانی نخواهد داشت. توصيه ما اين است که رشته ‎ها بدون توجه به اين تقسيم ‏ها و براساس علاقه چيده شود. 1- نوع گزینش رشته های دوره شبانه از نوع بومی استانی است. بنابراین 70 درصد ظرفیت در هر رشته از واحدهای آموزشی دانشگاه پیام نور در هر شهرستان به داوطلبان بومی آن شهرستان و حدود 30 درصد ظرفیت دیگر به داوطلبان بومی شهرستانهای همجوار یا تحت پوشش مرکز یا واحد پذیرنده اختصاص خواهد یافت.
اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری

از حال و هوای کنکور که بگذریم با عبور از مرحله ی انتخاب رشته به استرس بزرگ اعلام نتایج کنکور می رسیم. نتایج انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و آزاد در نیمه دوم شهریور ماه بر روی سایت سنجش و دانشگاه آزاد قرار می گیرد. از آن جا که فعلا دفترچه انتخاب رشته منتشر نشده زمان دقیق نتایج انتخاب رشته کنکور 97 و آزاد نیز مشخص نیست ولی آن چه که مشخص است اعلام نتایج در شهریور ماه سال جاری است. با عضویت در کانال تلگرام کنکور ایران مشاوره می توانید از آخرین اخبار مربوط به دفترچه انتخاب رشته کنکور 97 و دفترچه انتخاب رشته کنکور آزاد 97مطلع شوید.
زمان تکمیل ظرفیت کنکور سراسری

داوطلبانی که در مرحله ی اولیه پذیرفته نشده اند و یا از رشته پذیرفته شد رضایت ندارند،تکمیل ظرفیت کنکور سراسری یک فرصت عالی برای آن ها محسوب می شود تا بتوانند با استفاده از این فرصت شانس خود را مجددا امتحان کنند. این کار فقط از طریق مراجعه به سایت سازمان سنجش امکان پذیر می باشد. همانطور که گفته شد کسانی که در دانشگاه پذیرفته شده اند نیز می توانند در تکمیل ظرفیت شرکت کنند در صورت قبولی در تکمیل ظرفیت، قبولی قبلی آنها باطل خواهد شد و در دانشگاهی که در مرحله تکمیل ظرفیت قبول شده اند باید تحصیل کنند.. پس از انتشار دفترچه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کنکور هر داوطلب حق انتخاب 50 رشته محل را دارد که می بایست بر اساس اولویت و علاقه این لیست را تکمیل کند. توصیه ما به شما این است که اگر در انتخاب رشته کنکور سراسری نتوانسته اید در رشته محل مورد علاقه خود قبول شوید یک بار دیگر در این فرصت طلایی که در اختیار شما قرار گرفته شانس خود را بیازمایید.نتایج تکمیل ظرفیت چند هفته پس از اتمام زمان ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور سراسری اعلام می شود ولی زمان دقیقی نمی توان ذکر کرد چرا که هر ساله با کمی تغییر همراه بوده است. ولی به طور تقریبی تا اوایل آذر ماه اعلام می شود.